PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ LYGIO NUSTATYMO IR JŲ TENKINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2008 m. vasario 6 d. Nr. T1-17

Pasvalys

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2000, Nr. 91-2832; 2004, Nr. 4-33; 2006, Nr. 82-3251) 11 straipsnio 2 dalimi, 17 straipsnio 49 punktu, Specialiųjų poreikių nustatymo ir jų tenkinimo sąlygomis bei taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. lapkričio 16 d. įsakymu Nr. A1-316 (Žin., 2007, Nr. 120-4907), Pasvalio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Specialiųjų poreikių lygio nustatymo ir jų tenkinimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Pasvalio rajono savivaldybės tarybos 2005 m. spalio 26 d. sprendimą Nr. T1-292 „Dėl Pasvalio rajono savivaldybės specialiųjų poreikių lygio nustatymo ir jų tenkinimo tvarkos aprašo tvirtinimo“.

 

 

Savivaldybės meras                                                                            Gintautas Gegužinskas


 

PATVIRTINTA

Pasvalio rajono savivaldybės tarybos

2008 m. vasario 6 d, sprendimu Nr. T1-17

 

SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ LYGIO NUSTATYMO IR JŲ TENKINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Specialiųjų poreikių nustatymo ir jų tenkinimo tvarkos aprašas (toliau vadinama - tvarkos aprašas) reglamentuoja asmens specialiųjų poreikių lygį nustatančius subjektus, specialiųjų poreikių lygio nustatymo procedūrą, specialiųjų poreikių tenkinimo subjektus, asmens besikreipiančio dėl specialiųjų poreikių lygio nustatymo Pasvalio rajono savivaldybėje, teises ir atsakomybę.

2. Specialiųjų poreikių lygis Pasvalio rajono savivaldybėje nustatomas vadovaujantis:

2.1. Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymu;

2.2. Specialiųjų poreikių nustatymo ir jų tenkinimo sąlygomis bei taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymui

2.3. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. A1-342 „Dėl asmenų, sukakusių senatvės pensijos amžių, invalidumo grupių prilyginimo specialiųjų poreikių lygiui“.

 

II. SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ LYGĮ NUSTATANTYS SUBJEKTAI

 

3. Specialiųjų poreikių lygį Pasvalio rajono savivaldybėje nustato:

3.1. Administracijos direktoriaus įgaliotas Savivaldybės administracijos specialistas, nevertindamas specialiųjų pagalbos priemonių apimties:

3.1.1. asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių, kuriems iki 2005 m. liepos 1 d. buvo nustatytas invalidumas neterminuotam laikui, remiantis jų turimais invalidumo pažymėjimais;

3.1.2. asmenims, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus buvo nustatytas darbingumo lygis (išskyrus specialiuosius poreikius), remiantis jų pateiktomis darbingumo lygio pažymomis;

3.1.3. asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių, kuriems yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, remiantis jų pateiktomis slaugos pažymomis;

3.2. Savivaldybės tarybos sudaryta Specialiųjų poreikių lygio nustatymo ir jų tenkinimo komisija (toliau vadinama - komisija) - kai asmens specialiesiems poreikiams nustatyti reikalingos įvairių sričių (sveikatos priežiūros ir kt.) specialistų išvados:

3.2.1. asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, ir (ar) specialusis lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis, ir (ar) specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis.

 

III. SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ LYGIO NUSTATYMO PROCEDŪRA

 

4. Asmuo (jo įgaliotas atstovas, sutuoktinis, vaikai, globėjas, rūpintojas) arba asmeniui atstovaujantis gyvenamosios vietos savivaldybės socialinis darbuotojas (toliau vadinama - asmuo), pageidaujantis, kad jam būtų nustatytas specialiųjų poreikių lygis, kreipiasi į Pasvalio rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyrių ir pateikia šiuos dokumentus (asmens pateikiamų dokumentų originalų kopijas daro ir tvirtina dokumentus priimantis specialistas):

4.1. nustatytos formos prašymą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu;

4.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę);

4.3. pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą arba pažymą, patvirtinančią, kad jis yra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą (tik tuo atveju, kai Lietuvos Respublikos piliečio pase ar leidime nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje nėra atitinkamo įrašo apie gyvenamąją vietą arba nėra duomenų gyvenamosios vietos apskaitos dokumentuose);

4.4. kitų valstybių piliečiai, turintys leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, - leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje;

4.5. specialiųjų poreikių nustatymo pažymų (specialaus poreikio nuolatinei priežiūrai, specialaus poreikio transporto išlaidų kompensacijai ir kt.) iš gydytojų konsultacinės komisijos, kopijas;

4.6. išrašą iš medicininių dokumentų (Forma Nr. 027/a) iš šeimos gydytojo (asmenį gydančio gydytojo), kuriame būtų nurodyta negalios priežastis ir būklė. Negalios priežastis ir būkles asmenims su negalia nustato šeimos gydytojas (asmenį gydantis gydytojas) vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007-04-06 įsakymu Nr. A1-95/V-245 „Dėl negalios priežasčių ir būklių sąrašo patvirtinimo“.

5. Nustatant specialiųjų poreikių lygį dalyvauja seniūnijos socialinio darbo organizatorius. Užpildo ir pateikia Specialiųjų poreikių nustatymo ir jų tenkinimo komisijai:

5.1. Informaciją apie asmenį, kuris kreipėsi dėl specialiųjų poreikių lygio nustatymo ir tenkinimo (užpildytą formą), patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu;

5.2. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo anketą (jei asmuo kreipėsi ir dėl poreikio socialinėms paslaugoms įvertinimo).

6. Specialistas, atsakingas už atskirų specialiųjų poreikių nustatymą, pagal surinktą informaciją įvertina asmeniui reikalingos specialiosios pagalbos priemonių apimtį (techninės pagalbos priemonių ir (ar) būsto ir jo aplinkos pritaikymo poreikį, ir (ar) specialųjį nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikį, ir (ar) specialųjį lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikį ir (ar) specialųjį transporto išlaidų kompensacijos poreikį, ir (ar) socialinių paslaugų teikimo poreikį, ir kt.) užpildydamas Specialiosios pagalbos priemonių, kuriomis tenkinami specialieji poreikiai ir specialiųjų poreikių lygio nustatymo aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu, ir pateikia jį komisijai.

7. Komisija įvertina asmens pateiktus dokumentus, atsakingo specialisto pateiktą informaciją ir Specialiosios pagalbos priemonių, kuriomis tenkinami specialieji poreikiai ir specialiųjų poreikių lygio nustatymo apraše įrašo komisijos išvadą apie asmeniui nustatytą specialiųjų poreikių lygį ir jo terminą. Apraše po komisijos išvada pasirašo komisijos pirmininkas.

8. Esant komisijos išvadai (pasirašytas aprašas ir protokolo išrašas) Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus atsakingas specialistas rengia sprendimo projektą. Sprendime nurodoma: nustatytas specialiųjų poreikių lygis, nustatyto specialiųjų poreikių lygio terminas, specialios pagalbos priemonės, kurių teikimą ir pritaikymą gali organizuoti Pasvalio rajono savivaldybė.

9. Sprendimo originalas su parašu ir antspaudu įteikiamas (išsiunčiamas) asmeniui. Sprendimo kopija lieka Socialinės paramos ir sveikatos skyriuje prie asmens pateiktų dokumentų.

10. Nustačius asmens specialiųjų poreikių lygį, Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus atsakingas specialistas asmeniui išduoda neįgaliojo pažymėjimą.

11. Specialiųjų poreikių lygis gali būti nustatytas ir savivaldybėje, kurioje asmuo faktiškai gyvena. Tokiu atveju sprendimo kopija apie asmens specialiųjų poreikių lygio nustatymą pateikiama ir Savivaldybės administracijai pagal asmens deklaruotą gyvenamąją vietą.

12. Asmens pateikti dokumentai saugomi bendrose bylose, kuriose jie susegami pagal sprendimo numerį.

13. Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus atsakingo specialisto funkcijos nustatant specialiųjų poreikių lygį:

13.1. priima ir registruoja gautus prašymus;

13.2. užpildo Specialiosios pagalbos priemonių, kuriomis tenkinami specialieji poreikiai ir specialiųjų poreikių lygio nustatymo aprašą;

13.3. prašymus su pateiktais dokumentais, užpildytu aprašu teikia svarstyti Specialiųjų poreikių lygio nustatymo ir jų tenkinimo komisijai;

13.4. rengia sprendimų dėl asmens specialiųjų poreikių lygio nustatymo (arba nenustatymo) projektus ir teikia juos pasirašyti Savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotam Savivaldybės administracijos specialistui;

13.5. formuoja bylas (bendras), kuriose saugomi asmenų, kurie kreipėsi dėl specialiųjų poreikių lygio nustatymo, dokumentai.

 

IV. SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ TENKINIMO SUBJEKTAI

 

14. Specialiuosius poreikius Savivaldybėje pagal nustatytą lygį tenkina:

14.1. pensijas, tikslines kompensacijas bei kitas išmokas mokančios institucijos:

14.1.1. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Pasvalio skyrius;

14.1.2. Pasvalio rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyrius;

14.2. techninėmis pagalbos priemonėmis aprūpinančios institucijos:

14.2.1. Pasvalio rajono paslaugų ir užimtumo centras pagyvenusiems ir neįgaliesiems;

14.2.2. Techninės pagalbos neįgaliesiems centras prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos;

14.2.3. ortopedijos technikos priemones gaminančios įmonės;

14.2.4. visuomeninės neįgaliųjų organizacijos ir kt.

14.3. socialines paslaugas teikiančios įstaigos:

14.3.1. Savivaldybės socialinių paslaugų įstaigos:

14.3.1.1. Pasvalio rajono paslaugų ir užimtumo centras pagyvenusiems ir neįgaliesiems;

14.3.1.2. Sutrikusio intelekto žmonių užimtumo centras „Viltis“;

14.3.2. valstybinės socialinių paslaugų įstaigos, pagal Savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus teikimą.

14.3.3. sveikatos priežiūros įstaigos: viešosios įstaigos Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras, viešoji įstaiga Pasvalio ligoninė;

14.3.4. visuomeninės neįgaliųjų organizacijos: Pasvalio neįgaliųjų draugija, LASS Pasvalio skyrius ir kt.

15. Dėl atskirų specialiųjų poreikių tenkinimo asmenys kreipiasi į šios tvarkos aprašo 14 punkte išvardintas institucijas.

 

V. NEĮGALIOJO PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMO TVARKA

 

16. Nustatytos formos Neįgaliojo pažymėjimą asmeniui, kuriam nustatytas (prilygintas) specialiųjų poreikių lygis, išduoda Pasvalio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus atsakingas specialistas.

17. Neįgaliojo pažymėjimas asmeniui išduodamas kartu su sprendimu apie specialiųjų poreikių lygio nustatymą (prilyginimą).

18. Asmuo, jo šeimos narys, globėjas, rūpintojas, pageidaujantis gauti Neįgaliojo pažymėjimą, pateikia Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus atsakingam specialistui šiuos dokumentus:

18.1. prašymą išduoti neįgaliojo pažymėjimą;

18.2. dokumentinę nuotrauką (3x4 cm. dydžio);

19. Asmens prašymas dėl neįgaliojo pažymėjimo saugomas kartu su specialiųjų poreikių lygio nustatymo dokumentais

 

VI. ASMENS, BESIKREIPIANČIO DĖL SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ LYGIO NUSTATYMO, TEISĖS IR ATSAKOMYBĖ

 

20. Asmuo, besikreipiantis dėl specialiųjų poreikių lygio nustatymo (toliau - asmuo), turi teisę:

20.1. kreiptis dėl specialiųjų poreikių lygio nustatymo ir tenkinimo;

20.2. dalyvauti nustatymo procese ir reikšti savo pageidavimus;

20.3. nesutikdamas su nustatytu specialiųjų poreikių lygiu, teisės aktų nustatyta tvarka kreiptis į Pasvalio rajono savivaldybę dėl specialiųjų poreikių lygio nustatymo iš naujo.

21. Asmuo privalo pateikti specialiųjų poreikių lygiui nustatyti ir tenkinti reikalingus dokumentus, informaciją.

22. Asmuo atsako už pateikiamos informacijos teisingumą.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Asmeniui pakeitus gyvenamąją vietą ir jam pageidaujant, dokumentų kopijos apie jam nustatytą specialiųjų poreikių lygį, jo terminą ir specialiųjų poreikių tenkinimą persiunčiamos naujos gyvenamosios vietos savivaldybei.

24. Informacija, kiti duomenys bei dokumentai kaupiami bylose (bendruose segtuvuose) ir laikomi savivaldybės duomenų bazėje. Statistinė informacija teikiama Statistikos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

25. Jei asmeniui specialieji poreikiai buvo nustatyti terminuotai, iki senatvės pensijos amžiaus, jie turi būti nustatyti iš naujo.

26. Sprendimas dėl specialiųjų poreikių lygio, jo termino nustatymo ir specialiųjų poreikių tenkinimo gali būti skundžiama Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

_________________