PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

SPRENDIMAS

 

DĖL VIENKARTINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO TVARKOS APRAŠO

PATVIRTINIMO

 

2010 m. rugsėjo 29 d. Nr. T1-204

Pasvalys

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049, 2008, Nr. 113-4290) 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymo (Žin., 2003; Nr. 73-3352; 2006, Nr. 130-4889; 2008, Nr. 74-2861) 22 straipsnio 4 dalimi, Pasvalio rajono savivaldybės taryba nusprendžia;

1. Patvirtinti Vienkartinės socialinės paramos teikimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Pasvalio rajono savivaldybės tarybos 2003 m. birželio 18 d. sprendimą Nr. 68 „Dėl vienkartinių pašalpų skyrimo tvarkos ir dydžių nustatymo“.

 

 

Savivaldybės meras                                                                                  Gintautas Gegužinskas


 

PATVIRTINTA

Pasvalio rajono savivaldybės tarybos

2010 m. rugsėjo 29 d. sprendimu Nr. T1-204

 

VIENKARTINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vienkartinės socialinės paramos teikimo tvarkos aprašas (toliau - Aprašas) reglamentuoja vienkartines socialinės paramos rūšis ir dydžius, skyrimo ir teikimo sąlygas.

2. Vienkartinė socialinė parama finansuojama iš Savivaldybės biudžeto ar kitų teisėtai gautų lėšų.

3. Vienkartinės socialinės paramos teikimo tikslas - skirti dalinę paramą asmenims (šeimoms), deklaravusiems gyvenamąją vietą ir gyvenantiems Pasvalio rajone, tais atvejais, kai dėl stichinių nelaimių, gaisro, ligos ar kitų priežasčių patiriama papildomų išlaidų ir socialinė parama nenumatyta Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės nutarimais, ar skiriama socialinė parama nėra pakankama.

4. Vienkartines socialinės paramos rūšys:

4.1. vienkartinė pašalpa;

4.2. parama maisto produktų rinkiniais.

5. Vienkartinės socialinės paramos teikimo galimybės priklauso nuo Savivaldybės biudžeto vykdymo.

 

II. VIENKARTINĖ PAŠALPA, JOS SKYRIMO ATVEJAI IR DYDŽIAI

 

6. Vienkartinės pašalpos skyrimo dydžiai ir atvejai:

6.1. stichinės nelaimės (gaisro, gamtos sukeltų stichijų ir pan.) atvejais:

6.1.1. baldams, daiktams iki 3 bazinės socialinės išmokos dydžių (toliau - BSI);

6.1.2. ūkinės paskirties pastatui iki 5 BSI;

6.1.3. butui iki 7 BSI;

6.1.4. gyvenamajam namui iki 20 BSI;

6.2. Gydymui:

6.2.1. sergantiems onkologinėmis ligomis iki 4 BSI;

6.2.2. sergantiems kitomis sunkiomis ligoms, po traumų iki 3 BSI;

6.2.3. kitiems gydymo atvejams (tyrimų apmokėjimui, akinių, nekompensuojamų vaistų įsigijimui ir kt.) iki 1 BSI;

6.3. Esant sunkiai materialinei padėčiai:

6.3.1. asmens dokumentų sutvarkymui iki 1 BSI;

6.3.2. kitais nenumatytais atvejais iki 2 BSI.

6.4. Asmenims, grįžusiems iš laisvės atėmimo vietų, jei jie šiose įstaigose išbuvo ne mažiau kaip 6 mėnesius ir dėl vienkartinės pašalpos kreipiamasi per du mėnesius po sugrįžimo - 0,5 BSI.

 

III. VIENKARTINĖS PAŠALPOS SKYRIMAS, TEIKIMAS IR MOKĖJIMAS

 

7. Teisę į vienkartinę pašalpą turi:

7.1. kai vertinamos asmens (šeimos) pajamos:

7.1.1. pensinio amžiaus asmenys (šeimos), jeigu jų vidutinės pajamos, tenkančios vienam asmeniui per mėnesį, yra mažesnės už 5 BSI;

7.1.2. neįgalūs asmenys ar jų šeimos, jeigu jų vidutinės pajamos, tenkančios vienam asmeniui per mėnesį, yra mažesnės už 6 BSI;

7.1.3. šeimos auginančios vaikus, kurių vidutinės pajamos, tenkančios vienam asmeniui per mėnesį, yra mažesnės už 3 BSI;

7.1.4 kitoms socialinėms grupėms priskiriamos šeimos ir asmenys, skurdo, benamystės, alkoholizmo, narkomanijos ir kitais būtinos socialinės paramos atvejais, kai asmens (šeimos) vidutinės pajamos, tenkančios vienam asmeniui per mėnesį, yra mažesnės už 3 BSI;

7.2. kai nevertinamos asmens (šeimos) pajamos:

7.2.1. asmenys (šeimos), nukentėję nuo gaisro ar gamtos sukeltų stichijų, kai kreipiamasi per tris mėnesius nuo įvykusios nelaimės ir kai nėra teikiama parama iš kitų Savivaldybės biudžeto šaltinių;

7.2.2 asmenys, sergantys onkologinėmis ir kitomis sunkiomis ligomis;

7.2.3. asmenys, grįžę iš laisvės atėmimo, kardomojo kalinimo vietų.

8. Vienkartinė pašalpa skiriama vieną kartą per metus, bet ne daugiau kaip 2 metus iš eilės, išskyrus stichinės nelaimės atvejus.

9. Darbingi asmenys (šeimos nariai), gavę vienkartinę pašalpą pagal šio Aprašo 6.3 ir 6.4 punktus, turi dalyvauti visuomenei naudinguose darbuose savo gyvenamosios vietos seniūnijose.

10. Skiriant vienkartinę pašalpą socialinės rizikos asmeniui (šeimai) Savivaldybės tarybos sprendimu patvirtinta Socialinės paramos teikimo komisija (toliau - Komisija) nustato šios pašalpos teikimo būdą, vadovaudamiesi Savivaldybės tarybos nustatyta tvarka.

11. Vienkartinė piniginė socialinė parama neskiriama šiais atvejais:

11.1. nustačius, kad asmuo (šeima) pateikė neteisingus duomenis apie gaunamas pajamas, šeimos narius ir pan.;

11.2. kai asmuo (šeima) socialiniam darbuotojui nesudaro galimybės patikrinti asmens (šeimos) gyvenimo sąlygų;

11.3. nustačius, kad vienkartinės pašalpos skyrimas nėra gyvybiškai būtinas, t. y. šeima (asmuo) gali bejos išsiversti;

11.4. kai stichinės nelaimės atveju nukentėjus gyvenamajam būstui ar ūkiniam pastatui, juose niekas negyveno, nebuvo vedamas ūkis.

12. Asmenys (šeimos) dėl vienkartinių pašalpų kreipiasi į Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos skyrių (toliau - Skyrius) ar seniūnijas, kurių teritorijose gyvena ir deklaruoja gyvenamąją vietą.

13. Prašymas vienkartinei pašalpai gauti pateikiamas Skyriaus vedėjo vardu, jame turi būti nurodyta, kokiam tikslui reikalinga vienkartinė pašalpa.

14. Kartu su prašymu, priklausomai nuo kreipimosi priežasties, turi būti pateikiami dokumentai:

14.1. asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas (pasas, asmens tapatybės kortelė arba laikinas asmens pažymėjimas);

14.2. asmens (šeimos narių) socialinį statusą patvirtinantys dokumentai (neįgaliojo, pensininko pažymėjimai ir kt.);

14.3. darbingumo/neįgalumo lygio nustatymo pažyma (jei yra nustatyta);

14.4. sveikatos būklės pažyma;

14.5. pažymos ar aktai, patvirtinantys įvykusį faktą, nuostolius, išlaidas iš:

14.5.1. laisvės atėmimo vietos;

14.5.2. priešgaisrinės apsaugos tarnybos;

14.5.3. draudimo bendrovių;

14.5.4. Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus;

14.5.5. policijos;

14.5.6. sveikatos priežiūros įstaigų;

14.5.7. dokumentus, patvirtinančius gydymo išlaidas (sąskaitas faktūras, kvitus);

14.5.8. kiti dokumentai, patvirtinantys patirtas išlaidas, paramos reikalingumą.

14.5.9. pažymos įrodančios asmens (šeimos) pajamų dydį.

15. Vienkartinė pašalpa teikiama įvertinus asmens (šeimos) vidutines pajamas, tenkančias vienam šeimos nariui per mėnesį, pagal pareiškėjo pateiktus duomenis, pagrįstus dokumentais, ir specialistų patikrintus duomenis per informacines sistemas. Vidutinės pajamos nustatomos pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymo 15 straipsnį.

16. Prašymus pagal jų pateikimo datą registruoja Skyriaus specialistas, atsakingas už vienkartines pašalpas skyrimą ir pateikia juos svarstyti Komisijai.

17. Prašymus dėl vienkartinės pašalpos skyrimo, šios tvarkos aprašo 6.1 - 6.3 punktuose numatytais atvejais svarsto Komisija ir sprendimu rekomenduoja jas skirti Savivaldybės administracijos direktoriui arba jo įgaliotam Skyriaus vedėjui.

18. Prašymus dėl vienkartinės pašalpos skyrimo, šios tvarkos aprašo 6.4 punkte numatytu atveju Komisija nesvarsto, ją tiesiogiai skiria Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas Skyriaus vedėjas - įsakymu.

19. Seniūnijų socialinio darbo organizatoriai įvertina asmens (šeimos) buities sąlygas, turimą turtą, užimtumą, esamą materialinę padėtį surašydami buities tyrimo aktą. Buities tyrimo aktas su išvadomis pateikiamas Skyriaus atsakingam specialistui ne vėliau kaip prieš 3 dienas iki Komisijos posėdžio. Buities tyrimo aktas turi būti pasirašytas paramos prašančio asmens.

20. Asmenims (šeimoms), kurie pagal šį tvarkos aprašą turi dalyvauti visuomenei naudinguose darbuose, nedalyvavusiems juose vienkartinė pašalpos skilimas nutraukiamas per 15 kalendorinių dienų po Komisijos sprendimo priėmimo.

21. Skyriuje kiekvieno mėnesio pabaigoje ruošiami žiniaraščiai dėl vienkartinės pašalpos teikimo Socialinės paramos informacinės sistemoje (SPIS).

22. Vienkartinė pašalpa išmokama:

22.1. Aprašo 6.1 - 6.3 punktuose nurodytais atvejais į asmens (šeimos) nurodytą asmeninę sąskaitą banke, išimtinais atvejais banke, Skyriuje išduodant banko čekį ar lėšas pervedant į Savivaldybės administracijos seniūnijas (toliau - Seniūnija) vieną kartą per mėnesį kito mėnesio pradžioje;

22.2 Aprašo 6.4 punkte nurodytu atveju, kai asmuo pateikia Seniūnijos išduotą pažymą apie dalyvavimą visuomenei naudinguose darbuose, banke, išduodant Skyriuje banko čekį ar lėšas pervedant į Seniūnijas vieną kartą per mėnesį kito mėnesio pradžioje;

22.3. Aprašo 10 punkte nurodytiems asmenims, lėšas pervedant į Seniūnijas vieną kartą per mėnesį kito mėnesio pradžioje. Komisija pagal poreikį gali parinkti ir kitus išmokėjimo būdus.

23. Komisijai nusprendus asmeniui (šeimai) vienkartinės pašalpos neskirti, sprendimas pateikiamas seniūnijos socialinio darbo organizatoriui, kuris informuoja apie tai asmenį (šeimą) ir grąžina pateiktus dokumentus. Dokumentų kopijos lieka Skyriuje.

24. Informacija dėl vienkartinių pašalpų skyrimo teikiama Seniūnijose ir Skyriuje.

 

IV. PARAMA MAISTO PRODUKTŲ RINKINIAIS

 

25. Parama maisto produktų rinkiniais gali būti teikiama vienišiems nusenusiems pensininkams, kurie neturi savo artimųjų, dovanėlės neįgaliems vaikams iki 10 metų amžiaus, vaikams iš socialinės rizikos šeimų, šeimų, auginančių 4 ir daugiau vaikus ar kitoms socialinėms žmonių grupėms metinių švenčių progomis ar kitais atvejais.

26. Komisijai įvertinus paramos maisto produktų rinkiniais teikimo finansines galimybes, poreikį ir žmonių socialines grupes, kurioms ji bus teikiama, Savivaldybės administracijos Investicijų ir turto valdymo skyrius organizuoja teisės aktų nustatyta tvarka viešuosius pirkimus maisto produktams įsigyti, o Skyrius bei Seniūnijos - šios paramos teikimą. Vadovaudamasi Komisijos sprendimu, sprendimą dėl parama maisto produktų rinkiniais priima Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas Skyriaus vedėjas - įsakymu.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

27. Sprendimas gali būti skundžiamas teisės aktų nustatyta tvarka.

______________________