PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO

PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

Į S A K Y M A S

 

DĖL CIVILINIŲ PIROTECHNIKOS PRIEMONIŲ ATITIKTIES ESMINIAMS SAUGOS REIKALAVIMAMS ĮVERTINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. birželio 28 d. Nr. 1-188

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo (Žin., 2002, Nr. 62-2496; 2004, Nr. 53-1790; 2010, Nr. 1-29) 7 straipsnio 2 dalimi ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 636 „Dėl Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo įgyvendinimo ir įgaliojimų suteikimo“ (Žin., 2010, Nr. 63-3109):

1. T v i r t i n u Civilinių pirotechnikos priemonių atitikties esminiams saugos reikalavimams įvertinimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2010 m. liepos 1 d.

 

 

 

Direktorius

vidaus tarnybos generolas                                             Remigijus Baniulis


PATVIRTINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo

departamento prie Vidaus reikalų

ministerijos direktoriaus

2010 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. 1-188

 

CIVILINIŲ PIROTECHNIKOS PRIEMONIŲ Atitikties ESMINIAMS SAUGOS REIKALAVIMAMS ĮVERTINIMO TVARKOS aprašAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Civilinių pirotechnikos priemonių atitikties esminiams saugos reikalavimams įvertinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) įgyvendina 2007 m. gegužės 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/23/EB dėl pirotechnikos gaminių pateikimo į rinką (OL 2007 L 154, p 1) nuostatas.

2. Aprašas nustato civilinių pirotechnikos priemonių atitikties esminiams saugos reikalavimams įvertinimo atitikties ženklinimo ženklu CE bendruosius reikalavimus, civilinių pirotechnikos priemonių esminių saugos reikalavimų taikymą, vykdant civilinių pirotechnikos priemonių atitikties ir tinkamumo naudoti įvertinimą.

3. Aprašas privalomas visoms institucijoms, kurios pagal Lietuvos Respublikoje įstatymų ar Vyriausybės nutarimų suteiktą teisę atlieka civilinių pirotechnikos priemonių atitikties įvertinimą, gamina ir realizuoja civilines pirotechnikos priemones, kurioms keliami arba numatomi esminiai saugos reikalavimai (1 priedas).

4. Tiekėjai privalo užtikrinti, kad civilinės pirotechnikos priemonės, tiekiamos į rinką, bus tinkamai panaudotos pagal paskirtį, o jų charakteristikos atitiks esminius saugos reikalavimus, jei šiuos reikalavimus nustato galiojantys teisės aktai.

5. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo pakeitimo įstatyme (Žin., 2010, Nr. 1-29), Lietuvos Respublikos atitikties įvertinimo įstatyme (Žin., 1998, Nr. 92-2542), Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatyme (Žin., 2000, Nr. 35-972; 2007, Nr 39-1435) ir kituose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II. BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

6. Civilinių pirotechnikos priemonių tiekėjai privalo užtikrinti, kad civilinės pirotechnikos priemonės atitiktų esminius saugos reikalavimus (1 priedas) ir nekeltų pavojaus asmenims, naminiams gyvūnams, turtui ir visuomenės interesams.

7. Esminiais saugos reikalavimais būtina vadovautis rengiant nacionalinius teisės aktus.

8. Įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/23/EB dėl pirotechnikos gaminių pateikimo į rinką (OL 2007 L 154, p. 1) Europos Sąjungos šalyse, siekiama užtikrinti, kad civilinė pirotechnikos priemonė, esanti Europos Sąjungos rinkoje, būtų tinkama naudoti pagal paskirtį, atitiktų esminius saugos reikalavimus ir tokios priemonės būtų tiekiamos be jokių apribojimų į bet kurios Europos Sąjungos šalies rinką.

9. Įgyvendinant Aprašo nuostatas, siekiama užtikrinti, kad Lietuvos rinkoje esanti civilinės pirotechnikos priemonė būtų tinkama naudoti pagal paskirtį, atitiktų esminius saugos reikalavimus, būtų paženklinta pagal nustatytą tvarką ir galėtų būti tiekiama į Lietuvos ir į bet kurios Europos Sąjungos šalies rinką be jokių apribojimų.

 

III. CIVILINIŲ PIROTECHNIKOS PRIEMONIŲ ATITIKTIES esminiams saugos reikalavimams ĮVERTINIMAS

 

10. Civilinių pirotechnikos priemonių tiekėjas atsako už tai, kad į rinką tiekiamos civilinės pirotechnikos priemonės būtų tinkamos naudoti pagal paskirtį ir atitiktų esminius saugos reikalavimus.

11. Civilinių pirotechnikos priemonių atitikčiai įvertinti gamintojas (tiekėjas) taiko vieną iš Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/23/EB dėl pirotechnikos gaminių pateikimo į rinką (OL 2007 L 154, p. 1) nurodytų procedūrų:

11.1. EB tipo tyrimą (B modulis), nurodytą Aprašo 2 priedo 1 skirsnyje, ir civilinių pirotechnikos priemonių gamintojo pasirinkimu vieną iš šių procedūrų:

11.2 atitikties tipui (C modulis) procedūrą, nurodytą Aprašo 2 priedo 2 skirsnyje;

11.3. gamybos kokybės užtikrinimo (D modulis) procedūrą, nurodytą Aprašo 2 priedo 3 skirsnyje;

11.4. gaminio kokybės užtikrinimo (E modulis) procedūrą, nurodytą Aprašo 2 priedo 4 skirsnyje;

11.5. vieneto patikrinimo (G modulis) procedūrą, minimą Aprašo 2 priedo 5 skirsnyje;

11.6. visapusiškos gaminio kokybės užtikrinimo (H modulis) procedūrą, nurodytą Aprašo 2 priedo 6 skirsnyje ir taikomą tik 4 kategorijos fejerverkams.

12. Įvertinimą, ar civilinės pirotechnikos priemonės atitinka esminius saugos reikalavimus, pagal nustatytas procedūras atlieka paskelbtoji (notifikuota) įstaiga, atitinkanti Aprašo 4 priede pateiktus minimalius kriterijus.

 

IV. ATITIKTIES ŽENKLAS CE

 

13. Atitikties sertifikatas ir gamintojo (tiekėjo) atitikties deklaracija suteikia teisę gamintojui (tiekėjui) ženklinti civilinę pirotechnikos priemonę atitikties ženklu CE.

14. Atitikties ženklas CE patvirtina, kad civilinių pirotechnikos priemonių charakteristikos atitinka esminius saugos reikalavimus, o įvertinant dalyvavo paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos.

15. Civilinių pirotechnikos priemonių gamintojas (tiekėjas) turi teisę atitikties ženklu CE ženklinti patį produktą, jo etiketę, pakuotę arba jo prekybos dokumentus. Atitikties ženklas turi būti gerai matomas, įskaitomas ir nenutrinamas.

16. Bet koks panašus į atitikties ženklą CE klaidinantis ženklinimas yra draudžiamas. Atitikties ženklo CE, atitikties sertifikato ir atitikties deklaracijos reikalavimai pateikti Aprašo 3 priede.

 

V. INFORMACIJOS SKELBIMAS

 

17. Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga privalo parengti ir pateikti informaciją apie sertifikuojamas civilines pirotechnikos priemones ir jų atitikties sertifikatus, kad informacija būtų prieinama visiems fiziniams ir juridiniams asmenims.

 

VI. Baigiamosios nuostatos

 

18. Už tai, kad rinkoje realizuojamų civilinių pirotechnikos priemonių charakteristikos atitiktų vertes, nurodytas atitikties sertifikatuose, atsako civilinių pirotechnikos priemonių gamintojai (tiekėjai).

19. Už Aprašo reikalavimų pažeidimą civilinių pirotechnikos priemonių gamintojai (tiekėjai) ir kiti atitikties įvertinimo sistemos dalyviai atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________

 


Civilinių pirotechnikos priemonių

atitikties įvertinimo tvarkos

1 priedas

 

ESMINIAI SAUGOS REIKALAVIMAI

 

1. Siekiant užtikrinti maksimalią saugą ir patikimumą, kiekviena civilinė pirotechnikos priemonė turi atitikti gamintojo (tiekėjo) notifikuotajai įstaigai nurodytas charakteristikas.

2. Kiekviena civilinė pirotechnikos priemonė turi būti suprojektuota ir pagaminta taip, kad tinkamu būdu ją būtų galima saugiai sunaikinti, aplinkai padarius kuo mažesnį poveikį.

3. Kiekviena pagal paskirtį naudojama civilinė pirotechnikos priemonė turi tinkamai veikti. Kiekviena civilinė pirotechnikos priemonė turi būti bandoma realiomis sąlygomis. Jei to neįmanoma atlikti laboratorijoje, bandymai turi būti atlikti tokiomis sąlygomis, kokiomis civilinė pirotechnikos priemonė bus naudojama.

Norint atlikti civilinės pirotechnikos priemonės bandymą realiomis ar laboratorijos sąlygomis būtina apsvarstyti arba patikrinti šią informaciją ir savybes:

3.1. projektą, konstrukciją ir būdingas savybes, įskaitant cheminę sudėtį (naudotų medžiagų masę ir procentinį santykį) bei matmenis;

3.2. fizinį ir cheminį civilinių pirotechnikos priemonių stabilumą įprastomis aplinkos sąlygomis, kurias galima iš anksto numatyti;

3.3. jautrumą įprastomis numatomomis eksploatavimo ir pervežimo sąlygomis;

3.4. visų komponentų suderinamumą jų cheminio stabilumo atžvilgiu;

3.5. civilinės pirotechnikos priemonės atsparumas drėgmei, jei ji skirta naudoti drėgnomis sąlygomis ir jei šios priemonės saugą ir patikimumą gali neigiamai paveikti drėgmė;

3.6. civilinės pirotechnikos priemonės atsparumą aukštai ir žemai temperatūrai, jei ją ketinama laikyti ar naudoti tokioje temperatūroje ir jei jos saugą ir patikimumą gali neigiamai paveikti kurio nors komponento ar visos civilinės pirotechnikos priemonės įkaitinimas ar atvėsinimas;

3.7. saugos savybes, kurios skirtos apsaugoti nuo ne laiku ar netyčia įvykusio sužadinimo ar užsidegimo;

3.8. tinkamas instrukcijas ir, kai būtina, žymenis valstybine kalba dėl saugaus civilinės pirotechnikos priemonės sandėliavimo, naudojimo ir sunaikinimo bei elgesio su ja;

3.9. civilinės pirotechnikos priemonės, jos pakuotės ar kitų komponentų gebėjimą išsaugoti savybes sandėliuojant įprastomis numatytomis sąlygomis;

3.10. visų prietaisų ir priedų specifikaciją ir civilinės pirotechnikos priemonės saugaus naudojimo instrukcijas.

Civilinės pirotechnikos priemonės įprastomis sąlygomis turėtų būti pervežamos ir laikomos su pirotechniniu mišiniu, jei gamintojo instrukcijose nenurodyta kitaip.

4. Civilinėse pirotechnikos priemonėse neturi būti:

4.1. komercinių sprogstamųjų medžiagų, išskyrus paraką ar šviečiantį mišinį;

4.2. karinių sprogmenų.

5. Įvairių grupių civilinės pirotechnikos priemonės turi atitikti šiuos minimalius reikalavimus:

5.1. fejerverkai:

5.1.1. pagal gryno sprogstamojo mišinio kiekį, saugų atstumą, triukšmo lygį ar panašias savybes gamintojas priskiria fejerverkus skirtingoms kategorijoms pagal Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo (Žin., 2010, Nr. 1-29) 4 straipsnį. Kategorija aiškiai nurodoma etiketėje;

5.1.1.1. 1 kategorijos fejerverkai turi atitikti šias sąlygas:

5.1.1.1.1. mažiausias saugus atstumas turi būti 1 m. Tačiau, kur tinkama, saugus atstumas gali būti mažesnis;

5.1.1.1.2. didžiausias triukšmo lygis saugiu atstumu neturi viršyti 120 dB (A, imp) ar atitinkamo triukšmo lygio, išmatuoto pagal kitą tinkamą metodą;

5.1.1.1.3. į 1 kategoriją neįeina petardos, petardų baterijos, šviečiančios petardos ir šviečiančių petardų baterijos;

5.1.1.1.4. 1 kategorijos petardose neturi būti daugiau nei 2,5 mg gyvsidabrio fulminato;

5.1.1.2. 2 kategorijos fejerverkai turi atitikti šias sąlygas:

5.1.1.2.1. mažiausias saugus atstumas turi būti 8 m. Tačiau, kur tinkama, saugus atstumas gali būti mažesnis;

5.1.1.2.2. didžiausias triukšmo lygis saugiu atstumu neturi viršyti 120 dB (A, imp) ar atitinkamo triukšmo lygio, išmatuoto pagal kitą tinkamą metodą;

5.1.1.3. 3 kategorijos fejerverkai turi atitikti šias sąlygas:

5.1.1.3.1. mažiausias saugus atstumas turi būti 15 m. Tačiau, kur tinkama, saugus atstumas gali būti mažesnis;

5.1.1.3.2. didžiausias triukšmo lygis saugiu atstumu neturi viršyti 120 dB (A, imp) ar atitinkamo triukšmo lygio, išmatuoto pagal kitą tinkamą metodą;

5.1.2. fejerverkuose gali būti naudojamos tik tokios konstrukcinės medžiagos, kurių skeveldros kelia mažiausią pavojų sveikatai, turtui ir aplinkai;

5.1.3. fejerverkų uždegimo būdas turi būti aiškiai matomas arba nurodytas etiketėje ar instrukcijose;

5.1.4. veikiantys fejerverkai neturi judėti chaotiškai ar nenuspėjamai;

5.1.5. 1, 2 ir 3 kategorijų fejerverkų apsauginė danga, pakuotė ar gaminio konstrukcija turi būti tokia, kad apsaugotų nuo netyčinio uždegimo (suveikimo iniciavimo). 4 kategorijos fejerverkai turi būti apsaugoti nuo netyčinio uždegimo gamintojo nurodytais būdais.

5.2. Kitos civilinės pirotechnikos priemonės:

5.2.1. civilinės pirotechnikos priemonės turi būti suprojektuotos taip, kad naudojamos įprastu būdu keltų kuo mažesnį pavojų sveikatai, turtui ir aplinkai;

5.2.2. uždegimo būdas turi būti aiškiai matomas arba nurodytas etiketėje ar instrukcijose;

5.2.3. civilinės pirotechnikos priemonės turi būti suprojektuotos taip, kad netyčia sužadinus keltų kuo mažesnį pavojų sveikatai, turtui ir aplinkai;

5.2.4. kai taikoma, civilinės pirotechnikos priemonės turi tinkamai veikti iki gamintojo nurodytos „naudoti iki“ datos.

5.3. Uždegimo prietaisai:

5.3.1. įprastomis nuspėjamomis naudojimo sąlygomis uždegimo prietaisus turi būti galima patikimai sužadinti, jie turi turėti pakankamą sužadinimo pajėgumą;

5.3.2. uždegimo prietaisai įprastomis numatomomis sandėliavimo ir naudojimo sąlygomis turi būti apsaugoti nuo elektrostatinės iškrovos;

5.3.3. elektriniai degikliai įprastomis numatomomis sandėliavimo ir naudojimo sąlygomis turi būti apsaugoti nuo elektromagnetinių laukų;

5.3.4. sprogdiklių danga turi būti pakankamai mechaniškai atspari, kad esant normaliam numatomam mechaniniam poveikiui tinkamai apsaugotų sprogstamąjį užtaisą;

5.3.5. kartu su kita informacija apie gaminį turi būti nurodytas sprogdiklio degimo laikas;

5.3.6. kartu su kita informacija apie gaminį turi būti pateiktos elektrinių degiklių elektrinės charakteristikos (pvz., saugi srovė, varža ir kt.);

5.3.7. elektrinių degiklių laidai ir jų sujungimas su degikliu turi būti taip izoliuoti ir mechaniškai stiprūs, kad juos būtų galima saugiai naudoti atsižvelgiant į jų numatomą naudojimo paskirtį.

 

_________________

 


Civilinių pirotechnikos priemonių

atitikties įvertinimo tvarkos

2 priedas

 

ATITIKTIES ĮVERTINIMO PROCEDŪROS

 

1. B MODULIS: EB tipo tyrimas.

1.1. B modulyje aprašoma procedūros dalis, kuria notifikuotoji (paskelbtoji) įstaiga tikrina ir patvirtina, kad tipiškas numatomos gaminti produkcijos pavyzdys atitinka reikiamas Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo pakeitimo įstatymo (Žin., 2010, Nr. 1-29) (toliau – Įstatymas) ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/23/EB dėl pirotechnikos gaminių pateikimo į rinką (OL 2007 L 154, p. 1) (toliau – Direktyva) nuostatas.

1.2. EB tipo tyrimo paraišką gamintojas turi pateikti pasirinktai notifikuotajai įstaigai. Paraiškoje turi būti nurodyta:

1.2.1. gamintojo pavadinimas ir adresas;

1.2.2. raštiškas pareiškimas, kad tokia paraiška nebuvo pateikta kitai notifikuotajai įstaigai;

1.2.3. techniniai dokumentai, nurodyti šio priedo 1.3 punkte.

Pareiškėjas privalo pateikti notifikuotajai įstaigai tipišką numatomos produkcijos pavyzdį (toliau – tipas). Notifikuotoji įstaiga gali paprašyti pateikti daugiau pavyzdžių, jeigu jie reikalingi bandymo programai vykdyti.

1.3. Techniniai dokumentai turi sudaryti galimybes įvertinti, ar civilinės pirotechnikos priemonė atitinka Įstatymo ir Direktyvos reikalavimus. Tokiuose dokumentuose turi būti šiam įvertinimui atlikti reikalingi duomenys apie civilinės pirotechnikos priemonės projektavimą, gamybą ir veikimą ir, jeigu to reikia įvertinimui:

1.3.1. bendras tipo aprašymas;

1.3.2. eskizinis projektas, civilinės pirotechnikos priemonės brėžiniai ir sudedamųjų dalių, agregato mazgų, agregatų, grandinių ir t. t. schemos;

1.3.3. aprašymai ir paaiškinimai, reikalingi minėtiems brėžiniams, schemoms ir civilinės pirotechnikos priemonės veikimui suprasti;

1.3.4. visiškai arba iš dalies taikomų darniųjų standartų, nurodytų Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 35-972) 2 straipsnyje ir Direktyvos 8 straipsnyje, sąrašas, bei sprendimų, priimtų siekiant įgyvendinti esminius saugos reikalavimus, aprašymas, jeigu nebuvo taikomi pirmiau nurodyti standartai;

1.3.5. projekto skaičiavimų, atliktų tikrinimų rezultatai ir t. t.;

1.3.6. bandymo protokolai.

1.4. Notifikuotoji įstaiga privalo:

1.4.1. išnagrinėti techninius dokumentus, patikrinti, ar tipas pagamintas pagal šiuos dokumentus, ir nustatyti, kurie elementai suprojektuoti pagal atitinkamas darniųjų standartų, nurodytų Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 35-972) 2 straipsnyje ir Direktyvos 8 straipsnyje, nuostatas, o kurie suprojektuoti nesilaikant tų standartų nuostatų;

1.4.2. atlikti atitinkamus tyrimus ir reikiamus bandymus arba įpareigoti juos atlikti, kad būtų nustatyta, ar gamintojo (tiekėjo) pasirinkti sprendimai atitinka esminius saugos reikalavimus, jeigu nebuvo taikomi Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 35-972) 2 straipsnyje ir Direktyvos 8 straipsnyje nurodyti darnieji standartai;

1.4.3. atlikti atitinkamus tyrimus ir reikiamus bandymus arba įpareigoti juos atlikti, kad būtų nustatyta, ar gamintojas (tiekėjas), nusprendęs taikyti atitinkamus darniuosius standartus, juos iš tikrųjų taikė;

1.4.4. susitarti su pareiškėju dėl vietos, kurioje bus atliekami tyrimai ir reikiami bandymai.

1.5. Jei tipas atitinka Įstatymo ir Direktyvos nuostatas, notifikuotoji įstaiga pareiškėjui turi išduoti EB tipo tyrimo sertifikatą. Sertifikate turi būti nurodytas gamintojo pavadinimas ir adresas, tyrimo rezultatai ir patvirtinto tipo identifikavimui būtini duomenys. Prie sertifikato turi būti pridėtas atitinkamų techninių dokumentų dalių sąrašas, kurio kopiją saugo notifikuotoji įstaiga. Jeigu gamintojui atsisakoma išduoti EB tipo sertifikatą, notifikuotoji įstaiga turi pateikti išsamias tokio atsisakymo priežastis. Turi būti numatyta skundų pateikimo tvarka.

1.6. Pareiškėjas turi pranešti notifikuotajai įstaigai, kuri turi techninius dokumentus, pateiktus EB tipo tyrimo sertifikatui gauti, apie visus patvirtintos civilinės pirotechnikos priemonės pakeitimus, kuriuos būtina papildomai patvirtinti, jeigu šie pakeitimai gali turėti įtakos esminių saugos reikalavimų arba nustatytų civilinės pirotechnikos priemonės naudojimo sąlygų laikymuisi. Šis papildomas patvirtinimas turi būti išduodamas kaip priedas prie pradinio EB tipo tyrimo sertifikato.

1.7. Kiekviena notifikuotoji įstaiga turi pateikti kitoms notifikuotosioms įstaigoms atitinkamą informaciją apie išduotus arba atšauktus EB tipo tyrimo sertifikatus ir jų priedus.

1.8. Kitos notifikuotosios įstaigos gali gauti EB tipo tyrimo sertifikatų ir (arba) jų papildymų kopijas. Sertifikatų priedai turi būti prieinami kitoms notifikuotosioms įstaigoms.

1.9. Gamintojas (tiekėjas) privalo saugoti EB tipo tyrimo sertifikatų ir jų priedų kopijas kartu su techniniais dokumentais mažiausiai 10 metų po paskutinės civilinės pirotechnikos priemonės pagaminimo datos. Jei gamintojas nėra įsisteigęs Bendrijoje, saugoti turimus techninius dokumentus privalo asmuo, kuris patiekia civilinę pirotechnikos priemonę į rinką.

2. C MODULIS: Atitiktis tipui.

2.1. Šiame modulyje aprašoma procedūros dalis, pagal kurią gamintojas (tiekėjas) užtikrina ir pareiškia, kad civilinės pirotechnikos priemonės atitinka tipą, aprašytą EB tipo tyrimo sertifikate, ir jiems taikomus šios direktyvos reikalavimus. Gamintojas (tiekėjas) privalo pažymėti atitikties ženklu CE kiekvieną civilinę pirotechnikos priemonę ir parengti rašytinę atitikties deklaraciją.

2.2. Gamintojas (tiekėjas) privalo imtis visų būtinų priemonių užtikrinti tokį gamybos procesą, kad pagaminta civilinė pirotechnikos priemonė atitiktų EB tipo tyrimo sertifikate apibūdintą tipą ir esminius saugos reikalavimus.

2.3. Gamintojas (tiekėjas) saugo atitikties deklaracijos kopiją mažiausiai 10 metų po to, kai pagaminama paskutinė atitinkama civilinė pirotechnikos priemonė. Jei gamintojas nėra įsisteigęs Bendrijoje, saugoti turimus techninius dokumentus privalo asmuo, kuris patiekia civilinę pirotechnikos priemonę į rinką.

2.4. Gamintojo (tiekėjo) pasirinkta notifikuotoji įstaiga atsitiktiniais laiko tarpais atlieka arba įpareigoja atlikti civilinės pirotechnikos priemonės tyrimus. Notifikuotosios įstaigos vietoje paimtas pagamintos civilinės pirotechnikos priemonės bandinys yra tiriamas ir atliekami darniajame standarte apibrėžti arba kiti lygiaverčiai bandymai, siekiant patikrinti, ar gaminiai atitinka esminius saugos reikalavimus. Jeigu ištirtas civilinės pirotechnikos priemonės pavyzdys ar keli pavyzdžiai neatitinka reikalavimų, notifikuotoji įstaiga privalo imtis reikiamų priemonių. Gamintojas (tiekėjas) gamybos proceso metu žymi civilines pirotechnikos priemones atsakingos notifikuotosios įstaigos identifikavimo numeriu.

3. D MODULIS: Gamybos kokybės užtikrinimas.

3.1. D modulyje aprašoma procedūra, pagal kurią gamintojas (tiekėjas), vykdantis šio priedo 2 punkte nurodytas funkcijas, užtikrina ir pareiškia, kad atitinkamos civilinės pirotechnikos priemonės atitinka EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą Įstatymo ir Direktyvos reikalavimus. Kiekvieną civilinę pirotechnikos priemonę gamintojas turi pažymėti atitikties ženklu CE ir parengti rašytinę atitikties deklaraciją. Kartu su atitikties ženklu CE turi būti nurodytas notifikuotosios įstaigos, atsakingos už šio priedo 3.4 punkte minimą stebėseną, identifikavimo numeris.

3.2. Gamintojas privalo naudoti patvirtintą kokybės sistemą, apimančią gamybą, galutinį produktų tikrinimą ir bandymus, kaip nurodyta šio priedo 3.3 punkte. Jam turi būti taikoma stebėsena, kaip nurodyta šio priedo 3.4 punkte.

3.3. Kokybės sistema:

3.3.1. Pasirinktai notifikuotajai įstaigai gamintojas (tiekėjas) turi pateikti paraišką įvertinti jo atitinkamų civilinių pirotechnikos priemonių kokybės sistemą. Paraiškoje turi būti nurodyta:

3.3.1.1 visa svarbi informacija apie numatomą civilinės pirotechnikos priemonės kategoriją;

3.3.1.2. kokybės sistemos dokumentai;

3.3.1.3. patvirtinto tipo techniniai dokumentai ir EB tipo tyrimo sertifikato kopija.

3.3.2. Kokybės sistema turi užtikrinti, kad civilinės pirotechnikos priemonės atitiktų EB tipo tyrimo sertifikate apibrėžtą tipą ir jiems taikomus Įstatymo ir Direktyvos reikalavimus. Visi gamintojo (tiekėjo) taikomos kokybės sistemos elementai, reikalavimai ir nuostatos turi būti metodiškai ir tvarkingai įforminti dokumentais parengiant veiklos principus, procedūras ir instrukcijas. Kokybės sistemos dokumentai turi užtikrinti, kad kokybės programos, planai, vadovai ir kokybės įrašai būtų vienodai interpretuojami. Juose turi būti tinkamai aprašyta:

3.3.2.1. kokybės tikslai ir organizacinė struktūra, vadovybės pareigos ir įgaliojimai, susiję su civilinių pirotechnikos priemonių kokybe;

3.3.2.2. gamybos, kokybės valdymo ir kokybės užtikrinimo metodai, procesai ir sistemingi veiksmai, kurie bus atliekami;

3.3.2.3. tyrimai ir bandymai, kurie bus atliekami prieš pradedant gamybą, gamybos metu ir pabaigoje, ir jų atlikimo dažnumas;

3.3.2.4. kokybės duomenų įrašai, t. y. patikrinimo ataskaitos, bandymų ir kalibravimo duomenys, ataskaitos apie atitinkamo personalo kvalifikaciją;

3.3.2.5. priemonės, kuriomis stebima, ar pasiekiama reikiama pirotechnikos gaminių kokybė ir ar efektyviai veikia kokybės sistema.

3.3.3. Notifikuotoji įstaiga turi įvertinti kokybės sistemą ir nustatyti, ar ji atitinka šio priedo 3.3.2 punkte nurodytus reikalavimus. Ji daro prielaidą, kad kokybės sistemos, įgyvendinamos pagal atitinkamą darnųjį standartą, atitinka tuos reikalavimus. Audito grupėje privalo būti bent vienas narys, turintis atitinkamo gaminio technologijos vertinimo patirties. Įvertinimo procedūroje turi būti numatytas patikrinimo vizitas gamintojo patalpose. Apie tinkamai pagrįstą įvertinimo sprendimą turi būti pranešta gamintojui (tiekėjui). Jame turi būti nurodyti tyrimo rezultatai.

3.3.4. Gamintojas (tiekėjas) įsipareigoja vykdyti su patvirtinta kokybės sistema susijusius įsipareigojimus ir užtikrinti, kad ji tinkamai ir efektyviai veiktų. Gamintojas (tiekėjas) turi pranešti notifikuotajai įstaigai, kuri patvirtino kokybės sistemą, apie visus siūlomus kokybės sistemos pakeitimus. Notifikuotoji įstaiga turi įvertinti siūlomus pakeitimus ir nuspręsti, ar pakeista kokybės sistema vis dar atitiks 3.3.2 punkte nurodytus reikalavimus, ar reikia ją iš naujo įvertinti. Apie tinkamai pagrįstą įvertinimo sprendimą turi būti pranešta gamintojui (tiekėjui). Jame turi būti nurodyti tyrimo rezultatai.

3.4. Stebėsena, už kurią atsako notifikuotoji įstaiga.

3.4.1. Stebėsenos tikslas – užtikrinti, kad gamintojas (tiekėjas) tinkamai vykdytų įsipareigojimus, susijusius su patvirtinta kokybės sistema.

3.4.2. Gamintojas privalo leisti notifikuotajai įstaigai patekti į gamybos, tikrinimo, bandymo ar sandėliavimo patalpas, kad ji galėtų atlikti patikrinimą, ir suteikti visą būtiną informaciją, svarbiausia:

3.4.2.1. kokybės sistemos dokumentus;

3.4.2.2. kokybės duomenų įrašus, t. y. patikrinimo ataskaitas ir bandymų duomenis, kalibravimo duomenis, ir ataskaitas apie atitinkamo personalo kvalifikaciją ir t. t.

3.4.3. Notifikuotoji įstaiga periodiškai atlieka auditą, kad įsitikintų, jog gamintojas (tiekėjas) prižiūri ir taiko kokybės sistemą, ir audito ataskaitą pateikia gamintojui (tiekėjui).

3.4.4. Be to, notifikuotoji įstaiga gali iš anksto nepranešusi atvykti pas gamintoją (tiekėją). Šių apsilankymų metu notifikuotoji įstaiga gali, jei reikia, atlikti arba įpareigoti atlikti bandymus, kad patikrintų, ar kokybės sistema tinkamai veikia. Notifikuotoji įstaiga turi pateikti gamintojui (tiekėjui) savo apsilankymo ataskaitą ir, jeigu buvo atliktas bandymas, bandymo protokolą.

3.5. Gamintojas (tiekėjas) užtikrina, kad mažiausiai 10 metų po paskutinės civilinės pirotechnikos priemonės pagaminimo datos nacionalinėms institucijoms bus sudaryta galimybė naudotis:

3.5.1. 3.3.1 punkto kokybės sistemos dokumentais;

3.5.2. dokumentais, susijusiais su 3.3.4 punkto antroje pastraipoje nurodytu atnaujinimu;

3.5.3. notifikuotosios įstaigos sprendimais ir ataskaitomis, nurodytomis 3.3.4 punkto ketvirtoje pastraipoje bei 3.4.3 ir 3.4.4 punktuose.

3.6. Kiekviena notifikuotoji įstaiga turi pateikti kitoms notifikuotosioms įstaigoms reikiamą informaciją apie išduotus ar atšauktus kokybės sistemos patvirtinimo faktus.

4. E MODULIS: Gaminio kokybės užtikrinimas.

4.1. E modulyje aprašoma procedūra, pagal kurią gamintojas (tiekėjas), vykdantis šio priedo 4.2 punkte nurodytas funkcijas, užtikrina ir pareiškia, kad civilinės pirotechnikos priemonės atitinka EB tipo tyrimo sertifikate apibrėžtą tipą. Gamintojas (tiekėjas) privalo pažymėti atitikties ženklu CE kiekvieną civilinę pirotechnikos priemonę ir parengti rašytinę atitikties deklaraciją. Kartu su atitikties ženklu CE nurodomas notifikuotosios įstaigos, atsakingos už šio priedo 4.4 punkte nurodytą stebėseną, identifikavimo ženklas.

4.2. Gamintojas (tiekėjas) privalo naudoti patvirtintą kokybės sistemą, apimančią galutinį civilinės pirotechnikos priemonės patikrinimą ir bandymus, kaip nurodyta šio priedo 4.3 punkte. Gamintojui (tiekėjui) turi būti taikoma stebėsena, kaip nurodyta šio priedo 4.4 punkte.

4.3. Kokybės sistema.

4.3.1. Pasirinktai notifikuotajai įstaigai gamintojas (tiekėjas) turi pateikti paraišką įvertinti jo civilinių pirotechnikos priemonių kokybės sistemą. Paraiškoje turi būti nurodyta:

4.3.1.1. visa svarbi informacija apie numatomą civilinės pirotechnikos priemonės kategoriją;

4.3.1.2. kokybės sistemos dokumentai;

4.3.2.3. patvirtinto tipo techniniai dokumentai ir EB tipo tyrimo sertifikato kopija.

4.3.2. Pagal kokybės sistemą kiekviena civilinė pirotechnikos priemonė turi būti tiriama ir atliekami atitinkami bandymai pagal Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 35-972) 2 straipsnyje ir Direktyvos 8 straipsnyje nurodytus atitinkamus darniuosius standartus arba jiems lygiaverčiai bandymai, siekiant patikrinti, ar civilinė pirotechnikos priemonė atitinka taikomus Įstatymo ir Direktyvos reikalavimus. Visi gamintojo (tiekėjo) priimti kokybės sistemos elementai, reikalavimai ir nuostatos turi būti metodiškai ir tvarkingai įforminti dokumentais parengiant veiklos principus, procedūras ir instrukcijas. Kokybės sistemos dokumentai turi leisti užtikrinti, kad kokybės programos, planai, vadovai ir kokybės įrašai būtų nuosekliai aiškinami. Juose visų pirma turi būti tinkamai aprašyti:

4.3.2.1. kokybės tikslai ir organizacinė struktūra, vadovybės pareigos ir įgaliojimai, susiję su civilinių pirotechnikos priemonių kokybe;

4.3.2.2. tyrimai ir bandymai, kurie bus atliekami pagaminus civilinę pirotechnikos priemonę;

4.3.2.3. efektyvaus kokybės sistemos veikimo priežiūros priemonės;

4.3.2.3. kokybės duomenų įrašai, t. y. patikrinimo ataskaitos, bandymų ir kalibravimo duomenys, ataskaitos apie atitinkamo personalo kvalifikaciją ir t. t.

4.3.3. Notifikuotoji įstaiga turi įvertinti kokybės sistemą ir nustatyti, ar ji atitinka šio priedo 4.3.2 punkte nurodytus reikalavimus. Ji turi daryti prielaidą, kad kokybės sistemos, įgyvendinamos pagal atitinkamą darnųjį standartą, atitinka šiuos reikalavimus. Audito grupėje privalo būti bent vienas narys, turintis atitinkamos civilinės pirotechnikos priemonės technologijos vertinimo patirties. Įvertinimo procedūroje turi būti numatytas patikrinimo vizitas gamintojo (tiekėjo) patalpose. Apie tinkamai pagrįstą įvertinimo sprendimą turi būti pranešta gamintojui (tiekėjui). Jame turi būti nurodyti tyrimo rezultatai.

4.3.4. Gamintojas (tiekėjas) įsipareigoja vykdyti su patvirtinta kokybės sistema susijusius įsipareigojimus ir užtikrinti, kad sistema tinkamai ir efektyviai veiktų. Gamintojas (tiekėjas) turi pranešti notifikuotajai įstaigai, kuri patvirtino kokybės sistemą, apie visus siūlomus kokybės sistemos pakeitimus. Notifikuotoji įstaiga turi įvertinti siūlomus pakeitimus ir nuspręsti, ar pakeista kokybės sistema vis dar atitiks šio priedo 4.3.2 punkte nurodytus reikalavimus, ar reikia ją iš naujo įvertinti. Apie tinkamai pagrįstą įvertinimo sprendimą turi būti pranešta gamintojui (tiekėjui). Jame turi būti nurodyti tyrimo rezultatai.

4.4. Stebėsena, už kurią atsako notifikuotoji įstaiga.

4.4.1. Stebėsenos tikslas – užtikrinti, kad gamintojas (tiekėjas) tinkamai vykdytų įsipareigojimus, susijusius su patvirtinta kokybės sistema.

4.4.2. Gamintojas (tiekėjas) privalo leisti notifikuotajai įstaigai patekti į gamybos, tikrinimo, bandymo ar sandėliavimo patalpas, kad ji galėtų atlikti patikrinimą, ir suteikti visą būtiną informaciją, ypač:

4.4.2.1. kokybės sistemos dokumentus;

4.4.2.2. techninius dokumentus;

4.4.2.3. kokybės duomenų įrašus, t. y. patikrinimo ataskaitas, bandymų ir kalibravimo duomenis ir ataskaitas apie atitinkamo personalo kvalifikaciją ir t. t.

4.4.3. Notifikuotoji įstaiga privalo periodiškai atlikti auditą, kad įsitikintų, jog gamintojas prižiūri ir taiko kokybės sistemą, ir audito ataskaitą pateikti gamintojui (tiekėjui).

4.4.4. Be to, notifikuotoji įstaiga gali iš anksto nepranešusi atvykti pas gamintoją (tiekėją). Šių apsilankymų metu notifikuotoji įstaiga gali, jei reikia, atlikti arba įpareigoti atlikti bandymus, kad patikrintų, ar kokybės sistema tinkamai veikia. Notifikuotoji įstaiga turi pateikti gamintojui (tiekėjui) savo apsilankymo ataskaitą ir, jeigu buvo atliktas bandymas, bandymo protokolą.

4.5. Gamintojas (tiekėjas) užtikrina, kad mažiausiai 10 metų po paskutinės civilinės pirotechnikos priemonės pagaminimo datos šalies valdžios institucijoms bus sudaryta galimybė naudotis:

4.5.1. šio priedo 4.3.1 punkto nurodytais kokybės sistemos dokumentais;

4.5.2. dokumentais, susijusiais su šio priedo 4.3.4 punkto antroje pastraipoje nurodytu atnaujinimu;

4.5.3. notifikuotosios įstaigos sprendimais ir ataskaitomis, nurodytomis šio priedo 4.3.4 punkto ketvirtoje pastraipoje ir šio priedo 4.4.3 ir 4.4.4 punktuose.

4.6. Kiekviena notifikuotoji įstaiga turi pateikti kitoms notifikuotosioms įstaigoms reikiamą informaciją apie išduotus ar atšauktus kokybės sistemos patvirtinimus.

5. G MODULIS: Vieneto patikrinimas.

5.1. Šiame modulyje aprašoma procedūra, kuria gamintojas (tiekėjas) užtikrina ir pareiškia, kad civilinė pirotechnikos priemonė, kuriai yra išduotas šio priedo 5.2 punkte minimas sertifikatas, atitinka Įstatymo ir Direktyvos reikalavimus. Gamintojas (tiekėjas) privalo pažymėti civilinę pirotechnikos priemonę atitikties ženklu CE ir parengti rašytinę atitikties deklaraciją.

5.2. Kad užtikrintų, jog civilinė pirotechnikos priemonė atitinka Įstatymo ir Direktyvos reikalavimus, notifikuotoji įstaiga patikrina civilinę pirotechnikos priemonę ir atlieka atitinkamus Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 35-972) 2 straipsnyje ir Direktyvos 8 straipsnyje minimuose darniuosiuose standartuose nurodytus ar jiems lygiaverčius bandymus. Notifikuotoji įstaiga patvirtintą civilinę pirotechnikos priemonę turi pažymėti arba įpareigoti pažymėti savo identifikavimo numeriu ir parengti su atliktais bandymais susijusį atitikties sertifikatą.

5.3. Techninių dokumentų paskirtis – sudaryti galimybes įvertinti, ar civilinė pirotechnikos priemonė atitinka Įstatymo ir Direktyvos reikalavimus, ir suprasti gaminio sandarą, gamybą ir veikimą. Jei tai reikia įvertinimui, dokumentuose turi būti pateikta tokia informacija:

5.3.1. bendras tipo aprašymas;

5.3.2. eskizinis projektas, civilinės pirotechnikos priemonės brėžiniai ir sudedamųjų dalių, mazgų, elektros grandinių schemos;

5.3.3. aprašymai ir paaiškinimai, būtini eskiziniams projektams, civilinės pirotechnikos priemonės brėžiniams ir sudedamųjų dalių, mazgų, elektros grandinių schemoms ir gaminio veikimui suprasti;

5.3.4. visiškai arba iš dalies taikomų darniųjų standartų, nurodytų Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 35-972) 2 straipsnyje ir Direktyvos 8 straipsnyje, sąrašas, ir sprendimų, priimtų siekiant įgyvendinti esminius saugos reikalavimus, aprašymas, jeigu nebuvo taikomi pirmiau nurodyti standartai;

5.3.5. projekto skaičiavimų ir atliktų tikrinimų rezultatai;

5.3.6. bandymo protokolai.

6. H MODULIS: Kokybės užtikrinimas.

6.1. H modulyje aprašoma procedūra, pagal kurią gamintojas (tiekėjas), vykdantis šio priedo 6.2 punkte nurodytas funkcijas, užtikrina ir pareiškia, kad atitinkamos civilinės pirotechnikos priemonės atitinka Įstatymo ir Direktyvos reikalavimus. Gamintojas (tiekėjas) arba importuotojas privalo pažymėti kiekvieną gaminį atitikties ženklu CE ir parengti rašytinę atitikties deklaraciją. Kartu su atitikties ženklu CE nurodomas notifikuotosios įstaigos, atsakingos už šio priedo 6.4 punkte minėtą stebėseną, identifikavimo numeris.

6.2. Gamintojas (tiekėjas) privalo naudoti patvirtintą kokybės užtikrinimo sistemą, apimančią projektavimą, gamybą, galutinį produktų tikrinimą ir bandymus, kaip nurodyta šio priedo 6.3 punkte, ir leidžia vykdyti šio priedo 6.4 punkte numatytą stebėseną.

6.3. Kokybės sistema.

6.3.1. Notifikuotajai įstaigai gamintojas (tiekėjas) privalo pateikti paraišką įvertinti jo kokybės sistemą. Paraiška apima:

6.3.1.1. visą svarbią informaciją apie numatomą civilinės pirotechnikos priemonės kategoriją;

6.3.1.2. kokybės sistemos dokumentus.

6.3.2. Kokybės sistema privalo būti užtikrinama siekiant, kad civilinės pirotechnikos priemonės atitiktų jiems taikomus Įstatymo ir Direktyvos reikalavimus. Visi gamintojo (tiekėjo) priimti kokybės sistemos elementai, reikalavimai ir nuostatos turi būti metodiškai ir tvarkingai įforminti dokumentais parengiant veiklos principus, procedūras ir instrukcijas. Šiais kokybės sistemos dokumentais užtikrinama, kad kokybės principai ir procedūros, pvz., kokybės programos, planai, vadovai ir kokybės įrašai, būtų vienodai aiškinami. Juose visų pirma turi būti tinkamai aprašyti:

6.3.2.1. kokybės tikslai ir organizacinė struktūra, vadovybės pareigos ir įgaliojimai, susiję su projektais ir pirotechnikos gaminių kokybe;

6.3.2.2. konstrukcijos techninės specifikacijos, įskaitant taikytus standartus, ir, kai nebuvo taikomi visi Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 35-972) 2 straipsnyje ir Direktyvos 8 straipsnyje minimi standartai, priemonės, kuriomis siekiama užtikrinti, kad būtų įvykdyti esminiai saugos reikalavimai;

6.3.2.3. projekto rezultato kontrolės ir patikros metodai, metodai ir sistemingos priemonės, taikomos kuriant atitinkamai kategorijai priklausančias civilines pirotechnikos priemones;

6.3.2.4. atitinkami gamybos, kokybės kontrolės ir kokybės užtikrinimo metodai, taikyti metodai ir sistemingos priemonės;

6.3.2.5. tyrimai ir bandymai, kurie bus atliekami prieš pradedant gamybą, gamybos metu ir pabaigoje, ir jų atlikimo dažnumas;

6.3.2.6. kokybės dokumentai, t. y. patikrinimų ataskaitos, bandymų ir kalibravimo duomenys, atitinkamo personalo kvalifikacijos ataskaitos;

6.3.2.7. priemonės, padėsiančios stebėti, kaip siekiama reikalaujamos projekto ir gaminio kokybės ir ar efektyviai veikia kokybės užtikrinimo sistema.

6.3.3. Notifikuotoji įstaiga privalo įvertinti kokybės sistemą ir nustatyti, ar ji atitinka šio priedo 6.3.2 punkte nurodytus reikalavimus. Ji turi daryti prielaidą, kad atitinkamą darnųjį standartą taikančios kokybės sistemos atitinka šiuos reikalavimus. Audito grupėje privalo būti bent vienas narys, turintis atitinkamos civilinės pirotechnikos priemonės technologijos vertinimo patirties. Įvertinimo procedūra apima ir tikrinimą gamintojo (tiekėjo) patalpose. Apie tinkamai pagrįstą įvertinimo sprendimą turi būti pranešta gamintojui (tiekėjui). Jame turi būti nurodyti tyrimo rezultatai.

6.3.4. Gamintojas (tiekėjas) privalo įsipareigoti vykdyti su patvirtinta kokybės sistema susijusius įsipareigojimus ir užtikrinti, kad sistema tinkamai ir efektyviai veiktų. Gamintojas (tiekėjas) arba jo įgaliotas atstovas privalo nuolat pranešti notifikuotajai įstaigai, kuri patvirtino kokybės sistemą, apie visus siūlomus kokybės sistemos atnaujinimus. Notifikuotoji įstaiga privalo įvertinti siūlomus pakeitimus ir spręsti, ar pakeista kokybės sistema vis dar atitiks šio priedo 6.3.2 punkte nurodytus reikalavimus, ar reikia ją iš naujo įvertinti. Apie tinkamai pagrįstą įvertinimo sprendimą turi būti pranešta gamintojui (tiekėjui). Jame turi būti nurodyti tyrimo rezultatai.

6.4. EB stebėsena, kurią vykdo notifikuotoji įstaiga.

6.4.1. EB stebėsenos tikslas – užtikrinti, kad gamintojas (tiekėjas) tinkamai vykdytų įsipareigojimus, susijusius su patvirtinta kokybės sistema.

6.4.2. Gamintojas (tiekėjas) privalo leisti notifikuotajai įstaigai patekti į gamybos, tikrinimo, bandymų ar sandėliavimo patalpas, jas patikrinti ir suteikti visą būtiną informaciją, ypač:

6.4.2.1. kokybės sistemos dokumentus;

6.4.2.2. kokybės sistemoje projektavimui numatytus kokybės įrašus, pvz., analizės, skaičiavimų, bandymų ir kt. rezultatus;

6.4.2.3. kokybės sistemoje gamybai numatytas kokybės įrašus, t. y. patikrinimo ataskaitas, bandymų ir kalibravimo duomenis ir atitinkamo personalo kvalifikacijos ataskaitas ir t. t.

6.4.3. Notifikuotoji įstaiga privalo periodiškai atlikti auditą, kad įsitikintų, jog gamintojas (tiekėjas) prižiūri ir taiko kokybės sistemą, ir audito ataskaitą pateikti gamintojui (tiekėjui).

6.4.4. Be to, notifikuotoji įstaiga gali iš anksto nepranešusi atvykti pas gamintoją (tiekėją). Atvykusi notifikuotoji įstaiga gali patikrinti arba įpareigoti patikrinti, ar kokybės sistema tinkamai veikia. Notifikuotoji įstaiga pateikia gamintojui (tiekėjui) savo apsilankymo ataskaitą ir, jeigu buvo atliktas patikrinimas, šio patikrinimo protokolą.

6.5. Gamintojas privalo užtikrinti, kad mažiausiai 10 metų po paskutinės civilinės pirotechnikos priemonės pagaminimo datos nacionalinės valdžios institucijoms galėtų pateikti:

6.5.1. šio priedo 6.3.1 punkto nurodytus kokybės sistemos dokumentus;

6.5.2. dokumentus, susijusius su šio priedo 6.3.4 punkto antroje pastraipoje nurodytu atnaujinimu;

6.5.3. notifikuotosios įstaigos sprendimus ir ataskaitas, nurodytas šio priedo 6.3.4 punkto ketvirtojoje pastraipoje ir šio priedo 6.4.3 ir 6.4.4 punktuose.

6.6. Notifikuotosios įstaigos privalo suteikti kitoms notifikuotosioms įstaigoms reikiamą informaciją apie išduotus ar atšauktus kokybės sistemos patvirtinimus.

 

_________________

 


Civilinių pirotechnikos priemonių

atitikties įvertinimo tvarkos

3 priedas (privalomasis)

 

ATITIKTIES ŽENKLO CE, ATITIKTIES SERTIFIKATO ir atitikties deklaracijos BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

1. Atitikties ženklą CE sudaro tokios formos didžiosios raidės CE:

 

(ženklas)

 

2. Atitikties ženklas CE gali būti sumažinamas arba padidinamas ir turi būti laikomasi milimetriniame popieriuje pateiktų proporcijų. Atitikties ženklo CE elementai turi būti vienodo, ne mažesnio kaip 5 mm aukščio.

3. Prie atitikties ženklo CE taip pat turi būti nurodyta paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos identifikavimo numeris. Papildomai turi būti nurodyta:

3.1. gamintojo pavadinimas arba atpažinimo ženklas;

3.2. paskutiniai du atitikties ženklo CE suteikimo metų skaičiai;

3.3. atitikties sertifikato numeris.

4. Atitikties sertifikate turi būti nurodyta:

4.1. sertifikavimo įstaigos pavadinimas ir adresas;

4.2. gamintojo (tiekėjo) pavadinimas ir adresas;

4.3. civilinės pirotechnikos priemonės aprašymas (tipas, identifikacija, kategorija, naudojimas ir pan.);

4.4. esminiai saugos reikalavimai, kuriuos atitinka civilinės pirotechnikos priemonė;

4.5. sertifikato numeris;

4.6. sertifikato galiojimo sąlygos ir terminai;

4.7. asmens, įgalioto pasirašyti sertifikatą, vardas, pavardė ir pareigos.

Atitikties sertifikatas turi būti parengtas valstybine kalba.

5. Atitikties deklaracijoje turi būti nurodyta:

5.1. gamintojo (tiekėjo) pavadinimas ir adresas;

5.2. produkto aprašymas (tipas, identifikacija, kategorija, naudojimas ir pan.);

5.3 esminiai saugos reikalavimai, kuriuos atitinka civilinė pirotechnikos priemonė ir nuoroda į juos;

5.4. ypatingos civilinės pirotechnikos priemonės taikytinos sąlygos;

5.5. pirmiau aprašyto deklaracijos objekto atitiktis susijusiems derinamiesiems Bendrijos teisės aktams;

5.6. išdavusios atitikties sertifikatą paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos pavadinimas, numeris, adresas ir atitikties sertifikato numeris;

5.7. vardas, pavardė ir pareigos darbuotojo, įgalioto gamintojo (tiekėjo) vardu pasirašyti deklaraciją.

Atitikties deklaracija turi būti parengta valstybine kalba.

 

_________________

 


Civilinių pirotechnikos priemonių

atitikties įvertinimo tvarkos

4 priedas

 

SERTIFIKAVIMO IR KONTROLĖS ĮSTAIGŲ IR BANDYMŲ LABORATORIJŲ BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

1. Sertifikavimo įstaigos, kontrolės įstaigos ir bandymų laboratorijos, kurias paskelbia (notifikuoja) arba paskiria valstybės institucija, privalo atitikti šiuos minimalius reikalavimus:

1.1. įstaiga, jos direktorius ir personalas, atsakingas už patikros bandymus, negali būti pirotechnikos gaminių, kuriuos jie tikrina, projektuotojai, gamintojai, tiekėjai, įrengėjai ar importuotojai ar vienos iš šių šalių įgaliotieji atstovai. Jie negali nei tiesiogiai, nei kaip įgaliotieji atstovai dalyvauti projektuojant, gaminant, reklamuojant, prižiūrint ar importuojant tokius gaminius. Tai netrukdo gamintojui ir įstaigai keistis technine informacija;

1.2. įstaiga ir jos personalas privalo atlikti patikros bandymus laikydamiesi aukščiausių profesinio sąžiningumo ir techninės kompetencijos principų, jie neturi priklausyti nuo patikrinimo rezultatais suinteresuotų asmenų ar asmenų grupių spaudimo ar skatinimo, ypač finansinio, kuris gali daryti įtaką jų sprendimams ar kontrolės rezultatams;

1.3. įstaiga turi personalą ir įrenginius, reikalingus administraciniams ir techniniams uždaviniams, susijusiems su patikrinimu dėl tinkamo atlikimo, ji privalo turėti galimybę naudotis įranga, reikalinga specialiems tyrimams atlikti.

2. Atsakingas už tikrinimą personalas privalo:

2.1. turėti gerą techninį ir profesinį parengimą;

2.2. gerai išmanyti atliekamų bandymų reikalavimus ir turėti jų atlikimo patirties;

2.3. sugebėti parengti sertifikatus, protokolus ir ataskaitas, reikalingas atliktiems bandymams patvirtinti.

3. Būtina užtikrinti personalo, kuris yra įpareigotas atlikti patikrinimus, nešališkumą. Jų atlyginimas neturi priklausyti nuo atliktų patikrinimų skaičiaus ar rezultatų.

4. Įstaiga privalo sudaryti civilinės atsakomybės draudimo sutartį, išskyrus atvejus, kai pagal nacionalinę teisę atsakomybę prisiima valstybė arba už bandymus yra tiesiogiai atsakinga valstybė narė.

5. Įstaigos personalas privalo išlaikyti profesines paslaptis, kurias jis sužinojo vykdydamas savo užduotis pagal šią direktyvą arba ją įgyvendinančias nacionalinės teisės nuostatas (išskyrus tuos atvejus, kai jis tą informaciją teikia valstybės, kurioje vykdo veiklą, kompetentingoms administracinėms institucijoms).

Ar šios įstaigos atitinka reikalavimus, turi periodiškai patikrinti skelbianti (notifikuojanti) arba skirianti valstybės kompetentinga institucija.

 

_________________