LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL DEGIĄSIAS DUJAS NAUDOJANČIŲ PRAMONINIŲ ĮRENGINIŲ EKSPLOATAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2006 m. gruodžio 6 d. Nr. 4-466

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742; 2003, Nr. 119-5404) 5 straipsnio 2 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 29 d. nutarimo Nr. 817 „Dėl teisės aktų, būtinų Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymui įgyvendinti, patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 57-2053; 2004, Nr. 133-4802) 2.2 punktu,

tvirtinu Degiąsias dujas naudojančių pramoninių įrenginių eksploatavimo taisykles (pridedama).

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                           VYTAS NAVICKAS

______________

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2006 m. gruodžio 6 d. įsakymu

Nr. 4-466

 

DEGIĄSIAS DUJAS NAUDOJANČIŲ PRAMONINIŲ ĮRENGINIŲ EKSPLOATAVIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Degiąsias dujas naudojančių pramoninių įrenginių eksploatavimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato techninius, organizacinius reikalavimus, kaip turi būti pripažįstami tinkamais naudoti ir toliau saugiai eksploatuojami degiąsias dujas naudojantys didesnės kaip 400 kW vardinės atiduodamosios galios pramoniniai įrenginiai ir jų įranga (toliau – pramoniniai įrenginiai).

2. Taisyklės privalomos visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, pradedantiems naudoti ir naudojantiems technologiniams procesams vykdyti skirtus degiąsias dujas naudojančius pramoninius įrenginius.

3. Taisyklės netaikomos:

3.1. degiąsias dujas naudojantiems technologiniams įrenginiams, kurių nominalioji šiluminė galia lygi arba mažesnė kaip 400 kW;

3.2. energetikos įrenginiams, nurodytiems Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo 2 straipsnio 14 dalyje (Taisyklių 1 priedo 5 punktas);

3.3. įrenginiams, kurių priežiūra nustatyta Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatyme (Žin., 1996, Nr. 119-2771), Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme (Žin., 1999, Nr. 11-239), Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatyme (Žin., 1999, Nr. 50-1600);

3.4. moksliškai tiriamiems ir bandomiems degiąsias dujas naudojantiems įrenginiams.

4. Taisyklėse vartojami pagrindiniai terminai ir sąvokos:

Darbų vadovas – asmuo, turintis reikiamą kvalifikaciją ir įgaliojimus vadovauti pramoninių įrenginių eksploatacijai.

Kvalifikuotas darbuotojas – asmuo, turintis atitinkamą išsilavinimą, apmokytas ir atestuotas dirbti su pramoniniais įrenginiais ir turintis kvalifikacinį pažymėjimą.

Specializuota įmonė – techninės priežiūros paslaugų teikėjas, kuris, sudaręs su pramoninio įrenginio savininku sutartį dėl tiesiogiai atliekamos nuolatinės įrenginio priežiūros, atlieka Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 3, 5 ir 9 punktuose nurodytas pareigas ar jų dalį (Taisyklių 1 priedo 1 punktas).

Operatorius – kvalifikuotas darbuotojas, vykdantis darbo užduotį naudoti pramoninį įrenginį.

Pramoniniai įrenginiai – tai degiąsias dujas naudojančios sistemos, sudarytos su degimui reikalingo oro tiekimo, degimo produktų šalinimo, valdymo, saugos ir kita įranga, skirtos technologiniams procesams arba procesui vykdyti, panaudojant juose susidariusią šiluminę energiją.

Saugos sistemos ir įtaisai – pramoninio įrenginio sudedamoji dalis arba grupė sudedamųjų dalių, kurios skirtos saugai užtikrinti, kad gedimas arba netinkamas veikimas nekeltų pavojaus ir apsaugotų pramoninius įrenginius nuo didžiausių arba mažiausių darbo reikšmių viršijimo arba avarijų ir veikimo sutrikimo pasekmių.

5. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatyme (Taisyklių 1 priedo 1 punktas), Lietuvos Respublikos statybos įstatyme (Taisyklių 1 priedo 3 punktas), kituose norminiuose teisės aktuose ir standartuose apibrėžtas sąvokas.

 

II. PAGRINDINĖS PRAMONINIO ĮRENGINIO NAUDOJIMO IR PRIEŽIŪROS SĄLYGOS

 

6. Pramoniniai įrenginiai turi būti naudojami tik pagal gamintojo nurodytą paskirtį, neviršijant jų techninių charakteristikų parametrų, laikantis gamintojo dokumentuose nurodytų pramoninio įrenginio naudojimo sąlygų ir rekomendacijų, taip pat naudojimo sąlygų, nustatytų norminiuose teisės aktuose, reglamentuojančiuose pramoninių įrenginių naudojimą. Jei gamintojas nustatė griežtesnes pramoninio įrenginio naudojimo sąlygas negu Taisyklės, tai naudojant pramoninį įrenginį reikia vadovautis gamintojo nustatytais reikalavimais.

7. Pramoninių įrenginių techninė priežiūra turi būti atliekama norminių teisės aktų ir pramoninių įrenginių gamintojo nustatyta tvarka. Juos eksploatuoti turi teisę apmokyti ir darbų saugos klausimais instruktuoti kvalifikuoti pramoninio įrenginio savininko darbuotojai arba specializuotos įmonės, o techninę būklę tikrinti įgaliotos įstaigos ekspertai (Taisyklių 1 priedo 1, 4, 15 ir 26 punktai).

8. Pramoniniam įrenginiui eksploatuoti (naudoti) pramoninio įrenginio savininkas teisės aktų (Taisyklių 1 priedo 1, 4, 15 ir 26 punktai) nustatyta tvarka turi teisę pasirinkti nuolatinės priežiūros organizavimo būdą – atlikti nuolatinę priežiūrą savo jėgomis (kai turi kvalifikuotus darbuotojus) arba dalį savo pareigų, nurodytų Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 3, 5 ir 9 punktuose (Taisyklių 1 priedo 1 punktas), gali perduoti kitam juridiniam asmeniui (specializuotai įmonei), įsipareigojančiam atlikti tuos darbus pagal sutartį, sudaromą tiesiogiai su pramoninio įrenginio savininku dėl nuolatinės priežiūros.

Pramoninio įrenginio savininkas ir (arba) specializuotos įmonės vadovas turi paskirti atsakingą asmenį (darbų vadovą), kuris užtikrintų saugų pramoninio įrenginio veikimą, kvalifikuotą nuolatinę priežiūrą ir reikiamos techninės būklės palaikymą.

9. Prieš pradėdamas naudoti pramoninį įrenginį jo savininkas pagal Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo (Taisyklių 1 priedo 1 punktas) nuostatas su pasirinkta įgaliota įstaiga turi sudaryti sutartį dėl pramoninio įrenginio techninės būklės tikrinimo. Sumontuotas ar modifikuotas pramoninis įrenginys gali būti pripažįstamas tinkamu naudoti vadovaujantis Rekomenduojama sumontuoto pramoninio įrenginio pripažinimo tinkamu naudoti tvarka (Taisyklių 2 priedas). Gavęs iš įgaliotos įstaigos teigiamas išvadas dėl pramoninio įrenginio tinkamumo naudoti, pramoninio įrenginio savininkas privalo jį užregistruoti Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro tvarkymo įstaigoje ir organizuoti nuolatinę šio pramoninio įrenginio techninę priežiūrą (Taisyklių 1 priedo 1, 7, 10 ir 11 punktai).

10. Asmenys, ketinantys įvežti į Lietuvos Respubliką naujus ar naudotus pramoninius įrenginius, kurių charakteristikos kelia abejonių dėl rimto ir tiesioginio pavojaus sveikatai ir saugai įprastinėmis ir numatomomis naudojimo sąlygomis arba pramoniniai įrenginiai neturi lydimųjų dokumentų ar atitikties ženklų, ar etikečių, gali raštu kreiptis į pasirinktą įgaliotą įstaigą dėl įvežamų pramoninių įrenginių tinkamumo pripažinimo (Taisyklių 1 priedo 1 ir 17 punktai).

11. Pramoninio įrenginio savininkas privalo atlikti nuolatinę pramoninių įrenginių priežiūrą, kaip nustatyta Taisyklėse, atitinkamuose norminiuose teisės aktuose (Taisyklių 1 priedo 1, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ir 24 punktai), gamintojo pateiktuose dokumentuose. Už tinkamą ir kvalifikuotą pramoninio įrenginio techninę priežiūrą, reikiamą techninės būklės palaikymą, saugią eksploataciją pramoninio įrenginio savininkas atsako per visą pramoninio įrenginio naudojimo laikotarpį.

12. Pramoninio įrenginio savininkas, vadovaudamasis gamintojo nurodymais ir techninėmis specifikacijomis bei Taisyklėmis, prireikus (jeigu gamintojas nepateikė pramoninio įrenginio naudojimo instrukcijos arba ši instrukcija nevisiškai atitinka technologinio proceso reikalavimus) privalo parengti pramoninio įrenginio naudojimo instrukcijas, taip pat jis turi teisę rengti ir priimti pramoninio įrenginio naudojimo instrukcijas, kuriose nustatomi griežtesni reikalavimai, nei nurodyti Taisyklėse (Taisyklių 1 priedo 16 punktas).

13. Pramoninio įrenginio savininkas privalo užtikrinti, kad gamintojo pateikti pramoninio įrenginio kokybę bei atitiktį patvirtinantys dokumentai, taip pat jo priežiūros ir instaliavimo techniniai dokumentai, pramoninio įrenginio savininko parengtos pramoninio įrenginio eksploatacijos instrukcijos ir kiti dokumentai rengiami ir pateikiami įgaliotoms įstaigoms valstybine kalba arba pateikiami atitinkamų dokumentų originalai kartu su vertimais į valstybinę kalbą.

14. Pramoninio įrenginio savininkas arba jo įgaliotas asmuo (darbų vadovas) turi supažindinti pramoninį įrenginį eksploatuojančius darbuotojus ir operatorius su pramoninio įrenginio naudojimu (veikimu) ir juos instruktuoti pagal pramoninio įrenginio instrukcijoje nustatytus reikalavimus. Darbuotojų instruktavimas įforminamas instruktavimų darbo vietoje registravimo žurnale. Susipažinimą su pramoninio įrenginio naudojimu darbuotojas patvirtina savo parašu (Taisyklių 1 priedo 2 punktas). Vienas pramoninio įrenginio instrukcijos egzempliorius turi būti saugomas prie pramoninio įrenginio (operatoriaus darbo vietoje).

15. Jeigu šalia pramoninio įrenginio nuolat dirba kiti, ne pramoninį įrenginį eksploatuojantys darbuotojai, jie taip pat turi būti supažindinti su pramoninio įrenginio naudojimo (veikimo) instrukcijose nustatytais reikalavimais, tarp kurių yra apibrėžtas pramoninio įrenginio avarinis stabdymas, jo keliamas pavojus, saugaus darbo su šiuo pramoniniu įrenginiu būdai. Šie darbuotojai turi būti instruktuoti, kaip iškilus pavojui nuo pramoninio įrenginio atsitraukti į saugią vietą.

16. Pramoninio įrenginio eksploatavimo vietoje arba dispečerinėje turi būti technologinės, dujų tiekimo, degimo produktų šalinimo, įrenginių, mazgų, detalių specifikacijos, kurios buvo pateiktos gamintojo, eksploatavimo instrukcijos, operatyvinis pramoninio įrenginio žurnalas, veikimo režimų parametrai ir išmetamų teršalų kiekiai esant atitinkamoms pramoninio įrenginio apkrovoms.

17. Pramoninio įrenginio sudedamosios dalys, mazgai turi būti sunumeruoti pagal technologines schemas ir jas atitikti.

18. Pramoninio įrenginio techninė priežiūra susideda iš nuolatinės priežiūros ir techninės būklės tikrinimo darbų (Taisyklių 1 priedo 1 punktas).

19. Pramoninio įrenginio techninės priežiūros darbų periodiškumas ir tikrinami parametrai nustatomi vadovaujantis pramoninio įrenginio gamintojo rekomendacijomis, gerąja inžinerine praktika ir Taisyklėmis.

20. Atlikęs pramoninio įrenginio techninės būklės patikrinimą, įgaliotos įstaigos ekspertas šio pramoninio įrenginio techniniame pase įrašo (įsega) išvadas apie šio pramoninio įrenginio techninę būklę ir tinkamumą naudoti, taip pat nurodo kitą techninės būklės tikrinimo datą.

21. Draudžiama eksploatuoti be projekto sumontuotus ir be įgaliotos įstaigos pateiktų išvadų, kad pramoniniai įrenginiai yra tinkami saugiai naudoti, taip pat pramoninius įrenginius, kurių periodinis techninės būklės tikrinimas neatliktas ir kurie nustatyta tvarka nėra įregistruoti Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre (Taisyklių 1 priedo 1, 2 ir 7 punktai).

 

III. PRAMONINIO ĮRENGINIO NAUDOJIMAS IR NUOLATINĖ PRIEŽIŪRA

 

22. Nuolatinę techninę pramoninio įrenginio priežiūrą pramoninio įrenginio savininko pavedimu nustatytu periodiškumu atlieka kvalifikuotas darbuotojas ar specializuota įmonė. Nuolatinės priežiūros metu atlikti darbai, išvados ir rezultatai įrašomi operatyviniame pramoninio įrenginio žurnale.

23. Saugą užtikrinantys pramoninio įrenginio valdymo įtaisai turi būti aiškiai matomi ir atpažįstami (Taisyklių 1 priedo 14 punktas). Dėl eksploatacijos išnykę užrašai ir ženklai turi būti laiku atnaujinami. Nuo pavojų apsaugantys valdymo įtaisai turi būti tvarkingi, lengvai prieinami ir patikimai funkcionuoti.

24. Pramoninio įrenginio operatorius privalo įsitikinti, kad pavojingose zonose paleidžiant pramoninį įrenginį nebūtų jokio asmens.

25. Pramoninio įrenginio perspėjamoji saugos sistema turi funkcionuoti ir jos veikimas turi būti tikrinamas (Taisyklių 1 priedo 14 punktas) pagal gamintojo nustatytas rekomendacijas. Turi būti tikrinama, ar tvarkingai funkcionuoja perspėjamoji saugos sistema (pvz., garsinė ir (arba) vaizdinė su įspėjamuoju signalu). Ši saugos sistema turi įsijungti automatiškai, kai tik pramoninį įrenginį ketinama paleisti, o pavojingoje zonoje esančiam darbuotojui privalo užtekti laiko ir (arba) priemonių išvengti pavojaus, kurį gali sukelti pramoninio įrenginio paleidimas ir (arba) stabdymas.

26. Gamintojo nustatytu periodiškumu ir sąlygomis turi būti prižiūrima ir tikrinama pramoninio įrenginio paleidimo sistema, kuri turi paleisti pramoninį įrenginį tuomet, kai tai ketinama atlikti.

27. Tikrinamos pramoninio įrenginio valdymo sistemų saugos funkcijos (Taisyklių 1 priedo 14 punktas) ir tinkamas valdymo sistemų funkcionavimas pagal gamintojo nustatytą pramoninio įrenginio paskirtį, apžiūrima, ar pramoninio įrenginio saugos įtaisų korpusai nepažeisti, ar saugos prietaisai neišjungti iš saugos sistemų ir funkcionuoja pagal paskirtį, o jeigu sugedęs prietaisas remonto metu keičiamas, tai turi būti pažymėta operatyviniame pramoninio įrenginio žurnale.

28. Taisyklių 27 punkto reikalavimas netaikomas, kai pramoninis įrenginys įsijungia po technologinio sustojimo arba pramoninio įrenginio veikimo režimas pasikeičia pagal pramoninio įrenginio technologijų apibrėžtą veikimo ciklą, t. y. kai pramoninis įrenginys veikia automatiškai ir periodiškai įsijungdamas ar išsijungdamas arba padidindamas ar sumažindamas veikimo našumą pagal apibrėžtą technologinį procesą.

29. Gamintojo nurodytu periodiškumu tikrinama, ar lengvai atpažįstamas, patikimai veikia pramoniniame įrenginyje įrengtas avarinio stabdymo įtaisas, avariniu būdu išjungiantis pramoninį įrenginį iš visų energijos šaltinių, tikrinama, ar nepažeista sistema, blokuojanti pramoninio įrenginio paleidimą nesąmoningo ar atsitiktinio pramoninio įrenginio įjungimo metu.

30. Jeigu pramoniniame įrenginyje yra darbuotojus nuo krintančių daiktų apsaugančių mechanizmų, jie turi būti prižiūrimi pagal gamintojo rekomendacijas (Taisyklių 1 priedo 14 punktas), o susidėvėjusios detalės prireikus turi būti keičiamos.

31. Turi būti tikrinamas pramoninio įrenginio pritvirtinimo patikimumas, ar varžtai, laikikliai ir kitos tvirtinimo detalės dėl eksploatacijos neatsiveržusios (tebeturi montavimo metu nustatytą įvaržą), pramoninio įrenginio korpuso suvirinimo siūlėse neatsirado įtrūkių ar kitų defektų, turinčių neigiamos įtakos pramoninio įrenginio tvirtinimo stabilumui (Taisyklių 1 priedo 14 punktas). Atliekant nuolatinę priežiūrą reikia patikrinti, ar pramoninio įrenginio amortizacinės stabilizuojančios sistemos veikia efektyviai ir tinkamai, ar neatsirado pašalinės vibracijos.

32. Prieš įjungiant pramoninį įrenginį turi būti tikrinama, kad jo apsauginiai gaubtai, įrengti ant judamųjų mechaninių sistemų, būtų uždengti, o apsauginiai mechanizmai (jeigu tokių yra), neleidžiantys darbuotojams patekti į apsauginę zoną arba stabdantys pavojingų mechaninių sistemų judėjimą, kai darbuotojas yra pavojingoje zonoje, veikia tinkamai (Taisyklių 1 priedo 14 punktas).

33. Pramoninių įrenginių naudojimo metu turi būti užtikrinama, kad apsauginis tinklas arba karščio izoliacija, uždėta ant karštų pramoninio įrenginio detalių, būtų tinkamai pritvirtinta, nepažeista arba nepradegusi ir patikimai apsauganti aptarnaujantįjį personalą nuo nudegimų.

34. Praėjimo takai pramoninio įrenginio įrengimo vietoje turi būti visada laisvi, kad būtų galimybė apsisaugoti nuo pavojaus, kuris kiltų užsiliepsnojus ar perkaitus pramoniniam įrenginiui, prasiskverbus iš jo degiosioms dujoms, garams, skysčiams ar kitoms medžiagoms, kurios pramoniniame įrenginyje gali būti naudojamos, gaminamos arba kaupiamos, arba kitais avariniais atvejais.

35. Turi būti užtikrinta, kad ant pramoninio įrenginio būtų uždėti arba jo laikymo patalpoje įrengti standartiniai įspėjamieji ženklai (Taisyklių 1 priedo 25 punktas).

36. Pramoninio įrenginio įrangos (valdymo įtaisų, saugos sistemų, saugos įrenginių ir kt.) tikrinimo ir apžiūrėjimo rezultatai įrašomi operatyviniame pramoninio įrenginio žurnale. Pramoninio įrenginio nuolatinės techninės priežiūros rezultatai turi būti saugomi ir pateikiami įgaliotos įstaigos ekspertui pramoninio įrenginio techninės būklės patikrinimo metu.

37. Prieš paleisdamas pramoninį įrenginį operatorius įsitikina:

37.1. ar sukomplektuotos priešgaisrinės saugos priemonės ir ar jos tinkamos naudoti (Taisyklių 1 priedo 23 punktas);

37.2. ar veikia sistemos, perspėjančios darbuotojus apie pavojų, iškilusį dėl degiųjų dujų nuotėkio arba dėl kitų galimų priežasčių, galinčių sukelti pramoninio įrenginio avarinę situaciją arba avariją.

38. Jeigu naudodamas pramoninį įrenginį operatorius pastebi, kad pramoniniame įrenginyje atsirado nukrypimų nuo nustatytų technologinio proceso normų, atliekami šie veiksmai:

38.1. nedelsiant privaloma imtis priemonių nustatytiems pramoninio įrenginio veikimo parametrams atkurti, pranešti apie tai darbų vadovui arba pramoninio įrenginio savininkui;

38.2. reikia toliau įdėmiai stebėti pramoninio įrenginio veikimą, mažinti jo apkrovą. Jeigu nukrypimai nuo technologinio proceso nustatytų režimų toliau didėja, pramoninis įrenginys nedelsiant sustabdomas, dar nepasiekęs saugos sistemomis ribojamų pramoninio įrenginio išjungimo reikšmių;

38.3. duomenys apie pramoninio įrenginio veikimo nukrypimus ir priverstinį jo sustabdymą įrašomi operatyviniame pramoninio įrenginio žurnale, apie priverstinį sustabdymą pranešama pramoninio įrenginio savininko nustatyta tvarka;

38.4. operatorius turi prižiūrėti išjungtą pramoninį įrenginį tol, kol parametrai nukris iki įprastų sustabdyto pramoninio įrenginio parametrų;

38.5. jeigu pramoninis įrenginys veikia automatiniu režimu, jį atjungia saugos sistemos. Apie priverstinį pramoninio įrenginio sustabdymą pranešama pramoninio įrenginio savininko nustatyta tvarka;

38.6. jeigu pramoninis įrenginys stabdomas dėl susidariusios avarinės situacijos, operatorius turi imtis priemonių, kad toks pramoninis įrenginys būtų sustabdytas pagal instrukcijoje nurodytas avarinio stabdymo procedūras ir toliau nebūtų naudojamas, iki gedimo pašalinti atvyks specializuotos įmonės darbuotojai. Pramoninis įrenginys toliau stebimas laikantis instrukcijoje nurodytų reikalavimų. Apie pramoninio įrenginio avarinį stabdymą įrašoma operatyviniame pramoninio įrenginio žurnale.

39. Įvykus pramoninio įrenginio avarijai, operatorius nedelsdamas:

39.1. organizuoja ir suteikia pagalbą nukentėjusiems asmenims;

39.2. imasi skubių priemonių, kad būtų išvengta tolesnių pramoninio įrenginio avarijos ar jo veikimo sutrikimo padarinių;

39.3. imasi priemonių pramoniniam įrenginiui ir avarijos vietai apsaugoti nuo poveikio, galinčio trukdyti avarijos ar jo veikimo sutrikimo tyrimui;

39.4. veikia pagal pramoninio įrenginio eksploatavimo instrukcijoje nustatytas procedūras.

40. Jei dėl pramoninio įrenginio gedimo ar sutrikimo pavojingame objekte įvyksta didelė pramoninė avarija, ji tiriama vadovaujantis Pramoninių avarijų prevencijos, likvidavimo ir tyrimo nuostatais (Taisyklių 1 priedo 8 punktas). Kitu atveju pramoninio įrenginio avarija tiriama vadovaujantis Potencialiai pavojingų įrenginių avarijų tyrimo nuostatais (Taisyklių 1 priedo 27 punktas).

41. Apie pramoninio įrenginio avariją, su tuo susijusius nelaimingus arba mirtinus atsitikimus, dėl avarijos padarytą žalą aplinkai ir turtui pramoninio įrenginio savininkas privalo nedelsdamas pranešti Lietuvos Respublikos valstybinei darbo inspekcijai (toliau – Valstybinė darbo inspekcija), įgaliotai įstaigai, savivaldybės administracijai, kitiems suinteresuotiems asmenims.

 

IV. PRAMONINIO ĮRENGINIO TECHNINĖS BŪKLĖS TIKRINIMAS

 

42. Naudojamo pramoninio įrenginio techninė būklė tikrinama gamintojo nurodytu periodiškumu. Jeigu tokių nurodymų nėra, pramoninio įrenginio techninė būklė turi būti tikrinama Taisyklių 44 punkte nustatytu periodiškumu. Šiuos patikrinimus atlieka pramoninio įrenginio savininko pasirinktos įgaliotos įstaigos ekspertas (Taisyklių 1 priedo 1 punktas).

43. Pramoninio įrenginio techninės būklės patikrinimų apimtis ir būdai nustatomi pagal pramoninio įrenginio ir jo saugos sistemų gamintojų, pramoninį įrenginį eksploatuojančios specializuotos įmonės, įgaliotos įstaigos ekspertų nurodymus, atsižvelgiant į pramoninio įrenginio naudojimo paskirtį, jo susidėvėjimą ir Taisyklių reikalavimus.

44. Pramoninių įrenginių techninė būklė tikrinama šiuo periodiškumu:

44.1. ne rečiau kaip kartą per metus tikrinama bendra veikiančio pramoninio įrenginio techninė būklė kartu su saugos sistemomis;

44.2. kas penkerius metus pramoninis įrenginys tikrinamas kompleksiškai, siekiant nustatyti jo saugaus veikimo galimybę ir išsamiai įvertinti techninę būklę. Kompleksiškai pramoninis įrenginys tikrinimas iš pradžių visiškai išjungtas (sustabdytas, ataušintas, išvėdintas ir kai atlikti kiti reikalingi darbai), paskui įjungus atliekamas saugos sistemų veikimo patikrinimas. Šiuo atveju veikiančio pramoninio įrenginio bendrosios techninės būklės tikrinimas neatliekamas.

45. Veikiančio pramoninio įrenginio techninės būklės tikrinimas susideda iš:

45.1. pramoninio įrenginio techninių dokumentų (Taisyklių 1 priedo 1 punktas) tikrinimo. Šiuo atveju nėra tikrinami tie techniniai dokumentai, kurie įgaliotos įstaigos eksperto buvo patikrinti pirmą kartą vertinant pramoninio įrenginio techninę būklę;

45.2. vizualinės apžiūros;

45.3. pramoninio įrenginio, jo sistemų, taip pat ir saugos sistemų, veikimo ir techninės būklės tikrinimo.

46. Tikrinant dokumentacijos būklę nustatoma, ar fiksuojami pramoninio įrenginio veikimo režimų parametrai, ar išmatuoti išmetamų teršalų kiekiai degimo produktuose, esant atitinkamoms pramoninio įrenginio apkrovoms. Tikrinama, ar pildomas pramoninio įrenginio techninis pasas, operatyvinis pramoninio įrenginio žurnalas, ar parengtos (sukomplektuotos) instrukcijos ir gamintojo pateiktos schemos, ar laikomasi projekto reikalavimų.

47. Vizualinės apžiūros metu pramoninio įrenginio bendroji būklė tikrinama apžiūrint pramoninio įrenginio laikomąsias konstrukcijas, kontrolinių matavimo prietaisų būklę, saugos sistemų veikimą, pramoninio įrenginio apšvietimo lygį, specialaus apšvietimo funkcionavimą, įspėjamųjų užrašų buvimą ir jų atnaujinimą, palaikomą pramoninio įrenginio ir jo sudedamųjų sistemų švarą.

48. Atliekant veikiančio pramoninio įrenginio techninės būklės tikrinimą, reikalinga:

48.1. apžiūrėti pramoninio įrenginio dujų įrenginius ir jų sudedamąsias dalis. Patikrinti, ar nėra dujų nutekėjimo, ar atliekamos pramoninių įrenginių apžiūros ir nuolatinė priežiūra, ar metrologiškai patikrinti matavimo ir dujų nuotėkio indikaciniai prietaisai, ar šie prietaisai eksploatuojami laikantis teisės aktų nustatytų reikalavimų;

48.2. patikrinti pramoninio įrenginio prapūtimo ir oro tiekimo, ištraukiamosios ventiliacijos ir sudegusių dujų produktų šalinimo sistemas ir bendras degiųjų produktų bei oro recirkuliacines sistemas (jeigu tokios sistemos yra). Tikrinama šių sistemų traktų būklė, ar iš jų periodiškai valomos dulkės, degimo produktai, ar yra šių sistemų išvalymo aktai;

48.3. patikrinti pramoninio įrenginio degiklio sistemos veikimą esant pasirinktam mažiausiam, nominaliam arba didžiausiam veikimo režimui. Veikiant pramoniniam įrenginiui degimo procesas turi būti optimalus, liepsna stabili, neatitrūkstanti nuo degiklio. Jei pramoninis įrenginys veikia nestabiliai, turi būti atlikti derinimo darbai, po kurių vėl kviečiamas įgaliotos įstaigos ekspertas pakartotinai patikrinti pramoninio įrenginio techninės būklės;

48.4. patikrinti visų pramoniniame įrenginyje įrengtų saugos sistemų veikimą:

48.4.1. didžiausio dujų slėgio sistemos veikimą;

48.4.2. mažiausio dujų slėgio sistemos veikimą;

48.4.3. diferencialinės oro slėgio sistemos veikimą;

48.4.4. dujų trakte prieš degiklį esančių valdomųjų sklendžių sandarumo tikrinimo saugos sistemos veikimą;

48.4.5. traukos buvimo išmetamajame dujų trakte saugos sistemos veikimą;

48.4.6. liepsnos buvimo degiklyje saugos sistemos veikimą;

48.4.7. maksimalios temperatūros neleistino padidėjimo saugos sistemos veikimą;

48.4.8. šilumnešio nukritimo žemiau ar pakilimo aukščiau pramoniniame įrenginyje leidžiamos ribos saugos sistemos veikimą;

48.4.9. mažiausio slėgio atsiradimo pramoniniame įrenginyje saugos sistemos veikimą;

48.4.10. didžiausio slėgio atsiradimo pramoniniame įrenginyje saugos sistemos veikimą;

48.4.11. elektros tiekimui nutrūkus, degiklio liepsnos nutraukimo saugos sistemos veikimą;

48.4.12. pramoninio įrenginio avarinio stabdymo saugos grandies suveikimą;

48.4.13. kitų nepaminėtų pramoniniame įrenginyje įrengtų saugos sistemų veikimą.

Visos Taisyklių 48.4 punkte nurodytos saugos sistemos tikrinamos pramoniniam įrenginiui veikiant mažiausiu galingumu. Šios saugos sistemos patikrinimo metu turi patikimai ir laiku išjungti pramoninį įrenginį. Suveikus minėtoms saugos sistemoms, išskyrus elektros išsijungimą ir dujų slėgio nebuvimo saugos sistemas, pramoninis įrenginys į veikimo padėtį gali grįžti tik operatoriui ėmusis veiksmų, kuris turi aktyvuoti jungiklį, sugrąžinantį pramoninį įrenginį į veikimo būseną. Pramoninis įrenginys į veikimo būseną po elektros atsiradimo arba dujų slėgio nebuvimo sistemų suveikimo gali sugrįžti automatiškai be operatoriaus veiksmų.

49. Tikrinant sustabdyto pramoninio įrenginio techninę būklę, yra atliekami šie darbai:

49.1. atliekami slėginių sistemų hidrauliniai bandymai, detalių, mechaninių jungčių apžiūra, įvertinama plieninių konstrukcijų virintinių siūlių būklė, prireikus atliekama virintinių siūlių neardomoji kontrolė (Taisyklių 1 priedo 28 ir 29 punktai);

49.2. sustabdytą pramoninį įrenginį įjungus atliekama jo visų saugos sistemų veikimo patikra pagal Taisyklių 48.4 punkte nustatytus reikalavimus;

49.3. patikrinami pramoninio įrenginio matavimo prietaisai, įsitikinama, ar yra atlikta jų metrologinė patikra, taip pat ar šie prietaisai įregistruoti pramoninio įrenginio savininko nustatyta tvarka.

50. Jei patikrinus pramoninio įrenginio techninę būklę pramoninis įrenginys yra pripažįstamas tinkamu naudoti, ant jo matomoje vietoje turi būti nurodyti:

50.1. pramoninio įrenginio identifikavimo kodas (Taisyklių 1 priedo 7 punktas);

50.2. kito techninės būklės tikrinimo data;

50.3. įgaliotos įstaigos nustatytos formos ženklas.

51. Atlikus periodinį pramoninio įrenginio techninės būklės patikrinimą, įgaliotos įstaigos ekspertas surašo išvadas apie techninę pramoninio įrenginio būklę, kuriose nurodoma, ar pramoninis įrenginys tinkamas toliau naudoti, nurodomos naudojimo sąlygos arba priežastis, dėl kurios pramoninis įrenginys netinkamas naudoti.

52. Išvados apie pramoninio įrenginio techninę būklę segamos į jo techninį pasą (bylą). Išvadoje apie pramoninio įrenginio tinkamumą toliau naudoti įrašoma ir kito techninės būklės patikrinimo data. Jei pramoninis įrenginys pripažįstamas netinkamu naudoti, tai pažymima išvadoje ir apie tai raštu pranešama Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui.

53. Apie atliktą periodinį pramoninių įrenginių techninės būklės patikrinimą įgaliota įstaiga nustatyta tvarka praneša Potencialai pavojingų įrenginių valstybės registro tvarkymo įstaigai ir pramoninio įrenginio savininkui (Taisyklių 1 priedo 1, 7, 10 ir 11 punktai). Pramoninio įrenginio patikrinimo išvados saugomos įgaliotoje įstaigoje ir pas pramoninio įrenginio savininką. Šios išvados saugomos visą pramoninio įrenginio naudojimo laiką iki susidėvėjimo.

54. Pramoninių įrenginių techninę būklę įgaliotos įstaigos ekspertas taip pat turi tikrinti po instaliavimo, prieš pradedant jį naudoti pirmą kartą, sumontavus naujoje vietoje ar vietovėje, po avarijos, neįprastų arba ilgalaikių (daugiau kaip metus trunkančių) prastovų, pramoninių įrenginių modifikavimo, siekiant užtikrinti, kad pramoniniam įrenginiui keliami saugos reikalavimai yra įvykdyti ir gedimas arba pramoninio įrenginio ilgalaikė prastova, jo modifikavimas nesumažino pramoninio įrenginio saugumo, darbo patikimumo ir atitinka arba gerina pramoninio įrenginio technines charakteristikas (Taisyklių 1 priedo 1 punktas).

 

V. PRAMONINIO ĮRENGINIO REMONTAS

 

55. Jeigu reikalinga atlikti pramoninio įrenginio remontą, pramoninio įrenginio savininkas numatytiems darbams atlikti turi teisę kviestis specializuotą įmonę arba tai atlikti savo jėgomis.

56. Specializuota įmonė (darbų vadovas), operatorius pastebėtus pramoninio įrenginio gedimus, numatomus keisti įrenginius, mazgus arba detales užregistruoja operatyviniame pramoninio įrenginio žurnale.

57. Remonto metu draudžiama naudoti pramoninį įrenginį.

58. Pramoninio įrenginio remontui leidžiama naudoti gamintojo reikalavimus atitinkančius įrenginius, mazgus arba detales.

59. Po pramoninio įrenginio remonto duomenys apie pakeistas saugos sistemas (įtaisus, mazgus arba detales) turi būti įrašomi pramoninio įrenginio techniniame pase (byloje). Pramoninio įrenginio pase įrašoma remontą atlikusios įmonės duomenys, remonto laikas ir data. Už minėtų duomenų įrašymą atsakingas pramoninio įrenginio savininkas.

60. Suremontavus pramoninį įrenginį, patikrinamas suremontuoto mazgo funkcionavimas, patikrinama saugos sistemų ir įtaisų veikimas. Jeigu visi patikrinimo rezultatai teigiami, pramoninį įrenginį toliau galima eksploatuoti tik darbų vadovui operatyviniame pramoninio įrenginio žurnale padarius patvirtinantį įrašą, kad pramoninis įrenginys po remonto yra tinkamas ir saugus eksploatuoti (naudoti), užrašomas remonto laikas ir data.

61. Jeigu pramoniniame įrenginyje reikalinga pakeisti sugedusius saugos įtaisus arba sistemas, turinčias įtakos pramoninio įrenginio darbo saugai, po pramoninio įrenginio remonto duomenys apie pakeistus saugos įtaisus, mazgus arba detales turi būti įrašomi pramoninio įrenginio techniniame pase (byloje). Pramoninio įrenginio techniniame pase įrašoma remontą atlikusios įmonės duomenys, remonto laikas ir data. Už minėtų duomenų įrašymą atsakingas pramoninio įrenginio savininkas.

Pakeitus pramoninio įrenginio saugos įtaisus, mazgus arba detales, pramoninis įrenginys vėl pradedamas naudoti tik įgaliotos įstaigos ekspertui patikrinus pramoninio įrenginio techninę būklę (pateikus teigiamas išvadas apie tinkamumą naudoti).

62. Kai pramoninį įrenginį reikia modifikuoti arba atlikti jo kapitalinį remontą, pramoninio įrenginio savininkas turi kviestis gamintoją arba kitus tokio tipo pramoninius įrenginius gaminančius asmenis (gamintojus) numatytiems darbams atlikti.

63. Prieš pradedant vėl naudoti kapitališkai suremontuotą pramoninį įrenginį papildomai turi būti atliktas jo eksploatavimo rizikos vertinimas.

64. Kai keičiami pagrindiniai pramoninio įrenginio veikimo parametrai, modifikuotą pramoninį įrenginį turi kompleksiškai patikrinti įgaliotos įstaigos ekspertas, siekdamas įsitikinti, kad pramoninis įrenginys tinkamas toliau saugiai eksploatuoti. Šiuo atveju gali būti atliekamos procedūros pagal Taisyklių 2 priede nurodytą tvarką.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

65. Asmenys, kurie naudodami pramoninius įrenginius pažeidžia Taisyklių ir kitų teisės aktų, nustatančių pramoninių įrenginių eksploatavimo reikalavimus, nuostatas, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

______________

 


Degiąsias dujas naudojančių

pramoninių įrenginių eksploatavimo taisyklių

1 priedas

 

TEISĖS AKTAI IR STANDARTAI, Į KURIUOS PATEIKTOS NUORODOS TAISYKLĖSE

 

1. Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymas (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742).

2. Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas (Žin., 2003, Nr. 70-3170).

3. Lietuvos Respublikos statybos įstatymas (Žin., 1996, Nr. 32-788; 2001, Nr. 101-3597).

4. Lietuvos Respublikos darbo kodeksas (Žin., 2002, Nr. 64-2569).

5. Lietuvos Respublikos energetikos įstatymas (Žin., 2002, Nr. 56-2224).

6. Lietuvos Respublikos priešgaisrinės saugos įstatymas (Žin., 2002, Nr. 123-5518).

7. Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 9 d. nutarimu Nr. 645 (Žin., 2002, Nr. 48-1844; 2006, Nr. 10-358).

8. Pramoninių avarijų prevencijos, likvidavimo ir tyrimo nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 17 d. nutarimu Nr. 966 (Žin., 2004, Nr. 130-4649).

9. Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2004 m. gruodžio 21 d. įsakymas Nr. 4-457 „Dėl Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 184-6801).

10. Registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių, nurodant jų parametrus, sąrašas-klasifikatorius, patvirtintas Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2006 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. 1-178 (Žin., 2006, Nr. 87-3438).

11. Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro duomenų saugos nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2006 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. 1-180 (Žin., 2006, Nr. 87-3439).

12. Statybos techninis reglamentas STR 1.11.01: 2002 „Statinių pripažinimo tinkamais naudoti tvarka“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. gegužės 14 d. įsakymu Nr. 242 (Žin., 2002, Nr. 60-2475).

13. Darbuotojų, dirbančių potencialiai sprogioje aplinkoje, saugos nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. A1-262 (Žin., 2005, Nr. 118-4277).

14. Darbo įrenginių naudojimo bendrieji nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 102 (Žin., 2000, Nr. 3-88).

15. Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrieji nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. A.1-223/V-792 (Žin., 2004, Nr. 13-395).

16. Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų rengimo ir instruktavimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2005 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. 1-107 (Žin., 2005, Nr. 53-1817).

17. Naujų ir naudotų importuojamų potencialiai pavojingų įrenginių techninių dokumentų patikrinimo ir šių įrenginių tinkamumo naudoti Lietuvos Respublikoje pripažinimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. A1-289 (Žin., 2004, Nr. 188-7020).

18. Pavojingų darbų su dujomis taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2005 m. lapkričio 7 d. įsakymu Nr. 4-382 (Žin., 2005, Nr. 134-4823).

19. Specialiųjų patalpų ir technologinių procesų elektros įrenginių įrengimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. balandžio 29 d. įsakymu Nr. 4-140/D1-232 (Žin., 2004, Nr. 84-3051).

20. Slėginių indų naudojimo taisyklės DT 12-02, patvirtintos Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2002 m. lapkričio 15 d. įsakymu Nr. 403 (Žin., 2002, Nr. 115-5165).

21. Slėginių vamzdynų naudojimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2003 m. spalio 3 d. įsakymu Nr. 4-366 (Žin., 2003, Nr. 97-4363).

22. Statybos techninis reglamentas STR 2.01.06: 2003 „Statinių žaibosauga. Aktyvioji apsauga nuo žaibo“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. birželio 19 d. įsakymu Nr. 310 (Žin., 2003, Nr. 63-2857).

23. Statybos techninis reglamentas STR 2.01.04: 2004 „Gaisrinė sauga. Pagrindiniai reikalavimai“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 704 (Žin., 2004, Nr. 23-720).

24. Bendrosios priešgaisrinės saugos taisyklės, patvirtintos Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2005 m. vasario 18 d. įsakymu Nr. 64 (Žin., 2005, Nr. 26-852).

25. Saugos ir sveikatos apsaugos ženklų naudojimo darbovietėse nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. lapkričio 24 d. įsakymu Nr. 95 (Žin., 1999, Nr. 104-3014).

26. Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2003 m. vasario 3 d. įsakymas Nr. 4-42 „Dėl suvirintojų kvalifikacijos patvirtinimo ir personalo, atliekančio gamybinius neardomuosius bandymus, sertifikavimo tvarkos“ (Žin., 2003, Nr. 17-756).

27. Potencialiai pavojingų įrenginių avarijų tyrimo nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2006 m. rugpjūčio 4 d. įsakymu Nr. A1-232/4-306 (Žin., 2006, Nr. 88-3481).

28. LST EN 12517: 2000/A2: 2004 „Virintinų siūlių neardomoji kontrolė. Suvirintųjų jungčių radiografinė kontrolė. Priėmimo lygmenys“.

29. LST EN ISO 9934-1: 2002 „Neardomieji bandymai. Tikrinimas magnetinėmis dalelėmis. 1 dalis. Bendrieji principai (ISO 9934-1: 2001)“.

______________

 

 


Degiąsias dujas naudojančių

pramoninių įrenginių eksploatavimo taisyklių

2 priedas

 

REKOMENDUOJAMA SUMONTUOTO PRAMONINIO ĮRENGINIO PRIPAŽINIMO TINKAMU NAUDOTI TVARKA

 

1. Norimas įregistruoti Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre pramoninis įrenginys turi būti sumontuotas pagal projektą, gamintojo pateiktas montavimo instrukcijas, metodiką, galiojančius norminius teisės aktus.

2. Prieš atliekant pramoninio įrenginio statybos ir montavimo darbus, pramoninio įrenginio techninė dokumentacija ir projektas gali būti pateikti patikrinti pramoninio įrenginio savininko pasirinktai įgaliotai įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaigai.

3. Montuojant pramoninį įrenginį montavimo darbų etapams įvertinti gali būti kviečiamas įgaliotos įstaigos ekspertas.

4. Baigiant pramoninio įrenginio statybos ir montavimo darbus reikia patikrinti, ar įvykdyti projekte nustatyti reikalavimai, Taisyklių ir kiti gamintojo nustatyti pramoninių įrenginių techninės saugos reikalavimai.

5. Baigus pramoninio įrenginio statybos ir montavimo darbus, įgaliotai įstaigai pranešama apie pramoninio įrenginio sumontavimą. Įgaliotos įstaigos ekspertas patikrina pramoninio įrenginio dokumentaciją, jo sumontavimą ir pateikia išvadas, kuriose nurodoma, ar galima atlikti pramoninio įrenginio pradinius paleidimo ir derinimo darbus. Pramoninio įrenginio paleidimo ir derinimo darbus organizuoja arba atlieka statybos ir montavimo darbus atlikęs rangovas (juridinis asmuo). Jeigu sutartyje tarp rangovo ir pramoninio įrenginio savininko buvo susitarta kitaip, pramoninio įrenginio paleidimo ir derinimo darbus gali organizuoti ir pats savininkas.

6. Paleidimo ir derinimo darbų metu išryškėjusius pramoninio įrenginio defektus turi pašalinti statybos ir montavimo darbus atliekantys juridiniai asmenys ar pramoninio įrenginio gamintojas.

7. Pramoninių įrenginių paleidimo ir derinimo darbų metu turi būti patikrinta ir suderinta:

7.1. pramoninio įrenginio veikimo režimai;

7.2. pramoninio įrenginio veikimas, jo sinchronizacija bendrose technologinėse sistemose su kitais įrenginiais;

7.3. visų kontrolės prietaisų ir valdymo sistemų veikimas, veikimo režimų ribinių reikšmių nustatymas;

7.4. saugos sistemų veikimas, jų ribinių reikšmių tikrinimas ir prireikus pagal gamintojo nurodymus ar rekomendacijas iš naujo sureguliuojama ribinės saugos sistemų reikšmės;

7.5. patikrinama kontrolės matavimo prietaisų metrologinės patikros buvimas ir galiojimas.

8. Pramoninio įrenginio paleidimo ir derinimo darbai laikomi atliktais, kai pramoninis įrenginys veikė technologinio proceso apraše numatyta apkrova ir buvo pasiektas stabilus projektinis technologinis režimas esant mažiausioms, didžiausioms ir nominaliosioms pramoninio įrenginio apkrovoms.

9. Paleidimo ir derinimo darbų rezultatai patvirtinami aktais arba protokolais, o pramoninio įrenginio tikrinimo ir derinimo rezultatai surašomi pramoninio įrenginio naudojimo režimo kortelėse, kuriose nurodoma pramoninio įrenginio veikimo režimų parametrai ir išmetamų teršalų kiekiai, esant atitinkamoms pramoninio įrenginio apkrovoms. Suderinus pramoninį įrenginį, dar sudaroma pramoninio įrenginio saugos sistemų tikrinimo metodika ir nurodomas tikrinimo periodiškumas. Vadovaujantis gamintojo pateiktomis rekomendacijomis, nurodomas artimiausias pramoninio įrenginio derinimo terminas. Saugos sistemų tikrinimo metodiką sudaro paleidimo ir derinimo darbus atlikusi organizacija (rangovas).

10. Pripažįstant pramoninį įrenginį tinkamu naudoti, po sumontavimo įgaliotos įstaigos ekspertui turi būti pateikti šie dokumentai:

10.1. pramoninio įrenginio sertifikatas arba atitikties deklaracija;

10.2. pramoninio įrenginio įrengimo projektas;

10.3. pramoninio įrenginio naudojimo (eksploatavimo) instrukcijos;

10.4. ventiliacijos kanalų, dūmtraukių, vamzdynų, iki 1000 V įtampos kabelių ir instaliacijos izoliacijos varžų bei įžeminimo varžų matavimų protokolai;

10.5. pramoninio įrenginio montavimo, paleidimo ir derinimo darbų užbaigimo aktai;

10.6. techniniai dokumentai, kuriuose nustatyti pramoninio įrenginio veikimo režimų parametrai ir išmetamų teršalų kiekiai, esant atitinkamoms pramoninio įrenginio apkrovoms.

Įgaliotos įstaigos ekspertui pramoninio įrenginio techniniai dokumentai turi būti pateikti valstybine kalba arba jų vertimai į valstybinę kalbą su dokumentų originalais. Pramoninio įrenginio techniniai dokumentai ir instrukcijos turi būti saugomi pramoninio įrenginio savininko (administratoriaus) buveinėje jo nustatyta tvarka.

11. Patikrinęs pramoninio įrenginio techninius dokumentus, atlikęs veikiančio pramoninio įrenginio bendrosios techninės būklės tikrinimą, įgaliotos įstaigos ekspertas pateikia išvadą apie pramoninio įrenginio tinkamumą naudoti ir padaro įrašą pramoninio įrenginio techniniame pase (byloje).

12. Gavęs teigiamas įgaliotos įstaigos išvadas apie pramoninio įrenginio tinkamumą naudoti, pramoninio įrenginio savininkas pramoninį įrenginį užregistruoja Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre nustatyta tvarka (Taisyklių 1 priedo 7 punktas).

13. Ar statinys, kuriame yra sumontuotas pramoninis įrenginys, tinkamas naudoti, vertina komisija, kuri vadovaujasi statybos techninio reglamento STR 1.11.01: 2002 „Statinių pripažinimo tinkamais naudoti tvarka“ (Taisyklių 1 priedo 3 ir 12 punktai) nuostatomis.

______________