LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VANDENTIEKIO SKIRSTOMUOJU TINKLU VARTOTOJAMS VIEŠAI TIEKIAMO GERIAMOJO VANDENS PROGRAMINĖS PRIEŽIŪROS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2002 m. rugsėjo 3 d. Nr. 1388

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymo (Žin., 2001, Nr. 64-2327) 11 straipsnio 3 dalimi ir 16 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Vandentiekio skirstomuoju tinklu vartotojams viešai tiekiamo geriamojo vandens programinės priežiūros tvarką (pridedama).

2. Šis nutarimas įsigalioja nuo 2003 m. liepos 1 dienos.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                               Algirdas Brazauskas

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                              Konstantinas Dobrovolskis

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. rugsėjo 3 d. nutarimu Nr. 1388

 

VANDENTIEKIO SKIRSTOMUOJU TINKLU VARTOTOJAMS VIEŠAI TIEKIAMO GERIAMOJO VANDENS PROGRAMINĖS PRIEŽIŪROS TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja geriamojo vandens programinę priežiūrą siekiant nustatyti, ar vartotojams tiekiamas geriamasis vanduo atitinka saugos ir kokybės reikalavimus.

2. Geriamojo vandens saugos ir kokybės rodiklių reikalavimus nustato sveikatos apsaugos ministro patvirtinti visuomenės sveikatos saugos reglamentai (higienos normos).

3. Šioje tvarkoje geriamojo vandens tiekimo objekto teritorija tai geografiškai apibrėžta teritorija, kuriai geriamasis vanduo tiekiamas iš vieno ar daugiau geriamojo vandens šaltinių ir kurioje geriamojo vandens kokybė laikoma vienoda.

 

II. GERIAMOJO VANDENS BANDINIŲ ĖMIMO VIETŲ ATRANKOS PROGRAMINEI PRIEŽIŪRAI PRINCIPAI

 

4. Geriamojo vandens bandinių ėmimo vietos pasirenkamos taip, kad būtų galima nustatyti, ar vandentiekio skirstomuoju tinklu vartotojams viešai tiekiamas geriamasis vanduo saugos ir kokybės reikalavimus atitinka nuo geriamojo vandens šaltinių iki geriamojo vandens vartojimo vietų: vandens vartotojams priklausančių pastatų vidaus ir vandentiekio čiaupų, vandens kolonėlių ir vandens naudojimo maisto įmonėse vietų.

5. Geriamojo vandens bandiniams periodiškai imti vandentiekio skirstomajame tinkle ir geriamojo vandens vartotojams priklausančiuose pastatuose geriamojo vandens tiekėjai pasirenka nuolatines geriamojo vandens bandinių ėmimo vietas. Jose imamų geriamojo vandens bandinių skaičius nustatomas pagal šios tvarkos 1 ir 2 prieduose nustatytas normas. Tikrinant geriamojo vandens ruošimo metu atliekamos dezinfekcijos veiksmingumą, geriamojo vandens bandiniai atsitiktinės atrankos būdu gali būti imami iš bet kurios vandentiekio skirstomojo tinklo ar geriamojo vandens vartojimo vietos.

6. Programinei priežiūrai pasirenkamos geriamojo vandens bandinių ėmimo vietos turi būti tolygiai išdėstytos geriamojo vandens tiekimo objekto teritorijoje, o bandinių ėmimo laikas kuo tolygiau paskirstytas per kalendorinius metus.

7. Atliekant geriamojo vandens programinę priežiūrą, geriamojo vandens bandiniai imami pirmiausia:

7.1. paruošto geriamojo vandens patekimo į skirstomąjį tinklą vietose;

7.2. tiksliausiai geriamojo vandens saugą ir kokybę charakterizuojančiose skirstomojo tinklo vietose;

7.3. iš geriamojo vandens kolonėlių;

7.4. iš vaikų ugdymo, sveikatos priežiūros, viešojo maitinimo įstaigose ir maisto įmonėse esančių vidaus vandentiekio čiaupų;

7.5. iš daugiabučiuose gyvenamuosiuose pastatuose esančių vidaus vandentiekio čiaupų (sutarčių su daugiabučių namų savininkų bendrijomis pagrindu).

8. Geriamojo vandens tiekėjai turi informuoti geriamojo vandens vartotojus apie programinės priežiūros svarbą ir tikslus.

 

III. GERIAMOJO VANDENS BANDINIŲ ĖMIMAS, MĖGINIŲ TYRIMAS, SAUGOS IR KOKYBĖS RODIKLIŲ REGISTRAVIMAS

 

9. Imantis geriamojo vandens bandinius iš vandentiekio skirstomojo tinklo geriamojo vandens tiekėjas ar jo įgaliotas asmuo bandinio ėmimo vietoje užpildo geriamojo vandens bandinių ėmimo aktą (3 priedas). Surašomi du geriamojo vandens bandinių ėmimo akto egzemplioriai. Pirmą akto egzempliorių pasiima geriamojo vandens tiekėjas ar jo įgaliotas asmuo, antras akto egzempliorius su bandiniu pristatomas į šiems tyrimams atlikti atestuotą, akredituotą laboratoriją (toliau vadinama laboratorija).

10. Geriamojo vandens tiekėjas ar jo įgaliotas asmuo turi teisę paimti geriamojo vandens bandinius programinei priežiūrai iš geriamojo vandens vartotojams priklausančių pastatų vidaus vandentiekio čiaupų ir geriamojo vandens ėmimo naudoti maisto įmonėse vietų, jeigu tam neprieštarauja geriamojo vandens vartotojas.

11. Imant bandinius geriamojo vandens vartojimo vietose, turi dalyvauti geriamojo vandens vartotojas ar jo įgaliotas asmuo, kuris pasirašo geriamojo vandens bandinių ėmimo aktą. Surašomi trys geriamojo vandens bandinių ėmimo akto egzemplioriai. Pirmą akto egzempliorių pasiima geriamojo vandens tiekėjas ar jo įgaliotas asmuo, antras akto egzempliorius su bandiniu pristatomas į laboratoriją. Trečias akto egzempliorius paliekamas geriamojo vandens vartotojui ar jo įgaliotam asmeniui.

12. Iš programinės priežiūros metu paimtų geriamojo vandens bandinių būtina paimti mėginius visiems šios tvarkos 4 priede nurodytiems geriamojo vandens saugos ir kokybės rodikliams nustatyti. Laboratorijoje priimti bandiniai ir tyrimų rezultatai registruojami žurnaluose pagal ISO/IEC 17025 reikalavimus.

13. Pavieniai šios tvarkos 4 priede nurodyti geriamojo vandens saugos ir kokybės rodikliai, suderinus su Sveikatos apsaugos ministerija, vandens tiekimo objekto teritorijoje gali būti nustatomi ir registruojami 50 procentų rečiau, negu nurodyta šios tvarkos 1 ir 2 prieduose, jeigu dvejus metus iš eilės tiriamų geriamojo vandens mėginių rodiklių vertė yra pastovi ir daug mažesnė už leidžiamą ir nėra nustatyta jokių priežasčių, dėl kurių tų rodiklių vertė galėtų padidėti.

 

IV. NUSTATYTŲ GERIAMOJO VANDENS SAUGOS IR KOKYBĖS RODIKLIŲ PERDAVIMAS, GERIAMOJO VANDENS VARTOTOJŲ INFORMAVIMAS

 

14. Laboratorija, nustačiusi, kad ištirto geriamojo vandens mikrobiologiniai ir (ar) toksiniai (cheminiai) rodikliai neatitinka teisės aktų reikalavimų, ne vėliau kaip tą pačią darbo dieną apie tai privalo pranešti geriamojo vandens tiekėjui, o šis ne vėliau kaip tą pačią darbo dieną informuoti vartotojus, Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ir Nacionalinę vartotojų teisių apsaugos tarybą, kartu nurodydamas galimas geriamojo vandens saugos ir kokybės blogėjimo priežastis ir veiksmus, kurių ėmėsi geriamojo vandens tiekėjas. Jeigu geriamojo vandens sauga ir kokybė blogėjo dėl vartotojams priklausančių pastatų vidaus vandentiekio ar jo priežiūros trūkumų, geriamojo vandens tiekėjas taip pat turi nurodyti veiksmus, kurių turi imtis vartotojai, kad nebūtų pakenkta žmonių sveikatai ir geriamojo vandens sauga ir kokybė atitiktų teisės aktų reikalavimus.

15. Informaciją apie geriamojo vandens vartojimo vietose paimto tirti geriamojo vandens tyrimo rezultatus geriamojo vandens tiekėjas vartotojams pateikia per savaitę nuo geriamojo vandens tyrimo rezultatų gavimo iš laboratorijos dienos.

16. Laboratorijos surašytus mėginių tyrimų protokolų originalus teisės aktų nustatyta tvarka geriamojo vandens tiekėjas privalo saugoti 3 metus.

17. Per ataskaitinį laikotarpį vykdytos programinės priežiūros rezultatai įtraukiami į geriamojo vandens tiekėjų metines ataskaitas ir kasmetinius viešuosius pranešimus geriamojo vandens vartotojams Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatyta tvarka.

______________

 

part_3caab5eced8743488b777a4ef2a30bc9_end


 

Vandentiekio skirstomuoju tinklu vartotojams

viešai tiekiamo geriamojo vandens

programinės priežiūros tvarkos

1 priedas

 

PROGRAMINEI PRIEŽIŪRAI PER KALENDORINIUS METUS IMAMŲ BANDINIŲ NORMOS

 

Vandens tiekimo objekto teritorijai per dieną tiekiamo geriamojo vandens kiekis, kub. metrais

Nuolatinei programinei priežiūrai imamų bandinių skaičius per metus, ne mažiau kaip

Periodinei programinei priežiūrai imamų bandinių skaičius per metus, ne mažiau kaip

Iki 100

4

1

101–1000

4

1

1001–10000

4 ir 3 papildomi bandiniai kiekvienai 1000 kub. metrų per dieną tiekiamo geriamojo vandens bendrojo tūrio daliai

1 ir 1 papildomas bandinys kiekvienai 3300 kub. metrų per dieną tiekiamo geriamojo vandens bendrojo tūrio daliai

10001–100000

3 ir 1 papildomas bandinys kiekvienai 10000 kub. metrų per dieną tiekiamo geriamojo vandens bendrojo tūrio daliai

100001 ir daugiau

10 ir 1 papildomas bandinys kiekvienai 25000 kub. metrų per dieną tiekiamo geriamojo vandens bendrojo tūrio daliai

Geriamojo vandens tiekimo objekto teritorijai per dieną tiekiamo geriamojo vandens kiekis apskaičiuojamas kaip vienerių kalendorinių metų vidurkis.

______________

part_b7a839e1d5e24c8a80f6036ab4046e49_end


 

Vandentiekio skirstomuoju tinklu vartotojams

viešai tiekiamo geriamojo vandens

programinės priežiūros tvarkos

2 priedas

 

PROGRAMINEI PRIEŽIŪRAI GERIAMOJO VANDENS VARTOJIMO VIETOSE IMAMŲ BANDINI NORMOS

 

Geriamojo vandens tiekimo objekto teritorijai per dieną tiekiamo geriamojo vandens kiekis, kub. metrais

Geriamojo vandens vartojimo vietose imamų bandinių skaičius nuo bendro programinei priežiūrai per kalendorinius metus imamų bandinių skaičiaus, ne mažiau kaip, procentais

Iki 100

60

101–1000

60

1001–10000

50

10001–100000

40

100001 ir daugiau

30

______________

part_74f6f3fec91247788dc7bc8af90af9c3_end


 

Vandentiekio skirstomuoju tinklu vartotojams

viešai tiekiamo geriamojo vandens

programinės priežiūros tvarkos

3 priedas

 

GERIAMOJO VANDENS BANDINIŲ ĖMIMO

AKTAS

 

____________Nr._____

                                                                                           (data)

_______________________________

                                                                                        (akto sudarymo vieta)

 

__________________________________________________________________________

(geriamojo vandens tiekėjo pavadinimas, įmonės kodas, buveinė, banko skyrius, atsiskaitomoji sąskaita,

________________________________________________________________________________ ,

telefonas, faksas)

vykdydama (-as) Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymo 11 straipsnio 2 ir 3 dalių reikalavimus, atstovaujama (-os)________________________________________________________________ ,

                                                                  (pareigų pavadinimas, vardas ir pavardė)

Dalyvaujant _____________________________________________________________________ ,

(imant bandinį geriamojo vandens vartojimo vietoje, nurodomas geriamojo vandens vartotojas, jo adresas                         (buveinė), telefonas)

 

paėmė geriamojo vandens bandinį (-ius) _______________________________________________ .

                                                                                 (bandinio (-ių) ėmimo vieta)

Bandinio (-ių) ėmimo normatyvinio dokumento žymuo____________________________________

Bandinio (-ių) identifikavimas_______________________________________________________

________________________________________________________________________________

(nurodyti bandinių ženklinimą)

Bandinio (-ių) ėmimo laikas, _____________ pristatymo į laboratoriją laikas _________________

                                          (data, val.)                                                                                          (data, val.)

 

Bandinio (-ių) tūris, ml, bandinio (-ių) gabenimo temperatūra_______________________________

Konservavimo būdas_______________________________________________________________

Pakuotė__________________________________________________________________________

Laboratorijos pavadinimas___________________________________________________________

Tyrimų tikslas_____________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

                                                                    (išvardyti rodiklius, kuriuos reikia nustatyti)

 

(Aktą surašiusio asmens pareigų pavadinimas)                       (Parašas)                   (Vardas ir pavardė)

 

(Geriamojo vandens vartotojas,                                              (Parašas)                   (Vardas ir pavardė)

jeigu bandinys imamas geriamojo

vandens vartojimo vietoje)

______________

part_7f33df493e7849eb99e605a3db7c950e_end


 

Vandentiekio skirstomuoju tinklu vartotojams viešai tiekiamo geriamojo vandens programinės priežiūros tvarkos

4 priedas

 

PROGRAMINĖS PRIEŽIŪROS METU NUSTATOMI IR REGISTRUOJAMI GERIAMOJO VANDENS SAUGOS IR KOKYBĖS RODIKLIAI

 

1. Vandentiekio skirstomuoju tinklu vartotojams viešai tiekiamo geriamojo vandens nuolatinės programinės priežiūros metu nustatomi ir registruojami geriamojo vandens saugos ir kokybės rodikliai:

1.1. mikrobiologiniai rodikliai: žarninių lazdelių (Escherichia coli) skaičius 100 ml geriamojo vandens;

1.2. toksiniai (cheminiai) rodikliai: nitritas (nustatomas tik tais atvejais, kai geriamasis vanduo dezinfekuojamas chloraminu);

1.3. indikatoriniai rodikliai:

1.3.1. aliuminis (nustatomas, kai naudojamame flokuliante yra aliuminio);

1.3.2. amoniakas;

1.3.3. bendroji geležis (nustatoma, kai naudojamame flokuliante yra geležies);

1.3.4. drumstumas;

1.3.5. koliforminių bakterijų skaičius 100 ml geriamojo vandens;

1.3.6. geriamajam vandeniui dezinfekuoti naudotų medžiagų likučiai (nustatomi, kai geriamasis vanduo dezinfekuojamas);

1.3.7. kvapo slenkstis;

1.3.8. lūžinių klostridijų (Clostridium perfringens) ir jų sporų skaičius 100 ml geriamojo vandens (nustatomas tik tais atvejais, kai geriamasis vanduo yra iš paviršinių šaltinių arba jam turi įtakos paviršinis vanduo);

1.3.9. savitasis elektros laidis;

1.3.10. skonio slenkstis;

1.3.11. spalva;

1.3.12. vandenilio jonų koncentracija.

2. Periodinės (audito) programinės priežiūros metu turi būti nustatyta, ar per ataskaitinį laikotarpį (paprastai per kalendorinius metus) nustatyti ir užregistruoti 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 punktuose išvardyti geriamojo vandens saugos ir kokybės rodikliai nebuvo viršijami, ar dėl to negalėjo kilti potencialaus pavojaus vartotojų sveikatai:

2.1. mikrobiologiniai rodikliai: žarninių enterokokų skaičius 100 ml geriamojo vandens;

2.2. toksiniai (cheminiai) rodikliai:

2.2.1. arsenas;

2.2.2. benzenas;

2.2.3. benzpirenas;

2.2.4. boras;

2.2.5. bromatas;

2.2.6. cianidas;

2.2.7. chromas;

2.2.8. daugiacikliai aromatiniai angliavandeniliai;

2.2.9. 1,2 – dichloretanas;

2.2.10. fluoridas;

2.2.11. gyvsidabris;

2.2.12. haloformų suma;

2.2.13. kadmis;

2.2.14. nikelis;

2.2.15. nitratas;

2.2.16. nitritas;

2.2.17. pesticidai;

2.2.18. pesticidų suma;

2.2.19. selenas;

2.2.20. stibis;

2.2.21. švinas;

2.2.22. tetrachloretenas ir trichloretenas;

2.2.23. varis;

2.3. radiologiniai rodikliai:

2.3.1. metinė efektinė dozė;

2.3.2. tričio tūrinis aktyvumas;

2.4. indikatoriniai rodikliai:

2.4.1. aliuminis;

2.4.2. bendroji geležis;

2.4.3. bendroji organinė anglis;

2.4.4. chloridas;

2.4.5. kolonijas sudarančių vienetų skaičius 1 ml geriamojo vandens, pasėlį palaikius 72 + 4 val. 22 + 1°C termostate;

2.4.6. manganas;

2.4.7. natris;

2.4.8. permanganato skaičius;

2.4.9. sulfatas.

3. Išvardytų 2.2.2, 2.2.4–2.2.6, 2.2.9–2.2.11, 2.2.17–2.2. 19, 2.2.22, 2.3.1, 2.3.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.7–2.4.9 punktuose rodiklių nustatyti, registruoti ir stebėti iki geriamojo vandens vartojimo vietų nebūtina, jeigu tai atliekama paruošto geriamojo vandens patekimo į vandentiekio skirstomąjį tinklą vietose ir (ar) kitose skirstomojo tinklo vietose.

______________

 

part_8a9ecbd1b84b4087b3f646bea215c299_end