LIETUVOS RESPUBLIKOS

SAVIVALDYBĖS TARYBOS NARIO STATUSO

ĮSTATYMAS

 

1995 m. vasario 7 d. Nr. I-790

Vilnius

 

1 straipsnis. Savivaldybės tarybos narys

Savivaldybės tarybos (toliau – tarybos) narys yra gyventojų demokratiškai išrinktas atstovas savivaldybės taryboje.

 

2 straipsnis. Tarybos nario įgaliojimų teisinis pagrindas

Tarybos nario teises ir pareigas apibrėžia Lietuvos Respublikos Konstitucija, Vietos savivaldos ir šis įstatymas bei savivaldybės tarybos statutas.

 

3 straipsnis. Tarybos nario įgaliojimų laikas

Naujai išrinkto tarybos nario įgaliojimai prasideda, o anksčiau išrinkto tarybos nario įgaliojimai baigiasi nuo tos dienos, kai naujai išrinkta savivaldybės taryba susirenka į pirmąjį posėdį.

 

4 straipsnis. Tarybos nario įgaliojimų pasibaigimas arba nutraukimas

Tarybos nario įgaliojimai pasibaigia arba nutraukiami prieš terminą, jeigu:

1) savivaldybės teritorijoje Lietuvos Respublikos Seimo sprendimu laikinai įvedamas tiesioginis valdymas;

2) tarybos narys atsistatydina raštišku pareiškimu;

3) tarybos narys nedalyvauja iš eilės trijuose tarybos posėdžiuose be pateisinamos priežasties;

4) tarybos narį teismas pripažįsta neveiksniu;

5) tarybos nariui įsiteisėja teismo apkaltinamasis nuosprendis;

6) tarybos narys netenka Lietuvos Respublikos pilietybės;

7) tarybos narys netenka tarybos nario mandato pagal Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 76 straipsnį;

8) tarybos narys miršta.

 

5 straipsnis. Tarybos nario veiklos derinimas su tiesioginiu darbu

Tarybos narys vykdo savo įgaliojimus paprastai nenutraukdamas tiesioginio darbo ar tarnybos.

Tarybos, komitetų posėdžių laikui, taip pat kitais savivaldybės tarybos statute numatytais atvejais tarybos narys atleidžiamas nuo gamybinių arba tarnybinių pareigų.

Atlyginimas, kurio tarybos narys pagrindinėje darbovietėje negauna už tarybos posėdžiuose praleistą laiką, mokamas ir su darbu taryboje susijusios išlaidos kompensuojamos tarybos nustatyta tvarka.

 

6 straipsnis. Tarybos nario pažymėjimas ir ženklas

Tarybos narys turi pažymėjimą ir ženklą. Pažymėjimą jam įteikia rinkimų komisija po rinkimų rezultatų paskelbimo, o jeigu tapo tarybos nariu vietoj nebesančio - meras. Ženklą tarybos nariui įteikia meras. Savivaldybės nario pažymėjimu ir ženklu tarybos narys naudojasi savo įgaliojimų laikotarpiu.

Tarybos nario ženklo pavyzdį tvirtina taryba.

 

7 straipsnis. Tarybos nario teisės

Tarybos narys turi teisę:

l) rinkti ir būti išrinktas į pareigas savivaldos institucijose Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka;

2) balsuoti dėl visų svarstomų klausimų tarybos ir komiteto, kurio narys jis yra, posėdžiuose, išskyrus, kai sprendžiami su juo susiję turtiniai ir finansiniai klausimai;

3) dalyvauti diskusijose svarstomais klausimais, raštu ir žodžiu pateikti pasiūlymus, pastabas, pataisas;

4) siūlyti tarybai svarstyti klausimus;

5) rengti ir teikti svarstyti tarybos sprendimų projektus;

6) gauti reikiamą informaciją tarybos veiklos klausimais;

7) kreiptis su paklausimais;

8) tarybos posėdžiuose klausti pranešėjus;

9) teikti pasiūlymus dėl posėdžio vedimo tvarkos;

10) dalyvauti tarybos komitetų ir komisijų posėdžiuose, taip pat valdybos posėdžiuose, kuriuose svarstomi jo pateikti klausimai;

11) tarybos nustatyta tvarka pasinaudoti savivaldybės radiju, televizija ir spauda nemokamai.

 

8 straipsnis. Tarybos nario paklausimas

Paklausimu laikomas toks savivaldybės kompetencijai priskirtas klausimas, dėl kurio tarybos narys ar jų grupė tarybos posėdžio metu kreipėsi į savivaldybės pareigūną, savivaldybės įmonės ar organizacijos vadovą. Paklausimu gali būti ir toks klausimas, kurio reikšmingumą balsuodama pripažįsta posėdyje dalyvaujančių tarybos narių dauguma.

Su paklausimu tarybos narys ar jų grupė žodžiu ar raštu gali kreiptis į merą, tarybos renkamus ar skiriamus pareigūnus, savivaldybės bei įmonių ir organizacijų vadovus.

Paklausimo pateikėjas turi nurodyti konkretų pareigūną, į kurį kreipiasi, ir kokio atsakymo – žodžiu ar raštu – laukia. Atsakymo į paklausimą terminas negali viršyti 10 dienų. Jeigu pareigūnas, kuriam pateiktas paklausimas, negali nustatytu laiku atsakyti, jis privalo tai raštu motyvuoti ir pasiūlyti kitą terminą, bet ne ilgesnį kaip 1 mėnesio nuo paklausimo gavimo.

Paklausimai nagrinėjami tarybos posėdžiuose ir priimami dėl jų sprendimai. Paklausimų nagrinėjimo tvarką nustato tarybos statutas.

 

9 straipsnis. Tarybos nario dalyvavimas posėdžiuose

Tarybos narys privalo dalyvauti tarybos ir komitetų posėdžiuose. Jei jis negali dalyvauti posėdyje, apie tai turi pranešti merui ar jo pavaduotojui arba komiteto pirmininkui ir nurodyti priežastis.

Tarybos narys gali būti tik vieno komiteto nariu.

 

10 straipsnis. Tarybos nario susitikimai su rinkėjais

Tarybos narys tarybos statuto nustatyta tvarka turi susitikinėti su rinkėjais, nagrinėti gautus rinkėjų pasiūlymus, pareiškimus, skundus ir, jeigu reikia, kreiptis į savivaldybės teritorijoje esančių įmonių, organizacijų, įstaigų vadovus dėl keliamų klausimų sprendimo.

Tarybos nario kreipimąsi, taip pat jo persiųstus rinkėjų pasiūlymus, pareiškimus ir skundus pareigūnai, kuriems jie adresuoti, privalo išnagrinėti ir atsakyti tarybos nariui ne vėliau kaip per 20 dienų nuo gavimo dienos.

Savivaldos vykdomosios institucijos, savivaldybės teritorijoje esančių įmonių, įstaigų ir organizacijų vadovai privalo sudaryti sąlygas tarybos nariui susitikti su rinkėjais, teikti kitokią būtiną pagalbą ir informaciją.

 

11 straipsnis. Tarybos narių frakcijos

Savo politiniams tikslams įgyvendinti tarybos nariai gali jungtis į frakcijas.

Frakciją gali sudaryti ne mažiau kaip 3 tarybos nariai. Kiekvienas tarybos narys gali būti tik vienos frakcijos nariu. Frakcijos gali jungtis į koalicijas ir veikti kaip viena frakcija. Frakcijos pačios nustato darbo tvarką, išsirenka vadovą.

Tarybos nariai, norintys įkurti frakciją, įteikia merui pareiškimą su savo parašais. Artimiausiame tarybos posėdyje meras turi paskelbti apie frakcijos įkūrimą.

Frakcijos pavadinimui, sudėčiai ar vadovui pasikeitus, iširus ar nutraukus veiklą, taip pat susidarius koalicijai, turi būti raštu pranešta merui, kuris apie tai paskelbia artimiausiame tarybos posėdyje.

 

12 straipsnis. Tarybos nario veikla savivaldybės teritorijoje

Tarybos narys turi teisę nekliudomai lankytis savivaldybės teritorijoje esančiose įmonėse, įstaigose ir organizacijose. Lankymosi įmonėse, įstaigose ir organizacijose, kurių veikla susijusi su valstybės paslaptimi, tvarką nustato įstatymai.

Tarybos narys turi teisę reikalauti, kad jį neatidėliojant priimtų savivaldybės teritorijoje esančiose įmonėse, įstaigose ir organizacijose jo veiklos klausimais ir pateiktų reikiamą informaciją.

Tarybos narys, nustatęs, kad buvo pažeistos piliečių teisės, įstatymai ir tarybos sprendimai, turi teisę reikalauti, kad pažeidimas būtų ištaisytas, arba gali kreiptis į atitinkamas institucijas ir pareigūnus.

Už tarybos nario teisėtų reikalavimų nevykdymą kaltam pareigūnui įstatymo nustatyta tvarka gali būti skiriama drausminė nuobauda.

 

13 straipsnis. Tarybos nario neliečiamybė

Tarybos narys už balsavimus ar kalbas taryboje negali būti persekiojamas, tačiau už asmens įžeidimą ar šmeižtą jis gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka.

Tarybos narys gali būti patrauktas baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn teismine tvarka, kaip ir visi piliečiai.

Tarybos nariui be tarybos sutikimo negali būti taikoma kardomoji priemonė - suėmimas, išskyrus atvejus, kai jis užtinkamas bedarantis nusikaltimą. Jei taryba per 72 valandas neduoda sutikimo suimti tarybos narį, tai galutinį sprendimą priima Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras.

 

14 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja pirmą dieną po įvykusių rinkimų į Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybas. Įsigaliojus šiam įstatymui, netenka galios Lietuvos Respublikos vietos savivaldybės tarybos deputato statuso įstatymas.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                  ALGIRDAS BRAZAUSKAS