LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL RADIOLOGIJOS TECHNOLOGO PROFESIJOS KVALIFIKACINIŲ REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2007 m. lapkričio 13 d. Nr. V-914

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 21 d. įsakymo Nr. V-1003 „Dėl Diplomų, pažymėjimų ir kitų kvalifikaciją patvirtinančių dokumentų, išduotų Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybėse ar Šveicarijos Konfederacijoje, pripažinimo norint dirbti Lietuvos Respublikoje pagal reglamentuojamą profesiją, priskirtą Sveikatos apsaugos ministerijos kuruojamai sričiai, tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 3-60) 2 punktu ir įgyvendindamas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. balandžio 20 d. įsakymo Nr. V-301 „Dėl Reglamentuojamų profesijų, priskirtų Sveikatos apsaugos ministerijos kuruojamai sričiai, bendrųjų kvalifikacinių reikalavimų aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 48-1719) nuostatas:

1. Tvirtinu Radiologijos technologo profesijos kvalifikacinių reikalavimų aprašą (pridedamas).

2. Pavedu įsakymo vykdymą kontroliuoti ministerijos sekretoriui pagal administruojamą sritį.

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                  RIMVYDAS TURČINSKAS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. lapkričio 13 d. įsakymu
Nr. V-914

 

RADIOLOGIJOS TECHNOLOGO PROFESIJOS KVALIFIKACINIŲ REIKALAVIMŲ APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Radiologijos technologo profesijos kvalifikacinių reikalavimų (toliau – reikalavimai) aprašas parengtas įgyvendinant 2005 m. rugsėjo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2005/36/EB dėl profesinių kvalifikacijų pripažinimo (OL 2005 L 255, p. 22) nuostatą, kad tais atvejais, kai profesijoms taikoma bendroji kvalifikacijos pripažinimo sistema, valstybės narės turėtų išlaikyti teisę nustatyti minimalų kvalifikacijos lygį, būtiną jų teritorijoje teikiamų paslaugų kokybei užtikrinti.

 

II. REIKALAVIMŲ TAIKYMO IR RADIOLOGIJOS
TECHNOLOGO VEIKLOS SRITYS

 

2. Reikalavimai taikomi asmenims, siekiantiems užsiimti radiologijos technologo profesine veikla, jų darbdaviams, taip pat institucijoms, rengiančioms ir tobulinančioms radiologijos technologus bei kontroliuojančioms jų veiklą.

3. Radiologijos technologas dirba su medicininės paskirties jonizuojančiosios ir nejonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais ir pagalbine įranga, susijusiais su asmenų medicinine apšvita: rentgeno diagnostikos įranga, kompiuterinio ir magnetinio rezonanso diagnostine įranga, angiografijos įranga, radionuklidinės diagnostikos įranga, spindulinės terapijos įranga, ultragarso įranga, organizuoja savo darbo vietą, pagal kompetenciją atlieka medicinines radiologines procedūras, užtikrina atliekamų medicininių radiologinių procedūrų kokybę bei jų metu pacientų ir kitų asmenų radiacinę saugą, bendradarbiauja su kitais sveikatos priežiūros ir kitų sričių specialistais.

 

III. APIBRĖŽIMAI

 

4. Šiame apraše vartojamos sąvokos:

Radiologijos technologas – medicininių radiologinių procedūrų specialistas, kuriam šių reikalavimų nustatyta tvarka pripažįstama formali radiologijos technologo profesinė kvalifikacija.

Medicininė radiologinė procedūra – bet kuri procedūra, susijusi su medicinine apšvita.

Medicininės radiologinės procedūros paslauga – radiologijos technologo pagal įgytą kvalifikaciją ir nustatytą profesinę kompetenciją atliekama medicininė radiologinė procedūra.

Kompetentinga institucija – Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija arba įstaiga, atliekanti Europos Sąjungos ar kitose užsienio valstybėse įgytą radiologijos technologo profesinės kvalifikacijos (pasirengimo bei patirties) profesinį vertinimą ir pripažinimą.

Kitos šiuose reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme (Žin., 1999, Nr. 11-239), Lietuvos higienos normoje HN 73:2001 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ (Žin., 2002, Nr. 11-388) vartojamas sąvokas.

 

IV. RADIOLOGIJOS TECHNOLOGO PROFESINĖ KVALIFIKACIJA IR PROFESINĖ KOMPETENCIJA

 

5. Formali radiologijos technologo profesinė kvalifikacija Lietuvos Respublikoje pripažįstama asmenims, kurie turi:

5.1. aukštojo mokslo diplomą, išduotą formalųjį švietimą vykdančio švietimo teikėjo ir nurodantį, kad suteikta radiologijos technologo profesinė kvalifikacija;

5.2. kompetentingos institucijos išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad užsienio valstybėje įgytas asmens išsimokslinimas ir kvalifikacijos lygis, baigto rengimo programos atitinka radiologijos technologo profesijai keliamus kvalifikacinius reikalavimus;

5.3. dokumentus, atitinkančius nurodytuosius šių reikalavimų V dalyje.

6. Radiologijos technologo profesinė kvalifikacija įgyjama po vidurinės mokyklos baigimo pabaigus formalias studijas, apimančias teorinį ir praktinį mokymą, trunkančias ne trumpiau kaip 3 metus, susidedančias iš ne trumpesnio kaip 120 kreditų trukmės mokymo.

7. Teorinis ir praktinis mokymas (studijos) susideda iš bendrojo lavinimo dalies (ne mažiau kaip 6 kreditai), studijų pagrindų dalies (ne mažiau kaip 40 kreditų) ir specialiosios (profesinės) dalies – ne mažiau kaip 25 kreditai. Profesinės praktikos apimtis ne mažiau kaip 10 kreditų. Baigiamajam studijų etapui turi būti skiriama ne mažiau kaip 6 kreditai. Taip pat ne mažiau kaip 5 procentai studijų programos apimties turi būti palikta studento laisvai pasirenkamiems dalykams.

8. Bendrojo lavinimo daliai skiriama: filosofija, psichologijos pagrindai, etikos pagrindai ir kt. bei dalykai iš socialinių, humanitarinių mokslų krypties – užsienio kalbos (tik profesinės kalbos vartosenos tobulinimas), teisė, vadyba ir administravimas, sociologija, ekonomika, kalbos kultūra, rinkodaros pagrindai.

9. Studijų pagrindų daliai skiriama: mikrobiologija, farmakologija, radiofarmakologija lotynų kalba, pirmoji medicinos pagalba, aplinkos medicina, socialinė medicina, slaugos pagrindai, anatomija, rentgeno ir topografinė anatomija, fiziologija, bendroji bei specialioji patologija, chemija, biochemija, branduolio fizika, informacinės technologijos ir kt.

10. Specialiajai (profesinei) daliai skiriama: rentgeno spinduliuotės ir radiologijos pagrindai, rentgeno diagnostika, nejonizuojančiosios spinduliuotės diagnostika, radionuklidinė diagnostika, spindulinė terapija, medicinos technika ir įranga radiologiniams vaizdams gauti, radiologinio vaizdo registravimas ir archyvavimas, įvairios lokalizacijos medicininių radiologinių procedūrų atlikimas, radiacinės saugos reikalavimai, kokybės užtikrinimo sistema, įrangos kokybės kontrolė, praktiniai mokymai.

11. Radiologijos technologo profesinę kvalifikaciją sudaro mokėjimas atlikti medicinines radiologines procedūras, remiantis įgytų ir nuolat tobulinamų, atsižvelgiant į nuolatinę mokslo ir praktikos pažangą, žinių, įgūdžių, gebėjimų, vertybinių nuostatų visuma.

12. Radiologijos technologo profesinę kompetenciją sudaro šie gebėjimai:

12.1. pagal kompetenciją valdyti jonizuojančiosios ir nejonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius ir pagalbinę įrangą, naudojamus medicinos tikslams: rentgeno diagnostikos įrangą, kompiuterinio ir magnetinio rezonanso diagnostinę įrangą, angiografijos įrangą, radionuklidinės diagnostikos įrangą, spindulinės terapijos įrangą, ultragarso įrangą;

12.2. pagal kompetenciją vykdyti civilinės, darbo, radiacinės saugos reikalavimus ir kokybės kontrolę;

12.3. pagal kompetenciją išmanyti teisės aktus ir kitus dokumentus, reglamentuojančius darbą su medicinine apšvita;

12.4. pagal kompetenciją atlikti medicinines radiologines procedūras;

12.5. asistuoti gydytojui radiologui rentgenoskopijų metu;

12.6. vertinti atliktos medicininės radiologinės procedūros tinkamumą diagnozavimui;

12.7. atpažinti, kad įvyko radiologinė avarija, pagal kompetenciją imtis pacientų, gyventojų ir darbuotojų apsaugos priemonių jai įvykus;

12.8. naudoti vaizdo gavimo ir archyvavimo technologijas;

12.9. suteikti pirmąją medicinos pagalbą;

12.10. taikyti aseptiką ir antiseptiką medicininių radiologinių procedūrų metu;

12.11. laikytis etikos ir deontologijos principų;

12.12. skleisti profesinę patirtį.

 

V. ĮGYTOSIOS TEISĖS

 

13. Formalios radiologijos technologo profesinės kvalifikacijos patvirtinimo dokumentą atitinka šie dokumentai:

13.1. Sovietų Sąjungos diplomai, išduoti asmenims, pradėjusiems studijas tos šalies medicinos mokyklose iki 1990 m. kovo 11 d., nurodantys, kad suteikta medicinos sesers, akušerės, vaikų įstaigų medicinos sesers, medicinos felčerio, medicinos felčerio laboranto, sanitarijos felčerio kvalifikacija, kartu su Slaugos darbuotojų tobulinimosi ir specializacijos centro iki šio įsakymo įsigaliojimo datos išduotais pažymėjimais, liudijančiais, kad pabaigta ne mažiau kaip 576 val. trukmės rentgeno (radiologijos) pagrindų mokymo programa (specializacija), ir turintiems bent trejų metų rentgeno (radiologijos) laboranto darbo Lietuvoje patirtį;

13.2. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus, Raudonojo Pusmėnulio draugijos išduoti medicinos seserų kursų baigimo dokumentai, nurodantys, kad įgyta medicinos sesers, vaikų įstaigų medicinos sesers profesinė kvalifikacija, arba Lietuvos aukštesniųjų medicinos mokyklų išduoti aukštesniojo mokslo baigimo diplomai ar Lietuvos aukštųjų mokyklų išduoti aukštojo mokslo baigimo diplomai, nurodantys, kad suteikta medicinos sesers, akušerės, vaikų įstaigų medicinos sesers, bendrosios praktikos slaugytojo, medicinos felčerio, higienos felčerio, higienisto, felčerio laboranto, medicininės diagnostikos laboranto kvalifikacija, kartu su Slaugos darbuotojų tobulinimosi ir specializacijos centro iki šio įsakymo įsigaliojimo datos priimtiems mokytis ar pabaigusiems mokymą išduotais pažymėjimais, liudijančiais, kad pabaigta ne mažiau kaip 576 val. trukmės rentgeno (radiologijos) pagrindų mokymo programa (specializacija).

13.3. Lietuvos aukštųjų mokyklų išduoti aukštojo mokslo baigimo diplomai, nurodantys, kad pabaigta biomedicininės diagnostikos su radiologinės diagnostikos specializacijos studijų programa ir suteikta technologo profesinė kvalifikacija.

13.4. Lietuvos aukštųjų ar aukštesniųjų mokyklų išduoti diplomai kartu su Slaugos darbuotojų tobulinimosi ir specializacijos centro iki 2004 m. išduotais pažymėjimais, liudijančiais, kad baigta ne mažiau kaip 576 val. trukmės rentgeno (radiologijos) pagrindų mokymo programa (specializacija).

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

14. Asmuo, neturintis 5.1 ar 5.3 punkte įvardytų dokumentų, gali kreiptis į kompetentingą instituciją. Kompetentinga institucija išduoda dokumentą, patvirtinantį, kad užsienyje asmens išsimokslinimas ir radiologijos technologo kvalifikacijos lygis atitinka šiuos reikalavimus, arba, esant esminiams skirtumams, nurodo trūkumus, kuriuos pašalinus būtų pripažinta radiologijos technologo profesinė kvalifikacija.

 

_________________