LIETUVOS RESPUBLIKOS
AUKŠTOJO MOKSLO ĮSTATYMO 22, 23, 25, 47, 56, 58, 59, 60, 61 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO
ĮSTATYMAS

 

2008 m. birželio 26 d. Nr. X-1640

Vilnius

 

(Žin., 2000, Nr. 27-715; 2001, Nr. 16-496; 2002, Nr. 3-75, Nr. 71-2968; 2003, Nr. 47-2058; 2005, Nr. 85-3136; 2006, Nr. 87-3395)

 

1 straipsnis. 22 straipsnio 5 dalies papildymas nauju 13 punktu ir straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 22 straipsnio 5 dalį nauju 13 punktu:

13) nustato studijų kainą asmenims, nurodytiems šio įstatymo 61 straipsnyje;“.

2. Buvusius 22 straipsnio 5 dalies 13, 14 ir 15 punktus laikyti atitinkamai 14, 15 ir 16 punktais.

 

2 straipsnis. 23 straipsnio 5 dalies papildymas nauju 10 punktu ir straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 23 straipsnio 5 dalį nauju 10 punktu:

10) nustato studijų kainą asmenims, nurodytiems šio įstatymo 61 straipsnyje;“.

2. Buvusius 23 straipsnio 5 dalies 10, 11 ir 12 punktus laikyti atitinkamai 11, 12 ir 13 punktais.

 

3 straipsnis. 25 straipsnio 4 dalies pakeitimas

25 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „turintys profesoriaus vardą“ įrašyti žodžius „turintys pedagoginio ir administracinio darbo patirties“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Valstybinio universiteto rektorių ne ilgesnei kaip 5 metų kadencijai ir ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės viešo konkurso būdu statute nustatyta tvarka slaptu balsavimu renka senatas. Konkurse rektoriaus pareigoms gali dalyvauti tik mokslininkas ar pripažintas menininkas, turintys pedagoginio ir administracinio darbo patirties.“

 

4 straipsnis. 47 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 47 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

47 straipsnis. Priėmimas į valstybinę aukštąją mokyklą

1. Į valstybines aukštąsias mokyklas studijuoti pagal studijų programas stojantys asmenys priimami konkurso būdu, atsižvelgiant į mokymosi rezultatus ir kitus aukštosios mokyklos nustatytus kriterijus. Priėmimo taisykles nustato valstybinė aukštoji mokykla. Stojantis asmuo turi teisę pateikti prašymą stoti į kelias aukštąsias mokyklas.

2. Studijuoti pagal pagrindinių ir vientisųjų studijų programas priimami asmenys, turintys ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą. Konkursinį balą turi sudaryti ne daugiau kaip keturių bendrojo lavinimo mokomųjų dalykų mokymosi rezultatai (iš jų – ne daugiau kaip trijų mokomųjų dalykų brandos egzaminų rezultatai). Specialiesiems gebėjimams nustatyti valstybinė aukštoji mokykla papildomai gali rengti ne daugiau kaip du egzaminus ar testus. Jei mokomojo dalyko brandos egzaminą rengia ir administruoja Švietimo ir mokslo ministerijos įgaliota institucija, valstybinė aukštoji mokykla šio mokomojo dalyko stojamojo egzamino ar testo nerengia. Priėmimo į pagrindines ir vientisąsias studijas sąlygos, kuriose nustatomas konkursinių mokomųjų dalykų pagal studijų kryptis sąrašas ir konkursinio balo sudarymo principai, derinamos Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyta tvarka ir skelbiamos ne vėliau kaip prieš 2 metus iki priėmimo į pagrindines ir vientisąsias studijas pradžios.

3. Priimant į antrosios ir trečiosios pakopų studijas turi būti atsižvelgiama į žemesnės arba tos pačios pakopos studijų rezultatus.

4. Studijų vietų, į kurias priimamų studentų studijos valstybinėse aukštosiose mokyklose visiškai arba iš dalies apmokamos valstybės biudžeto lėšomis, skaičių pagal studijų pakopas ir formas kiekvienais metais ne vėliau kaip iki kovo 1 dienos tvirtina Vyriausybė, atsižvelgdama į specialistų poreikį ir studijoms skirtas valstybės biudžeto lėšas.

5. Šio įstatymo 61 straipsnyje nurodyti asmenys, sutinkantys mokėti valstybinės aukštosios mokyklos nustatytą studijų kainą, konkurso būdu gali būti priimami į visas studijų programas. Studijų vietų, į kurias priimami šie asmenys, skaičių nustato valstybinė aukštoji mokykla, atsižvelgdama į galimybes užtikrinti studijų kokybę.

6. Su priimamais studentais valstybinė aukštoji mokykla sudaro studijų sutartis. Standartines studijų sutarties sąlygas nustato Švietimo ir mokslo ministerija.

7. Švietimo ir mokslo ministerija nustato užsienyje išsilavinimą įgijusių asmenų, kurių studijos valstybinėse aukštosiose mokyklose visiškai arba iš dalies apmokamos valstybės biudžeto lėšomis, priėmimo tvarką.

8. Švietimo ir mokslo ministerija, neviršydama šio straipsnio 4 dalyje nustatyto studijų vietų skaičiaus, gali nustatyti lengvatines stojimo į valstybines aukštąsias mokyklas sąlygas išeivijos ir lietuvių kilmės užsieniečių vaikams, vaikaičiams, provaikaičiams. Išeivija laikomi Lietuvos Respublikos piliečiai, ne mažiau kaip 3 metus gyvenantys užsienyje. Lietuvių kilmės užsieniečiu laikomas užsienietis, kurio tėvai ar seneliai arba vienas iš tėvų ar senelių yra ar buvo lietuviai ir pats pripažįsta save lietuviu.“

 

5 straipsnis. 56 straipsnio 1 dalies 1 punkto b papunkčio pripažinimas netekusiu galios

56 straipsnio 1 dalies 1 punkto b papunktį pripažinti netekusiu galios.

 

6 straipsnis. 58 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 58 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

58 straipsnis. Studijų išlaidos ir studijų kaina

1. Studijų valstybinėje aukštojoje mokykloje išlaidos (pagal studijų kryptį, pakopą ir formą) nustatomos vadovaujantis šio įstatymo 57 straipsnyje nurodyta metodika.

2. Į studijų išlaidas įskaičiuojamos lėšos, būtinos studijoms organizuoti ir jų moksliniam lygiui palaikyti, tai yra:

1) lėšos aukštųjų mokyklų dėstytojų, mokslo ir kitų su studijomis susijusių darbuotojų darbo užmokesčiui ir valstybiniam socialiniam draudimui;

2) lėšos aukštosios mokyklos išlaidoms, susijusioms su studijomis ir jų moksliniam lygiui palaikyti reikalingomis prekėmis ir paslaugomis;

3) lėšos studentų kultūros, sporto ir visuomeninei veiklai organizuoti.

3. Studijų kainą asmenims, nurodytiems šio įstatymo 61 straipsnyje, nustato valstybinės aukštosios mokyklos senatas (akademinė taryba). Studijų kaina valstybinėje aukštojoje mokykloje nurodoma priėmimo į aukštąją mokyklą taisyklėse ir studijų sutartyje.

4. Studijų kaina nevalstybinėse aukštosiose mokyklose nurodoma priėmimo į aukštąją mokyklą taisyklėse ir studijų sutartyje.“

 

7 straipsnis. 59 straipsnio 1 dalies pakeitimas

59 straipsnio 1 dalyje po žodžio „studentai“ įrašyti žodžius „išskyrus studentus, nurodytus šio įstatymo 61 straipsnyje, jeigu jų mokymasis neatitinka 60 straipsnyje nustatytų gero mokymosi kriterijų“, vietoj žodžio „Vyriausybės“ įrašyti žodžius „teisės aktų“, vietoj žodžio „minimalaus“ įrašyti žodį „ minimaliojo“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Valstybinių aukštųjų mokyklų visų formų pagrindinių, vientisųjų ir antrosios pakopos studijų studentai, išskyrus studentus, nurodytus šio įstatymo 61 straipsnyje, jeigu jų mokymasis neatitinka 60 straipsnyje nustatytų gero mokymosi kriterijų, kiekvieną semestrą aukštajai mokyklai moka studijų įmoką, kuri lygi teisės aktų nustatyto minimaliojo gyvenimo lygio 4 dydžiams.“

 

8 straipsnis. 60 straipsnio 1 dalies pakeitimas ir 2 dalies pripažinimas netekusia galios

1. Pakeisti 60 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Gerai besimokantiems valstybinių aukštųjų mokyklų studentams, išskyrus studentus, nurodytus šio įstatymo 61 straipsnyje, laiduojamas nemokamas mokslas. Gerai besimokančiais studentais laikomi studentai, kurie neturi akademinių skolų ir kurių studijų dalykų įvertinimų vidurkis per semestrą yra ne mažesnis kaip įvertinimas „aštuoni“ dešimties balų vertinimo skalėje pagal Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos patvirtintą studijų rezultatų vertinimo sistemą.“

2. 60 straipsnio 2 dalį pripažinti netekusia galios.

 

9 straipsnis. 61 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 61 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Už studijas valstybinėje aukštojoje mokykloje valstybinės aukštosios mokyklos nustatytą studijų kainą moka:

1) asmenys, studijuojantys pagal tos pačios arba žemesnės pakopos, kurią jie yra baigę valstybinėje aukštojoje mokykloje, studijų programą, jeigu ne daugiau kaip už pusę baigtos studijų programos kreditų mokėjo visą studijų kainą, išskyrus Vyriausybės nustatytus atvejus;

2) asmenys, vienu metu studijuojantys pagal dvi ar daugiau tos pačios pakopos studijų programas, jeigu jų studijos pagal bent vieną iš šių studijų programų yra visiškai arba iš dalies apmokamos valstybės biudžeto lėšomis (jie moka už antrąją ir kitas studijų programas);

3) užsieniečiai, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys ar kiti teisės aktai nenustato kitaip;

4) asmenys, pagal stojimo rezultatus nepatenkantys į studijų vietas, į kurias priimamų studentų studijos visiškai arba iš dalies apmokamos valstybės biudžeto lėšomis.“

 

10 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šio įstatymo 4 straipsnyje išdėstyto Aukštojo mokslo įstatymo 47 straipsnio 4 dalis įsigalioja 2009 m. sausio 1 d.

2. Vyriausybė iki 2008 m. birželio 27 d. patvirtina studijų vietų, į kurias 2008 metais priimamų studentų studijos valstybinėse aukštosiose mokyklose visiškai ar iš dalies apmokamos valstybės biudžeto lėšomis, skaičių pagal studijų pakopas ir formas.

3. Vyriausybė ar jos įgaliota institucija iki 2008 m. birželio 27 d. patvirtina studijų rezultatų vertinimo sistemą.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                         VALDAS ADAMKUS