S U S I T A R I M A S

TARP LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS IR LENKIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS DĖL SKUBAUS PRANEŠIMO, ĮVYKUS BRANDUOLINEI AVARIJAI, IR BENDRADARBIAVIMO BRANDUOLINIO SAUGUMO IR RADIACINĖ APSAUGOS SRITYSE

 

1995 m. birželio 2 d.

Vilnius

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ ir

LENKIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ, toliau vadinamos „Susitariančiomis Šalimis“,

ATSIŽVELGDAMOS į 1975 m. rugpjūčio 1 d. Saugumo ir Bendradarbiavimo Europoje Konferencijos Baigiamojo Akto nuostatas,

ATSIŽVELGDAMOS į 1986 m. rugsėjo 26 d. Konvenciją dėl skubaus pranešimo, įvykus branduolinei avarijai (toliau vadinama „TATENOS Konvencija“),

STIPRINDAMOS draugiškus ryšius, įtvirtintus 1994 m. balandžio 26 d. Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos Draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutartimi,

SIEKDAMOS toliau stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą saugiai panaudojant branduolinę energiją ir radiacines technologijas,

ĮSITIKINUSIOS, jog visapusiškas bendradarbiavimas tarp valstybių, įskaitant abipusę paramą avarinėse situacijose, padidins radiacinį saugumą, tuo sumažindamas riziką bei galimas branduolinių avarijų pasekmes bei pagerins radiacinės apsaugos infrastruktūrą,

SUSITARĖ:

 

TAIKYMO SRITYS

 

1 straipsnis

 

1. Įrenginiai, veikla (toliau vadinami „branduoliniai įrenginiai“ ir „branduolinė veikla“) ir avarijos, minimos šiame Susitarime, yra apibrėžti TATENOS Konvencijos 1 ir 3 straipsniuose.

2. Šio Susitarimo tikslas yra sumažinti avarijų, paminėtų 1 dalyje, riziką bei pasekmes, taip pat sukurti plataus dvišalio bendradarbiavimo struktūrą bet kurioje bendro suinteresuotumo srityje, siekiant branduolinio saugumo ir radiacinės apsaugos.

 

SKUBUS PRANEŠIMAS

 

2 straipsnis

 

1. Jeigu įvyksta avarija, susijusi su branduoliniu įrenginiu ar branduoline veikla Susitariančių Šalių teritorijoje, dėl ko įvyksta ar gali įvykti radioaktyviųjų medžiagų išmetimas ir jeigu toks išmetimas gali paveikti teritorijas, esančias už Susitariančių Šalių teritorijų, Susitarianti Šalis, kurios teritorijoje įvyko avarija, privalo nedelsdama informuoti kitą Susitariančią Šalį tiesiogiai. Ji taip pat greitai pateikia turimą informaciją, kadangi tai svarbu mažinant radiologines pasekmes, kaip nurodyta TATENOS Konvencijos 5.1 straipsnyje.

2. Informacija pagal šio Susitarimo 2.1 straipsnį privalo būti papildoma pagal situacijos kaitą atitinkama informacija tol, kol Susitariančios Šalies kompetentingos institucijos laiko būtina.

3. Susitariančios Šalys, pateikdamos informaciją pagal šio Susitarimo 2 straipsnį, kiek tai praktiškai įmanoma greitai, atsako į kitos Susitariančios Šalies užklausimus dėl tolimesnės informacijos arba konsultacijų.

4. Jeigu radiacijos kontrolės sistema vienoje iš Susitariančių Šalių užregistruoja radiacijos lygį, aukštesnį nei susitarta, ir tai nėra išmetimų iš branduolinių įrenginių ar branduolinės veiklos jos teritorijoje rezultatas, ji nedelsdama privalo pranešti kitai Susitariančiai Šaliai ir privalo tęsti informacijos teikimą kitai šaliai.

5. Pirmoji informacija anglų kalba bus gaunama tiesiogiai per nuolatinius oficialius kontaktinius padalinius:

Lietuvos Respublikoje:

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI), Vilnius.

Telephone: (+ 370 2) 62 44 29, (+ 370 2) 62 41 41

Fax: (+ 370 2) 61 44 87

Lenkijos Respublikoje:

Centrinė radiologinės apsaugos laboratorija, Varšuva.

Telex: 817 885 CELOR PL

Telephone: (+ 48.22) 11.15.15

Fax: (+ 48.22) 11.16.16

 

KEITIMASIS INFORMACIJA

 

3 straipsnis

 

1. Susitariančios Šalys keisis informacija apie veikiančius branduolinius įrenginius, taip pat apie planuojamus ar statomus, paleidžiamus ir išmontuojamus ar jau išmontuotus branduolinius įrenginius Valstybių teritorijose ir atitinkama informacija apie veiklą, susijusią su rizika dėl nenormalių radioaktyviųjų medžiagų išmetimo. Tokia informacija privalo būti teikiama vieną kartą per metus.

2. Susitariančios Šalys praneša viena kitai kaip galima greičiau apie reikšmingus pasikeitimus jų Valstybių teritorijose esančiuose branduoliniuose įrenginiuose ar vykdomoje veikloje.

3. Susitariančios Šalys nedelsiant praneša viena kitai apie bet kokią neteisėtą veiklą, susijusią su branduolinėmis medžiagomis, radioaktyviaisiais šaltiniais ar atliekomis, išaiškintais Valstybių teritorijose, jeigu yra pagrįsta prielaida, kad ši informacija gali būti naudinga kitai Susitariančiai Šaliai.

4. Pagal 6 straipsnį abiejų Susitariančių Šalių kompetentingos institucijos nustatys šio Susitarimo 3.1, 3.2 ir 3.3 straipsnių tikslus ir jų įgyvendinimo metodus. Šios institucijos susitars, kuriais konkrečiais duomenimis reikėtų keistis pagal šio straipsnio sąlygas.

5. Susitarianti Šalis, gaunanti informaciją, įpareigota konsultuoti kitą Susitariančią Šalį dėl bet kokių tolimesnių šios informacijos patikslinimų.

 

4 straipsnis

 

Informacija, kuria keičiamasi pagal 3 straipsnį, bus skirstoma kategorijomis į slaptą ir viešą. Jeigu Susitarianti Šalis, perduodanti informaciją, laikys kad reikalavimas dėl konfidencialumo yra būtinas, ji privalo kitai Šaliai aiškiai nurodyti šios informacijos konfidencialumo pobūdį. Tik kompetentingos institucijos ar kiti vyriausybiniai kiekvienos Susitariančios Šalies organai gali naudotis informacija, skirta slaptam naudojimui. Be informaciją teikiančios Susitariančios Šalies leidimo raštu tokia konfidenciali informacija negali būti perduodama trečiajai šaliai.

 

MOKSLINIS IR TECHNINIS BENDRADARBIAVIMAS

 

5 straipsnis

 

Susitariančios Šalys skatina ir paremia mokslinį, techninį ir kitą bendradarbiavimą tarp atitinkamų pareigūnų bei tarp mokslo tyrimo institutų bei visuomeninių organizacijų, dirbančių abiejose Susitariančiose Šalyse branduolinio saugumo bei radiacinės apsaugos srityse. Greta kitų bendradarbiavimo sričių, šis bendradarbiavimas apims radioaktyviųjų išmetimų monitoringą, planavimą radiacinių nelaimių atvejams, abipusę paramą įvykus branduolinei avarijai ar tyrimo radiologinei nelaimei bei panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų valymą.

 

KOMPETENTINGOS INSTITUCIJOS

 

6 straipsnis

 

1. Šį Susitarimą įgyvendina dviejų Valstybių kompetentingos institucijos pagal tarpusavio susitarimą dėl Susitarimo įsipareigojimų vykdymo.

2. Kompetentingų institucijų įgaliotiniai susitinka, kai būtina ir kada būtina, bet ne rečiau kaip kartą per metus, konsultuojasi einamaisiais šio Susitarimo įgyvendinimo klausimais. Tokių posėdžių laikas, vieta ir darbotvarkė turi būti aptarta iš anksto.

3. Šio Susitarimo tikslu „kompetentingos institucijos“ yra:

Lietuvos Respublikoje:

Energetikos ministerija;

Lenkijos Respublikoje:

Nacionalinė atominės energetikos agentūra.

4. Kiekviena iš Susitariančių Šalių nedelsdama diplomatiniais kanalais informuoja kitą Šalį apie bet kokius kompetentingų institucijų ir jų koordinačių pasikeitimus.

 

KITOS SĄLYGOS

 

7 straipsnis

 

Susitariančios Šalys nereikš pretenzijų kitai Susitariančiai Šaliai dėl išlaidų, kurios gali susidaryti keičiantis informacija pagal šį Susitarimą.

 

8 straipsnis

 

Šis Susitarimas nedaro įtakos Susitariančių Šalių įsipareigojimams, kylantiems bet kurių kitų tarptautinių anksčiau pasirašytų susitarimų pagrindu.

 

9 straipsnis

 

Šio Susitarimo nuostatos gali būti pakeistos bet kuriuo metu Susitariančių Šalių susitarimu, pasirašant papildomą susitarimą tarp Susitariančių Šalių. Šis papildomas susitarimas įsigalioja pagal tokią tvarką, kaip ir šis Susitarimas.

 

10 straipsnis

 

1. Bet koks ginčas dėl šio Susitarimo sąlygų aiškinimo ar taikymo sprendžiamas derybų būdu tarp Susitariančių šalių kompetentingų valdžios atstovų.

2. Jeigu toks ginčas tarp Susitariančių Šalių negali būti išspręstas per šešių mėnesių laikotarpį, kaip numatyta pagal 10.1 straipsnį, bet kurios Susitariančios Šalies prašymu perduodamas spręsti arbitražui pagal tvarką, kaip numatyta TATENOS Konvencijos 11.2 straipsnyje.

 

11 straipsnis

 

Susitarimas įsigalioja tada, kai Susitariančios Šalys raštu praneša viena kitai apie vietinių reikalavimų šiems susitarimams įsigaliojimo įvykdymą; Susitarimas įsigalioja nuo tos dienos, kada buvo gautas paskutinis pranešimas.

 

12 straipsnis

 

1. Šis Susitarimas yra neterminuotas.

2. Kiekviena iš Susitariančių Šalių gali bet kuriuo metu denonsuoti šį Susitarimą, iš anksto pranešdama raštu apie savo ketinimą kitai Susitariančiai Šaliai. Susitarimas nustoja galiojęs praėjus vieneriems metams nuo tokio pranešimo gavimo datos.

 

13 straipsnis

 

Susitariančios Šalys susitaria pradėti taikyti šį Susitarimą nuo pasirašymo datos.

Pasirašyta Varšuvoje 1995 m. birželio 2 d. dviem egzemplioriais, kiekvienas lenkų, lietuvių ir anglų kalbomis, visi trys tekstai turi vienodą galią. Esant skirtingam Susitarimo aiškinimui, pagrindiniu tekstu laikomas tekstas anglų kalba.

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės vardu

Lenkijos Respublikos Vyriausybės vardu

______________