LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VAIKŲ LAIKINO IŠVYKIMO Į UŽSIENIO VALSTYBES TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2000 m. sausio 11 d. Nr. 28

Vilnius

 

Siekdama sugriežtinti vykstančių į užsienio valstybes vaikų teisių ir jų teisėtų interesų apsaugą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Vaikų laikino išvykimo į užsienio valstybes tvarką (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. gruodžio 11 d. nutarimą Nr. 1378 „Dėl Vaikų laikino išvykimo į užsienio valstybes laikinosios tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 115-2923).

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                        Andrius Kubilius

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                    Irena Degutienė

______________


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2000 m. sausio 11 d. nutarimu Nr. 28

 

Vaikų laikino išvykimo į užsienio valstybes tvarka

 

I. BendroSiOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja Lietuvos Respublikos piliečių ir Lietuvos Respublikoje nuolat gyvenančių užsieniečių (užsienio valstybės piliečių ir asmenų be pilietybės) vaikų (toliau vadinama – vaikai) laikiną išvykimą į užsienio valstybes, jeigu Lietuvos Respublikos įstatymuose ar tarptautinėse sutartyse nenumatyta kitaip.

Ši tvarka taikoma vaikams, neturintiems 18 metų, išskyrus tuos, kurie, iki sueinant jiems 18 metų, yra sudarę santuoką (įgiję civilinį veiksnumą).

2. Vaikas paprastai į užsienio valstybę vyksta su abiem arba vienu iš tėvų (įtėvių), globėju. Jeigu tėvai (įtėviai), globėjas lydėti vaiko negali, vaikas gali vykti su kitu teisėtu (įgaliotu) atstovu arba vienas, turėdamas reikiamus ir galiojančius vykimo į užsienio valstybes dokumentus.

3. Už vykstančio į užsienio valstybę, būnančio joje ir grįžtančio į Lietuvą vaiko sveikatą, gyvybę, teisių ir teisėtų interesų gynimą atsako tėvai (įtėviai), globėjas ar kitas teisėtas (įgaliotas) atstovas.

 

II. Vaiko kelionėms į užsienio valstybes būtini dokumentai

 

4. Jeigu vaikas vyksta į užsienio valstybę su abiem tėvais (įtėviais), globėju ar kitu teisėtu (įgaliotu) atstovu, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiamas vienas iš šių vaiko asmenį liudijančių dokumentų:

4.1. Lietuvos Respublikos piliečio pasas;

4.2. Lietuvos Respublikos diplomatinis pasas;

4.3. vaiko kelionės dokumentas;

4.4. kelionės dokumentas (pateikia asmenys be pilietybės);

4.5. pabėgėlio kelionės dokumentas;

4.6. atitinkamas užsienio valstybės kelionės dokumentas.

5. Jeigu vaikas vyksta į užsienio valstybę su vienu iš tėvų (įtėvių), be šios tvarkos 4 punkte nurodytų dokumentų, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiamas antrojo iš tėvų (įtėvių) sutikimas, kad vaikas išvyktų. Jame privalo būti nurodyta, kuriam laikui ir į kokią užsienio valstybę vyksta vaikas. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos konsulinės įstaigos.

Sutikimo nereikalaujama, jeigu vaikas gyvena su vienu iš tėvų (įtėvių) ir gauti antrojo iš tėvų (įtėvių) sutikimo nėra galimybės (antrasis iš jų įstatymo nustatyta tvarka pripažintas nežinia kur esančiu, neveiksniu, miręs ar kt.). Tuomet Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiamas šį faktą liudijantis dokumentas (mirties liudijimas, teismo sprendimas ar kt.).

Ar yra galimybė gauti antrojo iš tėvų sutikimą, per 7 kalendorines dienas nuo prašymo rajono (miesto) savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybai pateikimo dienos nustato ši tarnyba. Jeigu gauti antrojo iš tėvų (įtėvių) sutikimo nėra galimybės (antrasis iš jų negyvena pagal registracijos arba deklaruotą gyvenamąją vietą ir jo gyvenamoji vieta nežinoma, jis negyvena Lietuvos Respublikos teritorijoje ir kt.), pateikiamas rajono (miesto) savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybos rašytinis sutikimas.

6. Jeigu vaikas vyksta į užsienio valstybę su kitu teisėtu atstovu, be šios tvarkos 4 punkte nurodytų dokumentų, pateikiamas vaiko teisėtą atstovavimą patvirtinantis dokumentas.

7. Kai vaikas vyksta į užsienio valstybę su kitu įgaliotu atstovu, taip pat kai organizuojamos vaikų, kurių nelydi tėvai (įtėviai), globėjas ar kitas teisėtas atstovas, turistinės (grupinės) ar kitokios kelionės, be šios tvarkos 4 punkte nurodytų dokumentų, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiami abiejų tėvų (įtėvių), globėjo ar kito teisėto atstovo sutikimai, kuriuose parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos konsulinės įstaigos. Kai vaikas vyksta į užsienio valstybę su kitu įgaliotu atstovu, sutikime nurodomas vaiką lydėti įgaliotas asmuo, jo paso duomenys, kuriam laikui ir į kokią užsienio šalį vaikas vyksta.

Kai vaikas, kurio nelydi tėvai (įtėviai), globėjas ar kitas teisėtas atstovas, vyksta į turistinę (grupinę) kelionę ir Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiami ne visi šioje tvarkoje nurodyti dokumentai, sprendimą dėl leidimo vaikui išvykti į užsienio valstybę gali priimti Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto viršininkas.

Turistinės (grupinės) kelionės į užsienio valstybę metu vaiko teisėto atstovo pareigas atlieka grupės vadovas.

8. Jeigu vaikas į užsienio valstybę vyksta vienas (kai nėra galimybės jo lydėti), be šios tvarkos 4 punkte nurodytų dokumentų, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiamas rajono (miesto) savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybos leidimas.

9. Rajono (miesto) savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnyba leidimą išduoda pateikus šiuos dokumentus:

9.1. abiejų tėvų (įtėvių), globėjo ar kito teisėto atstovo sutikimą. Jeigu vaikas gyvena su vienu iš tėvų (įtėvių) (antrasis iš jų pripažintas nežinia kur esančiu, neveiksniu, miręs ar kt.), pateikiamas šį faktą liudijantis dokumentas (mirties liudijimas, teismo sprendimas ar kt.) ir kito iš tėvų (įtėvių), su kuriuo vaikas gyvena, sutikimas. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos konsulinės įstaigos. Tais atvejais, kai rajono (miesto) savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnyba nustato, kad sutikimas neduodamas nepagrįstai, ši tarnyba leidimą išduoda be sutikimo;

9.2. vaiko kelionės tikslą ir trukmę patvirtinantį dokumentą;

9.3. dokumentą, kuriame nurodyta, kas rūpinsis vaiko išlaikymu ir saugumu užsienio valstybėje.

10. Jeigu dėl vaiko kelionės į užsienio valstybę kyla neaiškumų, rajono (miesto) savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnyba su prašymu pateikti paaiškinimus gali kreiptis į Vaikų teisių apsaugos tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos arba į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsulinį departamentą ir kitas tarnybas.

11. Jeigu vaiko tėvai (įtėviai) laikinai arba nuolat gyvena (dirba) užsienio valstybėje (valstybėse), jis gali vykti vienas į užsienio valstybę pas tėvus (įtėvius) ar vieną iš jų. Šiuo atveju, be šios tvarkos 4 punkte nurodytų dokumentų, pateikiami dokumentai, patvirtinantys, kad vaiko tėvai (įtėviai) gyvena (dirba) užsienio valstybėje. Dokumentai turi būti legalizuoti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos, jeigu tarptautinėse sutartyse nenumatyta kitaip. Jeigu vienas iš vaiko tėvų (įtėvių) gyvena (dirba) užsienio valstybėje, o kitas – Lietuvoje, vaikui vykstant į užsienio valstybę pateikiamas dokumentas, patvirtinantis, kad vienas iš jo tėvų (įtėvių) gyvena (dirba) užsienio valstybėje, taip pat pateikiamas antrojo iš tėvų (įtėvių) sutikimas, kad vaikas išvyktų. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos konsulinės įstaigos.

Šis reikalavimas netaikomas vaikams, turintiems Lietuvos Respublikos diplomatinį pasą.

 

III. VAIKŲ GLOBOS INSTITUCIJOS globOJAMo VAIKo laikinas išvykimas į užsienio valstybes

 

12. Vaikų globos institucijos (vaikų globos namų, internato, pensiono ar kitos institucijos) globojamas vaikas į užsienio valstybes vyksta pagal tarptautines sutartis, tarpžinybinius valstybinių institucijų susitarimus ar užsienio valstybių valstybinių institucijų kvietimus.

Vaikų globos institucijos globojamas vaikas laikinai į užsienio valstybes gali išvykti ir pagal registruotų nevyriausybinių organizacijų sutartis (susitarimus) arba užsienio valstybėje įregistruotos nevyriausybinės organizacijos kvietimą.

13. Dėl vaikų globos institucijos globojamo vaiko išvykimo į užsienio valstybes vaikų globos institucijos vadovas ar kitas teisėtas atstovas kreipiasi pagal vaiko gyvenamąją vietą į rajono (miesto) savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybą ir pateikia šiuos dokumentus:

13.1. užsienio valstybės valstybinės institucijos arba nevyriausybinės organizacijos kvietimą, kuriame nurodoma, kas, kuriam laikui ir kokiu tikslu kviečia vaiką į užsienio valstybę, kas rūpinsis vaiko išlaikymu ir saugumu užsienio valstybėje, kaip bus užtikrintas jo grąžinimas į Lietuvą;

13.2. jeigu vaiką į užsienio valstybę kviečia arba dėl jo kelionės tarpininkauja užsienio valstybėje įregistruota nevyriausybinė organizacija, – šios organizacijos registracijos dokumentus (dokumentai turi būti išversti į lietuvių kalbą, paliudyti notaro arba Lietuvos Respublikos konsulinės įstaigos ir legalizuoti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje arba Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje, jeigu tarptautinėse sutartyse nenumatyta kitaip);

13.3. jeigu vaiką, atvykstantį iš Lietuvos, ketinama apgyvendinti šeimoje, – užsienio valstybės oficialios valstybinės institucijos (socialinės paramos institucijos) išvadą apie tai, kad šeima gali priimti vaiką (vadovaujamasi užsienio valstybės įstatymais ir tvarka), užtikrinti jo išlaikymą, saugumą ir grįžimą į Lietuvą;

13.4. ketinančių vykti į užsienio valstybę vaikų ir juos lydinčių asmenų vardinį sąrašą, kuriame nurodomi vaikų vardai, pavardės, gimimo vietos ir gimimo datos;

13.5. dokumentus, patvirtinančius, kad vaikas yra globojamas vaikų globos institucijos;

13.6. tėvų (įtėvių) ar globėjo sutikimus, jeigu vaikas yra iš dalies išlaikomas valstybės. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos konsulinės įstaigos. Jeigu gauti tėvų (įtėvių) ar globėjo sutikimų nėra galimybės, rajono (miesto) savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnyba, nusprendusi, kad vaikas gali vykti į užsienio valstybę, duoda pritarimą be tėvų (įtėvių) ar globėjo sutikimų;

13.7. vaikų globos institucijos steigėjo rašytinį pritarimą.

14. Vaikų globos institucijos vadovas ar kitas teisėtas atstovas, gavęs rajono (miesto) savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybos pritarimą, ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki vaiko išvykimo į užsienio valstybę raštu informuoja apie tai Vaikų teisių apsaugos tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, nurodydamas vaiko asmens duomenis, kelionės tikslą, maršrutą, tikslų adresą užsienio valstybėje, kurioje vaikas lankysis, kuriam laikui vaikas išvyksta, kas juo rūpinsis kelionės metu, kokia atsakinga užsienio valstybės institucija rūpinsis vaiku, kol jis lankysis toje valstybėje.

15. Vaikų teisių apsaugos tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki vaiko išvykimo į užsienio valstybę raštu informuoja apie tai Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją, nurodydama vaiko asmens duomenis, kelionės tikslą, maršrutą, tikslų adresą užsienio valstybėje, kurioje vaikas svečiuosis, kuriam laikui vaikas išvyksta, kas juo rūpinsis kelionės metu, kokia atsakinga užsienio valstybės institucija rūpinsis vaiku, kol jis lankysis toje valstybėje.

16. Jeigu valstybėje, į kurią numatoma vykti, nėra Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos, vaikui išvykti gali būti leidžiama tik išimties tvarka, gavus vaikų globos institucijos steigėjo rašytinį pritarimą, atsižvelgiant į vaiko kelionės pobūdį, trukmę bei priimančiosios valstybės atitinkamos institucijos garantijas.

17. Visų tipų vaikų globos institucijų globojami vaikai, įgiję Lietuvos Respublikoje pagrindinį išsilavinimą, gali vykti į užsienio valstybes mokytis toliau. Nebaigę pagrindinės mokyklos vaikai gali vykti į užsienio valstybę mokytis tik gavę Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos leidimą.

18. Jeigu vaikas vyksta į užsienio valstybę mokytis, rajono (miesto) savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybai pateikiamas savivaldybės skyriaus, atsakingo už švietimo klausimus, pritarimo raštas bei pagrindinės mokyklos baigimo pažymėjimo kopija.

19. Pedagogas ar kitas įgaliotas atstovas atsako už vaiką tol, kol vaiko globą užsienio valstybėje perima šeima arba globos institucija. Savo įsipareigojimą atsakyti už vaiką įgaliotas atstovas patvirtina raštu.

______________