LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO 2003 M. RUGSĖJO 3 D. ĮSAKYMO NR. ISAK-1250 „DĖL TARPTAUTINIŲ STUDIJŲ KOMISIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2007 m. lapkričio 30 d. Nr. ISAK-2324

Vilnius

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. lapkričio 13 d. nutarimo Nr. 1320 „Dėl Valstybinių stipendijų ir išmokų studijoms ir mokslinėms stažuotėms skyrimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1996, Nr. 112-2551; 2003, Nr. 73-3404) 4.1 punktą ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2007 m. liepos 20 d. įsakymą Nr. ISAK-1521 „Dėl įgaliojimų Švietimo mainų paramos fondui suteikimo“ (Žin., 2007, Nr. 84-3420),

pakeičiu Tarptautinių studijų komisijos nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2003 m. rugsėjo 3 d. įsakymu Nr. ISAK-1250 „Dėl Tarptautinių studijų komisijos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 87-3959), ir išdėstau juos nauja redakcija (pridedama).

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRĖ                                                            ROMA ŽAKAITIENĖ

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro 2007 m. lapkričio 30 d.

įsakymu Nr. ISAK-2324

 

TARPTAUTINIŲ STUDIJŲ KOMISIJOS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja Tarptautinių studijų komisijos (toliau – komisija) kompetenciją ir darbo organizavimo tvarką.

2. Komisija teikia siūlymus dėl Lietuvos Respublikos piliečių (toliau – piliečiai), vykstančių studijoms, mokslinėms stažuotėms užsienio valstybių mokslo ir studijų institucijose pagal tarptautines sutartis ir susitarimus bei Lietuvos Respublikos institucijų ir užsienio valstybių institucijų pasirašytus susitarimus (toliau – tarptautinės sutartys) aukštojo mokslo srityje, už kurių vykdymą atsakinga Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, bei užsienio valstybių piliečių (toliau – užsieniečiai) studijų, mokslinių stažuočių Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų institucijose finansavimo.

3. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, tarptautinėmis sutartimis, įstatymais, kitais teisės aktais bei šiais nuostatais.

4. Komisija sudaroma iš 11 asmenų: 2 Švietimo mainų paramos fondo (toliau – fondas) atstovų, 2 Švietimo ir mokslo ministerijos (toliau – ministerija) atstovų bei po 1 atstovą iš Lietuvos mokslo tarybos, Lietuvos mokslų akademijos, Lietuvos universitetų rektorių konferencijos, Lietuvos valstybinių mokslo institutų direktorių konferencijos, Lietuvos kolegijų direktorių konferencijos, Studijų kokybės vertinimo centro, studentų organizacijų. Komisijos narius, iš jų pirmininką, pirmininko pavaduotoją ir sekretorių, dvejiems metams tvirtina švietimo ir mokslo ministras. Komisija dirba visuomeniniais pagrindais.

 

II. KOMISIJOS FUNKCIJOS

 

5. Komisija vykdo šias funkcijas:

5.1. teikia siūlymus švietimo ir mokslo ministrui dėl:

5.1.1. valstybinių stipendijų ir (arba) išmokų skyrimo piliečių studijoms ar mokslinėms stažuotėms užsienyje bei užsieniečių studijoms ar mokslinėms stažuotėms Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų institucijose pagal tarptautines sutartis;

5.1.2. valstybinių stipendijų skyrimo savarankiškai atvykstančių užsieniečių lituanistikos (baltistikos) studijoms Lietuvos mokslo ir studijų institucijose;

5.2. atrenka kandidatus studijoms ar mokslinėms stažuotėms užsienio valstybių mokslo ir studijų institucijose pagal tarptautines sutartis ar gavus kvietimus rekomenduoti kandidatus užsienio valstybių vyriausybinių ir kitų institucijų siūlomoms stipendijoms (toliau – kvietimai);

5.3. vadovaudamasi išorinių ekspertų vertinimais teikia siūlymus fondo direktoriui dėl Lietuvos mokslo ir studijų institucijų, galinčių organizuoti vasaros kalbos ir kultūros kursus užsieniečiams, pasirinkimo.

 

III. KOMISIJOS TEISĖS

 

6. Komisija turi teisę:

6.1. svarstant klausimus dėl užsienio valstybių skiriamų stipendijų Lietuvos mokslo ir studijų institucijų studentams, dėstytojams, mokslo darbuotojams ir kitiems tyrėjams, kviesti užsienio valstybių ambasadų ar kultūros centrų Lietuvoje atstovus, Lietuvos mokslo ir studijų institucijų ekspertus;

6.2. teikti pasiūlymus dėl valstybinių stipendijų kvotų ir dydžių užsieniečiams kitais mokslo metais, jei tokios kvotos ir dydžiai nėra nustatyti tarptautinėse sutartyse;

6.3. teikti pasiūlymus dėl tarptautinių sutarčių mokslo ir studijų srityse projektų ir pasirašytų sutarčių pakeitimo, taip pat dvišalių bei daugiašalių akademinių mainų programų įgyvendinimo ir finansavimo, svarstyti kitus su akademiniu mobilumu susijusius klausimus.

 

IV. KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

7. Komisijos darbo forma yra posėdžiai, kurie šaukiami pagal poreikį, atsižvelgiant į tarptautinėse sutartyse ar kvietimuose nustatytus galutinius paraiškų pateikimo terminus. Pasiūlymus dėl posėdžio darbotvarkės gali teikti visi komisijos nariai.

8. Komisijos darbą organizuoja fondas, kuris kaupia komisijos veiklai reikalingą informaciją, kiekvienų naujų kalendorinių metų pirmajam komisijos posėdžiui pateikia ataskaitas apie praėjusiais finansiniais metais piliečių ir užsieniečių studijoms ir mokslinėms stažuotėms skirtą finansavimą, išvykusių ir atvykusių asmenų skaičius pagal šalis, studijų ar mokslinių tyrimų sritis, pasirinktas mokslo ir studijų institucijas.

9. Komisijos posėdžiui vadovauja pirmininkas, pirmininko nesant – pirmininko pavaduotojas. Komisijos sekretorius protokoluoja šios komisijos posėdžius.

10. Komisijos posėdis laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė komisijos narių. Sprendimai priimami atviru balsavimu, posėdyje dalyvaujančių komisijos narių paprasta balsų dauguma. Esant reikalui, komisijos nariai dėl svarstomų klausimų gali balsuoti elektroniniu būdu. Komisijos narys privalo nusišalinti nuo prašymų, kuriuos pateikė asmenys, su komisijos nariu susiję šeimos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais, nagrinėjimo.

11. Vykdant konkursus dėl valstybinių stipendijų ir (arba) išmokų, komisija priima sprendimus, susipažinusi su iš anksto parengta posėdžio medžiaga ir kandidatų pateiktais dokumentais. Konkursui pateiktų paraiškų skaičiui viršijant nustatytas kvotas, komisija organizuoja pokalbį su kiekvienu kandidatu. Jeigu kandidatas neatvyksta į pokalbį, jo dokumentai svarstomi jam nedalyvaujant.

12. Komisija nesvarsto prašymų tų asmenų, kurie nustatytu laiku nepateikė konkurso sąlygose nurodytų dokumentų arba pateikė ne visus iš jų.

13. Konkursus komisija vykdo vadovaudamasi Valstybinių stipendijų ir išmokų skyrimo Lietuvos Respublikos piliečių studijoms, mokslinėms stažuotėms užsienyje pagal tarptautines sutartis ir susitarimus bei Valstybinių stipendijų ir išmokų skyrimo užsienio valstybių piliečių studijoms, mokslinėms stažuotėms Lietuvoje tvarkų aprašais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. lapkričio 13 d. nutarimu Nr. 1320 (Žin., 1996, Nr. 112-2551; 2003, Nr. 73-3404).

14. Komisijos sprendimai įforminami posėdžių protokolais (2 egzemplioriais), kuriuos pasirašo komisijos pirmininkas ir sekretorius. Komisija nurodo kriterijus, kuriais vadovautasi priimant sprendimą ir kurie fiksuojami komisijos posėdžio protokole.

15. Pasirašyto posėdžio protokolo 1 egzempliorius perduodamas ministerijos Studijų departamento Akademinio mobilumo skyriui ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo įvykusio posėdžio dienos.

 

V. SPRENDIMŲ DĖL VALSTYBINIŲ STIPENDIJŲ IR (ARBA) IŠMOKŲ SKYRIMO PRIĖMIMO PROCEDŪRA

 

16. Švietimo ir mokslo ministro sprendimas dėl komisijos siūlymo neskirti valstybinių stipendijų ir (arba) išmokų priimamas ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo komisijos posėdžio protokolo gavimo ministerijoje dienos ir įformintas švietimo ir mokslo ministro įsakymu persiunčiamas fondui. Gavęs švietimo ir mokslo ministro sprendimą, fondas nedelsdamas informuoja piliečius.

17. Fondas elektroniniu paštu supažindina piliečius apie komisijos siūlymus ir perduoda piliečių, rekomenduojamų studijuoti ar stažuotis užsienio valstybių mokslo ir studijų institucijose, paraiškos dokumentus užsienio kalba užsienio koordinatoriams iki tarptautinėse sutartyse ar kvietimuose nurodyto termino.

18. Gavęs iš užsienio koordinatorių pasiūlytų piliečių priėmimo studijuoti ar į mokslines stažuotes tarptautinėse sutartyse numatytomis ar kvietime nurodytomis sąlygomis patvirtinimus, fondas nedelsdamas raštu informuoja ministeriją, persiųsdamas gautų patvirtinimų kopijas.

19. Švietimo ir mokslo ministras, remdamasis komisijos siūlymais ir užsienio koordinatorių pateiktais priėmimo studijuoti ar į mokslines stažuotes patvirtinimais, priima sprendimus dėl valstybinių stipendijų ir (arba) išmokų skyrimo. Švietimo ir mokslo ministro įsakymu įformintas sprendimas perduodamas fondui ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo fondo rašto apie užsienio koordinatorių pateiktus priėmimo studijuoti ar į mokslines stažuotes patvirtinimus gavimo ministerijoje dienos.

20. Fondas informuoja piliečius apie švietimo ir mokslo ministro sprendimą skirti valstybinę stipendiją ir (arba) išmoką, skirtų lėšų išmokėjimo ir atsiskaitymo tvarką ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo sprendimo gavimo fonde dienos.

21. Švietimo ir mokslo ministras priima sprendimą dėl valstybinės stipendijos ir (arba) išmokos skyrimo užsieniečiui ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo komisijos posėdžio protokolo gavimo ministerijoje dienos.

22. Gavęs švietimo ir mokslo ministro sprendimą dėl valstybinės stipendijos ir (arba) išmokos skyrimo užsieniečiui, fondas informuoja apie sprendimą, skirtas lėšas, jų išmokėjimo ir atsiskaitymo tvarką: užsienio koordinatorius – tarptautinėse sutartyse numatytais terminais; savarankiškai atvykstančius studijuoti lituanistinių (baltistikos) studijų programų užsieniečius – ne vėliau kaip prieš du mėnesius iki planuojamų studijų pradžios; Lietuvos mokslo ir studijų institucijas, kurios priima užsieniečius studijuoti ar į mokslines stažuotes – ne vėliau kaip prieš mėnesį iki planuojamų studijų ar mokslinės stažuotės pradžios.

23. Jei pilietis, kuriam švietimo ir mokslo ministro sprendimu buvo skirta valstybinė stipendija ir (arba) išmoka, dėl pasikeitusių aplinkybių atsisako išvykti studijuoti ar į mokslinę stažuotę ir raštu apie tai informuoja fondą, ar nesilaiko Valstybinių stipendijų ir išmokų skyrimo Lietuvos Respublikos piliečių studijoms, mokslinėms stažuotėms užsienyje pagal tarptautines sutartis ir susitarimus tvarkos aprašo nuostatų, pažeidžia pasirašytoje Studijų užsienyje sutartyje ar Mokslinės stažuotės užsienyje sutartyje numatytas sąlygas ar jų nevykdo, fondas nedelsdamas apie tai raštu informuoja ministerijos Studijų departamento Akademinio mobilumo skyrių. Švietimo ir mokslo ministro įsakymu įformintas sprendimas dėl skirtos valstybinės stipendijos ir (arba) išmokos skyrimo panaikinimo perduodamas fondui ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo tokio rašto gavimo ministerijoje dienos.

24. Jei užsienietis, kuriam švietimo ir mokslo ministro sprendimu buvo skirta valstybinė stipendija ir (arba) išmoka, dėl pasikeitusių aplinkybių atsisako atvykti studijuoti ar į mokslinę stažuotę Lietuvoje ir raštu apie tai informuoja fondą, yra pašalinamas iš aukštosios mokyklos, baigia studijas ar mokslinę stažuotę anksčiau, nei numatyta, fondas nedelsdamas apie tai raštu informuoja ministerijos Studijų departamento Akademinio mobilumo skyrių. Švietimo ir mokslo ministras priima sprendimą dėl skirtos valstybinės stipendijos ir (arba) išmokos skyrimo panaikinimo ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo tokio rašto gavimo ministerijoje dienos. Švietimo ir mokslo ministro įsakymu įformintas sprendimas perduodamas fondui, kuris apie valstybinės stipendijos ir (arba) išmokos skyrimo panaikinimą raštu informuoja užsienio koordinatorius, savarankiškai valstybinę stipendiją ir (ar) išmoką lituanistinėms (baltistikos) studijoms gavusį užsienietį ir Lietuvos mokslo ir studijų instituciją.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

25. Asmuo, nesutinkantis su švietimo ir mokslo ministro sprendimu, gali jį skųsti teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.

______________