LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ALTERNATYVIOSIOS KRAŠTO APSAUGOS TARNYBOS ATLIKIMO VALSTYBĖS INSTITUCIJOSE IR PRIEVOLININKŲ MATERIALINIO APRŪPINIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2000 m. vasario 23 d. Nr. 206

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo (Žin., 1996, Nr. 106-2427; 1999, Nr. 59-1918) 22 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos atlikimo valstybės institucijose ir prievolininkų materialinio aprūpinimo tvarką (pridedama).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                        ANDRIUS KUBILIUS

 

KRAŠTO APSAUGOS MINISTRAS                                               ČESLOVAS STANKEVIČIUS

______________


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2000 m. vasario 23 d. nutarimu Nr. 206

 

ALTERNATYVIOSIOS KRAŠTO APSAUGOS TARNYBOS ATLIKIMO VALSTYBĖS INSTITUCIJOSE IR PRIEVOLININKŲ MATERIALINIO APRŪPINIMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Alternatyvioji krašto apsaugos tarnyba (toliau vadinama – alternatyvioji tarnyba) valstybės institucijose yra Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo nustatyta privalomajai pradinei karo tarnybai alternatyvi privalomoji krašto apsaugos pagalbinė tarnyba tiems, kurie dėl religinių ar pacifistinių įsitikinimų negali tarnauti su ginklu.

2. Alternatyvioji tarnyba atliekama valstybės arba savivaldybių asmens sveikatos priežiūros ar socialinės globos įstaigose (toliau vadinama – įstaigos).

Šią tarnybą atliekantys Lietuvos Respublikos piliečiai (toliau vadinama – asmenys) skiriami neatlygintinai vykdyti specialios kvalifikacijos nereikalingų sanitarų, valytojų, socialinių darbuotojų padėjėjų (globos darbuotojų), registratorių, budėtojų, ūkio tarnybų pagalbinių darbininkų funkcijas.

3. Asmenis į alternatyviąją tarnybą pašaukia ir skiria tarnybai naujokų šaukimo komisijos pagal šauktinių gyvenamąją vietą, atsižvelgdamos į Sveikatos apsaugos ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei savivaldybių Krašto apsaugos ministerijai po kiekvieno ketvirčio antrąjį mėnesį pateiktas paraiškas, kuriose nurodomas pageidaujamų asmenų skaičius, siūloma tarnybos vieta ir pareigos.

4. Į alternatyviąją tarnybą šaukiami asmenys nuo 19 iki 26 metų, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka vietoj privalomosios pradinės karo tarnybos leista atlikti alternatyviąją tarnybą.

 

II. ALTERNATYVIOSIOS TARNYBOS ATLIKIMO TVARKA

 

5. Alternatyvioji tarnyba trunka 18 mėnesių.

6. Asmuo, pašauktas atlikti alternatyviąją tarnybą įstaigose, privalo nustatytu laiku atvykti į šaukime nurodytą karinį dalinį. Nuo atvykimo į karinį dalinį dienos jis įgyja kario statusą ir naudojasi visomis įstatymų, teisės aktų nustatytomis kario teisėmis bei socialinėmis garantijomis.

7. Karinio dalinio vadas privalo per 3 darbo dienas raštu pranešti šaukime nurodytos įstaigos vadovui apie asmens, pašaukto atlikti alternatyviąją tarnybą ir paskirto į jo vadovaujamą įstaigą, atvykimą į karinį dalinį.

8. Įstaigos vadovas įsakymu paskiria asmenį, atvykusį atlikti alternatyviosios tarnybos, į pareigas ir nedelsdamas raštu praneša karinio dalinio vadui apie jų pobūdį, sąlygas bei darbo laiką.

9. Asmenys, pradėdami alternatyviąją tarnybą, Lietuvos Respublikai neprisiekia. Jie pasirašo tokį pasižadėjimą:

„Aš, (vardas ir pavardė), pasižadu:

Ištikimai tarnauti Lietuvos žmonėms ir valstybei,

sąžiningai vykdyti Lietuvos Respublikos įstatymus

ir savo viršininkų įsakymus bei nurodymus,

nesigailėdamas jėgų, atlikti man pavestas užduotis.

Pasižadu būti doras ir garbingas Lietuvos Respublikos pilietis“.

10. Asmuo, atliekantis alternatyviąją tarnybą, už darbo drausmės pažeidimus gali būti nušalintas nuo pareigų įstaigos vadovo įsakymu. Apie tai nedelsiant pranešama žodžiu ir raštu karinio dalinio vadui. Karinio dalinio vadas, atlikęs tarnybinį tyrimą ir atsižvelgdamas į drausmės pažeidimo pobūdį, gali skirti jam drausminę nuobaudą.

11. Alternatyviąją tarnybą atliekantiems asmenims taikomi krašto apsaugos tarnybos ir drausmės statutai bei kiti kariams nustatyti reikalavimai, kurie nesusiję su ginklo, specialiųjų priemonių ar priverstiniu fizinės jėgos panaudojimu, taip pat Lietuvos Respublikos krašto apsaugos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 36 straipsnyje nustatyti privalomosios pradinės karo tarnybos kariams taikomi apribojimai.

12. Alternatyviąją tarnybą atliekantys asmenys į dienos tarnybą kariniame dalinyje neskiriami. Atsižvelgiant į jų tarnybos laiką įstaigoje, jie gali būti skiriami tvarkyti savo gyvenamąsias ir bendrojo naudojimo patalpas, taip pat karinio dalinio vado nustatyta tvarka padėti tvarkyti kareivinių teritorijas.

13. Šiems asmenims tarnybos (darbo dienos) trukmė ir poilsio laikas įstaigose nustatomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos žmonių saugos darbe įstatymu bei įstaigų, į kurias jie paskirti tarnauti, vidaus darbo tvarkos taisyklėmis.

14. Draudžiama reikalauti, kad asmuo, atliekantis alternatyviąją tarnybą įstaigoje, vykdytų funkcijas, nenumatytas įstaigos vadovo įsakyme.

15. Asmuo, kurio teisės atliekant alternatyviąją tarnybą yra pažeistos, turi teisę jas ginti įstatymų nustatyta tvarka.

16. Asmenys iš alternatyviosios tarnybos paleidžiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo 18 straipsnio nuostatomis.

17. Asmenims, išleidžiamiems į atsargą baigus alternatyviąją tarnybą, išduodami kario liudijimai. Šie asmenys įrašomi į trečiosios parengties atsargos grupę. Į mokymus ar pratybas jie nešaukiami.

 

III. ĮSTAIGOS VADOVO PAREIGOS IR TEISĖS

 

18. Įstaigos, į kurią asmuo paskiriamas atlikti alternatyviąją tarnybą, vadovas privalo:

18.1. instruktuoti ir mokyti alternatyviąją tarnybą atliekantį asmenį saugiai vykdyti jam pavestas funkcijas;

18.2. reikalauti, kad alternatyviąją tarnybą atliekantis asmuo laikytųsi įstaigos vidaus darbo tvarkos taisyklių ir saugos darbe reikalavimų.

19. Įstaigos vadovas turi teisę:

19.1. nušalinti nuo pareigų vykdymo alternatyviąją tarnybą atliekantį asmenį, jeigu jis pažeidžia įstaigos vidaus darbo tvarkos taisykles arba sistemingai aplaidžiai atlieka jam pavestas užduotis. Apie tai nedelsiant pranešama žodžiu ir raštu karinio dalinio vadui, nurodant atliekamos užduoties ar darbo drausmės pažeidimo pobūdį, aplinkybes ir laiką;

19.2. įstatymų nustatyta tvarka reikalauti iš alternatyviąją tarnybą atliekančio asmens atlyginti jo tyčia ar dėl neatsargumo padarytą žalą.

20. Asmenys, atliekantys alternatyviąją tarnybą, už drausmės pažeidimus negali būti atleisti iš pareigų įstaigos vadovo iniciatyva be karinio dalinio vado sutikimo. Gavęs karinio dalinio vado sutikimą, įstaigos vadovas nedelsdamas asmenį atleidžia iš pareigų ir apie tai informuoja karinio dalinio vadą, o pastarasis apie tai praneša naujokų šaukimo komisijai.

Naujokų šaukimo komisija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas praneša karinio dalinio vadui asmens, atliekančio alternatyviąją tarnybą, naująją tarnybos vietą ir išvykimo į ją laiką, o asmuo, kuriam dar liko dalis šios tarnybos, paskiriamas į naujas pareigas pagal šios tvarkos 7 ir 8 punktus.

 

IV. ALTERNATYVIĄJĄ TARNYBĄ ATLIEKANČIŲ ASMENŲ

MATERIALINIS APRŪPINIMAS

 

21. Asmenis, atliekančius alternatyviąją tarnybą, Krašto apsaugos ministerija aprūpina:

21.1. apranga (išskyrus darbo drabužius);

21.2. gyvenamąja patalpa kareivinėse (jeigu įmanoma, apgyvendinama atskirai nuo privalomosios pradinės karo tarnybos karių);

21.3. maistu pagal fiziologines mitybos normas, nustatytas privalomosios pradinės karo tarnybos kariams.

22. Įstaiga privalo nemokamai aprūpinti pagal patvirtintas normas nustatytąja tvarka asmenį, atliekantį alternatyviąją tarnybą, tinkamais darbo drabužiais, darbo ir asmens higienos priemonėmis.

23. Alternatyviąją tarnybą atliekantiems asmenims iš Krašto apsaugos ministerijai skirtų biudžeto lėšų kiekvieną mėnesį mokama privalomosios pradinės karo tarnybos kariams nustatyto dydžio išmoka buitinėms išlaidoms. Du kartus per metus (Velykų ir Kalėdų progomis) iš Krašto apsaugos ministerijai skirtų biudžeto lėšų jiems išmokamos privalomosios pradinės karo tarnybos kariams nustatyto dydžio šventinės premijos.

24. Alternatyviąją tarnybą atliekantiems asmenims du kartus per tarnybos laiką, suderinus su įstaigos vadovu, suteikiama po 9 kalendorines dienas atostogų, įskaitant kelionės dienas. Atostogų dienomis šie asmenys maistu neaprūpinami. Už šias dienas jiems iš Krašto apsaugos ministerijai skirtų biudžeto lėšų mokami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto privalomosios pradinės karo tarnybos kariams dydžio dienpinigiai. Atostogų laikas įskaitomas į alternatyviosios tarnybos laiką.

25. Alternatyviąją tarnybą atliekantiems asmenims iš Krašto apsaugos ministerijai skirtų biudžeto lėšų krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka apmokamos kelionės keleiviniu transportu (išskyrus taksi) išlaidos vykti iš karinio dalinio į tarnybos vietą įstaigoje ir grįžti atgal.

______________