LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VETERINARIJOS REIKALAVIMŲ DVIGELDŽIŲ MOLIUSKŲ LIGŲ KONTROLEI PATVIRTINIMO

 

2003 m. birželio 16 d. Nr. B1-543

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 292 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė ACQUIS priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir ACQUIS įgyvendinimo priemonių 2003 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 25-1019) patvirtintą Teisės derinimo priemonių 2003 metų planą (priemonės kodas 3.7.4.1-T57):

1. Tvirtinu pridedamus Veterinarijos reikalavimus dvigeldžių moliuskų ligų kontrolei.

2. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo skyriui.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                  KAZIMIERAS LUKAUSKAS


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir

veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2003 m. birželio 16 d.

įsakymu Nr. B1-543

 

VETERINARIJOS REIKALAVIMAI DVIGELDŽIŲ MOLIUSKŲ LIGŲ KONTROLEI

 

Veterinarijos reikalavimai dvigeldžių moliuskų ligų kontrolei (toliau – Reikalavimai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendina 1995 m. gruodžio 22 d. Tarybos direktyvą 95/70/EB, nustatančią minimalias tam tikrų dvigeldžių moliuskų ligų kontrolės priemones.

1. Reikalavimų tikslas – nustatyti dvigeldžių moliuskų ligų kontrolės priemones.

2. Vartojamos sąvokos:

Pastebėtas neįprastas gaišimas –netikėtas apie 15 procentų dvigeldžių moliuskų gaišimas, pastebėtas per trumpą laikotarpį tarp dviejų patikrinimų (patvirtintas per 15 dienų). Veisykloje gaišimas turi būti laikomas neįprastu, kai po apvaisinimo nesivysto dvigeldžių moliuskų lervos. Augykloje gaišimas turi būti laikomas neįprastu, kai per trumpą laiką nugaišta daug dvigeldžių moliuskų.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

2.1. Kitos vartojamos sąvokos nurodytos Veterinarijos reikalavimuose vandens gyvūnams ir jų produktams (Žin., 2002, Nr. 114-5122) ir Gyvų moliuskų paruošimo ir tiekimo į rinką reikalavimuose (Žin., 2001, Nr. 16-517).

3. VMVT turi užtikrinti, kad visi dvigeldžius moliuskus auginantys ūkiai:

3.1. būtų registruojami VMVT; registracija turi būti nuolat atnaujinama;

3.2. tvarkytų apskaitą:

3.2.1. į ūkį atvežamų gyvų dvigeldžių moliuskų, nurodant visą informaciją apie jų pristatymą, skaičių arba svorį, dydį ir kilmę,

3.2.2. dvigeldžių moliuskų, išvežamų iš ūkio į kitą ūkį arba vandens telkinį, nurodant visą informaciją apie jų išsiuntimą, skaičių arba svorį, dydį ir paskirties vietą;

3.3. fiksuotų pastebėtą neįprastą dvigeldžių moliuskų gaišimą.

4. 3 punkte nurodyta informacija turi būti teikiama VMVT pareikalavus ir ūkyje turi būti saugoma ketverius metus.

5. VMVT turi užtikrinti stebėsenos ir mėginių ėmimo programų taikymą dvigeldžių moliuskų ūkiuose, ūkininkavimo teritorijose ir natūraliose auginimo vietose, kad būtų galima pastebėti neįprastą dvigeldžių moliuskų gaišimą ir kontroliuoti dvigeldžių moliuskų sveikatos būklę. VMVT gali taikyti minėtą programą dvigeldžių moliuskų valymo centrams ir saugyklų talpykloms, iš kurių vanduo pašalinamas į jūrą.

6. Jei, taikant 5 punkte nurodytą programą, pastebimas neįprastas dvigeldžių moliuskų gaišimas arba VMVT gauna informacijos, kuri leidžia įtarti dvigeldžių moliuskų užkrečiamąsias ligas, turi būti taikomos šios priemonės:

6.1. turi būti sudarytas sąrašas teritorijų, kuriose nustatytos dvigeldžių moliuskų užkrečiamosios ligos, nurodytos Veterinarijos reikalavimuose vandens gyvūnams ir jų produktams, jei šių užkrečiamųjų ligų kontrolės programos nėra patvirtintos pagal Veterinarijos reikalavimus vandens gyvūnams ir jų produktams;

6.2. turi būti sudarytas sąrašas teritorijų, kuriose buvo pastebėtas neįprastas dvigeldžių moliuskų gaišimas dėl užkrečiamųjų ligų, nurodytų 20 punkte, arba teritorijų, apie kurias VMVT turi informacijos, leidžiančios jai įtarti užkrečiamąsias ligas;

6.3. stebimas 6.1 ir 6.2 punktuose nurodytų užkrečiamųjų ligų geografinis paplitimas.

7. VMVT turi užtikrinti, kad įtarus bet kurią užkrečiamąją ligą, nurodytą 6 punkte, ir bet kokį pastebėtą neįprastą gaišimą dvigeldžių moliuskų ūkiuose, ūkininkavimo teritorijose ir natūraliose auginimo vietose arba valymo centruose ar saugyklų talpyklose, iš kurių vanduo pašalinamas į jūrą, moliuskų augintojai arba bet kurie kiti tai pastebėję asmenys kuo greičiau praneštų VMVT.

8. 7 punkte nurodytu atveju VMVT turi užtikrinti, kad:

8.1. būtų paimti mėginiai ir ištirti patvirtintose laboratorijose;

8.2. kol negauti 8.1 punkte nurodyto tyrimo rezultatai, iš įtariamo ūkio, ūkininkavimo teritorijos ir natūralios auginimo vietos arba valymo centro ar saugojimo talpyklos, iš kurios nešvarus vanduo pašalinamas į jūrą, dvigeldžiai moliuskai nebūtų išvežti į kitą ūkį arba vandens telkinį, kol VMVT neduos tam leidimo.

9. Jei 8.1 punkte nurodytais tyrimais nenustatomas užkrečiamosios ligos sukėlėjas, apribojimai, nurodyti 8.2 punkte, turi būti panaikinti.

10. Jei 8 punkte nurodytais tyrimais nustatomas užkrečiamosios ligos sukėlėjas, kuris sukelia pastebėtą neįprastą gaišimą, arba užkrečiamosios ligos sukėlėjas, sukeliantis užkrečiamąją ligą, nurodytą Veterinarijos reikalavimuose vandens gyvūnams ir jų produktams, VMVT turi atlikti epizootinį tyrimą, kad nustatytų ligos atsiradimo priežastis ir išaiškintų, ar prieš tai, kai buvo pastebėtas neįprastas gaišimas, dvigeldžiai moliuskai buvo išvežti iš ūkio, ūkininkavimo teritorijos ir natūralios auginimo vietos į kitą ūkį ar vandens telkinį.

11. Nustačius, kad dvigeldžių moliuskų užkrečiamoji liga viename arba keliuose ūkiuose, ūkininkavimo teritorijose ar natūraliose auginimo vietose atsirado dėl dvigeldžių moliuskų judėjimo, turi būti taikomi 8 punkto reikalavimai.

12. Išimties Veterinarijos reikalavimų vandens gyvūnams ir jų produktams 13.3 punktui tvarka VMVT gali leisti, kad gyvi dvigeldžiai moliuskai būtų išvežami į ūkius, ūkininkavimo teritorijas ir natūralias auginimo vietas, kuriuose dvigeldžiai moliuskai yra užkrėsti tokiomis pačiomis užkrečiamosiomis ligomis.

13. VMVT turi užtikrinti, kad Europos Komisija ir Europos Sąjungos šalys būtų nedelsiant informuotos apie dvigeldžių moliuskų pastebėto neįprasto gaišimo paplitimą, bet kokias priemones susidariusiai situacijai tirti ir kontroliuoti ir gaišimo priežastį.

14. Mėginių ėmimas ir laboratoriniai tyrimai dvigeldžių moliuskų pastebėto neįprasto gaišimo priežasčiai nustatyti turi būti atliekami VMVT patvirtintais metodais.

15. VMVT turi užtikrinti, kad būtų paskirta kontrolinė laboratorija, kuri turėtų reikalingą įrangą ir personalą 14 punkte nurodytiems tyrimams atlikti.

16. Kontrolinė laboratorija turi bendradarbiauti su Europos Sąjungos kontroline laboratorija.

17. Europos Sąjungos ekspertai, kad būtų taikomi vienodi reikalavimai, gali atlikti patikrinimus vietoje. Šie patikrinimai gali būti atsitiktiniai, nediskriminuojantys, o jų tikslas – užtikrinti, kad VMVT kontroliuotų, kaip laikomasi šių Reikalavimų. Apie šių patikrinimų rezultatus Europos Komisija turi informuoti VMVT.

18. 17 punkte nurodyti patikrinimai turi būti atliekami bendradarbiaujant su VMVT.

19. VMVT turi suteikti ekspertams visokeriopą pagalbą, reikalingą užduotims atlikti.

20. Dvigeldžių moliuskų užkrečiamosios ligos nurodytos priede.

______________


Veterinarijos reikalavimų

dvigeldžių moliuskų ligų

kontrolei

priedas

 

DVIGELDŽIŲ MOLIUSKŲ UŽKREČIAMOSIOS LIGOS

 

Ligos pavadinimas

Ligos sukėlėjas

Ligai jautrios dvigeldžių moliuskų rūšys

Haplosporidiozė

Haplosporidium nelsoni

Crassostrea virginica

 

Haplosporidium costale

Crassostrea virginica

 

 

 

Perkinozė

Perkinsus marinus

Crassostrea virginica

 

Perkinsus olseni

Haliotis rubra

 

 

Haliotis laevigata

 

 

 

Mikrokitozė

Mikrokytos mackini

Crassostrea gigas

 

 

O. edulis

 

 

O. puelchana

 

 

O. denselomellosa

 

 

Tiostrea chilensis

 

Mikrokytos roughleyi

Saccostrea commercialis

 

 

 

Iridovirozė

Oyster Velar virusas

Crassostrea gigas

 

 

 

Mateiliozė

Marteilia sidneyi

Saccostrea commercialis

______________