LIETUVOS RESPUBLIKOS

MOKESČIŲ ADMINISTRAVIMO ĮSTATYMO 25, 39, 49, 50, 52, 54, 55, 56 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO 391 STRAIPSNIU

Į S T A T Y M A S

 

1997 m. vasario 13 d. Nr. VIII-107

Vilnius

 

(Žin., 1995, Nr. 61-1525; 1996, Nr. 57-1342, Nr. 59-1404, Nr. 66-1574)

 

1 straipsnis. 25 straipsnio 1 dalies papildymas

25 straipsnio 1 dalyje po pirmojo sakinio įrašyti naują antrąjį sakinį ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Mokesčio lengvatą ar lengvatas nustato tik atitinkamas mokesčio įstatymas, reglamentuojantis to mokesčio apskaičiavimo tvarką. Šis įstatymas gali numatyti mokesčio, baudų ar delspinigių mokėjimo lengvatas, nesusijusias su mokesčio apskaičiavimo tvarka arba mokesčio tarifu. Laikinos mokesčių lengvatos gali būti nustatomos ir specialiuose Lietuvos Respublikos Seimo priimtuose mokesčių įstatymuose.“

 

2 straipsnis. 39 straipsnio 1, 2 ir 6 dalių pakeitimas

Pakeisti 39 straipsnio 1, 2 ir 6 dalis ir jas išdėstyti taip:

1. Delspinigiai skaičiuojami už ne laiku sumokėtą ar pervestą į valstybės (savivaldybės) biudžetą deklaruotą mokestį arba mokesčio mokėtojo apskaičiuotą ne laiku sumokėtą ar pervestą nedeklaruojamą mokestį. Į priežastis, dėl kurių mokestis buvo ne laiku sumokėtas ar pervestas į valstybės (savivaldybės) biudžetą, neatsižvelgiama, išskyrus šio įstatymo 391 straipsnyje numatytas išimtis.

2. Delspinigiai nuo deklaruoto arba mokesčio mokėtojo apskaičiuoto nedeklaruojamo mokesčio pradedami skaičiuoti nuo kitos dienos po to, kai mokestis turėjo būti sumokėtas arba pervestas į valstybės (savivaldybės) biudžetą, skaičiuojami kiekvieną dieną ir baigiami skaičiuoti mokesčio sumokėjimo (pervedimo) dieną įskaitytinai.“

6. Delspinigiai už nesumokėtas ar ne laiku sumokėtas mokesčio, apskaičiuoto mokesčio administratoriaus pareigūno (pareigūnų) atlikto patikrinimo metu, sumas ir šio pareigūno (pareigūnų) skirtų baudų sumas pradedami skaičiuoti nuo šio įstatymo 29 straipsnio 2 dalyje nurodyto sumokėjimo termino pasibaigimo.“

 

3 straipsnis. Įstatymo papildymas 391 straipsniu

Papildyti Įstatymą 391 straipsniu:

391 straipsnis. Atleidimo nuo ekonominių sankcijų, nesant kaltės, tvarka

1. Mokesčio mokėtojas atleidžiamas nuo delspinigių ir baudų mokėjimo, jei mokestinių ginčų nagrinėjimo procese įrodo, kad mokesčio nesumokėjo ar sumokėjo ne laiku dėl aplinkybių, kurios nepriklausė nuo jo valios ir kurių jis nenumatė ir negalėjo numatyti. Tokiomis aplinkybėmis nelaikomi mokesčio mokėtojo ar jo darbuotojų (savininko, administracijos darbuotojų ir pan.) veiksmai ar neveikimas, taip pat mokesčio mokėtojo nemokumas. Atleidimas nuo delspinigių ar (ir) baudų turi būti įformintas mokesčio administratoriaus, nagrinėjančio mokestinį ginčą, sprendimu. Šio straipsnio lengvatos netaikomos, jei mokesčio mokėtojas padarė piktybinius mokesčių įstatymų pažeidimus, numatytus šio įstatymo 49 straipsnyje.

2. Kad kaltės nėra, mokesčio mokėtojas turi įrodyti pats.“

 

4 straipsnis. 49 straipsnio pakeitimas

49 straipsnio 1 dalį pripažinti netekusia galios, pakeisti buvusią 2 dalį ir šį straipsnį išdėstyti taip:

49 straipsnis. Piktybiniai mokesčių įstatymų pažeidimai

Piktybiniu mokesčių įstatymų pažeidimu laikoma, jei:

1) asmuo aplaidžiai tvarko įmonės, įstaigos, organizacijos buhalterinę apskaitą arba neišsaugo apskaitos dokumentų ir dėl to negalima visiškai ar iš dalies nustatyti įmonės, įstaigos, organizacijos veiklos, komercinės, ūkinės, finansinės būklės rezultatų ar įvertinti turto;

2) asmuo apgaulingai tvarko įmonės, įstaigos, organizacijos buhalterinę apskaitą arba paslepia ar sunaikina apskaitos dokumentus ir dėl to negalima visiškai ar iš dalies nustatyti įmonės, įstaigos, organizacijos komercinės, ūkinės, finansinės būklės rezultatų ar įvertinti turto;

3) asmuo mokesčio administratoriui pateikiamoje mokesčio deklaracijoje, ataskaitoje ir kitame dokumente įrašo žinomai neteisingus duomenis apie savo arba įmonės, įstaigos, organizacijos pajamas, pelną ar jų naudojimą;

4) asmuo mokesčio administratoriui laiku nepateikia mokesčio deklaracijos, ataskaitos ar kito dokumento arba pateikęs šiuos dokumentus nesumoka mokesčių po to, kai mokesčių administratorius raštu priminė pareigą pateikti deklaraciją, ataskaitą ar kitą dokumentą ir sumokėti mokesčius;

5) asmuo naudoja neregistruotą kasos aparatą, kuris dubliuoja registruotąjį kasos aparatą, pakeistos konstrukcijos ar programos kasos aparatą arba klastoja ar sunaikina jo duomenis;

6) asmuo laiko, parduoda ar įsigyja prekes be norminiuose aktuose nustatytų privalomų dokumentų;

7) asmuo buhalterinės apskaitos dokumentuose neapskaito darbuotojams išmokamų su darbo santykiais susijusių išmokų;

8) asmuo neleidžia mokesčio administratoriaus pareigūnui susipažinti su apskaitos dokumentais;

9) asmuo, gavęs mokesčio administratoriaus nurodymą, be svarbių priežasčių neatvyksta nurodytu laiku pas mokesčio administratorių;

10) asmuo klastoja arba pateikia mokesčio administratoriui žinomai suklastotus dokumentus;

11) asmuo vengia mokėti mokesčius arba trukdo mokesčio nustatymo ar surinkimo procesui;

12) asmuo pažeidinėja apskaitos taisykles.“

 

5 straipsnis. 50 straipsnio 5, 6 dalių papildymas ir papildymas 7 dalimi

50 straipsnio 5 dalyje po pirmojo sakinio įrašyti du naujus sakinius, 6 dalį papildyti antruoju sakiniu, straipsnį papildyti 7 dalimi ir šias dalis išdėstyti taip:

5. Asmenys, pažeidę mokesčių įstatymus ir padarę veikas, numatytas šio įstatymo 49 straipsnyje, traukiami administracinėn arba baudžiamojon atsakomybėn. Ūkio subjektams – įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms – už 49 straipsnio 5, 6 ir 7 punktuose nurodytus pažeidimus skiriama 25 procentų dydžio bauda, skaičiuojama nuo paskutiniųjų 12 mėnesių apyvartos, bet ne mažesnė kaip 50 000 litų. Tai neatleidžia nuo mokesčių ir kitų ekonominių sankcijų sumokėjimo. Tais atvejais, kai 49 straipsnyje nurodyti mokesčių įstatymų pažeidimai padaryti juridinio asmens arba asmens, neturinčio juridinio asmens teisių, administracinėn arba baudžiamojon atsakomybėn traukiami to ūkio subjekto darbuotojai ar savininkai, atsakingi už teisingą mokesčio apskaičiavimą ir sumokėjimą į valstybės (savivaldybės) biudžetą.

6. Asmenims, pažeidusiems mokesčių įstatymus, taikomos ekonominės sankcijos pagal norminius aktus, galiojančius teisės pažeidimo padarymo metu. Delspinigių dydis apskaičiuojamas pagal konkrečią mokesčio ar baudos nesumokėjimo arba nepervedimo į valstybės (savivaldybės) biudžetą dieną galiojusių mokesčio įstatyme ar finansų ministro įsakyme nustatytų delspinigių tarifų dydžius.

7. Tuo atveju, kai po deklaracijos (apyskaitos) pristatymo mokesčio administratoriui mokesčio mokėtojas pastebėjo, kad deklaravo per mažai mokesčio, bet iki pavedime patikrinti įmonę nurodytos datos (jei pavedimo nėra – iki tikrinimo pradžios) klaidas savanoriškai ištaisė, sumokėjo trūkstamą mokesčio dalį ir pristatė patikslintas mokesčio deklaracijas (apyskaitas), už padarytą pažeidimą bauda neskiriama. Šiuo atveju delspinigiai skaičiuojami nuo kitos dienos po to, kai mokestis pagal įstatymus turėjo būti sumokėtas, iki mokesčio sumokėjimo dienos pagal patikslintą deklaraciją.“

 

6 straipsnis. 52 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 52 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Šio straipsnio 1 dalyje nustatytais terminais bei tvarka leidžiama ir delspinigius mokėti per keletą kartų. Išimtiniais atvejais leidžiama ir mokestį mokėti taip, kaip nustatyta šio straipsnio 1 dalyje, bet tik tą mokestį, kurį mokesčio administratoriaus pareigūnas priskaičiavo patikrinimo metu, ir tik tada, jei nedelsiant išieškojus priskaičiuotą mokestį mokesčio mokėtojas taptų nemokus.“

 

7 straipsnis. 54 straipsnio papildymas

Papildyti 54 straipsnį 6, 7, 8, 9, 10 ir 11 dalimis:

6. Mokesčio mokėtojas ar jo atstovas privalo pranešti mokestinį ginčą nagrinėjančiam mokesčio administratoriui apie savo adreso pasikeitimą šio ginčo proceso metu. Nesant tokio pranešimo, mokesčio administratoriaus sprendimas bei kita informacija siunčiama paskutiniu mokesčio administratoriui žinomu adresu ir laikoma įteikta, nors mokesčio mokėtojo adresas ir būtų pasikeitęs.

7. Mokesčio mokėtojui, praleidusiam įstatymo nustatytą skundo padavimo terminą dėl priežasčių, kurias mokesčio administratorius pripažįsta svarbiomis, šis terminas mokesčio administratoriaus sprendimu gali būti atnaujintas. Pareiškimas dėl praleisto termino atnaujinimo paduodamas tam mokesčio administratoriui, kurio kompetencijai priklauso sprendimo dėl skundo priėmimas, ir nagrinėjamas tokia pat tvarka kaip ir skundas.

8. Pareiškimas dėl praleisto termino atnaujinimo centriniam mokesčio administratoriui paduodamas per vietos mokesčio administratorių arba tiesiai.

9. Paduodant pareiškimą dėl termino atnaujinimo, kartu turi būti paduodamas ir skundas, kurio padavimo terminas yra praleistas. Mokesčio administratoriaus sprendimas, kuriuo atmetamas pareiškimas dėl termino atnaujinimo, gali būti apskųstas bendra šio įstatymo nustatyta tvarka.

10. Mokesčio administratorius, turintis priimti sprendimą dėl skundo, gali nuspręsti skundo ar jo dalies nagrinėjimą sustabdyti, jeigu priimamas sprendimas visiškai ar iš dalies priklauso nuo tam tikro juridinio fakto buvimo ar nebuvimo ir tokio juridinio fakto buvimas ar nebuvimas dar turi būti nustatytas teismo ar kitos valstybinės institucijos. Skundo ar jo dalies nagrinėjimas sustabdomas, iki mokesčio administratorius sužinos apie teismo ar kitos valstybės institucijos tokio juridinio fakto buvimo ar nebuvimo nustatymą.

11. Priėmus sprendimą atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti, sustabdomas iki šio sprendimo priėmimo dienos dar neišieškotų pagal mokesčio administratoriaus (jo pareigūno) sprendimą mokesčių, baudų ir delspinigių išieškojimas. Tačiau šis sustabdymas nėra kliūtis paskirti bet kokią mokesčių ir kitų įmokų į biudžetą išieškojimo užtikrinimo priemonę, nustatytą šio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 6, 11 ir 15 punktuose, ar pagrindas ją naikinti.“

 

8 straipsnis. 55 straipsnio 2 dalies pakeitimas ir papildymas nauja 4 dalimi

1. Papildyti 55 straipsnio 2 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) jame nurodyta mokesčio mokėtojo vardas, pavardė (pavadinimas), adresas, jo surašymo data; skundžiamas sprendimas, veiksmas ar neveikimas; skundžiamos aplinkybės, kuriomis pagrindžiamas sprendimo, veiksmo ar neveikimo arba jo dalies neteisėtumas ar nepagrįstumas; yra skundo pareiškėjo reikalavimas; prie skundo yra pridėtas rašytinės medžiagos sąrašas ir skundas yra pasirašytas.“

2. 55 straipsnio 2 dalies 4 punktą pripažinti netekusiu galios.

3. Papildyti 55 straipsnį nauja 4 dalimi:

4. Skundą gavęs vietos mokesčio administratorius privalo patikrinti, ar skundas atitinka įstatymo reikalavimus ir ar nepraleistas skundo padavimo terminas. Nustatęs, kad skundas neatitinka įstatymo reikalavimų, vietos mokesčio administratorius priima sprendimą ir nustato skundą padavusiam mokesčio mokėtojui 15 dienų terminą trūkumams pašalinti. Šis terminas pradedamas skaičiuoti nuo dienos, kurią gautas mokesčio administratoriaus sprendimas. Jeigu skundą padavęs mokesčio mokėtojas per nustatytą 15 dienų terminą įvykdo sprendime nurodytus reikalavimus, skundas nagrinėjamas ir laikomas paduotu šių reikalavimų įvykdymo dieną. Priešingu atveju skundas laikomas nepaduotu ir grąžinamas jį padavusiam mokesčio mokėtojui. Jeigu yra praleistas skundo padavimo terminas, skundas taip pat laikomas nepaduotu ir grąžinamas jį padavusiam mokesčio mokėtojui. Klaidingas ar kitoks skundo pavadinimas nėra trūkumas, dėl kurio skundas būtų nenagrinėjamas.“

4. 55 straipsnio buvusias 4 ir 5 dalis laikyti atitinkamai 5 ir 6 dalimis.

 

9 straipsnis. 56 straipsnio papildymas nauja 2 dalimi ir 4 dalies pakeitimas

1. Papildyti 56 straipsnį nauja 2 dalimi:

2. Skundas centriniam mokesčio administratoriui dėl vietos mokesčio administratoriaus sprendimo, veiksmo ar neveikimo arba dėl to, kad vietos mokesčio administratorius nepriėmė jokio sprendimo per 55 straipsnio 5 dalyje nurodytą terminą, paduodamas per tą vietos mokesčio administratorių, kurio sprendimas, veiksmas ar neveikimas skundžiamas arba kuris nepriėmė jokio sprendimo per 55 straipsnio 5 dalyje nurodytą terminą, arba tiesiai. Centriniam mokesčio administratoriui pateikiamame skunde negalima skųsti vietos mokesčio administratoriaus pareigūno sprendimo, veiksmo ar neveikimo tos dalies, kuri nebuvo apskųsta vietos mokesčio administratoriui, taip pat negalima kelti reikalavimų, kurie nebuvo pareikšti vietos mokesčio administratoriui. Mokesčio administratorius, gavęs skundą, atlieka 55 straipsnio 4 dalyje nurodytus veiksmus. Jei skundas paduodamas per vietos mokesčio administratorių ir jis atitinka įstatymo reikalavimus bei yra paduotas nepraleidus įstatyme nustatyto skundo padavimo termino arba kreipiamasi dėl šio termino atnaujinimo, vietos mokesčio administratorius per 3 paras jį su skundo nagrinėjimui reikalinga medžiaga nusiunčia centriniam mokesčio administratoriui.“

2. 56 straipsnio 2, 3, 4, 5, 6 ir 7 dalis laikyti atitinkamai 3, 4, 5, 6, 7 ir 8 dalimis.

3. 56 straipsnio 4 dalies 2 punkte po žodžio „pateikiamas“ įrašyti žodžius „centriniam mokesčio administratoriui“ ir šį punktą išdėstyti taip:

2) dėl centrinio mokesčio administratoriaus (jo pareigūnų) sprendimo pateikiamas centriniam mokesčio administratoriui raštu per 20 dienų po skundžiamo sprendimo gavimo dienos;“.

4. Pakeisti 56 straipsnio 4 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) jis atitinka šio įstatymo 55 straipsnio 2 dalies 3 punkto reikalavimus.“

5. 56 straipsnio 4 dalies 4 ir 5 punktus pripažinti netekusiais galios.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________