LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL APLINKOS APSAUGOS VALSTYBINĖS KONTROLĖS PAREIGŪNŲ UNIFORMINĖS APRANGOS PAVYZDŽIŲ IR JŲ APRAŠYMO BEI DĖVĖJIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. kovo 17 d. Nr. 118

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo (Žin., 2002, Nr. 72-3017) 12 straipsnio 1 dalies 14 punktu, Lietuvos Respublikos miškų įstatymo (Žin., 1994, Nr. 96-1872; 2001, Nr. 35-1161) 6 straipsnio 1 dalies 1 punktu ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugsėjo 22 d. nutarimu Nr. 1138 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1998, Nr. 84-2353; 2002, Nr. 20-766), 11.5 punktu,

1. Tvirtinu:

1.1. Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų uniforminės aprangos pavyzdžius ir jų aprašymą (pridedama);

1.2. Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų uniforminės aprangos skyrimo ir dėvėjimo nuostatus (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1998 m. rugsėjo 25 d. įsakymą Nr. 187 „Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos darbuotojų uniformų skyrimo ir dėvėjimo nuostatai“.

3. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiais žodžiais: „kontrolė“, „valdymo sistema“.

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2003 m. kovo 17 d. įsakymu Nr. 118

 

APLINKOS APSAUGOS VALSTYBINĖS KONTROLĖS PAREIGŪNŲ UNIFORMINĖS APRANGOS PAVYZDŽIŲ APRAŠYMAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų uniforminė apranga (toliau – Uniforma) yra vyriška ir moteriška. Vyrišką uniformą sudaro du komplektai. Šiame aprašyme nurodyti piešiniai saugomi Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijoje.

 

II. VYRIŠKA UNIFORMA

 

2. 1-ą komplektą sudaro: kostiumas (švarkas ir 2 kelnės), demisezoninė striukė, vasarinė striukė, megztinis, marškiniai ilgomis ir trumpomis rankovėmis, kaklaraištis, šalikas, žieminė kepurė, vasarinė kepurė, batai (žieminiai, demisezoniniai, vasariniai).

2.1. Kostiumas (švarkas ir kelnės) (piešinys Nr. 1) – siuvamas iš uniforminės spalvos pusvilnonio melanžinio audinio. Audinio sudėtis: 45% poliesterio, 55% vilnos. Jis apdorotas teflonu, atitinkančiu uniforminių UAB „Drobė“ audinių savybes.

2.1.1. Kostiumą sudaro švarkas ir kelnės. Švarkas lengvai prigludusio silueto, su pamušalu, vieneiliu centriniu užsegimu trimis sagomis. Sagos uniforminės – vario imitacija. Apykaklė atverčiama. Kairėje krūtinės pusėje yra listelė, apatinės kišenės su tiesiais antkišeniais. Nugara su vidurio siūle, kuri užbaigiama atviru skeltuku. Rankovės statytos, apačioje su skeltukais ir trimis mažomis uniforminėmis sagomis. Ant kairės rankovės siuvama emblema „Lietuvos aplinkos apsauga“.

2.1.2. Kelnės tiesaus silueto, su įsiuvu viršuje, su atkirptomis kišenėmis. Diržas su septyniomis ąselėmis. Kelnių plotis kinta priklausomai nuo mados.

2.1.3. Kostiumas dėvimas tik su uniforminiais marškiniais ir kaklaraiščiu.

2.2. Demisezoninė striukė (piešinys Nr. 2) – siuvama iš uniforminio lietpaltinio žalios spalvos atsparaus drėgmei audinio, apdoroto teflonu. Striukė prigludusio silueto, su atkirpta papete, su pamušalu ir įsegamu peltakiuotu pašiltinimu. Priekyje užsegama dviejų galų užtrauktuku dengtu prisiuva, užsegta spaudėmis. Priekyje yra keturios kišenės, užsegamos užtrauktukais, dvi įleistinės su antkišeniais ir kairėje kišenėlė pavardės kortelei. Rankovės statytos, marškinių kirpimo, ant kairės siuvama emblema „Lietuvos aplinkos apsauga“. Nugara tiesi, su atkirpta papete, virš klubų įverta virvelė pločiui reguliuoti. Po apykakle tvirtinamas gaubtas, žiemą ant apykaklės tvirtinama natūralaus kailio apykaklė. Pagal konstrukciją ta pati kailinė apykaklė pritaikoma ir darbinei striukei. Užtrauktukai, pamušalai, siūlai – pagrindinio audinio spalvos.

2.2.1. Striukė dėvima tik su uniforminėmis kelnėmis ir kepure.

2.3. Vasarinė striukė (piešinys Nr. 3) – siuvama iš lietpaltinio uniforminio audinio, apdoroto teflonu, atsparaus drėgmei. Striukė tiesaus silueto, apačioje sutraukta guma, sutrumpinta, su pamušalu. Priekyje užsegama užtrauktuku, pridengtu pakraščiu, prisegamu spaudėmis. Apykaklė atverčiama. Priekyje yra trys kišenės, užsegamos užtrauktuku, dvi apsiūtos lystele ir viena kišenė pažymėjimui įdėti. Rankovės statytos, marškinių kirpimo, užbaigtos rankogaliu. Ant kairės rankovės siuvama emblema „Lietuvos aplinkos apsauga“. Nugara tiesi, su atkirpta papete. Pamušalas, užtrauktukai ir siūlai pagrindinio audinio spalvos.

2.3.1. Striukė dėvima tik su uniforminėmis kelnėmis, uniforminiais marškiniais ir uniforminiu megztiniu.

2.4. Megztinis (piešinys Nr. 4) – gaminamas iš pusvilnonių kostiumo spalvos siūlų, tiesaus silueto, su negiliai iškirptu „V“ raidės formos priekakčiu, su uždėtinėmis kišenėmis iš mišriapluoščio audinio. Rankovės statytos, ant kairės rankovės prisiūta emblema „Lietuvos aplinkos apsauga“. Megztinis dėvimas tik su uniforminėmis kelnėmis, marškiniais bei kaklaraiščiu.

2.5. Marškiniai ilgomis rankovėmis (piešinys Nr. 5) – siuvami iš marškininio žalsvos spalvos audinio, tiesaus silueto. Yra dvi uždėtinės kišenės su klostelėmis ir antkišeniais, peltakiuotais 0,15-0,2 cm nuo krašto. Rankogaliai 6,5 cm pločio. Antpetis, rankogaliai nupeltakiuoti 0,15-0,2 cm atstumu nuo krašto. Apykaklė peltakiuota dvigubu peltakiu 0,15 ir 0,7 cm atstumu nuo krašto.

2.6. Marškiniai trumpomis rankovėmis (piešinys Nr. 5) – siuvami iš marškininio žalsvos spalvos audinio, tiesaus silueto. Su trimis uždėtinėmis kišenėmis ir antkišeniais. Trečia maža kišenėlė siuvama ant kairės kišenės, palenkiama kartu su didžiąja kišene. Užsegimas priesiuva. Rankogaliai 2,5 cm pločio. Antpetis, rankogaliai ir priesiuva nupeltakiuoti 0,15-0,2 cm atstumu nuo krašto. Apykaklė, kišeniai ir antkišeniai peltakiuoti dvigubu peltakiu 0,15 ir 0,4 cm atstumu nuo krašto. Nugaroje atkirpta papetė su mažom klostelėm. Rankovės statytos „marškinių kirpimo“. Siūlai pagal audinio spalvą. Ant kairės rankovės prisiuvama firminė emblema.

2.7. Kaklaraištis – surišamas, pilkai žalio tamsaus audinio išplatėjusiame gale įaustos trys įstrižos juostelės – mėlyna, geltona, žalia.

2.8. Šalikas – mezgamas iš uniforminės (kostiumo) spalvos pusvilnonių siūlų, kurių sudėtyje ne mažiau kaip 50 proc. vilnos. Mezgama „plastiko“ mezgimu iš dviejų siūlų. Ilgis – 140 cm, plotis – 25 cm.

2.9. Žieminė kepurė (piešinys Nr. 6) – siuvama iš uniforminės spalvos lietpaltinio audinio, atstumiančio drėgmę ir apdoroto teflonu. Kepurės galvutė pusapvalės formos su snapeliu, šonuose su atlenkiamomis natūralaus kailio ausinėmis, kurios užlenktos ir prisegamos spaudėmis. Kepurė iš šešių dalių ir priekyje atkirpta pusapvalia detale kepurės ženklui įsegti.

2.10. Vasarinė kepurė (piešinys Nr. 7) – siuvama iš uniforminio kostiuminio audinio, su snapeliu. Kepurės lankas tamsiai rudos zomšos, kurio viršutinėje dalyje 0,5 cm pločio geltonos ir žalios spalvos juostelės. Virš snapelio – juodo lako dirželis, prisegtas dviem varinėm sagom. Kepurės priekyje, virš snapelio, centre tvirtinama metalinė kokarda.

2.11. Batai – juodos arba tamsiai rudos spalvos.

3. 2-ą kompektą sudaro: žieminė striukė, puskombinezonis, vasarinis švarkas, kelnės, vasarinė kepurė.

3.1. Darbinė žieminė striukė (piešinys Nr. 8) – siuvama iš uniforminės spalvos lietpaltinio audinio, apdoroto teflonu ir atspariu drėgmei, su pamušalu ir su įsegamu peltakiuotu pašiltinimu. Striukė tiesaus silueto, virš klubų įverta virvutė, priekyje užsegama užtrauktuku ir spaudėmis. Užtrauktukas užsegamas iš abiejų galų. Priekyje aštuonios kišenės. Kairėje pusėje yra kišenėlė pavardės kortelei įdėti. Dešinėje – kišenė mobiliajam telefonui ir rašikliams. Kairiame pakraštyje yra vidinė kišenė dokumentams. Rankovės statytos, marškinių kirpimo, apačioje sutrauktos guma. Ant kairės rankovės yra kišenė su antkišeniu, ant kurios siuvama emblema „Lietuvos aplinkos apsauga“. Ant rankovių apačioje lipnia juosta tvirtinamos pilkos šviesą atspindinčios nuimamos juostos. Nugara tiesi, viršuje atkirpta papetė, virš klubų yra plotį reguliuojanti virvutė, po papete lipnia juosta tvirtinamas šviesą atspindintis kvadratas. Po apykakle tvirtinamas gaubtas, žiemą prisegama natūralaus kailio apykaklė, ta pati apykaklė konstruktyviai turi būti pritaikyta ir kasdieninei uniforminei striukei. Užtrauktukai, siūlai, pamušalai, trikotažas – pagrindinio audinio spalvos.

3.1.2. Striukė dėvima tik su uniforminėmis kelnėmis ir uniformine kepure.

3.2. Darbinis puskombinezonis (piešinys Nr. 9) – tiesaus silueto, pasiūtas iš to paties audinio kaip darbinė žieminė striukė. Puskombinezonis be pamušalo, tačiau žiemą yra įsegamas peltakiuotas pašiltinimas. Priekyje puskombinezonis užsegamas užtrauktuku, segamu iš dviejų galų. Liemens vietoje įverta guma ir virvutė. Petnešos prisegamos tvirtomis sagtimis. Petnešų nugaroje veriama guma. Priekyje yra penkios kišenės. Virš kelių ant lipnių juostų tvirtinamos nuimamos pilkos spalvos šviesą atspindinčios juostos. Kelnės į apačią lengvai siaurėjančios, užbaigtos palenkimu, į kurį gali būti veriama virvutė ir reguliuojamas plotis. Siūlės sutvirtintos dvigubu peltakiu.

3.2.1. Puskombinezonis dėvimas tik su uniformine striuke ir kepure.

3.3. Darbinis vasarinis švarkas (piešinys Nr. 10) – siuvamas iš uniforminio mišriapluoščio audinio, atstumiančio purvą ir drėgmę. Švarkas sutrumpintas, tiesaus silueto, be pamušalo, priekyje užsegamas užtrauktuku. Priekyje yra septynios kišenės. Rankovės statytos, marškinių kirpimo, apačioje užbaigtos rankogaliu, sutrauktu guma. Ant kairės rankovės siuvama emblema „Lietuvos aplinkos apsauga“. Ant abiejų rankovių virš alkūnių ant lipnių juostų tvirtinamos nuimamos pilkos spalvos šviesą atspindinčios juostos. Striukės plotis apačioje reguliuojamas virvute. Nugara tiesi su atkirpta papete.

3.4. Darbinės vasarinės kelnės (piešinys Nr. 10) – siuvamos iš uniforminio mišriapluoščio audinio, atstumiančio purvą ir drėgmę, tiesaus silueto. Juosmuo su šešiomis dvigubomis ąselėmis plačiam ar siauram diržui įverti. Priekyje yra penkios kišenės, nugaroje – viena. Virš kelių ant lipnių juostų tvirtinamos nuimamos šviesą atspindinčios pilkos spalvos juostos. Visos siūlės nurodytos piešinyje, nusiūtos pagrindinio audinio siūlais.

3.5. Darbinė vasarinė kepurė (piešinys Nr. 11) – siuvama iš mišriapluoščio uniforminio audinio, apdoroto teflonu. Kepurė sportinio tipo, su snapeliu, pasiūta iš šešių dalių ir priekyje įstatyta pusapvalė, dvigubai pakietinta detalė. Priekinės detalės kraštuose, ties snapeliu siuvamos mažos uniforminės sagos ir segama iš rudo sutažo pinta virvutė, virš jos centre segamas varinis kepurės ženklas. Visos siūlės nusiūtos peltakiu.

 

III. MOTERIŠKA UNIFORMA

 

4. Moterišką uniformą sudaro: kostiumėlis (švarkas, sijonas ir kelnės), demisezoninė striukė, megztinis, palaidinės ilgomis ir trumpomis rankovėmis, kaklaraištis, šalikas, žieminė kepurė, vasarinė kepurė, batai (žieminiai, demisezoniniai, vasariniai).

4.1. Švarkas (piešinys Nr. 12) – siuvamas iš uniforminės spalvos pusvilnonio melanžinio audinio, prigludusio silueto, vieneilis, užsegamas keturiomis sagomis. Priekiai su priekiniais įsiuvais, su atkirptais šoneliais. Yra trys kišenės su antkišeniais. Iš po apatinių atvartų statmenai įkomponuoti dekoratyviniai rėmeliai. Nugara su atkirpta papete ir siūle per vidurį. Šonuose du skeltukai. Liemuo pabrėžtas įveriamu dirželiu, tvirtinamu šonuose sagomis. Rankovės statytos, dvisiūlės, apačioje skeltukai ir trys sagos. Ant kairės rankovės 7 cm atstumu nuo viršaus prisiūta firminė emblema. Apykaklė angliška, atlapai atverčiami, stačiais kampais. Apykaklė ir antkišeniai nupeltakiuoti apdailos peltakiu 0,15-0,2 cm nuo krašto.

4.2. Sijonas (piešinys Nr. 12) – siuvamas iš tokio pat audinio, kaip ir švarkas, tiesaus silueto su viršuje prisiūtu juosmeniu su keturiomis ąselėmis. Šonuose įveriamos dvi gumos. Priekyje dvi kišenės-lystelės ir du įsiuvai. Užsegimas užtrauktuku nugaroje. Nugaroje ties juosmeniu du įsiuvai, per vidurį siūlė ir priešpriešė klostė.

4.3. Kelnės (piešinys Nr. 12) – siuvamos iš smulkiai languoto audinio, kompanijono švarko audiniui. Lengvai siaurėjančio į apačią silueto. Viršuje prisiūtas juosmuo su 5 ąselėmis. Priekinės puselės turi po vieną klostelę ant kiekvienos. Šoninės kišenės yra apdorotos statmenai rėmeliais.

4.4. Demisezoninė striukė (piešinys Nr. 13) – siuvama iš lietpaltinio audinio, tiesaus silueto, su pamušalu iki apačios. Užsegama užtrauktuku, paslėptu priesiuva. Priesiuva yra smulkiai, kas 4 cm nupeltakiuota, segama trimis orinėmis kilpomis ir varinėmis sagomis. Apykaklė atverčiama, gali būti iš tamsiai rudos zomšos. Priekiuose yra šešios kišenės. Dvi apdorotos rėmeliu su antkišeniu, užsegamu saga. Dvi kišenės užsegamos užtrauktuku – lygiagrečios antkišeniams. Ant kairės palutės virš krūtinės yra dvi lygiagrečios, įstrižai įsiūtos kišenės, užsegamos užtrauktuku. Petys lengvai išplatintas, „marškinių“ kirpimo, statytos rankovės. Ant kairės rankovės, 7 cm atstumu nuo viršaus siuvama firminė emblema. Apačioje velkės. Ant dešinio peties įsiūtas antpetis, prisegtas saga. Nugaroje yra atkirpta papetė, per vidurį siūlė, šonuose du neaukšti skeltukai. Po apykakle prisegamas gobtuvas. Rudenį gali būti įsegamas pašiltinimas su rankovėmis.

4.5. Megztinis (piešinys Nr. 4) – gaminamas iš pusvilnonių kostiumo spalvos siūlų, tiesaus silueto, su negiliai iškirptu „V“ raidės formos priekakčiu, su uždėtinėmis kišenėmis iš mišriapluoščio audinio. Rankovės statytos, ant kairės rankovės prisiūta emblema „Lietuvos aplinkos apsauga“.

4.6. Palaidinė ilgomis rankovėmis (piešinys Nr. 14) – siuvama iš marškininio žalsvos spalvos audinio. Rankovės statytos, apačioje su rankogaliais. Apykaklė be stovės, smailiais kampais. Priekyje ir nugaroje yra papetės. Priekyje du dekoratyviniai antkišeniai. Užsegimas nupeltakiuotas 0,2 ir 2,5 cm atstumu nuo krašto. Apykaklė, papetės, antkišeniai, rankogaliai peltakiuoti 0,1-0,15 cm atstume nuo krašto. Nugaroje atkirpta papetė ir priešpriešinė klostė.

4.7. Palaidinė trumpomis rankovėmis (piešinys Nr. 14) – siuvama iš marškininio žalsvos spalvos audinio. Gali būti dėvima į vidų ir išleista ant viršaus. Prigludusio silueto, statytomis rankovėmis. Priekyje palutėse yra po 2 įsiuvus. Dešinėje palutėje yra uždėtinė kišenė su atvartu. Apykaklė – atverčiama angliška, stačiais kampais. Nugaroje yra atkirpta papetė ir dvi klostės, prilaikomos sagomis. Apykaklė, antkišenis, kišenė ir paborčiai peltakiuoti 0,1-0,15 cm atstumu nuo krašto.

4.8. Kaklaraištis – analogiškas vyriškam (žr. 2.7 punktą).

4.9. Šalikas – analogiškas vyriškam (žr. 2.8 punktą).

4.10. Žieminė kepurė-skrybėlė (piešinys Nr. 15) – siuvama iš lietpaltinio audinio šešių dalių ir bryliaus, kurio apatinė dalis iš dirbtinio dėmėto kailio. Kepurės viduje pamušalas, peltakiuotas su vatinu. Kepurės centre ir detalės centre tvirtinama varinė kokarda. Kepurę juosia 3 cm pločio zomšinis dirželis, šone susegamas dviem variniais pusžiedžiais. Visos siūlės peltakiuotos 0,15 cm atstumu nuo krašto audinio spalvos siūlais.

4.11. Vasarinė kepurė-skrybėlė (piešinys Nr. 16) – siuvama iš lietpaltinio audinio su pamušalu. Sukirpta iš šešių dalių ir bryliaus. Visos siūlės peltakiuotos 0,1 cm atstumu nuo krašto pagrindinio audinio spalvos siūlais. Brylius dvigubai supeltakiuotas kas 0,4 cm atstumu. Kepurę juosia 2 cm pločio zomšinis arba aksominis dirželis, šone susegtas variniais pusžiedžiais. Virš dirželio tvirtinamos dvi 0,5 cm pločio, geltonos ir žalios spalvos juostelės. Priekyje, centre ir detalės centre tvirtinama varinė kokarda.

4.12. Batai – juodos arba tamsiai rudos spalvos.

______________


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2003 m. kovo 17 d. įsakymu Nr. 118

 

APLINKOS APSAUGOS VALSTYBINĖS KONTROLĖS PAREIGŪNŲ UNIFORMINĖS APRANGOS SKYRIMO IR DĖVĖJIMO NUOSTATAI

 

1. Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai, vykdydami tarnybines pareigas, turi teisę dėvėti uniforminę aprangą (toliau – uniformą), kurios sudedamosios dalys ir dėvėjimo trukmė nurodytos priede.

2. Uniformai įsigyti naudojamos valstybės biudžeto, Aplinkos apsaugos rėmimo programos ir Bendrųjų miško reikmių programos lėšos.

3. Uniformos skiriamos nemokamai visiems aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams.

4. Naujai priimtiems pareigūnams uniforma išduodama per 2 mėnesius nuo jų tarnybos pradžios.

5. Uniforma dėvima sukomplektuota, turi būti švari ir tvarkinga.

6. Draudžiama dėvėti uniformos sudedamąsias dalis kartu su civiliniais drabužiais.

7. Draudžiama dėvėti uniformą neblaiviems, naudoti ją kitiems tikslams, nesusijusiems su tarnybinių pareigų vykdymu.

8. Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai privalo išmanyti uniformos dėvėjimo nuostatų reikalavimus ir jų laikytis.

9. Kai aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų tarnyba nutrūksta anksčiau, negu baigiasi uniformos dėvėjimo terminas, jie uniformos ir avalynės grąžinti neprivalo.

10. Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai, pažeidę šiuos nuostatus, traukiami atsakomybėn įstatymų nustatyta tvarka.

______________


 

Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės

pareigūnų uniforminės aprangos

dėvėjimo nuostatų

priedas

 

APLINKOS APSAUGOS VALSTYBINĖS KONTROLĖS PAREIGŪNŲ UNIFORMINĖS APRANGOS SUDEDAMOSIOS DALYS IR JŲ DĖVĖJIMO TRUKMĖ

 

Eil. Nr.

Uniformos sudedamosios dalys

Dėvėjimo trukmė, metais

VYRIŠKA UNIFORMA

1.

Kostiumas (švarkas ir 2 kelnės)

1,5

2.

Demisezoninė striukė

3

3.

Vasarinė striukė

2

4.

Megztinis

2

5.

Darbinė žieminė uniforma (striukė, puskombinezonis)

2

6.

Darbinė vasarinė uniforma (švarkas, kelnės, kepurė)

2

7.

Marškiniai (ilgomis ir trumpomis rankovėmis), 4 vnt.

1

8.

Kaklaraištis, 2 vnt.

1,5

9.

Šalikas

3

10.

Kepurė (žieminė, vasarinė)

3

11.

Batai (žieminiai, demisezoniniai, vasariniai)

2

12.

Firminė emblema

kaip švarko, striukės, megztinio, marškinių

MOTERIŠKA UNIFORMA

1.

Kostiumėlis (švarkas, sijonas, kelnės)

1,5

2.

Demisezoninė striukė

3

3.

Megztinis

2

4.

Palaidinės (ilgomis ir trumpomis rankovėmis), 4 vnt.

1

5.

Kaklaraištis, 2 vnt.

1,5

6.

Šalikas

3

7.

Kepurė (žieminė, vasarinė)

3

8.

Batai (žieminiai, demisezoniniai, vasariniai)

2

______________