LIETUVOS RESPUBLIKOS

GARANTINIO FONDO ĮSTATYMO 1, 3, 4, 5, 6, 10, 13 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO BEI ĮSTATYMO PRIEDO PAKEITIMO

Į S T A T Y M A S

 

2006 m. kovo 23 d. Nr. X-519

Vilnius

 

(Žin., 2000, Nr. 82-2478; 2001, Nr. 22-716; 2002, Nr. 102-4544; 2003, Nr. 73-3350; 2004, Nr. 61-2188, Nr. 152-5533, Nr. 171-6298)

 

1 straipsnis. 1 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Šis įstatymas taikomas visiems juridiniams asmenims, išskyrus valstybės biudžetines įstaigas, savivaldybių biudžetines įstaigas, politines partijas, profesines sąjungas ir religines bendruomenes bei bendrijas, taip pat Europos Sąjungos valstybėse narėse ir kitose Europos ekonominės erdvės valstybėse įsisteigusių įmonių, kuriose pagal tų valstybių įstatymus vykdomos nemokumo procedūros, filialams ir atstovybėms (toliau – įmonės), įregistruotiems Lietuvos Respublikoje teisės aktų nustatyta tvarka.“

 

2 straipsnis. 3 straipsnio papildymas

Papildyti 3 straipsnį 2 dalimi ir šį straipsnį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Garantinio fondo paskirtis

1. Lėšos iš Garantinio fondo skiriamos šiame įstatyme nustatyto dydžio išmokoms bankrutuojančių ir bankrutavusių įmonių darbuotojams, dirbusiems įmonėje iki teismo nutarties iškelti įmonei bankroto bylą priėmimo dienos arba iki kreditorių susirinkimo nutarimo bankroto procedūras vykdyti ne teismo tvarka priėmimo dienos, neatsižvelgiant į tai, ar darbo santykiai tęsiasi, ar yra nutrūkę, taip pat buvusiems įmonių, likviduotų dėl bankroto įsigaliojus šiam įstatymui, darbuotojams, kai įmonės jiems yra įsiskolinusios, taip pat Garantinio fondo administravimo išlaidoms Garantinio fondo nuostatų nustatyta tvarka.

2. Lėšos iš Garantinio fondo taip pat skiriamos išmokoms Lietuvos Respublikoje įregistruotų Europos Sąjungos valstybių narių ir kitų Europos ekonominės erdvės valstybių įmonių filialų ir atstovybių darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis šiuose filialuose ir atstovybėse Lietuvos Respublikos teritorijoje, kai tose įmonėse vyksta nemokumo procesas, tolygus Lietuvos Respublikos įstatymuose numatytoms įmonių bankroto procedūroms.“

 

3 straipsnis. 4 straipsnio 1 dalies papildymas 5 punktu ir 5 dalies pakeitimas

1. Papildyti 4 straipsnio 1 dalį 5 punktu:

5) pajamos už investuotas laikinai laisvas fondo lėšas.“

2. Pakeisti 4 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Finansų ministerija, suderinusi su Garantinio fondo taryba, investuoja laikinai laisvas Garantinio fondo lėšas į Vyriausybės vertybinius popierius ir (ar) indėlius Lietuvos banke ir garantuoja lėšų grąžinimą į Garantinio fondo sąskaitą.“

 

4 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. Pakeisti 5 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) darbo užmokestis už atliktą darbą pagal darbuotojo reikalavimą, bet ne didesnis kaip darbo užmokesčio, sumokėto už paskutinius iš eilės einančius tris mėnesius, suma. Kai per šiame punkte nurodytus tris mėnesius sumokėta darbo užmokesčio suma yra mažesnė už tris minimaliąsias mėnesines algas, maksimaliu išmokos darbo užmokesčio įsiskolinimui atlyginti dydžiu laikoma trijų minimaliųjų mėnesinių algų suma. Šios išmokos suma negali viršyti dydžio, kurį Garantinio fondo tarybos teikimu nustato Vyriausybė;“.

2. Pakeisti 5 straipsnio 1 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) piniginė kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas, bet ne didesnė kaip Garantinio fondo tarybos teikimu nustatyta Vyriausybės;“.

3. 5 straipsnio 1 dalies 4 punkte vietoj žodžių „nustatyto dydžio“ įrašyti žodį „nustatytas“ ir šį punktą išdėstyti taip:

4) Žalos atlyginimo dėl nelaimingų atsitikimų darbe ar susirgimų profesine liga laikinojo įstatymo nustatytas žalos atlyginimas dėl nelaimingų atsitikimų darbe ar susirgimų profesine liga, kai ši prievolė nurodyto įstatymo nustatyta tvarka nepereina valstybei;“.

4. Pakeisti 5 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Skiriant išmokas bankrutuojančių ar bankrutavusių įmonių darbuotojams arba buvusiems likviduotų dėl bankroto įmonių darbuotojams, Garantinio fondo lėšų dalis skiriama:

1) banko operacijoms, susijusioms su įmonei perduotų Garantinio fondo lėšų išmokėjimu darbuotojams ar pervedimu į jų asmenines sąskaitas banko įstaigose, apmokėti pagal atitinkamo banko įkainius;

2) neturinčioms turto įmonių išlaidoms, susijusioms su paraiškų skirti išmokas parengimu (administratoriaus darbo dalinis apmokėjimas), apmokėti.“

5. Pakeisti 5 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Šio straipsnio 1 dalies 1 ir 5 punktuose nurodytų išmokų iš Garantinio fondo dydis yra skaičiuojamas pagal bankrutuojančios, bankrutavusios ar likviduotos dėl bankroto įsigaliojus šiam įstatymui įmonės darbuotojų reikalavimus dėl įsiskolinimų, susijusių su darbo santykiais, apskaičiuotų remiantis įmonės personalo ir buhalterinės apskaitos dokumentais ir susidariusių iki teismo nutarties iškelti įmonei bankroto bylą priėmimo dienos arba iki kreditorių susirinkimo nutarimo bankroto procedūras vykdyti ne teismo tvarka priėmimo dienos ir už laikotarpį, ne ilgesnį kaip du mėnesiai nuo minėtų teismo nutarties ar kreditorių susirinkimo nutarimo priėmimo dienos. Išmokos, numatytos šio straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose, skaičiuojamos nutraukiant darbo sutartį.“

6. Papildyti 5 straipsnį 4 dalimi:

4. Šio straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktuose numatytos lėšos skiriamos pagal įmonės administratoriaus (likvidacinės komisijos pirmininko) ar savivaldybės, kurioje buvo įregistruota įmonė, likviduota dėl bankroto įsigaliojus šiam įstatymui, tarybos įgaliotos įstaigos arba jos pavedimu juridinio asmens, teikiančio įmonių bankroto administravimo paslaugas ir parengusio paraišką dėl lėšų skyrimo, prašymą, bet ne didesnė suma kaip Garantinio fondo tarybos teikimu yra nustatyta Vyriausybės.“

7. Buvusias 5 straipsnio 4,5,6,7 dalis laikyti atitinkamai 5,6,7,8 dalimis.

8. Papildyti 5 straipsnį 9 dalimi:

9. Iš Garantinio fondo lėšų yra skiriamos darbuotojams išmokėtinos sumos, apskaičiuotos atskaičius gyventojų pajamų mokestį ir valstybinio socialinio draudimo įmokas. Skiriant išmokas yra taikomas minimaliosios mėnesinės algos dydis, galiojantis Garantinio fondo tarybos nutarimo priėmimo dieną.“

9. Papildyti 5 straipsnį 10 dalimi:

10. Šiame įstatyme numatytos garantijos be kokių nors apribojimų yra taikomos darbuotojams, dirbusiems bankrutuojančioje ar bankrutavusioje įmonėje ne visą darbo laiką, taip pat dirbusiems pagal terminuotą ar laikinąją darbo sutartį.“

10. Papildyti 5 straipsnį 11 dalimi:

11. Išmokos iš Garantinio fondo lėšų neskiriamos darbuotojams, sudariusiems darbo sutartį su nemokia įmone nuo kreditoriaus (kreditorių) pranešimo įmonei apie ketinimą kreiptis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo dienos ar nuo įmonės viešo paskelbimo arba kitokio pranešimo kreditoriui (kreditoriams), kad negali arba neketina vykdyti įsipareigojimų, dienos ar pareiškimo pateikimo teismui dienos iškelti įmonei bankroto bylą (atsižvelgiant į tai, kuri iš šių datų yra ankstesnė) ar nuo siūlymo išsiuntimo kreditoriams dienos bankroto procedūras vykdyti ne teismo tvarka. Nutarimą šiais atvejais priima Garantinio fondo taryba.“

11. Papildyti 5 straipsnį 12 dalimi:

12. Kai darbuotojui pačiam arba kartu ir jo sutuoktiniui (sugyventiniui) ar (ir) artimiesiems giminaičiams priklausė nuosavybės teise daugiau kaip 50 procentų įmonės akcijų (dalių, pajų), Garantinio fondo tarybos nutarimu jam gali būti skiriamos tik kai kurios išmokų, numatytų šio įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje, rūšys arba išmokos iš fondo lėšų visai neskiriamos.“

 

5 straipsnis.         6 straipsnio 2 ir 7 dalių pakeitimas bei 3 ir 5 dalių pripažinimas netekusiomis galios

1. Pakeisti 6 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Bankrutuojančios ar bankrutavusios įmonės administratorius (likvidacinės komisijos pirmininkas), kai įmonė neturi pakankamai nuosavų lėšų atsiskaitymui su darbuotojais, per 1 mėnesį nuo kreditorinių reikalavimų patvirtinimo dienos Garantinio fondo nuostatų nustatyta tvarka privalo pateikti Garantinio fondo administratoriui dokumentus dėl lėšų skyrimo darbuotojų reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, tenkinti.

2.6 straipsnio 3 dalį pripažinti netekusia galios.

3.6 straipsnio 5 dalį pripažinti netekusia galios.

4.6 straipsnio 7 dalyje vietoj žodžių „kuriam suteikta teisė teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas“ įrašyti žodžius „teikiančiu įmonių bankroto administravimo paslaugas ir parengusiu paraišką dėl lėšų skyrimo“, po žodžio „teikiančiam“ įrašyti žodį „įmonių“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„7. Garantinio fondo tarybai priėmus sprendimą skirti lėšų, Garantinio fondo administratorius su bankrutuojančia ar bankrutavusia įmone arba savivaldybės tarybos įgaliota įstaiga arba jos pavedimu su juridiniu asmeniu, teikiančiu įmonių bankroto administravimo paslaugas ir parengusiu paraišką dėl lėšų skyrimo, sudaro lėšų iš Garantinio fondo perdavimo įmonei (savivaldybės įstaigai, juridiniam asmeniui, teikiančiam įmonių bankroto administravimo paslaugas) sutartį.“

 

6 straipsnis. 10 straipsnio 3 punkto pakeitimas

Pakeisti 10 straipsnio 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) Garantinio fondo tarybai priėmus nutarimą skirti lėšų išmokoms bankrutuojančių ar bankrutavusių, taip pat buvusiems likviduotų dėl bankroto įmonių darbuotojams, sudaryti lėšų iš Garantinio fondo perdavimo įmonei ar savivaldybės tarybos įgaliotai įstaigai arba jos pavedimu juridiniam asmeniui, teikiančiam įmonių bankroto administravimo paslaugas ir parengusiam paraišką dėl lėšų skyrimo, sutartį;“.

 

7 straipsnis. 13 straipsnio 3 punkto pakeitimas ir papildymas 8 punktu

1. Pakeisti 13 straipsnio 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) patvirtina šio įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 1 ir 4 punktų bei 11 ir 12 dalių taikymo tvarką;“.

2. Papildyti 13 straipsnį 8 punktu:

8) nustato tvarką, kuria gaunama ir teikiama informacija apie Europos Sąjungos valstybėje narėje ar kitoje Europos ekonominės erdvės valstybėje vykstantį įmonės, kurios filialai ir atstovybės įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti Lietuvos Respublikoje, nemokumo procesą ir apie bankroto procedūras, vykdomas įmonėje, įregistruotoje Lietuvos Respublikoje ir veikiančioje kelių valstybių narių teritorijoje.“

 

8 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šio įstatymo 4 straipsnio 1 ir 2 dalys įsigalioja nuo 2006 m. gegužės 1 d.

 

9 straipsnis. Įstatymo priedo pakeitimas

Papildyti Įstatymo priedą 2 punktu ir šį priedą išdėstyti taip:

 

„Lietuvos Respublikos

garantinio fondo įstatymo

priedas

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

 

1. 1980 m. spalio 20 d. Tarybos direktyva 80/987/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su darbuotojų apsauga jų darbdaviui tapus nemokiam, suderinimo.

2. 2002 m. rugsėjo 23 d. Europos parlamento ir Tarybos direktyva 2002/74/EB, iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 80/987/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su darbuotojų apsauga jų darbdaviui tapus nemokiam, suderinimo.“

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS

______________