LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2008 M. LIEPOS 8 d. ĮSAKYMO Nr. A1-234 „DĖL TRANSPORTO IŠLAIDŲ KOMPENSACIJOS IR LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ ĮSIGIJIMO IR JŲ TECHNINIO PRITAIKYMO IŠLAIDŲ KOMPENSACIJOS MOKĖJIMO NEĮGALIESIEMS, TURINTIEMS SUTRIKUSIĄ JUDĖJIMO FUNKCIJĄ, IR ŠEIMOMS, AUGINANČIOMS NEĮGALŲ VAIKĄ (ĮVAIKĮ) IKI 18 METŲ, KURIAM NUSTATYTAS SPECIALUSIS NUOLATINĖS SLAUGOS POREIKIS, ARBA NEĮGALŲ VAIKĄ (ĮVAIKĮ), KURIAM IKI 2005 M. LIEPOS 1 D. BUVO PRIPAŽINTA VISIŠKA NEGALIA, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2010 m. birželio 7 d. Nr. A1-226

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2008 m. liepos 8 d. įsakymą Nr. A1-234 „Dėl Transporto išlaidų kompensacijos ir lengvųjų automobilių įsigijimo ir jų techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos mokėjimo neįgaliesiems, turintiems sutrikusią judėjimo funkciją, ir šeimoms, auginančioms neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, arba neįgalų vaiką (įvaikį), kuriam iki 2005 m. liepos 1 d. buvo pripažinta visiška negalia, tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 79-3124, Nr. 113-4309; 2009, Nr. 72-2943, Nr. 106-4437):

1.1. Išdėstau pavadinimą taip:

„DĖL TRANSPORTO IŠLAIDŲ KOMPENSACIJŲ MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“.

1.2. Išdėstau preambulę taip:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. balandžio 28 d. nutarimo Nr. 478 „Dėl Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 36-1006) 2.3 punktu ir siekdama įgyvendinti Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą (Žin., 2004, Nr. 83-2983):“.

1.3. Išdėstau 1 punktą taip:

1. T v i r t i n u Transporto išlaidų kompensacijų mokėjimo tvarkos aprašą (pridedama).“

1.4. Nurodytuoju įsakymu patvirtintame Transporto išlaidų kompensacijos ir lengvųjų automobilių įsigijimo ir jų techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos mokėjimo neįgaliesiems, turintiems sutrikusią judėjimo funkciją, ir šeimoms, auginančioms neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, arba neįgalų vaiką (įvaikį), kuriam iki 2005 m. liepos 1 d. buvo pripažinta visiška negalia, tvarkos apraše:

1.4.1. Išdėstau pavadinimą taip:

TRANSPORTO IŠLAIDŲ KOMPENSACIJŲ MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS“

1.4.2. Įrašau 1 punkte vietoj žodžių „Transporto išlaidų kompensacijos ir lengvųjų automobilių įsigijimo ir jų techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos mokėjimo neįgaliesiems, turintiems sutrikusią judėjimo funkciją, tvarkos aprašas“ žodžius „Transporto išlaidų kompensacijų mokėjimo tvarkos aprašas“.

1.4.3. Išdėstau 3 punktą taip:

3. Specialųjį transporto išlaidų kompensacijos poreikį ir specialųjį lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikį asmenims nustato ir atitinkamas pažymas išduoda Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos teritoriniai skyriai (toliau vadinama – NDNT).“

1.4.4. Pripažįstu netekusiu galios 5 punktą.

1.4.5. Išdėstau 7 punktą taip:

7. Transporto išlaidų kompensacija, kuri yra 0,25 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžio, sutrikusią judėjimo funkciją turintiems asmenims skiriama, jeigu jiems nėra paskirta ir mokama slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinė kompensacija ir nuo paskutinio sprendimo dėl lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo poreikio nustatymo dienos praėjo 6 metai. Ši kompensacija mokama už einamąjį mėnesį asmeniui arba jo tėvams, arba globėjams (rūpintojams) ir naudojama pagal tikslinę paskirtį asmens transporto paslaugų poreikiui tenkinti. Kompensacija, negauta dėl asmens mirties, neišmokama.“

1.4.6. Išdėstau 8.3 punktą taip:

8.3. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, išskyrus tuos atvejus, kai valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tos rūšies elektroninė paslauga ir dėl kompensacijos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu. Asmuo, pateikdamas prašymą elektroniniu būdu, patvirtina savo tapatybę elektroniniu parašu arba kitais būdais, nustatytais Lietuvos Respublikos teisės aktuose.“

1.4.7. Papildau šiuo 8.31 punktu:

8.31. Asmuo, kuris kreipiasi dėl kompensacijos skyrimo, pateikia 8.2 ir 8.3 punktuose išvardintų dokumentų originalus.“

1.4.8. Išdėstau 10 punktą taip:

10. Fondo valdybos teritorinis skyrius ar savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas savivaldybės administracijos tarnautojas sprendimą dėl kompensacijos skyrimo priima ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šio Aprašo 8 punkte nurodytų visų dokumentų pateikimo dienos. Jei su prašymu pateikiami ne visi šio Aprašo 8 punkte nurodyti dokumentai, prašymo pateikimo diena laikoma visų reikiamų dokumentų pateikimo diena.“

1.4.9. Išdėstau 11 punktą taip:

11. Kompensacija skiriama ir mokama nuo NDNT (arba GKK iki 2010 m. liepos 1 d.) specialiojo transporto išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 mėnesių, skaičiuojant nuo šio Aprašo 8 punkte nurodytų dokumentų pateikimo dienos.

Kompensacija mokama laikotarpiu, kuriuo asmeniui nustatytas šis poreikis, t. y. kompensacija mokama iki tos dienos (imtinai), iki kurios buvo nustatytas specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis.

Jeigu pasibaigus specialiojo transporto išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo terminui šis poreikis nustatomas pakartotinai, kompensacijos mokėjimas pratęsiamas tik tuo atveju, kai asmeniui nėra paskirta slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinė kompensacija ir nuo paskutinio sprendimo dėl lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo poreikio nustatymo dienos praėjo 6 metai. Transporto išlaidų kompensacijos mokėjimas pratęsiamas nuo teisės gauti transporto išlaidų kompensaciją atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 mėnesių iki kreipimosi su prašymu dėl kompensacijos mokėjimo pratęsimo dienos.

Tuo atveju, kai asmeniui, kuriam buvo paskirta ir mokama transporto išlaidų kompensacija, paskiriama slaugos, priežiūros (pagalbos) ar lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų tikslinė kompensacija arba pratęsiamas šių kompensacijų mokėjimas, transporto išlaidų kompensacijos mokėjimas nutraukiamas be atskiro asmens prašymo nuo pirmos dienos kito mėnesio, einančio po to mėnesio, kada buvo priimtas Fondo valdybos teritorinio skyriaus ar savivaldybės administracijos direktoriaus arba jo įgalioto savivaldybės administracijos tarnautojo sprendimas skirti slaugos, priežiūros (pagalbos) ar lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų tikslinę kompensaciją arba pratęsti šių kompensacijų mokėjimą.

Tuo atveju, kai vaikams su sunkiu ar vidutiniu neįgalumo lygiu yra nustatomas specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis, jiems turi būti skiriama ir mokama transporto išlaidų kompensacija.

Asmeniui išvykus gyventi į užsienį, kompensacijos mokėjimas nutraukiamas nuo mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį asmuo išvyko gyventi į užsienį, pirmos dienos.“

1.4.10. Išdėstau 13 punktą taip:

13. Asmenys, pageidaujantys, kad jiems būtų išmokėta kompensacija, pateikia Fondo valdybos teritoriniams skyriams arba savivaldybių administracijoms prašymą skirti kompensaciją ir kartu su prašymu šiuos dokumentus:“.

1.4.11. Išdėstau 13.1 punktą taip:

13.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, išskyrus tuos atvejus, kai valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tos rūšies elektroninė paslauga ir dėl kompensacijos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu. Asmuo, pateikdamas prašymą elektroniniu būdu, patvirtina savo tapatybę elektroniniu parašu arba kitais būdais, nustatytais Lietuvos Respublikos teisės aktuose;“.

1.4.12. Išdėstau 13.3 punktą taip:

13.3. asmens sveikatos priežiūros įstaigų nustatytos formos vairuotojų sveikatos patikrinimo medicininę pažymą (F Nr. 083-1/a);“.

1.4.13. Išdėstau 15 punktą taip:

15. Fondo valdybos teritorinis skyrius arba savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas savivaldybės administracijos tarnautojas sprendimą dėl kompensacijos skyrimo priima ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šio Aprašo 13 punkte nurodytų visų dokumentų pateikimo dienos. Jei su prašymu pateikiami ne visi šio Aprašo 13 punkte nurodyti dokumentai, prašymo pateikimo diena laikoma visų reikiamų dokumentų pateikimo diena.“

1.4.14. Išdėstau 18 punktą taip:

18. Jeigu asmenys, kuriems nustatytas specialusis lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis, įsigyja lengvuosius automobilius ar įsigyja lengvuosius automobilius ir juos techniškai pritaiko ir (ar) remontuoja, ar jau turimus lengvuosius automobilius techniškai pritaiko ir (ar) remontuoja, jiems išmokama iki 32 BSI dydžio kompensacija, bet ne didesnė už faktines išlaidas. Teisę į naują kompensaciją asmenys vėl įgyja pakartotinai nustačius specialųjį lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikį. Tokiu atveju kompensacija išmokama, jeigu nuo paskutinio sprendimo dėl kompensacijos skyrimo dienos praėjo 6 metai.

Kompensuojamos tik tos lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidos, kurios faktiškai buvo patirtos po to, kai asmeniui buvo nustatytas specialusis lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis.“

1.4.15. Išdėstau 19 punktą taip:

19. Kompensacija išmokama, jeigu dėl jos kreipiamasi kartą per 6 metus nuo asmens specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo pažymos išdavimo dienos.

Kompensacija, negauta dėl asmens mirties, neišmokama.“

1.4.16. Išdėstau 21 punktą taip:

21. Šeimos, pageidaujančios, kad joms būtų išmokėta kompensacija, pateikia savivaldybių administracijoms vieno iš tėvų (įtėvių) prašymą skirti kompensaciją ir kartu su prašymu šiuos dokumentus:“.

1.4.17. Išdėstau 21.1 punktą taip:

21.1. vieno iš tėvų (įtėvių) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, išskyrus tuos atvejus, kai valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tos rūšies elektroninė paslauga ir dėl kompensacijos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu. Asmuo, pateikdamas prašymą elektroniniu būdu, patvirtina savo tapatybę elektroniniu parašu arba kitais būdais, nustatytais Lietuvos Respublikos teisės aktuose.“

1.4.18. Išdėstau 21.2 punktą taip:

21.2. Lietuvos Respublikoje arba Europos Sąjungos valstybėje narėje išduotą vairuotojo pažymėjimą;“.

1.4.19. Išdėstau 23 punktą taip:

23. Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas savivaldybės administracijos tarnautojas sprendimą dėl kompensacijos skyrimo priima ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šio Aprašo 21 punkte nurodytų visų dokumentų pateikimo dienos. Teisę į naują kompensaciją šeimos vėl įgyja po 6 metų, terminą skaičiuojant nuo paskutinio sprendimo dėl kompensacijos skyrimo. Jei su prašymu pateikiami ne visi šio Aprašo 21 punkte nurodyti dokumentai, prašymo pateikimo diena laikoma visų reikiamų dokumentų pateikimo diena.

Šeimoms, įsigijusioms lengvuosius automobilius iki 2008 m. liepos 1 d., įsigijimo išlaidos nekompensuojamos.“

1.4.20. Išdėstau 26 punktą taip:

26. Jeigu šeimos įsigyja lengvuosius automobilius ar įsigyja lengvuosius automobilius ir juos techniškai pritaiko ir (ar) remontuoja, ar jau turimus lengvuosius automobilius techniškai pritaiko ir (ar) remontuoja, joms išmokama iki 32 BSI dydžio kompensacija, bet ne didesnė už faktines išlaidas. Teisę į naują kompensaciją šeimos vėl įgyja po 6 metų, terminą skaičiuojant nuo paskutinio sprendimo dėl kompensacijos skyrimo dienos.

Kompensuojamos tik tos lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidos, kurios faktiškai buvo patirtos po to, kai neįgaliam vaikui buvo nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis ar iki 2005 m. liepos 1 d. pripažinta visiška negalia.“

1.4.21. Papildau šiuo 271 punktu:

271. Pasikeitus asmens kompensacijos mokėjimo institucijai, reikalingi kompensacijai mokėti dokumentų originalai turi būti persiunčiami kitai institucijai kartu su lydraščiu, kuriame turi būti nurodoma visa reikiama informacija apie asmeniui mokėtą kompensaciją. Kompensacijos byloje paliekamos šio Aprašo nustatyta tvarka patvirtintos siunčiamų dokumentų ir lydraščio kopijos.“

2. Šis įsakymas įsigalioja 2010 m. liepos 1 d.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras             Donatas Jankauskas