LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2007 M. BIRŽELIO 26 D. ĮSAKYMO NR. A1-174 „DĖL KAUPIAMŲJŲ PENSIJŲ ĮMOKŲ APSKAIČIAVIMO IR PERVEDIMO Į PENSIJŲ FONDUS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2013 m. gruodžio 17 d. Nr. A1-694

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. birželio 26 d. įsakymą Nr. A1-174 „Dėl kaupiamųjų pensijų įmokų apskaičiavimo ir pervedimo į pensijų fondus tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 71-2806; 2010, Nr. 150-7698):

1. Išdėstau 1 punktą taip:

1. Lietuvos Respublikos kaupiamųjų pensijų įmokų apskaičiavimo ir pervedimo į pensijų fondus tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies kaupimo (toliau – pensijų kaupimas) dalyvių (toliau – dalyviai) kaupiamųjų pensijų įmokų (toliau – pensijų įmokos) apskaičiavimo ir pervedimo į pensijų kaupimo bendrovių valdomus pensijų fondus tvarką.“

2. Išdėstau 2 punktą taip:

2. Pagrindinės šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatyme (Žin., 1991, Nr. 17-447; 2004, Nr. 171-6295), Lietuvos Respublikos pensijų sistemos reformos įstatyme (Žin., 2002, Nr. 123-5511), Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatyme (Žin., 2003, Nr. 75-3472; 2012, Nr. 136-6964) ir kituose teisės aktuose.“

3. Išdėstau 3 punktą taip:

3. Valstybinio socialinio draudimo fondo (toliau – VSDF) valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VSDF valdyba), kuri yra Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo sutarčių registro (toliau – Sutarčių registras) valdytoja ir tvarkytoja, centralizuotai apskaičiuoja Sutarčių registre įregistruotų dalyvių pensijų įmokų sumas. Šios įmokų sumos apskaičiuojamos atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos pensijų sistemos reformos įstatymo nustatytą pensijų įmokos tarifą, draudėjų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka VSDF įstaigoms pateiktą informaciją apie kiekvienam apdraustajam apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų ir valstybinio socialinio draudimo įmokų sumas bei papildomas dalyvio lėšomis mokamų pensijų įmokų sumas, Lietuvos statistikos departamento paskelbtą užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkį ir į teisės aktų nustatyta tvarka patikslintas pensijų kaupimo dalyvių draudžiamąsias pajamas (jei asmuo tuo laikotarpiu dalyvavo pensijų kaupime), nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos.“

4. Papildau 31 punktu:

31. Valstybės lėšų poreikį papildomoms iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamoms įmokoms ir valstybės biudžeto lėšomis mokamas pensijų įmokas už vieną iš tėvų, auginantį vaiką iki 3 metų ir gaunantį motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpą arba draudžiamą valstybiniu socialiniu pensijų draudimu valstybės lėšomis, VSDF valdyba apskaičiuoja kartą per mėnesį, išskyrus meno kūrėjo statusą turinčius darbingo amžiaus asmenis, auginančius vaiką(-us) iki 3 metų – už šiuos asmenis pensijų įmoka iš valstybės biudžeto lėšų apskaičiuojama pasibaigus kalendoriniams metams, kai nustatoma, už kiek praėjusių metų mėnesių asmuo turėjo būti draudžiamas valstybės lėšomis. Šias lėšas VSDF valdybai perveda Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sutarties, sudarytos tarp VDSF valdybos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, nustatytais terminais ir sąlygomis.“

5. Išdėstau 5 punktą taip:

5. Kai Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo nustatytais atvejais pensijų įmokos pervedamos pagal faktiškai sumokėtas valstybinio socialinio draudimo įmokas, jos į atitinkamų pensijų fondų sąskaitas už pensijų kaupime dalyvaujančius apdraustuosius apskaičiuojamos ir pervedamos proporcingai draudėjo už tą mėnesį sumokėtoms valstybinio socialinio draudimo įmokoms, neatsižvelgiant į dalyvio valstybinio socialinio draudimo laikotarpį tą mėnesį.“

6. Papildau 51–55 punktais:

51. Papildoma iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokama pensijų įmoka apskaičiuojama už visą kalendorinį mėnesį, už kurį buvo apskaičiuota papildoma pensijų įmoka, mokama dalyvio lėšomis, neatsižvelgiant į tai, ar asmuo draudžiamųjų pajamų turėjo visą mėnesį.

52. Už dalyvius, kurie yra savarankiškai dirbantys asmenys, išskyrus tuos, kurie verčiasi individualia veikla turėdami verslo liudijimą, papildomos iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamos pensijų įmokos apskaičiuojamos ir į atitinkamų pensijų fondų sąskaitas pervedamos šia tvarka:

52.1. jei asmuo valstybinio socialinio draudimo įmokas apskaičiuoja ir sumoka už praėjusius metus iki Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme nustatytos datos, papildomos iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamos pensijų įmokos apskaičiuojamos ir pervedamos už tiek mėnesių, kiek mėnesių asmuo mokėjo valstybinio socialinio draudimo įmokas;

52.2. jei valstybinio socialinio draudimo įmokas asmuo apskaičiuoja ir sumoka avansu, papildomos iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamos pensijų įmokos apskaičiuojamos ir į pensijų fondą pervedamos pagal asmens faktiškai sumokėtas valstybinio socialinio draudimo įmokas.

53. Pensijų įmoka iš valstybės biudžeto lėšų už vieną iš tėvų, auginantį vaiką iki 3 metų ir gaunantį motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpą arba draudžiamą valstybiniu socialiniu pensijų draudimu valstybės lėšomis, apskaičiuojama už visą kalendorinį mėnesį, neatsižvelgiant į motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpos gavimo arba draudimo valstybiniu socialiniu pensijų draudimu valstybės lėšomis laikotarpius per tą kalendorinį mėnesį.

54. Už tėvus (įtėvius), auginančius daugiau negu vieną vaiką iki 3 metų, pensijų įmokos iš valstybės biudžeto lėšų apskaičiuojamos ir tuomet, kai vienas iš tėvų (įtėvių), auginančių vaiką(-us) iki 3 metų ir gaunančių motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas, turi draudžiamųjų pajamų, nuo kurių skaičiuojama papildoma pensijų įmoka, mokama dalyvio lėšomis, ir pervedama papildoma pensijų įmoka iš valstybės biudžeto lėšų.

55. Kai abu tėvai (įtėviai), auginantys daugiau negu vieną vaiką iki 3 metų, gauna motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas arba yra draudžiami valstybiniu socialiniu pensijų draudimu valstybės lėšomis, pensijų įmokos iš valstybės biudžeto lėšų už visus vaikus iki 3 metų pervedamos į motinos (įmotės) pensijų fonde esančią sąskaitą, kol tėvai (įtėviai) neapsisprendė kitaip. Apsisprendimu kitaip laikomas bendro tėvų (įtėvių) prašymo dėl įmokos iš valstybės biudžeto pervedimo į pensijų fonde esančią sąskaitą pateikimas VSDF valdybos teritoriniam skyriui.“

7. Išdėstau 9 punktą taip:

9. Pensijų įmokos pervedamos per 30 kalendorinių dienų nuo tos dienos, iki kurios draudėjai Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka privalo pateikti VSDF įstaigoms informaciją apie kiekvienam apdraustajam apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų ir valstybinio socialinio draudimo įmokų sumas.“

8. Išdėstau 13 punktą taip:

13. Pensijų kaupimo bendrovė pensijų įmokas į dalyvių pensijų sąskaitas įskaito, jeigu dalyvio asmens kodas, vardas, pavardė, valstybinio asmens socialinio draudimo pažymėjimo serija ir numeris bei pensijų kaupimo sutarties numeris duomenų byloje sutampa su pensijų kaupimo bendrovėje esančiais atitinkamos pensijų kaupimo sutarties rekvizitais. Tuo atveju, kai sutampa dalyvio valstybinio socialinio draudimo pažymėjimo serija ir numeris bei pensijų kaupimo sutarties numeris, bet asmens kodas, vardas ar pavardė duomenų byloje nesutampa su pensijų kaupimo bendrovėje esančiais atitinkamos pensijų kaupimo sutarties rekvizitais, pensijų kaupimo bendrovė pensijų įmokas į dalyvių pensijų sąskaitas įskaito tik tada, kai asmens kodas, vardas ar pavardė duomenų byloje sutampa su pensijų kaupimo bendrovės pensijų kaupimo sutarties rekvizitų pakeitimų istorijoje esančiais duomenimis.“

9. Išdėstau 15 punktą taip:

15. Tuo atveju, kai bent vienas iš Aprašo 13 punkte išvardytų dalyvio rekvizitų nesutampa su pensijų kaupimo bendrovėje esančiais atitinkamos pensijų kaupimo sutarties rekvizitais arba su pensijų kaupimo sutarties rekvizitų pakeitimų istorijoje esančiais duomenimis, arba jei pensijų kaupimo bendrovės pensijų fonde, į kurio sąskaitą buvo pervestos pensijų įmokos, nėra tokio dalyvio, pensijų kaupimo bendrovė pensijų įmokų į dalyvio pensijų sąskaitą neįskaito ir grąžina jas VSDF valdybai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo duomenų bylos pateikimo ir lėšų, skirtų pensijų įmokoms įskaityti, gavimo į pensijų fondo sąskaitą dienos.

Pensijų įmokas iš konkretaus pensijų fondo pensijų kaupimo bendrovė VSDF valdybai grąžina atskiru mokėjimo pavedimu. Pensijų kaupimo bendrovė, grąžindama neįskaitytas pensijų įmokas į VSDF valdybos sąskaitą, kartu perduoda elektroninę duomenų bylą, kurioje nurodo neįskaitytų pensijų įmokų duomenis. Pensijų kaupimo bendrovė užtikrina, kad mokėjimo pavedimo suma sutaptų su duomenų bylos pensijų įmokų suma. Grąžindama lėšas VSDF valdybai, pensijų kaupimo bendrovė mokėjimo pavedime nurodo dalyvių skaičių ir duomenų bylos pavadinimą. Duomenų bylos formatas, struktūra ir perdavimo būdai nustatomi duomenų teikimo ir pensijų įmokų pervedimo sutartyje.“

10. Išdėstau 16 punktą taip:

16. Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka panaikinus pensijų kaupimo sutarties registravimą (išregistravus) Sutarčių registre, pensijų kaupimo bendrovė ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo pensijų kaupimo sutarties registravimo panaikinimo Sutarčių registre VSDF valdybai grąžina visą permokėtą pensijų įmokų sumą, kuri už tą dalyvį buvo pervesta į pensijų kaupimo bendrovių valdomus pensijų fondus. Pensijų įmokų suma grąžinama atskiru mokėjimo pavedimu, kuriame nurodomi asmens kodas, vardas, pavardė, asmens socialinio draudimo numeris bei pensijų kaupimo sutarties numeris.

Kai Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka Sutarčių registre panaikinamas kelių pensijų kaupimo sutarčių registravimas, pensijų įmokų suma gali būti grąžinama vienu mokėjimo pavedimu už kelis dalyvius, VSDF valdybai raštu išsiunčiamas dalyvių sąrašas ir mokėjimo pavedime nurodoma šio sąrašo data bei numeris. Dalyvių sąraše turi būti nurodyti kiekvieno dalyvio asmens kodas, vardas, pavardė, asmens socialinio draudimo numeris bei pensijų kaupimo sutarties numeris.“

11. Išdėstau 22 punktą taip:

22. Duomenys apie kiekvienam dalyviui priskaičiuotas pensijų įmokų sumas ir pensijų įmokų sumas, pervestas į kiekvieno pensijų kaupimo bendrovių valdomo pensijų fondo sąskaitą, saugomos Sutarčių registre.“

12. Šis įsakymas įsigalioja 2014 m. sausio 1 d.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė     Algimanta Pabedinskienė