LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL TURTO APSKAITOS TVARKOS ATASKAITAI APIE VALSTYBEI ARBA SAVIVALDYBEI NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANTĮ TURTĄ RENGTI PATVIRTINIMO

 

2002 m. rugsėjo 10 d. Nr. 1429

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 54-1492; 2002, Nr. 60-2412) 15 straipsniu ir įgyvendindama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. spalio 17 d. nutarimo Nr. 1226 „Dėl valstybei ir savivaldybėms nuosavybės teise priklausančio turto ataskaitos rengimo ir teikimo Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvarkos“ (Žin., 2001, Nr. 89-3132) 1 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Turto apskaitos tvarką ataskaitai apie valstybei arba savivaldybei nuosavybės teise priklausantį turtą rengti (pridedama).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

FINANSŲ MINISTRĖ                                                                             DALIA GRYBAUSKAITĖ

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. rugsėjo 10 d. nutarimu

Nr. 1429

 

TURTO APSKAITOS TVARKA ATASKAITAI APIE VALSTYBEI ARBA

SAVIVALDYBEI NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANTĮ TURTĄ RENGTI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja valstybei nuosavybės teise priklausančio turto, kurį patikėjimo teise valdo, naudoja ir kuriuo disponuoja valstybės institucijos, įstaigos ir organizacijos, įstatymo nustatytais atvejais savivaldybės ir kiti juridiniai asmenys – pagal turto patikėjimo sutartį ir valstybės įmonės, taip pat savivaldybėms nuosavybės teise priklausančio turto, kurį patikėjimo teise valdo, naudoja ir kuriuo disponuoja kitos savivaldybių institucijos, savivaldybės įmonės, įstaigos ir organizacijos ir įstatymo nustatytais atvejais kiti juridiniai asmenys – pagal turto patikėjimo sutartį (toliau vadinama – įstaigos), apskaitos, kurios reikia ataskaitai apie valstybei arba savivaldybei nuosavybės teise priklausantį turtą rengti, reikalavimus.

2. Įstaigos valstybei arba savivaldybėms nuosavybės teise priklausantį turtą patikėjimo teise valdo, naudoja, juo disponuoja ir tvarko jo apskaitą, taip pat šį turtą registruoja turto registruose, kadastruose, sąrašuose, sąvaduose įstatymuose arba kituose teisės aktuose nustatyta tvarka.

3. Valstybei nuosavybės teise priklausančio Lietuvos banko turto apskaita tvarkoma pagal Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymą (Žin., 1994, Nr. 99-1957; 2001, Nr. 28-890).

 

II. VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBIŲ TURTO APSKAITA ĮSTAIGOSE

 

4. Valstybės ir savivaldybių turtą sudaro ilgalaikis materialusis turtas, nematerialusis turtas, finansinis turtas, trumpalaikis materialusis turtas.

5. Įstaigų ilgalaikis materialusis ir nematerialusis turtas apskaitoje įkainojamas ir nurodomas pagal įsigijimo, perkainotą (iš naujo įvertintą) vertę, atskirai nurodomas apskaičiuotas šio turto nusidėvėjimas (amortizacija). Ilgalaikio materialiojo ir nematerialiojo turto nusidėvėjimas (amortizacija) apskaičiuojamas teisės aktų nustatyta tvarka. Apskaitoje nurodoma ilgalaikio materialiojo ir nematerialiojo turto natūrinė (kiekinė) išraiška ir vertė litais.

6. Ilgalaikio materialiojo ir nematerialiojo turto apskaitos vienetu pripažįstamas visiškai užbaigtas įrenginys su visais jo įtaisais ir priklausiniais arba pavienis atskiros konstrukcijos daiktas, skirtas tam tikroms savarankiškoms funkcijoms atlikti, arba atskiras komplektas sujungtų daiktų, sudarančių visumą ir drauge atliekančių tam tikrą darbą. Turto vienetas gali būti atskiras įrašas registre, kadastre, sąraše, sąvade.

7. Įstaigoje kaupiami šie duomenys apie ilgalaikį materialųjį ir nematerialųjį turtą nuo jo įsigijimo pradžios:

7.1. ilgalaikio materialiojo arba nematerialiojo turto pavadinimas;

7.2. inventoriaus numeris;

7.3. nuosavybė (valstybės, savivaldybės);

7.4. turto gavimo data ir turto davėjas; jeigu turtas gautas kaip parama, dovana arba valstybės turtas perduotas patikėjimo teise valdyti, naudoti ir disponuoti juo savivaldybei, – valstybės įstaigos (davėjos) pavadinimas;

7.5. įsigijimo vertė;

7.6. nusidėvėjimo (amortizacijos) suma ir metai, kuriais paskutinį kartą bus apskaičiuotas nusidėvėjimas (amortizacija);

7.7. vertės padidėjimas dėl turto atnaujinimo;

7.8. eksploatavimo vieta (apskritis, rajonas, miestas, įstaiga);

7.9. informacija apie turtą (turto vienetų skaičius, matavimo vienetas – tūris, plotas, ilgis, masė ir t. t., modelis, tipas, pagaminimo data, sudėtinės dalys (kai turto techniniame pase nurodyta, kad turto sudėtyje yra tauriųjų metalų, turi būti išvardijamos detalės, kurių sudėtyje yra tauriųjų metalų, jų pavadinimai ir masė; duomenys kaupiami iš apskaitos dokumentų, techninių pasų ir kitų objektų įsigijimo, pastatymo dokumentų), remonto atlikimo data, vertė ir t. t.);

7.10. kai turtas įrašomas įstatymo arba kitų teisės aktų nustatyta tvarka į turto registrus, kadastrus, sąrašus, sąvadus, – per ataskaitinį laikotarpį įrašytų į registrus naujų įrašų, išbrauktų įrašų duomenys (nurodomas bendras skaičius, matavimo vienetas ir apskaičiuojami galutiniai duomenys).

8. Įstaigos pagal šios tvarkos 7 punkte nurodytus duomenis sudaro apskaitos registrus. Sudaromi atskiri turto, kuris turi nurodytą įsigijimo vertę, ir turto, kuris neturi nurodytos įsigijimo vertės, apskaitos registrai.

9. Finansinio turto vertė apskaitoje nurodoma litais ir centais. Įstaigoje kaupiami duomenys apie vertybinius popierius pagal emitentus, vertybinių popierių pavadinimus (akcijos, obligacijos ir t. t.), rūšis ir klases, nurodomas jų skaičius ir nominali vertė, bendra nominali vertė, o jeigu vertybiniai popieriai įsigyti, – jų įsigijimo vertė ir bendra įsigijimo vertė.

10. Trumpalaikis materialusis turtas apskaitoje įkainojamas pagal įsigijimo vertę arba faktinę savikainą, ir apskaitoje nurodoma turto natūrinė (kiekinė) išraiška ir vertė litais ir centais. Trumpalaikio materialiojo turto nusidėvėjimas neskaičiuojamas.

11. Valstybės arba savivaldybių turto, kuris teisės aktų nustatyta tvarka perduotas laikinai naudotis pagal panaudos, nuomos, pasaugos sutartis, apskaitą tvarko įstaiga, kuri šį turtą perduoda, o įstaiga, kuri turtą priima, įrašo šį turtą į užbalansinę sąskaitą pagal kiekvieną turto davėją ir jo pateiktus duomenis apie turtą.

12. Kai teisės aktų nustatyta tvarka valstybės arba savivaldybių turtą perduoda patikėjimo teise viena biudžetinė įstaiga kitai biudžetinei įstaigai, turto perdavėjas nurašo šį turtą iš apskaitos, o perėmėjas įtraukia jį į apskaitą pagal turto perdavimo ir priėmimo akte nurodytą įsigijimo vertę ir pripažįsta sukauptą nusidėvėjimo (amortizacijos) sumą.

13. Valstybės įmonė Valstybės turto fondas pagal Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymą (Žin., 1997, Nr. 107-2688) ir kitus teisės aktus valstybei nuosavybės teise priklausančio turto, perimto pagal turto perdavimo ir priėmimo aktus iš įstaigų, taip pat savivaldybių, kurios patikėjimo teise valdė, naudojo šį turtą ir juo disponavo, apskaitą tvarko užbalansinėje sąskaitoje, o šį turtą perdavusios įstaigos ir savivaldybės nurašo jį iš savo apskaitos pagal perdavimo ir priėmimo aktą.

14. Savivaldybės, kurios valdo patikėjimo teise valstybei nuosavybės teise priklausantį turtą, apskaitą tvarko atskirai nuo joms nuosavybės teise priklausančio turto.

15. Kai įstatymo nustatytais atvejais valstybės arba savivaldybių institucija arba įstaiga, įgaliota sudaryti turto patikėjimo sutartį dėl turto perdavimo patikėjimo teise kitiems juridiniams asmenims, nurašo šį turtą iš apskaitos, perėmėjas įtraukia jį į apskaitą pagal turto perdavimo ir priėmimo akte nurodytą vertę.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės rengia valstybei nuosavybės teise priklausančio turto būklės kiekvienų metų pabaigoje ataskaitą pagal įstaigų statistines ataskaitas ir kitą institucijų pateiktą informaciją.

17. Ataskaitą apie savivaldybei nuosavybės teise priklausantį turtą ir patikėjimo teise valdomą valstybės turtą rengia savivaldybės administracija. Šią ataskaitą savivaldybės administracija teikia savivaldybės institucijoms (tarybai, valdybai, merui, kontrolieriui) ir Statistikos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

18. Įstaigų pateiktos Statistikos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės statistinės ataskaitos saugomos Lietuvos Respublikos archyvų įstatymo (Žin., 1995, Nr. 107-2389) nustatyta tvarka.

______________