VALSTYBINĖ ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS OBJEKTUS EKSPLOATUOJANČIŲ ORGANIZACIJŲ IR JOMS PASLAUGAS TEIKIANČIŲ ĮMONIŲ PERSONALO VALDYMO BENDRŲJŲ REIKALAVIMŲ (VD-E-11-2001)

 

2001 m. gruodžio 29 d. Nr. 57

Vilnius

 

Vadovaudamasis Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos nuostatais (Žin., 1992, Nr. 32-1004),

1. Tvirtinu Branduolinės energetikos objektus eksploatuojančių organizacijų ir joms paslaugas teikiančių įmonių personalo valdymo bendruosius reikalavimus (VD-E-11-2001).

2. Nustatau, kad Branduolinės energetikos objektus eksploatuojančių organizacijų ir joms paslaugas teikiančių įmonių personalo valdymo bendrieji reikalavimai (VD-E-11-2001) įsigalioja nuo 2002 m. balandžio 2 d.

 

 

VATESI VIRŠININKAS                                                                                       SAULIUS KUTAS

______________


PATVIRTINTA

VATESI viršininko

2001 12 29 įsakymu Nr. 57

 

Branduolinės energetikos objektus eksploatuojančių organizacijų ir joms paslaugas teikiančių įmonių Personalo valdymo bendrieji reikalavimai (VD-E-11-2001)

 

I. Bendrosios nuostatos

 

I. Taikymo sritis ir tikslas

 

1. Branduolinės energetikos objektus eksploatuojančių organizacijų ir joms paslaugas teikiančių įmonių personalo valdymo bendrieji reikalavimai nustato branduolinės energetikos objektus (branduolinius objektus) eksploatuojančių organizacijų eksploatacinio personalo išsilavinimo ir patirties, naujų darbuotojų priėmimo dirbti ar darbuotojų perkėlimo į kitas pareigas, įvadinio ir tęstinio mokymo, personalo atestavimo reikalavimus, taip pat pagrindinius pirmojo tipo licencijų turėtojų personalo mokymo ir atestavimo reikalavimus.

Mokymas, instruktavimas bei atestavimas darbų saugos, priešgaisrinės saugos, radiacinės saugos ir pavojingų įrenginių eksploatavimo ir priežiūros klausimais vykdomas atitinkamuose teisės aktuose nustatyta tvarka.

2. Šis dokumentas parengtas remiantis Branduolinės energijos įstatymu, Bendraisiais atominių elektrinių saugos užtikrinimo nuostatais, Atominių elektrinių ir kitų branduolinės energetikos objektų kokybės užtikrinimo sistemos reikalavimais, Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) nuostatais bei TATENA rekomendacijomis.

3. Dokumento tikslas – nustatyti reikalavimus, užtikrinančius, kad eksploatuojanti organizacija turi pakankamai kvalifikuotų bei sąmoningų darbuotojų saugiai ir patikimai branduolinio objekto eksploatacijai, ir pagrindinius pirmojo tipo licencijų turėtojų personalo mokymo bei atestacijos reikalavimus.

 

II. Apibrėžimai

 

4. Šiame dokumente vartojamos šios sąvokos:

ALARA (angl. as low as reasonable achievable – liet. tiek mažai, kiek įmanoma pasiekti protingomis priemonėmis) – vienas pagrindinių radiacinės saugos principų, teigiančių, kad praktinės veiklos nulemtų individualiųjų dozių vertės, švitinamų žmonių skaičius ir apšvitos tikimybė turi būti tokie maži, kokius tik įmanoma pasiekti protingai naudojant radiacinės saugos priemones ir atsižvelgiant į socialines ir ekonomines sąlygas.

Atestacija – oficialus, tam tikru būdu organizuotas procesas, kuriuo patikrinamos besimokančiojo žinios, įgūdžiai bei požiūris į kokybės užtikrinimo sistemą ir saugos kultūrą. Patikrinimas gali būti atliekamas žodžiu, raštu, testais naudojant treniruoklį ar demonstruojant, kaip reikia atlikti darbą.

Eksploatacinis personalas – personalas, naudojantis pagal paskirtį, techniškai prižiūrintis ir remontuojantis branduolinės energetikos objekto įrenginius, sistemas ir pastatus.

Kompetencija – sugebėjimas žinias ir įgūdžius įgyvendinti praktikoje, siekiant veiksmingai ir efektyviai atlikti darbą, nenusižengiant nustatytiems reikalavimams.

Kvalifikacija – išsilavinimo, mokymo, patirties ir stažo, požiūrio į kokybės užtikrinimo sistemą bei saugos kultūrą derinys.

Mokymo programa – dokumentas, nustatantis mokymo apimtį, turinį bei trukmę. Mokymo programa sudaroma personalo grupei ar individuliai.

Operatyvinis personalas – eksploatacinis personalas, vykdantis elektros ir (arba) šilumos energijos gavimo procesų valdymą, atliekantis nesudėtingus atominės elektrinės įrenginių ir sistemų techninės priežiūros darbus.

Įvadinis mokymas – mokymo procesas, kurio metu suteikiama būtinos žinios ir įgūdžiai atlikti pareigybės ir (arba) profesijos darbus. Mokymo turinys, apimtis ir trukmė nustatomi pagal pareigybės kvalifikacines charakteristikas.

Pirmojo tipo licencija – VATESI išduotas oficialus dokumentas, suteikiantis teisę teikti branduolinės energetikos objekto saugą įtakojančias paslaugas.

Pirmojo tipo licencijos turėtojas – įmonė ar įstaiga, turinti pirmojo tipo licenciją

Remonto personalas – eksploatacinis personalas, atliekantis branduolinio objekto įrenginių, sistemų ir statinių remontą ir techninę priežiūrą.

Tęstinis mokymas – mokymo procesas, kurio metu užtikrinamas įgytos kvalifikacijos ir kompetencijos išsaugojimas ir/ar tobulinimas.

 

III. Bendrieji reikalavimai

 

5. Eksploatuojanti organizacija užtikrina saugią ir patikimą branduolinio objekto eksploataciją. Ji privalo vykdyti valstybės valdymo ir priežiūros institucijų išduotų licencijų sąlygas.

6. Eksploatuojanti organizacija privalo sukurti kokybės užtikrinimo programą, kurioje būtų suformuluoti pagrindiniai eksploatuojančios organizacijos veiklos tikslai, numatyti resursų paskirstymas, atsakomybė bei valdymo veiksmai.

Kokybės užtikrinimo programoje apibrėžiamos personalo komplektavimo, įvadinio ir tęstinio mokymo bei atestacijos sistemos.

7. Mokymo sistema turi užtikrinti eksploatacinio personalo tinkamą požiūrį į darbą, teorines žinias ir praktinius įgūdžius, reikalingus atlikti darbą, valdyti procesus, įrenginius.

8. Visi darbuotojai, dalyvaujantys veikloje, turinčioje įtakos saugai, privalo žinoti apie jų veiklos poveikio saugai pobūdį ir laipsnį, suvokti tas pasekmes, kurias gali sukelti galiojančių normų ir taisyklių nevykdymas arba netikslus vykdymas.

9. Atsakomybė už tai, jog darbuotojai turėtų atitinkamą kvalifikaciją, ją išsaugotų bei ugdytų, tenka eksploatuojančiai organizacijai.

10. Branduoliniams objektams paslaugas teikiančios įmonės ir įstaigos, kitos įmonės, organizacijos ir įstaigos, kurių veikla susijusi su branduoline energetika, turinčios ir siekiančios gauti pirmojo tipo licenciją, parengia savo veiklos kokybės užtikrinimo programas.

11. Visus pirmojo tipo licencijos turėtojų atliekamus darbus, susijusius su saugos sistemomis ir elementais, turi kontroliuoti eksploatuojanti organizacija.

 

II. Organizacinė struktūra ir funkcijų paskirstymas

 

I. Organizacinė struktūra

 

12. Įmonė ar organizacija, kuri eksploatuoja ar tikisi eksploatuoti branduolinius objektus, privalo nustatyti organizacijos struktūrą, atsižvelgdama į saugios ir patikimos eksploatacijos reikalavimus.

13. Eksploatuojanti organizacija apibrėžia visos eksploatuojančios organizacijos bei atskirų padalinių struktūrą ir funkcijas, taip pat kiekvieno darbuotojo individualias funkcijas. Apibrėžiant struktūrą ir funkcijas, būtina nedviprasmiškai ir aiškiai nustatyti padalinio ir kiekvieno darbuotojo atsakomybę, įgaliojimus, tarpusavio ryšius normalios eksploatacijos ir avarinės situacijos valdymo sąlygomis.

14. Eksploatuojanti organizacija nustato teikiančių jai paslaugas pirmojo tipo licencijų turėtojų funkcijas ir įgaliojimus.

15. Nustatant pareigybių ir darbuotojų skaičių reikia atsižvelgti į šias sąlygas:

15.1. darbuotojų skaičius pamainoje turi būti toks, kad normalios eksploatacijos ir avarinės situacijos valdymo sąlygomis būtų vykdomos visos su sauga susijusios funkcijos;

15.2. organizacijos struktūra turi būti tokia, kad leistų bet kokiu laiku įgyvendinti avarinio pasirengimo plane nustatytas priemones, numatant ir tam tikrą žmonių skaičių, kuriuos prireikus galima pakviesti;

15.3. branduolinio objekto buvimo vietą ir išorinės paramos organizacijas;

15.4. kad dalies personalo nebus dėl ligų, atostogų ir t. t.;

15.5. į personalo komplektavimo poreikius, mokymo bei kvalifikacijos kėlimo dažnumą ir laiką;

15.6. galimybę naudoti kvalifikuotą išorinių kompanijų personalą.

16. Pasirinktoji organizacijos struktūra detaliai išdėstoma dokumentuose.

 

II. Funkcijų paskirstymas

 

17. Personalas vykdo tiksliai apibrėžtas funkcijas ir privalo žinoti savo pareigas, atsakomybę, įgaliojimus ir tarpusavio ryšių struktūrą.

18. Atominę elektrinę eksploatuojančios organizacijos kai kurių darbuotojų funkcijų paskirstymas personalo komplektavimo, profesinio mokymo bei atestavimo srityse:

18.1. Generalinis direktorius nustato personalo politiką, įmonės padalinių atsakomybę, darbuotojų kvalifikacijos reikalavimus, pirminio bei tęstinio mokymo, įskaitant profesinį instruktorių bei dėstytojų parengimą, ir personalo kilimo karjeros laiptais procesų organizavimą, užtikrina personalo politikos ir mokymo programų realizavimui reikalingų išteklių skyrimą.

18.2. Technikos direktorius įgyvendina personalo politiką, atsako už personalo poreikių analizę, pirminio bei tęstinio mokymo programų parengimą, vykdymą ir bet kokių pasiūlymų gerinti profesinę parengtį pateikimą, nustato atestacijos sistemą. Jis užtikrina reguliuojančių institucijų reikalavimų vykdymą.

18.3. Personalo direktorius atsako už asmenų parinkimą dirbti atominėje elektrinėje atsižvelgiant į darbuotojų savybes, sugebėjimus, kvalifikaciją, patirtį, sveikatos būklę, rengia kvalifikacinius personalo reikalavimus, organizuoja darbuotojų skatinimą.

18.4. Direkcijų, tarnybų ir padalinių vadovai atsako už savo personalo poreikių nustatymą ir analizę, atlieka mokymo programų vykdymo kontrolę, teikia pagalbą už mokymą atsakingiems asmenims rengiant pirminio ir tęstinio mokymo programas, teikia pasiūlymus dėl mokymo gerinimo.

18.5. Mokymo padalinio funkcijos yra parengti, plėtoti ir įgyvendinti pirminio ir tęstinio mokymo programas. Padalinio vadovas atsako už atominės elektrinės personalo mokymą remiantis pažangiais mokymo metodais, koordinuoja personalo mokymo procesą, programų rengimą ir tobulinimą, įgyvendinimą, besimokančių pažangos įvertinimą, atsako už mokymo proceso įforminimą dokumentuose, užtikrina atominės elektrinės ir pasitelkto personalo tinkamą kvalifikaciją.

 

III. Patirties reikalavimai

 

19. Branduolinį objektą eksploatuojanti organizacija kiekvienai pareigybei privalo, remdamasi eksploatacijos patirtimi ir tradicijomis, nustatyti reikalingos patirties ir darbo stažo reikalavimus.

20. Mokymas darbo vietoje nelaikoma praktinio darbo patirtimi.

21. Branduolinio objekto vadovui, eksploatacijos, remonto ir priežiūros, techninės pagalbos tarnybų vadovams ir juos pavaduojantiems asmenims būtina patirtis skirtingose, vis augančios atsakomybės pareigose branduolinės energetikos objektus eksploatuojančiose organizacijose. Anksčiau minėtų pareigybių, pamainų viršininkų ir juos pavaduojančių asmenų pareiginiuose reikalavimuose turi būti numatyti organizaciniai sugebėjimai.

22. Vadovus pavaduojančių asmenų kvalifikacija turi atitikti pavaduojamų asmenų kvalifikaciją, skirtis gali tik reikalavimai darbo patirties atžvilgiu.

23. Kiti darbuotojai turi turėti patirtį, atitinkančią jų pareigas ir atsakomybę.

 

III. Personalo komplektavimas

 

24. Eksploatuojanti organizacija privalo sukurti personalo komplektavimo sistemą, kuri užtikrintų, jog branduolinį objektą eksploatuos pakankamai kvalifikuotų darbuotojų.

25. Komplektuojamo personalo patikimumas tikrinamas Branduolinės energijos įstatymo nustatyta tvarka.

26. Kurdama personalo komplektavimo sistemą eksploatuojanti organizacija sukuria medicininio patikrinimo priimant į darbą bei periodinio medicininio patikrinimo sistemą ir nustatyto darbuotojų sveikatos tinkamumo kriterijus.

27. Eksploatuojanti organizacija sukuria ir vykdo pirminio ir periodinio (atsitiktinio) alkoholio ir narkotinių medžiagų piktnaudžiavimo testavimo programą.

28. Eksploatuojanti organizacija užtikrina, kad personalas būtų sukomplektuotas ir parengtas dirbti 3 mėnesiai prieš priimant branduolinį objektą eksploatuoti.

29. Priimant sprendimą, kada priimti į darbą asmenis ar asmenų grupes, reikia atsižvelgti į šiuos faktorius:

29.1. laiką, reikalingą mokyti priimtus į darbą asmenis, kad jie įgytų reikiamą kvalifikaciją ir įgūdžius;

29.2. laiką, reikalingą mokyti asmenis, kurie turi mokyti kitą personalą.

30. Ruošiantis eksploatuoti branduolinį objektą, pirmiausia turi būti sukomplektuotas personalas, kurio pareigos:

30.1. pagalba komplektuojant ir mokant operatyvinį ir remonto personalą;

30.2. priėmimo eksploatuoti procedūrų rengimas;

30.3. priešeksploatacinis testavimas;

30.4. eksploatacijos ir remonto bei techninės priežiūros įrangos parengimas;

30.5. cheminės ir sveikatos fizikos laboratorijų, remonto ir instrumentų padalinių, radiacinės saugos įrangos ir jų atsarginių dalių specifikacija, atranka ir saugojimas;

30.6. atsarginių sistemų priėmimas eksploatuoti ir eksploatacija;

30.7. inspekcijos ir kontrolės programos parengimas.

31. Eksploatacijos metu personalas komplektuojamas atsižvelgiant į kvalifikuotų darbuotojų poreikį ir eksploatuojančios organizacijos pareigą užtikrinti saugią ir patikimą eksploataciją.

 

IV. Mokymas ir kvalifikacija

 

32. Eksploatuojanti organizacija privalo sukurti personalo įvadinio ir tęstinio mokymo sistemą ir nustatyti darbuotojų kvalifikacijos ir kompetencijos reikalavimus. Įvadinio ir tęstinio mokymo sistema turi užtikrinti, kad būtų ugdomas pakankamas kvalifikuotų darbuotojų rezervas.

33. Iš kiekvieno darbuotojo turi būti reikalaujama pasiekti atitinkamą kvalifikaciją, įskaitant:

33.1. bazinį išsilavinimą (pavyzdžiui: universiteto diplomas, profesinės mokyklos pažymėjimas ir pan.);

33.2. įgytą patirtį;

33.3. profesinį parengimą ir dalyvavimą tęstinio mokymo procese;

33.4. medicininį tinkamumą.

34. Eksploatuojančios organizacijos vadovas privalo užtikrinti, kad kiekvienai pareigybei būtų:

34.1. parengti atitinkami kvalifikacijos bei kompetencijos reikalavimai;

34.2. atliekama mokymo poreikių analizė ir sudaromos mokymo programos;

34.3. tikrinama darbuotojo kvalifikacija visuose mokymo etapuose;

34.4. įvertinamas mokymo efektyvumas;

34.5. neprarandama įgyta kvalifikacija;

34.6. nepertraukiamai mokoma;

34.7. periodiškai atestuojama.

35. Kiekvienas padalinio vadovas, organizuodamas darbą, privalo atsižvelgti į tęstinio mokymo būtinybę.

36. Pirmojo tipo licencijos turėtojas privalo sukurti savo personalo, dirbančio branduolinės energetikos objekte, įvadinio ir tęstinio mokymo sistemą. Nustatyti atitinkamus kvalifikacijos ir kompetencijos reikalavimus.

 

I. Mokymo programos ir Mokymo padalinys

 

37. Siekiant užtikrinti tinkamą kvalifikaciją bei kompetenciją, rekomenduojama naudoti sisteminį požiūrį į įvadinio ir tęstinio mokymo analizę, programų ir mokymo medžiagos parengimą, programų vykdymą ir kvalifikacijos bei kompetencijos įvertinimą.

38. Kiekvienai pareigybei rengiamos ir įgyvendinamos įvadinio ir tęstinio mokymo programos. Esant būtinybei sudaromos individualios darbuotojo įvadinio ir tęstinio mokymo programos. Programos turi užtikrinti žinių gilinimą, įgūdžių ir atsakingo požiūrio į darbą ugdymą.

39. Darbininkų mokymo programos turėtų turėti labiau praktinę orientaciją su teoriniu saugos klausimų paaiškinimu.

40. Įvadinis mokymas susideda iš teorinio mokymo (mokymo klasėje), darbo su treniruokliu ar specializuotoje dirbtuvėje/laboratorijoje ir praktinio mokymo darbo vietoje.

41. Tęstinis mokymas išsaugo ir pakelia darbuotojų kompetenciją, gilina jų žinias, ugdo įgūdžius ir sąmoningą požiūrį į darbą, padidina atskirų darbuotojų karjeros galimybes.

42. Tęstinis mokymas vyksta nuolat pagal vieneriems metams sudarytus planus. Planai sudaromi pareigybėms ar darbuotojams individualiai.

43. Pirmasis programos sudarymo žingsnis yra atliekamų užduočių analizė bei mokymo poreikių nustatymas. Kuriant mokymo programą suformuluojami aiškūs tikslai, susiję su tikėtinais eksploatacijos rodikliais ir sąlygomis. Vėliau nustatomos mokymo formos ir metodai, kuriuos pasirenka mokymo padalinio darbuotojai.

44. Mokymo rezultatai įvertinami ir dokumentuojami. Praktikantų mokymo rezultatai tikrinami raštiško egzamino, pokalbio arba praktinio darbo demonstravimo metodais.

45. Mokymo programos ir kita mokymo medžiaga peržiūrimos ir koreguojamos, atsižvelgiant į mokymo efektyvumą, normų bei instrukcijų pasikeitimus, praktinio darbo patirtį bei darbuotojų darbo rezultatus. Į programų peržiūrą įtraukiami ir asmenys, tiesiogiai nedalyvaujantys personalo mokyme.

46. Branduolinės energetikos objektus eksploatuojančios organizacijos eksploatacinio personalo įvadinio ir tęstinio mokymo procesas – programų sudarymas, jų įgyvendinimas ir tobulinimas, turi vykti specializuotame mokymo padalinyje ar išorinėse mokymo įstaigose. Specializuotas mokymo padalinys ir išorinės mokymo įstaigos įtraukiamos į bendrąją eksploatuojančios organizacijos struktūrą.

47. Dėstytojų ir instruktorių parengimas ir paskyrimas neatleidžia vadovų nuo pareigos užtikrinti reikiamą jų vadovaujamų darbuotojų parengimą ir kvalifikaciją.

48. Dėstytojai ir instruktoriai turi būti atitinkamai parengti eksploatuojančios organizacijos politikos, reguliuojančios institucijos reikalavimų ir kokybės užtikrinimo praktikos klausimais.

49. Būtina, kad dėstytojai ir instruktoriai turėtų pakankamai savo srities techninių žinių ir įgūdžių, būtų kompetentingi ir praktikantų bei kito personalo gerbiami. Be to, dėstytojai ir instruktoriai turi būti supažindinti su suaugusiųjų mokymo metodais ir turėti atitinkamą dėstytojo kvalifikaciją. Jie, užtikrindami atitinkamą savo kompetenciją, nustatytą laiką privalo dirbti pagal specialybę gamyboje ir nuolat kelti dėstytojo (instruktoriaus) kvalifikaciją.

 

II. Mokymo turinys

 

50. Visi naujieji darbuotojai palaipsniui ir nuosekliai įtraukiami į branduolinės energetikos objektą eksploatuojančios organizacijos veiklą.

51. Mokymo programos turi ugdyti gilų branduoliniame objekte naudojamos technologijos, branduolinės ir radiacinės saugos principų, projekte įdiegtų idėjų, prielaidų ir branduolinio objekto darbo teorinių pagrindų supratimą, kartu būtina numatyti mokymą darbo vietoje.

52. Mokymo programos sudaromos atsižvelgiant į darbuotojų pareigas ir atsakomybę.

53. Visas personalas, kurį gali paveikti jonizuojanti spinduliuotė, supažindinamas su radiacine rizika, techninėmis bei administracinėmis priemonėmis, kurios leidžia išvengti apšvitos ir įgyvendinti ALARA principą.

54. Periodinis operatyvinio personalo mokymas turi apimti tas technikos sritis, kurios būtinos vykdant nustatytus uždavinius. Šis mokymas turi ugdyti gilų teorinį ir praktinį viso branduolinio objekto ir jo sistemų funkcionavimo, išdėstymo ir eksploatacijos žinojimą. Mokant visuomet būtina pabrėžti, jog darbai turi būti atliekami laikantis nustatytų eksploatacijos ribų ir sąlygų, ir paaiškinti jų pažeidimo pasekmes.

55. Atominių elektrinių valdymo pulto operatorių įvadinis ir tęstinis mokymas:

55.1. Įvadinio ir tęstinio mokymo kursas sudaromas iš teorinių paskaitų bei seminarų, mokymo darbo vietoje ir darbo su treniruokliu.

55.2. Būtina naudoti visavertį treniruoklį, sukuriantį realias darbo sąlygas, realiu laiku imituojantį branduolinio objekto įrenginių elgesį, leidžiantį susidurti su anomaliomis ir retai pasitaikančiomis situacijomis. Būtina ugdyti darbo grupėje įgūdžius.

55.3. Dirbdami visaverčiu treniruokliu praktikantai privalo išstudijuoti normalios eksploatacijos režimą, tikėtinų eksploatacijos įvykių ir projektinių avarijų bei, jei tai įmanoma, sunkių avarijų valdymą ir branduolinio objekto reakciją į pakitimus, kurie neveikiant koreguojančioms priemonėms gali sukelti pavojingas avarijas. Ši programa taip pat turi ugdyti diagnostikos įgūdžius.

55.4. Tęstinio mokymo kursai organizuojami kasmet.

55.5. Pamainų viršininkai turėtų papildomai išklausyti vadovavimo metodų ir sugebėjimo dirbti kolektyve kursus.

56. Įvadinio mokymo metu remonto personalui suteikiamos branduolinio objekto sistemų bendrųjų charakteristikų ir jų paskirties, kokybės užtikrinimo ir kokybės kontrolės, reglamentų ir techninės priežiūros praktikos, įskaitant kontrolę ir inspekcijas, žinios. Ši programa užtikrina atitinkamos kvalifikacijos įgijimą.

57. Rengiant remonto personalą būtina atkreipti dėmesį į techninių ir procedūrinių klaidų potencialią įtaką saugai. Būtina apžvelgti incidentų ir avarijų, įvykusių dėl tokių klaidų, patirtį.

58. Būtina, kad remonto personalas įgytų kvalifikaciją dirbdamas su įrenginiais, su kuriais darbuotojui teks susidurti darbo metu. Tokia kvalifikacija įgyjama naudojant įrenginių maketus ir taikant profesinį mokymą darbo vietoje, prižiūrint patyrusiam darbuotojui. Maketai ir modeliai mokymo procese naudojami ugdant veiksmus ir operacijas, kurios turi būti atliekamos greitai ir kurios negali būti atliekamos mokymo tikslais su realiais įrengimais.

59. Personalas, dirbantis reaktoriaus fizikos ir aktyviosios zonos valdymo, cheminio režimo, radiacinės saugos, stebėjimų ir bandymų, projektavimo, saugos klausimų analizės ir peržiūros, avarinio pasirengimo, ataskaitų ir dokumentų valdymo srityse, turi būti parengtas ir įgyti atitinkamą jų darbo srities ir atsakomybės kvalifikaciją.

60. Darbininkai turi išklausyti specialybės bendrąjį kursą ir susipažinti su objekto sistemomis. Pagrindinis mokymo tikslas – formuoti pagrindinius įgūdžius dirbti su konkrečia įranga ir įgyti konkrečią specialybę.

61. Kad būtų ugdomi pagrindiniai darbininkų įgūdžiai, gali būti sukurtos laboratorijos ir treniruokliai, jie gali būti pasiųsti į kitus branduolinius objektus ar įrengimus tiekiančias įmones, kad vykdytų analogiškas užduotis.

62. Vadovai ir padalinių viršininkai turi būti geri savo techninės srities specialistai, turintys atitinkamą bazinį išsilavinimą ir patirtį branduolinės pramonės srityje. Jie privalo gerai suprasti atitinkamas normas, taisykles, procedūras ir instrukcijas, taip pat gerai žinoti visą branduolinį objektą ir jo sistemas.

63. Vadovaujantis personalas turėtų mokėti auklėti pavaldinius, dažniausiai savo pavyzdžiu, taip, kad pavaldiniai dirbdami pagrindiniu tikslu laikytų saugą.

64. Vadovaujančio personalo mokymo programa sudaroma taip, kad užtikrintų pakankamą skaičių kvalifikuotų darbuotojų, galinčių pavaduoti bet kurį vadovaujantį asmenį.

65. Vadovaujančio personalo tęstinio mokymo kursų metu turi būti ugdomi vadovavimo ir saugos kultūros įgūdžiai. Techninės žinios gali būti gilinamos savarankiškai studijuojant.

66. Visi darbuotojai, kurie pagal avarinės parengties planą atlieka nustatytas užduotis turi būti mokomi bendrosios avarinės parengties kursuose. Papildomus mokymus turi praeiti asmenys, kurie avarijos atveju turės atlikti ypatingas užduotis.

67. Visas branduolinio objekto personalas turi būti nuolat mokomas vykdyti savo pareigas incidento ar avarijos atveju.

68. Asmenims, kuriuos dėl jų darbo specifikos gali paveikti jonizuojančioji spinduliuotė, turi būti periodiškai organizuojami radiacinės saugos kursai.

69. Visiems darbuotojams tęstinio mokymo metu būtina pateikti naujausią informaciją apie techninius ir procedūrinius pakeitimus ar įrengimų modifikacijas, eksploatacijos patirtį, gautą savo ir kitose įmonėse, taip pat gamybinių rodiklių dinamikos tendencijas.

70. Įvadinio bei tęstinio mokymo metu ir išklausius kursus turi būt atliekamas darbuotojų žinių ir įgūdžių tikrinimas.

71. Atominę elektrinę eksploatuojanti organizacija nustato personalo dubliavimo reikalavimus.

71.1. Priimant į darbą, perkeliant į naujas pareigas ir prieš pradedant savarankiškai dirbti (po atestacijos) darbuotojas turi dubliuotis prižiūrint ir vadovaujant patyrusiam darbuotojui.

71.2. Dubliavimas skiriamas, jei darbuotojas nedirbo daugiau nei 30 dienų.

71.3. Dubliavimo trukmė priklauso nuo įrenginių sudėtingumo ir darbuotojo patirties bei teorinio pasirengimo.

71.4. Dubliavimo eiga ir rezultatai dokumentuojami.

 

V. Atestavimas ir leidimas SAVARANKIŠKAI dirbti

 

72. Eksploatuojanti organizacija, vykdydama savo pareigą užtikrinti saugią eksploataciją, privalo sukurti personalo atestacijos ir leidimo savarankiškai dirbti suteikimo sistemas.

73. Eksploatuojanti organizacija nustato personalo kvalifikacijos įvertinimo kriterijus.

74. Visų normų, taisyklių ir instrukcijų žinios paprastai tikrinamos vieno egzamino metu.

75. Teisė savarankiškai dirbti suteikiama sėkmingai išlaikius atestacijos egzaminus ir įvykdžius dubliavimą. Leidimas savarankiškai dirbti suteikiamas įsakymu.

76. Leidimas savarankiškai dirbti galioja ne ilgiau kaip 5 metus. Leidimo dirbti galiojimas gali būti sustabdytas, jis gali būti atšauktas ar nepratęstas, jei asmuo nebetenkina keliamų reikalavimų. Leidimo galiojimo laiką kiekvienai pareigybei nustato eksploatuojanti organizacija.

77. Eksploatuojanti organizacija nustato teikiančiai jai paslaugas pirmojo tipo licencijų turėtojų, personalo kvalifikacijos įvertinimo tvarką ir kriterijus. Būtina užtikrinti, jog paslaugas teikiančių įmonių personalas atitiktų kvalifikacinius reikalavimus iki darbo branduoliniame objekte pradžios ir dirbant.

78. Eksploatuojanti organizacija, suderinusi su VATESI, sudaro saugai svarbių sistemų, įrenginių ir juose atliekamų darbų, kuriuos atliekantys pirmojo tipo licencijos turėtojo darbuotojai atestuojami eksploatuojančios organizacijos komisijose, sąrašą. Eksploatuojanti organizacija, suderinusi su VATESI, nustato atitinkamus atestavimo tvarką ir kriterijus.

79. Pirmojo tipo licencijos turėtojas privalo sukurti branduoliniame objekte dirbančio savo personalo atestavimo sistemą.

 

I. Atestavimas

 

80. Atestuojamas visas įmonės eksploatacinis personalas.

81. Eksploatuojanti organizacija, suderinusi su VATESI, sudaro nesusijusių su pagrindinių ir pagalbinių įrenginių eksploatacija, technine priežiūra bei remontu profesijų ir pareigybių, kurioms nereikia žinių patikrinimo, sąrašą.

82. Atestuojama prieš užimant pareigas, o vėliau ne rečiau kaip kartą per 5 metus. Atestacijos dažnumą suderinusi su VATESI nustato eksploatuojanti organizacija.

83. Eksploatacinis personalas atestuojamas eksploatuojančios organizacijos sudarytose atestacijos komisijose.

84. Taisyklių, normų, reglamentų ir instrukcijų, kurias privalo žinoti darbuotojas, sąrašas nurodomas pareiginėse instrukcijose. Sąrašas esant būtinybei tikslinamas.

85. Eksploatuojančios organizacijos komisija, išduodant leidimus dirbti valdymo pulto operatoriams, turi remtis saugos žinių egzaminu ir darbo įgūdžių įvertinimu, gautu mokymo padalinyje.

86. Pirmojo tipo licencijos turėtojas, ketinantis dirbti branduoliniame objekte, privalo eksploatuojančiai organizacijai įrodyti, kad objekte dirbsiančių darbuotojų kvalifikacija atitinka nustatytus reikalavimus.

87. Pirmojo tipo licencijos turėtojo darbų vadovas branduoliniame objekte turi būti atestuojamas eksploatuojančios organizacijos komisijoje. Branduolinės energetikos taisyklių, normų ir instrukcijų, kurias privalo žinoti darbų vadovas, sąrašą nustato eksploatuojanti organizacija.

 

II. Atestavimo komisijos

 

88. Branduolinius objektus eksploatuojančiose organizacijose turi būti sudaromos nuolat veikiančios atestavimo komisijos.

89. Komisijai vadovauja įmonės vadovas ar technikos direktorius.

90. Jei įmonėje tikrinamo personalo yra daug, gali būti sudarytos kelios atestavimo komisijos. Komisija, kuriai vadovauja įmonės vadovas ar technikos direktorius, yra pagrindinė.

91. Komisija sudaroma iš specialistų, kurių specializacija atitinka tikrinamų asmenų specialybę ir darbo profilį.

92. Įmonės komisijų pirmininkai atestuojami aukštesnio lygio komisijoje.

93. VATESI specialistai būtinai dalyvauja valdymo pulto operatorius egzaminuojančiose komisijose, kitose – pasirinktinai.

94. Komisijos sudėtį tvirtina generalinis direktorius įsakymu.

95. Egzaminų komisijos darbas dokumentuojamas. Dokumentai saugomi įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje, kurioje pravedami egzaminai.

96. Asmenims, išlaikiusiems saugos žinių egzaminą ir praėjusiems atestaciją eksploatuojančios organizacijos atestacijos komisijoje, išduodami pažymėjimai.

97. Asmenims, neišlaikiusiems saugos žinių egzamino ar neatestuotiems, draudžiama eiti užimamas pareigas, jie neskiriami į naujas ar papildomas pareigas iki pakartotino žinių patikrinimo.

 

III. Peratestavimas

 

98. Papildomi ir neeiliniai darbuotojų saugos žinių egzaminai pravedami:

98.1. įsigaliojus naujoms branduolinės energetikos taisyklėms, normoms ir instrukcijoms, taip pat jų esminiams papildymams ir pakeitimams;

98.2. perkeliant į kitas pareigas;

98.3. darbdavio ar jo įgalioto asmens motyvuotu sprendimu;

98.4. jei darbuotojas nedirbo daugiau nei 6 mėnesius;

98.5. valstybinių inspekcijų, technikos priežiūros tarnybos pareigūnų (pagal jų kompetenciją) reikalavimu, kai darbuotojas pažeidė taisykles, instrukcijas ar kitų norminių aktų reikalavimus, dėl ko įvyko arba galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas, avarija, normalaus darbo sutrikimas, įrenginių gedimas ar gaisras;

98.6. neišlaikius egzamino pirmą kartą.

99. Papildomi ir neeiliniai egzaminai turi būti organizuojami ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo naujų taisyklių, normų ir instrukcijų įsigaliojimo, neišlaikyto egzamino, normų, taisyklių, instrukcijų bei norminių aktų pažeidimo dienos ar nušalinimo nuo pareigų dienos.

100. Neišlaikius egzamino antrą kartą eksploatuojanti organizacija taiko darbo santykius reguliuojančių teisės aktų reikalavimus.

 

VI. Dokumentacija

 

101. Eksploatuojanti organizacija turi sukurti dokumentų rengimo ir koregavimo sistemą pagal galiojančias taisykles.

102. Eksploatuojanti organizacija turi sukurti patikimą dokumentų apskaitos ir saugojimo sistemą, užtikrinančią, kad dokumentai nebus pamesti, sugadinti ar sunaikinti.

______________