LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS IR

VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL KEITIMOSI INFORMACIJA APIE UŽKREČIAMĄSIAS LIGAS

 

2001 m. vasario 8 d. Nr. 98/69

Vilnius

 

1. Siekdami lokalizuoti ir likviduoti žmonių užkrečiamųjų ligų protrūkius, identifikuoti jų kilimo priežastis bei išaiškinti kaltininkus, nustatome Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos įstaigų keitimosi informacija apie užkrečiamąsias ligas tvarką:

1.1. Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras kiekvieną mėnesį iki kito mėnesio 20 d. teikia Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai Valstybinio užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų registro duomenis apie šalyje užregistruotas per maistą ir vandenį plintančias užkrečiamąsias ligas – vidurių šiltinę, salmoneliozę, šigeliozę, kampilobakteriozę, jersiniozę, pseudotuberkuliozę, trichineliozę, A hepatitą, listeriozę, botulizmą, bakterines maisto toksines infekcijas, kitas nepatikslintas bakterines ir virusines žarnyno infekcijas, erkinį encefalitą (statistinės ataskaitos forma Nr. 4 – sveikata, mėnesinė, metinė „Sergamumas užkrečiamosiomis ligomis“) bei išskirtus šių ligų sukėlėjus (statistinės ataskaitos forma Nr. 151-1/a „Pranešimas apie išaugintą užkrečiamųjų ligų sukėlėją“). Be to, Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras kiekvieną ketvirtį iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 20 d. informuoja Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą apie asmenų, sužalotų naminių ar laukinių gyvūnų, kurie kreipėsi medicinos pagalbos, skaičių (statistinės ataskaitos forma Nr. 49 – sveikata, ketvirtinė, pusmetinė, metinė „Ataskaita apie pasiutligės profilaktiką“).

1.2. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kiekvieną mėnesį iki kito mėnesio 20 d. teikia Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centrui valstybinio veterinarijos registro duomenis apie šalyje užregistruotas bendras gyvūnams ir žmonėms užkrečiamąsias ligas – salmoneliozę, kampilobakteriozę, jersiniozę, tuberkuliozę, trichineliozę, listeriozę, leptospirozę, bruceliozę, spongiforminę encefalopatiją, pasiutligę, juodligę, snukio-nagų ligas ir išskirtus iš gyvūnų, maisto ir vandens šių ligų sukėlėjus (ataskaitos forma Nr. 1 – mėnesinė „Gyvulių sveikatos ir priešepizootinių priemonių ataskaita“).

1.3. Apskričių, miestų, rajonų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, išaiškinusios trichineliozės, spongiforminės encefalopatijos, pasiutligės, juodligės, bruceliozės ir tuberkuliozės atvejus tarp gyvūnų bei išskyrusios šių ligų sukėlėjus, taip pat aptikusios maisto produktuose žmonėms patogeninių mikroorganizmų – salmonelių, šigelių, kampilobakterijų, listerijų, jersinijų, klebsielių, patogeninių streptokokų ir stafilokokų, – nedelsdamos informuoja teritorinius visuomenės sveikatos centrus.

1.4. Teritoriniai visuomenės sveikatos centrai pirmame ir antrame punktuose nustatyta tvarka ir terminais keičiasi informacija (raštu arba interneto puslapyje) su apskričių, miestų, rajonų valstybinėmis maisto ir veterinarijos tarnybomis.

1.5. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos įstaigos, išaiškinusios pirmame punkte išvardytus žmonių užkrečiamųjų ligų protrūkius (3 ir daugiau tarpusavyje susieti atvejai), išplitusius per maisto produktus arba vandenį, užterštus patogeniniais mikroorganizmais ar dėl maisto tvarkymo įmonės veiklos, nedelsdamos informuoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos įstaigas, nurodydamos įmonės pavadinimą, dėl kurios veiklos ar įtariamo maisto produkto susirgo žmonės, susirgusių žmonių skaičių, ligos pavadinimą, įtariamus rizikos veiksnius, turimus židinio laboratorinių tyrimų rezultatus, prireikus – siūlo imtis atitinkamų veiksmų.

1.6. Apskričių, miestų, rajonų valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų pareigūnai, gavę pranešimus apie išaiškintus žmonių užkrečiamųjų ligų protrūkius, kilusius per užterštus patogeniniais mikroorganizmais maisto produktus arba vandenį, arba dėl maisto tvarkymo įmonės veiklos, atlieka maisto tvarkymo įmonės patikrinimą ir teikia Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos įstaigoms maisto tvarkymo įmonės higienos būklės patikrinimo aktą, laboratorinių tyrimų duomenis ir kitą protrūkio priežasčių nustatymui reikalingą informaciją.

2. Įsakymo vykdymo kontrolę pavedame sveikatos apsaugos viceministrui E. Bartkevičiui ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojui Z. Stanevičiui.

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                      VINSAS JANUŠONIS

 

VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS

TARNYBOS DIREKTORIUS                                                           KAZIMIERAS LUKAUSKAS

 

______________