LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ MOKSLO DARBUOTOJŲ, KITŲ TYRĖJŲ IR DĖSTYTOJŲ DARBO APMOKĖJIMO

 

1991 m. lapkričio 23 d. Nr. 483

Vilnius

 

Siekdama sudaryti sąlygas intensyvinti mokslo ir studijų integraciją, kad į mokslo ir studijų sferą galėtų įsitraukti gabiausieji mokslininkai, ir skatindama mokslo ir studijų institucijų darbuotojų pastangas kelti savo mokslinę kvalifikaciją, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

l. Patvirtinti mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų ir pedagogų pareigų klasifikavimo ir darbo apmokėjimo sistemą pagal priedėlį ir nuo 1991 m. gruodžio 1 d. pradėti ją taikyti mokslo ir studijų institucijose iš valstybės subsidijų apmokamoms pareigoms. Rekomenduoti taikyti šią sistemą mokslo ir studijų institucijų bei kitų valstybinių įmonių, įstaigų, organizacijų atitinkamos mokslinės kvalifikacijos mokslo darbuotojų ir pedagogų darbo apmokėjimui iš šių institucijų, įmonių, įstaigų bei organizacijų lėšų, jeigu jie dirba mokslinį ar pedagoginį darbą.

2. Nustatyti, kad mokslo ir studijų institucijų asistento tarnybinis atlyginimas per mėnesį prilyginamas 2,4 koeficientu indeksuotai pagal Lietuvos Respublikos pajamų garantijų įstatymą nustatomai minimaliai mėnesinei algai, o valandinis atlyginimas už pedagoginį darbą – 0,05 koeficientu indeksuotai minimaliai mėnesinei algai.

Šiuo nutarimu patvirtinta mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų ir pedagogų pareigų klasifikavimo ir darbo apmokėjimo sistema įvedama tik nustatytąja tvarka peratestavus šių institucijų mokslo darbuotojus ir pedagogus ar konkurso būdu paskyrus juos naujoms pareigoms.

3. Pavesti Lietuvos Respublikos Vyriausybės aparato Informacijos, mokslo ir studijų skyriui parengti ir iki l99l m. lapkričio 25 d. pateikti Vyriausybei mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų bei pedagogų peratestavimo principus.

4. Suteikti mokslo ir studijų institucijų vadovams teisę, neviršijant darbo apmokėjimo fondo, greta priedų, nurodytų priedėlyje, nustatyti mokslo darbuotojams ir pedagogams neriboto dydžio priemokas už laikinai nesančių darbuotojų pareigų vykdymą. Šios priemokos mažinamos arba naikinamos, kai tokie darbai nevykdomi.

5. Valstybės įstaigų vadovai, sudarydami su pasitelktais ekspertais ir konsultantais sutartis, darbo apmokėjimo įkainius turi nustatyti pagal šiuo nutarimu patvirtintus dydžius.

6. Finansų ministerija, atsižvelgdama į mokslo ir studijų institucijų paraiškas, turi skirti papildomas lėšas iš Lietuvos valstybės biudžeto mokslo darbuotojų ir pedagogų darbo biudžetinėse mokslo ir studijų institucijose apmokėjimui sutvarkyti.

7. Iš dalies pakeičiant Lietuvos Respublikos Vyriausybės l99l m. vasario l2 d. nutarimo Nr. 6l „Dėl laikinos lėšų darbo apmokėjimui formavimo tvarkos l99l metais“ (Žin., 1991, Nr. 20-537) 5. l punktą, nustatyti, kad mokslo ir studijų institucijos gali panaudoti darbo apmokėjimui ir socialinio draudimo įmokoms iki 85 procentų pajamų, gaunamų iš komercinės-ūkinės ar kitos veiklos, išskyrus atvejus, kai l990 metais darbo apmokėjimui (įskaitant socialinio draudimo įmokas) buvo skirta didesnė šių pajamų dalis.

Už mokslinius tyrimus, atliekamus pagal ūkiskaitines sutartis arba valstybinių programų užduotis, mokslo darbuotojams ir pedagogams papildomas atlyginimas gali būti mokamas tik iš mokslo tiriamųjų darbų lėšų dalies, skirtos darbo užmokesčiui.

Mokslinių tyrimų, atliekamų pagal ūkiskaitines sutartis arba valstybinių programų užduotis, sąmatinė vertė užsakovo sutikimu perskaičiuojama Lietuvos Respublikos Vyriausybės l99l m. birželio 24 d. nutarime Nr. 247 „Dėl ne maisto prekių kainų patikslinimo“ (Žin., 1991, Nr. 20-537) nustatyta tvarka.

8. Įvedus šiuo nutarimu patvirtintą mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų ir pedagogų pareigų klasifikavimo ir darbo apmokėjimo sistemą, pripažinti netekusiais galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės l99l m. birželio 27 d. nutarimo Nr. 250 „Dėl gyventojų papildomų išlaidų, susijusių su kai kurių prekių kainų padidėjimu, kompensavimo ir biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo didinimo“ (Žin., 1991, Nr. 21-558) 2–5 priedėlius.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                               G. VAGNORIUS

 


Lietuvos Respublikos Vyriausybės

l99l m. lapkričio 23 d. nutarimo Nr. 483

priedėlis

 

Mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų ir

pedagogų pareigų klasifikavimo ir darbo apmokėjimo sistema

 

Pareigos

Mokslinė kvalifikacija

Atlyginimo koeficientas, palyginti su asistento tarnybiniu atlyginimu

jeigu pedagoginė veikla yra pagrindinė

jeigu mokslinė veikla yra pagrindinė

Profesorius

vyriausiasis mokslinis bendradarbis

mokslų daktaro (habilituoto daktaro) laipsnis

3 – asmenims, turintiems profesoriaus pedagoginį (mokslo) vardą

 

 

 

2,7 – asmenims, neturintiems profesoriaus pedagoginio (mokslo) vardo

Docentas

vyresnysis mokslinis bendradarbis

mokslo laipsnis

2,5 – asmenims, turintiems mokslų daktaro (habilituoto) laipsnį

 

 

 

2,2 – asmenims, turintiems pedagoginį (mokslo) vardą

 

 

 

2 – asmenims, neturintiems pedagoginio (mokslo) vardo

Vyresnysis asistentas

mokslinis bendradarbis

mokslo laipsnis

1,8

Doktorantas

doktorantas

studijos doktorantūroje

1,3 – priimtiems į doktorantūrą.

 

 

 

1,5 – išlaikiusiems doktorantūros egzaminus

Asistentas

asistentas

užbaigtas aukštasis mokslas (magistro laipsnis)

1

 

Pastabos:

l. Mokslo ir studijų institucijos mokslo darbuotojui už viršijantį atestacinius reikalavimus pedagoginį kūrybinį ir pedagoginiam darbuotojui už mokslinį kūrybinį aktyvumą pagrindiniame darbe galima nustatyti atlyginimo priedą – iki 50 procentų tarnybinio atlyginimo dydžio, nustatyto atestavus vadovaujantis šiuo nutarimu. Priedų taikymo kriterijus ir tvarką nustato mokslo ir studijų institucijų tarybos (senatai). Šiems priedams mokėti gali būti panaudota darbo apmokėjimo fondo dalis (iki l5 procentų), įskaitoma į mokslo ir studijų institucijai skiriamus biudžetinius asignavimus.

2. Mokslo ir studijų institucijų profesoriams, dėstytojams ir kitiems mokslo darbuotojams, išrinktiems (paskirtiems) į vadovaujančias pareigas, institucijos taryba (senatas) arba steigėjas nustato atlyginimų, nustatytų atestavus vadovaujantis šiuo nutarimu, priedus už vadovaujančias pareigas:

katedrų vedėjams, fakultetų prodekanams, moksliniams sekretoriams, valstybinio mokslo instituto ar aukštosios mokyklos mokslo centrų (institutų) struktūrinių padalinių vadovams – iki l5 procentų tarnybinio atlyginimo dydžio;

fakultetų dekanams, aukštosios mokyklos mokslo centrų (institutų) vadovams, valstybinio mokslo instituto ar aukštosios mokyklos tarybos (senato) pirmininkui – iki 25 procentų tarnybinio atlyginimo dydžio;

valstybinio mokslo instituto vadovui ir jo pavaduotojams, valstybinės mokslo įstaigos vadovui ir jo pavaduotojams – nuo 25 iki 40 procentų tarnybinio atlyginimo dydžio;

aukštosios mokyklos prorektoriams – nuo 30 iki 45 procentų tarnybinio atlyginimo dydžio;

aukštosios mokyklos rektoriui – nuo 40 iki 60 procentų tarnybinio atlyginimo dydžio.

3. Atlyginimams už valandinį pedagoginį darbą taikomi šiame priedėlyje nurodyti darbuotojo mokslo laipsnį ir pedagoginį (mokslo) vardą atitinkantys atlyginimo koeficientai.

4. Mokslo ir studijų institucijų tarybos (senatai), neviršydamos darbo apmokėjimo fondo, pakviestiems dirbti užsienio mokslininkams gali nustatyti personalinį atlyginimą nepriklausomai nuo šiame priedėlyje nustatytų kvalifikacinių reikalavimų.

5. Mokslo ir studijų institucijų tarybos (senatai) darbuotojų atlyginimus nustato personaliai, tačiau neviršydamos nustatytų atlyginimo koeficientų:

profesoriams, neturintiems mokslų daktaro (habilituoto daktaro) laipsnio – 2,5;

docentams, neturintiems mokslo laipsnio, – l,8;

vyresniesiems asistentams (moksliniams bendradarbiams), neturintiems mokslo laipsnio, – l,4.

6. Aukštųjų mokyklų dėstytojams menininkams, konkurso būdu užimantiems atitinkamas pareigas, kvalifikaciniai reikalavimai netaikomi.

7. Mokslo ir studijų institucijos, sudarydamos pagal įstatymus kolektyvines sutartis, gali tikslinti mokslo darbuotojų ir pedagogų premijavimo, priedų ir priemokų (tarp jų numatytų Lietuvos Respublikos darbo apmokėjimo įstatyme bei poįstatyminiuose aktuose) skyrimo jiems tvarką bei dydį, taip pat kitas darbo apmokėjimo ir organizavimo sąlygas.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS SEKRETORIUS                           K. ČILINSKAS

______________