Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. BIRŽELIO 14 D. NUTARIMO NR. 647 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2011 m. balandžio 13 d. Nr. 435

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 647 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 75-2725; 2007, Nr. 80-3260; 2008, Nr. 55-2081; 2009, Nr. 62-2479, Nr. 158-7170; 2010, Nr. 19-886, Nr. 137-7042):

1.1. Išbraukti 71 punkte žodžius „ketvirtinius ir“.

1.2. Išdėstyti 72 punktą taip:

72. Fondo konsoliduotųjų ataskaitų rinkinius, nurodytus šių Taisyklių 71.1–71.3 punktuose, Fondo valdyba rengia konsoliduodama atitinkamus Fondo administravimo įstaigų ataskaitų rinkinius. Fondo valdyba rengia ketvirtinius ataskaitų rinkinius, nurodytus 71.1 ir 71.2 punktuose. Ketvirtinių ataskaitų rinkiniai, nurodyti 71.1 punkte, skelbiami interneto svetainėje ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo ataskaitų parengimo dienos.“

1.3. Papildyti 81 punktu:

81. Fondo konsoliduotųjų ataskaitų rinkinius, nurodytus šių Taisyklių 71.1 ir 71.3 punktuose, Fondo valdyba skelbia savo interneto svetainėje. Metinių ataskaitų rinkiniai kartu su valstybinio audito išvada skelbiami ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo metinių konsoliduotųjų ataskaitų rinkinių patvirtinimo Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu.“

1.4. Išdėstyti 20.13.1 punktą taip:

20.13.1. Asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, ketinantys įsigyti arba turintys verslo liudijimą, taip pat individualios įmonės už individualių įmonių savininkus, ūkinės bendrijos už ūkinių bendrijų tikruosius narius, ketinančius įsigyti arba turinčius verslo liudijimą, socialinio draudimo įmokų pagrindinei pensijos daliai gali nemokėti, jeigu verslo liudijimo galiojimo laikotarpiu avansu yra sumokėję socialinio draudimo įmokas, ne mažesnes kaip 50 procentų valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos per mėnesį. Fiziniai asmenys, kurie verčiasi individualia žemės ūkio veikla, kai žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis pagal valstybės įmonės Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro atliktus skaičiavimus už praėjusių metų mokestinį laikotarpį nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. lygus 4 ekonominio dydžio vienetams arba didesnis (toliau vadinama – ūkininkai ir jų partneriai), taip pat šeimynos dalyviai, ketinantys įsigyti arba turintys verslo liudijimą, socialinio draudimo įmokų pagrindinei pensijos daliai gali nemokėti, jeigu verslo liudijimo galiojimo laikotarpiu yra sumokėję socialinio draudimo įmokas nuo sumos, ne mažesnės kaip minimalioji mėnesinė alga per mėnesį.“

1.5. Išdėstyti 20.13.2 punktą taip:

20.13.2. Kai individuali įmonė už individualios įmonės savininką, ūkinė bendrija už ūkinės bendrijos tikrąjį narį, asmuo, kuris verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, išskyrus ūkininką ar jo partnerį, nuo praėjusiais metais gautos pajamų metinės sumos moka socialinio draudimo įmokas, ne mažesnes kaip 50 procentų valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos per mėnesį, o ūkininkas ar jo partneris, kurio pajamos mokestiniu laikotarpiu apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas, nuo sumos, ne mažesnės kaip minimalioji mėnesinė alga per mėnesį, jo, kaip verslo liudijimą turėjusio asmens, už tą patį laikotarpį sumokėtos socialinio draudimo įmokos įskaitomos kaip savarankiškai dirbančio asmens, nurodyto Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 3 dalyje, socialinio draudimo įmokos arba jo prašymu grąžinamos.“

1.6. Išdėstyti 211 punktą taip:

211. Apdraustųjų, nurodytų Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 1 punkte ir 5 dalyje, socialinio draudimo įmokos skaičiuojamos nuo draudėjo, kuris yra Lietuvos vienetas, kiekvienam apdraustam asmeniui apskaičiuotų pajamų, gautų iš sporto veiklos, atlikėjo veiklos, ir (ar) pajamų, gautų pagal autorines sutartis, neatsižvelgiant į mokėjimo šaltinius. Asmenų, nurodytų Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 5 dalyje, socialinio draudimo įmokų bazę sudaro 50 procentų pajamų už sporto ir (ar) atlikėjo veiklą ir (ar) pagal autorinę sutartį sumos. Darbingo amžiaus apdraustų asmenų, turinčių meno kūrėjo statusą (toliau vadinama – meno kūrėjas), socialinio draudimo įmokų bazę sudaro 50 procentų pajamų pagal autorinę sutartį sumos. Lietuvos vienetais ir nuolatiniais Lietuvos Respublikos gyventojais laikomi asmenys, kaip jie apibrėžti Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme.“

1.7. Išdėstyti 28 punkto pirmąją pastraipą taip:

28. Asmenų, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis), ūkininkų ir jų partnerių, kurių pajamos mokestiniu laikotarpiu apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas, socialinio draudimo įmokos mokamos nuo praėjusiais metais gautų pajamų metinės sumos. Pajamų metinė suma apskaičiuojama pasibaigus mokestiniams metams pagal metinę pajamų deklaraciją. Asmenų, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, socialinio draudimo įmokų bazę sudaro 50 procentų Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruotų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus privalomojo sveikatos draudimo ir kitų valstybinio socialinio draudimo įmokų) sumos. Ūkininkų ir jų partnerių, kurių pajamos mokestiniu laikotarpiu apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas, socialinio draudimo įmokų bazę sudaro Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruotų kiekvieno asmens žemės ūkio veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus privalomojo sveikatos draudimo ir kitų valstybinio socialinio draudimo įmokų) suma, tačiau ne mažesnė kaip 12 minimaliųjų mėnesinių algų ir ne didesnė kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų 12 dydžių suma per metus. Šeimynos dalyvių socialinio draudimo įmokų bazę sudaro šeimynos dalyvio išlaikymo pajamos, numatytos Lietuvos Respublikos šeimynų įstatyme (Žin., 2010, Nr. 25-1176).“

1.8. Išdėstyti 281 punktą taip:

281. Apskaičiuojant likviduojamų individualių įmonių savininkų (ūkinių bendrijų tikrųjų narių) išsiimamų individualios įmonės savininko ar ūkinės bendrijos tikrojo nario asmeniniams poreikiams pajamų sumą ir nustatant prievolę mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas, mokestinis laikotarpis skaičiuojamas iki šių įmonių (ūkinių bendrijų) veiklos pabaigos, kurios data deklaruojama pateikiamoje Valstybinei mokesčių inspekcijai paskutinio mokestinio laikotarpio pelno mokesčio deklaracijoje. Jeigu likviduojamos arba bankrutuojančios individualios įmonės (ūkinės bendrijos) turi teisę už individualių įmonių savininkus (ūkinių bendrijų tikruosius narius) nemokėti valstybinio socialinio draudimo įmokų, tai nuo atitinkamai likviduojamos ar bankrutuojančios įmonės statuso įregistravimo Juridinių asmenų registre dienos už šiuos individualių įmonių savininkus (ūkinių bendrijų tikruosius narius) gali nemokėti ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų.“

1.9. Išdėstyti 29 punktą taip:

29. Ūkininkų ir jų partnerių, kurių pajamos mokestiniu laikotarpiu neapmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas, mėnesio socialinio draudimo įmokos turi būti apskaičiuojamos ir privalomai sumokamos nuo minimaliosios mėnesinės algos už kiekvieną iš nurodytų asmenų kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Ūkininkų ir jų partnerių, kurių pajamos mokestiniu laikotarpiu apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas, mėnesio socialinio draudimo įmokos turi būti apskaičiuojamos ir privalomai sumokamos už kiekvieną iš nurodytų asmenų kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, nuo jų pačių pasirinktos pajamų sumos, bet ne mažesnės kaip minimalioji mėnesinė alga ir ne didesnės kaip einamųjų metų draudžiamosios pajamos per mėnesį.“

1.10. Išdėstyti 481 punktą taip:

481. Ūkininkai ir jų partneriai, kai žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis už praėjusių metų mokestinį laikotarpį nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. yra ne didesnis kaip 14 ekonominio dydžio vienetų, socialinio draudimo įmokų gali nemokėti (tas laikotarpis bus neįskaitytas į socialinio draudimo stažą) šių Taisyklių 48.1–48.3 punktuose numatytais atvejais.“

1.11. Papildyti 54–58 punktais:

54. Meno kūrėjai, remiantis Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 5 straipsnio 3 dalimi, valstybės lėšomis draudžiami Meno kūrėjų socialinės apsaugos programos administravimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. kovo 16 d. nutarimu Nr. 316 (Žin., 2011, Nr. 34-1604), ir šių Taisyklių 55–58 punktuose nustatyta tvarka.

55. Fondo valdyba, skaičiuodama lėšų poreikį meno kūrėjų pensijų, ligos ir motinystės socialiniam draudimui valstybės lėšomis, pagal Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro (toliau vadinama – Registras) duomenis iki kiekvieno mėnesio 25 dienos patikrina, kiek draudžiamųjų pajamų turėjo (jei asmuo buvo draudžiamas valstybės lėšomis dėl kitų priežasčių, draudžiamosiomis pajamomis laikoma ir suma, nuo kurios apskaičiuotos socialinio draudimo įmokos) meno kūrėjas nuo kalendorinių metų pradžios iki prieš tai buvusio mėnesio pabaigos. Fondo valdyba, nustačiusi, kad meno kūrėjas:

55.1. draudžiamųjų pajamų neturėjo, – apskaičiuoja šio asmens socialinio draudimo įmokas pensijų socialiniam draudimui bei ligos ir motinystės socialiniam draudimui už praėjusį mėnesį nuo minimaliosios mėnesinės algos;

55.2. turėjo draudžiamųjų pajamų, kurios yra mažesnės nei atitinkamų mėnesių minimaliųjų mėnesinių algų suma, – apskaičiuoja šio asmens socialinio draudimo įmokas nuo skirtumo, gauto iš atitinkamų mėnesių minimaliųjų mėnesinių algų sumos atėmus asmens turėtas draudžiamąsias pajamas;

55.3. turėjo draudžiamųjų pajamų, tačiau buvo draudžiamas kitų rūšių draudimu, negu nustatyta Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje, – apskaičiuoja šio asmens socialinio draudimo įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos toms draudimo rūšims, kuriomis jis nebuvo draustas, o toms, kuriomis buvo draustas, bet draudžiamosios pajamos buvo mažesnės už atitinkamų mėnesių minimaliųjų algų sumą, socialinio draudimo įmokas apskaičiuoja pagal šių Taisyklių 55.2 punktą.

56. Fondo valdyba iki kiekvieno mėnesio 25 dienos Kultūros ministerijai pateikia paraišką už praėjusį kalendorinį mėnesį, kurioje nurodo šių Taisyklių 55 punkte nustatyta tvarka apskaičiuotą sumą. Kultūros ministerija šią sumą perveda į Fondo biudžetą ne vėliau kaip to mėnesio paskutinę dieną. Fondo valdyba, nustačiusi Kultūros ministerijos pervestų lėšų permoką ar nepriemoką už praėjusius laikotarpius, atitinkamai mažina ar didina lėšų poreikį už artimiausią kalendorinį mėnesį. Pasibaigus kalendoriniams metams, esant permokai už konkretų meno kūrėją, Fondo valdyba susidariusią permoką grąžina į Meno kūrėjų socialinės apsaugos programą.

57. Fondo valdyba iki kiekvieno mėnesio 25 dienos pagal Registro duomenis apskaičiuoja privalomojo sveikatos draudimo įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos už meno kūrėjus, negaunančius pajamų pagal autorinę sutartį ir nepriklausančius asmenims, nurodytiems Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje, 17 straipsnio 1 ir 4–9 dalyse. Pasibaigus kalendoriniams metams, gavusi papildomus duomenis iš Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės mokesčių inspekcijos apie meno kūrėjus, už kuriuos buvo mokėtos įmokos iš Meno kūrėjų socialinės apsaugos programos, tačiau jie gavo pajamų pagal autorinę sutartį arba priklausė asmenims, nurodytiems Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje, 17 straipsnio 1 ir 4–9 dalyse, Fondo valdyba patikslina lėšų poreikį už praėjusius kalendorinius metus ir atitinkamai sumažina lėšų poreikį už artimiausią mėnesį.

58. Už meno kūrėjus, kurie tuo pačiu metu yra savarankiškai dirbantys asmenys, draudimui valstybės lėšomis už praėjusius metus mokėtinos įmokos perskaičiuojamos pasibaigus gautų pajamų deklaravimo terminui. Nustačiusi, kad meno kūrėjas turėjo draudžiamųjų pajamų kaip savarankiškai dirbantis asmuo, Fondo valdyba atitinkamai sumažina artimiausio mėnesio lėšų poreikį meno kūrėjų draudimui.“

1.12. Išdėstyti 130 punktą taip:

130. Draudėjai, privalantys mokėti socialinio draudimo įmokas, kiekvieną mėnesį pateikia Fondo valdybos teritoriniams skyriams socialinio draudimo pranešimus apie apdraustiems asmenims apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų sumas ir socialinio draudimo įmokas Fondo valdybos nustatyta tvarka.“

1.13. Papildyti 1301 punktu:

1301. Kai asmenims, kurie vienu metu dirba pagal darbo sutartį ir / ar savarankiškai Lietuvoje ir kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, Europos ekonominės erdvės valstybėje ar Šveicarijoje, negalima nustatyti savarankiškai dirbančio asmens veiklos rūšies, šie asmenys priskiriami prie asmenų, vykdančių individualią veiklą, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis. Savarankiškos veiklos rūšis gali būti pakeista, jeigu asmuo įrodo, kad jo savarankiška veikla užsienio valstybėje priskirtina kitai savarankiškai dirbančio asmens rūšiai.“

2. Šio nutarimo 1.11 punktu papildomas Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių 57 punktas įsigalioja 2012 m. sausio 1 dieną.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS             DONATAS JANKAUSKAS