Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. LIEPOS 31 D. NUTARIMO NR. 953 „DĖL FINANSINIŲ EUROPOS SĄJUNGOS PARAMOS PROGRAMŲ LĖŠŲ VALDYMO IR KONTROLĖS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2011 m. birželio 15 d. Nr. 714

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 31 d. nutarimą Nr. 953 „Dėl Finansinių Europos Sąjungos paramos programų lėšų valdymo ir kontrolės taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 68-2472; 2002, Nr. 114-5094; 2004, Nr. 18-527, Nr. 46-1513, Nr. 88-3222, Nr. 143-5230):

1.1. Išdėstyti preambulę taip:

„Siekdama užtikrinti finansinių Europos Sąjungos paramos programų – Techninės ir finansinės šalių donorių paramos šalims kandidatėms fondo programos (toliau – PHARE), Pereinamojo laikotarpio institucijų plėtros priemonės (toliau – pereinamojo laikotarpio priemonė) ir Specialiosios žemės ūkio ir kaimo plėtros paramos programos (toliau – SAPARD) – lėšų, gaunamų pagal Lietuvos Respublikos ir Europos Komisijos susitarimus (toliau – finansinė parama), ir Lietuvos Respublikos lėšų, skirtų finansuoti projektams, įgyvendinantiems finansines Europos Sąjungos paramos programas (toliau – bendrojo finansavimo lėšos), administravimo veiksmingumą, racionalų šių lėšų panaudojimą ir efektyvų šių finansinių Europos Sąjungos paramos programų (PHARE, pereinamojo laikotarpio priemonės ir SAPARD) lėšų valdymą bei kontrolę, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.

1.2. Išdėstyti 1 punktą taip:

1. Priskirti Finansų ministerijai šias funkcijas:

1.1. koordinuoti finansinę paramą ir duoti institucijoms, nurodytoms šio nutarimo 2.1–2.4 ir 2.7 punktuose, atsižvelgiant į joms Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytą kompetenciją ir funkcijas, privalomus vykdyti nurodymus, susijusius su finansinės paramos administravimu;

1.2. prižiūrėti, kaip naudojama finansinė parama ir bendrojo finansavimo lėšos;

1.3. pervesti finansinę paramą susitarimuose tarp Lietuvos Respublikos ir Europos Komisijos nurodytoms programas įgyvendinančiosioms agentūroms;

1.4. kaupti ir analizuoti informaciją apie finansinių Europos Sąjungos paramos programų ir projektų įgyvendinimą iki PHARE ir pereinamojo laikotarpio priemonės programų įgyvendinimo pabaigos ir 5 metus nuo Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos, kaip SAPARD agentūros, atlikto paskutinio mokėjimo dienos pagal SAPARD programos  projektus;

1.5. skelbti Finansų ministerijos interneto svetainėje www.finmin.lt informaciją apie finansinių Europos Sąjungos paramos PHARE ir pereinamojo laikotarpio priemonės programų įgyvendinimo pabaigą.“

1.3. Išdėstyti 2 punkto pirmąją pastraipą taip:

2. Priskirti šias funkcijas ministerijoms, kitoms valstybės institucijoms ir įstaigoms, kurios, vadovaudamosi Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programa (Nacionaline acquis priėmimo programa), Nacionaliniu plėtros planu, kitomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintomis strategijomis, susitarimais tarp Lietuvos Respublikos ir Europos Komisijos, dalyvauja planuojant finansinę paramą ir atrenkant projektus, finansuojamus iš finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšų, atsako už projektų parengimą laiku ir tinkamai, vykdo projektų techninę ir finansinę priežiūrą ir vertina projektų poveikį, parengia projektų koordinavimo ir priežiūros metodikas, įgyvendina projektus techniškai ir finansiškai, prižiūri, kaip naudojamos finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšos, kaupia ir sistemina finansinę ir statistinę informaciją apie projektų įgyvendinimą iki PHARE ir pereinamojo laikotarpio priemonės programų įgyvendinimo pabaigos ir 5 metus nuo Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos, kaip SAPARD agentūros, atlikto paskutinio mokėjimo dienos pagal SAPARD programos projektus:“.

1.4. Išbraukti 3 punkte žodžius „kitos valstybės institucijos ir įstaigos“ ir įrašyti vietoj skaičiaus „2.6“ skaičių „2.4“.

1.5. Išdėstyti 4 punktą taip:

4. Įpareigoti ministerijas, nurodytas šio nutarimo 2.1–2.4 punktuose, Finansų ministerijos nustatyta tvarka:

4.1. teikti Finansų ministerijai lėšų, skirtų projektams, finansuojamiems iš finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšų, įgyvendinti, panaudojimo pagal paskirtį ataskaitas (išskyrus SAPARD) iki PHARE ir pereinamojo laikotarpio priemonės programų lėšų išmokėjimo termino pabaigos;

4.2. tvarkyti 4.1 punkte nurodytų lėšų apskaitą;

4.3. teikti Finansų ministerijai projektų, finansuojamų iš finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšų, įgyvendinimo ataskaitas (išskyrus SAPARD) iki PHARE ir pereinamojo laikotarpio priemonės projektų įgyvendinimo pabaigos.“

1.6. Nurodytu nutarimu patvirtintose Finansinių Europos Sąjungos paramos programų lėšų valdymo ir kontrolės taisyklėse:

1.6.1. Išdėstyti 1 punktą taip:

1. Finansinių Europos Sąjungos paramos programų lėšų valdymo ir kontrolės taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja finansinių Europos Sąjungos paramos programų – Techninės ir finansinės šalių donorių paramos šalims kandidatėms fondo programos (toliau – PHARE), Pereinamojo laikotarpio institucijų plėtros priemonės (toliau – pereinamojo laikotarpio priemonė), Specialiosios žemės ūkio ir kaimo plėtros paramos programos (toliau – SAPARD) – lėšų (toliau – finansinė parama), skirtų projektams Lietuvos Respublikoje finansuoti, valdymą ir šių lėšų panaudojimo kontrolę. Pereinamojo laikotarpio priemonės lėšų valdymas ir kontrolė atliekami vadovaujantis Taisyklių 3 punkte nustatyta PHARE programos lėšų valdymo ir kontrolės tvarka ir dalyvaujant Taisyklių 2.1, 2.2, 2.4–2.7 ir 2.12 punktuose nurodytiems pareigūnams bei institucijoms.“

1.6.2. Išdėstyti 2 punkto pirmąją pastraipą taip:

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos:“.

1.6.3. Išdėstyti 2.1 punktą taip:

2.1. įgaliotasis valstybės pareigūnas – Lietuvos Respublikos Vyriausybės skiriamas valstybės tarnautojas, vadovaujantis Europos bendrijų pagalbos programų įgyvendinimo Lietuvos Respublikoje nacionaliniam fondui (toliau – Nacionalinis fondas), Nacionalinio fondo vardu įsipareigojęs, kad Nacionalinis fondas prisiims visišką atsakomybę už finansinių Europos Sąjungos paramos programų (PHARE ir SAPARD) lėšas. Įgaliotasis valstybės pareigūnas yra finansų viceministras;“.

1.6.4. Išbraukti 2.7 punkte žodį „bendrijų“.

1.6.5. Išdėstyti 2.13 punktą taip:

2.13. pažeidimas – bet koks Lietuvos Respublikos ir Europos Komisijos finansinio memorandumo ar atitinkamų Lietuvos Respublikos arba Europos Sąjungos teisės aktų nuostatų pažeidimas veikimu arba neveikimu, dėl kurio atsirado ar galėjo atsirasti Europos Sąjungos biudžeto ir (arba) Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto nuostolių.“

1.6.6. Išdėstyti 3.1 punktą taip:

3.1. PHARE programos lėšos Lietuvos Respublikai skiriamos vadovaujantis 1989 m. gruodžio 18 d. Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 3906/89 dėl ekonominės pagalbos Vengrijos Respublikai ir Lenkijos Respublikai (OL 2004 m. specialusis leidimas, 11 skyrius, 17 tomas, p. 40) ir Lietuvos Respublikos Seimo 1995 m. birželio 27 d. nutarimu Nr. I-964 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Europos Ekonominės Bendrijos pagrindinės sutarties bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Europos Ekonominės Bendrijos finansinio memorandumo ratifikavimo“ (Žin., 1995, Nr. 55-1364) ratifikuota Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Europos Ekonominės Bendrijos pagrindine sutartimi (toliau – Pagrindinė sutartis).

Pereinamojo laikotarpio priemonės lėšos Lietuvos Respublikai skiriamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymu dėl Belgijos Karalystės, Danijos Karalystės, Vokietijos Federacinės Respublikos, Graikijos Respublikos, Ispanijos Karalystės, Prancūzijos Respublikos, Airijos, Italijos Respublikos, Liuksemburgo Didžiosios Hercogystės, Nyderlandų Karalystės, Austrijos Respublikos, Portugalijos Respublikos, Suomijos Respublikos, Švedijos Karalystės, Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės (Europos Sąjungos valstybių narių) ir Čekijos Respublikos, Estijos Respublikos, Kipro Respublikos, Latvijos Respublikos, Lietuvos Respublikos, Vengrijos Respublikos, Maltos Respublikos, Lenkijos Respublikos, Slovėnijos Respublikos, Slovakijos Respublikos sutarties dėl Čekijos Respublikos, Estijos Respublikos, Kipro Respublikos, Latvijos Respublikos, Lietuvos Respublikos, Vengrijos Respublikos, Maltos Respublikos, Lenkijos Respublikos, Slovėnijos Respublikos ir Slovakijos Respublikos stojimo į Europos Sąjungą ratifikavimo (Žin., 2003, Nr. 91-4108) ratifikuota Belgijos Karalystės, Danijos Karalystės, Vokietijos Federacinės Respublikos, Graikijos Respublikos, Ispanijos Karalystės, Prancūzijos Respublikos, Airijos, Italijos Respublikos, Liuksemburgo Didžiosios Hercogystės, Nyderlandų Karalystės, Austrijos Respublikos, Portugalijos Respublikos, Suomijos Respublikos, Švedijos Karalystės, Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės (Europos Sąjungos valstybių narių) ir Čekijos Respublikos, Estijos Respublikos, Kipro Respublikos, Latvijos Respublikos, Lietuvos Respublikos, Vengrijos Respublikos, Maltos Respublikos, Lenkijos Respublikos, Slovėnijos Respublikos, Slovakijos Respublikos sutartimi dėl Čekijos Respublikos, Estijos Respublikos, Kipro Respublikos, Latvijos Respublikos, Lietuvos Respublikos, Vengrijos Respublikos, Maltos Respublikos, Lenkijos Respublikos, Slovėnijos Respublikos ir Slovakijos Respublikos stojimo į Europos Sąjungą (toliau – Stojimo sutartis);“.

1.6.7. Išdėstyti 3.2 punktą taip:

3.2. lėšos iš Europos Sąjungos patenka į Nacionalinį fondą, kurio steigimą ir veiklą reglamentuoja Supratimo memorandumas dėl Nacionalinio fondo steigimo (toliau – Supratimo memorandumas), pasirašytas tarp Lietuvos Respublikos ir Europos Komisijos 1998 metais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. balandžio 29 d. nutarimas Nr. 498 „Dėl Europos bendrijų pagalbos programų įgyvendinimo Lietuvos Respublikoje nacionalinio fondo įsteigimo Finansų ministerijoje“ (Žin., 1999, Nr. 39-1233) ir kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai;“.

1.6.8. Išdėstyti 3.3 punktą taip:

3.3. kasmet Pagrindinės sutarties bei Stojimo sutarties pagrindu Lietuvos Respublikos ir Europos Komisijos pasirašomuose finansiniuose memorandumuose dėl PHARE programos ir pereinamojo laikotarpio priemonės (toliau – PHARE finansiniai memorandumai) nustatomi Europos Komisijos finansiniai įsipareigojimai, šių įsipareigojimų vykdymo terminai, nurodomi finansuojami projektai;“.

1.6.9. Išdėstyti 3.4 punktą taip:

3.4. PHARE programos lėšos, skirtos projektams Lietuvos Respublikoje įgyvendinti, iš Nacionalinio fondo pervedamos PHARE finansiniuose memorandumuose nurodytoms PHARE įgyvendinančiosioms agentūroms vadovaujantis tarp Nacionalinio fondo ir PHARE įgyvendinančiųjų agentūrų pasirašytomis finansavimo sutartimis (toliau – PHARE finansavimo sutartys) ir Lietuvos Respublikos teisės aktais. PHARE finansavimo sutartyse yra nustatoma ataskaitų Nacionaliniam fondui už finansinės paramos lėšų panaudojimą teikimo tvarka, finansinės kontrolės atlikimo tvarka, banko sąskaitų tvarkymo reikalavimai, dokumentų, kartu su paraiška teikiamų Nacionaliniam fondui, sąrašas ir kita;“.

1.6.10. Išbraukti 3.7.1 punkte žodį „bendrijų“.

1.6.11. Išbraukti 3.7.7 punkte žodį „bendrijų“.

1.6.12. Išdėstyti 3.10 punkto pirmąją pastraipą taip:

3.10. kiekviena ministerija, kita valstybės institucija arba įstaiga, gaunanti finansinę paramą pagal PHARE programą, yra atsakinga už investicinės paramos ir institucinio stiprinimo projektų įgyvendinimą, taip pat už bendrojo finansavimo lėšų, numatytų atitinkamo PHARE projekto aprašyme, panaudojimą iki PHARE programos įgyvendinimo pabaigos ir bendrojo finansavimo lėšų panaudojimo ataskaitų teikimą PHARE įgyvendinančiajai agentūrai ir (arba) Centrinei projektų valdymo agentūrai, ir įgaliotajam valstybės pareigūnui pagal finansų ministro patvirtintą formą iki lėšų išmokėjimo termino pabaigos. Šiai atsakomybei užtikrinti kiekvienoje ministerijoje, kitoje valstybės institucijoje arba įstaigoje, gaunančioje finansinę paramą pagal PHARE programą, skiriamas vyresnysis PHARE programos pareigūnas. Kiekviena ministerija, kita valstybės institucija arba įstaiga, gaunanti finansinę paramą pagal PHARE programą, atsako už:“.

1.6.13. Išdėstyti 3.10.7 punktą taip:

3.10.7. tinkamą PHARE projektų įgyvendinimo priežiūrą ir atskaitomybės sistemą iki PHARE programos įgyvendinimo pabaigos;“.

1.6.14. Išdėstyti 3.10.8 punktą taip:

3.10.8. PHARE projektų techninio įgyvendinimo pažangos ataskaitų (tarpinių ir galutinių) teikimą PHARE įgyvendinančiajai agentūrai ir (arba) Centrinei projektų valdymo agentūrai, ir Finansų ministerijai pagal finansų ministro patvirtintas formas iki projektų įgyvendinimo pabaigos;“.

1.6.15. Papildyti nauju 3.10.10 punktu (buvusį 3.10.10 punktą laikyti 3.10.11 punktu):

3.10.10. informacijos pateikimą PHARE įgyvendinančiajai agentūrai ir (arba) Centrinei projektų valdymo agentūrai, ir Finansų ministerijai iki PHARE programos įgyvendinimo pabaigos apie veiksmus su paramos gavėjo įgyvendinant projektą pagal darbų atlikimo ar prekių tiekimo sutartis įgytu turtu (perdavimą kitam subjektui; privatizavimą; perleidimą privačiam sektoriui; naudojimą komerciniams tikslams (pajamoms uždirbti), jeigu toks naudojimas nenumatytas projekto aprašyme; statuso pakeitimą (jeigu nenaudojamas), nurodo, kokie konkretūs pakeitimai bus padaryti, pateikia išsamius paaiškinimus ir nurodo aplinkybes, kurioms atsiradus šie pakeitimai bus padaryti:

3.10.10.1. prieš 2 mėnesius – apie planuojamus veiksmus;

3.10.10.2. per 2 mėnesius – atlikusi veiksmus;“.

1.6.16. Išbraukti 3.11 punkte žodį „bendrijų“ ir žodžius „iš naujo“.

1.6.17. Išbraukti 3.12 punkte žodį „bendrijų“.

1.6.18. Pripažinti netekusiu galios 5 punktą.

1.6.19. Išdėstyti 6.1 punktą taip:

6.1. SAPARD programos lėšos Lietuvos Respublikai skiriamos vadovaujantis 1999 m. birželio 21 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1268/1999 dėl Bendrijos paramos pasirengimo stojimui priemonėms žemės ūkio ir kaimo plėtros srityse Vidurio ir Rytų Europos šalims kandidatėms pasirengimo stojimui laikotarpiu (OL 2004 m. specialusis leidimas, 11 skyrius, 31 tomas, p. 268), taip pat Lietuvos Respublikos ir Europos Komisijos, atstovaujančios Europos Sąjungai, daugiamete finansavimo sutartimi dėl Specialiosios žemės ūkio ir kaimo plėtros paramos programos (toliau – Daugiametė finansavimo sutartis), pasirašyta 2001 m. kovo 5 d. Briuselyje;“.

1.6.20. Išdėstyti 6.2 punktą taip:

6.2. kriterijai, pagal kuriuos atrenkami iš SAPARD programos lėšų finansuojami projektai, Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Nacionalinė mokėjimo agentūra) pateiktų įgaliotajam valstybės pareigūnui mokėjimo paraiškų patvirtinimo ir perdavimo Europos Komisijai terminai ir tvarka nustatomi vadovaujantis Daugiamete finansavimo sutartimi ir Nacionaline žemės ūkio ir kaimo plėtros 2000–2006 metų programa;“.

1.6.21. Išdėstyti 6.3 punktą taip:

6.3. kasmet Daugiametės finansavimo sutarties pagrindu Lietuvos Respublikos ir Europos Komisijos pasirašomose metinėse finansavimo sutartyse dėl SAPARD programos (toliau – SAPARD metinės finansavimo sutartys) nustatomi Europos Komisijos finansiniai įsipareigojimai Lietuvos Respublikai dėl SAPARD programos ir šių įsipareigojimų vykdymo terminai;“.

1.6.22. Išdėstyti 6.5 punktą taip:

6.5. SAPARD programos lėšos, skirtos projektams Lietuvos Respublikoje įgyvendinti, iš Nacionalinio fondo pervedamos Nacionalinei mokėjimo agentūrai pagal Europos bendrijų pagalbos programų įgyvendinimo Lietuvos Respublikoje nacionalinio fondo ir Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos susitarimą dėl SAPARD programos Lietuvos Respublikoje įgyvendinimo ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais;“.

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. sausio 27 d. nutarimo Nr. 77 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 31 d. nutarimo Nr. 953 „Dėl finansinių Europos Sąjungos paramos programų lėšų administravimo, valdymo ir kontrolės tvarkos“ pakeitimo“ (Žin., 2004, Nr. 18-527) 1.10 punktą;

2.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 31 d. nutarimo Nr. 661 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 31 d. nutarimo Nr. 953 „Dėl finansinių Europos Sąjungos paramos programų lėšų administravimo, valdymo ir kontrolės tvarkos“ pakeitimo“ (Žin., 2004, Nr. 88-3222) 1.4.8 punktą;

2.3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 23 d. nutarimo Nr. 1211 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 31 d. nutarimo Nr. 953 ir 2001 m. gruodžio 7 d. nutarimo Nr. 1479 pakeitimo, taip pat 2001 m. gruodžio 7 d. nutarimo Nr. 1480 pripažinimo netekusiu galios“ (Žin., 2004, Nr. 143-5230) 1.3.4 punktą.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

FINANSŲ MINISTRĖ                                                                         INGRIDA ŠIMONYTĖ