PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vertybinių

popierių komisijos 1994 m. sausio 7 d.

posėdžio protokolu Nr. 59.

 

PERIODINĖS INFORMACIJOS APIE EMITENTŲ VEIKLĄ IR JŲ VERTYBINIUS POPIERIUS PATEIKIMO TAISYKLĖS

 

1. Periodinės informacijos apie emitentų veiklą ir jų išleistus vertybinius popierius pateikimo taisyklės (toliau vadinama – taisyklės) reglamentuoja informacijos apie emitento veiklą ir jo išleistus vertybinius popierius pateikimo investitoriams ir Vertybinių popierių komisijai tvarką.

2. Šios taisyklės taikomos visiems emitentams, kurie pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. spalio 30 d. nutarimą Nr. 815 „Dėl vertybinių popierių emisijos ir viešosios apyvartos bei vertybinių popierių biržos laikinųjų nuostatų“ turi registruoti savo vertybinius popierius Vertybinių popierių komisijoje (toliau vadinama-komisija).

3. Periodinė informacija apie emitento veiklą ir jo išleistus vertybinius popierius pateikiama metiniuose prospektuose-ataskaitose, pusmetinėse ataskaitose ir ketvirtinėse ataskaitose, kurios pildomos pagal šių taisyklių 1–3 prieduose nurodytus reikalavimus, laikantis taisyklių 4–6 punktų nuostatų.

Ataskaitos turi būti parengtos laikantis šių taisyklių 1–3 prieduose nurodytos punktų ir skyrių numeracijos. Jeigu atitinkamame ataskaitų punkte nurodyta informacija yra nebūdinga emitentui arba tokios informacijos nėra, rašomas punkto pavadinimas ir dedamas brūkšnys.

Emitentai, veikiantys mažiau kaip trejus metus arba per šį laikotarpį pakeitę savo teisinę – organizacinę formą (įmonės rūšį), vietoj ataskaitinių rodiklių už trejus metus gali pateikti duomenis už faktinį veikimo laikotarpį arba už laikotarpį nuo teisinės – organizacinės formos (įmonės rūšies) pakeitimo.

4. Emitentai, kurių vertybiniai popieriai yra oficialiajame Vertybinių popierių biržos sąraše, privalo pateikti komisijai metinį prospektą – ataskaitą, pusmetinę ir ketvirtinę ataskaitas.

5. Emitentai, kurių vertybiniai popieriai nėra oficialiajame Vertybinių popierių biržos sąraše, pateikia metinį prospektą- ataskaitą ir pusmetinę ataskaitą

6. Emitentai, kurių įstatinis kapitalas yra ne didesnis kaip 250.000 litų ir jų vertybiniai popieriai nėra įtraukti į Vertybinių popierių biržos prekybos sąrašus, komisijai pateikia tik metinį prospektą – ataskaitą.

7. Metinį prospektą – ataskaitą (3 egzemplioriais) emitentas pateikia komisijai per 1 mėnesį nuo ataskaitinio akcininkų susirinkimo dienos, bet ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo ūkinių metų pabaigos. Prospektas – ataskaita turi būti pasirašytas valdybos pirmininko (administracijos vadovo) ir vyriausiojo finansininko.

8. Pusmetines ir ketvirtines ataskaitas (3 egzemplioriais), pasirašytas valdybos pirmininko (administracijos vadovo) ir vyriausiojo finansininko, emitentas turi pateikti komisijai per 30 dienų nuo emitento atitinkamo ūkinių metų ketvirčio pabaigos.

9. Emitentai, kurių vertybiniai popieriai yra įtraukti į oficialųjį Vertybinių popierių biržos prekybos sąrašą, antrojo ketvirčio ataskaitą gali pateikti pusmetinėje ataskaitoje.

10. Emitentas gali nepildyti metinio prospekto-ataskaitos ar periodinės ataskaitos, jeigu atitinkamų ataskaitų pateikimo laikotarpiu komisijoje buvo įregistruoti emitento vertybiniai popieriai pateikiant emisijos prospektą (memorandumą), kuriame atsispindi visi šių ataskaitų duomenys.

11. Emitentai, kurių vertybiniai popieriai yra įtraukti į Vertybinių popierių biržos prekybos sąrašus, po vieną atitinkamų ataskaitų egzempliorių pateikia šiai biržai per tą patį laikotarpį kaip komisijai.

12. Emitentas privalo kiekvienam investitoriui sudaryti sąlygas susipažinti su metiniu prospektu – ataskaita, pusmetine ir ketvirtine ataskaitomis. Metinis prospektas – ataskaita turi būti išsiųstas kiekvienam to raštu pareikalavusiam emitento akcininkui bei kitų jo išleistų vertybinių popierių savininkui.

13. Komisija, išnagrinėjusi jai pateiktas ataskaitas, turi teisę parengti komentarą, nurodydama jame ataskaitose pastebėtus netikslumus, trūkumus ar klaidinančią informaciją. Šį komentarą komisija pateikia emitentui. Emitentas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo komentaro parengimo dienos turi jį paskelbti bent viename respublikiniame dienraštyje. Tais atvejais, kai emitento išleisti vertybiniai popieriai priklauso nedaugeliui savininkų arba prekyba jais nėra intensyvi, komisija gali nustatyti, kad komentaras gali būti paskelbtas emitento įstatuose nustatyta pranešimų paskelbimo tvarka.

14. Komisija neatsako už ataskaitose pateiktą informaciją. Už ataskaitoje pateiktų duomenų teisingumą įstatymų nustatyta tvarka atsako emitento ataskaitą pasirašę asmenys.

15. Jeigu emitentas nesilaiko šių taisyklių reikalavimų arba ataskaitose pateikia klaidinančią informaciją, komisija turi teisę:

15.1. sustabdyti prekybą emitento vertybiniais popieriais Vertybinių popierių biržoje;

15.2. nustatytąja tvarka apriboti emitento teisę išleisti naujus vertybinius popierius;

15.3. skirti pinigines baudas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________

 

 

 

1 priedas

 

EMITENTO METINIO PROSPEKTO – ATASKAITOS TURINYS

 

ĮVADAS

 

1. Emitento pavadinimas ir buveinės adresas.

2. Ūkiniai metai, už kuriuos parengtas prospektas-ataskaita.

3. Informacija apie tai, kur ir kada galima susipažinti su ataskaita bei kitais dokumentais, kuriais naudojantis ji buvo parengta (finansinėmis ataskaitomis, auditorių ataskaitomis ir pan.).

4. Prospektą-ataskaitą parengusių asmenų vardai ir pavardės, pareigos, darbovietė (jeigu ataskaitą rengę asmenys nėra emitento darbuotojai).

5. Konsultantai, kurių paslaugomis už užmokestį buvo naudojamasi rengiant ataskaitą: vardai ir pavardės (juridinių asmenų pavadinimai), adresai.

6. Emitento valdybos, prospektą-ataskaitą rengusių asmenų ir konsultantų patvirtinimas, kad joje pateikta informacija atitinka tikrovę ir nėra nutylėtų faktų, galinčių turėti esminės įtakos investitorių sprendimams.

 

I skyrius. Duomenys apie emitento kapitalą ir išleistus vertybinius popierius

 

1. Emitentas.

(Emitento pavadinimas, buveinės adresas, telefono, telefakso, teletaipo numeriai; emitento įregistravimo įmonių rejestre duomenys).

2. Emitento veiklos teisiniai pagrindai.

(Norminiai aktai, kurių pagrindu veikia emitentas).

3. Emitento teisinė-organizacinė forma (įmonės rūšis).

4. Įstatuose numatytas veiklos laikotarpis.

5. Emitento veiklos pobūdis.

(Pagal įstatus).

6. Emitento įstatinis kapitalas ir jo pokyčiai per paskutiniuosius 3 metus.

(Įmonių rejestre įregistruotas įstatinis kapitalas: dydis, struktūra pagal akcijų rūšis ir klases (kiekvienos rūšies ir klasės akcijų skaičius, nominali vertė, bendra nominali vertė ir lyginamasis svoris įstatiniame kapitale), neapmokėta bendros nominalios vertės dalis ir jos apmokėjimo sąlygos, išmokėti (priskaičiuoti) dividendai, dividendų suma, tenkanti vienai akcijai atitinkamais jų išmokėjimo metais).

7. Akcininkai.

(Akcininkai, turintys daugiau kaip 5 procentus emitento įstatinio kapitalo ar balsų ataskaitinių ūkinių metų pradžioje ir pabaigoje: vardai ir pavardės (įmonių, įstaigų ar organizacijų pavadinimai), akcijų skaičius pagal rūšis ir klases, turima įstatinio kapitalo ir balsų dalis procentais; bendras akcininkų skaičius; bendras akcininkų skaičius, neįskaitant emitento darbuotojų ir jų turima įstatinio kapitalo bei balsų dalis procentais; valstybei priklausančio įstatinio kapitalo ir balsų dalis procentais; valstybės interesams atstovaujančio organo pavadinimas).

8. Vertybiniai popieriai, nepažymintys dalyvavimo įstatiniame kapitale.

(Pavadinimai, nominali vertė, skaičius, bendra nominali vertė, savininkams suteikiamos teisės, privilegijos ir apribojimai, galiojimo terminas, išmokėjimai šių vertybinių popierių savininkams per ataskaitinius metus).

9. Emitento vertybinių popierių antrinė apyvarta.

(Vertybinių popierių biržos, kurioje prekiaujama emitento vertybiniais popieriais, pavadinimas; prekybos sąrašo pavadinimas; ataskaitinių metų aukščiausia, žemiausia ir paskutinės sesijos kaina; maksimali, minimali ir paskutinės sesijos apyvarta pagal vertybinių popierių rūšis ir klases).

10. Sutartys su finansų maklerio įmonėmis.

(Finansų maklerio įmonių, su kuriomis emitentas yra sudaręs aptarnavimo sutartis, pavadinimai, adresai, sutarčių pobūdis).

 

II skyrius. Emitento veikla

 

1. Gamybos (paslaugų) charakteristika.

(Bendra gamybos (teikiamų paslaugų) apimtis per paskutinius 3 metus, paskutiniųjų trejų metų gamybos apimtys vertine ir natūrine išraiška pagal pagrindines gaminamos produkcijos (teikiamų paslaugų) rūšis, pagrindinių gaminių (paslaugų) lyginamasis svoris bendroje gamybos (paslaugų teikimo) apimtyje, gaminių (paslaugų teikimo) kainos ir jų dinamika per paskutinius 3 metus, įsisavinamos ar numatomos įsisavinti naujos produkcijos (paslaugų) apibūdinimas, kita reikšminga informacija apie gaminamą produkciją (teikiamas paslaugas)).

2. Realizavimo rinkos.

(Paskutiniųjų trejų metų realizuotos produkcijos (paslaugų) apimtys Lietuvoje ir užsienyje (pagal šalis), realizavimo pobūdis (ilgalaikės ar trumpalaikės sutartys, atsitiktiniai sandėriai, realizavimas per savo paskirstymo tinklą, dalyvavimas biržų prekyboje ir pan.), artimiausiu metu numatomos įsisavinti rinkos).

3. Tiekimas.

(Pagrindiniai žaliavų, komplektuojančių detalių, energetinių išteklių ir paslaugų tiekėjai, tiekimų apimtys procentais (pagal šalis); ryšių su pagrindiniais tiekėjais pobūdis (trumpalaikės ar ilgalaikės sutartys, atsitiktiniai pirkimai)).

4. Nekilnojamas turtas ir kitos pagrindinės priemonės.

(Žemės sklypo dydis, geografinė padėtis, naudojimosi sklypu teisinis pagrindas; pagrindinių pastatų ir statinių aprašymas (funkcinė paskirtis, balansinė vertė, amžius ir būklė), informacija apie nebaigtas statybas (funkcinė paskirtis, sąmatinė vertė, įsisavinta dalis, numatomas statybos užbaigimo terminas); pagrindinių mašinų, įrengimų grupių ir technologinių linijų aprašymas (pavadinimai, funkcinė paskirtis, amžius, balansinė vertė, šalis gamintoja); pokyčiai, palyginus su praėjusiais metais, ir trumpas jų apibūdinimas).

5. Patentai, licencijos, kontraktai.

(Emitento priklausomybės nuo patentų, licencijų, pramoninių, komercinių ir finansinių kontraktų trumpas apibūdinimas; pokyčiai, palyginus su praėjusiais metais, ir trumpas jų apibūdinimas).

6. Teisminiai(arbitražo) procesai.

(Informacija apie teisminius ar arbitražo procesus, galinčius turėti ar turėjusius įtakos emitento finansinei būklei per paskutiniuosius vienerius metus (taikytos sankcijos ir paskirtos baudos, jų priežastys, neišspręsti teisminiai ar arbitražo procesai ir galimos jų pasekmės); pokyčiai, palyginus su praėjusiais metais, ir trumpas jų apibūdinimas).

7. Darbuotojai.

(Vidutinis sąrašinis darbuotojų skaičius; darbuotojų grupavimas pagal išsilavinimą; vadovaujančio personalo, specialistų, darbininkų skaičius ir vidutinis mėnesinis atitinkamos darbuotojų grupės darbo užmokestis; pokyčiai, palyginus su praėjusiais metais, ir trumpas jų apibūdinimas).

8. Investicijos.

(Įmonių, į kurias emitentas yra investavęs lėšas, sudarančias daugiau kaip 10 procentų emitento įstatinio kapitalo, pavadinimai, buveinių adresai, veiklos pobūdis, įstatinio kapitalo, kapitalo rezervo ir pelno rezervo fondų dydžiai, apmokėta ir neapmokėta emitento dalis įstatiniame kapitale, grynasis pelnas (nuostoliai), rentabilumas, emitentui išmokėti dividendai, emitento suteiktos ir gautos paskolos per ataskaitinius ūkinius metus.*

Stambūs, sudarantys daugiau kaip 10 procentų emitento įstatinio kapitalo, investicijų projektai, įgyvendinti per paskutiniuosius 3 metus: investicijų rūšys, investicijų apimtys, investicijų finansavimo šaltiniai (išoriniai, vidiniai); investicijų geografinis pasiskirstymas (Lietuvoje, užsienyje).

Informacija apie ateityje numatomas investicijas).

9. Konkurentai.

(Pagrindiniai konkurentai vidaus bei užsienio rinkose).

 

III skyrius. Finansinė būklė.

 

1. Buhalterinis balansas.

(Paskutiniųjų 3 metų buhalteriniai balansai, išdėstyti palyginamojoje lentelėje).

2. Pelno (nuostolių) ataskaita – Juridinių asmenų finansiniai rezultatai.

(Paskutiniųjų 3 metų pelno (nuostolių) ataskaitos, išdėstytos palyginamojoje lentelėje).

3. Pinigų srautų ataskaita.

(Paskutiniųjų 3 metų pinigų srautų ataskaitos, išdėstytos palyginamojoje lentelėje).

4. Pelno paskirstymas.

(Pelno paskirstymo ataskaitos per paskutiniuosius 3 metus, išdėstytos palyginamojoje lentelėje).

5. Finansinių ataskaitų paaiškinimas.

(Pasikeitimų finansinėse ataskaitose priežastys, ilgalaikių ir trumpalaikių paskolų apibūdinimas (kreditoriai, palūkanų dydis, grąžinimo sąlygos) ir pan.).

6. Auditorių išvada apie emitento finansinę būklę.

(Iki audito įstatymo priėmimo gali būti pateikiama emitento revizoriaus išvada, išskyrus atvejus, kai emitento vertybiniai popieriai yra įtraukti į Vertybinių popierių biržos oficialųjį prekybos sąrašą).

 

IV skyrius. Valdymo organai

 

1. Valdymo organų nariai.

(Stebėtojų tarybos, valdybos, administracijos, revizijos tarnybos nariai: užimamos pareigos, vardai ir pavardės, duomenys apie dalyvavimą emitento kapitale (turima kapitalo ir balsų dalis procentais), informacija apie išmokėtą atlyginimą, tantjemas, kitas išmokas iš pelno bei skirtas paskolas per paskutinius vienerius ūkinius metus, duomenys apie dalyvavimą kitų įmonių, įstaigų ir organizacijų veikloje (įmonės, įstaigos ar organizacijos pavadinimas ir užimamos pareigos) bei kapitale (įmonės, įstaigos ar organizacijos pavadinimas, turima kapitalo ir balsų dalis procentais).

2. Sandoriai su suinteresuotais asmenimis.

(Duomenys apie paskutiniųjų vienerių metų emitento pagrindinei veiklai nebūdingus sandorius su įmonėmis, įstaigomis ir organizacijomis, kurių veikloje ar kapitale dalyvauja jo valdymo organų nariai: sandorių rūšys (nekilnojamojo turto, pagrindinių priemonių perleidimas, nebūdingi pirkimo-pardavimo kontraktai, išduotos paskolos); sandorių sąlygos (kaina, atsiskaitymų forma ir sąlygos ir pan.); sandorių apimtys).

 

V skyrius. Neeiliniai ir naujausi įvykiai emitento veikloje ir perspektyvos

 

1. Neeiliniai įvykiai emitento veikloje.

(Neeilinių praėjusių metų įvykių charakteristika, jų data (laikotarpis), duomenys apie tai, kaip apie šiuos įvykius buvo informuoti investitoriai).

2. Naujausi įvykiai emitento veikloje.

(Naujausi pokyčiai emitento veikloje ir finansinėje būklėje, neatspindėti pateiktose finansinėse ataskaitose: produkcijos (paslaugų) apimties ir asortimento pasikeitimai, naujų realizacijos rinkų įsisavinimas ar praradimas, esminiai pokyčiai gamybos kaštų struktūroje ir pardavimo kainose, kapitalo sudėties ir struktūros pasikeitimai).

3. Emitento valdymo organų prognozė apie veiklos perspektyvas artimiausiais ūkiniais metais.

______________

 

 

 

2 priedas

 

EMITENTO VEIKLOS PUSMETINĖS ATASKAITOS TURINYS

 

ĮVADAS

 

1. Emitento: pavadinimas, buveinės adresas, telefono ir telefakso numeriai.

2. Ūkiniai metai, už kuriuos parengta ataskaita.

3. Informacija apie tai, kur ir kada galima susipažinti su ataskaita bei kitais dokumentais, kuriais naudojantis ji buvo parengta (finansinėmis ataskaitomis, auditorių ataskaitomis ir pan.).

4. Ataskaitą parengusių asmenų vardai ir pavardės, pareigos, darbovietė (jeigu ataskaitą rengę asmenys nėra emitento darbuotojai).

5. Konsultantai, kurių paslaugomis už užmokestį buvo naudojamasi rengiant ataskaitą: vardai ir pavardės (juridinių asmenų pavadinimai), adresai.

6. Emitento valdybos, ataskaitą rengusių asmenų ir konsultantų patvirtinimas, kad joje pateikta informacija atitinka tikrovę ir nėra nutylėtų faktų, galinčių turėti esminės įtakos investitorių sprendimams.

 

I skyrius. Duomenys apie kapitalą ir išleistus vertybinius popierius

 

1. Emitento įstatinis kapitalas.

(Įmonių rejestre įregistruotas įstatinis kapitalas: įregistravimo data, dydis, struktūra pagal akcijų rūšis ir klases (kiekvienos rūšies ir klasės akcijų skaičius, nominali vertė, bendra nominali vertė ir lyginamasis svoris įstatiniame kapitale) ataskaitinio pusmečio pradžioje ir pabaigoje; neapmokėta bendros nominalios vertės dalis ir jos apmokėjimo sąlygos, per ataskaitinį laikotarpį už akcijas apmokėta suma).

2. Vertybiniai popieriai, nepažymintys dalyvavimo įstatiniame kapitale.

(Pavadinimai, nominali vertė, skaičius, bendra nominali vertė, savininkams suteikiamos teisės, privilegijos ir apribojimai, galiojimo terminas, išmokėjimai šių vertybinių popierių savininkams per paskutiniuosius vienerius metus).

3. Emitento vertybinių popierių antrinė apyvarta.

(Vertybinių popierių biržos, kurioje prekiaujama emitento vertybiniais popieriais, pavadinimas; prekybos sąrašo pavadinimas, aukščiausia, žemiausia ir paskutinė kaina; maksimali, minimali ir paskutinė apyvarta per ataskaitinius ūkinius metus pagal vertybinių popierių rūšis ir klases).

4. Sutartys su finansų maklerio įmonėmis.

(Finansų maklerio įmonių, su kuriomis emitentas yra sudaręs aptarnavimo sutartis, pavadinimai, adresai, sutarčių pobūdis).

 

II skyrius. Finansinė būklė.

 

1. Buhalterinis balansas.

(Buhalterinis balansas ataskaitinio laikotarpio pradžioje ir pabaigoje, pateiktas palyginamojoje lentelėje).

2. Pelno (nuostolių) ataskaita – Juridinių asmenų finansiniai rezultatai.

(Einamųjų metų ataskaitinio pusmečio pelno (nuostolių) ataskaita, išdėstyta palyginamojoje lentelėje su praėjusių metų atitinkamo pusmečio duomenimis).

4. Finansinių ataskaitų paaiškinimas.

(Esminių pasikeitimų finansinėse ataskaitose priežastys, ilgalaikių ir trumpalaikių paskolų apibūdinimas (kreditoriai, palūkanų dydis, grąžinimo sąlygos) ir pan.).

 

III skyrius. Neeiliniai įvykiai emitento veikloje

 

(Trumpa neeilinių pusmečio įvykių charakteristika, jų data (laikotarpis), duomenys apie tai, kaip ši informacija buvo atskleista investitoriams).

 

IV skyrius. Kita informacija, kuri emitento nuomone gali turėti esminės įtakos vertybinių popierių kainų svyravimui (investitorių sprendimams).

 

 

______________

 

 

3 priedas

 

EMITENTO VEIKLOS KETVIRČIO ATASKAITOS TURINYS

 

ĮVADAS

 

1. Emitento: pavadinimas, buveinės adresas, telefono ir telefakso numeriai, įmonių rejestre įregistruotas įstatinis kapitalas.

2. Ataskaitinis laikotarpis, už kurį parengta ketvirčio ataskaita.

3. Ketvirčio ataskaitą parengusių asmenų vardai ir pavardės, pareigos, darbovietė (jeigu ketvirčio ataskaitą rengę asmenys nėra emitento darbuotojai).

4. Konsultantai, kurių paslaugomis už užmokestį buvo naudojamasi rengiant ketvirčio ataskaitą: vardai ir pavardės (juridinių asmenų pavadinimai), adresai.

5. Emitento valdybos narių, ketvirčio ataskaitą rengusių asmenų ir konsultantų patvirtinimas, kad joje pateikta informacija atitinka tikrovę ir nėra nutylėtų faktų, galinčių turėti esminės įtakos investitorių sprendimams.

 

I skyrius. Finansinė būklė.

 

1. Buhalterinis balansas.

(Buhalterinis balansas ataskaitinių metų pradžioje, ataskaitinio ketvirčio pradžioje ir pabaigoje, išdėstyti palyginamojoje lentelėje).

2. Pelno (nuostolių) ataskaita.

(Ataskaitinio ketvirčio, ankstesnio ketvirčio ir praėjusių metų atitinkamo ketvirčio pelno (nuostolių) ataskaitų duomenys, išdėstyti palyginamojoje lentelėje).

3. Finansinių ataskaitų paaiškinimas.

(Trumpas finansinių ataskaitų komentaras ir esminių pasikeitimų jose priežastys).

 

II skyrius. Neeiliniai įvykiai emitento veikloje

 

(Trumpa neeilinių ketvirčio įvykių charakteristika, jų data (laikotarpis), duomenys apie tai, kaip ši informacija buvo atskleista investitoriams).

 

III skyrius. Kita informacija, kuri emitento nuomone gali turėti esminės įtakos vertybinių popierių kainų svyravimui (investitorių sprendimams).

 

 

______________

 



* – investicinės akcinės bendrovės pateikia duomenis apie visas investicijas nepriklausomai nuo jų dydžio.