VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKAS 2004 M. SAUSIO 15 D. ĮSAKYMO NR. VA-7 „DĖL MĖNESINĖS PAJAMŲ MOKESČIO NUO A KLASĖS PAJAMŲ DEKLARACIJOS FORMOS, JOS PRIEDŲ FORMŲ BEI JŲ PILDYMO IR PATEIKIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2006 m. rugsėjo 15 d. Nr. VA-70

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 1997 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 110 (Žin., 1997, Nr. 87-2212; 2004, Nr. 82-2966), 18.11 punktu ir siekdamas pagerinti gyventojų pajamų mokesčio administravimą,

pakeičiu Mėnesinės pajamų mokesčio nuo A klasės pajamų deklaracijos FR0572 formos, jos FR0572A, FR0572B, FR0572U priedų pildymo ir pateikimo taisykles, patvirtintas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. sausio 15 d. įsakymu Nr. VA-7 (Žin., 2004, Nr. 14-449; toliau – taisyklės):

1. Taisykles papildau nauju 5-1 punktu:

„5-1. Deklaracijoje neturi būti nurodomi duomenys apie mokestinio laikotarpio atitinkamą kalendorinį mėnesį nuolatiniam Lietuvos gyventojui už samdomąjį darbą užsienio valstybėje, kuri yra Europos Sąjungos valstybė narė arba su kuria Lietuvos Respublika yra sudariusi ir taiko dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, išmokėtas su darbo santykiais susijusias išmokas (pagal mokesčio mokėjimo tvarką priskiriamas A klasės pajamoms), jeigu, turėdamas dokumentą, įrodantį, kad nuo tokių išmokų užsienio valstybėje sumokėtas pajamų mokestis ar jam tapatus mokestis, mokestį išskaičiuojantis asmuo naikina tokių išmokų dvigubą apmokestinimą, t. y. neapmokestina tokių išmokų pajamų mokesčiu.

Pavyzdžiui, Lietuvos įmonė vykdo ūkinę veiklą Lietuvoje, taip pat užsiima ūkine veikla Lenkijoje per ten registruotą savo nuolatinę buveinę. Lietuvos įmonės nuolatinėje buveinėje Lenkijoje dirba du nuolatiniai Lietuvos gyventojai. Atlyginimą už darbą Lenkijoje jiems moka Lietuvos įmonės nuolatinė buveinė Lenkijoje, kuri nuo atlyginimo išskaičiuoja pajamų mokestį pagal Lenkijos Respublikos vidaus mokesčių įstatymus. Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartyje nustatyta, kad su darbo santykiais susijusios pajamos už Lenkijoje atliekamą samdomą darbą, kurias nuolatinis Lietuvos gyventojas gauna iš Lietuvos įmonės, neatsižvelgiant į gyventojo Lenkijoje išbūtų dienų skaičių, apmokestinamos Lenkijoje pagal jos vidaus mokesčių įstatymus, jeigu nuolatiniam Lietuvos gyventojui išmokamas atlyginimas už darbą Lenkijoje yra priskiriamas nuolatinei buveinei, kurią Lietuvos įmonė turi Lenkijoje. Kadangi Lietuvos įmonės nuolatinė buveinė Lenkijoje, kiekvieną mėnesį mokėdama atlyginimą nuolatiniam Lietuvos gyventojui už darbą Lenkijoje, pagal Lenkijos Respublikos mokesčių įstatymus nuo atlyginimo išskaičiuoja pajamų mokestį, tai Lietuvoje toks atlyginimas neapmokestinamas pajamų mokesčiu. Lietuvos įmonė deklaracijoje nenurodo tokių nuolatinių Lietuvos gyventojų už darbą Lenkijoje iš nuolatinės buveinės Lenkijoje gautų atlyginimų sumų bei nuo jų Lietuvoje neišskaičiuoja pajamų mokesčio, kadangi nuo tokių sumų pajamų mokestį išskaičiuoja Lietuvos įmonės nuolatinė buveinė Lenkijoje.“

2. Taisykles papildau nauju aštuntuoju skyriumi ir jį išdėstau taip:

 

VIII. DEKLARACIJOS B PRIEDO PILDYMAS, KAI MOKESTĮ IŠSKAIČIUOJANTIS ASMUO NAIKINA NUOLATINIAM LIETUVOS GYVENTOJUI UŽ SAMDOMĄJĮ DARBĄ UŽSIENIO VALSTYBĖJE, KURI YRA EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĖ NARĖ ARBA SU KURIA LIETUVOS RESPUBLIKA YRA SUDARIUSI IR TAIKO DVIGUBO APMOKESTINIMO IŠVENGIMO SUTARTĮ, IŠMOKĖTŲ SU DARBO SANTYKIAIS SUSIJUSIŲ IŠMOKŲ DVIGUBĄ APMOKESTINIMĄ

 

87. Tuo atveju, kai mokestį išskaičiuojantis asmuo per mokestinio laikotarpio atitinkamą kalendorinį mėnesį nuolatiniam Lietuvos gyventojui už samdomąjį darbą užsienio valstybėje, kuri yra Europos Sąjungos valstybė narė arba su kuria Lietuvos Respublika yra sudariusi ir taiko dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, išmoka su darbo santykiais susijusias išmokas ir nuo jų Lietuvoje išskaičiuoja ir į Lietuvos Respublikos biudžetą perveda pajamų mokestį, tačiau to paties mokestinio laikotarpio vėlesnį kalendorinį mėnesį (t. y. ne tą patį mokestinio laikotarpio kalendorinį mėnesį, kurį buvo išmokėtos tokios išmokos) nuo tokių su darbo santykiais susijusių išmokų užsienio valstybėje sumokamas pajamų mokestis ar jam tapatus mokestis (jeigu išmokos mokamos už darbą užsienio valstybėje, su kuria sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis – užsienio valstybėje turi būti sumokamas pajamų mokestis ar jam tapatus mokestis, remiantis šios sutarties nuostatomis), tai mokestį išskaičiuojantis asmuo mokestiniu laikotarpiu gali naikinti tokių išmokų dvigubą apmokestinimą, taisyklių VII skyriuje nustatyta tvarka užpildęs deklaracijos B priedą. Deklaracijos B priede turi būti nurodyta, kad per atitinkamą kalendorinį mėnesį nuolatiniam Lietuvos gyventojui išmokėtos su darbo santykiais susijusios išmokos už samdomąjį darbą užsienio valstybėje, kuri yra Europos Sąjungos valstybė narė arba su kuria sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, nuo kurių užsienio valstybėje buvo sumokėtas pajamų mokestis ar jam tapatus mokestis, yra priskiriamos neapmokestinamosioms deklaruojamoms su darbo santykiais susijusioms išmokoms, t. y. šios išmokos deklaracijos B priede įrašomos su minuso ženklu.

Pavyzdžiui, Lietuvos įmonėje dirba dešimt darbuotojų – nuolatinių Lietuvos gyventojų, kurių darbo sutartyse nurodyta, kad kiekvieno jų mėnesio atlyginimas yra 3000 Lt. Lietuvos įmonė atlyginimą darbuotojams moka vieną kartą per mėnesį, t. y. atlyginimą už einamąjį mėnesį išmoka kito mėnesio 8 dieną. Lietuvos įmonė, su Norvegijos kompanija sudariusi personalo nuomos sutartį, penkis savo darbuotojus išsiunčia dirbti į Norvegiją. Tokie darbuotojai Norvegijoje dirba 2006 m. visą balandžio mėn. Lietuvos įmonė, gegužės 8 d. išmokėdama savo darbuotojams už darbą Norvegijoje balandžio mėn. apskaičiuotą atlyginimą, nuo jo išskaičiuoja ir į Lietuvos Respublikos biudžetą perveda pajamų mokestį Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme nustatyta tvarka. Lietuvos Respublikos ir Norvegijos Karalystės dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartyje nustatyta, kad Lietuvos įmonės Norvegijos kompanijai išnuomotų darbuotojų -nuolatinių Lietuvos gyventojų už darbą Norvegijoje iš Lietuvos vieneto gautos pajamos gali būti apmokestintos Norvegijoje pagal jos vidaus mokesčių įstatymus, neatsižvelgiant į tokių gyventojų Norvegijoje išbūtų dienų skaičių. Tarkime, kad 2006 m. birželio mėn. Norvegijoje sumokėtas pajamų mokestis nuo penkiems nuolatiniams gyventojams už darbą balandžio mėn. Norvegijoje Lietuvos įmonės išmokėtų su darbo santykiais susijusių išmokų. Naikinant tokių darbuotojų balandžio mėn. atlyginimo dvigubą apmokestinimą, toks atlyginimas atleidžiamas nuo pajamų mokesčio Lietuvoje. Tam Lietuvos įmonė, teikdama birželio mėn. deklaraciją, kartu turi pateikti jos B priedą, kurio B3 laukelyje turi nurodyti 15 000 Lt su darbo santykiais susijusių išmokų sumą su minuso ženklu (3000 Lt x 5 darbuot.), B5 laukelyje turi nurodyti 4472 Lt išskaičiuoto pajamų mokesčio sumą su minuso ženklu (((3000 Lt - 290 Lt) x 0,33) x 5 darbuot. = 4472 Lt), o B6 laukelyje turi nurodyti laikotarpį, kurio deklaracija tikslinama, t. y. 2006 05.

88. Mokestį išskaičiuojantis asmuo mokestiniu laikotarpiu gali naikinti nuolatiniam Lietuvos gyventojui už samdomąjį darbą užsienio valstybėje, kuri yra Europos Sąjungos valstybė narė arba su kuria sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, išmokėtų su darbo santykiais susijusių išmokų dvigubą apmokestinimą tik tada, kai jo darbuotojas – nuolatinis Lietuvos gyventojas jam pateikia prašymą, kad, nuo tokių išmokų užsienio valstybėje sumokėjus pajamų mokestį ar jam tapatų mokestį, darbdavys perskaičiuotų gyventojui Lietuvoje mokėtiną pajamų mokestį, o darbdavys šiame prašyme turi pažymėti, kad sutinka tai atlikti.“.

3. Buvusius Taisyklių VIII–IX skyrius atitinkamai laikau IX–X skyriais.

4. Buvusius Taisyklių 87–93 punktus atitinkamai laikau 89–95 punktais.

 

 

 

VIRŠININKAS                                                                                MODESTAS KASELIAUSKAS

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos finansų ministras

Zigmantas Balčytis

2006 m. rugsėjo 15 d.