LIETUVOS RESPUBLIKOS

ĮSTATYMAS DĖL 2003 M. LAPKRIČIO 27 D. TARYBOS REGLAMENTO (EB) NR. 2201/2003 DĖL JURISDIKCIJOS IR TEISMO SPRENDIMŲ, SUSIJUSIŲ SU SANTUOKA IR TĖVŲ PAREIGOMIS, PRIPAŽINIMO BEI VYKDYMO, PANAIKINANČIO REGLAMENTĄ (EB) NR. 1347/2000, ĮGYVENDINIMO

Į S T A T Y M A S

 

2005 m. balandžio 21 d. Nr. X-169

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šis įstatymas skirtas užtikrinti tinkamą 2003 m. lapkričio 27 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 2201/2003 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų, susijusių su santuoka ir tėvų pareigomis, pripažinimo bei vykdymo, panaikinančio Reglamentą (EB) Nr. 1347/2000, (OL, Specialus leidimas, 2004 m., 19 skyrius, 06 tomas, 243 psl.) (toliau – Reglamentas) įgyvendinimą.

2. Šis įstatymas nustato su Reglamento įgyvendinimu susijusius bylų dėl neteisėtai išvežto ar kitoje, negu jis nuolat gyveno, valstybėje narėje laikomo vaiko grąžinimo, prašymų dėl naudojimosi bendravimo teisėmis nagrinėjimo, Europos Sąjungos valstybių narių, išskyrus Danijos Karalystę, (toliau – valstybė narė) teismų išduotų pažymėjimų vykdymo ypatumus ir centrines institucijas, atliekančias Reglamente nustatytas funkcijas.

 

2 straipsnis. Vaiko grąžinimas

1. Bylos dėl neteisėtai išvežto ar kitoje, negu jis nuolat gyveno, valstybėje narėje laikomo vaiko grąžinimo (toliau – bylos dėl vaiko grąžinimo) sprendžiamos Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso XXXIX skyriuje nustatyta tvarka tiek, kiek šis įstatymas nenustato kitaip.

2. Bylos dėl vaiko grąžinimo, kai vaikas neteisėtai išvežtas iš Lietuvos Respublikos ar negrąžintas, teismingos apygardų teismams pagal vaiko gyvenamąją vietą, kurią jis turėjo iki neteisėto išvežimo ar negrąžinimo. Bylos dėl vaiko grąžinimo, kai vaikas neteisėtai atvežtas ar neteisėtai laikomas Lietuvos Respublikoje, teismingos apygardų teismams pagal vaiko buvimo vietą arba paskutinę žinomą vaiko buvimo vietą.

3. Apie bylos dėl vaiko grąžinimo nagrinėjimą pranešama suinteresuotiems asmenims. Teismas, rengdamasis nagrinėti bylą dėl vaiko grąžinimo, paveda šio įstatymo 5 straipsnio 2 punkte nurodytai centrinei institucijai pateikti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.178 straipsnyje numatytą išvadą.

4. Jeigu pareiškėjas gyvena ne Lietuvos Respublikoje ir nepaskyrė atstovo byloje arba įgalioto asmens procesiniams dokumentams gauti, gyvenančių Lietuvos Respublikoje (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 805 straipsnis), prašyme dėl vaiko grąžinimo turi būti nurodytas adresas Lietuvos Respublikoje arba telekomunikacijų galinio įrenginio adresas, kuriuo pareiškėjui būtų galima įteikti procesinius dokumentus.

5. Prašymas dėl vaiko grąžinimo turi būti išnagrinėtas laikantis Reglamento 11 straipsnyje nustatytų terminų. Nagrinėjant bylą žodinio proceso tvarka, turi būti rašomas teismo posėdžio protokolas.

6. Teismo nutartis grąžinti vaiką ar atsisakyti grąžinti vaiką gali būti skundžiama atskiruoju skundu Lietuvos apeliaciniam teismui. Bylose dėl vaiko grąžinimo kasacija negalima.

         

3 straipsnis. Valstybės narės teismų sprendimų vykdymas

1. Valstybės narės teismo sprendimai dėl bendravimo teisių ir dėl vaiko grąžinimo yra vykdytini dokumentai ir vykdomi pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso VI dalyje išdėstytas taisykles tiek, kiek šis įstatymas nenustato kitaip.

2. Valstybėje narėje išduoti pažymėjimai, nurodyti Reglamento 41 ir 42 straipsniuose, yra vykdomieji dokumentai.

 

4 straipsnis. Valstybės narės teismo sprendimo vykdymo praktiniai nurodymai

1. Jei valstybės narės teismo sprendime dėl bendravimo teisių nėra reikalingų nurodymų arba jų nepakanka, vykdymo veiksmus atliekantis antstolis kreipiasi su pareiškimu į vykdymo vietos apylinkės teismą dėl praktinių nurodymų dėl naudojimosi bendravimo teisėmis.

2. Šio straipsnio 1 dalyje numatyti pareiškimai nagrinėjami Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 593 straipsnyje nustatyta tvarka tiek, kiek šis įstatymas nenustato kitaip.

3. Vaikas, kuris sugeba išreikšti savo nuomonę ir suformuluoti savo pažiūras, dėl naudojimosi bendravimo teisėmis turi būti išklausytas teismo posėdyje mutatis mutandis taikant Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 380 straipsnyje nustatytą tvarką.

4. Teismas, rengdamasis nagrinėti šio straipsnio 1 dalyje numatytą pareiškimą, paveda vaiko gyvenamosios vietos valstybinei vaiko teisių apsaugos institucijai pateikti išvadą.

5. Dėl teismo nutarties, kurioje išdėstyti praktiniai nurodymai dėl naudojimosi bendravimo teisėmis, gali būti duodamas atskirasis skundas. Apeliacinės instancijos teismo nutartis, priimta išnagrinėjus atskirąjį skundą, kasacine tvarka neskundžiama.

 

5 straipsnis. Centrinės institucijos

Centrinėmis institucijomis Reglamente numatytoms funkcijoms atlikti skiriamos:

1) Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija – atsakinga už teismų susižinojimo funkcijų atlikimą ir informacijos apie Lietuvos Respublikos teisės nustatytas procedūrines taisykles, susijusias su Reglamento įgyvendinimu, perdavimą;

2) Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija – atsakinga už kitų, negu nurodyta šio straipsnio 1 punkte, Reglamente numatytų funkcijų įgyvendinimą.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS

______________