LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTO RINKIMŲ ĮSTATYMO 12, 13, 15, 16, 28, 29 IR 49 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

2009 m. vasario 19 d. Nr. XI-179

Vilnius

 

(Žin., 1993, Nr. 2-29; 2008, Nr. 71-2721)

 

1 straipsnis. 12 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 12 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Į rinkimų komisiją gali būti siūlomas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris turi teisę būti renkamas Seimo nariu (neatsižvelgiant į nustatytą kandidatui į Seimo narius jauniausią amžių, bet rinkimų dieną ne jaunesnis kaip 18 metų), turi aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą išsilavinimą arba aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą ir nebuvo pastaruosius trejus metus atleistas iš rinkimų komisijos už rinkimų ar Referendumo įstatymų pažeidimus. Reikalavimas turėti aukštąjį išsilavinimą netaikomas apylinkės rinkimų komisijos nariui.“

 

2 straipsnis. 13 straipsnio 4 ir 7 dalių pakeitimas

1. 13 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžio „du“ įrašyti žodį „vieną“, vietoj žodžio „atstovus“ – žodį „atstovą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„4. Partijos, kurios gavo Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje pagal iškeltų kandidatų sąrašą (jungtinį sąrašą), nuo vieno šio daugiamandatėje rinkimų apygardoje iškeltų kandidatų sąrašo (jungtinio sąrašo) turi teisę pasiūlyti į savivaldybių rinkimų komisijas po vieną savo atstovą. Jeigu atstovai atitinka šio įstatymo reikalavimus, Vyriausioji rinkimų komisija jų kandidatūrų atmesti negali. Jeigu kandidatūrų nebuvo pasiūlyta, Vyriausioji rinkimų komisija vietoj jų gali papildomai skirti komisijos nariais kandidatūras, pasiūlytas teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos arba savivaldybės administracijos direktoriaus.“

2. Papildyti 13 straipsnio 7 dalį sakiniu „Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininku skiriamas asmuo, turintis darbo patirties Vyriausiosios rinkimų komisijos arba savivaldybės rinkimų komisijos ar apygardos rinkimų komisijos pirmininku ar nariu arba darbo patirties apylinkės rinkimų komisijos pirmininku“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„7. Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininką skiria Vyriausioji rinkimų komisija. Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininku skiriamas asmuo, turintis darbo patirties Vyriausiosios rinkimų komisijos arba savivaldybės rinkimų komisijos ar apygardos rinkimų komisijos pirmininku ar nariu arba darbo patirties apylinkės rinkimų komisijos pirmininku.“

 

3 straipsnis. 15 straipsnio 7 dalies pakeitimas

Papildyti 15 straipsnio 7 dalį sakiniu „Apylinkės rinkimų komisijos pirmininku skiriamas asmuo, turintis darbo patirties rinkimų komisijos pirmininku ar nariu, arba asmuo, turintis aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą išsilavinimą arba aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„7. Apylinkių rinkimų komisijų pirmininkus skiria savivaldybės rinkimų komisijos. Apylinkės rinkimų komisijos pirmininku skiriamas asmuo, turintis darbo patirties rinkimų komisijos pirmininku ar nariu, arba asmuo, turintis aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą išsilavinimą arba aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą.“

 

4 straipsnis. 16 straipsnio 1 punkto pakeitimas

16 straipsnio 1 punkte išbraukti žodžius „įteikia ar kitaip perduoda rinkėjams rinkėjo pažymėjimus“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„1) iš savivaldybės rinkimų komisijos gauna apylinkės rinkėjų sąrašus, sudaro sąlygas su jais susipažinti rinkėjams, atstovams rinkimams, praneša savivaldybės rinkimų komisijai apie apylinkės rinkėjų sąraše aptiktus netikslumus;“.

 

5 straipsnis. 28 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 28 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Rinkėjo pažymėjimas yra rinkimų komisijos išduotas dokumentas, kuriame nurodoma, kurios rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše yra įrašytas rinkėjas. Rinkimų komisijos pirmininko pasirašyti rinkėjo pažymėjimai įteikiami Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka. Savo rinkėjo pažymėjimą gali išsispausdinti ir pats rinkėjas ar jo prašymu kitas asmuo pagal Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašo duomenis, gautus elektroninėmis ryšio priemonėmis Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka. Šiuo atveju rinkėjo pažymėjimą pasirašo pats rinkėjas, išskyrus atvejus, kai dėl fizinių trūkumų ar neįgalumo rinkėjas pats pasirašyti negali ir pažymėjimą pasirašo kitas rinkėjo pasirinktas asmuo, nurodydamas savo vardą, pavardę ir asmens kodą. Be rinkėjo pažymėjimo (dublikato) balsuoti, išskyrus balsavimą laivuose, negalima.“

 

6 straipsnis. 29 straipsnio 1 ir 3 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 29 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Rinkėjo pažymėjimų įteikimą rinkėjams organizuoja Vyriausioji rinkimų komisija. Vyriausioji rinkimų komisija viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka neskelbiamų derybų būdu perka paslaugų teikėjo, kuriam bus suteikti įgaliojimai įteikti rinkėjo pažymėjimus, paslaugas. Jeigu viešosios paslaugos pirkimas neįvyksta ar nutraukiamas, ar sustabdomas arba sudaryta sutartis dėl viešųjų paslaugų teikimo nutraukiama dėl netinkamo vykdymo, arba atsiranda kitų nenumatytų aplinkybių, Vyriausioji rinkimų komisija įgalioja savivaldybės ir apylinkių rinkimų komisijas įteikti rinkėjo pažymėjimus.“

2. Pakeisti 29 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Rinkėjo pažymėjimas įteikiamas arba rinkėjui asmeniškai, arba kitam kartu su rinkėju gyvenančiam asmeniui, kuris įsipareigoja perduoti jam rinkėjo pažymėjimą. Rinkėjo pažymėjimų įteikimas rinkėjams turi būti baigtas ne vėliau kaip likus 20 dienų iki rinkimų. Jeigu tuo pačiu laikotarpiu yra paskelbti arba Seimo rinkimai, arba rinkimai į Europos Parlamentą, arba savivaldybių tarybų rinkimai, arba referendumas, arba rengiamas pakartotinis balsavimas, rinkėjo pažymėjimas įteikiamas vienas.“

 

7 straipsnis. 49 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 49 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Rinkimų agitacija, nepaisant jos būdų, formų ir priemonių, draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos, išskyrus nuolatinę vaizdinę agitaciją tam skirtose vietose, jeigu ji iškabinta likus ne mažiau kaip 48 valandoms iki rinkimų pradžios. Rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu jokių vaizdinių rinkimų agitacijos priemonių (išskyrus tas, kurias išleido Vyriausioji rinkimų komisija) negali būti balsavimo patalpoje ir 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame yra balsavimo patalpa. Jeigu tuo pačiu metu kartu vyksta arba Seimo rinkimų, arba rinkimų į Europos Parlamentą, arba savivaldybių tarybų rinkimų agitacija arba agitacija dėl referendumo, agitacija draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos tokiomis pat, kaip šioje dalyje nurodyta, sąlygomis ir tvarka.“

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                         VALDAS ADAMKUS

 

_________________