VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO 2004 M. KOVO 1 D. ĮSAKYMO NR. VA-26 „DĖL PASIRINKIMO SKAIČIUOTI PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESTĮ DEKLARAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2008 m. balandžio 29 d. Nr. VA-26

Vilnius

 

 

Pakeičiu Pasirinkimo skaičiuoti pridėtinės vertės mokestį deklaravimo taisykles, patvirtintas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. VA-26 „Dėl Pasirinkimo skaičiuoti pridėtinės vertės mokestį deklaravimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 34-1124), ir išdėstau jas nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

VIRŠININKO PAVADUOTOJAS,

ATLIEKANTIS VIRŠININKO FUNKCIJAS                         SAULIUS TREČEKAUSKAS

 


 

PATVIRTINTA

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. kovo 1 d. įsakymu
Nr. VA-26

(Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2008 m. balandžio 29 d. įsakymu Nr. VA-26)

 

PASIRINKIMO SKAIČIUOTI PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESTĮ DEKLARAVIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios Pasirinkimo skaičiuoti pridėtinės vertės mokestį deklaravimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato, kaip apmokestinamasis asmuo privalo informuoti apskrities valstybinę mokesčių inspekciją (toliau – AVMI) apie savo pasirinkimą Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271; 2004, Nr. 17-505, toliau – PVM įstatymas) nustatytais atvejais ir tvarka skaičiuoti pridėtinės vertės mokestį (toliau – PVM).

2. Apie savo pasirinkimą skaičiuoti PVM apmokestinamasis asmuo turi informuoti AVMI šių Taisyklių III skyriuje nustatytu būdu.

3. Apmokestinamojo asmens pasirinkimas skaičiuoti PVM galioja visiems jo sudaromiems sandoriams ir ne trumpiau kaip 24 mėnesius nuo pasirinkimo deklaravimo dienos.

4. Taisyklės parengtos vadovaujantis PVM įstatymu ir kitais teisės aktais.

5. Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka PVM įstatyme nustatytas sąvokas.

 

II. PASIRINKIMO SKAIČIUOTI PVM ATVEJAI

 

6. Apmokestinamieji asmenys turi teisę pasirinkti skaičiuoti PVM šiais atvejais:

6.1. apmokestinamasis asmuo, teikiantis nekilnojamųjų pagal prigimtį daiktų, nurodytų PVM įstatymo 31 straipsnyje, nuomos paslaugas, turi teisę pasirinkti skaičiuoti PVM už nekilnojamojo pagal prigimtį daikto nuomą, jeigu daiktas yra nuomojamas apmokestinamajam asmeniui PVM mokėtojui;

6.2. apmokestinamasis asmuo, parduodantis ar kitaip perduodantis nekilnojamuosius pagal prigimtį daiktus, nurodytus PVM įstatymo 32 straipsnyje, turi teisę pasirinkti skaičiuoti PVM už nekilnojamojo pagal prigimtį daikto pardavimą ar kitokį perdavimą, jeigu daiktas parduodamas ar kitaip perduodamas apmokestinamajam asmeniui PVM mokėtojui;

6.3. apmokestinamasis asmuo, teikiantis finansines paslaugas, nurodytas PVM įstatymo 28 straipsnio 1–4 dalyse, turi teisę pasirinkti skaičiuoti PVM už šias paslaugas, jeigu jų pirkėjas (klientas) yra apmokestinamasis asmuo PVM mokėtojas;

6.4. PVM mokėtojas turi teisę pasirinkti taikyti PVM skaičiavimą nuo maržos, apskaičiuotos PVM įstatymo 107 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka, PVM įstatymo 106 straipsnio 2 dalies 1–3 punktuose nustatytais atvejais:

6.4.1. kai tiekiami meno kūriniai, kolekciniai ir(arba) antikvariniai daiktai (apibrėžti PVM įstatymo 106 straipsnio 6, 7, 8 dalyse), kuriuos jis pats importavo ir už kuriuos nustatyta tvarka buvo apskaičiuotas importo PVM,

6.4.2. kai tiekiami iš autorių arba jų įpėdinių įsigyti meno kūriniai (apibrėžti PVM įstatymo 106 straipsnio 6 dalyje), kuriuos tiekdami šie asmenys buvo apskaičiavę PVM,

6.4.3. kai tiekiami iš apmokestinamųjų asmenų (kitų negu asmenys, kuriems taikoma ši speciali apmokestinimo schema) įsigyti meno kūriniai (apibrėžti PVM įstatymo 106 straipsnio 6 dalyje), kuriuos tiekdami šie asmenys buvo apskaičiavę PVM taikydami bet kurioje valstybėje narėje meno kūriniams nustatytą sumažintą PVM tarifą.

 

III. PRANEŠIMO APIE PASIRINKIMĄ SKAIČIUOTI PVM PATEIKIMAS

 

7. Apmokestinamieji asmenys, pageidaujantys skaičiuoti ar skaičiuojantys PVM už prekes ir paslaugas, nurodytas šių Taisyklių II skyriuje, apie savo pasirinkimą AVMI turi informuoti tokiu būdu:

7.1. apmokestinamasis asmuo turi pateikti asmeniškai arba paštu (išskyrus el. paštu) atsiųsti AVMI skyriui pagal registravimosi mokesčiu mokėtoju vietą pranešimą apie savo pasirinkimą skaičiuoti PVM (toliau – Pranešimas);

7.2. apmokestinamasis asmuo turi pateikti Pranešimą ne vėliau kaip iki kito mėnesio 25 dienos, skaičiuojant nuo to mėnesio, kurį pirmą kartą apskaičiavo PVM. Pranešimas gali būti pateikiamas ir iš anksto (t. y. dar nepradėjus skaičiuoti PVM, bet numačius tai daryti).

8. Pranešime turi būti nurodyta:

8.1. apmokestinamojo asmens pavadinimas arba vardas, pavardė, PVM mokėtojo kodas (jei įregistruotas PVM mokėtoju), adresas, telefono, fakso numeriai;

8.2. prekės ir paslaugos, kurios yra/bus apmokestinamos PVM;

8.3. data, nuo kurios apmokestinamasis asmuo pageidauja pradėti ar jau pradėjo skaičiuoti PVM;

8.4. Pranešimo pildymo data ir apmokestinamojo (ar jo įgalioto) asmens parašas.

9. Apmokestinamasis asmuo, ne PVM mokėtojas, pateikdamas Pranešimą, atitinkantį šiose Taisyklėse nustatytus reikalavimus, ir norėdamas pasinaudoti PVM įstatyme numatyta teise į PVM atskaitą, privalo kartu pateikti prašymą įregistruoti jį į PVM mokėtojų registrą.

10. AVMI skyriaus valstybės tarnautojas ar pagal darbo sutartį dirbantis bei darbo užmokestį iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto gaunantis darbuotojas (toliau – darbuotojas) ant iš apmokestinamojo asmens priimto ar paštu gauto Pranešimo turi užrašyti gavimo datą ir uždėti spaudą.

11. Jei reikia, AVMI valstybės tarnautojas ar darbuotojas gali pareikalauti iš apmokestinamojo asmens pateikti kitus reikalingus dokumentus (asmens tapatybę patvirtinančius, įmonės įregistravimo ir pan.).

12. AVMI valstybės tarnautojas ar darbuotojas, nustatęs, kad Pranešime įrašyti duomenys yra neteisingi ir/ar netikslūs, neatitinka šiose Taisyklėse nurodytų reikalavimų, turi teisę ne vėliau kaip per 5 darbo dienas (skaičiuojant nuo kitos darbo dienos po Pranešimo gavimo AVMI datos) pakviesti apmokestinamąjį asmenį atvykti į AVMI patikslinti duomenis arba raštu pasiūlyti pašalinti nurodytus trūkumus ir pateikti patikslintą Pranešimą.

13. AVMI valstybės tarnautojas ar darbuotojas, gavęs apmokestinamojo asmens Pranešimą bei įsitikinęs, kad jame pateikti duomenys atitinka Taisyklėse nustatytus reikalavimus, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas (skaičiuojant nuo kitos darbo dienos po Pranešimo gavimo dienos) išsiunčia apmokestinamajam asmeniui patvirtinimą apie Pranešimo gavimą bei nedelsdamas tokį apmokestinamojo asmens pasirinkimą skaičiuoti PVM užfiksuoja atitinkamose AVMI informacinėse sistemose.

 

IV. PASIRINKIMO SKAIČIUOTI PVM ATŠAUKIMAS

 

14. Apmokestinamojo asmens pasirinktas PVM skaičiavimas už šių Taisyklių II skyriuje nurodytas prekes ir paslaugas gali būti atšauktas pagal apmokestinamojo asmens prašymą.

15. Pasirinktas PVM skaičiavimas už šių Taisyklių II skyriuje nurodytas prekes ir paslaugas gali būti atšaukiamas ne anksčiau kaip praėjus 24 mėnesiams nuo tos dienos, kurią buvo pradėtas skaičiuoti PVM, išskyrus atvejus, kai apmokestinamasis asmuo AVMI buvo pateikęs Pranešimą, tačiau faktiškai nesudarė jokių sandorių dėl prekių ir/ar paslaugų, nurodytų Pranešime.

16. Apmokestinamieji asmenys, pageidaujantys atšaukti ar atšaukę savo pasirinkimą skaičiuoti PVM, AVMI turi informuoti tokiu būdu:

16.1. apmokestinamasis asmuo turi pateikti asmeniškai arba paštu (išskyrus el. paštu) atsiųsti AVMI skyriui pagal registravimosi mokesčių mokėtoju vietą rašytinį pranešimą apie pasirinkimo skaičiuoti PVM atšaukimą (toliau – Pranešimas apie atšaukimą);

16.2. apmokestinamasis asmuo tokį Pranešimą apie atšaukimą turi pateikti ne vėliau kaip iki kito mėnesio 25 dienos, skaičiuojant nuo to mėnesio, kurį pradėjo nebeskaičiuoti PVM. Pranešimas apie atšaukimą gali būti pateikiamas ir iš anksto (t. y. prieš pradedant nebeskaičiuoti PVM).

17. Pranešime apie atšaukimą turi būti nurodyta:

17.1. apmokestinamojo asmens pavadinimas arba vardas, pavardė, PVM mokėtojo kodas (jei įregistruotas PVM mokėtoju), adresas, telefono, fakso numeriai;

17.2. prekės ir paslaugos, kurios nėra/nebus apmokestinamos PVM;

17.3. data, nuo kurios apmokestinamasis asmuo pageidauja nebeskaičiuoti ar nebeskaičiuoja PVM;

17.4. Pranešimo apie atšaukimą pildymo data ir apmokestinamojo (ar jo įgalioto) asmens parašas.

18. AVMI valstybės tarnautojas ar darbuotojas ant iš apmokestinamojo asmens priimto ar paštu gauto Pranešimo apie atšaukimą užrašo gavimo datą ir uždeda spaudą.

19. AVMI valstybės tarnautojas ar darbuotojas, esant reikalui, gali pareikalauti, kad apmokestinamasis asmuo pateiktų kitus reikalingus dokumentus (asmens tapatybę patvirtinančius, įmonės įregistravimo ar pan.).

20. AVMI valstybės tarnautojas ar darbuotojas, nustatęs, kad Pranešime apie atšaukimą įrašyti duomenys yra neteisingi ir/ar netikslūs, neatitinka šiose Taisyklėse nurodytų reikalavimų, turi ne vėliau kaip per 5 darbo dienas (skaičiuojant nuo kitos darbo dienos po Pranešimo apie atšaukimą gavimo AVMI datos) pakviesti apmokestinamąjį asmenį atvykti į AVMI patikslinti duomenis arba raštu pasiūlyti pašalinti nurodytus trūkumus ir pateikti patikslintą Pranešimą apie atšaukimą.

21. AVMI valstybės tarnautojas ar darbuotojas, gavęs apmokestinamojo asmens Pranešimą apie atšaukimą ir įsitikinęs, kad pateikti duomenys atitinka Taisyklėse nustatytus reikalavimus, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas (skaičiuojant nuo kitos darbo dienos po Pranešimo apie atšaukimą gavimo dienos) išsiunčia apmokestinamajam asmeniui patvirtinimą apie Pranešimo apie atšaukimą gavimą bei nedelsdamas tokį apmokestinamojo asmens pasirinkimą atšaukti pasirinkimą skaičiuoti PVM užfiksuoja atitinkamose AVMI informacinėse sistemose.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

22. Apmokestinamieji asmenys, pažeidę šių Taisyklių reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________