LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ŪKININKŲ ŪKIŲ REGISTRO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1995 m. sausio 23 d. Nr. 98

Vilnius

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. rugpjūčio 8 d. nutarimą Nr. 701 „Dėl Ūkininkų ūkių registro“ (Žin., 1994, Nr. 62-1217), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Ūkininkų ūkių registro nuostatus (pridedama).

2. Nustatyti, kad Ūkininkų ūkių registro duomenys kaupiami dviem etapais:

pirmajame etape (1995 metų I pusmetis) – ūkių registravimo duomenys;

antrajame etape (1995 metų II pusmetis – 1996 metų I pusmetis) – ūkių veiklos duomenys.

3. Papildyti valstybinių kadastrų, klasifikatorių, registrų rengimo schemos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. spalio 23 d. nutarimu Nr. 793 „Dėl kadastrų, klasifikatorių, registrų rengimo ir funkcionavimo“ (Žin., 1992, Nr. 33-1018), skyrių „Valstybiniai nacionaliniai kadastrai, klasifikatoriai, registrai“ šia pastraipa:

„Ūkininkų ūkių registras

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m rugpjūčio 8 d. nutarimas

Nr. 701

Statistikos departamentas . prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės“.

 

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                          VYTAUTAS EINORIS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1995 m. sausio 23 d. nutarimu

Nr. 98

 

ŪKININKŲ ŪKIŲ REGISTRO NUOSTATAI

 

BENDROJI DALIS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja Ūkininkų ūkių registro (toliau vadinama – registras) sudarymą, tvarkymą bei duomenų naudojimą. Registras yra visos valstybės informacinės sistemos sudedamoji dalis. Jame apskaitomi visi ūkininkų ūkiai, įregistruoti rajonų savivaldybėse Žemės ūkio ministerijos 1994 m. rugpjūčio 4 d. įsakyme Nr. 411 nustatyta tvarka.

2. Registro paskirtis – rinkti ir kaupti duomenis apie Lietuvos Respublikos ūkininkų ūkius, jų skaičių, žemės plotą ir pasiskirstymą naudmenomis, pasėlius, gyvulių skaičių, pastatus, techniką, nuolat atnaujinti šiuos duomenis ir apibendrinti juos, kaip numatyta šiuose nuostatuose.

3. Registro objektas – ūkis (žemės naudotojas), kuris atitinka Lietuvos Respublikos žemės įstatyme nustatytą ūkininko ūkio apibrėžimą. Ūkininku laikomas kiekvienas asmuo nepriklausomai nuo to, kaip jis yra gavęs žemę, – pagal Lietuvos Respublikos valstiečio ūkio įstatymą, ją susigrąžinęs, pirkęs, išsinuomojęs arba turintis teisę dirbti bendrasavininkių tarpusavio susitarimu (bet ne trumpesnį kaip 3 metų laikotarpį), taip pat pageidaujantis susigrąžinti žemę. Skirtingą teisinį režimą turintys plotai sumuojami nustatant ūkininko ūkio dydį.

4. Registro tvarkytojas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. rugpjūčio 8 d. nutarimą Nr. 701 yra Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Statistikos departamentas).

Statistikos departamentas, kurdamas ir naudodamas registrą, vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, potvarkiais ir šiais nuostatais. Jis rengia registro kūrimo, tvarkymo ir jo duomenų gavimo metodiką.

5. Registras naudojamas Žemės ūkio ministerijos, Statistikos departamento, Lietuvos ūkininkų sąjungos, kitų Respublikos lygio valstybės valdymo ir mokslo institucijų bei savivaldybių informacijos poreikiams. Jis sudaro galimybę gauti suvestinius duomenis apie ūkininkų gamybos ir ūkio kryptį pagal kiekvieną duomenų poziciją arba jų grupes.

6. Statistikos departamentas registro pagrindu parenka statistikos tyrimų būdus (atrankinį ar ištisinį), formuoja ūkininkų-respondentų, teikiančių duomenis apie žemės ūkio produkcijos gamybą, o Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba kartu su Lietuvos ūkininkų sąjunga formuoja ūkininkų- respondentų, tvarkančių buhalterinę apskaitą ir teikiančių informaciją apie finansinius rezultatus, tinklą.

7. Registras steigiamas ir išlaikomas Lietuvos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų lėšomis. Registro tvarkytojas gali sukaupti dalį lėšų, teikdamas mokamą informaciją jo nuostatuose numatyta tvarka.

 

REGISTRO TVARKYMAS, INFORMACIJOS SUDEDAMOSIOS DALYS

 

8. Registrą tvarko Statistikos departamentas. Suderinęs su Žemės ūkio ministerija ir Lietuvos ūkininkų sąjunga, jis sprendžia registro duomenų formavimo, suvestinės informacijos rengimo ir pateikimo klausimus.

Registro duomenų formavimo darbus rajonų (apskričių) lygiu Statistikos departamento pavedimu atlieka statistikos skyriai ir rajonų (apskričių) valdybų žemės ūkio skyriai.

9. Registre kaupiami ir atnaujinami:

9.1. šie ūkininkų ūkių registravimo duomenys:

ūkio identifikacinis kodas;

ūkio registravimo data;

duomenų atnaujinimo data;

ūkio likvidavimo data;

ūkininko vardas ir pavardė;

asmens kodas;

ūkininko gyvenamoji vieta (adresas, telefonas);

žemės įsigijimo naudotis data;

teisinę registraciją atlikusios įstaigos pavadinimas;

numeris registracijos knygoje;

žemės teisinė priklausomybė (savininkas, nuomininkas, nuomotojas);

žemės sklypo kadastrinis numeris;

žemės sklypo (žemėnaudos) plotas;

9.2. šie ūkininkų ūkių veiklos duomenys:

naudojamos žemės plotas pagal naudmenas;

pasėliai pagal kultūras;

gyvulių ir paukščių skaičius pagal rūšis ir amžiaus grupes;

žvėreliai pagal rūšis;

bičių šeimos;

vandens telkinių, kuriuose įveistos žuvys, plotas;

žemės ūkio technikos skaičius;

pastatai pagal paskirtį ir įrengtų juose gyvulių vietų skaičius.

Ūkininkų ūkių registravimo duomenys formuojami remiantis rajonų (apskričių) savivaldybių informacija, kuri teikiama Žemės ūkio ministerijai ir Statistikos departamentui jo (kaip registro tvarkytojo) nustatyta tvarka.

Ūkininkų ūkių veiklos duomenys formuojami pildant registro anketas. Anketos formą, suvestinės informacijos rodiklius bei jų pateikimo tvarką nustato Statistikos departamentas.

Registre kiekvienam ūkininko ūkiui suteikiamas indentifikacinis kodas. Jo struktūrą ir suteikimo tvarką nustato registro tvarkytojas. Kodas reikalingas ūkiui identifikuoti, duomenims apie jį kaupti bei tarpusavio ryšiams tarp duomenų bankų ir informacinių sistemų palaikyti.

10. Registras turi būti susijęs tarpusavio ryšiais su įmonių, gyventojų, mokslo, socialinės apsaugos, mokesčių, žemės kadastro ir kitomis informacinėmis sistemomis bei duomenų bankais, kad būtų galima keistis duomenimis, kurių reikia kompleksinei socialinei ekonominei analizei atlikti. Šiuos tarpusavio ryšių klausimus sprendžia Statistikos departamentas.

11. Ministerijos, departamentai, kitos valstybinės institucijos, kurdamos ir naudodamos duomenų bankus, kuriuose bus duomenų apie ūkininkų veiklą, užtikrina informacinį savo sistemų suderinimą su šiuo registru.

 

INFORMACIJOS NAUDOJIMAS

 

12. Gali būti skelbiami tik suvestiniai registro duomenys apie ūkininkų ūkių veiklą. Registro tvarkytojas (Statistikos departamentas) jo nustatyta tvarka ir terminais reguliariai (nemokamai) teikia suvestinius duomenis apie ūkininkų ūkių veiklą valstybės valdymo institucijoms, savivaldybėms ir Lietuvos ūkininkų sąjungai.

13. Tarptautinėms organizacijoms, užsienio valstybių juridiniams ir fiziniams asmenims teikiami tik suvestiniai registro duomenys.

14. Šių nuostatų 5 punkte nurodytoms institucijoms atitinkantys jų veiklos pobūdį duomenys apie ūkininkų ūkius teikiami registro tvarkytojo nustatyta tvarka.

15. Asmuo, kurio duomenys įrašyti registre, turi teisę juos patikrinti ir gauti nemokamą informaciją apie save, taip pat rajono (apskrities), Lietuvos Respublikos suvestinius duomenis.

16. Kitiems juridiniams bei fiziniams asmenims suvestinė registro informacija gali būti teikiama registro tvarkytojo nustatyta tvarka, apmokėjus jos rengimo išlaidas pagal sutartis.

 

DUOMENŲ SAUGOJIMAS IR DARBUOTOJŲ ATSAKOMYBĖ

 

17. Registro tvarkytojui draudžiama taisyti pateikiamus registrui duomenis arba to reikalauti iš pateikėjo. Jeigu pateikti registrui duomenys registro tvarkytojui kelia abejonę, jis prašo, kad įstaiga, pateikusi informaciją apie ūkininko ūkį, ją patikslintų. Klaidingi duomenys, remiantis informaciją pateikusios įstaigos (arba ūkininko) pranešimu, ištaisomi, nurodoma pakeitimo priežastis ir dokumentas.

18. Registro tvarkytojas užtikrina duomenų banke sukauptos informacijos apsaugą nuo vidinio ir išorinio poveikio. Paklausimai duomenims gauti ir duomenų pateikimo atvejai įrašomi ir saugomi programiniu būdu.

19. Registro duomenys kaupiami ir saugomi kompiuterinėse laikmenose. Informacija apie nedirbančius ūkininkų ūkius saugoma 6 metus. Po to ji sunaikinama.

 

REGISTRO LIKVIDAVIMAS

 

20. Registras likviduojamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu.

______________