LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO 2004 M. GRUODŽIO 23 D. ĮSAKYMO NR. 3-586 „DĖL TRANSEUROPINĖS GELEŽINKELIŲ SISTEMOS SĄVEIKOS REIKALAVIMŲ NUSTATYMO IR TAIKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2007 m. lapkričio 10 d. Nr. 3-354

Vilnius

 

1. Pakeičiu Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2004 m. gruodžio 23 d. įsakymą Nr. 3-586 „Dėl Transeuropinės geležinkelių sistemos sąveikos reikalavimų nustatymo ir taikymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 6-165):

1.1. Išdėstau preambulę taip:

„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos geležinkelių transporto kodekso (Žin., 2004, Nr. 72-2489) 7 straipsnio 3 dalies 4 punktu ir 30 straipsniu, Lietuvos Respublikos atitikties įvertinimo įstatymu (Žin., 1998, Nr. 92-2542), Lietuvos Respublikos ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 „Dėl Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058; 2002, Nr. 111-4937) ir įgyvendindamas 1996 m. liepos 23 d. Tarybos direktyvą 96/48/EB dėl transeuropinės greitųjų geležinkelių sistemos sąveikos bei 2001 m. kovo 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/16/EB dėl transeuropinės paprastųjų geležinkelių sistemos sąveikos ir atsižvelgdamas į 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/50/EB, iš dalies keičiančią Tarybos direktyvą 96/48/EB dėl transeuropinės greitųjų geležinkelių sistemos sąveikos ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/16/EB dėl transeuropinės paprastųjų geležinkelių sistemos sąveikos, bei 2007 m. birželio 1 d. Komisijos direktyvą 2007/32/EB, iš dalies keičiančią Tarybos direktyvos 96/48/EB dėl transeuropinės greitųjų geležinkelių sistemos sąveikos VI priedą ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2001/16/EB dėl transeuropinės paprastųjų geležinkelių sistemos sąveikos VI priedą,“.

2. Nurodytuoju įsakymu patvirtintose Transeuropinės geležinkelių sistemos sąveikos reikalavimų nustatymo ir taikymo taisyklėse:

2.1. Papildau 3 punktą naujomis septintąja ir aštuntąja pastraipomis, buvusias septintąją-dvidešimt ketvirtąją pastraipas atitinkamai laikant aštuntąja-dvidešimt penktąja pastraipomis:

Direktyva 2007/32/EB – 2007 m. birželio 1 d. Komisijos direktyva 2007/32/EB, iš dalies keičianti Tarybos direktyvos 96/48/EB dėl transeuropinės greitųjų geležinkelių sistemos sąveikos VI priedą ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2001/16/EB dėl transeuropinės paprastųjų geležinkelių sistemos sąveikos VI priedą.

Eismo saugos lygis – esami ir planuojami (įvykdžius projektą) bendrieji bei papildomi geležinkelių transporto eismo saugos rodikliai, nustatyti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro, atsižvelgus į TSS, Europos standartizacijos organizacijų nustatytus eismo saugos lygius ir kitą aktualią informaciją, kurie negali būti mažesni už esamą eismo saugos lygį ir bendruosius saugos tikslus.“

2.2. Išdėstau 58 punktą taip:

„58. Transeuropinę geležinkelių sistemą sudarantys struktūrinių sričių posistemiai, esantys arba veikiantys Lietuvos Respublikos teritorijoje (toliau – struktūriniai posistemiai), gali būti įdiegti ir pradėti naudoti (toliau – pradėti naudoti) tik gavus atitinkamą Valstybinės geležinkelio inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos leidimą, išduotą vadovaujantis Leidimų pradėti naudoti Lietuvos Respublikoje transeuropinės geležinkelių sistemos struktūrinius posistemius ir geležinkelių riedmenis išdavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2006 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 3-507 (Žin., 2007, Nr. 1-39), nustatyta tvarka.

Pasirengimas organizuoti trečiųjų valstybių geležinkelių riedmenų eismą Lietuvos Respublikos teritorijoje ir šių riedmenų techninę priežiūrą tikrinamas išduodant atitinkamai geležinkelio įmonei (vežėjui) saugos sertifikatą ir įgaliojimus geležinkelių infrastruktūros valdytojams eismo saugos srityje, atliekant sertifikuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą bei atestuojant įmones, atliekančias geležinkelių riedmenų ir jų mazgų techninę priežiūrą ir remontą.“

2.3. Išdėstau 59 punktą taip:

„59. Siekiant palengvinti šių taisyklių taikymą, ypač sprendimų dėl TSS taikymo ir leidimų pradėti naudoti posistemius priėmimą, Valstybinės geležinkelio inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos tvirtinamose geležinkelių riedmenų ir jų mazgų techninės priežiūros ir remonto taisyklėse bei instrukcijose, taip pat viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojo tvirtinamose (suderinus su Valstybine geležinkelio inspekcija prie Susisiekimo ministerijos) geležinkelių infrastruktūros priežiūros ir remonto taisyklėse bei instrukcijose nurodoma, kuriai darbų kategorijai priskirtinos konkrečios pakeitimų atliekant techninę priežiūrą rūšys ir mastai – prevencinei techninei priežiūrai, taisomajai techninei priežiūrai, rekonstravimui, modernizavimui, naujai statybai arba gamybai. Ši nuostata taikoma rengiant naujas taisykles bei instrukcijas arba jų pakeitimo projektus.“

2.4. Išdėstau 67 punktą taip:

„67. Užsakovas, parengęs „EB“ patikros deklaraciją, privalo ją pateikti Valstybinei geležinkelio inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos, o šiai institucijai pareikalavus – leisti susipažinti su dokumentais, kurie yra tiesiogiai susiję su šia deklaracija.“

2.5. Papildau 3 priedą 4 punktu:

„4. Direktyvos 2007/32/EB priedu.“

2.6. Išdėstau 4 priedą taip:

„1. Įvadas. „EB“ patikra yra procedūra, kuria paskelbtoji (notifikuota) įstaiga tikrina ir patvirtina, kad posistemis:

1.1. atitinka šias taisykles ir atitinkamai direktyvą 96/48/EB bei direktyvą 2001/16/EB (kur reikalaujama, su pakeitimais direktyvose 2004/50/EB bei 2007/32/EB);

1.2. atitinka kitus iš Sutarties, kuria įsteigiama Europos Bendrija, kylančius teisės aktus ir gali būti pradėtas naudoti.

2. Patikros etapai. Posistemis yra tikrinamas kiekviename iš šių etapų:

2.1. bendro projekto parengimas;

2.2. posistemio konstravimas, įskaitant visų pirma civilinės inžinerijos darbus, sudedamųjų dalių surinkimą, bendrą suderinimą;

2.3. galutinis posistemio išbandymas.

Pagrindinis rangovas (ar gamintojas) ar Europos Sąjungoje įsteigtas jo įgaliotas atstovas posistemio projektavimo (įskaitant tipo bandymus) ir gamybos etape gali prašyti pasirinktą paskelbtąją (notifikuotą) įstaigą pateikti pirminį posistemio įvertinimą.

Pagrindinio rangovo (ar gamintojo) pasirinkta paskelbtoji (notifikuota) įstaiga po pirminio posistemio įvertinimo skelbia tarpinį pranešimą apie patikrą(-as) (toliau – TPP). Pagrindinis rangovas (ar gamintojas) atitinkamai parengia EB deklaraciją apie tarpinę posistemio atitiktį reikiamam(-iems) etapui(-ams).

3. Atitikties sertifikatas. Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga, atsakinga už „EB“ patikrą, įvertinusi posistemio projektą ir jo gamybą, parengia atitikties sertifikatą, skirtą užsakovui arba Europos Sąjungoje įsteigtam jo įgaliotajam atstovui, kuris savo ruožtu parengia „EB“ patikros deklaraciją, skirtą valstybės narės, kurioje tas posistemis yra ir (arba) naudojamas, institucijai, išduodančiai leidimą naudoti šį posistemį ir (arba) kontroliuojančiai jo naudojimą.

3.1. Siekdama išduoti atitikties sertifikatą, paskelbtoji (notifikuota) įstaiga atsižvelgia į TPP, jei jie buvo parengti, ir:

3.1.1. tikrina, ar posistemis tinkamai projektuojamas ir gaminamas pagal pagrindiniam rangovui (ar gamintojui) pateiktus TPP, jei TPP pagrindinio rangovo (ar gamintojo) prašymu buvo parengti abiejų etapų metu;

3.1.2. tikrina, ar posistemis pagamintas pagal pagrindiniam rangovui (ar gamintojui) pateiktą TPP apie projektą, jei TPP pagrindinio rangovo (ar gamintojo) prašymu buvo parengtas projektavimo etapo metu;

3.1.3. tikrina, ar nepažeidžiami TSS reikalavimai, ir įvertina tas projekto ir gamybos sudedamąsias dalis, kurioms netaikomas(-i) pagrindiniam rangovui (ar gamintojui) pateiktas(-i) TPP apie projekto ir (arba) gamybos patikrą.

4. Techninė byla. Prie „EB“ patikros deklaracijos pridedamą techninę bylą turi sudaryti:

4.1. geležinkelių infrastruktūra: inžinerinių statinių planai, kasimo ir sutvirtinimo darbų patvirtinimo dokumentai, ataskaitos apie atliktą betono ekspertizę ir patikrinimą;

4.2. kiti posistemiai: bendrieji ir detalūs brėžiniai, elektros ir hidraulikos schemos, valdymo grandynai, duomenų apdorojimo ir automatinių sistemų aprašymas, naudojimo ir techninės priežiūros instrukcijos ir kiti dokumentai;

4.3. į posistemį įtrauktų sąveikos sudedamųjų dalių, kurioms taikomos šios taisyklės, sąrašas;

4.4. „EB“ atitikties arba tinkamumo naudoti deklaracijų, kurios pirmiau minėtoms sudedamosioms dalims turi būti pateiktos pagal šių taisyklių 46–54 punktus, kopijos ir tam tikrais atvejais – atitinkami skaičiavimai bei paskelbtųjų (notifikuotų) įstaigų pagal bendras technines specifikacijas atliktų bandymų ir ekspertizių dokumentų kopijos;

4.5. TPP apie patikrą, jei jis (jie) buvo parengti ir tokiu atveju „EB“ patikros deklaracija(-os) apie posistemio tarpinį atitikimą, pateikiama kartu su „EB“ atitikties sertifikatu, įskaitant paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos patikrinimo išvadas apie jų galiojimą;

4.6. paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, atsakingos už „EB“ patikrą, atitikties sertifikatas, pateiktas kartu su atitinkamais apskaičiavimais ir patvirtintas šios įstaigos vadovo parašu. Šis atitikties sertifikatas pažymi, kad projektas atitinka šias taisykles ir atitinkamą direktyvą (2001/16/EB, 96/48/EB, 2004/50/EB, 2007/32/EB), taip pat nurodo visas atliekant patikrą užfiksuotas ir nepaneigtas abejones. Prie atitikties sertifikato taip pat pridedamos tikrinimo ir kontrolės ataskaitos, parengtos tos pačios įstaigos atliekant savo užduotį, kaip nurodyta šio priedo 5.2 ir 5.3 punktuose.

5. Stebėsena. „EB“ stebėsenos tikslas yra užtikrinti, kad dėl posistemio techninės bylos atsirandantys įsipareigojimai būtų įvykdyti posistemio gamybos metu.

5.1. Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga, atsakinga už posistemio gamybos tikrinimą, turi turėti galimybę nuolat patekti į statybos aikšteles, gamybos cechus, sandėliavimo patalpas ir tam tikrais atvejais – į ruošinių gamybos arba bandymų atlikimo patalpas ir visas kitas patalpas, kurios, jos manymu, turi būti prieinamos, kad ji galėtų atlikti savo užduotį. Užsakovas arba Europos Sąjungoje įsteigtas jos įgaliotasis atstovas jai turi nusiųsti arba būti nusiuntęs visus tam tikslui reikalingus dokumentus, visų pirma projekto įgyvendinimo planus bei su posistemiu susijusius techninius dokumentus.

5.2. Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga, atsakinga už projekto įgyvendinimo tikrinimą, turi periodiškai kontroliuoti, kad patvirtintų, jog laikomasi šių taisyklių. Atsakingiems už posistemio projekto įgyvendinimą ši įstaiga turi pateikti kontrolės ataskaitą. Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga gali reikalauti, kad jos darbuotojai dalyvautų tam tikruose posistemio statybos darbų etapuose.

5.3. Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga neįspėjusi gali apsilankyti užsakovo nurodymu posistemiui atliekamų darbų aikštelėse arba gamybos cechuose. Tokių apsilankymų metu paskelbtoji (notifikuota) įstaiga gali atlikti visą arba dalinę kontrolę. Atsakingiems už posistemio projekto įgyvendinimą ji turi pateikti tikrinimo protokolą ir, jei reikia, kontrolės ataskaitą.

6. Techninės bylos teikimas. Visa šio priedo 4 punkte nurodyta byla turi būti pateikta užsakovui arba Europos Sąjungoje įsteigtam jo įgaliotajam atstovui paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, atsakingos už techniškai tvarkingo posistemio patikrą, išduotam atitikties sertifikatui pagrįsti. Byla turi būti pridėta prie „EB“ patikros deklaracijos, kurią užsakovas siunčia atitinkamos valstybės narės priežiūros institucijai.

Bylos kopiją užsakovas turi saugoti visą posistemio naudojimo laiką. Bet kuriai kitai valstybei narei paprašius, užsakovas turi nusiųsti jai bylos kopiją.

7. Informavimas apie paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos veiklą. Kiekviena paskelbtoji (notifikuota) įstaiga turi vieną kartą per ketvirtį informuoti:

7.1. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministeriją ir Valstybinę geležinkelio inspekciją prie Susisiekimo ministerijos – apie gautus prašymus atlikti „EB“ patikrą, paskelbtą(-us) TPP ir apie TPP, kurį(-iuos) buvo atsisakyta skelbti, išduotus, atšauktus (panaikintus) atitikties sertifikatus ir savo sprendimus atsisakyti išduoti atitikties sertifikatus;

7.2. giminingas paskirtąsias (notifikuotas) įstaigas – apie išduotus, atšauktus (panaikintus) atitikties sertifikatus ir savo sprendimus atsisakyti išduoti atitikties sertifikatus.

8. Kalba. Šio priedo 4 punkte nurodyta techninė byla ir su „EB“ patikros procedūromis susijusi korespondencija turi būti sudaroma lietuvių kalba.“

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                     ALGIRDAS BUTKEVIČIUS