LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2004 M. KOVO 1 D. ĮSAKYMO NR. 3D-88 „DĖL KOMPENSACIJOS UŽ NUOSTOLIUS DĖL FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ TAIKYMO SKAIČIAVIMO METODIKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2008 m. gruodžio 23 d. Nr. 3D-707

Vilnius

 

1. Pakeičiu Kompensacijos už nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių taikymo skaičiavimo metodiką, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2004 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. 3D-88 „Dėl kompensacijos už nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių taikymo skaičiavimo metodikos patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 38-1249; 2006, Nr. 28-954), ir išdėstau ją nauja redakcija (pridedama).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja nuo 2009 m. sausio 19 d.

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                           KAZYS STARKEVIČIUS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio

ministro 2004 m. kovo 1 d.

įsakymu Nr. 3D-88

(Lietuvos Respublikos žemės ūkio

ministro 2008 m. gruodžio 23 d.

įsakymo Nr. 3D-707 redakcija)

 

KOMPENSACIJOS UŽ NUOSTOLIUS DĖL FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ TAIKYMO SKAIČIAVIMO METODIKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kompensacijos už nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių taikymo skaičiavimo metodika (toliau – metodika) parengta vadovaujantis Nuostolių dėl fitosanitarijos priemonių taikymo dalinio kompensavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 31 d. nutarimu Nr. 1706 (Žin., 2004, Nr. 4-58; 2008, Nr. 142-5636), (toliau – taisyklės) nuostatomis.

2. Ši metodika nustato kompensacijų už nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių taikymo užkrėstiems, taip pat ir galimai užkrėstiems augalams ir augaliniams produktams kenksmingaisiais organizmais skaičiavimo ir mokėjimo principus.

3. Į užkrėstų augalų ir augalinių produktų, kuriems taikoma fitosanitarijos priemonė augalų ir augalinių produktų sunaikinimas ir dėl kurios taikymo pareiškėjams mokama kompensacija, sąvoką įeina kenksmingaisiais organizmais užkrėsti, taip pat ir galimai užkrėsti augalai ir augaliniai produktai, nurodyti taisyklių 1 priede.

4. Šia metodika privalo vadovautis Valstybinė augalų apsaugos tarnyba (toliau – Tarnyba), kontroliuodama fitosanitarijos priemonių taikymą ir skaičiuodama kompensaciją pareiškėjams už nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių taikymo.

 

II. PAGRINDINĖS METODIKOS SĄVOKOS

 

5. Šioje metodikoje vartojamos sąvokos:

Augalų ir augalinių produktų sunaikinimas (toliau vadinama – sunaikinimas) – vadovaujantis fitosanitarijos priemones tam tikram kenksmingajam organizmui nustatančiais teisės aktais ir kontroliuojant Tarnybai, kenksmingaisiais organizmais užkrėstų ir (ar) galimai užkrėstų augalų ir augalinių produktų užkasimas duobėje, užpilant 0,7–1,0 m storio žemių sluoksniu, sudeginimas arba augalų ir augalinių produktų paskirties pakeitimas, siekiant sunaikinti kenksminguosius organizmus. Užkasama ar sudeginama tik tada, kai tai yra nustatyta Lietuvos Respublikos teisės aktų.

Fitosanitarijos priemonių taikymo planas (toliau – planas) pareiškėjo teikiamas planas, pagal kurį, taikant fitosanitarijos priemones, siekiama sunaikinti kenksmingaisiais organizmais užkrėstus ir (ar) galimai užkrėstus augalus ir augalinius produktus.

Kenksmingaisiais organizmais galimai užkrėsti augalai ir augaliniai produktai – augalai ir augaliniai produktai, turėję sąlytį su užkrėstais augalais ir augaliniais produktais (augo viename lauke, nuimant ar rūšiuojant derlių buvo naudojama ta pati technika, sandėliuojami šalia užkrėstos produkcijos ir pan.), kurių užkrėstumas nepatvirtintas, bet galimas.

Kompensacija už nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių taikymo – pinigų suma, mokama pareiškėjui įvertinus nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių taikymo augalams ir augaliniams produktams, apskaičiuojama pagal užkrėstų ir (ar) galimai užkrėstų augalų, augalinių produktų kiekį, augalų ir augalinių produktų vidutinę rinkos kainą, mažinimo indeksą ir taisyklių 6 punkte nurodytą vidutinės rinkos kainos procentinį dydį. Kai duomenų apie vidutinę rinkos kainą nėra, taikomos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu nustatytos žemės ūkio produkcijos normatyvinės kainos.

Kenksmingaisiais organizmais užkrėsti augalai ir augaliniai produktai – augalai ir augaliniai produktai, užkrėsti kenksmingaisiais organizmais, nurodytais taisyklių 1 priede, kai užkrėtimas patvirtintas oficialiais laboratoriniais tyrimais pagal Tarnybos viršininko nustatytas metodikas.

 

III. KOMPENSACIJOS UŽ NUOSTOLIUS DĖL FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ TAIKYMO SKAIČIAVIMAS

 

6. Pareiškėjas, gavęs laboratorinių tyrimų išvadas dėl augalų ir augalinių produktų užkrėtimo kenksmingaisiais organizmais, turi pateikti planą:

6.1. jei užkrėstos ar galimai užkrėstos bulvės, pildomas šios metodikos 1 priedas;

6.2. jei užkrėsti ar galimai užkrėsti medžiai, pildomas šios metodikos 2 priedas;

6.3. jei užkrėsti ar galimai užkrėsti kiti augalai ir augaliniai produktai sudaromi planai, analogiški 6.1 ir (ar) 6.2 punktuose minėtiems planams.

7. Planą vertina Tarnybos pareigūnai ir užrašo derinimo vizą.

8. Po užkrėstų ir (ar) galimai užkrėstų augalų ir augalinių produktų sunaikinimo Tarnybos pareigūnas, vadovaudamasis taisyklių 8 punktu, užpildo pažymą apie fitosanitarijos priemonių taikymą, kurią pareiškėjas kartu su kitais dokumentais pagal taisyklių 9 punktą per 14 kalendorinių dienų pateikia savivaldybei.

9. Kompensacija (K) už sunaikinimą užkasimo ar sudeginimo būdu (KDU) negali viršyti 60 procentų augalų ir augalinių produktų vidutinės rinkos kainos ir apskaičiuojama pagal formulę:

K = U × KDU = U × 0,6 × M × k,

čia:

U – užkrėstų ir (ar) galimai užkrėstų augalų ir augalinių produktų kiekis (kg arba vnt.);

KDU – kompensacijos dydis (Lt) už augalų ir augalinių produktų sunaikinimą užkasimo ar sudeginimo būdu;

M – mažinimo indeksas yra lygus 1, jei kompensacija nemažinama. Mažinimo atvejai numatyti šios metodikos 11 punkte.

k – augalų ir augalinių produktų vidutinė rinkos kaina (Lt už 1 kg ar vnt.). Tais atvejais, kai duomenų apie vidutinę rinkos kainą nėra, naudojamos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu nustatytos žemės ūkio produkcijos normatyvinės kainos.

10. Kompensacija (K) už sunaikinimą, kai augalai, augaliniai produktai perdirbami ar panaudojami pašarui ar maistui, negali viršyti 60 procentų augalų ir augalinių produktų vidutinių rinkos kainų. Ji apskaičiuojama pagal formulę:

K = T × KDT = T × M × 0,6 × (k1 – k2),

čia:

T – užkrėstų ir (ar) galimai užkrėstų augalų ir augalinių produktų kiekis (kg arba vnt.);

KDT – kompensacijos dydis (Lt) už sunaikinimą (augalai, augaliniai produktai panaudojami pašarui, maistui ar perdirbami);

M – mažinimo indeksas yra lygus 1, jei kompensacija nemažinama. Mažinimo atvejai numatyti šios metodikos 11 punkte.

k1 – augalų ir augalinių produktų vidutinė rinkos kaina (Lt už 1 kg ar vnt.). Pavyzdžiui, sėklinių bulvių vidutinė rinkos kaina, kai naikinamos sėklinės bulvės. Tais atvejais, kai duomenų apie vidutinę rinkos kainą nėra, naudojamos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu nustatytos žemės ūkio produkcijos normatyvinės kainos.

k2 – augalų ir augalinių produktų vidutinė rinkos kaina (Lt už 1 kg ar vnt.) po paskirties pakeitimo. Pavyzdžiui, sėklinių bulvių vidutinė rinkos kaina, kai bulvės naudojamos pašarui. Tais atvejais, kai duomenų apie vidutinę rinkos kainą nėra, naudojamos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu nustatytos žemės ūkio produkcijos normatyvinės kainos.

 

IV. KOMPENSACIJOS MOKĖJIMO APRIBOJIMAS

 

11. Atsižvelgiant į tam tikrų metų Specialiojoje kaimo rėmimo programoje kompensacijoms už nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių taikymo numatytas lėšas, užkrėstų ir (ar) galimai užkrėstų augalų ir augalinių produktų kiekį, kompensacija pareiškėjams gali būti mažinama, apskaičiavus mažinimo indeksą (M) pagal formulę:

M = L / K,

čia:

L – tam tikrų metų Specialiojoje kaimo rėmimo programoje kompensacijoms už nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių taikymo numatytos lėšos;

K – pareiškėjams mokėtina kompensacija.

12. Esant nenumatytam kenksmingųjų organizmų protrūkiui, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras gali tvirtinti perskaičiuotą mažinimo indeksą.

13. Kompensacija už medžius mažinama atsižvelgiant į medžių pažeidimus pagal Biologinio turto ir žemės ūkio produkcijos normatyvinių kainų, tvirtinamų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu, nustatytas mažinimo normas (procentais).

14. Kompensacija nemokama, jeigu pareiškėjas nesilaiko taisyklėse nustatytų reikalavimų.

15. Jei pareiškėjui yra išmokėta draudimo išmoka už kenksmingaisiais organizmais užkrėstus augalus ir augalinius produktus, kaip nurodyta taisyklių 18 punkte, iš kompensacijos sumos atimama draudimo išmoka ir (ar) kita gauta parama.

 

_________________


Kompensacijos už nuostolius dėl

fitosanitarijos priemonių taikymo

skaičiavimo metodikos

1 priedas

 

(Fitosanitarijos priemonių taikymo bulvėms plano formos pavyzdys)

 

__________________________________________________________________

(pareiškėjo vardas, pavardė arba žemės ūkio veiklos subjekto pavadinimas)

__________________________________________________________________

(pareiškėjo arba žemės ūkio veiklos subjekto kodas, adresas)

 

(Valstybinei augalų apsaugos tarnybai)

 

FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ TAIKYMO BULVĖMS PLANAS

 

_________________________ Nr.

(data)

 

Eil. Nr.

Bulvių veislė, kategorija

Kiekis, kg

Sunaikinimo būdas (bulvių panaudojimas)

Sunaikinimo

Atliekų sunaikinimo vieta

Sunaikinimo terminas, data

vieta

pirkėjas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Pareiškėjas)                                 (Parašas)                                    (Vardas ir pavardė)

A. V.

 

SUDERINTA

Valstybinės augalų apsaugos tarnybos

pareigūno visas pareigų pavadinimas

(Parašas)

(Vardas ir pavardė)

(Data)

 

Pastaba. Dokumento registracijos numeris rašomas ir antspaudas pareiškėjo parašo rekvizite dedamas, jei pareiškėjas yra juridinis asmuo.

 

_________________


Kompensacijos už nuostolius dėl

fitosanitarijos priemonių taikymo

skaičiavimo metodikos

2 priedas

 

(Fitosanitarijos priemonių taikymo medžiams plano formos pavyzdys)

 

_______________________________________________________

(pareiškėjo vardas, pavardė arba žemės ūkio veiklos subjekto pavadinimas)

.............................................................................................................

(pareiškėjo arba žemės ūkio veiklos subjekto kodas, adresas)

 

(Valstybinei augalų apsaugos tarnybai)

 

FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ TAIKYMO MEDŽIAMS PLANAS

 

_________________________ Nr. *

(data)

 

Eil. Nr.

Augalo rūšis

Kamieno skersmuo, cm

Kiekis, vnt.

Medelio pažeidimo mastas, proc.**

Pažeistų medelių kiekis, vnt.

Sunaikinimo būdas

Sunaikinimo vieta

Sunaikinimo terminas, data

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Pareiškėjas)                                 (Parašas)                                    (Vardas ir pavardė)

A. V.

 

SUDERINTA

Valstybinės augalų apsaugos tarnybos

pareigūno visas pareigų pavadinimas

(Parašas)

(Vardas ir pavardė)

(Data)

 

Pastabos:

*Dokumento registracijos numeris rašomas ir antspaudas pareiškėjo parašo rekvizite dedamas, jei pareiškėjas yra juridinis asmuo.

**Turi būti nurodytas medelio pažeidimo, atsiradusio ne dėl taisyklių 1 priede nurodytų kenksmingųjų organizmų poveikio, mastas (proc.).

 

_________________