LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ALKOHOLIO VARTOJIMO, JO DAROMOS EKONOMINĖS ŽALOS SVEIKATAI IR ŪKIUI STEBĖSENOS (MONITORINGO) TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. rugsėjo 6 d. Nr. 1135

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo (Žin., 1995, Nr. 44-1073; 2004, Nr. 47-1548) 20 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Alkoholio vartojimo, jo daromos ekonominės žalos sveikatai ir ūkiui stebėsenos (monitoringo) taisykles (pridedama).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                            JUOZAS OLEKAS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2004 m. rugsėjo 6 d. nutarimu

Nr. 1135

 

ALKOHOLIO VARTOJIMO, JO DAROMOS EKONOMINĖS ŽALOS SVEIKATAI IR ŪKIUI STEBĖSENOS (MONITORINGO) TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Alkoholio vartojimo, jo daromos ekonominės žalos sveikatai ir ūkiui stebėsenos (monitoringo) taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) reglamentuoja šios stebėsenos (monitoringo) organizavimą ir vykdymą. Šių Taisyklių privalo laikytis visi stebėseną (monitoringą) atliekantys juridiniai asmenys.

2. Alkoholio vartojimo, jo daromos ekonominės žalos sveikatai ir ūkiui stebėsena (monitoringas) – tikslingai organizuotas duomenų apie alkoholio vartojimą ir jo vartojimo padarinius, daromą žalą sveikatai ir ūkiui rinkimas, kaupimas, apdorojimas, analizė, vertinimas ir teikimas.

 

II. ALKOHOLIO VARTOJIMO, JO DAROMOS EKONOMINĖS ŽALOS SVEIKATAI IR ŪKIUI STEBĖSENOS (MONITORINGO) ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS

 

3. Alkoholio vartojimo, jo daromos ekonominės žalos sveikatai ir ūkiui stebėseną (monitoringą) (toliau vadinama – stebėsena) organizuoja ir koordinuoja Sveikatos apsaugos ministerija.

4. Duomenis apie alkoholio vartojimą ir jo vartojimo padarinius, jo daromą ekonominę žalą sveikatai ir ūkiui renka, kaupia, apdoroja, analizuoja ir vertina šios institucijos ir įstaigos:

4.1. apie alkoholinių gėrimų gamybą, importą, eksportą ir pardavimą – Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Statistikos departamentas);

4.2. apie disponuojamas pinigines pajamas, alkoholio gaminių įsigijimo išlaidas, jų mažmenines kainas ir suvartotą kiekį – Statistikos departamentas;

4.3. apie alkoholio vartojimo paplitimą populiacijoje – Švietimo ir mokslo ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija;

4.4. apie sergamumą priklausomybės ligomis – Sveikatos apsaugos ministerija; mirtingumą – Statistikos departamentas;

4.5. apie neblaivių asmenų, nukentėjusių nuo nelaimingų atsitikimų darbe (kelyje į darbą, iš darbo), skaičių, ekonominius ir socialinius padarinius – Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija;

4.6. apie neblaivių asmenų padarytus nusikaltimus, kelių eismo įvykius dėl neblaivių asmenų kaltės – Vidaus reikalų ministerija;

4.7. apie socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, ir vaikų jose skaičių, likusių be tėvų globos vaikų skaičių – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija;

4.8. apie ūkio subjektų, kurie verčiasi alkoholio verslu, skaičių, išsidėstymą, dažniausius pažeidimus – Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba).

 

III. STEBĖSENOS REZULTATŲ TEIKIMAS

 

5. Stebėseną atliekančios institucijos statistikos duomenis pateikia Statistikos departamentui, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos statistikos įstatymu (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299) ir kasmet Statistikos departamento generalinio direktoriaus tvirtinama Oficialiosios statistikos darbų programa. Statistikos departamentas kasmet rengia statistinę informaciją apie alkoholio vartojimą, jo daromą ekonominę žalą sveikatai ir ūkiui, skelbia ją leidiniuose ir internete.

6. Stebėseną atliekančios institucijos praėjusių metų stebėsenos duomenis ir jų pagrindu atliktą analizę kasmet (nuo 2005 metų) raštu ir elektronine forma, o vertinimą – kas ketverius metus (nuo 2008 metų) iki einamųjų metų III ketvirčio pateikia Sveikatos apsaugos ministerijai.

7. Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Ūkio ministerija ir Valstybine tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba stebėsenos duomenis, jų pagrindu atliktą analizę ir vertinimą kas ketverius metus (nuo 2008 metų) IV ketvirtį apibendrina, parengia alkoholio vartojimo, jo daromos ekonominės žalos sveikatai ir ūkiui vertinimą ir teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir skelbia internete.

8. Sveikatos apsaugos ministerija gali pasitelkti ir kitų institucijų specialistus alkoholio vartojimo daromai ekonominei žalai sveikatai ir ūkiui įvertinti.

______________