LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRO

į s a k y m a s

 

DĖL ŪKIO MINISTRO 2005 M. spalio 7 D. ĮSAKYMO Nr. 4-350 „DĖL Elektros energijos tiekimo ir naudojimo TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2009 m. rugsėjo 29 d. Nr. 1-171

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo (Žin., 2002, Nr. 56-2224; 2003, Nr. 69-3118; 2008, Nr. 135-5228; 2009, Nr. 10-352) 6 straipsnio 6 punktu,

p a k e i č i u Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2005 m. spalio 7 d. įsakymu Nr. 4-350 „Dėl Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 120-4328; 2006, Nr. 61-2227; 2007, Nr. 134-5438):

1. Išdėstau 6 punkto dvidešimt antrąją pastraipą taip:

Neteisėtas elektros energijos vartojimas – tai toks atvejis, kai pateikiami įrodymai, kad:

a) juridinis ar fizinis asmuo savavališkai prijungė elektros energijos įrenginius ar imtuvus prie operatoriaus elektros tinklo ir vartoja elektros energiją;

b) elektros apskaitos prietaisai ar apskaitos schemos elementai sugadinti taip, kad sugadinimas matomas (pažeistas elektros skaitiklio stiklas, korpusas, gnybtų trinkelė ar pan., sugadintas matavimo transformatorius, bandymo gnybtynas, laidininkai ar kita; pažeistos ar nutrauktos plombos nuo elektros apskaitos prietaiso, elektros apskaitos schemos elemento, elektros apskaitos spintos ar kitų su elektros apskaita susijusių plombuojamųjų vietų, klastotos elektros energijos apskaitos prietaiso ar elektros apskaitos schemos elementų gamyklinės, metrologinės patikros ir (arba) operatoriaus uždėtos plombos, naudotos mechaninės priemonės skaitiklio diskui stabdyti; pakeista elektros apskaitos prietaiso prijungimo schema ar pan.) ir tas sugadinimas turėjo įtakos tinkamo suvartotos elektros energijos kiekio užfiksavimui;

c) kitaip paveiktas elektros apskaitos prietaisas, elektros apskaitos schemos ir per patikrinimą šios veikos dėl jos slapto pobūdžio ar sąmoningo gadinimo negalima pamatyti (išorinio magnetinio lauko poveikis, elektros apskaitos prietaisų rodmenys atsukami atgal ar stabdomi specialiaisiais prietaisais, elektros apskaitos prietaisų, matavimo transformatorių falsifikavimas, elektros imtuvai prijungti prieš apskaitą arba be jos įrengiant paslėptą atvadą, ar pan.) ir tas sugadinimas turėjo įtakos tinkamo suvartotos elektros energijos kiekio užfiksavimui;“.

2. Išdėstau 6 punkto trisdešimt septintąją pastraipą taip:

Vartotojo atstovas – asmuo, atstovaujantis vartotojui teisės aktų nustatyta tvarka.“

3. Papildau 6 punktą šia nauja šeštąja pastraipa:

Buitinio vartotojo atstovas – asmuo, atstovaujantis buitiniam vartotojui, buitinio vartotojo pilnamečiai šeimos nariai ar kiti asmenys (nuomininkai, panaudos gavėjai, laikinieji gyventojai), laikinai naudojantys objektą, į kurį tiekiama elektros energija (butą, pastatą, statinį ar pan.).“

4. Įrašau 12 punkte vietoj žodžių „Valstybinės energetikos inspekcijos prie Ūkio ministerijos“ žodžius „Valstybinės energetikos inspekcijos prie Energetikos ministerijos (toliau – Valstybinė energetikos inspekcija).“

5. Įrašau 25, 45.11.2, 45.11.4, 98.1 ir 115 punktuose vietoj žodžių „Valstybinė energetikos inspekcija prie Ūkio ministerijos“ žodžius „Valstybinė energetikos inspekcija“ atitinkamu linksniu.

6. Išdėstau 30 punktą taip:

30. Operatorius ar tiekėjas turi teisę atsisakyti sudaryti sutartį su nuomininku tik tuo atveju, jei yra priežasčių, nustatytų Taisyklių 35 punkte.“

7. Įrašau 36 punkte antrąjį sakinį „Jei vartotojas tiekėjui ar operatoriui pateikia raštišką pranešimą, kuriame nurodo, kad per ateinančius 6 mėnesius pašalins priežastį, dėl kurios buvo nutrauktas elektros energijos tiekimas ir (ar) persiuntimas, bei pradės vartoti elektros energiją, tiekėjas ir operatorius turi teisę vienašališkai nutraukti su vartotoju sudarytą elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartį ir (ar) elektros energijos persiuntimo sutartį, jeigu elektros energijos tiekimas ir (ar) elektros energijos persiuntimas nutrauktas dėl vartotojo kaltės ir neatkurtas ilgiau nei 12 mėnesių.“

8. Išdėstau 40.9 punktą taip:

40.9. ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki kainų ir tarifų pasikeitimo raštu, elektroniniu paštu, viešai respublikinėje spaudoje, internetinėje savitarnos svetainėje ar kitu sutartyje su vartotoju nustatytu informacijos teikimo būdu pranešti buitiniams vartotojams apie kainų pasikeitimą. Šią informaciją operatorius taip pat viešai savo nustatyta tvarka skelbia interneto svetainėje;“.

9. Papildau šiuo nauju 40.13 punktu (ankstesnįjį 40.13 punktą laikau 40.14 punktu):

40.13. teisės aktų nustatyta tvarka atsakyti už savo darbuotojų kompetenciją ir atliekamų darbų kokybę;“.

10. Išdėstau 43.3 punktą taip:

43.3. ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki kainų ir tarifų pasikeitimo raštu, elektroniniu paštu, viešai respublikinėje spaudoje, internetinėje savitarnos svetainėje ar kitu sutartyje su buitiniu vartotoju nustatytu informacijos teikimo būdu pranešti buitiniams vartotojams apie kainų pasikeitimą. Šią informaciją visuomeninis tiekėjas taip pat viešai savo nustatyta tvarka skelbia interneto svetainėje;“.

11. Papildau šiuo nauju 43.6 punktu (ankstesnįjį 43.6 punktą laikau 43.7 punktu):

43.6. tiekti norminiais dokumentais reglamentuotos kokybės (parametrų) elektros energiją;“.

12. Išdėstau 45.9 punktą taip:

45.9. operatoriui Taisyklėse, teisės aktuose ir sutartyje nurodytais atvejais ir tvarka pareikalavus, per operatoriaus nustatytą terminą atjungti nuo elektros tinklų vartotojo įrenginius;“.

13. Išdėstau 45.11 punkto pirmąją pastraipą taip:

45.11. kai tik paaiškėja, nedelsiant informuoti operatorių apie:“.

14. Įrašau 45.11.1 punkte po žodžio „nepagrįstą“ žodį „esminį“.

15. Išdėstau 46.3 punktą taip:

46.3. operatoriaus įgaliotiems darbuotojams, pateikusiems tarnybinius pažymėjimus, leisti matuoti naudojamą elektros galią, įtampos dydį, kontroliuoti kitus elektros energijos parametrus, kontroliuoti elektros energijos vartojimo režimą, įrengti, keisti, prižiūrėti ir tikrinti elektros apskaitos prietaisus, elektros energijos apskaitos schemų elementus, jų plombas, jų veikimą, nustatyti apskaitos prietaisų rodmenis, taip pat prižiūrėti ir eksploatuoti vartotojo patalpose ar teritorijoje esančius operatoriaus elektros įrenginius (transformatorines pastotes, elektros linijas, elektros skydus ar pan.). Šiame Taisyklių punkte nurodyti veiksmai turi būti atliekami vartotojo darbo laiku, išskyrus atvejus, kai siekiant užtikrinti tinkamą Taisyklių 98 punkto nuostatų įgyvendinimą, saugų ir efektyvų elektros energijos tiekimą ir (ar) tinkamą tiekiamos elektros energijos apskaitą, nurodytus veiksmus būtina atlikti kitu laiku.

Patikrinimo metu nustačius elektros apskaitos prietaiso, elektros apskaitos schemos, elementų pažeidimų, galinčių turėti įtakos tinkamai elektros energijos apskaitai, arba nustačius elektros energijos naudojimo be elektros apskaitos prietaiso faktą ar pastebėjus tokio fakto požymių, vartotojas arba vartotojo atstovas bet kuriuo paros metu privalo leisti operatoriaus darbuotojams, pateikusiems tarnybinius pažymėjimus, patikrinti vartotojo eksploatuojamus elektros įrenginius;“.

16. Išdėstau 47 punktą taip:

47. Buitiniai vartotojai ar jų atstovai privalo leisti operatoriaus darbuotojams, pateikusiems tarnybinius pažymėjimus, matuoti naudojamą elektros galią, įtampos dydį, kontroliuoti kitus elektros energijos parametrus, prižiūrėti ir eksploatuoti buitinio vartotojo patalpose ar teritorijoje esančius operatoriaus elektros įrenginius (transformatorines pastotes, elektros linijas, elektros skydus ar pan.), įrengti, keisti, prižiūrėti ir tikrinti elektros apskaitos prietaisus ir elektros apskaitos schemos elementus, jų plombas, jų veikimą, taip pat nustatyti apskaitos prietaisų rodmenis. Patikrinimo metu nustačius elektros apskaitos prietaiso, elektros apskaitos schemos elementų pažeidimų, galinčių turėti įtakos tinkamai elektros energijos apskaitai, arba nustačius elektros energijos naudojimo be apskaitos prietaiso faktą ar pastebėjus tokio fakto požymių, buitinis vartotojas arba jo atstovas gali leisti operatoriaus darbuotojams, pateikusiems tarnybinius pažymėjimus, apžiūrėti buitinio vartotojo naudojamus elektros imtuvus, siekiant nustatyti jų naudojamą galią. Operatorius turi organizuoti darbą taip, kad visi Taisyklių šiame punkte minėti veiksmai buitinio vartotojo patalpose ar teritorijoje būtų vykdomi nuo 8 iki 22 valandos, išskyrus atvejus, kai buitinis vartotojas sutinka, kad darbai būtų atliekami ir kitu laiku. Jeigu buitinis vartotojas ar jo atstovas operatoriaus darbuotojui nesuteikia galimybės apžiūrėti buitinio vartotojo naudojamus elektros imtuvus, siekiant nustatyti jų naudojamą galią, tai nustačius neteisėto elektros energijos vartojimo faktą perskaičiuojant suvartotą elektros energiją taikomos Taisyklių 97.4 punkto antros pastraipos nuostatos.“

17. Papildau šiuo 471 punktu:

471. Apie operatoriaus darbuotojų atlikto buitinio vartotojo apskaitos prietaiso ir elektros apskaitos schemos elementų patikrinimo rezultatus operatorius privalo informuoti vartotoją patikrinimo vietoje, nesant tokios galimybės – informuoti vartotoją ne vėliau kaip per 5 darbo dienas. Šiuo atveju operatoriaus darbuotojas parengia pažymą ar kitą dokumentą, jame nurodo patikrinimo datą, tikrinimo metu užfiksuotus elektros apskaitos prietaiso rodmenis, savo pareigas, vardą, pavardę ir kontaktinį operatoriaus telefono numerį.“

18. Išdėstau 52 punktą taip:

52. Nustatytuose elektros apskaitos prietaiso įrengimo taškuose elektros apskaitos prietaisus savo lėšomis įrengia ir prižiūri operatorius. Įrengti elektros apskaitos prietaisai yra operatoriaus nuosavybė.“

19. Įrašau 53 punkte penktąjį sakinį „Operatoriaus įrenginiuose įrengti elektros apskaitos schemos elementai ir elektros apskaitos spinta yra operatoriaus nuosavybė.“

20. Įrašau 54 punkte vietoj žodžių „operatoriui priklausantys“ žodžius „operatoriui nuosavybės teise priklausantys“.

21. Išdėstau 56 punktą taip:

56. Kai teismo sprendimu ar buitinio vartotojo ir operatoriaus sutarimu (Taisyklių 935 punktas) nustatyta, kad vartotojas neteisėtai vartojo elektros energiją, jis pagal operatoriaus nurodymą privalo savo lėšomis įrengti įvadinę elektros apskaitos spintą (skydelį), operatoriaus darbuotojams ištisą parą laisvai prieinamoje vietoje. Vartotojui per operatoriaus nustatytą terminą neįvykdžius šio nurodymo, operatorius turi teisę pats atlikti šiuos veiksmus, o vartotojas privalo apmokėti operatoriui įvadinės apskaitos spintos (skydelio) įrengimo laisvai prieinamoje vietoje sąnaudas.“

22. Išdėstau 58 punkto pirmąją pastraipą taip:

58. Neteisėto elektros energijos vartojimo prevencijai elektros apskaitose plombuojamos elektros apskaitos prietaisų ir elektros apskaitos schemų elementų išardomi korpusai, prijungimo gnybtai ir kitos vietos, kuriose naudojant specialiuosius įtaisus galima paveikti elektros apskaitos rezultatus. Paprastai plombuojamos tokios vietos:“.

23. Išdėstau 60 punktą taip:

60. Atsižvelgiant į elektros apskaitos schemą, gali būti plombuojamos ir kitos, nei nurodytos Taisyklių 58 punkte, elektros apskaitos prietaisų ir įrenginių dalys. Operatorius turi teisę nustatyti tokias plombuojamas vietas, su kuriomis turi būti supažindintas vartotojas ar jo atstovas.“

24. Išdėstau 62 punktą taip:

62. Jei sutartyje su vartotoju nenustatyta kitaip, už elektros apskaitos prietaisų, elektros apskaitos schemose naudojamos įrangos ir įtaisų bei plombų, uždėtų Taisyklių 58 ir (ar) 60 punktuose nurodytose vietose, periodinį stebėjimą ir Taisyklėse nustatytais atvejais operatoriaus informavimą apie pastebėtus šių prietaisų, įrangos gedimus ir plombų pažeidimus atsako objekto ir (ar) įrenginių, kuriuose jie įrengti, savininkai arba nuomininkai.“

25. Išdėstau 80 punktą taip:

80. Vartotojas už elektros energiją, reaktyviąją energiją, elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas atsiskaito vadovaudamasis teisės aktų nuostatomis, sudarytomis elektros energijos pirkimo–pardavimo ir (ar) elektros energijos persiuntimo paslaugos sutartimis pagal įrengtų elektros energijos apskaitos prietaisų rodmenis.

Nepriklausomai nuo norminiais teisės aktais nustatyto ar operatoriaus ir vartotojo sutarto ataskaitinio laikotarpio (valanda, para, dekada, mėnuo ir pan.) elektros apskaitai taikomas pasaulinis laikas (angl. World Time arba Coordinated Universal Time) plius 2 valandos (UTC+02:00).“

26. Išdėstau 81 punktą taip:

81. Už tiekėjo patiektos elektros energijos ir operatoriaus suteiktų elektros energijos persiuntimo bei kitų su tuo susijusių paslaugų ir reaktyviosios energijos apmokėjimą yra atsakingas vartotojas.

Savininkas, perleidęs objektą, kuriame vartojama elektros energija, kito asmens nuosavybėn, privalo nutraukti sutartį ir iki sutarties nutraukimo dienos pranešti elektros apskaitos prietaisų rodmenis ir kitą galutiniam atsiskaitymui būtiną informaciją bei visiškai atsiskaityti su operatoriumi ir (ar) tiekėju už patiektą elektros energiją bei jos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas, už reaktyviąją energiją. Savininkui, perleidusiam objektą, nutraukus sutartį, naujasis objekto savininkas privalo kreiptis į tiekėją ir (ar) operatorių dėl naujų elektros energijos pirkimo–pardavimo ir (ar) elektros energijos persiuntimo sutarčių sudarymo. Tuo atveju, jei perleidęs objektą asmuo vengia ar dėl kitų priežasčių nenutraukia su tiekėju ir (ar) operatoriumi sudarytų sutarčių, perleidusio objektą asmens ir tiekėjo ir (ar) operatoriaus sudarytos sutartys šiame punkte nustatyta tvarka ir sąlygomis gali būti nutrauktos naujojo savininko prašymu.“

27. Išdėstau 87 punktą taip:

87. Sutartyje nustatytais terminais ir būdu vartotojas privalo pateikti visuomeniniam tiekėjui ir (ar) operatoriui tikslius duomenis apie elektros apskaitos prietaisų rodmenis ir kitą atsiskaityti būtiną informaciją. Duomenys pateikiami visuomeninio tiekėjo ir (ar) operatoriaus nustatyta forma.“

28. Išdėstau 92 punktą taip:

92. Nustačius elektros apskaitos prietaiso, elektros apskaitos schemos elementų pažeidimų ir (ar) Taisyklių 64, 96.5 ir (ar) 97.4 punktuose nurodytų pažeidimų, operatoriaus darbuotojas, dalyvaujant vartotojui ar jo atstovui, surašo Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą (Taisyklių 2 priedas), kuriame nurodomas Taisyklių pažeidimas, jo vieta ir aplinkybės. Šis aktas surašomas ne mažiau kaip dviem egzemplioriais, iš kurių vienas įteikiamas vartotojui ar jo atstovui, kitas lieka operatoriui. Vartotojui ar jo atstovui atsisakius dalyvauti surašant aktą arba atsisakius jį pasirašyti, aktas galioja, tačiau operatoriaus darbuotojas apie nedalyvavimą ar nepasirašymą turi pažymėti visuose akto egzemplioriuose.“

29. Išdėstau 93 punktą taip:

93. Operatorius privalo tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinti kiekvieną surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis. Šiuo tikslu iš kompetentingų operatoriaus ir tiekėjo darbuotojų gali būti sudaroma speciali komisija. Šios Komisijos posėdžiuose turi teisę dalyvauti Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovas. Komisijos posėdyje dalyvaujantis vartotojas ar jo atstovas turi teisę, prieš tai informavęs komisijos narius, daryti posėdžio garso įrašą. Ši komisija:

93.1. analizuoja surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, kitus su aktu susijusius aiškinamuosius dokumentus ir įrodymus, vertina vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus ir (ar) papildomus dokumentus (jei jie pateikiami), kitą nagrinėjamam klausimui svarbią informaciją ir patvirtina arba paneigia akte nurodytą Taisyklių ar kitą pažeidimą;

93.2. nustato elektros energijos kiekio apskaičiavimo (perskaičiavimo) laikotarpį ir skaičiuojamąjį elektros energijos kiekį (jei akte nurodytas pažeidimas patvirtinamas);

93.3. įvertinusi gautus duomenis, vartotojo ar jo atstovo pateiktus paaiškinimus, apskaičiuoja operatoriaus patirtą žalą, kurią turi atlyginti vartotojas.“

30. Papildau šiais 931, 932, 933, 934, 935 ir 936 punktais:

931. Nustatant operatoriaus patirtos žalos dydį, atsižvelgiama į apskaičiuotos (perskaičiuotos) persiųstos elektros energijos vertę, persiuntimo paslaugos vertę, žalą (jei tokia buvo padaryta), susijusią su kitomis paslaugomis (už sugadintus elektros apskaitos prietaisus, apskaitos schemos elementus, jų remontą, keitimą, metrologinę patikrą, plombavimą ar pan.). Nustatant žalos dydį, taip pat yra įvertinamas ir vartotojo mokėjimas už elektros energiją per skaičiuojamąjį laikotarpį.

932. Persiųstos elektros energijos kiekis apskaičiuojamas (perskaičiuojamas) Taisyklių 96.5 ir 97.4 punktuose nurodyta tvarka.

933. Apskaičiuojant (perskaičiuojant) elektros energijos ir elektros energijos persiuntimo paslaugos vertes taikomos apskaičiavimo (perskaičiavimo) laikotarpiu galiojusios kainos ir tarifai be nuolaidų.

934. Sugadintų elektros apskaitos prietaisų, elektros apskaitos schemos elementų, jų remonto, keitimo, metrologinės patikros, plombavimo ar pan. vertė nustatoma pagal elektros apskaitos prietaisų, elektros apskaitos schemos elementų vertes, operatoriaus nustatytas minėtų prietaisų keitimo ir plombavimo sąnaudas, serviso įmonės remonto, metrologinės patikros, ekspertinės įstaigos arba akredituotos laboratorijos ekspertizės įkainius.

935. Jeigu operatoriaus sudarytoje specialioje komisijoje, dalyvaujant vartotojui ar jo atstovui, įvertinus elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, abi šalys neturi prieštaravimų, vartotojas ar jo atstovas pasirašytinai sutinka su šios komisijos išvadomis bei vartotojas visiškai atlygina operatoriui jo patirtą žalą, operatoriaus ir vartotojo ginčas dėl neteisėto elektros energijos vartojimo ir juo padarytos žalos bei jos dydžio laikomas išspręstu.

936. Po specialios komisijos posėdžio operatorius turi teisę raštu pateikti vartotojui ar jo atstovui pranešimą, kuriame nurodoma operatoriaus patirta žala ir terminas, per kurį ji turi būti sumokėta. Ne buitiniam vartotojui per 20 kalendorinių dienų, buitiniam vartotojui per 30 kalendorinių dienų nuo pranešimo pateikimo neapmokėjus žalos, operatorius turi teisę kreiptis į teismą dėl patirtos žalos priteisimo.“

31. Išdėstau 94 punktą taip:

94. Jeigu buitinis vartotojas per paskutinius 24 mėnesius kas mėnesį atsiskaitė už faktiškai suvartotą elektros energiją ir mėnesiniai mokėjimai nesvyravo daugiau kaip 30 proc., ši aplinkybė vertinant Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą ir nustatant neteisėtu elektros energijos vartojimu padarytą žalą vertinama vartotojo naudai.“

32. Išdėstau 96.1 punktą taip:

96.1. kai vartotojas nesilaiko optimalaus reaktyviosios galios, naudojamos iš elektros tinklo, dydžio ir kompensavimo įrenginių darbo tvarkos, jis privalo apmokėti už suvartotą ir (ar) į operatoriaus tinklą perduotą reaktyviąją energiją. Per parą bet kurį momentą reaktyviosios galios ir energijos balansas elektros energijos persiuntimo paslaugos pirkimo–pardavimo vietoje kiekviename vartotojo prijunginyje turi būti lygus 0 (nuliui). Atsižvelgdamas į savo tinklo reaktyviosios galios poreikį vartotojo prijunginyje, operatorius turi teisę vartotojams nustatyti ir kitus prijunginių optimalius reaktyviosios galios ir energijos balansų dydžius.

Už reaktyviąją energiją atsiskaito vartotojai, kurių leistinoji naudoti galia sudaro 30 kW ir daugiau. Operatorius, įvertindamas vartotojo įrenginių įtaką savo elektros tinklams, turi teisę nustatyti kitokią leistinosios naudoti galios ribą, nuo kurios privaloma atsiskaityti už reaktyviąją energiją.

Jei šalių susitarimu vartotojui nėra įrengti elektros apskaitos prietaisai, fiksuojantys patiektos ir į operatoriaus tinklą perduotos reaktyviosios energijos, tai minėtoji reaktyvioji energija apskaičiuojama pagal vartotojo pateiktą ir su operatoriumi ar tiekėju suderintą objekto elektros įrenginių sąrašą, kur nurodyta bendra asinchroninių variklių, suvirinimo transformatorių ir kondensatorių įrengtoji galia ir vidutinis darbo valandų kiekis per ataskaitinį laikotarpį. Minėtoji reaktyvioji energija apskaičiuojama pagal šią formulę:

 

WQf = (0,2 + 0,5da,s) Wa – Qk x T (kvarh),

 

kur: da,s – asinchroninių variklių ir suvirinimo transformatorių dalis bendroje vartotojo prijungtų imtuvų įrengtojoje galioje,

Wa – per ataskaitinį laikotarpį suvartota aktyvioji energija (kWh),

Qk – vartotojo prijungtų kompensavimo įrenginių galia (kvar),

T – vartotojo darbo valandų skaičius per ataskaitinį laikotarpį (val.).

 

Už operatoriaus nustatyto optimalaus reaktyviosios galios ir energijos naudojamos iš elektros tinklo, dydžio ir kompensavimo įrenginių darbo tvarkos nesilaikymą vartotojas nepriklausomai nuo to, prie kokios įtampos elektros tinklų yra prijungti jo elektros įrenginiai, sumoka operatoriui 2 ct/kvarh už suvartotą reaktyviąją energiją ir 4 ct/kvarh už į operatoriaus tinklą perduotą reaktyviąją energiją;“.

33. Išdėstau 96.3 punktą taip:

96.3. vartotojas apie pastebėtus elektros apskaitos prietaiso ar elektros apskaitos schemos elemento gedimus, elektros apskaitos prietaiso rodmenų netikslumus privalo nedelsdamas, o radęs klaidų apmokėjimo dokumentuose – per 5 kalendorines dienas nuo minėtų dokumentų gavimo apie tai pranešti tiekėjui ir (ar) operatoriui. Tiekėjas ir (ar) operatorius ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo vartotojo pareiškimo įteikimo turi patikrinti apmokėjimo dokumentus, o prireikus (ne vėliau kaip per 20 kalendorinių dienų) – apskaitos prietaisus ar elektros apskaitos schemos elementus. Tiekėjas ir (ar) operatorius, patikrinęs apmokėjimo dokumentus ir juose radęs klaidų, taip pat nustatęs, kad apskaitos prietaisas veikė netiksliai, perskaičiuoja vartotojo suvartotą aktyviosios elektros energijos bei Taisyklių 96.1 punkte nustatytais atvejais reaktyviosios energijos kiekį per laikotarpį, kai buvo netiksliai atsiskaitoma, ir apie tai informuoja vartotoją. Perskaičiuojant išrašomas patikslintas apmokėjimo už aktyviąją elektros energiją ir Taisyklių 96.1 punkte nustatytais atvejais už reaktyviąją energiją dokumentas arba šiuos netikslumus tiekėjas ir (ar) operatorius įvertina išrašydamas kito ataskaitinio laikotarpio apmokėjimo dokumentus.“

34. Išdėstau 96.4 punkto antrąją pastraipą taip:

„Laikotarpis, per kurį elektros apskaita neveikė ar veikė netiksliai, nustatomas pagal vartotojo pateiktų ir operatoriaus turimų duomenų apie vartotojo elektros įrenginius ir elektros energijos suvartojimą (valandos, paros, savaitės, mėnesio ir t. t.) analizę.“

35. Išdėstau 96.5 punktą taip:

96.5. radus vartotojui persiunčiamai (tiekiamai) elektros energijai apskaityti įrengtą elektros apskaitos prietaisą ar elektros apskaitos schemos elementą sugadintą taip, kad elektros apskaitos prietaiso ar elektros apskaitos schemos elemento gedimas matomas (pažeistas elektros skaitiklio stiklas arba korpusas; sugadintas elektroninio elektros skaitiklio modulis, kad neįmanoma nuskaityti rodmenų ir sukauptos informacijos, pažeistos, nutrauktos ar suklastotos elektros skaitiklio ar įvadinės elektros apskaitos spintos (skydelio) ir kitų su elektros apskaita susijusių plombuojamųjų vietų, nurodytų Taisyklių 58 ir (ar) 60 punktuose, plombos; taip pat siekiant sumažinti elektros skaitiklio rodmenis naudojamos mechaninės ir kitos skaitiklio disko stabdymo priemonės), arba pakeitus elektros apskaitos prietaiso prijungimo schemą, arba nustačius kitų Taisyklių 6 punkto 22 pastraipos b punkte nurodytų pažeidimų, operatorius turi teisę perskaičiuoti vartotojo suvartotos elektros energijos kiekį ir (ar) persiųstos elektros energijos persiuntimo paslaugos vertę pagal vartotojui leistiną naudoti galią ir vartotojo darbo valandų, o tuo atveju, jei vartotojo elektros imtuvų veikimo laikas ilgesnis nei vartotojo darbo laikas – vartotojo elektros imtuvų veikimo valandų skaičių. Perskaičiuojamas laikotarpis nuo operatoriaus darbuotojo paskutinės apskaitos prietaisų patikrinimo dienos, bet ne ilgesnis kaip vieneri metai. Galutinis perskaičiuojamo laikotarpio terminas nustatomas tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinus surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis ir įrodymus, vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus (jei jie pateikiami).

Kai nustatoma, kad siekiant sumažinti apskaitomos elektros energijos kiekį arba elektros skaitiklio rodmenis, elektros apskaitos prietaisas ar elektros apskaitos schemos elementai yra paveikti kitaip, o operatoriaus darbuotojas per paskutinį elektros apskaitos prietaisų ar elektros apskaitos schemos elementų patikrinimą šios veikos dėl jos slapto pobūdžio negalėjo pastebėti (išorinio magnetinio lauko poveikis, elektros apskaitos prietaisų rodmenys atsukami atgal ar stabdomi specialiaisiais prietaisais, elektros apskaitos prietaisų, matavimo transformatorių falsifikavimas ar pan.), įrengiant paslėptą atvadą elektros imtuvai prijungti prieš elektros apskaitą arba be jos, arba padaryta kitų Taisyklių 6 punkto 22 pastraipos c punkte nurodytų pažeidimų, operatorius turi teisę perskaičiuoti vartotojo suvartotos elektros energijos kiekį ir (ar) persiųstos elektros energijos persiuntimo paslaugos vertę šio punkto pirmoje pastraipoje nustatyta tvarka per laikotarpį nuo sutarties sudarymo dienos, bet ne ilgesnį kaip treji metai. Galutinis perskaičiuojamo laikotarpio terminas nustatomas tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinus surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis ir įrodymus, vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus (jei jie pateikiami).

Kai nustatoma, kad asmens elektros įrenginiai prie operatoriaus elektros tinklo prijungti savavališkai, operatorius turi teisę apskaičiuoti suvartotos elektros energijos kiekį ir persiųstos elektros energijos persiuntimo paslaugos vertę pagal suminę prijungtų elektros įrenginių įrengtąją galią ir 24 valandų per parą vartojimo trukmę. Apskaičiuojamas laikotarpis neturi viršyti vienerių metų. Galutinis perskaičiuojamo laikotarpio terminas nustatomas tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinus surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis ir įrodymus, vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus (jei jie pateikiami);“.

36. Išdėstau 97.2 punktą taip:

97.2. buitinis vartotojas apie pastebėtus elektros apskaitos prietaiso ar elektros apskaitos schemos elemento gedimus, elektros apskaitos prietaiso rodmenų netikslumus nedelsdamas privalo pranešti operatoriui. Operatorius ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo buitinio vartotojo pranešimo turi patikrinti apmokėjimo dokumentus. Prireikus (ne vėliau kaip 10 kalendorinių dienų) Taisyklių 47 ir 471 punktuose nustatyta tvarka patikrinami ir elektros apskaitos prietaisai bei elektros apskaitos schemos elementai. Operatorius, patikrinęs apmokėjimo dokumentus ir elektros apskaitos prietaisų veikimą ir nustatęs, kad už elektros energiją ar jos persiuntimo bei kitas su tuo susijusias paslaugas buvo apmokama netiksliai, perskaičiuoja buitiniam vartotojui persiųstos (patiektos) elektros energijos kiekį per laikotarpį, kai buvo netiksliai atsiskaitoma, ir apie tai informuoja buitinį vartotoją. Už perskaičiuotą elektros energiją ar jos persiuntimo bei kitas su tuo susijusias paslaugas apmokama Taisyklių 96.3 punkte nustatyta tvarka pagal išrašytą patikslintą apmokėjimo dokumentą arba kito ataskaitinio laikotarpio apmokėjimo dokumentą, kuriuose turi būti įvertinti nustatyti netikslumai;“.

37. Išdėstau 97.3 punkto pirmąją pastraipą taip:

97.3. elektros apskaitos prietaisui arba elektros apskaitos schemos elementui sugedus ne dėl buitinio vartotojo kaltės (ne dėl buitinio vartotojo kaltės įstrigo elektros skaitiklio diskas, sugedo skaičiavimo mechanizmas, elektroninio elektros skaitiklio modulis, indikatorius, sudegė matavimo transformatorius, atsileido laidininko prijungimo gnybtas ir nutrūko schema ar pan.), elektros apskaitos prietaisų ar elektros apskaitos schemos elementų dingimo atvejais už suvartotą elektros energiją, suteiktas elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas per tą laikotarpį, kai elektros apskaita neveikė ar veikė netiksliai, atsiskaitoma pagal atitinkamo laikotarpio suvartojimą iki gedimo (dingimo) arba pašalinus gedimą (naujojo įrengimo), arba pagal dokumentais pagrįstus kitus visuomeninio tiekėjo ar operatoriaus turimus duomenis.“

38. Išdėstau 97.4 punktą taip:

97.4. kai įrodymais nustatoma, kad buitiniam vartotojui įrengtas elektros apskaitos prietaisas ar elektros apskaitos schemos elementas sugadintas taip, kad elektros apskaitos prietaiso ar elektros apskaitos schemos elemento gedimas matomas (pažeistas elektros skaitiklio stiklas arba korpusas, sugadintas elektroninio elektros skaitiklio modulis, kad neįmanoma nuskaityti rodmenų ir sukauptos informacijos, pažeistos, nutrauktos ar suklastotos plombos nuo elektros skaitiklio ar įvadinės elektros apskaitos spintos (skydelio) ir kitų su elektros apskaita susijusių plombuojamųjų vietų, nurodytų Taisyklių 58 ir (ar) 60 punktuose; taip pat siekiant sumažinti elektros skaitiklio rodmenis naudotos mechaninės ir kitos elektros skaitiklio disko stabdymo priemonės), arba pakeista elektros apskaitos prietaiso prijungimo schema, arba nustatyta kitų Taisyklių 6 punkto 22 pastraipos b punkte nurodytų pažeidimų, operatorius turi teisę perskaičiuoti buitinio vartotojo suvartotos elektros energijos kiekį per laikotarpį nuo operatoriaus darbuotojo dokumentuose užfiksuotos paskutinės elektros apskaitos prietaisų ar elektros apskaitos schemos elementų patikrinimo dienos, bet ne ilgesnį kaip vieneri metai. Galutinis perskaičiuojamo laikotarpio terminas nustatomas tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinus surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis ir įrodymus, vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus (jei jie pateikiami).

Perskaičiuojama tokia tvarka: jei buitinis vartotojas suteikia galimybę operatoriaus darbuotojui patikrinti elektros energijos vartojimo vietą ir nustatyti tuo metu esančių elektros imtuvų galią, tai patiekta elektros energija ar elektros energijos persiuntimo paslaugos vertė perskaičiuojama pagal faktinę elektros energijos imtuvų galią taikant buitinių vartotojų dažniausiai vartojamų elektros energijos imtuvų darbo valandų kiekio per parą lentelę (Taisyklių 1 priedas); jei buitinis vartotojas visuomeninio tiekėjo ar operatoriaus darbuotojui nesuteikia galimybės nustatyti veikiančių elektros energijos imtuvų galią, tai persiųsta elektros energija perskaičiuojama pagal buitiniam vartotojui sutartyje nustatytą leistinąją galią, o jei sutartis nesudaryta – pagal leistinąją galią ribojančių įrenginių duomenis apskaičiuotą leistinąją naudoti galią ir 24 valandų per parą trukmę.

Kai nustatoma, kad siekiant sumažinti apskaitomos elektros energijos kiekį arba elektros skaitiklio rodmenis, elektros apskaitos prietaisas ar elektros apskaitos schemos elementai yra paveikti, o operatoriaus darbuotojas per paskutinį elektros apskaitos prietaisų ar elektros apskaitos schemos elementų patikrinimą šios veikos dėl jos slapto pobūdžio negalėjo pastebėti (išorinio magnetinio lauko poveikis, elektros apskaitos prietaisų rodmenys atsukami atgal ar stabdomi specialiaisiais prietaisais, elektros apskaitos prietaisų, matavimo transformatorių falsifikavimas ar pan.) arba įrengiant paslėptą atvadą elektros imtuvai prijungti prieš elektros apskaitą arba be jos, arba padaryta kitų Taisyklių 6 punkto 22 pastraipos c punkte nurodytų pažeidimų, operatorius turi teisę perskaičiuoti tokio buitinio vartotojo suvartotos elektros energijos kiekį, elektros energijos vertę šio punkto antroje pastraipoje nustatyta tvarka per laikotarpį nuo sutarties sudarymo dienos, bet ne ilgesnį kaip treji metai. Galutinis perskaičiuojamo laikotarpio terminas nustatomas tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinus surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis ir įrodymus, vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus (jei jie pateikiami).

Kai nustatoma, kad asmens elektros įrenginiai prie operatoriaus elektros tinklo prijungti savavališkai, operatorius turi teisę apskaičiuoti suvartotos elektros energijos kiekį, elektros energijos vertę nustatydamas, kad ištisą parą (24 valandas) esant vienfaziam įvadui naudojama 6 kW galia, o trifaziam įvadui – 10 kW galia. Jei buvo nustatyta, kad prie elektros tinklo buvo prijungti elektros imtuvai, kurių bendra įrengtoji galia yra didesnė, nei nurodyta, tai perskaičiuojant taikoma bendra imtuvų galia. Laikotarpis, per kurį apskaičiuojama suvartota elektros energija, neturi būti ilgesnis kaip vieneri metai. Galutinis apskaičiuojamo laikotarpio terminas nustatomas tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinus surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis ir įrodymus, vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus (jei jie pateikiami);“.

39. Išdėstau 106 punktą taip:

106. Kai vartotojui nutraukiamas arba apribojamas elektros energijos persiuntimas ir (ar) tiekimas ar elektros energijos kokybės parametrai elektros energijos persiuntimo paslaugos ar elektros energijos pirkimo–pardavimo vietoje neatitinka nustatytų reikalavimų (išskyrus atvejus, nurodytus Taisyklių 98, 100, 103 ir 107 punktuose), operatorius ar visuomeninis tiekėjas vartotojo reikalavimu atlygina jam dėl operatoriaus ar visuomeninio tiekėjo kaltės patirtus tiesioginius nuostolius.“

40. Papildau šiuo 1081 punktu:

1081. Jei vartotojas neatlieka su juo sudarytoje elektros energijos pirkimo–pardavimo ir (ar) elektros energijos persiuntimo paslaugos sutartyje nustatytų pareigų arba jas atlieka netinkamai, nepagrįstai naudojasi (piktnaudžiauja) jam suteiktomis teisėmis, operatorius turi teisę reikalauti vartotojo atlyginti operatoriaus dėl to patirtus tiesioginius nuostolius.“

41. Išdėstau 123 punktą taip:

123. Valstybinė energetikos inspekcija išankstine skundų nagrinėjimo ne teisme tvarka nagrinėja vartotojų skundus dėl elektros įrenginių ir apskaitos prietaisų gedimų, eksploatavimo, elektros energijos kokybės reikalavimų, elektros energijos apskaitos ir mokėjimo už suvartotą elektros energiją pažeidimų, avarijų, energijos tiekimo nutraukimo, sustabdymo ar ribojimo.“

42. Papildau 126 punktu:

126. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba išankstine skundų nagrinėjimo ne teisme tvarka nagrinėja buitinių vartotojų skundus dėl elektros energijos pirkimo–pardavimo ar paslaugų sutarčių nesąžiningų sąlygų taikymo.“

43. Išdėstau Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių 1 priedą taip:

 

 

BUITINIŲ VARTOTOJŲ DAŽNIAUSIA NAUDOJAMŲ ELEKTROS ENERGIJOS IMTUVŲ

VEIKIMO VALANDŲ SKAIČIAUS PER PARĄ

L E N T E L Ė

(operatoriui ar visuomeniniam tiekėjui leidus laikinai vartoti elektros energiją be apskaitos prietaisų)

 

 

Eil. Nr.

Elektros energijos imtuvų ir elektrifikuotų procesų pavadinimai

Veikimo valandų skaičius per parą vienam elektros energijos imtuvui ar elektrifikuotam procesui

Sausis

Vasaris

Kovas

Balandis

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Lapkritis

Gruodis

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

1.

Apšvietimas

buto, kambario, namo

8

7

5

4

4

4

4

4

5

7

8

8

šiltnamio

14

14

13

11

9

4

4

5

7

12

14

15

kiemo, garažo

2

2

2

1

1

1

1

1

2

2

2

2

2.

Patalpų šildymas

buto, kambario, namo

14

14

12

8

0

0

0

0

4

12

14

14

šiltnamio

19

20

20

16

9

0

0

0

9

18

19

19

viryklė (iki 1 kW)

12

12

12

6

0

0

0

0

6

12

12

12

pirties

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

3.

Viryklė, televizorius, kompiuteris, metalo ir medžio apdirbimo staklės, suvirinimo įrenginys

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

4.

Virtuvinis kombainas, mikrobangų krosnelė, pašarų smulkintuvas, lygintuvas akumuliatoriams krauti

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

5.

Virdulys, pieno separatorius, tešlos maišyklė, laidynė, grindų blizgintuvas, galąstuvas, dulkių siurblys

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

6.

Orkaitė (grilis), radijas, garso ir vaizdo magnetofonas, namų kino sistema, muzikinis centras

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

7.

Vandens šildytuvas

4

4

4

4

4

3

3

3

4

4

4

4

8.

Sulčiaspaudė

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

9.

Daržovių apdorojimo įrenginys

0

0

0

0

0

4

4

4

4

4

4

0

10.

Sviestamušė, skalbiamoji mašina

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11.

Malūnas

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

12.

Vandens siurblys

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

13.

Kuro siurblys

5

5

5

5

5

1

1

1

5

5

5

5

14.

Šaldytuvas (kompresorinis)

12

12

12

12

12

12

12

12

12

12

12

12

15.

Šaldytuvas (absorbcinis), medienos džiovinimo įrenginys

24

24

24

24

24

24

24

24

24

24

24

24

16.

Betono maišyklė

1

1

7

7

8

8

8

8

8

8

1

1

17.

Kompresorius

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

18.

Statybos apdailos įrenginys

3

3

3

4

5

6

6

6

5

4

3

3

19.

Parketo šlifavimo aparatas

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

20.

Pjūklas

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

21.

Mėšlo šalinimo transporteris

2

2

2

2

0

0

0

0

0

2

2

2

22.

Melžimo aparatas

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

23.

Liftas

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

24.

Keltas, kabamasis keltuvas

1

1

1

2

2

2

2

2

2

1

1

1

25.

Įrenginiai automobilių ratams montuoti ir balansuoti

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

26.

Indaplovė

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

27.

Fontano siurblys

0

0

0

0

10

10

10

10

0

0

0

0

28.

Oro kondicionierius

6

6

6

6

6

6

6

6

6

6

6

6

29.

Cirkuliacinis siurblys

24

24

24

24

0

0

0

0

24

24

24

24

30.

Šaldiklis

12

12

12

12

12

12

12

12

12

12

12

12

31.

Skalbinių elektrinis džiovintuvas

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

32.

Plaukų džiovintuvas

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

33.

Elektrinis garų surinktuvas

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

34.

Gruzdintuvė, skrudintuvas, kepimo krosnelė ir kiti buitiniai prietaisai

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

35.

Ventiliatorius

0

0

0

0

4

4

4

4

0

0

0

0

36.

Kavos virimo aparatas

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

37.

Elektrinė siuvimo ir mezgimo mašina

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

38.

Elektrinis vonios šildytuvas („gyvatukas“)

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

39.

Baseino filtravimo įranga

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

40.

Liftas (buitinis)

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

41.

Elektrinė žoliapjovė

0

0

0

0

1

1

1

1

1

0

0

0

42.

Hidroforas

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

43.

Apsaugos sistema

24

24

24

24

24

24

24

24

24

24

24

24

 

Pastabos:

 

1. Visų kitų šioje lentelėje nepaminėtų naudojamų elektros energijos imtuvų veikimo valandų skaičius per parą nurodomas operatoriaus ar visuomeninio tiekėjo leidime, susitarus su vartotoju.

2. Lifto suvartotos elektros energijos kiekis (sutarties šalių susitarimu) gali būti apskaičiuotas ir pagal lifto keliamąją galią.“

 

 

44. Išdėstau Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių 2 priedą taip:

 

(Akto formos pavyzdys)

 

ELEKTROS ENERGIJOS VARTOJIMO VIETOS APŽIŪROS

AKTAS NR._________

 

___________________

(data)

___________________

(vieta)

 

Šis aktas surašytas ___________________________________________________________ ,

(elektros energijos vartotojo (objekto) pavadinimas)

vartotojo (objekto) adresas _____________________________________________________ ,

dalyvaujant _________________________________________________________________

(savininko, nuomininko, vartotojo atstovo pareigos, vardas, pavardė, asmens kodas, įmonės kodas)

ir liudytojams:________________________________________________________________

(liudytojų vardai, pavardės, gyvenamoji vieta)

Aktą surašė: _________________________________________________________________

(juridinio asmens pavadinimas)

 

Apžiūros metu nustatyta, kad vartotojo:

 

Elektros apskaitos prietaisas:

Nr.

Tipas

Įtampa, V

Srovė, A

Atvadas (orinis, kabelis)

EAP sumontuotas

 

 

 

 

 

 

 

Rodmenys:

T1

T2 arba D

T3

T4 arba N

(Q+)

(Q-)

 

 

 

 

 

 

 

Vartotojo el. įrenginiai prijungti prie ______________________________________________

(SP, TP, TR, atramos ar pan.; nurodyti pavadinimą ir Nr.)

Plombų numeriai ir įspaudai ____________________________________________________

(įvadinės elektros apskaitos spintos (skydelio), įvadinio atjungimo aparato, matavimo transformatorių,

___________________________________________________________________________

elektros skaitiklio gaubto ir gnybtų dangtelio, jungiamųjų gnybtų, bandymo gnybtynų ar pan. (nurodyti plombos Nr., visus įspaudus)

 

Elektros energijos vartojimo esmė ir veikiančių elektros įrenginių galia

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Prie akto pridedama: __________________________________________________________

(prijungimo schema, vokas su nuimtomis pažeistomis plombomis, el. apskaitos prietaiso apžiūros protokolas,

___________________________________________________________________________

maišelis su daiktiniais įrodymais, daiktinių įrodymų paėmimo protokolas, fotografijos, vaizdo ar garso juosta ar pan.)

Elektros persiuntimas, tiekimas __________________________ , įvadinio atjungimo aparato ir

(nutrauktas, nenutrauktas)

elektros skaitiklio gnybtų dangtelis, įvadinė el. apskaitos spinta (skydelis) užplombuota ___________ plombomis _______ Nr. ____________.

(skaičius)

Į šio akto svarstymą komisijoje vartotojas turi atvykti į _____________________, adresu: ____________________, _____ kabinetą, 20__m.______________d. nuo_________ iki_________ val. Telefono Nr. __________. Su savimi turėti asmens dokumentą. Vartotojas turi teisę pateikti komisijai paaiškinimus, papildomus dokumentus, kitą šio akto svarstymui svarbią informaciją. Vartotojas turi teisę į komisijos posėdį pasikviesti savo atstovą. Vartotojas turi teisę nedalyvauti komisijos posėdyje (šiuo atveju komisija šį aktą turi teisę apsvarstyti ir sprendimą priimti vartotojui nedalyvaujant).

 

Aktas surašytas 2 arba 3 egz., iš kurių antras egz. įteiktas elektros energijos vartotojui, trečias – tiekėjui (kai surašo operatorius).

 

Surašiusiųjų aktą vardai, pavardės ir parašai: _______________________________________

Liudytojų (jei buvo) vardai, pavardės ir parašai: _____________________________________

Vartotojo paaiškinimas:________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

Su akto turiniu susipažinau ir vieną egzempliorių gavau:_______________________________

(vartotojo jo atstovo pareigos, vardas, pavardė (įskaitomai), parašas)

Vartotojo kontaktinis telefono numeris:____________________________________________

 

Pastaba. Kai įrodymais nustatomas neapskaitinio elektros energijos vartojimo asmeniniams ūkio poreikiams, nesusijusiems su verslu ar profesija, tenkinti faktas, suvartotas elektros energijos kiekis perskaičiuojamas tokia tvarka: jei buitinis vartotojas suteikia galimybę operatoriaus darbuotojui patikrinti elektros energijos vartojimo vietą ir nustatyti tuo metu esančių elektros imtuvų galią, tai patiekta elektros energija ar elektros energijos persiuntimo paslaugos vertė perskaičiuojama pagal faktinę elektros energijos imtuvų galią taikant buitinių vartotojų dažniausiai vartojamų elektros energijos imtuvų darbo valandų kiekio per parą lentelę (Taisyklių 1 priedas); jei buitinis vartotojas visuomeninio tiekėjo ar operatoriaus darbuotojui nesuteikia galimybės nustatyti veikiančių elektros energijos imtuvų galią, tai persiųsta elektros energija perskaičiuojama pagal buitiniam vartotojui sutartyje nustatytą leistinąją galią, o jei sutartis nesudaryta – pagal leistinąją galią ribojančių įrenginių duomenis apskaičiuotą leistinąją naudoti galią ir 24 valandų per parą trukmę (Taisyklių 97.4 punktas).“

 

 

 

Energetikos ministras                                                         Arvydas Sekmokas