LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VISUOMENĖS INFORMAVIMO IR DALYVAVIMO PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS POVEIKIO APLINKAI VERTINIMO PROCESE TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2000 m. liepos 10 d. Nr. 277

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymu (Žin., 1996, Nr. 82-1965; 1997, Nr. 65-1553, Nr. 96-2428; 2000, Nr. 39-1092):

1. Tvirtinu Visuomenės informavimo ir dalyvavimo planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo procese tvarką (pridedama).

2. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiais žodžiais „poveikio aplinkai vertinimas“.

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                                        DANIUS LYGIS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2000 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. 277

 

VISUOMENĖS INFORMAVIMO IR DALYVAVIMO PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS POVEIKIO APLINKAI VERTINIMO PROCESE TVARKA

 

I. BENDROJI DALIS

 

1. Ši Tvarka reglamentuoja visuomenės informavimo apie planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimą ir jos dalyvavimo planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo metu procesą.

2. Tvarka privaloma visiems planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo proceso dalyviams.

3. Tais atvejais, kai Lietuvos Respublikos teritorijoje planuojama ūkinė veikla gali turėti reikšmingą neigiamą poveikį užsienio valstybei, kuri yra prisijungusi prie Jungtinių Tautų Organizacijos 1991 m. Konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste arba kai tokia valstybė pareikalauja poveikio aplinkai vertinimo, visuomenė dalyvauja poveikio aplinkai vertinimo procese vadovaudamasi šia Konvencija, Lietuvos Respublikos ir atitinkamų užsienio valstybių tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymu bei kitais teisės aktais.

 

II. PRANEŠIMAS APIE PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS POVEIKIO APLINKAI VERTINIMĄ

 

4. Visuomenės informavimą (skelbimus per žiniasklaidą) ir dalyvavimą planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo procese organizuoja planuojamos ūkinės veiklos organizatorius (užsakovas) (toliau – užsakovas).

5. Užsakovas turi pranešti visuomenei:

5.1. apie poveikio aplinkai vertinimą tos planuojamos ūkinės veiklos, kuri įrašyta į Planuojamos ūkinės veiklos, kurios poveikis aplinkai privalo būti vertinamas, rūšių sąrašą;

5.2. apie atrankos išvadą, ar privaloma vertinti poveikį aplinkai tos planuojamos ūkinės veiklos, kuri įrašyta į Planuojamos ūkinės veiklos, kuriai turi būti atliekama atranka dėl poveikio aplinkai privalomo vertinimo, rūšių sąrašą arba jeigu planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo proceso dalyviai pareikalauja, o atsakinga institucija (toliau – Aplinkos ministerija ar įgaliota institucija) nusprendžia, kad atranka dėl poveikio aplinkai privalomo vertinimo būtų atliekama ir tos planuojamos ūkinės veiklos, kuri neįrašyta į 5.1 ir 5.2 papunkčiuose nurodytus sąrašus.

6. Apie 5.1 papunktyje nurodytos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai privalomą vertinimą užsakovas, prieš pateikdamas programą Aplinkos ministerijai ar įgaliotai institucijai tvirtinti, turi pranešti apie tai visuomenei, paskelbdamas visuomenės susitelkimo vietose (pvz., savivaldybės skelbimų lentoje), respublikinėje bei miesto (-ų) ar rajono (-ų), kuriame planuojama vykdyti ūkinę veiklą, spaudoje, o esant galimybei – per radiją ir televiziją:

6.1. kur ir kokia planuojama ūkinė veikla bus vykdoma;

6.2. kas planuoja ūkinę veiklą (užsakovas);

6.3. kur ir kada galima susipažinti su informacija apie planuojamą ūkinę veiklą;

6.4. kam teikti motyvuotus (pagrįstus) pasiūlymus planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo klausimais.

7. Apie 5.2 papunktyje nurodytą atrankos išvadą, ar privalomas poveikio aplinkai vertinimas, užsakovas per 10 darbo dienų nuo atrankos išvados gavimo dienos turi pranešti visuomenei, paskelbdamas visuomenės susitelkimo vietose (pvz., savivaldybės skelbimų lentoje) ir miesto (-ų) ar rajono (-ų), kuriame planuojama vykdyti ūkinę veiklą, spaudoje:

7.1. kur ir kokia planuojama ūkinė veikla bus vykdoma;

7.2. kas planuoja ūkinę veiklą (užsakovas);

7.3. atrankos išvadą, ar planuojamai ūkinei veiklai privalomas poveikio aplinkai vertinimas;

7.4. kur ir kada galima susipažinti su informacija apie planuojamą ūkinę veiklą;

7.5. kam teikti motyvuotus (pagrįstus) pasiūlymus planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo klausimais.

8. Visuomenė turi teisę per 10 darbo dienų nuo atrankos išvados paskelbimo dienos teikti Aplinkos ministerijai ar įgaliotai institucijai motyvuotus (pagrįstus) pasiūlymus persvarstyti atrankos išvadą.

9. Kai Aplinkos ministerija ar įgaliota institucija kartu su planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo subjektais išnagrinėjusi motyvuotus (pagrįstus) visuomenės pasiūlymus per 10 darbo dienų nuo jų gavimo dienos priima galutinę atrankos išvadą, kuri prieštarauja pirminei atrankos išvadai, užsakovas apie tai turi pranešti visuomenei 7 punkte nustatyta tvarka.

Tais atvejais, kai galutinė atrankos išvada neprieštarauja pirminei atrankos išvadai, Aplinkos ministerija ar įgaliota institucija per 10 darbo dienų nuo visuomenės motyvuotų (pagrįstų) pasiūlymų persvarstyti atrankos išvadą gavimo dienos turi raštu pateikti besikreipusiems visuomenės nariams motyvuotą (pagrįstą) atsakymą dėl galutinės atrankos išvados.

10. Užsakovas, gavęs visuomenės motyvuotus (pagrįstus) pasiūlymus dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo, juos turi registruoti pagal 1 priedėlyje nustatytą formą.

11. Visuomenė, teikdama motyvuotus (pagrįstus) pasiūlymus dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo, privalo nurodyti savo vardą, pavardę (pavadinimą), adresą ir datą.

12. Visuomenė motyvuotus (pagrįstus) pasiūlymus planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo klausimais gali teikti iki susirinkimo, kurio metu ji būtų supažindinama su planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaita.

 

III. VIEŠAS SUPAŽINDINIMAS SU PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS

POVEIKIO APLINKAI VERTINIMO ATASKAITA

 

13. Užsakovas arba jo įpareigotas planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjas (toliau – PAV dokumentų rengėjas), parengęs planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą, ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki numatyto susitikimo su visuomene, turi paskelbti atitinkamai 6 ar 7 punktuose nurodytose visuomenės informavimo priemonėse šią informaciją:

13.1. kur ir kada įvyks susirinkimas;

13.2. kur ir kada galima susipažinti su planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaita;

13.3. kam pateikti motyvuotus (pagrįstus) pasiūlymus planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos klausimais.

14. Susirinkimas (-ai) turi vykti administracinio (-ių) vieneto (-ų) teritorijoje, kurioje numatoma planuojama ūkinė veikla, visuomenei patogiu, ne darbo metu (rekomenduojama ne darbo dienomis).

15. Iki susirinkimo pradžios užsakovas arba jo įpareigotas PAV dokumentų rengėjas turi paskirti susirinkimo pirmininką ir sekretorių, užregistruoti dalyvius. Susirinkimo dalyvių kalbos yra protokoluojamos. Protokolą pasirašo susirinkimo pirmininkas, sekretorius ir, visuomenei pageidaujant, – visuomenės atstovas, kurį išrenka susirinkimo dalyviai.

16. Jei per valandą nuo nustatytos susirinkimo pradžios į jį neatvyksta nė vienas visuomenės atstovas, užsakovas arba jo įpareigotas PAV dokumentų rengėjas gali konstatuoti, kad visuomenė nėra suinteresuota planuojama ūkine veikla. Tai įforminama protokolu, kurį pasirašo susirinkimo pirmininkas ir sekretorius.

17. Užsakovas arba jo įpareigotas PAV dokumentų rengėjas susirinkimo metu turi apibūdinti planuojamą ūkinę veiklą ir supažindinti su planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaita, atsakyti į pateiktus klausimus ir įvertinti iki susirinkimo pradžios raštu gautus visuomenės motyvuotus (pagrįstus) pasiūlymus.

18. Užsakovas arba jo įpareigotas PAV dokumentų rengėjas visuomenės motyvuotus (pagrįstus) pasiūlymus, gautus iki susirinkimo pradžios ir jo metu, turi registruoti 10 punkte nustatyta tvarka.

19. Užsakovas arba jo įpareigotas PAV dokumentų rengėjas pagal nustatytą formą (2 priedėlis) turi parengti argumentuotą visuomenės motyvuotų (pagrįstų) pasiūlymų įvertinimą.

20. Užsakovas arba jo įpareigotas PAV dokumentų rengėjas, atsižvelgęs į motyvuotus (pagrįstus) visuomenės pasiūlymus, turi patikslinti ataskaitą ir pateikti ją planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo subjektams.

 

IV. INFORMAVIMAS APIE PRIIMTĄ SPRENDIMĄ DĖL PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS

 

21. Aplinkos ministerija ar įgaliota institucija, išnagrinėjusi ataskaitą, planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo subjektų išvadas dėl ataskaitos bei planuojamos ūkinės veiklos leistinumo, taip pat argumentuotą visuomenės pasiūlymų įvertinimą, per 25 darbo dienas nuo ataskaitos gavimo dienos turi priimti motyvuotą sprendimą, ar planuojama ūkinė veikla, įvertinus jos pobūdį ir poveikį aplinkai, leistina pasirinktoje vietoje.

22. Aplinkos ministerija ar įgaliota institucija per 10 darbo dienų po sprendimo priėmimo savo interneto tinklapyje (tais atvejais, kai sprendimas priimamas dėl planuojamos ūkinės veiklos, nurodytos 5.1 papunktyje, taip pat ir oficialiame leidinyje „Valstybės žinios“) turi paskelbti:

22.1. sprendimo turinį ir visas su juo susijusias sąlygas;

22.2. pagrindinius motyvus, kuriais buvo remtasi priimant sprendimą;

22.3. informaciją apie numatytas priemones, skirtas išvengti, sušvelninti ar kompensuoti planuojamos ūkinės veiklos neigiamą poveikį aplinkai.

23. Užsakovas, gavęs iš Aplinkos ministerijos ar įgaliotos institucijos sprendimą dėl planuojamos ūkinės veiklos leistinumo pasirinktoje vietoje, per 10 darbo dienų turi apie tai pranešti visuomenei, paskelbdamas 6 ar 7 punkte nurodytose visuomenės informavimo priemonėse trumpą informaciją apie Aplinkos ministerijos ar įgaliotos institucijos sprendimą planuojamos ūkinės veiklos leistinumo pasirinktoje vietoje klausimu.

24. Visuomenės prašymu Aplinkos ministerija ar įgaliota institucija, vadovaudamasi Vyriausybės patvirtinta informacijos apie aplinką Lietuvos Respublikoje teikimo visuomenei tvarka (Žin.,1999, Nr. 90-2660) ir Aplinkos ministerijos 2000 07 04 įsakymu Nr. 273 „Dėl Aplinkos ministerijos dokumentų laikymo, informacijos teikimo pagal visuomenės paklausimus bei interesantų aptarnavimo reglamento“, privalo pateikti išsamesnę informaciją apie priimtą sprendimą dėl planuojamos ūkinės veiklos leistinumo pasirinktoje vietoje.

______________


1 priedėlis

 

Visuomenės motyvuotų (pagrįstų) pasiūlymų

 

dėl _____________________________________  poveikio aplinkai vertinimo

                   (planuojamos ūkinės veiklos pavadinimas)

 

registraciaja

 

Eil.

Nr.

Visuomenės motyvuoto

(pagrįsto) pasiūlymo

gavimo data

Visuomenės motyvuoto

(pagrįsto) pasiūlymo

išsiuntimo data

Visuomenės

atstovo vardas,

pavardė

(pavadinimas)

ir adresas

Visuomenės

motyvuoti (pagrįsti)

pasiūlymai

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

Visuomenės motyvuotus (pagrįstus) pasiūlymus registravo _________________________________

(vardas, pavardė, pareigos, tel./faksas, parašas, data)

______________


2 priedėlis

 

Visuomenės motyvuotų (pagrįstų) pasiūlymų

 

dėl _____________________________________  poveikio aplinkai vertinimo

                   (planuojamos ūkinės veiklos pavadinimas)

 

įvertinimas

 

Eil.

Nr.

Visuomenės atstovo vardas, pavardė (pavadinimas) ir

adresas

Visuomenės motyvuoti

(pagrįsti) pasiūlymai

Visuomenės motyvuotų

(pagrįstų) pasiūlymų

argumentuotas įvertinimas

 

 

 

 

1

2

3

4

 

 

 

 

 

Visuomenės motyvuotų (pagrįstų) pasiūlymų įvertinimą parengė ____________________________

                                                                                                 (vardas, pavardė, pareigos, tel./faksas, parašas, data)

______________