LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL MAŽAIS KIEKIAIS SURENKAMŲ LIETUVOS RESPUBLIKOS RINKAI TIEKIAMŲ ARBATŽOLIŲ IR / AR PRIESKONIŲ TVARKYMO REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2008 m. rugsėjo 11 d. Nr. B1-468

Vilnius

 

Vadovaudamasis 2002 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 178/2002, nustatančiu maistui skirtų teisės aktų bendruosius principus ir reikalavimus, įsteigiančiu Europos maisto saugos tarnybą ir nustatančiu su maisto saugos klausimais susijusias procedūras (OL 2004 m. specialusis leidimas, 15 skyrius, 6 tomas, p. 463), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2006 m. balandžio 7 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 575/2006 (OL 2006 L 100, p. 3), 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 882/2004 dėl oficialios kontrolės, kuri atliekama siekiant užtikrinti, kad būtų įvertinama, ar laikomasi pašarus ir maistą reglamentuojančių teisės aktų, gyvūnų sveikatos ir gerovės taisyklių (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 45 tomas, p. 200), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2008 m. kovo 17 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 301/2008 (OL 2008 L 97, p. 85), 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 852/2004 dėl maisto produktų higienos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 34 tomas, p. 319) 1 straipsnio 2 dalies c punktu, Lietuvos Respublikos maisto įstatymu (Žin., 2000, Nr. 32-893):

1. Tvirtinu pridedamus Mažais kiekiais surenkamų Lietuvos Respublikos rinkai tiekiamų arbatžolių ir / ar prieskonių tvarkymo reikalavimus.

2. Pavedu:

2.1. įsakymą vykdyti apskričių, miestų, rajonų valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms;

2.2. įsakymo vykdymą kontroliuoti Maisto ir veterinarijos vidaus audito tarnybai.

 

DIREKTORIUS                                                                        KAZIMIERAS LUKAUSKAS

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

2008-09-09 raštu Nr. 2D-4484 (11.41)

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2008 m. rugsėjo 11 d. įsakymu Nr. B1-468

 

MAŽAIS KIEKIAIS SURENKAMŲ LIETUVOS RESPUBLIKOS RINKAI TIEKIAMŲ ARBATŽOLIŲ IR / AR PRIESKONIŲ TVARKYMO REIKALAVIMAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mažais kiekiais surenkamų Lietuvos Respublikos rinkai tiekiamų arbatžolių ir / ar prieskonių tvarkymo reikalavimai (toliau – Reikalavimai) taikomi fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie renka, džiovina, fasuoja arbatžoles ir / ar prieskonius ir juos tiekia galutiniam vartotojui ir / ar vietiniams mažmeninės prekybos subjektams.

2. Reikalavimai netaikomi fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie augalinę žaliavą surenka, džiovina, fasuoja asmeniniam vartojimui ar namų ūkio poreikiams, nesusijusiems su ūkine komercine veikla, tenkinti.

3. Vartojamos sąvokos:

Augalinė žaliava – natūraliai augantys arba ūkyje užauginti augalai.

Arbatžolių ir / ar prieskonių tvarkymo subjektas – fizinis arba juridinis asmuo, surenkantis, džiovinantis, fasuojantis ir tiesiogiai tiekiantis arbatžoles ir / ar prieskonius galutiniam vartotojui ir / ar vietiniams mažmeninės prekybos subjektams.

Mažas kiekis – vieno sezono metu surenkamų, sudžiovinamų ir rinkai tiekiamų arbatžolių ir / ar prieskonių kiekis ne didesnis kaip 500 kg.

Tiekimas rinkai – arbatžolių ir / ar prieskonių laikymas pardavimui, įskaitant siūlymą parduoti arba kurį nors kitą jo perdavimo būdą, nemokamai ar už pinigus, ir pats pardavimas, paskirstymas bei kitos jo perdavimo formos.

Vietinis mažmeninės prekybos subjektas – Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka įregistruotas fizinis ar juridinis asmuo, turintis teisę rinkoje, apimančioje Lietuvos Respublikos teritoriją, verstis mažmenine prekyba maisto produktais, viešuoju maitinimu, skirtu galutiniam vartotojui.

4. Kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka Reikalavimus patvirtinančio įsakymo preambulėje nurodytuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II. BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

5. Arbatžolių ir / ar prieskonių tvarkymo subjektas (toliau – subjektas), mažais kiekiais surenkantis, džiovinantis, fasuojantis ir tiekiantis džiovintas arbatžoles ir / ar prieskonius galutiniam vartotojui ir / ar vietiniams mažmeninės prekybos subjektams, privalo turėti Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą (toliau – Pažymėjimas), kurio formą ir išdavimo tvarką tvirtina Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius įsakymu.

6. Dėl Pažymėjimo gavimo subjektai turi kreiptis į atitinkamą apskrities, miesto ar rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybą (toliau – teritorinė VMVT) ir jai pateikti:

6.1. nustatytos formos prašymą dėl Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo arba laisvos formos prašymą, nurodant veiklą identifikuojančius duomenis: juridinio asmens pavadinimą, kodą, adresą, telefoną, faksą, el. pašto adresą (jei yra), fizinio asmens vardą, pavardę, adresą, telefoną, el. pašto adresą (jei yra);

6.2. subjekto registravimo pažymėjimo, verslo liudijimo, nuolatinio Lietuvos gyventojo individualios veiklos vykdymo pažymos, ūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimo kopijas (jei yra);

6.3. vykdomos veiklos patalpų planą (gali būti nubraižytas ranka);

6.4. maisto tvarkymo proceso aprašymą (planuojamos augalinės žaliavos rūšys, kiekiai, perdirbimo būdai ir kt.).

 

III. SPECIALIEJI ARBATŽOLIŲ IR / AR PRIESKONIŲ
TVARKYMO IR TIEKIMO RINKAI REIKALAVIMAI

 

7. Arbatžolių ir / ar prieskonių gamybai augalinė žaliava turi būti:

7.1. surinkta vietose, apsaugotose nuo taršos (draudžiama rinkti gamyklų, magistralinių kelių, geležinkelio kelių, gamybinių, komunalinių objektų sanitarinėse apsaugos zonose ar kt.);

7.2. perdirbta žaliava turi atitikti saugos bei kokybės reikalavimus: apsaugota nuo taršos, drėgmės, pelėsio, vabzdžių, graužikų, saulės poveikio ir kitų šilumos šaltinių, galinčių daryti įtaką augalinės žaliavos saugai ir kokybei.

8. Arbatžolių ir prieskonių gamybos (džiovinimo), sandėliavimo, fasavimo ir realizavimo patalpa (pvz.: pavėsinė, palėpė) arba vieta turi būti:

8.1. gerai vėdinama, švari;

8.2. apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių, kitų šilumos šaltinių, vabzdžių, graužikų.

9. Augalinė žaliava, arbatžolės ir / ar prieskoniai tiriami akredituotoje laboratorijoje pagal Augalinių maisto produktų taršos stebėsenos programą, tvirtinamą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymu, ir pagal gautus pranešimus ar informaciją iš vartotojų, vartotojų teisių gynimo organizacijų, prekybos subjektų, VšĮ „Ekoagros“, kitų institucijų ar įstaigų dėl jų saugos ir kokybės neatitikties nustatytiems teisės aktų reikalavimams.

10. Subjektai turi turėti žurnalus, kuriuose būtų registruojami augalinių žaliavų, arbatžolių ir / ar prieskonių kiekiai, įgyvendintos priemonės, nustačius nesaugias ar nekokybiškas arbatžoles ir / ar prieskonius. Jei parduodamos arbatžolės ir / ar prieskoniai tiekiami vietiniams mažmeninės prekybos subjektams, turi būti galimybė juos atsekti pagal gamintojo pavadinimą, adresą, tinkamumo vartoti terminą ir kt., t. y. pagal privalomuosius ženklinimo reikalavimus.

11. Pakavimo medžiagoms ir gatavos produkcijos laikymui turi būti įrengta atskira patalpa ar vieta.

12. Toje pačioje arba atskiroje patalpoje turi būti įrengta kriauklė rankoms plauti su tekančiu šiltu ir / ar šaltu vandeniu; prie kriauklės turi būti rankų plovimo ir nusausinimo, prireikus – dezinfekavimo priemonių.

13. Džiovintos arbatžolės ir / ar prieskoniai rinkai tiekiami tik fasuoti. Pakavimui naudojamos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos leidžiamos medžiagos ir gaminiai.

14. Arbatžolės ir / ar prieskoniai ženklinami vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 677 patvirtintos Lietuvos higienos normos HN 119:2002 „Maisto produktų ženklinimas“ (Žin., 2003, Nr. 13-530) reikalavimais. Ant pakuotės turi būti nurodyta:

14.1. gamintojo pavadinimas ir adresas, jei produktas supakuotas kitoje įmonėje, nurodomas ir pakavimo įmonės pavadinimas, adresas;

14.2. arbatžolių ir / ar prieskonių pavadinimas;

14.3. arbatžolių ir / ar prieskonių sudėtis;

14.4. arbatžolių ir / ar prieskonių grynasis kiekis;

14.5. tinkamumo vartoti terminas;

14.6. specialios laikymo sąlygos;

14.7. paruošimo būdas.

15. Transporto priemonės, kuriomis pervežamos arbatžolės ir / ar prieskoniai, turi būti švarios, geros būklės. Jų konstrukcija turi būti tokia, kad jas būtų galima lengvai valyti.

16. Asmenys, tvarkantys augalinę žaliavą, arbatžoles ar prieskonius, turi dėvėti švarius rūbus ir laikytis higienos reikalavimų. Sergančiam ar įtariamam, kad serga, asmeniui, pavyzdžiui, turinčiam bent vieną iš šių požymių: viduriavimas, vėmimas, karščiavimas, užkrėsta ar atvira žaizda, sergančiam užkrečiamąja odos liga ar esančiam ligos, kuri gali būti perduodama per maistą, nešiotojui, draudžiama dirbti. Asmenys turi pasitikrinti sveikatą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

17. Už tiekiamų rinkai arbatžolių ir / ar prieskonių saugą ir kokybę atsako subjektas.

18. Teritorinių VMVT priimti sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

_________________