LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LYTIŠKAI PLINTANČIŲ INFEKCIJŲ, ŽIV NEŠIOJIMO IR ŽIV LIGOS EPIDEMIOLOGINĖS PRIEŽIŪROS TVARKOS ASMENS IR VISUOMENĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE

 

2003 m. vasario 25 d. Nr. V-117

Vilnius

 

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 29 d. nutarimą Nr. 941 „Dėl Lietuvos nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros strategijos patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 66-2418):

1. Tvirtinu pridedamus:

1.1. Lytiškai plintančių infekcijų, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinės priežiūros asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigose tvarką;

1.2. Lytiškai plintančios infekcijos, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinio tyrimo protokolo formą Nr. 151-9/a;

1.3. Statistinės ataskaitos formą Nr. 65 „Duomenys apie per mėnesį nustatytus lytiškai plintančių infekcijų sukėlėjus bei ŽIV“.

2. Pakeičiu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakymą Nr. 515 „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų apskaitos ir atskaitomybės tvarkos“:

2.1. įrašau įsakymu patvirtinto Privalomų sveikatos statistikos apskaitos ir kitų tipinių formų, pildomų sveikatos priežiūros įstaigose, sąrašo 12 punkte žodžius: „Lytiškai plintančios infekcijos, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinio tyrimo protokolas, f. Nr. 151-9/a“;

2.2. įrašau įsakymu patvirtinto Privalomų sveikatos statistikos ataskaitos formų, pildomų sveikatos priežiūros įstaigose, sąrašo 4.4 punkte žodžius: „Statistinės ataskaitos formą Nr. 65 – sveikata (mėnesinė, metinė) „Duomenys apie nustatytus lytiškai plintančių infekcijų sukėlėjus bei ŽIV“;

2.3. pripažįstu netekusiu galios įsakymu patvirtinto Privalomų sveikatos statistikos ataskaitos formų, pildomų sveikatos priežiūros įstaigose, sąrašo 2.6 punktą.

3. Pavedu:

3.1. asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įtaigų vadovams organizuoti privalomąjį lytiškai plintančių infekcijų, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos registravimą ir informacijos teikimą;

3.2. asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms registruoti lytiškai plintančių infekcijų, ŽIV nešiojimo bei ŽIV ligos atvejus atskirame Infekcinių susirgimų apskaitos žurnale, f. Nr. 060/a;

3.3. įsakymo vykdymą kontroliuoti ministerijos sekretoriui Eduardui Bartkevičiui.

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS KONSTANTINAS ROMUALDAS DOBROVOLSKIS


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2003 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. V-117

 

lytiškai plintančių infekcijų, živ nešiojimo ir živ ligos epidemiologinės priežiūros asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigose tvarka

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Ši tvarka reglamentuoja lytiškai plintančių infekcijų (toliau – LPI), živ nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinę priežiūrą asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigose.

2. ŽIV nešiojimo, ŽIV ligos bei lytiškai plintančių infekcijų, apie kurias duomenys teikiami visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms, sąrašas:

2.1. Besimptomis užkrėstumas žmogaus imunodeficito virusu [ŽIV] (Z21);

2.2. Žmogaus imunodeficito viruso [ŽIV] liga (B20-24);

2.3. Laboratoriniai ŽIV radiniai. Negalutiniai ŽIV mėginio radiniai naujagimiams (R75);

2.4. Sifilis (A51-A53), įgimtas sifilis (A50);

2.5. Gonokokinė infekcija (A54);

2.6. Chlamidijų sukeltos ir lytiškai santykiaujant plintančios ligos (A56).

 

II. lPI, živ nešiojimo ir živ ligos privalomosios registracijos ir informacijos teikimo tvarka

 

3. LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos atvejų registravimo tvarka asmens sveikatos priežiūros įstaigose:

3.1. Visi medicininiai ir epidemiologinės anamnezės duomenys apie ligonį, sergantį lytiškai plintančia infekcija, ŽIV liga, ar ŽIV nešiotoją įrašomi į atitinkamus dokumentus: Asmens sveikatos istoriją (ambulatorinę kortelę, įdėtinį lapą), f. Nr. 025/a, Gydymo stacionare ligos istoriją, f. Nr. 003/a, Dienos stacionaro ligonio kortelę, f. Nr. 003-2/a, Lytiškai plintančios infekcijos, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinio tyrimo protokolą, f. Nr. 151–9/a, Infekcinių susirgimų apskaitos žurnalą, f. Nr. 060/a, Kontakto kortelę, f. Nr. 047-9/a.

3.2. Gydytojas, diagnozavęs LPI, įrašytą į Lytiškai plintančių infekcijų, apie kurias duomenys teikiami visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms, sąrašą, ŽIV nešiojimą ar ŽIV ligą, užregistruoja atvejį Infekcinių susirgimų apskaitos žurnale, f. Nr. 060/a, ir, užpildęs Lytiškai plintančios infekcijos, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinio tyrimo protokolą, f. Nr. 151–9/a, per 7 dienas išsiunčia jį faksu, paštu ar elektroniniu paštu teritorinei visuomenės sveikatos priežiūros įstaigai pagal ligonio gyvenamąją vietą, o ligos epikrizę – pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurią asmuo yra pasirinkęs, dermatovenerologijos kabinetui. Jei ligonis neturi gyvenamosios vietos arba nėra pasirinkęs pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, informuojamos atitinkamos institucijos pagal diagnozės nustatymo vietą.

3.3. Uždarųjų asmens sveikatos priežiūros įstaigų gydytojas, nustatęs LPI, įrašytą į Lytiškai plintančių infekcijų, apie kurias duomenys teikiami visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms, sąrašą, ŽIV nešiojimą ar ŽIV ligą tarp privalomosios pradinės karo tarnybos karių, kalinamųjų ir nuteistųjų, užregistruoja atvejį Infekcinių susirgimų apskaitos žurnale, f. Nr. 060/a, Nr. KAM 40-060/a, ir, užpildęs Lytiškai plintančios infekcijos, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinio tyrimo protokolą, f. Nr. 151–9/a, per 7 dienas išsiunčia jį faksu, paštu ar elektroniniu paštu Ekstremalių sveikatai situacijų centrui.

3.4. Gydytojas, išaiškinęs LPI ar ŽIV nešiojimo protrūkį (5 ir daugiau atvejų, išplitusių lytiniu būdu iš vieno infekcijos šaltinio) arba kiekvieną atvejį, išplitusį per kraują ar jo produktus, švirkštus ar kitus medicininius instrumentus, apie protrūkio ar tokio atvejo vietą, numanomas ar žinomas priežastis ir mechanizmus bei kitą turimą informaciją, taip pat visą turimą informaciją apie maceruotą dėl sifilio negyvagimį, nedelsiant pateikia teritorinei visuomenės sveikatos priežiūros įstaigai telefonu, faksu ar elektroniniu paštu.

3.5. Gydytojas, siųsdamas ėminį į laboratoriją dėl LPI, užrašo paciento kodą, esantį Lytiškai plintančios infekcijos, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinio tyrimo protokole, f. Nr. 151–9/a, deda savo spaudą ir užrašo savo darbo telefoną.

3.6. Asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys, akredituoti sveikatos priežiūrai ir turintieji leidimus verstis LPI sukėlėjų bei ŽIV nustatymu, kiekvieną mėnesį užpildo ataskaitą „Duomenys apie nustatytus lytiškai plintančių infekcijų sukėlėjus bei ŽIV“, f. Nr. 65, ir išsiunčia ją teritorinei visuomenės sveikatos priežiūros įstaigai, o Vidaus reikalų ministerijos laboratorijos – Ekstremalių sveikatai situacijų centrui iki kito mėnesio 5 dienos.

4. LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos atvejų apskaita teritorinėse visuomenės sveikatos priežiūros įstaigose:

4.1. Visuomenės sveikatos priežiūros įstaigose LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos atvejai registruojami Infekcinių susirgimų apskaitos žurnale, f. Nr. 060/a, pagal raštu, faksu ar elektroniniu paštu gautus Lytiškai plintančios infekcijos, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinio tyrimo protokolus, f. Nr. 151–9/a.

4.2. Pirmąją ataskaitinio mėnesio dieną Infekcinių susirgimų apskaitos žurnale, f. Nr. 060/a, įrašyti duomenys apie praėjusį mėnesį užregistruotus LPI, ŽIV ligos bei ŽIV nešiotojų atvejus sumuojami ir bendras susirgimų skaičius per mėnesį pagal galutines diagnozes įregistruojamas statistikos ataskaitoje Sveikata (mėnesinė-metinė), f. Nr. 4, bei šios ataskaitos formoje nurodytais terminais pateikiamas Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro Užkrečiamųjų ligų valstybės registrui.

4.3. Per praėjusį mėnesį užregistruotų Lytiškai plintančios infekcijos, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinio tyrimo protokolų, f. Nr. 151–9/a, elektroninės kopijos pateikiamos Lietuvos AIDS centrui iki kito mėnesio 3 dienos.

4.4. Duomenys apie praėjusį mėnesį laboratorijose nustatytų LPI sukėlėjų bei ŽIV skaičių, užpildžius ataskaitą „Duomenys apie nustatytus lytiškai plintančių infekcijų sukėlėjus bei ŽIV“, f. Nr. 65, raštu, faksu ar elektroniniu paštu pateikiami Lietuvos AIDS centrui kiekvieną mėnesį iki kito mėnesio 10 dienos.

4.5. Informacija apie išaiškintą LPI ar ŽIV nešiojimo protrūkį (5 ir daugiau atvejų, išplitusių lytiniu būdu iš vieno infekcijos šaltinio) arba kiekvieną atvejį, išplitusį per kraują, jo produktus, švirkštus ar kitus medicinos instrumentus, bei apie maceruotą dėl sifilio negyvagimį pateikiama Lietuvos AIDS centrui ne vėliau kaip per 12 val. žodžiu (telefonu) ir ne vėliau kaip per 72 val. raštu, faksu arba elektroniniu paštu.

5. LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos atvejų apskaita Ekstremalių sveikatai situacijų centre:

5.1. LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos atvejai tarp privalomosios pradinės karo tarnybos karių, kalinamųjų ir nuteistųjų registruojami Infekcinių susirgimų apskaitos žurnale, f. Nr. 060/a, pagal raštu, faksu ar elektroniniu paštu gautus Lytiškai plintančios infekcijos, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinio tyrimo protokolus, f. Nr. 151–9/a.

5.2. Pirmąją ataskaitinio mėnesio dieną Infekcinių susirgimų apskaitos žurnale, f. Nr. 060/a, užregistruoti duomenys apie praėjusį mėnesį sirgusius LPI, ŽIV liga bei ŽIV nešiotojus sumuojami ir bendras užregistruotų susirgimų skaičius per mėnesį pagal galutines diagnozes įregistruojamas statistikos ataskaitoje Sveikata (mėnesinė-metinė), f. Nr. 4, bei šios ataskaitos formoje nurodytais terminais pateikiamas Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro Užkrečiamųjų ligų valstybės registrui.

5.3. Per praėjusį mėnesį užregistruotų Lytiškai plintančios infekcijos, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinio tyrimo protokolų, f. Nr. 151–9/a, elektroninės kopijos pateikiamos Lietuvos AIDS centrui iki kito mėnesio 3 dienos.

5.4. Duomenys apie praėjusį mėnesį laboratorijose nustatytų LPI sukėlėjų bei ŽIV skaičių, užpildžius ataskaitą „Duomenys apie nustatytus lytiškai plintančių infekcijų sukėlėjus bei ŽIV“, f. Nr. 65, raštu, faksu ar elektroniniu paštu pateikiami Lietuvos AIDS centrui kiekvieną mėnesį iki kito mėnesio 10 dienos.

5.5. Informacija apie išaiškintą LPI ar ŽIV nešiojimo protrūkį (5 ir daugiau atvejų, išplitusių lytiniu keliu iš vieno infekcijos šaltinio) arba kiekvieną atvejį, išplitusį per kraują ar jo produktus, per švirkštus ar kitus medicinos instrumentus bei apie maceruotą dėl sifilio negyvagimį pateikiama Lietuvos AIDS centrui ne vėliau kaip per 12 val. žodžiu (telefonu) ir ne vėliau kaip per 72 val. raštu (faksu arba elektroniniu paštu).

6. LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos atvejų apskaita Lietuvos AIDS centre:

6.1. Diagnozavus LPI, ŽIV nešiojimą ar ŽIV ligą, atvejis registruojamas šiuo įsakymu nustatyta tvarka ir apie jį informuojama teritorinė visuomenės sveikatos priežiūros įstaiga pagal ligonio gyvenamąją vietą, išsiunčiant Lytiškai plintančios infekcijos, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinio tyrimo protokolą, f. Nr. 151–9/a, bei pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurią asmuo yra pasirinkęs, dermatovenerologijos kabinetas, išsiunčiant ligos epikrizę. Jei ligonis neturi gyvenamosios vietos arba nėra pasirinkęs pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, informuojamos atitinkamos institucijos pagal diagnozės nustatymo vietą.

6.2. Lietuvos AIDS centro laboratorijoje kiekvieną mėnesį užpildomas Pranešimas apie (per mėnesį) nustatytus lytiškai plintančių infekcijų sukėlėjus bei ŽIV, f. Nr. 65, ir išsiunčiamas atitinkamai teritorinei visuomenės sveikatos priežiūros įstaigai iki kito mėn. 5 dienos.

6.3. Iš teritorinių visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų gauti duomenys apie LPI, ŽIV nešiojimą ir ŽIV ligą bei nustatytus LPI sukėlėjus ir ŽIV kaupiami duomenų bazėje.

6.4. Kiekvieną mėnesį iki kito mėnesio 5 d. ir už metus iki sausio 15 d. teikiami duomenys Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro Užkrečiamųjų ligų valstybės registrui apie šalyje užregistruotą bendrąjį susirgimų skaičių per metus pagal galutines diagnozes (statistinės ataskaitos Sveikata (mėnesinė-metinė), f. Nr. 4, duomenų patikslinimui.

6.5. Informacija apie LPI ar ŽIV nešiojimo protrūkius (5 ir daugiau atvejų, išplitusių lytiniu keliu iš vieno infekcijos šaltinio) arba kiekvieną atvejį, išplitusį per kraują ar jo produktus, švirkštus, kitus medicinos instrumentus bei apie maceruotą dėl sifilio negyvagimį, gauta iš teritorinių visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų ir Ekstremalių sveikatai situacijų centro, perduodama Sveikatos apsaugos ministerijai, Valstybinei visuomenės sveikatos priežiūros tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos, prireikus – Pasaulio sveikatos organizacijai.

6.6. LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinės situacijos analizė ir prognozė (pusmečio ir metinė) teikiama Sveikatos apsaugos ministerijai, Valstybinei visuomenės sveikatos priežiūros tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centrui, teritorinėms visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms, apskričių administracijų viršininkams ir kitoms suinteresuotoms institucijoms.

7. Pagal Užkrečiamųjų ligų valstybės registro nuostatų reikalavimus surinkti duomenys apie LPI, ŽIV nešiojimą ir ŽIV ligą kaupiami Užkrečiamųjų ligų valstybės registre Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centre.

 

III. asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų funkcijos DĖL LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinĖS priežiūrOS

 

8. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos:

8.1. Organizuoja arba atlieka sergančiųjų ar įtariamų sergant LPI, ŽIV liga bei ŽIV nešiotojų klinikinius bei laboratorinius-diagnostinius tyrimus.

8.2. Gydytojas, diagnozavęs ar įtaręs LPI, ŽIV nešiojimą ar ŽIV ligą, gali siųsti ligonį gydytojo dermatovenerologo, o įtaręs ŽIV nešiojimą/ŽIV ligą – gydytojo infektologo konsultacijai patikslinti diagnozę.

8.3. Šiuo įsakymu nustatyta tvarka informuoja teritorines visuomenės sveikatos priežiūros įstaigas apie išaiškintus LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos atvejus bei protrūkius.

8.4. Aiškinasi kontaktinius asmenis. Gydytojas, užpildęs Kontakto kortelę, f. Nr. 047-9/a, imasi priemonių, kad asmuo, kontaktavęs su sergančiuoju LPI, ŽIV liga ar ŽIV nešiotoju, atvyktų į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pasitikrinti sveikatos. Tirtinų kontaktinių asmenų skaičių nustato LPI, ŽIV nešiojimo ar ŽIV ligos atvejį įtaręs ar diagnozavęs gydytojas.

8.5. Apie išaiškintus kontaktinius asmenis, per 14 dienų neatvykusius į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pasitikrinti sveikatos dėl LPI ir ŽIV nešiojimo, perduoda bendrąją informaciją (socialinė padėtis, priklausymas rizikos grupei, lytis, amžius ir pan.) teritorinei visuomenės sveikatos priežiūros įstaigai organizuoti bendrąsias poveikio priemones.

8.6. Pagal savo kompetenciją dalyvauja aiškinantis LPI, ŽIV ligos bei ŽIV nešiotojų židinių priežastis.

8.7. Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka registruoja, stebi medicinos darbuotojų sužeidimo užterštais aštriais daiktais, kitų mikrotraumų ar atsitikimų, galinčių sukelti personalo, teikiančio paslaugas pacientui, infekciją ar sveikatos sutrikimą, atvejus. Prireikus organizuoja profilaktikos priemones.

8.8. Esant reikalui, organizuoja rizikos grupių asmenų (narkomanų, prostitučių, homoseksualių asmenų ir t. t.) kraujo ėmimą ir jo siuntimą ŽIV tyrimui į laboratoriją, turinčią licenciją šiai veiklai.

8.9. Pagal savo kompetenciją vykdo užkrečiamųjų ligų profilaktikos programas.

8.10. Atsako už statistikos duomenų apie LPI, ŽIV ligonius bei ŽIV nešiotojus tikslumą ir jų pateikimą reikiamoms institucijoms nustatytu laiku.

8.11. Pagal kompetenciją teikia metodinę pagalbą kitų specialybių gydytojams, organizuoja visuomenės sveikos gyvensenos mokymą, rengia konferencijas, seminarus, pasitarimus, susijusius su LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos profilaktika, juose dalyvauja. Pagal kompetenciją dalyvauja asmens ir visuomenės sveikatos specialistų rengimo bei kvalifikacijos kėlimo priemonėse.

9. Visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos:

9.1. Planuoja, organizuoja ir vykdo LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinę priežiūrą, kontrolę ir prevencijos priemones teritorijos administraciniame vienete. Ekstremalių sveikatai situacijų centras planuoja, organizuoja ir vykdo LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinę priežiūrą, kontrolę ir prevencijos priemones savo kontroliuojamose įstaigose.

9.2. Renka duomenis iš administracinėje teritorijoje esančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų apie patvirtintus LPI, ŽIV nešiojimo, ŽIV ligos atvejus, šių ligų protrūkius bei nustatytus sukėlėjus.

9.3. Šiuo įsakymu nustatyta tvarka teikia duomenis Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centrui ir Lietuvos AIDS centrui.

9.4. Įstaigos, turinčios licenciją tokiai veiklai, vykdo laboratorinius-diagnostinius tyrimus sergantiems LPI, ŽIV liga bei ŽIV nešiotojams.

9.5. Dalyvauja LPI ir ŽIV nešiojimo protrūkių ar atvejų, išplitusių per kraują ar jo produktus, švirkštus ar kitus medicinos instrumentus, epidemiologiniame priežasčių tyrime.

9.6. Gavusios informaciją iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų apie išaiškintus kontaktinius asmenis, neatvykusius į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pasitikrinti sveikatos, kartu su vyriausiuoju apskrities epidemiologu imasi bendrųjų poveikio priemonių (organizuoja akcijas, tos grupės asmenų mokymą, rengia konsultacijas ir pan.).

9.7. Teikia epidemiologinės analizės išvadas bei siūlymus priimti sprendimus dėl LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos problemų savivaldybėms, apskrities viršininko administracijai, Valstybinei visuomenės sveikatos priežiūros tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

9.8. Pagal kompetenciją vykdo užkrečiamųjų ligų profilaktikos programas savo administraciniame teritorijos vienete.

9.9. Koordinuoja LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos prevencijos priemonių vykdymą administracinėje teritorijoje.

9.10. Pagal kompetenciją teikia metodinę pagalbą asmens sveikatos priežiūros, narkologinių įstaigų specialistams, dirbantiems narkomanijos, LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos prevencijos darbą.

9.11. Organizuoja visuomenės (ypač jaunimo) sveikos gyvensenos mokymą.

9.12. LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos profilaktikos klausimais organizuoja konferencijas, seminarus, pasitarimus ir juose dalyvauja. Pagal kompetenciją dalyvauja visuomenės sveikatos specialistų rengimo bei kvalifikacijos kėlimo priemonėse.

9.13. Vertina LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos atvejų apskaitos tikslumą asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

9.14. Lietuvos Respublikos vyriausiojo epidemiologo ir apskričių vyriausiųjų epidemiologų kompetencija, vykdant LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinę priežiūrą, nustatyta Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatyme.

10. Lietuvos AIDS centras:

10.1. Vykdo LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinę priežiūrą šalyje, pastoviai vertina epidemiologinę situaciją, teikia prognozę, išvadas, siūlymus.

10.2. Kaupia ir sistemina epidemiologinei priežiūrai reikalingą informaciją apie LPI, ŽIV nešiojimą, ŽIV ligą bei išskirtus LPI sukėlėjus ir ŽIV.

10.3. Metodiškai vadovauja asmens ir teritorinėms visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos epidemiologinės priežiūros klausimais.

10.4. Organizuoja ir vykdo klinikinius bei laboratorinius-diagnostinius tyrimus sergantiesiems LPI, ŽIV liga ir ŽIV nešiotojams.

10.5. Atlieka patvirtinamuosius ŽIV laboratorinius tyrimus.

10.6. Organizuoja ir vykdo rizikos grupių asmenų ištyrimą dėl biologinių ŽIV infekcijos paplitimo žymeklių.

10.7. Metodiškai vadovauja sveikatos priežiūros įstaigoms, atliekančioms virusologinius ir serologinius LPI, ŽIV nešiojimo ir ŽIV ligos laboratorinius tyrimus, reikalingus šių ligų diagnostikai ir epidemiologinei priežiūrai.

10.8. Vykdo LPI ir ŽIV nešiojimo protrūkių kolektyvuose, taip pat protrūkių, išplitusių per kraujo produktus ar tarp asmens sveikatos priežiūros įstaigose besigydančių asmenų, epidemiologinį tyrimą arba teikia siūlymus Valstybinei visuomenės sveikatos priežiūros tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos pavesti šį darbą įstaigoms, vykdančioms epidemiologinę priežiūrą kuruojamose teritorijose.

10.9. Šiuo įsakymu nustatyta tvarka teikia duomenis Užkrečiamųjų ligų valstybės registrui.

10.10. Kilus LPI, ŽIV nešiojimo/ ŽIV ligos epidemijų pavojui, teikia siūlymus Sveikatos apsaugos ministerijai, Valstybinei visuomenės sveikatos priežiūros tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos, kitoms suinteresuotoms institucijoms dėl papildomų epidemiologinės priežiūros priemonių įgyvendinimo.

10.11. Pagal kompetenciją dalyvauja užkrečiamųjų ligų profilaktikos programų vykdyme.

10.12. Stebi ir analizuoja valstybės, apskričių, savivaldybių įgyvendinamų profilaktikos programų, susijusių su LPI, ŽIV nešiojimu ir ŽIV liga, rezultatus ir teikia apibendrintus duomenis Valstybinei visuomenės sveikatos priežiūros tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

10.13. Moko visuomenę bei rizikos grupes sveikos gyvensenos ir įtraukia gyventojus į LPI, ŽIV nešiojimo/ ŽIV ligos problemų sprendimo veiklą.

10.14. Rengia reikiamus teisės aktus ir programas LPI, ŽIV nešiojimo bei ŽIV ligos epidemiologinės priežiūros klausimais.

10.15. Pagal kompetenciją organizuoja tarpžinybinį bendradarbiavimą, palaiko ryšius su PSO ir ES įgaliotomis institucijomis ir kitomis tarptautinėmis organizacijomis.

11. Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras:

11.1. Pagal Užkrečiamųjų ligų valstybės registro nuostatų reikalavimus renka duomenis apie LPI, ŽIV nešiojimą ir ŽIV ligą, kaupia juos Užkrečiamųjų ligų valstybės registre.

11.2. Pagal kompetenciją teikia informaciją apie sergamumą LPI ir ŽIV liga bei ŽIV nešiotojų skaičių PSO ir ES įgaliotoms institucijoms, kitomis tarptautinėmis organizacijomis, kaimyninėms šalims bei suinteresuotoms institucijoms Lietuvoje.

11.3. Pagal kompetenciją dalyvauja užkrečiamųjų ligų profilaktikos programų vykdyme.

11.4. Dalyvauja rengiant reikiamus teisės aktus ir programas LPI, ŽIV nešiojimo bei ŽIV ligos epidemiologinės priežiūros klausimais.

______________


Forma patvirtinta

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2003 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. V-117

 

________________________________________________________________________________

(įstaigos pavadinimas)

________________________________________________________________________________

(įstaigos kodas, adresas, telefonas, kiti duomenys)

 

LYTIŠKAI PLINTANČIOS INFEKCIJOS, ŽIV nešiojimo IR ŽIV LIGOS EPIDEMIOLOGINIO TYRIMO PROTOKOLAS (f. Nr. 151-9/a)

 

_____________________ Nr. __________

                                                                            (užpildymo data)

 

1. Diagnozė pagal TLK-10: ____________________________________________________

 

1, 2 amžius, 3 – lytis [V, M], 4–6 gyvenamoji vieta (administracinės teritorijos kodas (pridedama), 7–10 – pirmosios dvi ligonio vardo ir pirmosios dvi pavardės raidės

1 2 34 56 78 910

2. Ligonio kodas:     .    

 

DUOMENYS APIE LIGONĮ

3. Socialiai apdraustas:  taip  ne

4. Socialinė grupė:  moksleivis  studentas  darbininkas  tarnautojas  bedarbis  benamis  kita

5. Išsilavinimas:  pradinis  pagrindinis  vidurinis  aukštasis

6. Rizikos grupė:  nėra  keliautojas  narkotikų vartotojas  komercinio sekso darbuotojas

 kalinys  jūreivis  kita ___________________

7. Pastoviai gyvena: Lietuvos  mieste,  kaime;  šalis, iš kurios atvyko (ne Lietuvos gyventojams) ____________________

8. Kreipimosi į gydymo įstaigą data    9. Diagnozės nustatymo data   

10. Galima užsikrėtimo vieta Lietuvoje (pažymėti administracinės teritorijos kodą (pridedama): .,

užsikrėtimo šalis (jei ne Lietuvoje):

 

DIAGNOZĖS NUSTATYMAS

11. Diagnozė nustatyta, remiantis:  klinika  klinika ir laboratoriniais tyrimais  laboratoriniais tyrimais

12. Diagnozė nustatyta:

 ligonis kreipėsi pats  tiriant profilaktiškai  tiriant kaip donorą  stacionare  laisvės atėmimo vietoje

 tiriant rizikos grupę  tiriant kontaktinius asmenis  stebint nėščiąsias  tiriant mirusįjį  kita

13. Patvirtinta laboratoriniais tyrimais:  bakteriologiniu  serologiniu  antigeno nustatymo

 virusologiniu  nukleino rūgščių nustatymo  mikroskopija  kitu (įrašyti) _______

Metodas

Tyrimo rezultatai

 

EPIDEMIOLOGINIAI DUOMENYS

14. Užsikrėtimas:  įgimtas  įgytas  buitinis

15. Galimas užsikrėtimo būdas:  heteroseksualinis kontaktas  medicininė injekcija, manipuliacija  motina – vaikui

 homoseksualinis kontaktas  intraveninių narkotikų vartojimas  kraujo perpylimas

 kita__________________  nežinoma

16. Tariamas užsikrėtimo šaltinis:  sutuoktinis (-ė), sugyventinis (-ė)  tėvai  nežinoma

 pažįstamas  atsitiktinis asmuo  prostitutė  kita_________

17. Bent kartą per paskutiniuosius 6 mėn. turėjo lytinių santykių su komercinio sekso darbuotoju:  taip  ne

18. Partnerių skaičius per paskutiniuosius 12 mėn.:  1  2 – 3  > 4  neturėjo

19. Naudojasi prezervatyvais:  visada  retai  nesinaudoja

20.  Kontaktinių asmenų nustatymas pradėtas. Nurodyta ______ kontaktinių asmenų

 

administracinės teritorijos KODAS

 

01.0 Vilniaus apskritis

01.1. Vilniaus m.

01.2. Šalčininkų r.

01.3. Širvintų r.

01.4. Švenčionių r.

01.5. Trakų r.

01.6. Ukmergės r.

01.7. Vilniaus r.

02.0. Kauno apskritis

02.1. Kauno m.

02.2. Birštonas

02.3. Jonavos r.

02.4. Kaišiadorių r.

02.5. Kauno r.

02.6. Kėdainių r.

02.7. Prienų r.

02.8. Raseinių r.

 

03.0. Klaipėdos apskritis

03.1. Klaipėdos m.

03.2. Palanga

03.3. Neringa

03.4. Klaipėdos r.

03.5. Kretingos r.

03.6. Skuodo r.

03.7. Šilutės r.

04.0. Šiaulių apskritis

04.1. Šiaulių m.

04.2. Akmenės r.

04.3. Joniškio r.

04.4. Kelmės r.

04.5. Pakruojo r.

04.6. Radviliškio r.

04.7. Šiaulių r.

05.0. Panevėžio apskritis

05.1. Panevėžio m.

05.2. Biržų r.

05.3. Kupiškio r.

05.4. Panevėžio r.

05.5. Pasvalio r.

05.6. Rokiškio r.

06.0. Alytaus apskritis

06.1. Druskininkai

06.2. Alytaus r.

06.3. Lazdijų r.

06.4. Varėnos r.

 

07.0. Marijampolės apskritis

07.1. Marijampolės r.

07.2. Šakių r.

07.3. Vilkaviškio r.

 

08.0. Tauragės apskritis

08.1. Jurbarko r.

08.2. Šilalės r.

08.3. Tauragės r.

 

09.0. Telšių apskritis

09.1. Mažeikių r.

09.2. Plungės r.

09.3. Telšių r.

 

10.0. Utenos apskritis

10.1. Anykščių r.

10.2. Ignalinos r.

10.3. Molėtų r.

10.4. Utenos r.

10.5. Zarasų r.

10.6. Visagino m.

11.0. Vidaus reikalų ministerijos padaliniai

12.0. Krašto apsaugos ministerijos įstaigos

13.0. Teisingumo ministerijos įstaigos

14.0. Užsienietis

 

 

Gydytojas A. V. _________________________________       ________________________

                                                                        (parašas)                                                              (vardas ir pavardė)

 

________________________________________________________________________________

(duomenis pateikusio asmens telefonas, faksas, el. paštas)

 

 

Protokolo gavimas visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoje _________  registravimo Nr. ___

                                                                                                                                                         (data)

 

Protokolą užregistravęs asmuo ______________________       ________________________

                                                                                        (parašas)                                             (vardas ir pavardė)

 

PASTABA.

Gydytojas, nustatęs asmenį, sergantį LPI, įrašyta į lytiškai plintančių infekcijų, apie kurias duomenys teikiami visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms, sąrašą, ŽIV nešiotoją ar sergantįjį ŽIV liga, LR SAM 2003 02 25 įsakymu Nr. V-117 nustatyta tvarka per 7 dienas pateikia informaciją teritorinei visuomenės sveikatos priežiūros įstaigai.

______________


Forma patvirtinta

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2003 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. V-117

________________________________________________________________________________

(įstaigos pavadinimas)

 

________________________________________________________________________________

(įstaigos kodas, adresas, telefonas, kiti duomenys)

 

DUOMENYS APIE NUSTATYTUS LYTIŠKAI PLINTANČIŲ INFEKCIJŲ SUKĖLĖJUS BEI ŽIV (Nr. 65 sveikata)

____________Nr._________________

                                           (užpildymo data)

 

Lytiškai plintanti infekcija

Tiriamojo lytis

Laboratoriškai įtariami

Laboratoriškai patvirtinti

Tirta

Teigiami*

Tirta

Teigiami**

ŽIV1

Vyr.

 

 

 

 

Mot.

 

 

 

 

Nežinoma

 

 

 

 

Sifilis2

Vyr.

 

 

 

 

Mot.

 

 

 

 

Nežinoma

 

 

 

 

Gonokokinė infekcija3

Vyr.

 

 

 

 

Mot.

 

 

 

 

Nežinoma

 

 

 

 

Chlamidijų sukelta ir lytiškai santykiaujant plintanti liga4

Vyr.

 

 

 

 

Mot.

 

 

 

 

Nežinoma

 

 

 

 

 

1* – gavus teigiamą rezultatą vienu diagnostiniu rinkiniu

1** – patvirtinus pirminį teigiamą rezultatą imunoblotingo ar kombinuotuoju metodu

 

2* – gavus teigiamą netreponeminio testo rezultatą

2** – aptikus T. pallidum tiesiogine mikroskopija ar gavus teigiamą to paties asmens

netreponeminio ir treponeminio testo rezultatą

 

3* – aptikus gramneigiamų diplokokų 3** – bakteriologiniu arba molekuliniu metodu aptikus N. gonorrhoae

 

4* – gavus teigiamą vieno imunofermentinio ar

4** – aptikus Ch. trachomatis molekuliniu metodu, gavus teigiamą imunofluorescencinio testo rezultatą antigeno neutralizacijos reakcijos rezultatą ar Ch. trachomatis aptikus keletu imunofermentinių ar imunofluorescencinių tyrimų

 

Laboratorijos vedėjas _______________________________       ________________________

                                                                        (parašas)                                                              (vardas ir pavardė)

 

________________________________________________________________________________

                                       (duomenis pateikusio asmens vardas ir pavardė, telefonas, faksas, el. paštas)

 

PASTABA.

Asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų, Lietuvos AIDS centro bei privačios mikrobiologijos laboratorijos, nustačiusios lytiškai plintančių infekcijų, apie kurias duomenys teikiami visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms, sukėlėjus bei ŽIV, LR SAM 2003 02 25 įsakymu Nr. V-117 patvirtinta tvarka teikia informaciją teritorinei visuomenės sveikatos priežiūros įstaigai 1 kartą per mėnesį iki kito mėnesio 5 dienos. Teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos duomenis už teritorijoje nustatytus LPI sukėlėjus bei ŽIV pateikia Lietuvos AIDS centrui 1 kartą per mėnesį iki kito mėnesio 10 dienos.

 

______________