LIETUVOS RESPUBLIKOS

Į S T A T Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS JURIDINIŲ ASMENŲ PELNO MOKESČIO ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

1993 m. gegužės 11 d. Nr. I-152

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Seimas nutaria:

Padaryti Lietuvos Respublikos juridinių asmenų pelno mokesčio įstatyme (Žin., 1990, Nr. 24-601, Nr. 30-715; 1991, Nr. 16-426, Nr. 20-520; 1992, Nr. 6-110) šiuos pakeitimus ir papildymus:

1. 1 straipsnio pirmosios dalies „b“ punktą papildyti žodžiais „išskyrus biudžetinių įstaigų nebiudžetines lėšas“, o antrąją dalį išbraukti.

2. 3 straipsnį išdėstyti taip:

3 straipsnis.

Apmokestinamojo pelno apskaičiavimo pagrindas – realizavimo įplaukų ir nerealizacinių įplaukų suma (toliau – bendrosios įplaukos).

Realizavimo įplaukas sudaro įplaukos, gautos realizavus produkciją, kitas materialines vertybes, darbus ir paslaugas (išskyrus pelną, gautą realizavus ne mažiau kaip metus eksploatuotas pagrindines priemones), kompensaciniai priedai bei pajamos už išnuomotą turtą.

Nerealizacines įplaukas sudaro gaunamos ekonominės sankcijos ir kitos su produkcijos gamyba, realizavimu bei paslaugų teikimu nesusijusios įplaukos.

Į nerealizacines įplaukas, apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną, neįskaitoma:

1) gauti dividendai ir palūkanos už obligacijas;

2) pajininkų iš kitų įmonių gauta pelno dalis;

3) iš draudimo organizacijų gautos turto draudimo atlyginimo sumos;

4) steigėjų iš individualių (personalinių) įmonių ir ūkinių bendrijų gauta pajamų (pelno) dalis.“

3. Iš 4 ir 6 straipsnių išbraukti žodžius „balansinis“, „balansinio“.

4. 5 straipsnyje:

1) 5 punktą papildyti žodžiais „neįskaitant draudimo įmokų už įmonėje sukauptą valstybinį kapitalą“;

2) įrašyti tokį 8 punktą:

8) išlaidos šalpai ir paramai;“;

3) įrašyti naujas antrąją ir trečiąją dalis:

„Nustatant apmokestinamąjį pelną, iš bendrųjų įmonės įplaukų atimami tik juridinę galią turinčiais dokumentais patvirtinti faktiški gamybos ir cirkuliacijos kaštai bei įmonės išlaidos, išvardintos šio straipsnio pirmojoje dalyje.

Materialinių vertybių įsivežimas iš užsienio turi būti patvirtintas muitinės deklaracijomis.“

5. 7 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:

„Mokesčio tarifai:

1) 10% apmokestinamojo pelno, panaudoto kapitalinėms investicijoms.

Kapitalinė investicija yra ilgalaikio turto (pastatų, statinių, mašinų, technologinių įrenginių ir kitų pagrindinių priemonių) ir nematerialaus ilgalaikio turto (technologinių licencijų, patentų, prekių ženklų) įsigijimas ir išlaidos nebaigtai statybai;

2) 29% kito apmokestinamojo pelno.“

6. 8 straipsnį išdėstyti taip:

8 straipsnis.

Žemės ūkio produkciją gaminančių juridinių asmenų ir paslaugas žemės ūkiui teikiančių specializuotų įmonių pelno mokesčio tarifas – 10% apmokestinamojo pelno.

Jeigu žemės ūkio produkcijos ir paslaugų žemės ūkiui dalis realizavimo įplaukose mažesnė kaip 60%, visas pelnas apmokestinamas pagal 7 straipsnyje nustatytus tarifus.

Kūrybinių sąjungų (architektų, dailininkų, dizainerių, fotomenininkų, kompozitorių, kinematografininkų, mokslininkų, rašytojų, tautodailininkų, teatro, žurnalistų) ir jų įmonių bei organizacijų, kurios ne mažiau kaip 29% pelno panaudoja kūrybinių sąjungų poreikiams, juridinių asmenų pelno mokesčio tarifas – 5% apmokestinamojo pelno.“

7. 9 straipsnio pirmosios dalies žodžius „Gamybinės įmonės ir organizacijos, naudojančios riboto darbingumo dirbančiuosius“ pakeisti žodžiais „Įmonės, kurios gauna realizavimo įplaukas tik už pačių pagamintą produkciją ir kuriose dirba riboto darbingumo dirbantieji“.

8. 10 straipsnį papildyti tokia antrąja dalimi:

„Jeigu mokėtojas pagal Lietuvos Respublikos įstatymus turi teisę į kelias mokesčio lengvatas, teikiama tik didžiausia lengvata.“

9. 14 straipsnio pirmosios dalies žodžius „buhalterinį balansą ir apyskaitą bei“ pakeisti žodžiais „Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos pagrindų įstatymo nustatytą finansinę atskaitomybę ir pelno“.

10. 15 straipsnio antrąją ir trečiąją dalis išdėstyti taip:

„Jeigu mokėtojų pateiktose mokesčių apyskaitose apmokestinamasis pelnas ir pelno mokestis yra sumažinti, į Lietuvos Respublikos biudžetinės sandaros įstatymo nustatytą biudžetą išieškoma nuo sumažinto apmokestinamojo pelno apskaičiuota pelno mokesčio suma ir dvigubo jos dydžio bauda.

Nuo sumažinto apmokestinamojo pelno apskaičiuota pelno mokesčio suma ir bauda sumokama per penkias dienas po pažeidimo nustatymo.“

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________