LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

dėl pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų apskaitos tvarkos Patvirtinimo

 

2002 m. liepos 29 d. Nr. 389

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo 15 straipsnio 2 punktą (Žin., 2000, Nr. 36-987) bei vykdydamas Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymui įgyvendinti būtinų teisės aktų parengimo planą-grafiką, kuriam pritarta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. spalio 25 d. posėdžio protokolu Nr. 48:

1. Tvirtinu Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų apskaitos tvarką (pridedama).

2. Nustatau, kad Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų apskaitos tvarka įsigalioja 2003 m. sausio 1 d.

3. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiu žodžiu „cheminės medžiagos“.

 

 

Aplinkos Ministras                                                                          Arūnas Kundrotas

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministras

Konstantinas Romualdas Dobrovolskis

2002 m. liepos 12 d.

 

Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministrė

Vilija Blinkevičiūtė

2002 m. liepos 19 d.

 

Statistikos departamento prie

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

generalinis direktorius

Algirdas Šemeta

2002 m. liepos 25 d.


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2002 m. liepos 29 d.

įsakymu Nr. 389

 

PAVOJINGŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ IR PREPARATŲ APSKAITOS TVARKA

 

I. TVARKOS PASKIRTIS IR TAIKYMO SRITIS

 

1. Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų tvarkos (toliau – Tvarka) paskirtis – nustatyti bendruosius pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų, apibrėžtų Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymu (Žin., 2000, Nr. 36-987), apskaitos organizavimo reikalavimus, skirtus ūkio subjekto pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų vidaus apskaitai tvarkyti.

2. Tvarka privaloma gamintojams, importuotojams ir kitiems juridiniams bei fiziniams asmenims, tiekiantiems į rinką ir eksportuojantiems pavojingas chemines medžiagas bei preparatus, taip pat profesionaliems jų naudotojams.

3. Ši Tvarka netaikoma:

3.1. atliekoms;

3.2. biocidams;

3.3. kosmetikos gaminiams;

3.4. maisto, alkoholio ir tabako gaminiams;

3.5. narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms;

3.6. pašarams;

3.7. pesticidams;

3.8. radioaktyviosioms medžiagoms ir atliekoms;

3.9. sprogmenims ir pirotechnikos gaminiams;

3.10. vaistams ir veterinariniams preparatams.

 

II. SĄVOKOS

 

4. Šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos:

4.1. pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų apskaita – duomenų ir informacijos apie ūkio subjekto gaminamų, importuojamų, eksportuojamų, tiekiamų į rinką, taip pat profesionaliai naudojamų pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų kiekius, tų kiekių pakitimus bei jų savybes rinkimas, registravimas (įrašymas į apskaitos knygą-žurnalą), apibendrinimas ir saugojimas;

4.2. pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų apskaitos knyga-žurnalas yra ūkio subjekto pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų apskaitos dokumentas, parengtas remiantis pirminiais ir kitais pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų dokumentais, kuriame registruojami (įrašomi) apibendrinti duomenys apie pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų, esančių ūkio subjekto nuosavybėje, ketvirčio ir metinius kiekius, tų kiekių pakitimus bei jų savybes;

4.3. ūkio subjektas – juridinis ar fizinis asmuo, kuris verčiasi komercine, ūkine ar panašia veikla, susijusia su pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų gamyba, importu, eksportu, tiekimu į rinką, taip pat profesionaliu jų naudojimu;

4.4. CAS Nr. – Cheminių medžiagų santrumpų tarnybos registracijos numeris;

4.5. IUPAC – Tarptautinės teorinės ir taikomosios chemijos sąjunga.

5. Kitos šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos paaiškintos Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų bei nuodingųjų medžiagų kontrolės (Žin., 2001, Nr. 64-2330) įstatymuose ir jų poįstatyminiuose teisės aktuose.

 

III. BENDRIEJI REIKALAVIMAI PAVOJINGŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ IR PREPARATŲ APSKAITAI

 

6. Ūkio subjektas turi turėti pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų pagaminimą, įsigijimą, importą, pardavimą, perdavimą ar sunaudojimą patvirtinančius pirminius dokumentus (važtaraščiai, deklaracijos, sąskaitos-faktūros ir pan.) bei kitus dokumentus, patvirtinančius informaciją ir duomenis apie pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų sudėtį bei savybes (kokybės sertifikatai, saugos duomenų lapai ir kt.).

7. Ūkio subjektas, gaminantis ar importuojantis pavojingas chemines medžiagas ir preparatus, be 6 punkte išvardytų dokumentų, taip pat turi turėti dokumentus, paliudijančius atliktus tyrimus ir taikytus metodus, kurie buvo naudoti pavojingos cheminės medžiagos ar preparato savybių nustatymui Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo nustatytais atvejais.

8. Dokumentai, išvardyti 6 ir 7 punktuose, turi būti prieinami valstybinę cheminių medžiagų ir preparatų kontrolę atliekantiems valstybės tarnautojams.

9. Ūkio subjektas sudaro ir tvarko kiekvienos esančios jo nuosavybėje pavojingos cheminės medžiagos ar preparato apskaitos knygą-žurnalą, kurios įrašai turi būti pagrįsti 6 punkte nurodytais dokumentais.

10. Pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų apskaitos knygos-žurnalo formą nusistato (pasirenka) pats ūkio subjektas, tačiau privaloma įrašyti 15 punkte nurodytus duomenis.

11. Už pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų apskaitos organizavimą ir su apskaita susijusių dokumentų išsaugojimą atsako ūkio subjekto vadovas.

12. Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų apskaitą ūkio subjekte tvarko ūkio subjekto vadovo paskirtas (paskirti) asmuo (asmenys).

13. Asmuo (asmenys), nurodytas 12 punkte, yra atsakingas (atsakingi) už tai, kad laiku ir teisingai būtų padaryti įrašai apskaitos knygoje-žurnale ir joje būtų visi duomenys apie pavojingą cheminę medžiagą ar preparatą, nurodyti šios Tvarkos 15 punkte.

14. Pirminiai pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų dokumentai ir apskaitos knygos-žurnalai, taip pat kiti dokumentai, nurodyti 6 ir 7 punktuose, saugomi ne trumpiau kaip trejus metus po pavojingos cheminės medžiagos ar preparato sunaudojimo, pardavimo, sunaikinimo ar perdavimo kitam ūkio subjektui.

 

IV. PAVOJINGŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ IR PREPARATŲ ĮRAŠYMAS Į APSKAITĄ

 

15. Apskaitos knygoje-žurnale privalo būti įrašyti šie duomenys:

15.1. ūkio subjekto pavadinimas;

15.2. asmens, atsakingo už pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų apskaitos knygos-žurnalo tvarkymą, vardas, pavardė, pareigos ir parašas;

15.3. įrašų data;

15.4. pavojingos cheminės medžiagos ar preparato pavadinimas:

15.4.1. pavadinimas IUPAC nomenklatūroje (tik cheminės medžiagos atveju);

15.4.2. kiti pavadinimai (įprastas, prekinis, sutrumpintas ar kitoks);

15.5. CAS numeris (tik cheminės medžiagos atveju);

15.6. pavojingos cheminės medžiagos ar preparato sudėtis;

15.7. pavojingos cheminės medžiagos ar preparato kategorija pagal Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymą;

15.8. nuoroda į pirminį dokumentą;

15.9. kada ir iš kur gauta pavojinga cheminė medžiaga ar preparatas;

15.10. pagamintas, įsigytas, parduotas, perduotas, importuotas, eksportuotas ar ūkio subjekto sunaudotas pavojingos cheminės medžiagos ar preparato kiekis tonomis už ketvirtį ir už kalendorinius metus.

16. Duomenys, nurodyti 15.6 papunktyje, pateikiami pagal Saugos duomenų lapo reikalavimus (Žin., 2002, Nr. 26-946) arba pridedamas atitinkamo saugos duomenų lapo skyriaus išrašas.

17. Apskaitos knygoje-žurnale duomenys apie pagamintus, įsigytus, parduotus, perduotus, importuotus, eksportuotus ar ūkio subjekto sunaudotus pavojingos cheminės medžiagos ar preparato kiekius įrašomi kiekvieną kartą pasibaigus ketvirčiui ne vėliau kaip iki kito mėnesio 30 dienos.

18. Duomenys apie pavojingos cheminės medžiagos ar preparato sudėtį, fizikines, chemines, toksikologines ir ekotoksikologines savybes apskaitos knygoje-žurnale įrašomi pirmą kartą pildymo pradžioje ir kitą kartą tikslinami tik tuo atveju, jeigu gaunami nauji ar papildomi duomenys, susiję su sudėties ar savybių pasikeitimu.

______________