VALSTYBINĖS KELIŲ TRANSPORTO INSPEKCIJOS PRIE SUSISIEKIMO MINISTERIJOS VIRŠININKO

ĮSAKYMAS

 

DĖL TRANSPORTO PRIEMONIŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMO PROCEDŪRŲ APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2009 m. birželio 30 d. Nr. 2B-250

Vilnius

 

Vadovaudamasis Motorinių transporto priemonių, priekabų ir šių transporto priemonių sudedamųjų dalių atitikties įvertinimo atlikimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2009 m. balandžio 28 d. įsakymu Nr. 3-169 (Žin., 2009, Nr. 49-1997):

1. Tvirtinu Transporto priemonių atitikties įvertinimo procedūrų aprašą (pridedama).

2. Įpareigoju Technikos skyrių šį įsakymą nustatyta tvarka teikti skelbti „Valstybės žiniose“ ir valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos interneto svetainėje.

 

 

 

INSPEKCIJOS VIRŠININKAS                                                VIDMANTAS ŽUKAUSKAS


PATVIRTINTA

valstybinės kelių transporto inspekcijos

prie Susisiekimo ministerijos viršininko

2009 m. birželio 30 d.

įsakymu Nr. 2B-250

 

TRANSPORTO PRIEMONIŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMO PROCEDŪRŲ APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Transporto priemonių atitikties įvertinimo procedūrų aprašas (toliau – Aprašas) nustato transporto priemonių tipo patvirtinimo, tipo pratęsimo patvirtinimo, atsisakymo patvirtinti tipą, tipo registravimo, tipo registravimo pratęsimo, atsisakymo registruoti tipą, pakopinio tipo patvirtinimo ir individualaus tipo patvirtinimo procedūras.

2. Aprašas parengtas vadovaujantis Motorinių transporto priemonių, priekabų ir šių transporto priemonių sudedamųjų dalių atitikties įvertinimo atlikimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2009 m. balandžio 28 d. įsakymu Nr. 3-169 (Žin., 2009, Nr. 49-1997) (toliau – Atitikties įvertinimo taisyklės), ir įgyvendinant 2007 m. rugsėjo 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2007/46/EB, nustatančią motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, sudėtinių dalių ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo pagrindus (Pagrindų direktyva) (OL 2007 L 263, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. gegužės 7 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 385/2009, kuriuo pakeičiamas Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/46/EB, nustatančios motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, sudėtinių dalių ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo pagrindus, IX priedas (Pagrindų direktyva), ir 2002 m. kovo 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2002/24/EB dėl dviračių ir triračių motorinių transporto priemonių tipo patvirtinimo, panaikinančia Tarybos direktyvą 92/61/EEB (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 29 tomas, p. 399), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1137/2008 dėl kai kurių teisės aktų, kuriems taikoma Sutarties 251 straipsnyje nustatyta tvarka, nuostatų, susijusių su reguliavimo procedūra su tikrinimu, suderinimo su Tarybos sprendimu 1999/468/EB (OL 2008 L 311, p. 1).

3. Šiame Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Atitikties įvertinimo taisyklėse.

 

II. DAUGIAPAKOPIO TIPO PATVIRTINIMO PROCEDŪROS

 

4. Sklandžiam pakopinio tipo patvirtinimo procesui reikalingi bendri visų susijusių gamintojų veiksmai. Todėl, prieš suteikiant pirmojo etapo ir vėlesnių etapų patvirtinimus, gamintojai turi užtikrinti, kad tarp jų būtų sudaryti tinkami susitarimai dėl dokumentų bei informacijos suteikimo ir keitimosi ja, dėl sukomplektuotų transporto priemonių tipų atitikties visiems taikytiniems techniniams reikalavimams, nurodytiems Reglamento III ir VI prieduose. Turi būti pateikta informacija apie reikiamus sistemų, sudėtinių dalių ir atskirų techninių mazgų patvirtinimus ir transporto priemonės dalis, kurios yra įrengtos nekomplektinėje transporto priemonėje, tačiau dar nėra patvirtintos.

5. Tipo patvirtinimai pagal šio skyriaus nuostatas suteikiami pagal esamą transporto priemonės tipo baigtumą ir turi apimti visus ankstesniais etapais suteiktus patvirtinimus.

6. Kiekvienas pakopiniame tipo patvirtinimo procese dalyvaujantis gamintojas yra atsakingas už tai, kad visų jo gaminamų ar jo primontuojamų prie ankstesniuose etapuose pagamintos transporto priemonės konstrukcijos sistemų, sudėtinių dalių ar specialių techninių mazgų gamyba būtų patvirtinta ir atitiktų reikalavimus. Jis neatsako už ankstesniame etape patvirtintas sudėtines dalis, išskyrus atvejus, kai jis modifikuoja tokias dalis tiek, kad anksčiau suteiktas patvirtinimas netenka galios.

7. Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Inspekcija) daugiapakopio tipo patvirtinimo atveju privalo:

7.1. patikrinti, ar visi EB tipo patvirtinimo liudijimai, išduoti pagal norminius aktus, taikomus transporto priemonių tipui patvirtinti, apima užbaigtą transporto priemonės tipą ir atitinka nustatytus reikalavimus;

7.2. užtikrinti, kad visi reikiami duomenys, atsižvelgiant į transporto priemonės užbaigtumą, būtų įtraukti į informacinį aplanką;

7.3. nuorodomis į dokumentus užtikrinti, kad transporto priemonės informacinio aplanko I dalyje nurodytos transporto priemonės specifikacijos ir duomenys būtų įtraukti į informacinius paketus ir EB tipo patvirtinimo liudijimus pagal atitinkamus norminius aktus; ir sukomplektuotos transporto priemonės atveju, jeigu informacinio aplanko I dalyje esantys punktai neįtraukiami į kurios nors iš atskirų norminių teisės aktų informacinius paketus, patvirtinti, kad atitinkama sudėtinė dalis ar charakteristika atitinka informaciniame aplanke pateiktus duomenis;

7.4. atlikti patvirtintino tipo transporto priemonės dalių ir sistemų atrinktų pavyzdžių patikrinimus, reikalingus nustatyti, ar transporto priemonė (-ės) yra pagaminta (-os) taip, kaip nurodyta autentiškame informaciniame pakete pagal visų atitinkamų atskirųjų norminių teisės aktų reikalavimus, arba užtikrinti, kad tokie patikrinimai būtų atlikti;

7.5. jei taikoma, atlikti arba pavesti atlikti reikiamus atskirų techninių mazgų įrangos patikrinimus.

8. Pagal šio Aprašo 7.4 punkto nuostatas patikrintinų transporto priemonių skaičius turi būti pakankamas, kad būtų galima tinkamai kontroliuoti įvairius tvirtinamo EB tipo derinius, atsižvelgiant į transporto priemonės užbaigtumą ir į tokius kriterijus:

8.1. variklį;

8.2. pavarų dėžę;

8.3. varančiąsias ašis (skaičius, išdėstymas, sujungimas);

8.4. vairuojamąsias ašis (skaičius ir padėtis);

8.5. kėbulo tipus;

8.6. durų skaičių;

8.7. vairaračio padėties pusę;

8.8. sėdimųjų vietų skaičių;

8.9. įrangos lygį.

9. Bazinės transporto priemonės identifikavimo numeris, kaip nustatyta 1975 m. gruodžio 18 d. Tarybos direktyvoje 76/114/EEB, dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų identifikavimo lenteles, įrašus, tų lentelių tvirtinimo vietą ir būdus, suderinimo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 3 tomas, p. 47) (toliau – Direktyva 76/114/EEB), nekeičiamas per tolesnius tipo patvirtinimo proceso etapus, kad būtų užtikrinta galimybė patikrinti proceso eigą.

10. Paskutiniame gamybos užbaigimo etape tam tikras su šiuo etapu susijęs gamintojas, suderinęs su Inspekcija, pirmą ir antrą transporto priemonės identifikavimo numerio segmentus gali pakeisti savo transporto priemonės gamintojo kodu ir transporto priemonės identifikavimo kodu, tačiau tik tuo atveju, kai transporto priemonė turi būti registruojama su jo prekės pavadinimu. Šiuo atveju bazinės transporto priemonės pilnas transporto priemonės identifikavimo numeris nėra pašalinamas.

11. Antruoju ir vėlesniais etapais, be Direktyvoje 76/114/EEB reikalaujamos identifikavimo lentelės, kiekvienas gamintojas turi transporto priemonėje pritvirtinti papildomą lentelę, kurios pavyzdys pateiktas šio Aprašo 1 priede. Tokia lentelė turi būti tvirtai pritvirtinta pastebimoje ir lengvai prieinamoje vietoje ant eksploatacijos metu nekeičiamos dalies. Išvardyta tvarka joje turi būti aiškiai ir neištrinamai pateikta tokia informacija:

11.1. gamintojo pavadinimas;

11.2. EB tipo patvirtinimo numerio 1, 3 ir 4 segmentai;

11.3. patvirtinimo etapas;

11.4. transporto priemonės identifikavimo numeris;

11.5. didžiausioji leistina transporto priemonės su kroviniu masė;

11.6. didžiausia leistina transporto priemonės su priekaba bendra masė (kai transporto priemonei leistina vilkti priekabą);

11.7. didžiausia leistina kiekvienos ašies apkrova, vardijant nuo priekio link galo;

11.8. ir jeigu tai yra puspriekabė arba priekaba, kurios ašis (-ys) sutampa su jos sunkio centru, didžiausia leistina masė sukabinimo taške.

12. Jeigu pirmiau minėtose nuostatose nenustatyta kitaip, lentelė turi atitikti Direktyvos 76/114/EEB reikalavimus.

 

III. EB TIPO PATVIRTINIMAS IR TIPO PATVIRTINIMO PRATĘSIMAS

 

13. EB tipo patvirtinimas taikomas transporto priemonėms, pagamintoms smulkiaserijiniu ar serijiniu būdu.

14. Prašymą dėl EB tipo patvirtinimo Inspekcijai pateikia tik transporto priemonės gamintojas. Prašymas pildomas didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis.

15. Prie prašymo atlikti EB tipo patvirtinimą pridedamas:

15.1. informacinio paketo dokumentų antraščių sąrašas;

15.2. informacinis paketas, kurį sudaro:

15.2.1. informacinis aplankas kartu su technine informacija;

15.2.2. transporto priemonės brėžiniai ir (arba) A4 formato nuotraukos (jei lapas didesnis, jį sulankstyti kaip A4 formato);

15.2.3. jei transporto priemonės sistemos, jų komponentai ar atskiri techniniai mazgai turi elektroninę kontrolę (valdymą), papildomai pateikiama informacija apie jų valdymą;

15.2.4. M, N ir O kategorijų transporto priemonių tipams – sertifikatų sąrašas pagal Reglamento III priedą, pagal EB direktyvą, reglamentą ar analogišką JT EEK taisyklę kiekvienai transporto priemonės klasei, pridedant sertifikatų kopijas. L kategorijos transporto priemonių tipams – sertifikatų sąrašas pagal Atitikties įvertinimo taisyklių 14 priedą, pagal EB direktyvą, reglamentą ar analogišką JT EEK taisyklę kiekvienai transporto priemonės klasei;

15.2.5. papildomi bandymų pranešimai ar kiti dokumentai, kuriuos techninės tarnybos arba kitų valstybių įgaliotosios institucijos prideda prie informacinio aplanko;

15.2.6. sertifikatas, patvirtinantis, kad įmonė turi gamybos valdymo sistemą arba kokybės valdymo sistemos vadovą;

15.2.7. transporto priemonės tipo variantų bei versijų, kurių duomenis reikės įrašyti į kompiuterinę duomenų bazę, sąrašas. Variantų ir versijų kombinacijos privalo turėti vienodą simbolių, nusakančių modifikacijas, skaičių;

15.2.8. įgaliotų asmenų, turinčių teisę pasirašyti EB atitikties liudijimą, vardai, pavardės ir parašų pavyzdžiai;

15.2.9. EB atitikties liudijimo pavyzdys (originalas).

16. Pakopiniam transporto priemonės EB tipui patvirtinti gamintojas Inspekcijai prie prašymo prideda:

16.1. per pirmąjį etapą – tas informacinio aplanko dalis ir EB tipo patvirtinimo sertifikatus, kurie nusako nekomplektinės transporto priemonės gamybos etapą;

16.2. per antrąjį ir vėlesnius etapus – nekomplektinės transporto priemonės EB tipo patvirtinimo sertifikatus, išduotus ankstesniais pagaminimo etapais, ir tas informacinio aplanko dalis bei EB tipo patvirtinimo sertifikatus, kurie nusako einamąjį nekomplektinės transporto priemonės etapą;

16.3. taip pat šio Aprašo 15 punkte nurodytus dokumentus.

17. Gamintojas pateikia Inspekcijos reikalaujamą transporto priemonių kiekį (mažiausiai dvi transporto priemonės tipą atitinkančias transporto priemones), kad būtų galima sulyginti informaciniame aplanke esančius techninius duomenis su pateiktomis transporto priemonėmis.

18. Inspekcija, išnagrinėjusi prašymą ir pateiktus dokumentus bei sulyginusi informaciniame aplanke esančius techninius duomenis su atitikties įvertinimui pateiktomis transporto priemonėmis, priima sprendimą dėl EB (įtraukiant ir pakopinį tipo patvirtinimą) tipo patvirtinimo suteikimo ar nesuteikimo.

19. Kai pateikta dokumentacija netiksli ar jos trūksta ir kai informaciniame aplanke aprašyta transporto priemonė neatitinka pateiktos atitikties įvertinimui transporto priemonės, EB tipo patvirtinimo suteikimas atidedamas iki gamintojui raštu nurodytų papildomų dokumentų pateikimo Inspekcijai ir jų patikrinimo.

20. Jei priimamas sprendimas nesuteikti EB tipo patvirtinimo, tai, nurodant konkrečias priežastis, per 20 darbo dienų raštu informuojamas gamintojas. Apie EB tipo patvirtinimo nesuteikimo priežastis per 30 darbo dienų taip pat informuojamos kitų valstybių įgaliotosios institucijos.

21. Prieš suteikiant EB tipo patvirtinimą, gamintojas Inspekcijai turi įrodyti, kad yra veiksmingų procedūrų, garantuojančių, kad produkcija atitiks patvirtintą transporto priemonės tipą.

22. Kai transporto priemonė atitinka informaciniame aplanke aprašytą transporto priemonės tipą, visus reikalavimus, nurodytus Atitikties įvertinimo atlikimo taisyklėse ir šiame Apraše:

22.1. duomenys suvedami į kompiuterinę duomenų bazę;

22.2. suteikiamas EB tipo patvirtinimo numeris;

22.3. suteikiamas leidimo eksploatuoti numeris (toliau – LEN);

22.4. sumokėjus valstybės rinkliavą, išduodamas EB tipo patvirtinimo liudijimas. Pakopinio EB tipo patvirtinimo atveju išduodamas EB tipo patvirtinimo liudijimas, kuris nusako transporto priemonės gamybos etapą;

22.5. kitų valstybių įgaliotoms institucijoms parengiamas pranešimas apie suteiktą EB tipo patvirtinimo numerį;

22.6. išduodamas (tvirtinamas) bandymų rezultatų aprašas;

22.7. išduodamas pranešimas apie transporto priemonės tipo registravimą.

23. Kitų valstybių įgaliotos institucijos apie suteiktą EB tipo patvirtinimą informuojamos per 30 darbo dienų.

24. Jei techninių normatyvų reikalavimuose, pagal kuriuos buvo patvirtintas EB tipas, padaryti pakeitimai, dėl kurių Inspekcijos išduotas EB tipo patvirtinimas tampa negaliojančiu, tai ne vėliau kaip prieš tris mėnesius iki EB tipo patvirtinimo galiojimo termino pabaigos apie tai gamintojas raštiškai informuoja Inspekciją.

25. Inspekcija kartą per kalendorinį mėnesį kitų valstybių įgaliotosioms institucijoms siunčia transporto priemonių, kurioms buvo suteiktas, neišduotas ar anuliuotas EB tipo patvirtinimo liudijimas, EB tipo patvirtinimo liudijimų kopijas. EB tipo patvirtinimo liudijimai gali būti pateikiami elektroninėse laikmenose.

26. Jei Inspekcija nustato, kad transporto priemonė, atitinkanti informaciniame pakete esančius techninius duomenis, gali kelti grėsmę eismo saugumui, aplinkai, žmonių sveikatai ar net jų gyvybei, priima sprendimą netvirtinti tokio transporto priemonės tipo. Apie EB tipo nepatvirtinimo priežastis per 30 dienų raštu informuojamas gamintojas bei kitų valstybių įgaliotosios institucijos.

27. Atsižvelgiant į transporto priemonės užbaigtumo laipsnį, draudžiama registruoti ir eksploatuoti nekomplektines transporto priemones iki tol, kol jos bus užbaigtos gaminti.

28. Prašymas pakeisti ar papildyti EB tipo patvirtinimą, nurodant pakeitimų priežastis ir pridedant keičiamus dokumentus, teikiamas:

28.1. kai prašymą pateikęs gamintojas nori pratęsti EB tipo patvirtinimą;

28.2. visais kitais atvejais, kai gamintojas nori atlikti techninius pakeitimus galiojančiame EB tipo patvirtinime.

29. EB tipo pratęsimui patvirtinti pateikiamas atskiras prašymas. Prašymas pildomas didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis, prie prašymo pridedama:

29.1. informacinio paketo dokumentų antraščių sąrašas;

29.2. informacinis paketas, kurį sudaro:

29.2.1. informacinis aplankas kartu su technine informacija;

29.2.2. transporto priemonės brėžiniai ir (arba) A4 formato nuotraukos (jei lapas didesnis, jį sulankstyti kaip A4 formato);

29.2.3. jei transporto priemonės sistemos, jų komponentai ar atskiri techniniai mazgai turi elektroninę kontrolę (valdymą), papildomai pateikiama informacija apie jų valdymą;

29.2.4. M, N ir O kategorijų transporto priemonių tipams – sertifikatų sąrašas pagal Reglamento III priedą, pagal EB direktyvą, reglamentą ar analogišką JT EEK taisyklę kiekvienai transporto priemonės klasei, pridedant sertifikatų kopijas. L kategorijos transporto priemonių tipams – sertifikatų sąrašas pagal Atitikties įvertinimo taisyklių 14 priedą, pagal EB direktyvą ar reglamentą;

29.2.5. papildomi bandymų pranešimai ar kiti dokumentai, kuriuos techninės tarnybos arba kitų valstybių įgaliotosios institucijos prideda prie informacinio aplanko;

29.2.6. transporto priemonės tipo variantų bei versijų, kurių duomenis reikės įrašyti į kompiuterinę duomenų bazę, sąrašas. Variantų ir versijų kombinacijos privalo turėti vienodą simbolių, nusakančių modifikacijas, skaičių.

30. Papildytas EB tipo pratęsimo patvirtinimo sertifikatas numeruojamas kaip pratęsimas, nurodant tipo patvirtinimo pratęsimo priežastis ir išdavimo datą.

31. Kiekvieno patvirtinto EB transporto priemonės tipo:

31.1. duomenys suvedami į kompiuterinę duomenų bazę;

31.2. pratęsiamas EB tipo patvirtinimo numeris;

31.3 pratęsiamas LEN;

31.4. sumokėjus valstybės rinkliavą, išduodamas EB tipo patvirtinimo pratęsimo liudijimas. Pakopinio EB tipo patvirtinimo atveju išduodamas tipo patvirtinimo liudijimas, kuris nusako nekomplektinės transporto priemonės gamybos etapą;

31.5. per 30 darbo dienų apie suteiktą EB tipo pratęsimo patvirtinimą informuojamos kitų valstybių įgaliotosios institucijos;

31.6. išduodamas (tvirtinamas) bandymų rezultatų aprašas (išskyrus O kategorijos transporto priemones);

31.7. išduodamas pranešimas apie transporto priemonės EB tipo pratęsimo registravimą.

 

IV. EB TIPO PATVIRTINIMO IR TIPO PATVIRTINIMO PRATĘSIMO REGISTRAVIMAS

 

32. EB tipo patvirtinimo registravimas taikomas visų klasių transporto priemonių, kurios turi EB tipo patvirtinimo liudijimą, tipams.

33. EB tipo patvirtinimo registravimo procedūra taip pat taikoma pavienėms į šalį įvežtoms naujoms transporto priemonėms, kurių tipai neregistruoti Lietuvoje, tačiau jos turi galiojantį originalų EB atitikties liudijimą. Šių transporto priemonių EB tipo registravimo procedūros nurodytos šio Aprašo v skyriuje.

34. EB tipo patvirtinimo registravimas (transporto priemonių tipams, nurodytiems šio Aprašo 32 ir 33 punktuose) grindžiamas tik dokumentų bei techninių reikalavimų, pagal kuriuos buvo atliktas tipo patvirtinimas, techninių normatyvų sutikrinimu.

35. Prašymą gali teikti tik gamintojas arba gamintojo atstovas.

36. Kiekvienam transporto priemonės EB tipui patvirtinti teikiamas atskiras prašymas. Prašymas pildomas didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis.

37. Prie prašymo pridedama:

37.1. EB tipo patvirtinimo liudijimas;

37.2. EB tipo patvirtinimo informacinis paketas.

38. Sutikrinus duomenis pateiktuose dokumentuose ir priėmus sprendimą registruoti EB tipo patvirtinimą:

38.1. kiekvienam naujam transporto priemonės EB tipo patvirtinimui Inspekcija prašymų eilės tvarka įrašo transporto priemonės tipo variantų bei versijų duomenis į kompiuterinę duomenų bazę;

38.2. suteikia LEN;

38.3. sumokėjus valstybės rinkliavą, išduoda pranešimą apie transporto priemonės tipo patvirtinimo registravimą;

38.4. ne vėliau kaip per 48 valandas (neįskaitant švenčių ir poilsio dienų) informuoja institucijos, registruojančios transporto priemones, centrinę būstinę apie įregistruotą transporto priemonės tipo patvirtinimą.

39. EB tipo patvirtinimo pratęsimo registravimas (transporto priemonių tipams, nurodytiems šio Aprašo 32 ir 33 punktuose) grindžiamas tik dokumentų bei techninių reikalavimų, pagal kuriuos buvo atliktas EB tipo patvirtinimas, techninių normatyvų sutikrinimu.

40. Prašymą gali teikti tik gamintojas arba gamintojo atstovas.

41. Kiekvienam transporto priemonės EB tipo pratęsimo patvirtinimui registruoti teikiamas atskiras prašymas. Prašymas pildomas didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis.

42. Prie prašymo pridedama:

42.1. EB tipo patvirtinimo pratęsimo liudijimas;

42.2. EB tipo patvirtinimo pratęsimo informacinis paketas.

43. Sutikrinus duomenis pateiktuose dokumentuose ir priėmus sprendimą registruoti EB tipo pratęsimo patvirtinimą:

43.1. kiekvienam transporto priemonės EB tipo patvirtinimo pratęsimui Inspekcija prašymų eilės tvarka įrašo transporto priemonės tipo variantų bei versijų duomenis į kompiuterinę duomenų bazę;

43.2. suteikia LEN;

43.3. ne vėliau kaip per 48 valandas (neįskaitant švenčių ir poilsio dienų) informuoja institucijos, registruojančios transporto priemones, centrinę būstinę apie įregistruotą transporto priemonės EB tipo pratęsimo patvirtinimą;

43.4. sumokėjus valstybės rinkliavą išduoda pranešimą apie transporto priemonės EB tipo pratęsimo patvirtinimo registravimą.

44. Jei nustatoma, kad transporto priemonė, atitinkanti informaciniame pakete esančius techninius duomenis bei komplektaciją, gali kelti grėsmę eismo saugumui, aplinkai, žmonių sveikatai ar net jų gyvybei, priima sprendimą neregistruoti šios transporto priemonės EB tipo patvirtinimo ar EB tipo pratęsimo patvirtinimo liudijimo ir apie tai per 10 darbo dienų raštu informuojamas prašymo teikėjas.

45. Jei techninių normatyvų reikalavimuose, pagal kuriuos buvo suteiktas EB tipo patvirtinimas ar EB tipo patvirtinimo pratęsimas, padaryti pakeitimai, dėl kurių EB tipo patvirtinimas ar EB tipo patvirtinimo pratęsimas tampa negaliojančiu, toks EB tipo patvirtinimas neregistruojamas ir apie tai per 10 darbo dienų raštu pranešama prašymo teikėjui.

46. EB tipo patvirtinimo liudijimų, gaunamų iš kitų valstybių narių įgaliotų institucijų, sąrašas skelbiamas Inspekcijos interneto svetainėje.

47. EB tipo patvirtinimo ar EB tipo patvirtinimo pratęsimo liudijimai, nurodyti Aprašo 46 punkte, registruojami pagal šiame skyriuje nurodytas nuostatas, nereikalaujant pateikti šio Aprašo 37 ir 42 punktuose nurodytų dokumentų.

 

V. INDIVIDUALUS TIPO PATVIRTINIMAS

 

48. Individualaus tipo patvirtinimo tikslas – šalyje registruoti transporto priemones, kurių konstrukcija atitinka Atitikties įvertinimo taisyklių reikalavimus. Kiekvienam Inspekcijos suteiktam individualiam tipo patvirtinimui suteikiamas LEN.

49. Transporto priemonių individualaus tipo patvirtinimo procedūra taikoma:

49.1. į šalį įvežtai pavienei naujai arba naudotai transporto priemonei, kuri bus registruojama šalyje. Individualus tipo patvirtinimas suteikiamas prieš jos įregistravimą;

49.2. transporto priemonei, kuri eksploatacijos metu buvo perdirbta, t. y. buvo pakeista konstrukcija, pasikeitė transporto priemonės tipas ar įrašai, nurodyti transporto priemonės registracijos liudijime, kai pagal Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų gamybos ir perdirbimo bei motorinių transporto priemonių, priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto ir techninės ekspertizės reikalavimus ir atlikimo tvarką, patvirtintą Inspekcijos viršininko 2008 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 2B-515 (Žin., 2008, Nr. 149-6069), Inspekcijoje reikia gauti LEN. Individualus tipo patvirtinimas suteikiamas Lietuvos Respublikoje įregistruotai transporto priemonei.

50. Transporto priemonės savininkas, siekiantis transporto priemonei gauti individualų tipo patvirtinimą, Inspekcijai pateikia prašymą. Prašymas pildomas didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis.

51. Prie prašymo pridedami:

51.1. M, N, L kategorijų ir O3, O4 klasių transporto priemonių techniniai dokumentai, pagal kuriuos būtų galima identifikuoti transporto priemonės tipą;

51.2. transporto priemonės ar jos sudėtinių dalių tipo patvirtinimo sertifikatai ar techninės tarnybos (laboratorijos) išduoti bandymų protokolai, pagal kuriuos būtų galima konstatuoti transporto priemonės ar atskirų jos mazgų atitiktį Techniniams reikalavimams nacionaliniam transporto priemonių tipui patvirtinti, kuriuos kasmet tvirtina Inspekcijos viršininkas (toliau – Nacionaliniai techniniai reikalavimai):

51.2.1. M1, N1 klasių ir L kategorijų transporto priemonių tipams pateikiami stabdžių sistemos, variklio išmetamų teršalų kiekio ir variklio skleidžiamo triukšmo sertifikatai ar bandymo protokolai (su nurodytu identifikavimo numeriu);

51.2.2. N2 ir N3 klasių transporto priemonių tipams papildomai pateikiami tachografo, šoninių ir galinių apsaugų nuo palindimo sertifikatai ar bandymo protokolai (be nurodyto identifikavimo numerio) bei greičio ribotuvų patikros pažymos;

51.2.3. M2 ir M3 klasių transporto priemonių tipams papildomai pateikiami tachografo, sėdynių, saugos diržų ir jų tvirtinimo elementų sertifikatai ar bandymo protokolai (be nurodyto identifikavimo numerio) bei greičio ribotuvų patikros pažymos. M2 klasių transporto priemonių tipams pateikiami bandymo protokolai (su nurodytu identifikavimo numeriu) ar sertifikatai, išduoti pagal 52 Jungtinių Tautų Europos Ekonominės Komisijos (toliau – JT EEK) taisyklę, o M3, klasių transporto priemonių tipams – pagal 36 JT EEK taisyklę arba M2 ir M3 klasių transporto priemonių tipams – bandymo protokolai (su nurodytu identifikavimo numeriu) ar sertifikatai, išduoti pagal 2001 m. lapkričio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/85/EB dėl specialiųjų nuostatų dėl transporto priemonių, naudojamų keleiviams vežti ir be vairuotojo vietos turinčių daugiau kaip aštuonias sėdynes, iš dalies pakeičiančią direktyvas 70/156/EEB ir 97/27/EB (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 29 tomas, p. 6);

51.2.4. O3 ir O4 klasių transporto priemonių tipams pateikiami stabdžių sistemos, sukabintuvo, šoninių ir galinių apsaugų sertifikatai ar bandymo protokolai.

52. Šio Aprašo 51.2 punkto reikalavimai netaikomi, kai transporto priemonė turi galiojantį EB atitikties liudijimą.

53. Pagal šio Aprašo 51.2 punkte išvardytus dokumentus Inspekcijoje nustatoma, ar transporto priemonės tipas yra registruotas ar patvirtintas Lietuvos Respublikoje.

54. Kai transporto priemonės tipas registruotas ar patvirtintas ir transporto priemonė turi galiojantį originalų EB atitikties liudijimą, ji nukreipiama į transporto priemones registruojančią instituciją.

55. Kai transporto priemonės tipas neregistruotas, tačiau pateikiamas galiojantis originalus EB atitikties liudijimas, individualus tipo patvirtinimas atliekamas pagal šio Aprašo 58.1 punkto reikalavimus.

56. Kai transporto priemonės tipas neregistruotas ar nepatvirtintas Lietuvos Respublikoje ir pagal šio Aprašo 51.2 punkto reikalavimus pateiktus dokumentus galima spręsti, kad transporto priemonė gali atitikti Nacionalinius techninius reikalavimus, tai:

56.1. ji nukreipiama į techninės ekspertizės įmonę, siekiant įvertinti jos konstrukcijos atitiktį Nacionaliniams techniniams reikalavimams;

56.2. kai transporto priemonei nepateikiamas galiojantis EB atitikties liudijimas, Inspekcija prašyme daro įrašą dėl transporto priemonės nukreipimo į techninės ekspertizės įmonę, kad būtų galima įvertinti, ar jos bendroji konstrukcija atitinka Nacionalinius techninius reikalavimus ir šio Aprašo 51.2 punkto reikalaujamus pateikti dokumentus;

56.3. techninės ekspertizės įmonė pildo atitikties liudijimo projektą, kurio forma pateikta 2009 m. gegužės 7 d. Komisijos reglamente (EB) Nr. 385/2009, kuriuo pakeičiamas Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/46/EB, nustatančios motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, sudėtinių dalių ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo pagrindus, IX priedas (Pagrindų direktyva) (OL 2009 L 118, p. 13) (toliau – Reglamentas (EB) Nr. 385/2009). Projekte rašomas pavadinimas „Atitikties liudijimas“, nenaudojant žymens „EB“;

56.4. techninės ekspertizės įmonė išduoda techninės ekspertizės pažymą, taip pat bendro vaizdo, gamintojo identifikavimo lentelės ir transporto priemonės identifikavimo numerio nuotraukas, taip pat papildomus dokumentus ar nuotraukas, nurodytas Inspekcijos nukreipimo įrašuose.

57. Kiekvienai O1 ir O2 klasės transporto priemonei techninė ekspertizė atliekama be Inspekcijos nukreipimo. Prie prašymo Inspekcijai pridedama atliktos techninės ekspertizės pažyma, su teigiamomis techninės ekspertizės išvadomis, taip pat bendro vaizdo, gamintojo identifikavimo lentelės ir transporto priemonės identifikavimo numerio bei kitų transporto priemonės sudėtinių dalių EB sertifikavimo ženklų nuotraukomis (sukabinimo įtaiso, grąžulo, padangų, žibintų ir kt.).

58. Inspekcija, sutikrinusi techninių ekspertizių įmonės išduotus dokumentus ir nuotraukas su pateiktais sudėtinių transporto priemonės dalių sertifikatais arba bandymo protokolais bei remiantis techninių ekspertizių įmonės išvadomis:

58.1. kai duomenys pateiktuose dokumentuose yra teisingi ir galima spręsti, kad transporto priemonė atitinka Nacionalinius techninius reikalavimus (O1 ir O2 klasės transporto priemonėms pagal sudėtinių dalių sertifikavimo ženklus), ar kai transporto priemonės turi galiojantį originalų EB atitikties liudijimą, tai priimamas sprendimas patvirtinti individualų tipą:

58.1.1. registruojamas prašymas;

58.1.2. duomenys įrašomi į kompiuterinę duomenų bazę;

58.1.3. suteikiamas LEN;

58.1.4. atitikties liudijimo projekte įrašomas suteiktas LEN;

58.1.5. išduodamas individualus tipo patvirtinimo sertifikatas (tik naujoms transporto priemonėms, kurios neturi EB atitikties liudijimo);

58.1.6. transporto priemonės savininkui, sumokėjus valstybės rinkliavą, išduodama pažyma, kurioje nurodomas suteiktas LEN;

58.1.7. ne vėliau kaip per 48 valandas (neįskaitant švenčių ir poilsio dienų) informuojama institucijos, registruojančios transporto priemones, centrinė būstinė apie patvirtintą individualų transporto priemonės tipą;

58.2. kai pateikta dokumentacija klaidinga ar jos trūksta, individualaus tipo patvirtinimo suteikimas atidedamas iki transporto priemonės savininkui nurodytų papildomų dokumentų pateikimo ir sutikrinimo. Inspekcija, prieš suteikdama naujai transporto priemonei individualų tipo patvirtinimą, gali pareikalauti pateikti transporto priemonę, kad būtų papildomai įvertinta jos konstrukcijos atitiktis nustatytiems techniniams reikalavimams.

59. Jei Inspekcija nustato, kad transporto priemonė gali sukelti grėsmę eismo saugumui, aplinkai, žmonių sveikatai ar net jų gyvybei, ji priima sprendimą nesuteikti individualaus tipo patvirtinimo ir apie tai, nurodydama konkrečias priežastis, per 10 darbo dienų informuoja prašymo teikėją.

60. M1, N1 klasių ir L kategorijos naudotų transporto priemonių ne iš EB šalių individualaus tipo patvirtinimą atlieka techninių ekspertizių įmonės. Techninių ekspertizių įmonės statusas suteikiamas Inspekcijos nustatyta tvarka.

61. M1, N1 klasių ir L kategorijos naudotų transporto priemonių iš ne EB šalių individualus tipo patvirtinimas atliekamas įvertinant transporto priemonės apšvietimo ir šviesos signalizacijos prietaisų konstrukciją, skaičių, išdėstymą ir spalvinę gamą pagal Reglamento III priede nurodytus techninius reikalavimus. Šių transporto priemonių artimųjų ir tolimųjų šviesų žibintai turi būti paženklinti EB sertifikavimo ženklais arba pagal SAE (angl. Society of Automotive Engineers) standartą DOT. Šoniniai gabaritiniai žibintai gali būti geltonos arba raudonos spalvos. Taip pat neprivaloma įrengti šviesos (priekinių, šoninių, galinių) atšvaitų.

62. Kai transporto priemonė atitinka šio Aprašo 61 punkto reikalavimus, valdytojui išduodama techninės ekspertizės pažyma ir užpildomas įvertinimo lapas. Į įvertinimo lapą surašoma, ar šviesos prietaisai atitinka nustatytus reikalavimus, ir nurodomas jų ženklinimas. Techninės ekspertizės pažyma įforminama Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų gamybos ir perdirbimo bei motorinių transporto priemonių, priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto ir techninės ekspertizės reikalavimuose ir atlikimo tvarkoje, patvirtintoje Inspekcijos viršininko 2008 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 2B-515, nurodyta tvarka. Įvertinimo lapo pavyzdinė forma pateikta šio Aprašo 2 ir 3 priede.

63. Kai transporto priemonė neatitinka šio Aprašo 61 punkto reikalavimų, valdytojui išduodama techninės ekspertizės pažyma, kurioje nurodomi neatitikimai, ir įvertinimo lapo kopija.

64. Transporto priemonių įvertinimo lape privalo būti nurodoma: bendrųjų reikalavimų, artimųjų šviesų žibintų ir tolimųjų šviesų žibintų, priekinių rūko žibintų, atbulinės eigos žibintų, posūkių rodiklių, avarinės signalizacijos, stabdymo signalo žibintų, priekinių gabaritinių žibintų, galinių gabaritinių žibintų, valstybinio numerio ženklo apšvietimo, stovėjimo šviesų žibintų, viršutinių gabaritinių žibintų, šoninių gabaritinių žibintų, galinių rūko žibintų, galinių netrikampio formos atšvaitų, galinių trikampio formos atšvaitų, priekinių netrikampio formos atšvaitų, šoninių netrikampio formos atšvaitų, dienos žibintų įrengimo atitiktis. Taip pat įvertinimo lape privaloma nurodyti artimųjų šviesų žibintų ir tolimųjų šviesų žibintų sertifikavimo žymėjimus.

65. Išduodamoje pažymoje turi būti nurodoma, ar transporto priemonė atitinka reikalavimus, išvardytus įvertinimo lape.

66. M2, M3, N2, N3 klasių ir O kategorijos naudotos transporto priemonės iš ne EB šalių turi gauti individualų tipo patvirtinimą pagal šio Aprašo 50–59 punktuose nurodytus reikalavimus.

67. Individualus tipo patvirtinimas galioja Lietuvos Respublikoje.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

68. Už Inspekcijai pateiktų duomenų teisingumą įstatymų nustatyta tvarka atsako duomenis pateikęs gamintojas, gamintojo atstovas ar transporto priemonės valdytojas.

69. Inspekcija, gavusi pranešimą apie pavojingą sveikatai gaminį, raštu informuoja gamintoją ar jo įgaliotą atstovą apie pavojingą sveikatai gaminį, nurodydama pavojaus šaltinį.

70. Apibendrintą informaciją apie gamintojų ar gamintojų atstovų taikytas priemones defektui pašalinti Inspekcija pateikia Nacionalinei vartotojų teisių apsaugos tarybai prie Teisingumo ministerijos.

71. Atsižvelgiant į transporto priemonės užbaigtumo laipsnį, draudžiama registruoti ir eksploatuoti nekomplektinę transporto priemonę iki tol, kol ji bus užbaigta.

72. Individualaus tipo patvirtinimo sertifikatas tvirtinamas Inspekcijos viršininko arba jo įgalioto asmens parašu ir antspaudu.

_________________


Transporto priemonių atitikties

įvertinimo procedūrų aprašo

1 priedas

 

GAMINTOJO PAPILDOMOS LENTELĖS PAVYZDYS

 

1. Toliau pateikti duomenys yra tik pavyzdžiai.

 

GAMINTOJO PAVADINIMAS (3 etapas)

e2*98/14*2609

3 etapas

WD9VD58D98D234560

1 500 kg

2 500 kg

1–700 kg

2–810 kg

 

_________________


Transporto priemonių atitikties

įvertinimo procedūrų aprašo

2 priedas

 

L KATEGORIJOS VISŲ KLASIŲ KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ ĮVERTINIMO LAPAS

 

____________ Nr. _____

(data)

__________________

(sudarymo vieta)

 

Transporto priemonei _________________________, kurios identifikavimo numeris ________________________, atlikus atitikties įvertinimą, nustatytas apšvietimo ir šviesos prietaisų konstrukcijos ir veikimo patikrinimas*:

 

 

Sudėtinė dalis

Atitinka / neatitinka

Neprivaloma

Pastabos / Žymėjimas

1.

Bendrieji reikalavimai

 

 

 

2.

Tolimųjų šviesų žibintai

 

 

 

3.

Artimųjų šviesų žibintai

 

 

 

4.

Posūkių rodikliai

 

 

 

5.

Stabdymo signalo žibintai

 

 

 

6.

Priekiniai gabaritiniai žibintai

 

 

 

7.

Galiniai gabaritiniai žibintai

 

 

 

8.

Valstybinio numerio ženklo apšvietimas

 

 

 

9.

Galiniai netrikampio formos atšvaitai

 

 

 

10.

Priekiniai rūko žibintai

 

 

 

11.

Galiniai rūko žibintai

 

 

 

12.

Avarinė signalizacija

 

 

 

13.

Šoniniai netrikampio formos atšvaitai

 

 

 

14.

Priekiniai netrikampio formos atšvaitai

 

 

 

 

Įvertinimą atliko:

 

(Pareigos)

(Parašas)

(Vardas, pavardė)

 

* pagal 2008 m. spalio 7 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 1060/2008, pakeičiančio Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/46/EB, nustatančios motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų sudėtinių dalių ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo pagrindus, I, III, IV, VI, VII, XI ir XV priedus (Pagrindų direktyva) (OL 2008 L 292, p. 1) reikalavimus

 

_________________


Transporto priemonių atitikties

įvertinimo procedūrų aprašo

3 priedas

 

M1 ir N1 KLASIŲ KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ ĮVERTINIMO LAPAS

 

____________ Nr. _____

(data)

__________________

(sudarymo vieta)

 

Transporto priemonei _________________________, kurios identifikavimo numeris ________________________, atlikus atitikties įvertinimą, nustatytas apšvietimo ir šviesos prietaisų konstrukcijos ir veikimo patikrinimas*:

 

 

Sudėtinė dalis

Atitinka / neatitinka

Neprivaloma

Pastabos / Žymėjimas

1.

Bendrieji reikalavimai

 

 

 

2.

Artimųjų šviesų žibintai

 

 

 

3.

Tolimųjų šviesų žibintai

 

 

 

4.

Priekiniai rūko žibintai

 

 

 

5.

Atbulinės eigos žibintai

 

 

 

6.

Posūkių rodikliai

 

 

 

7.

Avarinė signalizacija

 

 

 

8.

Stabdymo signalo žibintai

 

 

 

9.

Priekiniai gabaritiniai žibintai

 

 

 

10.

Galiniai gabaritiniai žibintai

 

 

 

11.

Valstybinio numerio ženklo apšvietimas

 

 

 

12.

Stovėjimo šviesos žibintai

 

 

 

13.

Viršutiniai gabaritiniai žibintai

 

 

 

14.

Šoniniai gabaritiniai žibintai

 

 

 

15.

Galiniai rūko žibintai

 

 

 

16.

Galiniai netrikampio formos atšvaitai

 

 

 

17.

Galiniai trikampio formos atšvaitai

 

 

 

18.

Priekiniai netrikampio formos atšvaitai

 

 

 

19.

Šoniniai netrikampio formos atšvaitai

 

 

 

20.

Dienos žibintai

 

 

 

 

Įvertinimą atliko:

 

(Pareigos)

(Parašas)

(Vardas, pavardė)

 

* pagal 2008 m. spalio 7 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 1060/2008, pakeičiančio Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/46/EB, nustatančios motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, sudėtinių dalių ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo pagrindus, I, III, IV, VI, VII, XI ir XV priedus (Pagrindų direktyva) (OL 2008 L 292, p. 1) reikalavimus

_________________