LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL MOKESČIO MOKĖTOJŲ ATSISKAITYMO SU VALSTYBĖS (SAVIVALDYBĖS) BIUDŽETU IR FONDAIS BEI VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO BIUDŽETU AKCIJOMIS IR TURTU TVARKOS

 

1998 m. spalio 13 d. Nr. 1218

Vilnius

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1046; 1995, Nr. 107-2393; 1996, Nr. 126-2947; 1998, Nr. 36-961; Nr. 68-1978) 13, 43 straipsnių ir Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo (Žin., 1995, Nr. 61-1525; 1998, Nr. 68-1978) 29 straipsnio nuostatas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Mokesčio mokėtojų atsiskaitymo su valstybės (savivaldybės) biudžetu ir fondais bei Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetu akcijomis ir turtu tvarką (pridedama).

2. Sudaryti prie Ūkio ministerijos komisiją mokesčio mokėtojų prašymams dėl atsiskaitymo akcijomis ir turtu nagrinėti ir patvirtinti jos sudėtį (pridedama).

Komisija nagrinėja įmonių prašymus ir teikia rekomendacijas dėl atsiskaitymo su valstybės (savivaldybės) biudžetu ir fondais bei Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetu šių įmonių akcijomis ir turtu bei kitų gaivinimo programos priemonių taikymo tikslingumo.

3. Pavesti Ūkio ministerijai patvirtinti komisijos mokesčio mokėtojų prašymams dėl atsiskaitymo akcijomis ir turtu nagrinėti darbo reglamentą.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                Gediminas Vagnorius

 

 

 

Ūkio ministras                                                                                             Vincas Babilius

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1998 m. spalio 13 d. nutarimu Nr. 1218

 

Mokesčio mokėtojų atsiskaitymo su valstybės (savivaldybės) biudžetu ir fondais bei Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetu akcijomis ir turtu tvarka

 

Bendroji dalis

 

1. Šioje tvarkoje vartojamos sąvokos:

1.1. biudžetas – Lietuvos Respublikos valstybės biudžetas, savivaldybių biudžetai (toliau vadinama – valstybės (savivaldybės) biudžetas, biudžetas) ir fondai, įmokas į kuriuos reglamentuoja mokesčio įstatymai, bei Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetas;

1.2. mokesčiai – mokesčių norminiuose aktuose nustatytos, bet nesumokėtos prievolės valstybei (savivaldybei) bei nesumokėtos Valstybinio socialinio draudimo fondo įmokos;

1.3. sankcijos – už nesumokėtas prievoles biudžetui apskaičiuoti delspinigiai, kitais mokesčių norminiuose aktuose nustatytais pagrindais apskaičiuoti delspinigiai bei už mokesčių norminių aktų pažeidimus paskirtos baudos.

2. Ši tvarka reglamentuoja mokesčio mokėtojų atsiskaitymą akcijomis ir (ar) turtu už mokesčius bei sankcijas, taip pat sąlygas, kurioms esant mokesčio mokėtojams gali būti atidedamas sankcijų mokėjimas.

Ji taikoma mokesčio mokėtojams, turintiems gaminamos produkcijos rinką ir realius verslo planus, kaip plėtoti ūkinę veiklą, išsaugoti esamas bei sukurti naujas darbo vietas, bet neturintiems pakankamai lėšų mokesčiams ir sankcijoms mokėti. Leidimas atsiskaityti akcijomis ir (ar) turtu duodamas vadovaujantis tikslingumo kriterijais, tai yra įvertinus, ar ši priemonė iš tikrųjų leis mokesčio mokėtojui pagerinti savo finansinę būklę bei sukaupti reikiamą apyvartinių lėšų sumą gamybai plėsti, o turtą perėmusioms institucijoms – tikslingai jį panaudoti.

3. Svarstant mokesčio mokėtojo prašymą atsiskaityti akcijomis ir (ar) turtu, įvertinama:

3.1. ūkinės veiklos perspektyvos;

3.2. eksportuojamos produkcijos dalis, realizuojamos produkcijos dinamika ir jos technologinio užbaigtumo lygmuo;

3.3. įmonės darbuotojų skaičius, socialinė įmonės svarba regione;

3.4. produkcijos atnaujinimas ir gamybos plėtimas;

3.5. įmonės iniciatyva ieškoti išeities iš susidariusios situacijos;

3.6. įmonės integracijos su kitomis Lietuvos Respublikos įmonėmis lygmuo.

4. Mokesčio mokėtojų prašymus leisti atsiskaityti už mokesčius akcijomis ir (ar) turtu nagrinėja ir išvadas, ar tikslinga duoti leidimą, teikia prie Ūkio ministerijos sudaryta komisija mokesčio mokėtojų prašymams dėl atsiskaitymo akcijomis ir turtu nagrinėti (toliau vadinama – komisija).

5. Į privatizavimo programą arba privatizuojamų įmonių sąrašus įtrauktiems mokesčio mokėtojams leidžiama atsiskaityti akcijomis ir (ar) turtu tik gavus valstybės įmonės Valstybės turto fondo sutikimą.

6. Bankrutuojančioms bei bankrutavusioms įmonėms (jų kreditorių finansiniams reikalavimams tenkinti) taikomos tik atsiskaitymo turtu nuostatos.

7. Mokesčio mokėtojai gali atsiskaityti akcijomis ir (ar) turtu už nesumokėtus mokesčius valstybės (savivaldybės) biudžetui, fondams, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui bei nesumokėtas sankcijas.

8. Mokesčio mokėtojams, atsiskaičiusiems akcijomis ir (ar) turtu už nesumokėtus valstybės (savivaldybės) biudžetui ir fondams mokesčius bei už Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo 49 straipsnyje numatytus piktybinius mokesčių įstatymų pažeidimus, paskirtas baudas ar sumokėjusiems šiuos mokesčius ir baudas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo 521 straipsniu bei finansų ministro įsakymu patvirtinta Mokestinių nepriemokų į biudžetą ir fondus mokėjimo atidėjimo tvarka, finansų ministro sprendimu iki 2 metų gali būti atidedami:

8.1. delspinigiai, apskaičiuoti už nesumokėtus ar ne laiku sumokėtus mokesčius;

8.2. delspinigiai, apskaičiuoti už kitus mokesčių norminių aktų pažeidimus;

8.3. baudos, paskirtos už mokesčių norminių aktų pažeidimus;

8.4. delspinigiai, apskaičiuoti nuo baudų, paskirtų už mokesčių norminių aktų pažeidimus.

9. Šios tvarkos 8 punkte nurodyto sankcijų (t. y. delspinigių ir baudų) atidėjimo terminai skaičiuojami nuo šios tvarkos 10 punkte minimo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo (savivaldybės sprendimo) įsigaliojimo dienos.

10. Remdamasi komisijos rekomendacijomis, sprendimą leisti atsiskaityti už mokesčius akcijomis ir (ar) turtu priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė, savivaldybės taryba arba Valstybinio socialinio draudimo fondo taryba (priklausomai nuo mokesčio pobūdžio).

 

Mokesčio mokėtojo atsiskaitymo akcijomis ir turtu procedūra

 

11. Valstybė (savivaldybė) ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba už mokesčius gali įsigyti bendrovių akcijų, jeigu bendrovė Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo nustatyta tvarka didina įstatinį kapitalą papildomais įnašais.

12. Mokesčio mokėtojas, norintis atsiskaityti už mokesčius akcijomis ir (ar) turtu, pateikia prašymą Ūkio ministerijai, be to, vienas prašymo egzempliorius pateikiamas vietos mokesčio administratoriui ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniam skyriui.

13. Prie prašymo atsiskaityti akcijomis pridedama:

13.1. akcininkų susirinkimo protokolas dėl atsiskaitymo už skolas biudžetui akcijomis, jeigu kreipiasi akcinė bendrovė;

13.2. praėjusių finansinių metų metinė finansinė atskaitomybė;

13.3. revizoriaus arba auditoriaus ataskaita ir išvados, jeigu kreipiasi akcinė bendrovė;

13.4. verslo plėtojimo prognozė;

13.5. skolų biudžetui susidarymo priežasčių paaiškinimas;

13.6. informacija apie įmonės surastus potencialius investuotojus;

13.7. kita informacija, kurios reikia susidariusiai būklei įvertinti.

14. Prie prašymo atsiskaityti turtu pridedama:

14.1. akcininkų susirinkimo protokolas (valdybos sprendimas) dėl atsiskaitymo už skolas biudžetui turtu, jeigu kreipiasi akcinė bendrovė;

14.2. praėjusių finansinių metų metinė finansinė atskaitomybė;

14.3. siūlomo turto aprašymas ir trumpa charakteristika;

14.4. siūlomo perduoti turto perėmėjo sutikimas;

14.5. turto vertinimo aktas;

14.6. inventorizacijos byla ir pažyma apie teisinę turto registraciją;

14.7. kita informacija, kurios reikia susidariusiai būklei įvertinti.

15. Bankrutuojančios ir bankrutavusios įmonės prie prašymo atsiskaityti turtu prideda:

15.1. kreditorių susirinkimo protokolą dėl atsiskaitymo už skolas biudžetui turtu;

15.2. informaciją apie kreditorių finansinius reikalavimus ir jų tenkinimo eigą;

15.3. atsiskaitymo su kreditoriais prognozę;

15.4. siūlomo turto aprašymą ir trumpą charakteristiką;

15.5. siūlomo perduoti turto perėmėjo sutikimą;

15.6. turto vertinimo aktą;

15.7. inventorizacijos bylą ir pažymą apie teisinę turto registraciją.

16. Vietos mokesčių administratorius ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinis skyrius, gavę prašymą, per 15 darbo dienų nuo jo gavimo išsiunčia Ūkio ministerijai pažymas apie mokesčio mokėtojo deklaruotus ir nesumokėtus mokesčius iki einamųjų metų sausio 1 d. ir atskirai nurodo juos pagal 1996 m. sausio 1 d. būklę, taip pat delspinigius, apskaičiuotus už šiuos nesumokėtus mokesčius ir kitus mokesčių norminių aktų pažeidimus bei baudas, paskirtas už mokesčių norminių aktų pažeidimus (nurodo, už kokius). Pažymoje taip pat nurodoma, kiek mokesčio mokėtojas einamaisiais metais deklaravo mokesčių ir kiek jų sumokėjo.

Nuo prašymo gavimo dienos mokesčių ir sankcijų išieškojimas sustabdomas.

17. Gavusi mokesčio mokėtojo prašymą, Ūkio ministerija per 15 darbo dienų nuo šios tvarkos 16 punkte nustatytų pažymų gavimo dienos privalo jį išnagrinėti ir pateikti motyvuotus pasiūlymus komisijai.

18. Komisija, vadovaudamasi šios tvarkos 3 punkte nurodytais kriterijais bei patvirtintu savo darbo reglamentu, apsvarsto mokesčio mokėtojo prašymą, Ūkio ministerijos pasiūlymus ir per 10 darbo dienų nuo pasiūlymų gavimo pateikia Ūkio ministerijai, savivaldybės tarybai arba Valstybinio socialinio draudimo fondo tarybai išvadas, ar tikslinga leisti mokesčio mokėtojui atsiskaityti akcijomis ir (ar) turtu bei atidėti sankcijų mokėjimą. Komisijai svarstant atsiskaitymo su savivaldybės biudžetu klausimą, kviečiami dalyvauti ir šios savivaldybės atstovai.

19. Jeigu komisija nerekomenduoja leisti atsiskaityti akcijomis ir (ar) turtu, Ūkio ministerija mokesčio mokėtojui išsiunčia motyvuotą paaiškinimą. Po vieną paaiškinimo egzempliorių išsiunčiama vietos mokesčio administratoriui ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniam skyriui.

20. Jeigu komisija rekomenduoja leisti atsiskaityti su Lietuvos Respublikos valstybės biudžetu akcijomis ir (ar) turtu, Ūkio ministerija, suderinusi su Finansų ministerija ir ministerija, kurios reguliavimo sričiai priskirta mokesčio mokėtojo veiklos rūšis, pateikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei atitinkamą nutarimo projektą (kaip numatyta šios tvarkos 10 punkte).

Sprendimą leisti atsiskaityti akcijomis ir (ar) turtu su Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetu priima Valstybinio socialinio draudimo fondo taryba, o su savivaldybės biudžetu – savivaldybės taryba.

Jeigu per 2 mėnesius nuo komisijos išvadų pateikimo šios tvarkos 10 punkte nurodytos institucijos nepriima sprendimo leisti atsiskaityti akcijomis ir (ar) turtu, įsiskolinimų biudžetui išieškojimas atnaujinamas.

21. Mokesčio mokėtojas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu, savivaldybės tarybos sprendimu ar Valstybinio socialinio draudimo fondo tarybos sprendimu, išleidžia akcijas, kurios nominalia verte perduodamos priklausomai nuo mokesčio pobūdžio Lietuvos Respublikos Vyriausybės (savivaldybės) įgaliotai institucijai arba Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai. Akcijų perdavimas įforminamas akcijų pasirašymo sutartimi Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 40 straipsnyje nustatyta tvarka.

22. Mokesčio mokėtojas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu, savivaldybės tarybos sprendimu ar Valstybinio socialinio draudimo fondo tarybos sprendimu, perduoda turtą priklausomai nuo mokesčio pobūdžio Lietuvos Respublikos Vyriausybės (savivaldybės) įgaliotai institucijai arba Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai.

Perduodamas turtas įvertinamas pagal Bendruosius turto vertės nustatymo principus ir tvarką, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. kovo 28 d. nutarimu Nr. 440 „Dėl turto vertės nustatymo“ (Žin., 1995, Nr. 29-652) ir 1996 m. vasario 14 d. nutarimu Nr. 244 „Dėl Turto vertinimo metodikos“ (Žin., 1996, Nr. 16-426).

Turto vertintoją ir vertinimo metodą pasirenka ir vertinimo išlaidas apmoka mokesčio mokėtojas. Turto vertinimo rezultatus tvirtina komisija.

23. Jeigu perduodamo turto vertė didesnė negu mokestis, už kurį norima atsiskaityti, skirtumas mokesčio mokėtojui nekompensuojamas.

24. Perėmusios joms perduodamas akcijas ir turtą, kaip numatyta šios tvarkos 21 ir 22 punktuose, Lietuvos Respublikos Vyriausybės (savivaldybės) sprendimu perimti turtą įgaliotos institucijos informuoja apie tai centrinį mokesčio administratorių, kuris, remdamasis įsigaliojusiu Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu arba savivaldybės tarybos sprendimu bei akcijų ir turto perdavimo faktu, priima sprendimą pripažinti mokestines nepriemokas ir sankcijas, už kurias buvo atsiskaityta akcijomis ir (ar) turtu, beviltiškomis ir atleisti nuo jų.

25. Perdavus Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai akcijas ir (ar) turtą arba atsiskaičius pinigais, sankcijų mokesčio mokėtojui atidėjimo klausimą sprendžia Valstybinio socialinio draudimo fondo taryba.

26. Apie tai, kad nurašyti mokesčiai ir delspinigiai bei baudos, vietos mokesčio administratorius ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinis skyrius raštu informuoja mokesčio mokėtoją.

______________

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1998 m. spalio 13 d. nutarimu Nr. 1218

 

Komisija mokesčio mokėtojų prašymams dėl atsiskaitymo akcijomis ir turtu nagrinėti

 

A. Bartulis

ūkio viceministras (komisijos pirmininkas)

J. Bekeris

Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovas

G. Geleževičienė

Ūkio ministerijos Įmonių finansų skyriaus viršininkė

A. Gustas

Žemės ūkio ministerijos Nuosavybės kooperacijos skyriaus viršininkas – Teisės departamento direktoriaus pavaduotojas

G. Kraujelienė

Finansų ministerijos Biudžeto departamento Įmonių skyriaus viršininkė

R. Motiejūnienė -

valstybės įmonės Valstybės turto fondo Akcijų valdymo skyriaus viršininkė

E. Pakalnytė

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos Mokesčių išieškojimo skyriaus viršininko pavaduotoja

B. Rudys

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Įmokų išieškojimo skyriaus viršininkas

J. Žiogas

Ministro Pirmininko padėjėjas

______________