LIETUVOS RESPUBLIKOS

FIZINIŲ ASMENŲ PAJAMŲ MOKESČIO LAIKINOJO ĮSTATYMO 2, 3, 6, 7, 24, 26, 29, 35, 41 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

Į S T A T Y M A S

 

1997 m. kovo 27 d. Nr. VIII-166

Vilnius

 

(Žin., 1990, Nr. 31-742; 1991, Nr. 6-170, Nr. 19-501, Nr. 22-569; 1992, Nr. 7-150, Nr. 14-388; 1993, Nr. 30-681, Nr. 59-1144; 1994, Nr. 30-531, Nr. 58-1135; 1995, Nr. 34-814, Nr. 44-1077; 1996, Nr. 1-3, Nr. 11-285, Nr. 35-858, Nr. 46-1104, Nr. 62-1464, Nr. 71-1716, Nr. 73-1747)

 

1 straipsnis. 2 straipsnio papildymas

Papildyti 2 straipsnio 1 dalies 2 punktą žodžiais „taip pat iš tarptautinių organizacijų ir fondų, kurių sąrašą nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė, mokamų stipendijų“ ir jį išdėstyti taip:

2) iš biudžeto finansuojamų mokymo įstaigų studentams bei moksleiviams iš stipendijų ir iš stipendijų fondų mokamų pašalpų bei kitų išmokų, taip pat iš tarptautinių organizacijų ir fondų, kurių sąrašą nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė, mokamų stipendijų.“

 

2 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Tarptautinis dvigubas apmokestinimas panaikinamas remiantis su užsienio valstybėmis sudarytomis ir taikomomis dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartimis.

Tais atvejais, kai su užsienio valstybėmis nėra sudarytų ir taikomų dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių, tarptautinis dvigubas apmokestinimas gali būti panaikinamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės arba jos pavedimu Finansų ministerijos nustatyta tvarka.“

 

3 straipsnis. 6 straipsnio 4 punkto pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnio 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) atleidžiamam iš darbo darbuotojui išmokamos Darbo sutarties įstatyme nustatyto dydžio kompensacijų sumos, išeitinių pašalpų sumos, taip pat priteistos žalos atlyginimo už priverstinę pravaikštą dėl neteisėto atleidimo iš darbo sumos dalijamos į tiek dalių, kiek jo vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių sudaro atitinkamų išmokų suma, ir kiekviena dalis atskirai apmokestinama pagal šio įstatymo 2 priedėlyje nurodytų dydžių pajamų mokesčio tarifus. Apskaičiuojant pajamų mokestį nuo išmokamos nepanaudotų atostogų kompensacijos, kiekvienų darbo metų nepanaudotų atostogų kompensacijos suma apmokestinama atskirai (jeigu už vienerius darbo metus darbuotojui priklauso keli mėnesiai atostogų, tai kompensacijos suma, tenkanti kiekvienam mėnesiui, apmokestinama atskirai) pagal 2 priedėlyje nurodytų dydžių pajamų mokesčio tarifus.“

 

4 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 7 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

7 straipsnis. Į apmokestinamąsias pajamas neįskaitoma:

1) socialinio aprūpinimo ir  socialinės paramos (šalpos) pašalpos, mokamos iš valstybės bei socialinio draudimo lėšų, išskyrus ligos, motinystės (tėvystės) pašalpas;

2) pašalpos, kurias išmoka darbdaviai mirus darbuotojo sutuoktiniui arba kitam darbuotojo pirmosios eilės įstatyminiam įpėdiniui, taip pat pašalpos stichinių nelaimių bei gaisrų atvejais;

3) teismų priteistos materialinės ir moralinės žalos atlyginimo sumos;

4) draudimo įmokos, nustatytos Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo 58 straipsnyje;

5) įstatymų arba Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio komandiruočių išlaidos, taip pat kitos su darbu susijusių išlaidų kompensacijos ir su darbo santykiais susijusių  išmokų delspinigiai;

6) prizai (dovanos), gauti asmeninių švenčių, konkursų bei kitomis progomis, jeigu per kalendorinius metus šių prizų (dovanų) vertė ne didesnė už nustatytą pajamų neapmokestinamąjį minimumą.

Apmokestinamosios pajamos sumažinamos lėšų suma, kurią labdaros arba paramos davėjas davė Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo nustatyta tvarka.“

 

5 straipsnis. 24 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 24 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„Kitų ūkinių bendrijų ir juridinio asmens teisių neturinčių individualių (personalinių) įmonių apmokestinamosios pajamos apmokestinamos taikant 24 procentų pajamų mokesčio tarifą. Apmokestinamosios pajamos, panaudotos investicijai, apmokestinamos Juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo 7 straipsnyje nustatyta tvarka.“

 

6 straipsnis. 26 straipsnio papildymas

Papildyti 26 straipsnį 2 dalimi:

„Parduodant materialųjį ilgalaikį turtą pigiau negu jo likutinė vertė, bendrąsias įplaukas sudarys suma, ne mažesnė kaip to turto likutinė vertė.“

 

7 straipsnis. 29 straipsnio papildymas

Papildyti 29 straipsnį 3 dalimi:

Mokesčio lengvatos, nustatytos šio įstatymo 24 straipsnio 4, 5 ir 6 dalyse, taikomos tais atvejais, kai ūkinė bendrija ir juridinio asmens statuso neturinti individuali (personalinė) įmonė buvo įsteigta (registruota) arba užsienio kapitalas buvo investuotas, arba įmonėje užsienio investuotojo (investuotojų) užsienio kapitalo investicija yra pasiekusi du milijonus JAV dolerių iki 1997 m. balandžio 1 d.“

 

8 straipsnis. 35 straipsnio papildymas ir pakeitimas

Pakeisti 35 straipsnio 2, 5, 11, 13, 14, 15 punktus, papildyti šį straipsnį 16, 17 ir 18 punktais ir visą straipsnį išdėstyti taip:

35 straipsnis. Pajamų mokesčiu neapmokestinama:

1) pajamos iš donorystės;

2) iš fizinių asmenų dovanojimo būdu gautos pajamos, jeigu šių pajamų suma per kalendorinius metus neviršija 10000 litų, bei paveldėjimo būdu gautos pajamos, išskyrus paveldėtą autorinį atlyginimą; taip pat dovanojimo būdu gautos pajamos iš sutuoktinių, vaikų ir tėvų;

3) gaunami alimentai;

4) žalai atlyginti gautos sumos netekus maitintojo bei darbingumo;

5) teismų priteistos sumos materialinei ir moralinei žalai atlyginti bei Vyriausybės  nustatytų normų neviršijančios piniginės kompensacijos;

6) sumos, išmokamos už valstybės ir savivaldybių paskolų obligacijas;

7) loterijų laimėjimai;

8) už akcijas ir pajus iš Lietuvos Respublikos ūkio subjektų gaunami dividendai;

9) privalomojo ir savanoriškojo draudimo išmokamos sumos;

10) grąžinami pajiniai įnašai bei sumos už parduotas akcijas;

11) pajamos už parduotą gyventojui priklausiusį turtą, jei už jį gauta suma neviršija 1 PNM per mėnesį arba kai per metus parduotas vienas bet kokios vertės vienos ar kitos rūšies daiktas;

12) sporto ir kitų varžybų bei konkursų prizai ir dovanos;

13) palūkanos, gautos už Lietuvos banko licencijas turinčiose banko ir kitose kredito įstaigose laikomus indėlius;

14) pagal 1992, 1993, 1994, 1995 ir 1996 metų veiklos rezultatus akcininkams ar įmonės darbuotojams išduotų akcijų nominali vertė arba anksčiau išduotų akcijų nominalios vertės padidinimo suma;

15) sumos, mokamos iš labdaros fondų bei organizacijų (išskyrus pašalpas, mokamas šių fondų ir organizacijų darbuotojams);

16) pašalpos, skiriamos Vyriausybės bei vietos savivaldos organų;

17) premijos, skiriamos konkurso tvarka iš Lietuvos Respublikos valstybės ar savivaldybių biudžeto, iš užsienio valstybių fondų arba organizacijų lėšų, taip pat Vyriausybės sprendimu;

18) pašalpos, kurias darbuotojui (buvusiam darbuotojui) mirus darbdaviai išmoka jo sutuoktiniui arba kitam jo pirmosios eilės įstatyminiam įpėdiniui, taip pat pašalpos, išmokėtos stichinių nelaimių bei gaisrų atvejais.“

 

9 straipsnis. 41 straipsnio pakeitimas

Pakeisti  41 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

41 straipsnis. Įmonės, įstaigos ir organizacijos privalo valstybinėms mokesčių inspekcijoms pateikti žinias apie visas Lietuvos Respublikos gyventojams, užsienio valstybių piliečiams ir asmenims be pilietybės išmokėtas sumas (pinigais ir natūra), išskyrus išmokas, nurodytas šio įstatymo II, III ir IV dalyse, 33 straipsnio trečiojoje dalyje ir 35 straipsnyje (išskyrus šio straipsnio 11 punkto nuostatą dėl per metus parduoto vieno bet kokios vertės vienos arba kitos rūšies daikto).

Žinios apie Lietuvos Respublikos gyventojams išmokėtas sumas pateikiamos valstybinei mokesčių inspekcijai, kurios veiklos teritorijoje nuolat gyvena pajamas gavęs asmuo. Šia tvarka žinios pateikiamos ir tuo atveju, kai įmonės, įstaigos ir organizacijos Lietuvos Respublikos gyventojams išmoka sumas už parduotą vieną bet kokios vertės vienos arba kitos rūšies daiktą ir neišskaito pajamų mokesčio.

Žinios apie užsienio valstybių piliečiams ir asmenims be pilietybės Lietuvoje išmokėtas sumas pateikiamos Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos.

Žinios, nurodytos šiame straipsnyje, pateikiamos per 10 dienų pasibaigus mėnesiui, kurį šios sumos buvo išmokėtos.

Už kiekvieną pavėluotą šiame straipsnyje nurodytų žinių pateikimo dieną iš įmonių, įstaigų ir organizacijų nuo nepraneštosios sumos išieškomi tokio pat dydžio delspinigiai, kokie imami už laiku nesumokėtus mokesčius, tačiau apskaičiuota delspinigių suma negali būti didesnė kaip triguba išmokėtoji suma.“

 

10 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja nuo 1997 m. balandžio 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________