LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1997 M. RUGPJŪČIO 22 D. NUTARIMO NR. 912 „DĖL ŽEMĖS ŪKIO PASKOLŲ GARANTIJŲ FONDO“ PAKEITIMO

 

2005 m. birželio 20 d. Nr. 672

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugpjūčio 22 d. nutarimą Nr. 912 „Dėl Žemės ūkio paskolų garantijų fondo“ (Žin., 1997, Nr. 79-2009; 2003, Nr. 57-2542):

1.1. Išdėstyti 1 punktą taip:

1. Steigti garantijų instituciją – uždarąją akcinę bendrovę Žemės ūkio paskolų garantijų fondą (toliau vadinama – Bendrovė), veikiančią pagal Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymą (Žin., 2000, Nr. 64-1914; 2003, Nr. 123-5574), Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatymą (Žin., 1996, Nr. 86-2045; 2004, Nr. 4-31), Lietuvos Respublikos finansų įstaigų įstatymą (Žin., 2002, Nr. 91-3891), kitus teisės aktus, šį nutarimą ir savo įstatus.“.

1.2. Išdėstyti 2.1.2 punktą taip:

2.1.2. trumpalaikių ir vidutinės trukmės kreditų, teikiamų žemės ūkio veiklos subjektams ir ūkio subjektams, užsiimantiems alternatyvia žemės ūkiui veikla, žaliavoms, medžiagoms, prekėms įsigyti, paslaugoms pagal Paslaugų žemės ūkiui sąrašą, patvirtintą žemės ūkio ministro 2002 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 528 (Žin., 2003, Nr. 4-164), apmokėti;“.

1.3. Išdėstyti 2.1.3 punktą taip:

2.1.3. trumpalaikių ir vidutinės trukmės kreditų, teikiamų įmonėms, superkančioms, perdirbančioms ar realizuojančioms žemės ūkio produktus ir teikiančioms žemės ūkiui gamybos paslaugas, žemės ūkio produktams supirkti;“.

1.4. Išdėstyti 2.1.4 punktą taip:

2.1.4. trumpalaikių ir vidutinės trukmės kreditų, teikiamų valstybės įmonei Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrai (toliau vadinama – Agentūra).“.

1.5. Pripažinti netekusiu galios 2.2 punktą.

1.6. Išdėstyti 2.7 punkto pirmąją pastraipą taip:

2.7. Gavusi iš kreditą suteikusio banko įrodymus, kad kreditavimo sutarties pagrindu įkeistas turtas parduotas, laikydamasi Bendrovės veiklos nuostatų, kuriuose nustatytos garantijų suteikimo ir garantinių įsipareigojimų bankams vykdymo sąlygos (toliau vadinama – Nuostatai), Bendrovė priima sprendimą išmokėti kreditą išdavusiam bankui iki 70 procentų (kai kreditas suteiktas jauniesiems ūkininkams – 80 procentų) negrąžinto kredito sumos, jeigu pajamos, gautos pardavus skolininko turtą, mažesnės už negarantuotą kredito sumą. Jeigu pajamos, gautos pardavus skolininko turtą, viršija negarantuotą kredito sumą, Bendrovė išmoka skirtumą tarp negrąžinto kredito sumos ir banko išieškotos sumos.“.

1.7. Išdėstyti 2.8 punktą taip:

2.8. Bendrovės garantiniams įsipareigojimams vykdyti 1997 metais iš Kaimo rėmimo fondo skirti 10 mln. litų laikomi atskiroje Finansų ministerijos vardu atidarytoje sąskaitoje. Šios lėšos gali būti investuojamos į Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinius popierius ar laikomos indėlių sąskaitose Lietuvos banke. Iš lėšų investavimo į Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinius popierius ir jų laikymo Lietuvos banko indėlių sąskaitose gautos palūkanos didina lėšas, skirtas garantiniams įsipareigojimams vykdyti. Lėšų investavimo taisykles tvirtina Žemės ūkio ministerija, suderinusi su Finansų ministerija. Sprendimą dėl lėšų investavimo priima Bendrovės valdyba. Lėšos Bendrovės garantiniam įsipareigojimui, viršijančiam 1 mln. litų, vykdyti gali būti naudojamos Lietuvos Respublikos Vyriausybei priėmus atskirą sprendimą. Sprendimą dėl šių lėšų panaudojimo Bendrovės garantiniam įsipareigojimui iki 1 mln. litų vykdyti priima visuotinis akcininkų susirinkimas. Šių sprendimų vykdymą administruoja Žemės ūkio ministerija teisės aktų nustatyta iždo procedūrų atlikimo tvarka.“.

1.8. Išdėstyti 2.10 punktą taip:

2.10. Už garantijų suteikimą kredito gavėjai Bendrovei moka garantinį užmokestį, nustatytą Nuostatuose. Kaimo rėmimo programos lėšomis Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka kompensuojama ne daugiau kaip 80 procentų garantinio užmokesčio. Tikslią kompensuojamą garantinio užmokesčio dalį nustato Žemės ūkio ministerija. Agentūrai Kaimo rėmimo programos lėšomis Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka kompensuojamas visas garantinis užmokestis. Garantinio užmokesčio lėšos kaupiamos kaip atidėjimai garantiniams įsipareigojimams vykdyti, taip pat naudojamos Bendrovei administruoti. Atidėjimai garantiniams įsipareigojimams vykdyti apskaitomi atskiroje sąskaitoje. Atidėjimų dydis apskaitomas laikantis Nuostatų. Bendrovė turi teisę garantinį užmokestį investuoti į vertybinius popierius ir laikyti indėlių sąskaitose bankuose. Iš investavimo į vertybinius popierius ir laikymo indėlių sąskaitose bankuose gautos palūkanos laikomos Bendrovės pajamomis.“.

1.9. Išbraukti 2.11 punkte žodžius „kasmet, bet ne vėliau kaip per mėnesį nuo Kaimo rėmimo programos sąmatos patvirtinimo“.

1.10. Išdėstyti 2.12 punktą taip:

2.12. Bendrovė teisės aktų nustatyta tvarka administruoja kreditų palūkanų dalies dengimą kreditų gavėjams.“.

1.11. Išdėstyti 2.14 punktą taip:

2.14. Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka iš Kaimo rėmimo programos ir (ar) kitų programų lėšų papildomi Bendrovės sukaupti atidėjimai garantiniams įsipareigojimams vykdyti, jeigu atidėjimai sudaro mažiau kaip trečdalį Bendrovės garantinių įsipareigojimų bankams pagal sudarytas garantijos sutartis arba garantijas.“.

1.12. Išdėstyti 2.16 punktą taip:

2.16. Bendrovė tvarko sudarytų garantijos sutarčių bei garantijų apskaitą ir kontroliuoja banko suteiktų kreditų, dėl kurių sudarytos garantijų sutartys ir garantijos, grąžinimą. Finansų ministerijos nustatyta tvarka ir terminais ji pateikia Finansų ministerijai ataskaitą apie Bendrovės prisiimtus garantinius įsipareigojimus bankams.“.

1.13. Išdėstyti 2.17 punktą taip:

2.17. Bendrovės nuostoliai pirmiausia dengiami iš rezervų, nepanaudotų ataskaitiniais finansiniais metais, ir privalomojo rezervo. Jeigu minėti rezervai jau panaudoti nuostoliams padengti, nuostoliams pasiekus 25 procentus įstatinio kapitalo dydžio, Bendrovės valdyba apie tai informuoja valstybei nuosavybės teise priklausančių akcijų valdytoją. Šiuo atveju valstybei nuosavybės teise priklausančių akcijų valdytojas savo iniciatyva sušaukia visuotinį akcininkų susirinkimą, kuriame balsuoja už tai, kad būtų sustabdytas naujų garantijų teikimas, apie tai informuoja bankus, apsvarsto nuostolių atsiradimo priežastis ir ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo visuotinio akcininkų susirinkimo pateikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei išvadas ir pasiūlymus, o prireikus – nutarimo dėl lėšų, esančių atskiroje Finansų ministerijos vardu atidarytoje sąskaitoje Bendrovės garantiniams įsipareigojimams vykdyti, panaudojimo Bendrovės nuostoliams dengti projektą.“.

1.14. Pripažinti netekusiu galios 3.3 punktą.

1.15. Įrašyti 3.4 punkte vietoj žodžių „garantinių įsipareigojimų rezervui“ žodžius „atidėjimams garantiniams įsipareigojimams vykdyti“.

1.16. Pripažinti netekusiais galios 3.5 ir 3.7 punktus.

2. Pavesti Žemės ūkio ministerijai per 3 mėnesius nuo šio nutarimo įsigaliojimo:

2.1. pakeisti Bendrovės įstatus: juose numatyti, kad Bendrovės organai taip pat yra stebėtojų taryba ir valdyba;

2.2. parengti ir patvirtinti skolų, susidarančių Bendrovei įvykdžius garantinius įsipareigojimus bankams dėl skolininkų negrąžintų kreditų, apskaitos, išieškojimo, pripažinimo beviltiškomis, nurašymo ir revizavimo taisykles;

2.3. pakeisti žemės ūkio ministro 2003 m. rugpjūčio 11 d. įsakymą Nr. 3D-330 „Dėl uždarosios akcinės bendrovės Žemės ūkio paskolų garantijų fondo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 82-3755) – išdėstyti nauja redakcija Bendrovės veiklos nuostatus, kuriuose, be kita ko, numatyti garantinio užmokesčio mokėjimo tvarką diferencijuojant garantinio užmokesčio dydį pagal projekto riziką, kredito terminą ir kitus veiksnius, taip pat numatyti užmokestį už garantijos termino pratęsimą ir atidėjimų garantiniams įsipareigojimams vykdyti apskaitymo tvarką.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRĖ                                                   KAZIMIRA DANUTĖ PRUNSKIENĖ