Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2004 M. BIRŽELIO 28 D. NUTARIMO NR. 801 „DĖL IŠMOKŲ VAIKAMS SKYRIMO IR MOKĖJIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2008 m. lapkričio 24 d. Nr. 1216

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Išmokų vaikams skyrimo ir mokėjimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. birželio 28 d. nutarimu Nr. 801 „Dėl Išmokų vaikams skyrimo ir mokėjimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 100-3724; 2005, Nr. 35-1154; 2006, Nr. 111-4226; 2007, Nr. 100-4071):

1.1. Išdėstyti 2 punktą taip:

„2. Išmokos skiriamos tik nuolat Lietuvos Respublikoje gyvenantiems asmenims ir Lietuvos Respublikoje gyvenantiems užsieniečiams, įstatymų nustatyta tvarka paskirtiems vaiko, Lietuvos Respublikos piliečio, globėjais (rūpintojais), ir Lietuvos Respublikoje gyvenantiems vaikams užsieniečiams, kuriems įstatymų nustatyta tvarka globa (rūpyba) nustatyta Lietuvos Respublikoje arba kurių globos (rūpybos) vykdymą perėmė Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.“

1.2. Išbraukti 3 punkte žodžius „kartu su juo“.

1.3. Įrašyti 4 punkte po žodžių „šiais Nuostatais“ žodžius „jeigu Europos Sąjungos reglamentai, tarptautinės sutartys nenumato kitų išmokų skyrimo sąlygų“.

1.4. Išdėstyti 6 punktą taip:

„6. Pareiškėjai, išskyrus asmenis, besikreipiančius dėl globos (rūpybos) išmokos, ir asmenis, besikreipiančius dėl išmokos vaikui, kuriam vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatyta tėvų prašymu dėl jų laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos, dėl išmokų kreipiasi į savivaldybės, kurios teritorijoje yra įregistruotas arba deklaruoja gyvenamąją vietą, o jeigu gyvenamosios vietos neturi, – savivaldybės, kurioje gyvena (toliau vadinama – gyvenamosios vietos savivaldybė), administraciją, pateikdami visus reikiamus dokumentus.

Globėjas (rūpintojas), kai vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatyta tėvų prašymu dėl jų laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos, dėl išmokos vaikui kreipiasi kaip tėvų įgaliotasis asmuo į vaiko tėvo ar motinos deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją, pateikdamas prašymą skirti išmoką vaiko tėvo ar motinos vardu, vieno iš tėvų įstatymų nustatyta tvarka patvirtintus reikiamus dokumentus ir įgaliojimą. Jeigu vaikas, kuriam laikinoji globa (rūpyba) nustatyta tėvų prašymu dėl jų laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos, yra nuolatinis Lietuvos gyventojas ir nė vienas iš vaiko tėvų nedeklaravę gyvenamosios vietos Lietuvoje, dėl išmokos vaikui globėjas (rūpintojas) kreipiasi į savo gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją, pateikdamas savo vardu prašymą skirti išmoką ir visus reikiamus dokumentus.“

1.5. Išdėstyti 7 punktą taip:

„7. Dėl globos (rūpybos) išmokos (išskyrus tuos atvejus, kai globėjas (rūpintojas) yra apskrities viršininko įsteigta vaikų globos įstaiga) vaikams, kuriems globa (rūpyba) nustatyta iki 2007 m. sausio 1 d., mokėjimo vaikų globėjai (rūpintojai) kreipiasi į savivaldybės, kurios teritorijoje globėjas (rūpintojas) yra įregistruotas arba deklaruoja gyvenamąją vietą, administraciją. Vaikų globėjai (rūpintojai) dėl globos (rūpybos) išmokos vaikams, kuriems globa (rūpyba) nustatyta po 2007 m. sausio 1 d., kreipiasi į savivaldybės, kurios vaiko teisių apsaugos institucijos teikimu vaikui buvo nustatyta globa (rūpyba), administraciją. Turintys teisę gauti globos (rūpybos) išmoką asmenys, besimokantys Lietuvos profesinio mokymo įstaigose ir aukštosiose mokyklose, kreipiasi į savivaldybės, kurios teritorijoje yra mokykla, administraciją, o studijuojantys užsienio valstybių bendrojo lavinimo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose ar aukštosiose mokyklose – į savivaldybės, kurios teritorijoje yra deklaravę gyvenamąją vietą, administraciją.“

1.6. Išdėstyti 9 punktą taip:

„9. Dėl išmokų skyrimo gali kreiptis vienas iš vaiko (vaikų) tėvų, globėjas (rūpintojas), vienas iš bendrai gyvenančių asmenų – dėl išmokų jo šeimoje augantiems vaikams, pats pilnametis ar nepilnametis asmuo, turintis teisę gauti išmoką, arba šių asmenų Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įgaliotas asmuo.“

1.7. Išdėstyti 10 punktą taip:

„10. Kreipiantis dėl bet kurios Išmokų vaikams įstatyme nustatytos išmokos, būtina pateikti:

10.1. prašymą skirti atitinkamą išmoką, kuriame nurodomas asmens, turinčio teisę gauti išmoką, vardas, pavardė, asmens kodas, kreipiantis dėl išmokų vaikams – asmens, kuris kreipiasi dėl išmokų, vardas, pavardė, asmens kodas, vaiko vardas, pavardė, asmens kodas ir vaiko tėvų vardai, pavardės, asmens kodai. Jeigu globėjas (rūpintojas) yra juridinis asmuo, nurodomas institucijos pavadinimas, kodas, buveinė. Jeigu pateikiamas prašymas skirti išmokas už praėjusį laikotarpį, jame nurodomi duomenys apie gyvenamosios vietos deklaravimo pokyčius per praėjusį laikotarpį, bet ne ilgesnį nei 12 mėnesių iki prašymo pateikimo dienos, jeigu per šį laikotarpį deklaruota gyvenamoji vieta buvo keičiama;

10.2. asmens, turinčio teisę gauti išmoką, pasą arba asmens tapatybės kortelę, arba teisę užsieniečiui nuolat arba laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje patvirtinantį dokumentą, jeigu tokį dokumentą privalo turėti pagal galiojančius teisės aktus (toliau vadinama – asmens tapatybės dokumentai), išskyrus tuos atvejus, kai valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokios rūšies elektroninė paslauga ir dėl atitinkamos išmokos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu. Asmuo, pateikdamas prašymą elektroniniu būdu, patvirtina savo tapatybę elektroniniu parašu arba kitais būdais, nustatytais Lietuvos Respublikos teisės aktuose. Fizinio ar juridinio asmens, turinčio teisę gauti išmoką, įgaliotas asmuo, be reikiamų dokumentų, turi pateikti savo asmens tapatybės dokumentą ir įgaliojimą.“

1.8. Išdėstyti 12 punktą taip:

„12. Kreipiantis dėl išmokos vaikui paskyrimo, būtina pateikti mokymo įstaigos pažymą, jeigu vyresnis kaip 18 metų asmuo mokosi.“

1.9. Pripažinti netekusiu galios 14.1 punktą.

1.10. Įrašyti 14.7 punkte vietoj žodžių „(centro) ar profesinės mokyklos (profesinio rengimo centro)“ žodžius „mokyklos ar profesinio mokymo įstaigos“.

1.11. Pripažinti netekusiu galios 14.8 punktą.

1.12. Išbraukti 15 punkto pirmojoje pastraipoje žodžius „būstui įsigyti arba“.

1.13. Pripažinti netekusiais galios 15.3 ir 15.4 punktus.

1.14. Išdėstyti 17 punktą taip:

„17. Kreipdamasis dėl išmokos skyrimo, asmuo pateikia reikiamų dokumentų originalus, išskyrus tuos atvejus, kai dėl atitinkamos išmokos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu. Dokumentus priėmęs asmuo privalo padaryti ir patvirtinti šių dokumentų (išskyrus asmens tapatybės dokumentus) kopijas. Jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokios rūšies elektroninė paslauga ir prašymas skirti išmoką pateikiamas elektroniniu būdu, asmuo turi nurodyti, kokios įstaigos gali patvirtinti jo prašyme pateiktą informaciją.“

1.15. Išdėstyti 20 punktą taip:

„20. Savivaldybės administracija gautą prašymą ir prie jo pridėtus reikiamus dokumentus tą pačią dieną registruoja ir išduoda (arba išsiunčia) pranešimą apie prašymo ir dokumentų gavimą, nurodydama jų registravimo datą. Elektroniniu būdu gautas prašymas registruojamas ir tvarkomas pagal Elektroninių dokumentų valdymo taisykles, patvirtintas Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2006 m. sausio 11 d. įsakymu Nr. V-12 (Žin., 2006, Nr. 7-268), pranešimas apie prašymo gavimą ir vykdymo būklę tą pačią dieną perduodamas į elektroninių paslaugų sistemos paslaugos teikimo eigos stebėsenos modulį.“

1.16. Išdėstyti 22 punktą taip:

„22. Sprendimas dėl išmokos, išskyrus vienkartinę išmoką vaikui ir vienkartinę išmoką nėščiai moteriai, skyrimo turi būti priimtas ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo ir visų reikiamų dokumentų gavimo dienos. Sprendimas dėl vienkartinės išmokos vaikui ir vienkartinės išmokos nėščiai moteriai skyrimo priimamas ir išmokos išmokamos per 10 darbo dienų nuo prašymo ir visų reikiamų dokumentų gavimo savivaldybės administracijoje dienos. Savivaldybės administracija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo raštu praneša pareiškėjui apie priimtą sprendimą. Jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokios rūšies elektroninė paslauga, savivaldybės administracija, priėmusi sprendimą dėl elektroniniu būdu pateikto prašymo, tą pačią dieną priimtą sprendimą pateikia elektroninių paslaugų sistemos paslaugos teikimo eigos stebėsenos modulyje.“

1.17. Išdėstyti 25 punktą taip:

„25. Vienkartinės išmokos vaikui, vienkartinės išmokos įsikurti ir vienkartinės išmokos nėščiai moteriai dydis apskaičiuojamas pagal teisės į išmoką atsiradimo dieną galiojusį bazinės socialinės išmokos dydį. Išmokos vaikui, išmokos privalomosios tarnybos kario vaikui ir globos (rūpybos) išmokos dydis apskaičiuojamas pagal tą mėnesį, už kurį išmoka mokama, galiojantį bazinės socialinės išmokos dydį.“

1.18. Išdėstyti 26 punktą taip:

„26. Jeigu periodinė išmoka skiriama ne už visą mėnesį, jos dydis apskaičiuojamas proporcingai to mėnesio kalendorinių dienų, už kurias išmoka skiriama, skaičiui.

Išmokos, išskyrus vienkartines išmokas, mokamos už praėjusį mėnesį iki einamojo mėnesio 25 dienos.“

1.19. Išdėstyti 27 punktą taip:

„27. Išmokos skiriamos ir mokamos, iki atsiranda aplinkybės, turinčios įtakos išmokos dydžio pasikeitimui, išmokos mokėjimo sustabdymui ar nutraukimui.

Vyresniam negu 18 metų asmeniui iš šeimos, auginančios vieną ar du vaikus, besimokančiam pagal bendrojo lavinimo programą ir (ar) formaliojo profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti, išmoka vaikui skiriama ir mokama iki kiekvienų metų rugsėjo 1 d. , bet ne ilgiau kaip iki jam sukanka 21 metai. Asmeniui, kuriam iki pilnametystės ar emancipacijos buvo nustatyta globa (rūpyba), besimokančiam pagal bendrojo lavinimo programą, nuo 2009 m. sausio 1 d. išmoka vaikui skiriama ir mokama iki kiekvienų metų rugsėjo 1 d., bet ne ilgiau kaip iki jam sukanka 21 metai. Vyresniam negu 18 metų asmeniui iš šeimos, auginančios tris ir daugiau vaikų, besimokančiam pagal bendrojo lavinimo programą, pagal formaliojo profesinio mokymo programą ar aukštojoje mokykloje pagal dieninės studijų formos nuosekliųjų studijų programą, išmoka vaikui skiriama ir mokama iki kiekvienų metų rugsėjo 1 d., bet ne ilgiau kaip iki jam sukanka 24 metai. Jeigu vyresnis negu 18 metų asmuo, turintis teisę gauti išmokas, mokosi, kiekvienais naujaisiais mokslo metais pareiškėjas per mėnesį nuo mokslo metų toje mokymo įstaigoje pradžios turi pateikti šių Nuostatų 12 punkte nurodytą pažymą. Baigiamaisiais mokymosi mokymo įstaigose metais išmokos skiriamos iki tų mokslo metų pabaigos. Baigiančiajam dieninę bendrojo lavinimo mokyklą išmokos skiriamos ir mokamos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos.

Jeigu besimokantis vyresnis negu 18 metų asmuo lieka gyventi ir yra išlaikomas (nemokamai gauna nakvynę, maistą ir kitas paslaugas) socialinės globos įstaigoje, kurioje iki pilnametystės jam buvo nustatyta globa (rūpyba), globos (rūpybos) išmoka šiuo laikotarpiu mokama socialinės globos įstaigai.“

1.20. Išdėstyti 29 punktą taip:

„29. Kai išmokos gavėjas, gaunantis globos (rūpybos) išmoką, įstatymų nustatyta tvarka gauna našlaičių pensiją ir (arba) vaikui išlaikyti kas mėnesį mokamą periodinę išmoką, vaiko globos (rūpybos) išmokos dydis yra lygus skirtumui tarp išmokos gavėjui nustatyto vaiko globos (rūpybos) išmokos dydžio bei gaunamos našlaičių pensijos ir (arba) vaiko išlaikymui kas mėnesį mokamos periodinės išmokos dydžio. Už du ar daugiau mėnesių iš karto išmokėta našlaičių pensija ar piniginės lėšos vaikui išlaikyti išskaičiuojamos mokant globos (rūpybos) išmoką už  tą mėnesį, kurį jos buvo gautos.

Jeigu vaikas (asmuo) išlaikomas (nemokamai gauna nakvynę ir maistą) bendrojo lavinimo mokyklos ar profesinio mokymo įstaigos bendrabutyje ir įstatymų nustatyta tvarka gauna našlaičių pensiją ir (arba) vaikui išlaikyti kas mėnesį mokamą periodinę išmoką, jam mokama išmoka, lygi skirtumui tarp 2 bazinių socialinių išmokų dydžių bei gaunamos našlaičių pensijos ir (arba) vaikui išlaikyti kas mėnesį mokamos periodinės išmokos dydžio.“

1.21. Išdėstyti 30 punktą taip:

„30. Globos (rūpybos) išmoka nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo ar panaikinimo, globėjo ar rūpintojo paskyrimo, atleidimo ar nušalinimo nuo pareigų atveju skiriama ar nutraukiama nuo teismo sprendimo (nutarties) priėmimo dienos. Paskirtoji globos (rūpybos) išmoka mokama iki teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo dienos.“

1.22. Išbraukti 35 punkte žodžius „būstui įsigyti arba“.

1.23. Įrašyti 36 punkte po žodžio „mėnesių“ žodį „nuo“.

1.24. Išdėstyti 37 punktą taip:

„37. Išmoka pervedama į pareiškėjo nurodytą asmeninę, socialinės globos įstaigos, globėjo (rūpintojo), kai vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatyta tėvų prašymu dėl jų laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos, ar vaiko vardu atidarytą sąskaitą Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiame banke ar banko skyriuje arba mokama per valstybės įmonės Lietuvos pašto vietos paštą pagal išmokos gavėjo gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikos teritorijoje. Prireikus išmoka gali būti mokama per savivaldybės kasą. Išmokos gavimo būdą, išskyrus socialinės rizikos šeimas, pasirenka jos gavėjas arba įstatymų nustatyta tvarka jo įgaliotas asmuo, arba vienas iš asmens, kuriam paskirta išmoka, tėvų (įtėvių), jo globėjas ar rūpintojas.“

1.25. Išdėstyti 39 punktą taip:

„39. Jeigu išmokos gavėjas, gaunantis periodinę išmoką, persikelia gyventi į kitą savivaldybę, išmokos mokėjimas ankstesnėje savivaldybėje nutraukiamas išmokėjus ją už tą mėnesį, kurį asmuo pakeitė gyvenamąją vietą. Naujosios gyvenamosios vietos savivaldybėje ši išmoka skiriama ir mokama nustatytąja tvarka, bet ne anksčiau kaip nuo kito mėnesio, kurį asmens gyvenamoji vieta buvo pakeista. Jeigu pareiškėjo gyvenamoji vieta pasikeitė ir jis dėl išmokų ankstesnėje savivaldybėje nesikreipė, išmokas už praėjusį laikotarpį, kai asmuo turi teisę jas gauti, moka ta savivaldybė, kurioje asmuo kreipimosi dėl išmokų metu yra deklaravęs gyvenamąją vietą. Pasikeitus globėjui (rūpintojui), už praėjusį laikotarpį priklausančios neišmokėtos išmokos išmokamos toje savivaldybėje, kurioje jos buvo paskirtos.“

1.26. Išdėstyti 40 punktą taip:

„40. Vienkartinė išmoka įsikurti grynaisiais pinigais neišmokama, išskyrus tuos atvejus, kai lieka nepanaudota mažesnė negu 1 bazinės socialinės išmokos dydžio išmokos dalis, kuri gali būti išmokama grynaisiais pinigais pačiam išmokos gavėjui. Savivaldybės administracijos direktoriaus arba jo įgalioto asmens sprendimu vienkartinė išmoka įsikurti pervedama viso dydžio arba dalimis tiesiogiai kredito teikėjui, būsto savininkui, darbų atlikėjui, kitam juridiniam ar fiziniam asmeniui pagal pareiškėjo pateiktus dokumentus, patvirtinančius būsto įsigijimą, baldų, namų apyvokos reikmenų ar vaizdo ir garso, buitinės technikos įsigijimą, būsto nuomą, atliktus remonto darbus ir panašiai. Ši išmoka turi būti panaudota per 24 mėnesius nuo sprendimo skirti išmoką priėmimo dienos, o nepanaudotą išmokos sumą savivaldybės administracija grąžina į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą.“

1.27. Išdėstyti 41 punktą taip:

„41. Išmokos gavėjui mirus, iki mirties dienos neišmokėta priklausiusi išmokos suma išmokama kitam suaugusiam išmokos gavėjo šeimos nariui arba, jo nesant, pervedama į vaiko (vaikų) vardu atidarytas sąskaitas banke. Nepanaudota vienkartinės išmokos įsikurti suma išmokama pinigais mirusio išmokos gavėjo sutuoktiniui arba pervedama į jo vaiko (vaikų) vardu atidarytą sąskaitą banke.“

1.28. Išdėstyti 42 punktą taip:

„42. Jeigu išmokos vaikui, paskirtos iki jam sukaks 3, 7, 9, 12 metų, mokėjimo terminas po 2008 m. rugpjūčio 1 d. pasibaigia, sprendimą skirti ir mokėti pagal Išmokų vaikams įstatymo nuostatas priklausančią išmoką vaikui, jeigu nėra aplinkybių, turinčių įtakos išmokos mokėjimui (vaikas mirė, pasikeitė jo gyvenamoji vieta, jis išvyko ir kita), savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo priima be naujo asmens prašymo ir apie išmokos vaikui mokėjimo pratęsimą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas informuoja išmokos gavėją. Pagal Išmokų vaikams įstatymo 18 straipsnį savivaldybės administracija turi teisę apklausti asmenis, turinčius teisę gauti išmokas, tikrinti jų pateiktus dokumentus, reikalauti papildomos informacijos, įrodančios teisę gauti išmokas vaikui, ir neskirti šių išmokų, sustabdyti arba nutraukti jų mokėjimą, jeigu gavėjas (jo atstovas pagal įstatymą) nevykdo Išmokų vaikams įstatymo 19 straipsnyje nustatytų pareigų, tėvams apribota tėvų valdžia, globėjas (rūpintojas) atleistas ar nušalintas nuo globėjo (rūpintojo) pareigų.“

2. Nustatyti, kad:

2.1. Vaiko globėjai (rūpintojai), turintys teisę gauti globos (rūpybos) išmoką, dėl išmokos globojamam (rūpintinam) vaikui kreipiasi į savivaldybės, kurioje yra deklaravę gyvenamąją vietą ar įregistruoti, administraciją nuo 2009 m. sausio 1 dienos.

2.2. Šio nutarimo 1.7 ir 1.8 punktai, taip pat 1.14, 1.15, 1.16 punktų nuostatos, susijusios su prašymo skirti išmoką pateikimu elektroniniu būdu, įsigalioja 2009 m. kovo 1 dieną.

 

 

 

L. E. MINISTRO PIRMININKO PAREIGAS                                GEDIMINAS KIRKILAS

 

 

 

L. E. SOCIALINĖS APSAUGOS IR

DARBO MINISTRO PAREIGAS                                                 VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ