MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS GENERALINIS DIREKTORIUS
Į S A K Y M A S
DĖL KELEIVIŲ DAIKTŲ LAIKINOJO SAUGOJIMO MUITINEI PRIŽIŪRINT TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2004 m. liepos 12 d. Nr. 1B-692
Vilnius
Vadovaudamasis 1993 m. liepos 2 d. Komisijos reglamento (EEB) Nr. 2454/93, išdėstančio Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2913/92, nustatančio Bendrijos muitinės kodeksą, įgyvendinimo nuostatas (su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos reglamentu (EB) Nr. 2286/2003) 185 straipsniu:
2. Pripažįstu netekusiais galios:
2.1. Muitinės departamento 1997 m. birželio 9 d. įsakymą Nr. 203 „Dėl keleivių daiktų (prekių) laikinojo saugojimo muitinei prižiūrint“ (Žin., 1997, Nr. 57-1322);
2.2. Muitinės departamento direktoriaus 1999 m. sausio 11 d. įsakymą Nr. 7 „Dėl Muitinės departamento 1997 m. birželio 9 d. įsakymo Nr. 203 „Dėl keleivių daiktų (prekių) laikinojo saugojimo muitinei prižiūrint“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 1999, Nr. 5-138).
PATVIRTINTA
Muitinės departamento
generalinio direktoriaus
2004 m. liepos 12 d. įsakymu Nr. 1B-692
KELEIVIŲ DAIKTŲ LAIKINOJO SAUGOJIMO MUITINEI PRIŽIŪRINT TAISYKLĖS
1. Keleivių daiktų laikinojo saugojimo muitinei prižiūrint taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja keleivių daiktų saugojimą muitinei prižiūrint oro uostų, geležinkelių, jūrų uostų, kelių postuose esančiose keleivių daiktų saugyklose.
2. Taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos 1992 m. spalio 12 d. Tarybos reglamente (EEB) Nr. 2913/92, nustatančiame Bendrijos muitinės kodeksą (su paskutiniais pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2700/2000), 1993 m. liepos 2 d. Komisijos reglamente (EEB) Nr. 2454/93, išdėstančiame Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2913/92, nustatančio Bendrijos muitinės kodeksą, įgyvendinimo nuostatas (su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2003 m. gruodžio 18 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 2286/2003).
3. Keleivių daiktų saugykla yra muitinės nustatyta uždara patalpa ar atvira aikštelė, kurioje keleivių daiktai muitinei prižiūrint saugomi iki pateikiant juos pasirinktam muitinės sankcionuotam veiksmui įforminti ar grąžinant į trečiąsias šalis (atvykstančių į Lietuvos Respubliką keleivių daiktus), atsiimant esančius laisvoje apyvartoje grįžtančių atgal į Lietuvos Respubliką keleivių daiktus ar kitaip jais disponuojant teisės aktų nustatyta tvarka.
4. Muitinės prižiūrimos keleivių daiktų saugyklos steigiamos tarptautinių oro uostų, muitinės geležinkelio postų, kelių postų, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto komplekso muitinės prižiūrimose zonose esančiose vietose, priimtinose teritorinei muitinei, kurios veiklos zonoje norima steigti saugyklą, ir atitinkamai Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos rinktinei. Keleivių daiktų saugyklų veikla valstybės sienos apsaugos zonoje galima tik su Valstybės sienos apsaugos tarnybos leidimu.
Keleivių daiktų saugyklas gali turėti tarptautinio oro uosto administracija (savininkas), aviakompanijos, akcinė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto komplekso naudotojai, kiti asmenys, sudarę nuomos sutartis su oro uosto administracija (savininku) arba akcine bendrove „Lietuvos geležinkeliai“ arba Klaipėdos valstybinio jūrų uosto komplekso naudotoju ar teritorine muitine (kai keleivių daiktų saugykla steigiama muitinės įstaigos patalpose ar teritorijoje), ir teritorinė muitinė Muitinės departamento generalinio direktoriaus nustatyta tvarka.
5. Keleivių daiktų saugykla turi būti tinkama keleivių daiktams saugoti. Keleivių daiktų saugyklos savininkas (naudotojas) gali vykdyti savo ūkinę veiklą tik pasirašęs sutartį su teritorine muitine, kurios veiklos zonoje yra saugykla. Sutartyje turi būti nustatyta:
5.4. atsakomybė už saugomus daiktus, įskaitant saugyklos savininko (naudotojo) įsipareigojimą sumokėti mokestinę prievolę sudarančius muitus ir (arba) mokesčius už daiktus, išgabentus iš keleivių daiktų saugyklos be muitinės pareigūnų leidimo;
6. Keleivių daiktų saugyklose leidžiama saugoti keleivių daiktus neatsižvelgiant į jų kilmės šalį arba šalį, iš kurios daiktai atgabenti, ir į jų paskirties šalį, kuriems nustatyti importo arba eksporto muitai ir kiti mokesčiai arba kuriems taikomi įvežimo ar išvežimo draudimai arba apribojimai, išskyrus draudimus ir apribojimus, nustatytus remiantis valstybės saugumo, viešosios moralės, sveikatos, higienos, veterinarijos arba fitosanitarijos reikalavimais, taip pat susijusius su patentų, prekių ženklų ir autorių teisių apsauga nepriklausomai nuo daiktų kiekio, valstybės, kurioje jie pagaminti, taip pat valstybės, iš kurios jie įvežti ir (arba) į kurią numatomi išvežti.
Pavojingi daiktai, taip pat daiktai, galintys paveikti kitus daiktus, ir daiktai, kuriems saugoti reikalingi specialūs įrenginiai, gali būti saugomi tiktai specialiai pritaikytose tokiems daiktams saugoti keleivių daiktų saugyklose.
7. Į keleivių daiktų saugyklą gali būti priimami saugoti tiktai keleivių daiktai, kurie nebuvo išleisti į laisvą apyvartą, arba esantys laisvoje apyvartoje išvykstančių iš Lietuvos Respublikos keleivių daiktai, kuriems taikomi išvežimo draudimai arba apribojimai. Keleivių daiktai priimami saugoti saugykloje keleiviui raštu sutikus su sąlyga, kad, jei per šių taisyklių 12 punkto nustatytą saugojimo laikotarpį jis neatsiims daiktų ir nesumokės už juos nustatytų importo muitų ir (arba) mokesčių (išskyrus esančius laisvoje apyvartoje), daiktai pereis valstybės nuosavybėn teisės aktų nustatyta tvarka.
8. Iš keleivių daiktų saugyklos paimtus keleivių daiktus galima pateikti pasirinktam muitinės sankcionuotam veiksmui įforminti, grąžinti atgal į trečiąją šalį ar kitaip jais disponuoti teisės aktų nustatyta tvarka, laikantis kiekvienam atvejui nustatytų sąlygų ir atliekant visus privalomus formalumus.
Atsiimant esančius laisvoje apyvartoje grįžtančių atgal į Lietuvos Respubliką keleivių daiktus, muitinės formalumai neatliekami.
9. Iš saugyklos paimami ir pateikiami pasirinktam muitinės sankcionuotam veiksmui įforminti keleivių daiktai turi būti teisės aktų nustatyta tvarka deklaruojami raštu ir pateikiami muitiniam tikrinimui. Grąžinant daiktus atgal į trečiąją šalį arba atsiimant esančius laisvoje apyvartoje grįžtančių atgal į Lietuvos Respubliką keleivių daiktus, pateikti rašytinės deklaracijos nereikalaujama.
10. Išleidžiamiems į laisvą apyvartą keleivių daiktų saugykloje saugomiems daiktams, sugedusiems arba sugadintiems saugykloje dėl nelaimingo atsitikimo arba nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių, taikomi tokiems daiktams nustatyti muitai ir (arba) mokesčiai. Jeigu daiktų savininkas įrodo muitinei, kad keleivių daiktų saugykloje saugoti daiktai buvo sunaikinti arba negrąžinamai prarasti dėl nelaimingo atsitikimo arba nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių, tokie daiktai muitais ir mokesčiais neapmokestinami.
11. Daiktų savininkas gali pats atsisakyti visų ar dalies keleivių daiktų saugykloje saugomų daiktų ir perduoti juos valstybės nuosavybėn arba juos sunaikinti muitinei prižiūrint. Daiktų sunaikinimas atliekamas daiktų savininko ar kito suinteresuoto asmens lėšomis, surašant daiktų sunaikinimo aktą. Išleidžiamiems į laisvą apyvartą atliekoms ir laužui, likusiems po daiktų sunaikinimo, taikomi importo muitai ir (arba) mokesčiai, nustatyti tokioms atliekoms ar laužui.
12. Atvykstančių į Lietuvos Respubliką keleivių daiktai gali būti saugomi keleivių daiktų saugyklose ne ilgiau kaip du mėnesius. Padedant keleivių daiktus į saugyklą Muitinės departamento generalinio direktoriaus nustatyta tvarka įforminama bendroji deklaracija arba padaromas įrašas Keleivių daiktų saugyklos bagažo apskaitos žurnale (priedas). Jei daiktų savininkas per šį laikotarpį daiktų neatsiima ir (arba) nesumoka už išleidžiamus į laisvą apyvartą daiktus nustatytų importo muitų ir (arba) mokesčių, taip pat tais atvejais, kai pasibaigus daiktų saugojimo laikotarpiui jų savininkas nežinomas, daiktai pereina valstybės nuosavybėn teisės aktų nustatyta tvarka. Esančių laisvoje apyvartoje daiktų saugojimo laikas neribojamas.
13. Visi į keleivių daiktų saugyklą priimti saugoti daiktai turi būti nedelsiant įtraukti į apskaitą. Keleivių daiktų saugyklos apskaitos dokumentuose turi būti registruojami šie duomenys:
13.2. nuoroda į bendrąją deklaraciją, įformintą padedant į keleivių daiktų saugyklą atvykstančių į Lietuvos Respubliką keleivių daiktus, ir dokumentą, įformintą paimant daiktus iš saugyklos (jeigu šie dokumentai įforminti);
14. Jei keleivių daiktų saugykla įsteigta ne teritorinės muitinės, teritorinė muitinė turi teisę:
14.1. neleisti priimti į keleivių daiktų saugyklą arba išduoti iš jos daiktų, jeigu nesilaikoma šių taisyklių nustatytų sąlygų ir reikalavimų arba nevykdomi šių taisyklių 5 punkte nurodyta sutartimi keleivių daiktų saugyklos savininko (naudotojo) prisiimti įsipareigojimai;
14.2. reikalauti, kad keleivių daiktų saugykla būtų rakinama dvigubu užraktu (vienas iš užraktų – muitinės);
14.3. papildomai plombuoti keleivių daiktų saugyklos patalpas (aikštelės vartus) muitinės plombomis;
14.7. jei keleivių daiktų saugyklos savininkas (naudotojas) nesilaiko šių taisyklių ar kitų teisės aktų nustatytų reikalavimų ar nevykdo šių taisyklių 5 punkte nurodyta sutartimi prisiimtų įsipareigojimų, sustabdyti arba nutraukti keleivių daiktų saugyklos veiklą;
15. Už keleivių daiktų saugojimą, praradimą ar sugadinimą saugykloje ir už jos ūkinę veiklą teisės aktų nustatyta tvarka atsako keleivių daiktų saugyklos savininkas (naudotojas) arba teritorinės muitinės viršininkas, jei keleivių daiktų saugyklą yra įsteigusi teritorinė muitinė.