LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS 2002 M. RUGPJŪČIO 14 D. ĮSAKYMO NR. 422 „DĖL LIGŲ DIAGNOSTIKOS BEI AMBULATORINIO GYDYMO, KOMPENSUOJAMO IŠ PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO, METODIKŲ“ PAKEITIMO

 

2004 m. balandžio 29 d. Nr. V-293

Vilnius

 

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. rugpjūčio 14 d. įsakymu Nr. 422 „Dėl ligų diagnostikos bei ambulatorinio gydymo, kompensuojamo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, metodikų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 90-3880; 2003, Nr. 50-2242) patvirtintas:

1. Cukrinio diabeto diagnostikos kriterijų bei ambulatorinio gydymo, kompensuojamo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, metodikos skyrių „Insulinas ir insulino analogas“:

„Pradedant paciento gydymą insulinu, būtinas tamprus pirminio ir antrinio sveikatos priežiūros lygių medikų bendradarbiavimas, vienodas cukrinio diabeto kontrolės kriterijų ir jų korekcijos suvokimas ir interpretavimas.

2 tipo cukrinio diabeto atveju insulinas gali būti skiriamas iš karto tik diagnozavus ligą, kai yra išreikšta glikemija (>16 mmol/l). Vėliau gydymo strategija peržiūrima įvertinant paciento amžių, kūno masę bei metabolinių sutrikimų laipsnį.

Insulinas skiriamas įvairiomis schemomis:

• Viena arba dvi (ryte ir vakare) monofazinio vidutinės trukmės insulino injekcijos.

• Viena arba dvi bifazinio vidutinės trukmės insulino injekcijos.

• Trumpo veikimo insulino injekcijos prieš pagrindinius valgymus + vidutinės veikimo trukmės insulinas vakare.

Ligoniams, kuriems šios paprastos schemos neefektyvios, kombinuojamas gydymas vidutinės trukmės ir Rapid (greito) arba trumpo veikimo insulino preparatais keliomis injekcijomis.

Ilgai veikiantis insulinas (išskyrus gyvulinės kilmės) skiriamas pacientams, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu, kuriems po 3 mėn. įprastinio insulino terapijos išlieka stabili > 7,8 mmol/l rytinė hiperglikemija (tyrimai atliekami ne rečiau kaip kas 2 sav.) ir >7,5 proc. glikuotas hemoglobinas (HbA1C).

Ilgai veikiantis insulinas (išskyrus gyvulinės kilmės) skiriamas kombinuotam gydymui kartu su peroraliniais hipoglikemizuojamaisiais vaistais ar įprastiniu insulinu pacientams, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, kuriems po 3 mėn. įprastinio insulino ar insulino ir peroralinių hipoglikemizuojamųjų preparatų terapijos kliniškai ir savikontrolės priemonėmis ar laboratoriniais glikemijos tyrimais nustatomas hipoglikemijos sindromas (tyrimai atliekami ne rečiau kaip kas 2 sav.) ir 12 mėn. laikotarpiu dokumentais patvirtinamos lėtinės kardiologinės komplikacijos – stabili III–IV funkcinės klasės krūtinės angina, persirgtas miokardo infarktas, koronarografija ar kitais tyrimais (echoskopija, dobutamino mėginys, veloergometrija) įrodyta vainikinių kraujagyslių patologija, aterosklerozės kilmės širdies ritmo ir laidumo sutrikimai, lėtinės neurologinės komplikacijos ar ligos (persirgtas ischeminis hemoraginis insultas, vaskulinės smegenų ishemijos būklė, epilepsinis sindromas) ir proliferacinė retinopatija.

Vyresnio amžiaus pacientams insuliną reikia skirti atsargiai, įvertinant lėtines komplikacijas ir gretutines ligas. Insuliną reikėtų rinktis tada, kai yra išreikšti hiperglikemijos požymiai.“

2. Šizofrenijos (TLK-10 kodai F20-F29) diagnostikos ir ambulatorinio gydymo metodikos skyrių „Neuroleptikų parinkimo eiliškumas“:

 

PIRMASIS PARINKIMAS

 

KLASIKNIAI NEUROLEPTIKAI

Haloperidolis

Trifluoperazinas

Flufenazinas

Zuklopentiksolis

Flupentiksolis

 

arba ATIPINIAI NEUROLEPTIKAI

(išskyrus modifikuoto veikimo formas)

 

Amisulpridas*+

Risperidonas*+

Olanzapinas*++

Ouetiapinas*++

 

ANTRASIS PARINKIMAS

 

 

Amisulpridas+

Risperidonas** ir +

Olanzapinas++

Ouetiapinas++

 

TREČIASIS PARINKIMAS (REZISTENTIŠKOM FORMOM GYDYTI)

 

Klozapinas

 

* Pirmu psichozės epizodu, dirbantiems ar besimokantiems ir socialiai adaptuotiems pacientams (neturintiems I–II invalidumo grupės ir savarankiškai gyvenantiems).

** Risperidonum injekcinė modifikuotojo veikimo forma skiriama tik dirbantiems ar besimokantiems ir socialiai adaptuotiems pacientams (neturintiems I ir II invalidumo grupės ir gyvenantiems savarankiškai), gydytiems psichiatrijos stacionare ar dienos stacionare per paskutiniuosius 12 mėn. dėl psichikos būklės pablogėjimo, sukelto medikamentų nevartojimo ar nereguliaraus vartojimo. Gydymą minėtu preparatu skiria ir receptus išrašo psichiatrijos stacionaro, dienos stacionaro ar pirmines psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios sveikatos priežiūros įstaigos psichiatrai. Gydymo įstaigos, skiriančios Risperidonum injekcinę modifikuotojo veikimo formą, privalo užtikrinti adekvačią pacientų slaugą.

 

+ pacientams nuo 15 metų.

++ pacientams nuo 18 metų.

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                            JUOZAS OLEKAS