LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRO

IR LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIO PROKURORO

Į S A K Y M A S

 

DĖL TEISINGUMO MINISTRO IR GENERALINIO PROKURORO 2004 m. RUGPJŪČIO 26 d. ĮSAKYMO Nr. 1R-195/I-114 „DĖL EUROPOS AREŠTO ORDERIO IŠDAVIMO IR ASMENS PERĖMIMO PAGAL EUROPOS AREŠTO ORDERĮ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2009 m. spalio 7 d. Nr. 1R-312/I-140

Vilnius

 

1. P a k e i č i a m e Europos arešto orderio išdavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2004 m. rugpjūčio 26 d. įsakymu Nr. 1R-195/I-114 „Dėl Europos arešto orderio išdavimo ir asmens perėmimo pagal Europos arešto orderį taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 134-4886):

1.1. Išdėstome 3.1 punktą taip:

3.1. baudžiamasis procesas yra pradėtas dėl nusikaltimo, numatyto 2002 m. birželio 13 d. Tarybos pagrindų sprendimo 2002/584/TVR dėl Europos arešto orderio ir valstybių narių tarpusavio perdavimo procedūrų 2 straipsnio 2 dalyje (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso straipsnių atitikmenys nurodyti Taisyklių 2 priede), arba dėl kito nusikaltimo, už kurį pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą numatyta bent vienerių metų laisvės atėmimo bausmė, išskyrus nesunkų nusikaltimą, kuriuo nepadaryta didelė turtinė žala. Jeigu baudžiamasis procesas yra pradėtas dėl kelių nusikalstamų veikų, iš kurių bent viena atitinka šiuos kriterijus, kartu su Europos arešto orderiu užsienio valstybei pateikiamas prašymas dėl asmens perdavimo ir dėl kitų nusikalstamų veikų;“.

1.2. Išdėstome 5 punktą taip:

5. Ikiteisminio tyrimo metu paaiškėjus, kad nuo ikiteisminio tyrimo pasislėpęs įtariamasis gali būti Europos Sąjungos valstybėje narėje ar kitoje valstybėje, kuri taiko asmenų perdavimo pagal Europos arešto orderį tvarką, ir yra sąlygos išduoti Europos arešto orderį, ikiteisminiam tyrimui vadovaujantis prokuroras, atsižvelgdamas į padaryto nusikaltimo pavojingumo laipsnį, pobūdį ir įtariamojo asmenybę, užtikrindamas asmens perdavimo proporcingumo ir proceso ekonomiškumo principų laikymąsi, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 123 straipsnyje nustatyta tvarka kreipiasi į ikiteisminio tyrimo teisėją dėl kardomosios priemonės – suėmimo skyrimo įtariamajam. Gavęs ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartį suimti įtariamąjį, prokuroras surašo motyvuotą prašymą Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai dėl Europos arešto orderio išdavimo. Prie prašymo pridedamas ikiteisminio tyrimo teisėjo nutarties dėl kardomosios priemonės – suėmimo skyrimo įtariamajam nuorašas ir Europos arešto orderio (išskyrus (i) punktą) projektas pagal Taisyklių 1 priede nustatytą formą.“

1.3. Išdėstome 6 punktą taip:

6. Tais atvejais, kai baudžiamoji byla yra perduota teismui, nutarties nuorašą paskirti kardomąją priemonę – suėmimą nuo teismo pasislėpusiam kaltinamajam, jeigu įtariama, kad jis gali būti Europos Sąjungos valstybėje narėje ar kitoje valstybėje, kuri taiko asmenų perdavimo pagal Europos arešto orderį tvarką, ir išnaudotos kitos galimybės užtikrinti kaltinamojo dalyvavimą procese ar išnagrinėti bylą kaltinamajam nedalyvaujant, teismas perduoda Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai. Kartu su nutartimi teismas perduoda ir Europos arešto orderio (išskyrus (i) punktą) projektą.“

1.4. Išdėstome 7 punktą taip:

7. Jeigu byla teisme išnagrinėta ir apkaltinamasis nuosprendis priimtas nedalyvaujant kaltinamajam, įsiteisėjusio apkaltinamojo teismo nuosprendžio, kuriuo buvo paskirta laisvės atėmimo bausmė, nuorašą kartu su Europos arešto orderio (išskyrus (i) punktą) projektu teismas, prieš tai įvertinęs Taisyklių 12 punkte nurodytus Europos arešto orderio išdavimo kriterijus, siunčia Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai.“

1.5. Išdėstome 8 punktą taip:

8. Jeigu nuteistasis, kuris iki teismo nuosprendžio įsiteisėjimo nebuvo suimtas, pasislėpė nuo teismo nuosprendžiu paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymo ar jeigu laisvės atėmimo bausmės vykdymo metu nuteistasis pabėgo iš pataisos įstaigos arba į ją nesugrįžo, prašymą Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai dėl Europos arešto orderio išdavimo pateikia bausmę vykdanti institucija, prieš tai įvertinusi Taisyklių 12 punkte nurodytus Europos arešto orderio išdavimo kriterijus. Prie prašymo pridedamas įsiteisėjusio apkaltinamojo teismo nuosprendžio, kuriuo buvo paskirta laisvės atėmimo bausmė, nuorašas ir Europos arešto orderio (išskyrus (i) punktą) projektas.“

1.6. Išdėstome 9 punktą taip:

9. Tais atvejais, kai teismas priima nutartį panaikinti bausmės vykdymo atidėjimą, nutartį panaikinti lygtinį atleidimą nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą ar neatliktos laisvės atėmimo bausmės dalies pakeitimą švelnesne bausme arba nutartį dėl lygtinai iš pataisos įstaigos paleisto asmens pasiuntimo į pataisos įstaigą atlikti likusią laisvės atėmimo bausmę, šios nutarties nuorašą kartu su Europos arešto orderio (išskyrus (i) punktą) projektu teismas, prieš tai įvertinęs Taisyklių 12 punkte nurodytus Europos arešto orderio išdavimo kriterijus, siunčia Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai.“

1.7. Išdėstome 12 punktą taip:

12. Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra ar Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, gavusi Taisyklių II skyriuje nurodytus dokumentus, juos išnagrinėja, ir, esant Taisyklių 3 ar 4 punktuose išvardytoms sąlygoms bei atsižvelgdama į padaryto nusikaltimo pavojingumo laipsnį, pobūdį, įtariamojo, kaltinamojo, nuteistojo asmenybę, išduoda Europos arešto orderį. Jeigu Europos arešto orderiui išduoti trūksta informacijos, Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra arba Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija kreipiasi į prašymą dėl Europos arešto orderio išdavimo pateikusią instituciją, kad ši pateiktų trūkstamą informaciją per Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros ar Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos nurodytą terminą. Jeigu Europos arešto orderį išduoti nėra sąlygų arba per nurodytą terminą nėra gaunama trūkstama informacija, arba Europos arešto orderio išdavimas neatitinka proporcingumo bei proceso ekonomiškumo principų, prašymas išduoti Europos arešto orderį grąžinamas jį pateikusiai institucijai.“

2. Šis įsakymas įsigalioja nuo 2009 m. lapkričio 1 dienos.

 

 

 

Teisingumo ministras                                                             Remigijus Šimašius

 

Generalinis prokuroras                                         Algimantas Valantinas