LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ĮRANGOS IR APSAUGOS SISTEMŲ, NAUDOJAMŲ POTENCIALIAI SPROGIOJE APLINKOJE, TECHNINIO REGLAMENTO TVIRTINIMO

 

1999 m. gruodžio 27 d. Nr. 432

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. rugsėjo 29 d. nutarimu Nr. 1076 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė acquis priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir acquis įgyvendinimo priemonių 1999 metų planų patvirtinimo“ patvirtintą Teisės derinimo priemonių 1999 metų planą (Žin., 1999, Nr. 83-2473):

1. Tvirtinu Įrangos ir apsaugos sistemų, naudojamų potencialiai sprogioje aplinkoje, techninį reglamentą (pridedamas).

2. Nustatau, kad 1 punkte nurodytas techninis reglamentas įsigalioja nuo 2003 m. birželio 30 d.

 

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                VALENTINAS MILAKNIS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro įsakymu

1999 m. gruodžio 27 d. Nr. 432

 

ĮRANGOS IR APSAUGOS SISTEMŲ, NAUDOJAMŲ POTENCIALIAI SPROGIOJE APLINKOJE, TECHNINIS REGLAMENTAS

 

Reglamento paskirtis

 

Šis reglamentas (toliau – Reglamentas) taikomas įrangos ir apsaugos sistemų, naudojamų potencialiai sprogioje aplinkoje, saugai, vartotojų interesų apsaugai ir nustato į Lietuvos rinką tiekiamos šios įrangos ir apsaugos sistemų svarbiausius saugos reikalavimus bei atitikties šiems reikalavimams įvertinimo procedūras. Reglamentas privalomas visiems Lietuvoje veikiantiems asmenims, t. y.:

- gamintojams,

- gamintojų įgaliotiems atstovams,

- importuotojams, tiekiantiems į Lietuvos rinką įrangą ir apsaugos sistemas, skirtas naudojimui potencialiai sprogioje aplinkoje.

Visa į Lietuvos rinką tiekiama įranga ir apsaugos sistemos, naudojamos potencialiai sprogioje aplinkoje ir kurioms taikomas šis Reglamentas, privalo atitikti jo reikalavimus.

Reglamentu įteisinama Europos Bendrijos (EB) Tarybos direktyva 94/9/EC „Dėl valstybių įstatymų, susijusių su įranga ir apsaugos sistemomis, naudojamų potencialiai sprogioje aplinkoje, suderinimo“, paskelbta leidinyje Official Journal of the European Communities (OJ) Nr. L100, 19/04/1994, p. 0001-0029.

 

Įsigaliojimo data ir nuorodos į reglamentą

 

Reglamentas įsigalioja nuo 2003 m. liepos 1 d. Teikiant nuorodas į Reglamentą, jį cituoti taip: „Įrangos ir apsaugos sistemų, naudojamų potencialiai sprogioje aplinkoje, techninis reglamentas“ (sutrumpintai „Potencialiai sprogių aplinkų reglamentas“).

 

Taikymo sritis

 

1 straipsnis

 

1.1. Reglamentas taikomas įrangai ir apsaugos sistemoms, naudojamoms potencialiai sprogioje aplinkoje.

1.2. Reglamentas taip pat taikomas saugos ir reguliavimo prietaisams bei valdytuvams, naudojamiems ne potencialiai sprogioje aplinkoje, tačiau reikalingiems arba padedantiems užtikrinti įrangos ir apsaugos sistemų saugų darbą esant sprogimo pavojui.

 

Pagrindiniai apibrėžimai

1.3. Reglamente naudojami tokie apibrėžimai:

Įranga – tai mašinos, aparatai, stacionarūs ar judrūs prietaisai, jų valdymo sudėtinės dalys bei matuokliai, taip pat detektavimo ar įspėjimo sistemos, kurios kartu ar atskirai yra naudojamos gaminti, perduoti, kaupti, matuoti, valdyti ir keisti medžiagų apdirbimui naudojamą energiją ir kurios gali sukelti sprogimą, kadangi pačios gali užsidegti.

Apsaugos sistemos – tai įrangos blokai, naudojami prasidedančio sprogimo nuslopinimui ir/arba jo liepsnos ir jėgos apribojimui. Apsaugos sistemos gali būti įjungtos į įrangą arba atskirai tiekiamos į rinką kaip nepriklausomos autonominės sistemos.

Sudėtinės dalys – tai bet kuri įrangos ir apsaugos sistemų saugiam darbui reikalingos esminės dalys, negalinčios dirbti autonomiškai.

Sprogi aplinka – tai degių dujų, garų, rūko ar dulkių pavidalo medžiagų mišinys su oru atmosferos sąlygomis, kuriam užsidegus degimas išplinta po visą nesudegusį mišinį.

Potencialiai sprogi aplinka – tai aplinka, kuri dėl aplinkos ir darbo sąlygų gali tapti sprogia.

 

Įrangos grupės ir kategorijos

I grupei yra priskiriama įranga, naudojama šachtose, ir šachtų antžeminės įrangos dalys, kurios gali tapti pavojingomis dėl šachtų dujų ir/arba dėl degių dulkių.

II grupei yra priskiriama įranga, naudojama kitose vietose ir kuri gali tapti pavojinga sprogioje aplinkoje.

Įrangos kategorijos, nustatančios reikalaujamą apsaugos lygį, yra aprašytos I priede. Specialiai sprogiai aplinkai suprojektuota įranga ir apsaugos sistemos turi būti atitinkamai žymimos. 1 str. 2 p. nurodyta įranga, apsaugos sistemos ir prietaisai naudojami pagal įrangos grupę ir kategoriją, gamintojui pateikus visą reikiamą informaciją apie saugų įrangos, apsaugos sistemų ir prietaisų darbą.

1.4. Šis Reglamentas netaikomas:

- medicinos prietaisams;

- įrangai ir apsaugos sistemoms, kur sprogimo pavojus yra susijęs tik su sprogiomis ar nestabiliomis cheminėmis medžiagomis;

- įrangai, naudojamai buityje ir nekomercinėje aplinkoje, kur potencialiai sprogi aplinka retai gali susidaryti dėl atsitiktinio kuro dujų nutekėjimo;

- asmeninės apsaugos įrangai;

- jūrų laivams ir judriems jūrų įrenginiams kartu su juose esančia įranga ar blokais;

- transporto priemonėms, t. y. automobiliams ir jų priekaboms bei lėktuvams, naudojamiems keleivių ir prekių pervežimui oru, automobilių keliais, geležinkeliais ar vandeniu. Tačiau šis Reglamentas taikomas transporto priemonėms, naudojamoms potencialiai sprogioje aplinkoje.

 

Tiekimas į rinką ir judėjimo laisvė

 

2 straipsnis

 

2.1. 1 str. 2 p. nurodyta įranga, apsaugos sistemos ir prietaisai, kuriems yra taikomas šis Reglamentas, privalo būti laisvai tiekiami į Lietuvos rinką ir naudojami, jeigu jie teisingai įrengti, prižiūrimi bei naudojami pagal paskirtį ir nekelia pavojaus žmonių saugai, gyvūnams bei nuosavybei.

2.2. Laikantis EEB Sutarties nuostatų, gali būti suformuluoti ir kitokie reikalavimai, būtini apsaugoti asmenis, ir ypač darbininkus, naudojančius 1 str. 2 p. nurodytą įrangą, apsaugos sistemas ir prietaisus, su sąlyga, jog tokia įranga, apsaugos sistemos ar prietaisai nėra keičiami kokiu nors šiame Reglamente nenurodytu būdu.

2.3. Negalima trukdyti demonstruoti prekybos mugėse, parodose ir kt. 1 str. 2 p. nurodytą įrangą, apsaugos sistemas ir prietaisus, neatitinkančius šio Reglamento nuostatų, jeigu matomas ženklas aiškiai rodo, kad 1 str. 2 p. nurodyta įranga, apsaugos sistemos ir prietaisai neskirti pardavimui tol, kol gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas nepasieks, kad jie atitiktų šiuos reikalavimus. Demonstravimų metu privalu imtis žmonių apsaugos priemonių.

 

3 straipsnis

 

1 str. 2 p. nurodyta įranga, apsaugos priemonės ir prietaisai, kuriems taikomas šis Reglamentas, privalo tenkinti jiems taikomus esminius II priedo žmonių saugos reikalavimus.

 

4 straipsnis

 

4.1. Negalima drausti, riboti ir trukdyti pateikti į rinką bei vartoti Lietuvoje 1 str. 2 p. nurodytą įrangą, apsaugos sistemas ar prietaisus, atitinkančius šio Reglamento reikalavimus.

4.2. Negalima drausti, riboti ir trukdyti pateikti į Lietuvos rinką sudėtines dalis, turinčias 8 str. 3 p. nurodytą atitikties sertifikatą, skirtas įjungimui į apibrėžtą šiuo Reglamentu įrangą ar apsaugos sistemas.

 

5 straipsnis

 

5.1. Laikoma, kad visas šio Reglamento nuostatas, įskaitant atitikties įvertinimo procedūras, atitinka:

- 1 str. 2 p. nurodyta įranga, apsaugos priemonės ir prietaisai, kuriems yra pateikta X priede numatyta EB atitikties deklaracija ir kurie turi 10 str. numatytą CE žymėjimą;

- 4 str. 2 p. nurodytos sudėtinės dalys, turinčios 8 str.3 p. numatytą atitikties sertifikatą.

Nesant suderintų EB standartų, valstybės įgaliota institucija turi supažindinti suinteresuotas šalis su galiojančiais Lietuvos standartais ir vartojimo instrukcijomis, kurie yra laikomi svarbiais ar reikalingais įgyvendinant II priede nurodytus esminius žmonių saugos reikalavimus.

5.2. Jei Lietuvos standartas, priimantis suderintą standartą, kurio žymuo buvo atspausdintas Lietuvos standartizacijos departamento biuletenyje, apima vieną ar daugiau esminių žmonių sveikatos saugos reikalavimų, 1 str. 2 p. nurodyta įranga, apsaugos sistemos, prietaisai ar 4 str. 2 p. nurodytos sudėtinės dalys, sukonstruotos pagal šį standartą, turi būti laikomi atitinkančiais esminius žmonių sveikatos saugos reikalavimus.

5.3. Socialiniai partneriai gali įtakoti suderintų standartų rengimą nacionaliniu lygiu.

 

6 straipsnis

 

Jei kyla abejonių, kad 5 str. 2 p. nurodyti suderinti standartai nevisiškai atitinka 3 str. nurodytus atitinkamus esminius žmogaus sveikatos saugos reikalavimus, Ne maisto produktų saugos inspekcija turi kreiptis šiuo klausimu į Lietuvos standartizacijos departamentą, pagrįsdama tai.

 

7 straipsnis

 

7.1. Kai nustatoma, kad 1 str. 2 p. nurodyta įranga, apsaugos priemonės ar prietaisai, turintys CE žymėjimą ir naudojami pagal paskirtį, gali sukelti pavojų žmonėms, gyvūnams ar nuosavybei, Ne maisto produktų saugos inspekcija privalo imtis reikiamų veiksmų pašalinti iš rinkos ar uždrausti pateikti į rinką tokią įrangą ar apsaugos sistemas arba apriboti jų laisvą judėjimą. Minėtoji inspekcija turi nedelsdama informuoti Nacionalinę vartotojų teisių apsaugos tarybą (toliau – Tarybą) apie tokius veiksmus, pagrįsdama savo sprendimą ir nurodydama, ar neatitiktis yra susijusi su:

a) netenkinimu esminių 3 str. reikalavimų;

b) neteisingu 5 str. 2 p. standartų taikymu;

c) 5 str. 2 p. standartų trūkumais.

7.2. Jei Taryba nusprendžia, kad šis veiksmas yra pagrįstas, ji apie tai turi nedelsdama informuoti Europos Komisiją (toliau – Komisiją).

7.3. Kai netinkama įranga ar apsaugos sistemos turi CE žymėjimą, Ne maisto produktų saugos inspekcija turi imtis reikiamų veiksmų prieš asmenis, pažymėjusius gaminį, ir apie tai informuoti Tarybą.

 

Atitikties įvertinimo procedūros

 

8 straipsnis

 

8.1. Privalu taikyti šias 1 str. 2 p. nurodytos įrangos bei prietaisų atitikties įvertinimo procedūras:

a) I ir II grupės M1 ir 1 kategorijos įrangai

Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas, norintis padaryti CE žymėjimą, privalo laikytis III priedo EB tipo tyrimo procedūros kartu su:

- IV priedo gamybos kokybės užtikrinimo procedūra arba

- V priedo gaminio patvirtinimo procedūra.

b) I ir II grupės M2 ir 2 kategorijos įrangai

i) Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas, norintis padaryti šių grupių ir kategorijų vidaus degimo variklių ir elektros įrangos CE žymėjimą, privalo laikytis III priedo EB tipo tyrimo procedūros kartu su:

- VI priedo atitikties tipo procedūra arba

- VII priedo gaminio kokybės užtikrinimo procedūra.

ii) Gamintojas arba jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas, norintis padaryti kitos šių grupių ir kategorijų įrangos CE žymėjimą, privalo laikytis VIII priedo gamybos vidaus kontrolės procedūros ir pranešti VIII priedo 3 p. numatytą informaciją paskelbtajai (notifikuotai) atitikties įvertinimo įstaigai (toliau – paskelbtajai įstaigai), kuri kiek galima greičiau turi patvirtinti jos gavimą ir saugoti ją.

c) II grupės 3 kategorijos įrangai

Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas, norintis padaryti CE žymėjimą, privalo laikytis VIII priedo gamybos vidaus kontrolės procedūros.

d) I ir II grupės įrangai

Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas, norintis padaryti CE žymėjimą, be 8 str. 1 a), b) ir c) procedūrų, gali taip pat laikytis IX priedo EB gaminio patvirtinimo procedūros.

8.2. 8 str. 1 a) ar 8 str. 1 d) p. nuostatas privalu naudoti autonominių apsaugos sistemų atitikties įvertinimui.

8.3. Sudėtinėms dalims privalu taikyti 8 str. 1 p. procedūras, kaip nurodyta 4 str. 2 p., išskyrus CE žymėjimą. Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas turi parengti sertifikatą, patvirtinantį sudėtinių dalių atitiktį šio Reglamento nuostatoms ir nurodantį jų charakteristikas ir kaip tos dalys įjungiamos į įrangą ar apsaugos sistemas, kad užbaigta įranga ar apsaugos sistemos atitiktų esminius reikalavimus.

8.4. Be to, gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas, norintis padaryti CE žymėjimą, gali laikytis VIII priedo gamybos vidaus kontrolės procedūros saugos aspektu, nurodytu II priedo 1.2.7 p.

8.5. Nežiūrint į prieš tai einančius reikalavimus, atsakingos valstybės įstaigos, esant tinkamai pagrįstam prašymui, gali leisti pateikti į rinką ir naudoti Lietuvoje 1 str. 2 p. nurodytą įrangą, apsaugos sistemas ar prietaisus, kuriems anksčiau nurodytos procedūros nebuvo taikomos ir kurie naudojami apsaugai.

8.6. Dokumentai ir susirašinėjimas, susiję su minėtomis procedūromis, rengiami valstybine kalba arba paskelbtosios įstaigos kalba.

8.7. a) Kai įrangai ir apsaugos sistemoms yra taikomi kiti reglamentai, apimantys kitus aspektus, kurios taip pat numato 10 str. aprašytą CE žymėjimą, šis žymėjimas rodo, kad įranga ir apsaugos sistemos taip pat atitinka šių kitų reglamentų nuostatas.

b) Tačiau kai vienas ar daugiau šių reglamentų pereinamuoju laikotarpiu gamintojui leidžia pasirinkti, kokį reglamentą taikyti, CE žymėjimas rodo tik gamintojo taikomo reglamento atitiktį. Šiuo atveju dokumentuose, pranešimuose arba nuorodose, kurių reikalauja reglamentai ir kurie yra pridedami prie įrangos ir apsaugos sistemų, privalu pateikti Valstybės žiniose“ skelbiamus reglamentų žymenis.

 

9 straipsnis

 

9.1. Europos Komisijai ir kitoms Europos Bendrijos valstybėms pranešama apie įstaigas, kurioms Ūkio ministerija pavedė vykdyti 8 str. nurodytas procedūras, kartu su konkrečiais uždaviniais, kuriuos vykdyti šios įstaigos yra paskirtos, ir prieš tai joms Komisijos suteiktus atpažinimo numerius. Paskelbtųjų įstaigų sąrašas, jų atpažinimo numeriai ir vykdomos užduotys skelbiamos OJ, o šis sąrašas nuolatos atnaujinamas.

9.2. Atestuojant paskelbtąsias įstaigas, privalu taikyti XI priedo kriterijus. Įstaigos, atitinkančios atestavimo kriterijus, išdėstytus atitinkamuose suderintuose standartuose, laikomos atitinkančiomis šiuos reikalavimus.

9.3. Jei patvirtinus paskelbtąją įstaigą nustatoma, kad ši įstaiga nebeatitinka XI priedo kriterijų, privalu ją atšaukti ir nedelsiant informuoti Komisiją ir kitas valstybes nares. Paskelbtųjų įstaigų paskyrimas ir atšaukimas vykdomas „Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklėse“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058) nustatyta tvarka.

 

CE atitikties žymėjimas

 

10 straipsnis

 

10.1. CE atitikties žymėjimą privalo sudaryti didžiosios „Ce“ raidės. Žymėjimo forma pateikta X priede. Po CE žymėjimo turi sekti gamybos kontrolę atliekančios paskelbtosios įstaigos numeris.

10.2. Papildomai prie II priedo 1.0.5 p. reikalavimų, įrangos ir apsaugos sistemų CE žymėjimas turi būti padarytas aiškiai, matomai, įskaitomai ir nenutrinamai.

10.3. Draudžiami įrangos ar apsaugos sistemų žymėjimai, kurių CE žymėjimo prasmė ir forma gali suklaidinti trečiąsias šalis. Ant įrangos ar apsaugos sistemų galima naudoti ir kitokius žymenis, jeigu jie netrukdo matyti ir įskaityti CE žymėjimą.

 

11 straipsnis

 

Neprieštaraujant 7 str.:

a) kai nustatoma, kad CE žymėjimas yra neteisėtas, gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas įpareigojamas užtikrinti, kad gaminys atitiktų CE žymėjimo reikalavimus ir daugiau nepažeidinėtų šio Reglamento nustatytų sąlygų;

b) jei neatitiktis tęsiasi, Ne maisto produktų saugos inspekcija imasi priemonių apriboti ar uždrausti šio gaminio pateikimą į rinką arba užtikrinti, kad jis būtų pašalintas iš rinkos pagal 7 str. nustatytą tvarką;

c) iki Lietuvos įstojimo į ES, Lietuvoje esantys šiuo Reglamentu numatytos įrangos gamintojai gali daryti įrangos CE žymėjimą tik atlikę atitikties patvirtinimą vienoje iš ES valstybių esančioje paskelbtojoje įstaigoje. Pasirašius Europos atitikties įvertinimo protokolą ECAP (European Conformity Assessment Protocol) dėl EB direktyvų įgyvendinimo ir perkėlimo į nacionalinę teisę, Lietuvoje esantys gamintojai galės daryti CE žymėjimą pateikiamų į Lietuvos ir Europos Ekonominę Erdvės rinką gaminių, numatytų ECAP priedais.

 

Baigiamosios nuostatos

 

12 straipsnis

 

Kiekvienas sprendimas, kuriuo šis Reglamentas riboja ar draudžia 1 str. 2 p. įrangos, apsaugos sistemos ar prietaiso pateikimą į rinką arba pašalinimą iš jos, turi būti tiksliai pagrindžiamas. Apie jį būtina nedelsiant pranešti suinteresuotai šaliai ir informuoti ją apie teisines priemones, kurių ji gali imtis pagal įstatymus, bei nurodyti, kiek laiko tos priemonės galioja.

 

13 straipsnis

 

Visos šį Reglamentą taikančios šalys privalo laikyti konfidencialia informaciją, gautą vykdant savo uždavinius. Tai neprieštarauja valstybės ir paskelbtųjų įstaigų įsipareigojimams keistis informacija ir platinti perspėjimus.

 

14 straipsnis

 

Paskelbtosios įstaigos, atsakingos pagal 8 str.1–4 p. už pateikiamos į rinką įrangos atitikties įvertinimą, iki 2003 m. liepos 1 d. privalo atsižvelgti į EB direktyvų 76/117/EEC, 79/196/EEC ir 82/130/EEC reikalavimus, bandymų ir patvirtinimų rezultatus.

Importuotojas privalo pateikti ne maisto produktų saugos inspekcijai EC atitikties deklaraciją ir kitus šiuo Reglamentu nustatytos įrangos saugos dokumentus, jei gamintojas ar jo įgaliotas atstovas nepriklauso ES šalims.

Muitinės privalo sulaikyti iš ne ES šalių importuojamą įrangą, jeigu nustato, kad ji gali kelti pavojų žmonių saugai arba neturi įrangos saugos dokumentų arba CE žymėjimo, ir apie tai informuoti Ne maisto produktų saugos inspekciją.

 

15 straipsnis

 

Nuo šio Reglamento priėmimo iki 2003 m. birželio 30 d. leidžiama tiekti į rinką ir naudoti įrangą ir apsaugos sistemas, atitinkančias galiojančius Lietuvos teisės aktus.

 

16 straipsnis

 

Už šio Reglamento reikalavimų nevykdymą atsakingi asmenys traukiami atsakomybėn Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


 

I priedas

 

ĮRANGOS GRUPIŲ KLASIFIKAVIMO PAGAL KATEGORIJAS KRITERIJAI

 

1. I grupės įranga

a) M1 kategorijai priklauso įranga, sukurta ir, esant reikalui, aprūpinta papildomomis specialiomis apsaugos priemonėmis darbui pagal gamintojo nustatytus parametrus ir užtikrinimui labai aukšto apsaugos lygio. Šios kategorijos įranga skirta darbui šachtose bei antžeminiuose jų įrenginiuose, kuriuose yra pavojingų šachtų dujų ir/arba degių dulkių. Ji turi veikti net įvykus jos retam gedimui sprogioje aplinkoje ir turėti tokias apsaugos priemones, kad:

- sugedus vienai apsaugos priemonei, mažiausiai antra nepriklausoma priemonė užtikrintų reikiamą apsaugos lygį, arba

- užtikrintų reikiamą apsaugos lygį įvykus dviem vienas nuo kito nepriklausomiems gedimams.

Šios kategorijos įranga privalo atitikti papildomus II priedo 2.0.1 p. reikalavimus.

b) M2 kategorijai priklauso įranga, veikianti pagal gamintojo nustatytus darbo parametrus ir užtikrinanti aukštą apsaugos lygį. Šios kategorijos įranga yra skirta darbui šachtose bei antžeminiuose jų įrenginiuose, kuriuose gali būti pavojingų šachtų dujų ir/arba degių dulkių. Susidarius sprogiai aplinkai, išjungiama šios įrangos srovė. Šios kategorijos įrangos apsaugos priemonės privalo užtikrinti reikiamą apsaugos lygį normalaus darbo metu, taip pat susidarius žymiai blogesnėms darbo sąlygoms, ypač grubiai elgiantis su įranga ir keičiantis aplinkos sąlygoms.

Šios kategorijos įranga privalo atitikti papildomus II priedo 2.0.2 p. reikalavimus.

 

2. II grupės įranga

a) 1 kategorijai priklauso įranga, veikianti pagal gamintojo nustatytus darbo parametrus ir užtikrinanti labai aukštą apsaugos lygį. Ji naudojama tose vietose, kur sprogi aplinka būna dėl oro ir dujų bei garų ar garų lašelių mišinių arba oro ir dulkių mišinių nuolat, dažnai ar ilgai. Šios kategorijos įrangos apsaugos priemonės privalo užtikrinti reikiamą apsaugos lygį netgi retų įrangos gedimų atveju bei:

- sugedus vienai apsaugos priemonei, mažiausiai antra nepriklausoma priemonė privalo užtikrinti reikiamą apsaugos lygį, arba

- privalo užtikrinti reikiamą apsaugos lygį įvykus dviem vienas nuo kito nepriklausomiems gedimams.

Šios kategorijos įranga turi atitikti papildomus II priedo 2.1 p. reikalavimus.

b) 2 kategorijai priklauso įranga, veikianti pagal gamintojo nustatytus darbo parametrus ir užtikrinanti aukštą apsaugos lygį. Ji naudojama tokiose vietose, kur sprogi aplinka gali susidaryti dėl dujų, garų, garų lašelių arba oro ir dulkių mišinių.

Šios kategorijos įrangos apsaugos priemonės privalo užtikrinti reikiamą apsaugos lygį netgi esant dažniems trikdžiams ar įrangos gedimams, į kuriuos būtina atsižvelgti. Ši įranga privalo atitikti papildomus II priedo 2.2 p. reikalavimus.

c) 3 kategorijai priklauso įranga, veikianti pagal gamintojo nustatytus darbo parametrus ir užtikrinanti normalų apsaugos lygį.

Šios kategorijos įranga naudojama vietose, kur dėl dujų, garų, garų lašelių arba oro ir dulkių mišinių tikimybė susidaryti sprogiai aplinkai yra maža, arba tokios sąlygos susidaro retai ir trunka trumpai. Ši įranga privalo užtikrinti reikiamą apsaugos lygį normalaus darbo metu. Ji turi atitikti II priedo 2.3 p. papildomus reikalavimus.

______________


 

II priedas

 

ESMINIAI ŽMOGAUS SVEIKATOS SAUGOS REIKALAVIMAI ĮRANGOS IR APSAUGOS SISTEMŲ, NAUDOJAMŲ POTENCIALIAI SPROGIOJE APLINKOJE, PROJEKTAMS IR KONSTRUKCIJAI

 

Įžanginės pastabos

A. Privalu kiek galima atsižvelgti į greitai besikeičiančias technologines žinias ir jas nedelsiant panaudoti.

B. Esminiai reikalavimai 1 str. 2 p. įrangai turi būti taikomi tiek, kad jie saugiai ir patikimai dirbtų, nesukeldami sprogimo rizikos.

 

1. Bendrieji reikalavimai įrangai ir apsaugos sistemoms

 

1.0. Bendrieji reikalavimai

1.0.1. Jungtinės saugos nuo sprogimo principai

Potencialiai sprogioje aplinkoje naudojama įranga ir apsaugos sistemos privalo būti suprojektuotos saugios nuo sprogimo. Todėl gamintojas privalo imtis šių priemonių:

- pirmiausia, jei galima, užkirsti kelią sprogios aplinkos susidarymui dėl pačios įrangos ir apsaugos sistemų;

- užkirsti kelią sprogios aplinkos užsidegimui, atsižvelgiant į kiekvieną elektrinio ir ne elektrinio pobūdžio užsidegimo šaltinį;

- jeigu visgi įvyksta sprogimas, kuris gali tiesiogiai ar netiesiogiai kelti pavojų asmenims, naminiams gyvūnams ar nuosavybei, jį iš karto slopinti ir/arba apriboti sprogimo liepsną ir jėgą iki pakankamai saugaus lygio.

1.0.2. Siekiant kiek galima išvengti pavojingų situacijų, įranga ir apsaugos sistemos turi būti projektuojamos ir gaminamos atlikus galimų gedimų darbo metu analizę. Būtina atsižvelgti į visus tikėtinus jų neteisingo naudojimo atvejus.

1.0.3. Specialios tikrinimo ir priežiūros sąlygos

Projektuojant ir gaminant įrangą ir apsaugos sistemas specialioms tikrinimo ir priežiūros sąlygoms, privalu atsižvelgti į šias sąlygas.

1.0.4. Aplinkos sąlygos

Įranga ir apsaugos sistemos projektuojamos ir gaminamos atsižvelgiant į normalias ir galimas darbo sąlygas.

1.0.5. Žymėjimas

Visa įranga ir apsaugos sistemos turi būti žymimos aiškiai ir neišsitrinamai, nurodant šią būtiną informaciją:

- gamintojo pavadinimą ir adresą;

- CE žymėjimą (žr. X priedą, A p.);

- seriją arba tipą;

- serijos numerį, jei jis yra;

- pagaminimo metus;

- savitąjį apsaugos nuo sprogimo ženklą (žr. grafiką), po kurio seka įrangos grupės ir kategorijos simbolis;

- II grupės įrangai „G“ raidę (jei sprogią aplinką sukelia dujos, garai ar garų lašeliai) ir/arba „D“ raidę (jei sprogią aplinką sukelia dulkės). Be to, turi būti žymima visa saugiam darbui svarbi informacija.

1.0.6. Instrukcijos

a) Prie visos įrangos ir apsaugos sistemų turi būti instrukcijos, kuriose pateikiama mažiausiai ši informacija:

- informacija, kuri nurodoma žymint įrangą ar apsaugos sistemas, išskyrus serijinį numerį (žr. 1.0.5 p.), kartu su informacija, padedančia atlikti priežiūrą (pvz., importuojančios bei remonto firmos adresai ir kt.);

- nurodymai saugaus:

- pridavimo,

- naudojimo,

- surinkimo ir išrinkimo,

- įrengimo,

- reguliavimo; taipogi

- nurodomos pavojingos zonos prieš slėgio sumažinimo įtaisus;

- mokymo instrukcijos;

- smulki informacija, leidžianti neabejojant nuspręsti, ar konkrečios kategorijos įranga ir/arba apsaugos sistema gali būti saugiai panaudota numatytoje vietoje numatytoms darbo sąlygoms;

- elektros ir slėgio parametrai, didžiausia paviršiaus temperatūra ar kiti ribiniai dydžiai;

- kur būtina, specialios naudojimo sąlygos, įskaitant smulkią informaciją apie galimą neteisingą naudojimą, apie kurį žinoma iš patirties;

- kur būtina, įrankių, naudojamų su įranga ar apsaugos sistemomis, pagrindinės charakteristikos.

b) Šias instrukcijas turi parengti gamintojas arba jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas viena iš Bendrijos kalbų. Prie visos įrangos ir apsaugos sistemų turi būti naudojimo instrukcija, išversta į kalbą (-as) tos šalies, kurioje naudojama įranga ir apsaugos sistemos, kartu su naudojimo instrukcija originalo kalba. Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas arba asmuo, pateikiantis įrangą ar apsaugos sistemas, turi išversti instrukciją į kalbą, kuria kalbama įrangos naudojimo vietoje. Išimties tvarka priežiūros instrukcija, skirta naudoti gamintojo arba jo įgaliotojo Bendrijoje atstovo samdomiems specialistams, gali būti parengta viena Bendrijos kalbų, suprantama tiems specialistams.

c) Instrukcijoje turi būti pateikta įrangos ar apsaugos sistemos pridavimui, priežiūrai, tikrinimui, darbo kontrolei ir, kur tinka, remontui būtini brėžiniai ir schemos kartu su visais naudingais saugos nurodymais.

d) Literatūra, aprašanti įrangą ar apsaugos sistemą, saugos klausimais neturi prieštarauti instrukcijoms.

 

1.1. Medžiagų parinkimas

1.1.1. Įrangos ir apsaugos sistemų gamybai naudojamos medžiagos neturi sukelti sprogimo numatomų darbinių perkrovų metu.

1.1.2. Gamintojo nurodytomis darbo sąlygomis neturi būti galimybės įvykti reakcijai tarp medžiagų ir potencialiai sprogios aplinkos sudėtinių dalių, kuri galėtų pakenkti apsaugai nuo sprogimo.

1.1.3. Medžiagos turi būti taip parenkamos, kad numatomi jų charakteristikų ir jų suderinamumo su kitomis medžiagomis pokyčiai nesumažintų teikiamos apsaugos; ypač reikia atsižvelgti į medžiagų atsparumą korozijai ir dėvėjimuisi, elektros laidumą, atsparumą smūgiams, atsparumą senėjimui ir temperatūros svyravimų poveikiui.

 

1.2. Projektavimas ir gamyba

1.2.1. Įranga ir apsaugos sistemos turi būti suprojektuotos ir pagamintos atsižvelgiant į apsaugos nuo sprogimo technologines žinias, kad jos būtų saugios visą jų numatomo veikimo trukmę.

1.2.2. Įmontuojamos į įrangą ar apsaugos sistemas arba naudojamos pakeitimui sudėtinės dalys turi būti taip suprojektuotos ir pagamintos, kad įrengtos pagal gamintojo nurodymus jos užtikrintų apsaugą nuo sprogimo.

1.2.3. Uždaros konstrukcijos ir apsauga nuo nutekėjimo

Įranga, iš kurios gali nutekėti degios dujos ar dulkės, kur tik galima, turi būti tik uždaros konstrukcijos. Jei įrangoje yra angos ar nesandarūs sujungimai, jie turi būti taip suprojektuoti, kad susidarančios dujos ar dulkės nesudarytų sprogios aplinkos už įrangos ribų. Medžiagos įpylimo ar išpylimo vietos turi būti, kiek įmanoma, taip suprojektuotos ir įrengtos, kad būtų apribotas degių medžiagų nutekėjimas jas užpildant ar išpilant.

1.2.4. Dulkių nuosėdos

Įranga ir apsaugos sistemos, skirtos darbui dulkėtose vietose, turi būti taip suprojektuotos, kad neužsidegtų ant jų paviršiaus nusėdusios dulkės. Kur galima, turi būti ribojamas dulkių nusėdimas. Įranga ir apsaugos sistemos turi būti lengvai nuvalomos. Įrangos dalių paviršiaus temperatūra turi būti nuolat palaikoma gerokai žemesnė už nusėdusių dulkių užsidegimo temperatūrą. Būtina atsižvelgti į nusėdusių dulkių sluoksnio storį ir, jei reikia, privalu imtis priemonių temperatūrai apriboti, siekiant išvengti didesnio įkaitimo.

1.2.5. Papildomos apsaugos priemonės

Įranga ir apsaugos priemonės, kurias gali paveikti tam tikri išorės faktoriai, kur būtina, turi turėti papildomą apsaugą. Įranga privalo atlaikyti atitinkamas perkrovas nesumažėjant apsaugai nuo sprogimo.

1.2.6. Saugus atidarymas

Jei įranga ir apsaugos sistemos yra korpuse ar uždaroje dėžėje, sudarančioje dalį apsaugos nuo sprogimo, atidaryti tokį korpusą ar dėžę turi būti galima tik specialiu įrankiu ar atitinkamomis apsaugos priemonėmis.

1.2.7. Apsauga nuo kitų pavojų

Įranga ir apsaugos sistemos turi būti taip suprojektuotos ir pagamintos, kad būtų:

a) išvengta fizinių sužalojimų ar kitokios žalos tiesioginio ar netiesioginio sąlyčio metu;

b) užtikrinta, jog nebus pavojingo spinduliavimo bei pasiekiamų dalių paviršiaus temperatūros;

c) pašalinti neelektriniai pavojai, nustatyti iš patirties;

d) užtikrinta, jog numatomos perkrovos sąlygos nesukels pavojingų situacijų.

Jei šiame paragrafe nurodyti susiję su įranga ir apsaugos sistemomis rizikos atvejai yra visiškai ar dalinai įtraukti į kitus reglamentus ir jei tie reglamentai taikomi, šis Reglamentas neprivalo arba nustoja būti taikomas tokiai įrangai ir apsaugos sistemoms ir tokiems pavojaus atvejams.

1.2.8. Įrangos perkrova

Projektuojant įrangą, turi būti užkirstas kelias pavojingai įrangos perkrovai jungtiniais matuokliais, reguliatoriais ir valdytuvais, tokiais kaip padidėjusios srovės išjungikliais, temperatūros ribotuvais, diferenciniais slėgio išjungikliais, debitmačiais, vėlinimo relėmis, viršgreičio monitoriais ir/arba panašiais valdymo prietaisais.

1.2.9. Ugniai atsparaus apvalkalo sistemos

Jeigu dalys, kurios gali uždegti sprogią aplinką, yra apvalkale, būtina imtis priemonių, kad apvalkalas atlaikytų slėgį, susidariusį sprogus viduje sprogiam mišiniui, ir neleistų sprogimui išplisti į sprogią aplinką už apvalkalo.

 

1.3. Galimi uždegimo šaltiniai

1.3.1. Pavojai dėl įvairių uždegimo šaltinių

Neleistina kilti tokiems uždegimo šaltiniams kaip kibirkštys, liepsna, elektros lankai, aukšta paviršiaus temperatūra, akustinė energija, optinė ar mikrobanginė spinduliuotė ir kiti.

1.3.2. Pavojai dėl statinės elektros

Tinkamomis priemonėmis turi būti užkirstas kelias atsirasti elektrostatiniams krūviams, galintiems sukelti iškrovas.

1.3.3. Pavojai dėl parazitinių ir nuotėkio srovių

Laidžios įrangos dalys turi būti apsaugotos nuo parazitinių ir nuotėkio srovių, galinčių sukelti užsidegimą skatinančius veiksnius, pavyzdžiui, pavojingą koroziją, paviršiaus įkaitimą ar kibirkštis.

1.3.4. Pavojai dėl perkaitimo

Projektuojant įrangą, ji turi būti, kiek galima, apsaugoma nuo perkaitimo, susijusio su trintimi ar smūgiais, pasitaikančiais, pavyzdžiui, tarp susiliečiančių medžiagų ir dalių joms sukantis ar patekus svetimkūniams.

1.3.5. Pavojai dėl slėgio kompensacijos veiksmų

Įranga ir apsaugos sistemos turi būti taip suprojektuotos ir sumontuotos su jungtiniais matuokliais, valdytuvais ir reguliatoriais, kad susijusi su jais slėgio kompensacija nesukeltų smūginių bangų ar spaudimų, galinčių būti užsidegimo priežastimi.

 

1.4. Išorinių poveikių pavojai

1.4.1. Įranga ir apsaugos sistemos turi būti taip suprojektuotos ir pagamintos, kad galėtų visiškai saugiai atlikti savo funkcijas gamintojo nustatytomis ribinėmis darbo sąlygomis netgi keičiantis aplinkos sąlygoms ir esant pašalinėms įtampoms, drėgmei, vibracijoms, užterštumui ir kitiems pašaliniams poveikiams.

1.4.2. Naudojamos įrangos dalys turi atitikti numatytus mechaninius ir šiluminius krūvius ir sugebėti atlaikyti esamų ar numatomų agresyvių medžiagų poveikį.

 

1.5. Reikalavimai saugos prietaisams

1.5.1. Saugos prietaisai turi dirbti nepriklausomai nuo visų darbui reikalingų matuoklių ar valdytuvų. Saugos prietaiso gedimas turi būti kiek galima greičiau nustatomas techninėmis priemonėmis, siekiant užtikrinti mažiausią pavojingos situacijos susidarymo tikimybę. Elektros grandinės neturi sugesti. Saugos prietaisai turi įjungti atitinkamus valdytuvus be tarpinės programinės komandos.

1.5.2. Sugedus saugos prietaisui, įranga ir/arba apsaugos sistemos, kur galima, turi būti apsaugotos.

1.5.3. Saugos prietaisų avarinio stabdymo valdymas turi būti aprūpintas pakartotinio paleidimo išjungikliais. Normaliomis darbo sąlygomis nauja paleidimo komanda gali įvykti tik po to, kai pakartotinio paleidimo išjungikliai buvo specialiai pakartotinai įjungti.

1.5.4. Valdytuvai ir rodytuvai

Jei yra vartojami valdytuvai ir rodytuvai, jie turi būti suprojektuoti pagal ergonominius principus, kad užtikrintų aukščiausią įmanomą darbo saugos lygį nuo sprogimo pavojaus.

1.5.5. Reikalavimai apsaugos nuo sprogimo matuokliams

Kadangi matuokliai priklauso sprogioje aplinkoje dirbančiai įrangai, jie turi būti taip suprojektuoti ir pagaminti, kad įvykdytų numatytus darbo reikalavimus ir galėtų dirbti specialiomis naudojimo sąlygomis.

1.5.6. Kur būtina, turi būti galimybė patikrinti matuoklių rodmenų tikslumą ir atlikti jų priežiūrą.

1.5.7. Matuokliai turi užtikrinti saugą, kad signalizacijos slenkstis būtų pakankamai toli už registruojamų aplinkos sprogimo ir/arba užsidegimo ribų, atsižvelgiant į instaliacijos sąlygas ir galimus matuoklių nuokrypius.

1.5.8. Su programine įranga susiję pavojai

Programinio valdymo įrangos, apsaugos sistemų ir saugos prietaisų projektuose privalu atsižvelgti į pavojus, susijusius su programos klaidomis.

 

1.6. Bendrieji reikalavimai saugos sistemoms

1.6.1. Siekiant išjungti įrangą ir apsaugos sistemas, veikiančias automatiniuose procesuose, kai nukrypstama nuo numatytų darbo sąlygų, turi būti numatyta rankinio valdymo galimybė, jei tai nekelia pavojaus saugiam darbui.

1.6.2. Įjungus avarinio išjungimo sistemą, sukaupta energija turi būti kiek galima greičiau ir saugiau išsklaidyta ar izoliuota, kad ji nekeltų pavojaus. Tai netaikytina elektrochemiškai saugomai energijai.

1.6.3. Pavojai dėl energijos tiekimo nutraukimo

Kai, nutrūkus maitinimui, įranga ir apsaugos sistemos gali sukelti papildomus pavojus, privalu numatyti galimybę palaikyti jas saugias nepriklausomai nuo likusios instaliacijos.

1.6.4. Pavojai dėl sujungimų

Įranga ir apsaugos sistemos turi būti įrengtos naudojant tinkamus kabelius ir kabelinius įvadus. Kai įranga ir apsaugos sistemos yra skirtos naudoti kartu su kita įranga ir apsaugos sistemomis, jungtis turi būti saugi.

1.6.5. Įranga su įspėjimo prietaisais

Jei prie įrangos ir apsaugos sistemų pridedami jutikliai arba signalizacijos prietaisai sprogios aplinkos susidarymui kontroliuoti, turi būti parengtos instrukcijos, nurodančios jų įmontavimui tinkamas vietas.

 

2. Papildomi reikalavimai įrangai

 

2.0. Reikalavimai I grupės M kategorijos įrangai

2.0.1. Reikalavimai I grupės M1 kategorijos įrangai

2.0.1.1. Įranga turi būti taip suprojektuota ir pagaminta, kad net retų įrangos gedimų atveju ji netaptų aktyviais užsidegimo šaltiniais. Įranga privalo turėti tokias apsaugos priemones, kad:

- sugedus vienai apsaugos priemonei, mažiausiai antra nepriklausoma priemonė užtikrintų reikiamą apsaugos lygį arba

- reikiamą apsaugos lygį užtikrintų įvykus dviem vienas nuo kito nepriklausomiems gedimams.

Kur būtina, ši įranga privalo turėti papildomas specialias apsaugos priemones. Ji turi veikti ir esant sprogiai aplinkai.

2.0.1.2. Kur būtina, įranga turi būti pagaminta tokiu būdu, kad į ją nepatektų dulkės.

2.0.1.3. Siekiant išvengti tvyrančių dulkių užsidegimo, įrangos dalių paviršiaus temperatūra turi būti gerokai žemesnė už numatomą oro ir dulkių mišinio užsidegimo temperatūrą.

2.0.1.4. Įranga turi būti taip suprojektuota, kad jos dalys, galinčios būti užsidegimo šaltiniu, atsidarytų tik esant išjungtai įrangai arba vidinės saugos sąlygomis. Jei būtina, įranga privalo turėti papildomas blokavimo sistemas.

2.0.2. Reikalavimai I grupės M2 kategorijos įrangai

2.0.2.1. Įranga privalo turėti apsaugos priemones, užtikrinančias, kad normaliomis ir netgi blogesnėmis darbo sąlygomis galimi užsidegimo šaltiniai nesusidarytų dėl neatsargaus elgesio su įranga ar pasikeitus aplinkos sąlygoms. Susidarius sprogiai aplinkai, įrangos maitinimas privalo išsijungti.

2.0.2.2. Įranga turi būti taip suprojektuota, kad jos dalys, galinčios būti užsidegimo šaltiniu, atsidarytų tik esant išjungtai įrangai arba per blokavimo sistemas. Jeigu įrangos negalima išjungti, įrangos atidarymo dalį gamintojas privalo pažymėti įspėjamuoju užrašu.

2.0.2.3. Taikomi M1 kategorijai galiojantys reikalavimai, susiję su sprogimo pavojumi dėl dulkių.

 

2.1. Reikalavimai II grupės 1 kategorijos įrangai

2.1.1. Dujų, garų ar smulkių garų lašelių sukelta sprogi aplinka

2.1.1.1. Įranga turi būti taip suprojektuota ir pagaminta, kad užsidegimo šaltiniai nesuaktyvėtų netgi retų įrangos gedimų atveju. Ji privalo turėti tokias apsaugos priemones, kad:

- sugedus vienai iš apsaugos priemonių, mažiausiai antra nepriklausoma priemonė užtikrintų reikiamą apsaugos lygį, arba

- reikiamą apsaugos lygį užtikrintų įvykus dviem vienas nuo kito nepriklausomiems sprogimams.

2.1.1.2. Įrangoje, kurioje yra įkaistantys paviršiai, turi būti imtasi priemonių, užtikrinančių, kad netgi pačiomis nepalankiausiomis aplinkybėmis būtų neviršyta didžiausia leistina paviršiaus temperatūra. Taip pat turi būti atsižvelgta į temperatūros didėjimą dėl įrangos laipsniško kaitimo ir cheminių reakcijų.

2.1.1.3. Įranga turi būti taip suprojektuota, kad jos dalys, galinčios būti užsidegimo šaltiniu, atsidarytų tik esant išjungtai įrangai arba vidinės saugos sąlygomis. Jeigu įrangos negalima išjungti, įrangos atidarymo dalį gamintojas turi pažymėti įspėjamuoju užrašu. Jei būtina, įranga privalo turėti papildomas blokavimo sistemas.

2.1.2. Sprogi aplinka dėl oro ir dulkių mišinio

2.1.2.1. Įranga turi būti taip suprojektuota ir pagaminta, kad oro ir dulkių mišinio sprogimas neįvyktų netgi retų įrangos gedimų atveju. Ji privalo turėti tokias apsaugos priemones, kad:

- sugedus vienai iš apsaugos priemonių, mažiausiai antra nepriklausoma priemonė užtikrintų reikiamą apsaugos lygį arba

- reikiamą apsaugos lygį užtikrintų įvykus dviem vienas nuo kito nepriklausomiems sprogimams.

2.1.2.2. Kur būtina, įranga turi būti taip suprojektuota, kad dulkės galėtų įeiti į įrangą ar išeiti iš jos tik specialiai skirtose vietose. Šis reikalavimas taipogi taikomas kabelių įvadams ir jungtims.

2.1.2.3. Siekiant išvengti suspenduotų dulkių užsidegimo, įrangos dalių paviršiaus temperatūra turi būti žemesnė už numatomą oro ir dulkių mišinio užsidegimo temperatūrą.

2.1.2.4. Įrangos dalių saugiam atidarymui taikomas 2.1.1.3 p. nurodytas reikalavimas.

 

2.2. Reikalavimai II grupės 2 kategorijos įrangai

2.2.1. Sprogi aplinka dėl dujų, garų ar garų lašelių

2.2.1.1. Įranga turi būti taip suprojektuota ir pagaminta, kad būtų atsižvelgta ir išvengta užsidegimo šaltinių, atsirandančių netgi dėl dažnų trikdžių ar įrangos gedimų.

2.2.1.2. Įrangos dalys turi būti taip suprojektuotos ir pagamintos, kad nebūtų viršijama leistina jų paviršiaus temperatūra dėl gamintojo tikėtinų nenormalių situacijų.

2.2.1.3. Įranga turi būti taip suprojektuota ir pagaminta, kad jos dalys, galinčios būti užsidegimo šaltiniu, atsidarytų tik esant išjungtai įrangai arba per blokavimo sistemas. Ten, kur įrangos išjungti negalima, gamintojas atidaromą įrangos dalį privalo pažymėti įspėjančiu užrašu.

2.2.2. Sprogi aplinka dėl oro ir dulkių mišinio

2.2.2.1. Įranga turi būti taip suprojektuota ir pagaminta, kad būtų atsižvelgta ir išvengta oro ir dulkių mišinių užsidegimo netgi dažnai vykstančių trikdžių ar įrangos gedimų atveju.

2.2.2.2. Paviršiaus temperatūrai yra taikomas 2.1.2.3 p. reikalavimas.

2.2.2.3. Apsaugai nuo dulkių taikomas 2.1.2.2 p. reikalavimas.

2.2.2.4. Saugiam įrangos dalių atidarymui taikomas 2.2.1.3 p. reikalavimas.

2.3. Reikalavimai II grupės 3 kategorijos įrangai

2.3.1. Dujų, garų arba garų lašelių sukelta sprogi aplinka

2.3.1.1. Įranga turi būti taip suprojektuota ir pagaminta, kad normaliu darbo režimu būtų išvengta numatomų užsidegimo šaltinių.

2.3.1.2. Numatytomis darbo sąlygomis paviršiaus temperatūra neturi viršyti leistinų didžiausių verčių. Išimtiniais atvejais gali būti leidžiama aukštesnė temperatūra, jei gamintojas naudoja specialias papildomas apsaugos priemones.

2.3.2. Oro ir dulkių mišinių sukelta sprogi aplinka

2.3.2.1. Įranga turi būti taip suprojektuota ir pagaminta, kad oro ir dulkių mišiniai neužsidegtų dėl darbo metu numatomų užsidegimo šaltinių.

2.3.2.2. Paviršiaus temperatūrai taikomas 2.1.2.3 p. reikalavimas.

2.3.2.3. Įranga, įskaitant kabelių įvadus ir jungtis, turi būti taip pagaminta, kad, atsižvelgiant į dulkių dalelių dydį, jos negalėtų sudaryti sprogių mišinių su oru bei pavojingais kiekiais susikaupti įrangoje.

 

3. Papildomi reikalavimai apsaugos sistemoms

 

3.0. Bendrieji reikalavimai

3.0.1. Apsaugos sistemų matmenys turi būti tokie, kad sumažintų sprogimo pasekmes iki pakankamo saugos lygio.

3.0.2. Apsaugos sistemos turi būti taip suprojektuotos, kad jas būtų galima taip įjungti, jog būtų užkirstas kelias sprogimui plisti dėl pavojingų grandininių reakcijų arba kibirkščiavimų ir nedetonuotų vidiniai sprogimai.

3.0.3. Nutrūkus elektros energijos tiekimui, apsaugos sistemos turi toliau dirbti tiek laiko, kad būtų išvengta pavojingos situacijos.

3.0.4. Išoriniai poveikiai neturi pakenkti apsaugos sistemoms.

 

3.1. Planavimas ir projektavimas

3.1.1. Medžiagų charakteristikos

Parenkant medžiagų charakteristikas, privalu atsižvelgti į didžiausią leistiną slėgį ir temperatūrą, susidarantį kritiškomis darbo sąlygomis sprogimo metu, ir didžiausią leistiną liepsnos poveikį.

3.1.2. Smūgio banga neturi suardyti apsaugos sistemos, skirtos vidinių sprogimų atlaikymui ar apribojimui.

3.1.3. Apsaugos sistemų dalys turi veikti esant didžiausiam laukiamam sprogimo slėgiui.

3.1.4. Planuojant ir projektuojant apsaugos sistemas, būtina atsižvelgti į slėgio įtaką periferinei įrangai ir prijungtam vamzdynui.

3.1.5. Slėgio sumažinimo sistemos

Jeigu apsaugos sistemų apkrovos gali viršyti jų konstrukcinį stiprumą, projekte turi būti numatytas slėgio sumažinimo prietaisas, kuris būtų nepavojingas greta esantiems asmenims.

3.1.6. Sprogimo sulaikymo sistemos

Sprogimo sulaikymo sistemos turi būti taip suprojektuotos ir pagamintos, kad jos reaguotų į prasidedantį sprogimą anksčiausioje galimoje stadijoje ir, atsižvelgiant į didžiausią slėgio didėjimo greitį ir sprogimo slėgį, kiek galima veiksmingiau užkirstų jam kelią.

3.1.7. Atjungimo sistemos sprogimo metu

Sistemos, skirtos prietaisais kiek galima greičiau atjungti įrangą galimo sprogimo atveju, turi būti taip suplanuotos ir suprojektuotos, kad jos neperduotų vidinio užsidegimo ir išsaugotų mechaninį stiprumą darbo sąlygomis.

3.1.8. Privalu, kad apsaugos sistemas būtų galima taip įjungti į atitinkamo signalizacijos jautrio grandinę, kad, esant būtinybei, būtų nutrauktas gaminio padavimas ir išeiga, ir atjungtos nesaugiai dirbančios įrangos dalys.

______________


 

III priedas

 

EB TIPO TYRIMO MODULIS

 

1. Šis modulis aprašo tą procedūros dalį, kuria paskelbtoji įstaiga užtikrina ir paliudija, kad gamybai atstovaujantis bandinys atitinka šio Reglamento reikalavimus.

2. Prašymą atlikti EB tipo tyrimą turi pateikti gamintojas arba jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas savo pasirinktai paskelbtajai įstaigai. Prašyme nurodoma:

- gamintojo pavadinimas ir adresas ir, jei prašymą pateikia įgaliotasis atstovas, jo pavadinimas ir adresas;

- raštiškas pareiškimas, kad tas pats prašymas nebuvo paduotas kitai paskelbtajai įstaigai;

- 3 p. aprašyti techniniai dokumentai.

Prašytojas turi pateikti paskelbtajai įstaigai jo produkcijai atstovaujantį bandinį, toliau vadinamą „tipu“. Jei reikia bandymo programai vykdyti, paskelbtoji įstaiga gali pareikalauti kitų bandinių.

3. Techniniai dokumentai turi užtikrinti galimybę įvertinti gaminio atitiktį šio Reglamento reikalavimams. Kiek būtina įvertinimui, jie turi apimti gaminio projektą, gamybą ir veikimą. Juose turi būti:

- prototipo aprašymas;

- projekto ir gamybos brėžiniai, sudėtinių dalių, montažo, grandinių schemos ir kt.;

- šių brėžinių, schemų ir gaminio veikimo supratimui būtini aprašymai ir paaiškinimai,

- visiškai ar iš dalies taikomų 5 str. standartų sąrašas ir aprašymas sprendimų, priimtų siekiant įvykdyti esminius šio Reglamento reikalavimus, kai 5 str. standartai netaikomi;

- projekto skaičiavimų, atliktų tyrimų ir kt. rezultatai;

- bandymų protokolai.

4. Paskelbtoji įstaiga privalo:

4.1. Ištirti techninius dokumentus, patikrinti, ar tipas buvo pagamintas pagal juos, ir nustatyti blokus, kurie buvo suprojektuoti pagal šio Reglamento 5 str. standartų reikalavimus, taip pat sudėtines dalis, kurios buvo suprojektuotos nesilaikant šių standartų nuostatų.

4.2. Atlikti ar įpareigoti atlikti atitinkamus tyrimus ir būtinus bandymus, siekiant patikrinti, ar priimti gamintojo sprendimai atitinka esminius šio Reglamento reikalavimus, kai nėra taikomi Reglamento 5 str. standartai.

4.3. Atlikti ar įpareigoti atlikti atitinkamus tyrimus ir būtinus bandymus, siekiant patikrinti, ar ten, kur gamintojas pasirinko taikyti atitinkamus standartus, jie buvo iš tikrųjų taikomi.

4.4. Suderinti su prašytoju, kur bus atliekami tyrimai ir būtini bandymai.

5. Kai tipas tenkina šio Reglamento reikalavimus, paskelbtoji įstaiga privalo išduoti klientui EB tipo tyrimo sertifikatą. Jame nurodomas gamintojo pavadinimas, tyrimų išvados ir patvirtinto tipo būtini atpažinimo duomenys. Prie sertifikato pridedami atitinkamų dalių techniniai dokumentai, o jo kopija saugoma paskelbtojoje įstaigoje. Jei gamintojui arba jo įgaliotajam Bendrijoje atstovui neišduodamas tipo sertifikatas, paskelbtoji įstaiga nurodo priežastis. Numatoma skundų tvarkymo procedūra.

6. Prašytojas privalo informuoti paskelbtąją įstaigą, kurioje saugoma EB tipo tyrimo sertifikato techniniai dokumentai, apie visus patvirtintos įrangos apsaugos sistemos keitimus, kuriems būtinas papildomas patvirtinimas, jeigu tokie keitimai gali paveikti esminių reikalavimų ar numatytų gaminio naudojimo sąlygų atitiktį. Šis papildomas patvirtinimas išduodamas kaip priedas prie EB tipo patvirtinimo originalo.

7. Kiekviena paskelbtoji įstaiga turi perduoti kitoms paskelbtosioms įstaigoms atitinkamą informaciją apie išduotus ir atšauktus EB tipo tyrimo sertifikatus.

8. Kitos paskelbtosios įstaigos gali gauti EB tipo tyrimo sertifikatų ir jų pakeitimų kopijas. Jos turi saugoti sertifikatų priedus.

9. Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas turi saugoti EB tipo tyrimo sertifikatų ir jų pakeitimų techninių dokumentų kopijas 10 metų po paskutinio įrengimo ar apsaugos sistemos pagaminimo. Kai gamintojas ir jo įgaliotasis atstovas yra ne Bendrijoje, techninius dokumentus saugo asmuo, pateikiantis gaminį Bendrijos rinkai.

______________


 

IV priedas

 

GAMYBOS KOKYBĖS UŽTIKRINIMO MODULIS

 

1. Šis modulis aprašo procedūrą, kuria gamintojas, vykdantis 2 p. įpareigojimus, užtikrina ir pareiškia, kad gaminiai atitinka tipą, aprašytą EB tipo tyrimo sertifikate, ir atitinka jiems taikomo Reglamento reikalavimus. Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas ant kiekvienos įrangos privalo padaryti CE žymėjimą ir parašyti atitikties deklaraciją. Po CE žymėjimo turi būti nurodomas paskelbtosios įstaigos, atsakingos už EB kontrolę, žymuo, kaip nurodyta 4p.

2. Gamintojas privalo naudoti patvirtintą kokybės sistemą gamybai, galutiniam įrangos patikrinimui ir bandymui ir atlieka 4 p. nurodytą jos kontrolę.

3. Kokybės sistema.

3.1. Gamintojas privalo pateikti jo pasirinktai paskelbtajai įstaigai prašymą įvertinti jo konkrečios įrangos kokybės sistemą. Prašyme nurodoma:

- visa reikiama informacija apie konkrečios kategorijos gaminį;

- kokybės sistemos dokumentai;

- patvirtinto tipo techniniai dokumentai ir EB tipo tyrimo sertifikato kopija.

3.2. Kokybės sistema turi užtikrinti įrangos atitiktį EB tipo tyrimo sertifikate aprašytam tipui ir jai taikomo reglamento reikalavimams. Visi gamintojo priimti kokybės sistemos elementai, reikalavimai ir nuostatos smulkiai ir tvarkingai įforminami dokumentais. Kokybės sistemos dokumentai užtikrina galimybę vienareikšmiškai interpretuoti kokybės programas, planus, vadovus ir įrašus. Joje turi būti tiksliai aprašyta:

- kokybės tikslai, organizacinė struktūra, vadovybės atsakomybė ir įgaliojimai dėl įrangos kokybės;

- gamybos, kokybės kontrolės ir kokybės užtikrinimo būdai, procesai ir sistemingi veiksmai, kurie bus naudojami;

- kokie ir kaip dažnai bus atliekami tyrimai ir bandymai prieš pradedant gamybą, jos metu ir po jos;

- kokybės duomenys, tokie kaip patikrinimų protokolai bandymų ir kalibravimo duomenys, ataskaitos apie personalo kvalifikaciją ir kt.;

- reikiamos įrangos kokybės pasiekimo ir veiksmingo kokybės sistemos tvarkymo kontrolės priemonės.

3.3. Paskelbtoji įstaiga turi įvertinti kokybės sistemą, ar ši atitinka 3.2 p. reikalavimus. Ji įvertina kokybės sistemos, įdiegiančios atitinkamą suderintą standartą, atitiktį šiems reikalavimams. Tikrintojų grupėje privalo būti bent vienas asmuo, turintis atitinkamos įrangos gamybos įvertinimo patirtį. Į įvertinimo procedūrą įeina gamybos vietos patikrinimas. Apie sprendimą apsilankyti pranešama gamintojui. Po apsilankymo pateikiamos patikrinimo išvados ir pagrįstas įvertinimo sprendimas.

3.4. Gamintojas privalo vykdyti įsipareigojimus, susijusius su patvirtinta kokybės sistema, kad ji būtų tinkama ir veiksminga. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas turi informuoti kokybės sistemą patvirtinusią paskelbtąją įstaigą apie kiekvieną numatomą kokybės sistemos atnaujinimą. Pastaroji turi įvertinti siūlomus atnaujinimus ir nuspręsti, ar pakeista kokybės sistema tenkina 3.2 p. reikalavimus, ar reikės ją iš naujo įvertinti. Ji turi pranešti gamintojui apie savo sprendimą. Pranešime turi būti pateiktos patikrinimo išvados ir pagrįstas įvertinimo sprendimas.

4. Paskelbtosios įstaigos atliekama priežiūra

4.1. Priežiūros tikslas yra užtikrinti, kad gamintojas deramai vykdytų patvirtintos kokybės sistemos įsipareigojimus.

4.2. Gamintojas privalo leisti paskelbtajai įstaigai patikrinimo tikslu lankyti gamybos, kontrolės, bandymo ir laikymo vietas ir pateikia visą būtiną informaciją, visų pirma:

- kokybės sistemos dokumentus;

- kokybės dokumentus, tokius kaip patikrinimų ataskaitos, bandymų ir kalibravimų duomenys, ataskaitos apie personalo kvalifikaciją ir kt.

4.3. Siekdama užtikrinti, kad gamintojas palaiko ir taiko kokybės sistemą, paskelbtoji įstaiga turi periodiškai atlikti tikrinimus ir pateikti apie juos ataskaitą gamintojui.

4.4. Be to, siekiant patikrinti, ar teisingai veikia kokybės sistema, paskelbtoji įstaiga gali netikėtai aplankyti gamintoją. Tokių lankymų metu, esant reikalui, ji gali atlikti arba paprašyti atlikti bandymus. Paskelbtoji įstaiga pateikia gamintojui ataskaitą apie aplankymą, o jei buvo atliekamas bandymas – bandymo protokolus.

5. Gamintojas 10 metų po paskutinio įrangos pagaminimo privalo laikyti prieinamus valstybės institucijoms:

- 3.1 p. antroje pastraipos dalyje nurodytus dokumentus;

- 3.4 p. antrame paragrafe nurodytą atnaujinimą;

- 3.4 p. paskutiniame paragrafe, 4.3 ir 4.4 p. nurodytus sprendimus ir ataskaitas.

6. Kiekviena paskelbtoji įstaiga turi pateikti informaciją kitoms paskelbtosioms įstaigoms apie kokybės sistemos patvirtinimus ar atšaukimus.

______________


 

V priedas

 

GAMINIO PATVIRTINIMO MODULIS

 

1. Šis modulis aprašo procedūrą, kuria gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas patikrina ir paliudija, kad įranga, kuriai taikomos 3 p. nuostatos, atitinka EB tipo tyrimo sertifikate nurodytą tipą ir tenkina šio Reglamento reikalavimus.

2. Gamintojas privalo imtis visų būtinų priemonių, kad gamybos procesas garantuotų įrangos atitiktį EB tipo tyrimo sertifikate aprašytam tipui ir jai taikomo reglamento reikalavimams. Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas ant kiekvieno gaminio turi padaryti CE žymėjimą ir parašyti atitikties deklaraciją.

3. Siekdama patikrinti šio Reglamento 1 str. 2 p. nurodytos įrangos, apsaugos sistemos ar prietaiso atitiktį šio Reglamento reikalavimams, paskelbtoji įstaiga privalo atlikti 4 p. numatytus tyrimus ir bandymus, patikrindama ir išbandydama kiekvieną gaminį. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas turi saugoti atitikties deklaracijos kopiją mažiausiai 10 metų po paskutinio gaminio pagaminimo.

4. Kiekvieno įrangos vieneto patvirtinimas tyrimu ir bandymu

4.1. Kiekvieną įrangos vienetą privalu patikrinti ir išbandyti, kaip reikalauja šio Reglamento 5 str., arba atlikti įrangos bandymus, siekiant patikrinti jų atitiktį EB tipo tyrimo sertifikate aprašytam tipui ir atitinkamiems šio Reglamento reikalavimams.

4.2. Paskelbtoji įstaiga kiekvieną patvirtintą gaminį privalo pažymėti arba įpareigoti pažymėti jos atpažinimo numeriu ir pagal atliktus bandymus parašyti atitikties sertifikatą.

4.3. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas turi užtikrinti, kad pareikalavus jis pateiks paskelbtosios įstaigos išduotus sertifikatus.

______________


 

VI priedas

 

TIPO ATITIKTIES MODULIS

 

1. Šis modulis aprašo tą procedūros dalį, kuria gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas užtikrina ir pareiškia, kad įranga atitinka EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą ir jai taikomus šio Reglamento reikalavimus. Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas ant kiekvieno gaminio privalo padaryti CE žymėjimą ir parašyti atitikties deklaraciją.

2. Gamintojas privalo imtis visų būtinų priemonių, kad gamybos procesas užtikrintų pagamintos įrangos ar apsaugos sistemų atitiktį EB tipo tyrimo sertifikate aprašytam tipui ir šio Reglamento reikalavimams.

3. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas turi saugoti atitikties deklaracijos kopiją mažiausiai 10 metų po paskutinio įrangos vieneto pagaminimo. Kai gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas nepriklauso Bendrijai, techninius dokumentus privalo saugoti asmuo, pateikiantis įrangą ar apsaugos sistemą į rinką. Gamintojas privalo pats atlikti arba pavesti atlikti kiekvieno įrangos vieneto apsaugos nuo sprogimo bandymus. Bandymai atliekami gamintojo pasirinktos paskelbtosios įstaigos atsakomybe. Paskelbtosios įstaigos atsakomybe gamintojas gali uždėti gamybos procesų metu jos atpažinimo numerį.

______________


 

VII priedas

 

GAMINIO KOKYBĖS UŽTIKRINIMO MODULIS

 

1. Šiame modulyje aprašyta procedūra, kuria gamintojas užtikrina ir pareiškia, kad įranga atitinka EB tipo tyrimo sertifikate nurodytą tipą. Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas ant kiekvieno gaminio privalo padaryti CE žymėjimą ir parašyti atitikties deklaraciją. Po CE žymėjimo turi sekti paskelbtosios įstaigos, atsakingos už priežiūrą, atpažinimo numeris.

2. Gamintojas privalo naudoti patvirtintą 3 p. kokybės sistemą įrangos galutiniam patikrinimui ir bandymui bei 4 p. nurodytą priežiūrą.

3. Kokybės sistema

3.1. Gamintojas turi pateikti jo pasirinktai paskelbtajai įstaigai prašymą įvertinti įrangos ir apsaugos sistemų kokybės sistemą. Su prašymu nurodoma:

- visa reikiama informacija apie šios kategorijos gaminį;

- kokybės sistemos dokumentai;

- patvirtinto tipo techniniai dokumentai ir EB tipo tyrimo sertifikato kopija.

3.2. Pagal kokybės sistemos reikalavimus kiekvienas įrangos vienetas privalo būti patikrintas ir išbandytas pagal šio Reglamento 5 str. standartus arba atlikti ekvivalentiški bandymai, siekiant užtikrinti jo atitiktį šio Reglamento reikalavimams. Visi gamintojo naudojami elementai, reikalavimai ir nuostatos sistemingai ir eilės tvarka turi būti įforminti tokiais dokumentais kaip polisai, procedūros, priemonės. Šie kokybės sistemos dokumentai privalo užtikrinti galimybę vienareikšmiškai interpretuoti kokybės programas, planus, vadovus ir įrašus. Juose turi būti tiksliai aprašyti:

- kokybės tikslai ir organizacinė struktūra, vadovybės atsakomybė ir galios dėl gaminio kokybės;

- pagaminto gaminio numatomi tyrimai ir bandymai;

- kokybės sistemos veikimo kontrolės priemonės;

- kokybės duomenų įrašai, tokie kaip tikrinimų protokolai, bandymų ir kalibravimo duomenys, ataskaitos apie personalo kvalifikaciją ir kt.

3.3. Paskelbtoji įstaiga privalo įvertinti kokybės sistemą ir nustatyti, ar ji atitinka 3.2 p. reikalavimus. Ji turi nustatyti, ar kokybės sistema, įdiegianti suderintus standartus, atitinka šiuos reikalavimus. Tikrintojų grupėje turi būti bent vienas gamybos įvertinimo ekspertas. Į įvertinimo procedūrą įeina vertintojų lankymasis gamybos vietoje. Apie sprendimą apsilankyti informuojamas gamintojas. Po apsilankymo pranešime pateikiamos tyrimo išvados ir pagrįstas įvertinimo sprendimas.

3.4. Gamintojas privalo tinkamai ir veiksmingai taikyti patvirtintą kokybės sistemą. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas turi informuoti kokybės sistemą patvirtinusią paskelbtąją įstaigą apie visus numatomus kokybės sistemos atnaujinimus. Paskelbtoji įstaiga privalo įvertinti siūlomus keitimus ir nuspręsti, ar pakeista kokybės sistema tenkina 3.2 p. reikalavimus, ar reikia ją iš naujo įvertinti. Ji praneša gamintojui apie savo sprendimą. Pranešime pateikiamos tyrimo išvados ir motyvuotas įvertinimo sprendimas.

4. Paskelbtosios įstaigos priežiūra

4.1. Priežiūros tikslas yra užtikrinti, kad gamintojas deramai vykdytų patvirtintos kokybės sistemos įsipareigojimus.

4.2. Gamintojas privalo leisti paskelbtajai įstaigai tikrinimo tikslais lankyti jo kontrolės, bandymų ir laikymo vietas ir pateikti jai visą būtiną informaciją, tokią kaip:

- kokybės sistemos dokumentus;

- techninius dokumentus;

- kokybės duomenis, tokius kaip tikrinimų ataskaitas, bandymų ir kalibravimo duomenis, ataskaitas apie personalo kvalifikaciją ir kt.

4.3. Paskelbtoji įstaiga turi periodiškai atlikti patikrinimus, kad užtikrintų, jog gamintojas laikosi ir taiko kokybės sistemą, ir pateikti gamintojui patikrinimo ataskaitą.

4.4. Paskelbtoji įstaiga gali ir netikėtai aplankyti gamintoją. Tokių aplankymų metu ji gali atlikti bandymus arba pavesti juos atlikti, siekiant patikrinti, jei reikia, ar teisingai veikia kokybės sistema; gamintojui ji turi pateikti ataskaitą apie lankymą, o jei buvo atliktas bandymas – bandymo protokolą.

5. Gamintojas mažiausiai 10 metų po paskutinio įrangos vieneto pagaminimo privalo saugoti ir laikyti prieinamus valstybės institucijoms:

- 3.1 p. trečioje pastraipoje nurodytus dokumentus;

- 3.4 p. nurodytą atnaujinimą;

- 3.4 p. paskutiniame sakinyje ir 4.3 ir 4.4 p. nurodytus paskelbtosios įstaigos sprendimus ir ataskaitas.

6. Kiekviena paskelbtoji įstaiga turi pateikti kitoms paskelbtosioms įstaigoms informaciją apie kokybės sistemos patvirtinimus ir atšaukimus.

______________


 

VIII priedas

 

GAMYBOS VIDAUS KONTROLĖS MODULIS

 

1. Šis modulis aprašo procedūrą, kuria gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas, vykdantis 2 p. įsipareigojimus, užtikrina ir pareiškia, kad įranga atitinka jai taikomos direktyvos reikalavimus. Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas ant kiekvieno įrangos vieneto privalo padaryti CE žymėjimą ir parašyti atitikties deklaraciją.

2. Gamintojas privalo parengti 3 p. techninius dokumentus. Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas mažiausiai 10 metų po paskutinio įrangos vieneto pagaminimo turi juos laikyti prieinamus valstybės institucijų patikrinimui. Kai gamintojas ir jo įgaliotasis atstovas nepriklauso Bendrijai, techninius dokumentus turi saugoti asmuo, pateikęs įrangą į rinką.

3. Techniniai dokumentai turi užtikrinti galimybę įvertinti įrangos atitiktį šio Reglamento reikalavimams. Jie turi apimti tiek, kiek yra būtina gaminio projekto, gamybos ir veikimo įvertinimui. Juose pateikiama:

- bendrasis įrangos aprašymas;

- projekto ir gamybos brėžiniai, sudėtinių dalių, montažo ir grandinių schemos;

- šių brėžinių, schemų ir įrangos darbo supratimui reikalingi aprašymai ir paaiškinimai;

- pilnai ar dalinai taikomų standartų sąrašas bei priimtų sprendimų aprašymas, kad būtų užtikrinti šios direktyvos numatyti saugos reikalavimai ten, kur netaikomi šie standartai;

- projekto skaičiavimų, atliktų tyrimų ir kt. rezultatai;

- bandymų protokolai.

4. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas privalo saugoti atitikties deklaracijos kopiją ir techninius dokumentus.

5. Gamintojas privalo imtis visų būtinų priemonių, kad gamybos procesas garantuotų pagamintos įrangos atitiktį 2 p. techniniams dokumentams ir šio Reglamento reikalavimams.

______________


 

IX priedas

 

GAMINIO PATVIRTINIMO MODULIS

 

1. Šis modulis aprašo procedūrą, kuria gamintojas užtikrina ir pareiškia, kad įranga ar apsaugos sistema, kuriai buvo išduotas 2 p. nurodytas sertifikatas, atitinka tokiai įrangai taikomo šio Reglamento reikalavimus. Gamintojas arba jo įgaliotasis Bendrijoje atstovas ant įrangos ir apsaugos sistemos privalo padaryti CE žymėjimą ir parašyti atitikties deklaraciją.

2. Paskelbtoji įstaiga privalo patikrinti įrangą ar apsaugos sistemą ir atlikti šio Reglamento 5 str. standartuose numatytus bandymus arba lygiaverčius bandymus, kad būtų užtikrinta jų atitiktis šio Reglamento reikalavimams. Paskelbtoji įstaiga patvirtintą įrangą turi pažymėti arba pavesti pažymėti jos atpažinimo numeriu ir pagal atliktus bandymus parašyti atitikties sertifikatą.

3. Techninių dokumentų tikslas yra padėti įvertinti šio Reglamento reikalavimų atitiktį ir suprasti įrangos ar apsaugos sistemos projektą, gamybą ir veikimą.

Dokumentus sudaro:

- gaminio aprašymas;

- projekto ir gamybos brėžiniai, sudėtinių dalių, montažo ir grandinių schemos ir kt.;

- šių brėžinių ir schemų, taip pat įrangos ar apsaugos sistemos veikimo supratimui būtini aprašymai ir paaiškinimai;

- visiškai ar iš dalies taikomų šio Reglamento 5 str. standartų sąrašas bei aprašymai sprendimų, priimtų siekiant įvykdyti esminius šios direktyvos reikalavimus, kai 5 str. standartai netaikomi;

- projekto skaičiavimų, atliktų patikrinimų ir kt. rezultatai;

- bandymų protokolai.

______________


 

X priedas

 

CE ŽYMĖJIMAS IR EB ATITIKTIES DEKLARACIJA

 

CE žymėjimas

 

CE atitikties žymėjimas turi būti sudarytas iš tokios formos didžiųjų raidžių „CE“:

 

Mažinant ar didinant žymėjimą, privalu laikytis šiame graduotame brėžinyje nurodytų proporcijų. CE žymėjimo sudėtinės dalys privalo turėti iš esmės tą patį vertikalųjį matmenį, kuris negali būti mažesnis už 5 mm. Šio mažiausio matmens galima nepaisyti Reglamento 1 str. 2 p. nurodytai mažų matmenų įrangai, apsaugos sistemoms ar prietaisams.

 

EB atitikties deklaracija

 

EB atitikties deklaracijoje pateikiama:

- gamintojo ar jo įgaliotojo Bendrijoje atstovo pavadinimas ar atpažinimo ženklas ir adresas;

- šio Reglamento 1 str. 2 p. nurodytos įrangos, apsaugos sistemos ar prietaiso aprašymas;

- visos nuostatos, kurias tenkina 1 str. 2 p. nurodyta įranga, apsaugos sistema ar prietaisas;

- paskelbtosios įstaigos pavadinimas, atpažinimo numeris ir adresas, EB tipo tyrimo sertifikato numeris, kur taikytina;

- nuoroda į suderintus standartus, kur taikytina;

- naudoti standartai ir techninės sąlygos, kur taikytina;

- nuoroda į kitus reglamentus, kur taikytina;

- gamintojo ar jo įgaliotojo Bendrijoje atstovo įpareigoto pasirašyti asmens atpažinimo duomenys.

______________


 

XI priedas

 

MINIMALŪS KRITERIJAI PASKELBTOSIOMS (NOTIFIKUOTOMS) ĮSTAIGOMS

 

1. Įstaiga, jos vadovas ar personalas, atliekantis patvirtinimo bandymus, negali būti tikrinamos šio Reglamento 1 str. 2 p. nurodytos įrangos, apsaugos sistemų ar prietaisų projektuotojas, gamintojas, tiekėjas ar įrengėjas, nei bet kurios šių šalių įgaliotasis atstovas. Jie negali tiesiogiai ar kaip įgaliotieji atstovai būti susiję su 1 str. 2 p. nurodytos įrangos, apsaugos sistemų ar prietaisų projektavimu, gamyba, pardavimu ar priežiūra. Tai neatmeta galimybės gamintojui keistis technine informacija su šia įstaiga.

2. Įstaiga ir jos personalas privalo profesionaliai, sąžiningai ir techniškai kvalifikuotai atlikti patvirtinimo bandymus ir turi būti nepriklausomi nuo visų, ypač suinteresuotų patvirtinimo rezultatu, asmenų ar asmenų grupių, spaudimų ir paskatų, visų pirma finansinių, galinčių turėti įtakos jų sprendimui ar patikrinimo rezultatams.

3. Įstaiga privalo turėti būtiną personalą ir techninę įrangą, leidžiančius tinkamai vykdyti administracinius ir techninius patvirtinimo uždavinius; ji taip pat privalo turėti galimybę naudotis įranga, reikalinga atlikti specialius patvirtinimus.

4. Tikrinimą atliekantis personalas privalo:

- turėti gerą techninį ir profesinį išsilavinimą;

- patenkinamai žinoti reikalavimus, keliamus jų atliekamiems bandymams, ir pakankamą tokių bandymų patirtį;

- sugebėti parengti sertifikatus, protokolus ir ataskaitas, reikalingas patvirtinti atliktų bandymų tapatumą.

5. Privalo būti užtikrintas personalo bešališkumas. Jo atlyginimas neturi priklausyti nuo atliktų bandymų skaičiaus ar rezultatų.

6. Įstaiga privalo turėti atsakomybės įsipareigojimą, nebent ši atsakomybė numatyta valstybės teisės aktais arba pati valstybė yra tiesiogiai atsakinga už bandymus.

7. Įstaigos darbuotojai privalo saugoti profesines paslaptis, susijusias su informacija, kurią jie sužino atlikdami šio Reglamento arba kito ją įgyvendinančio nacionalinio teisės akto nuostatas (išskyrus vizavi su įgaliotais vykdomosios valdžios atstovais.

______________