LIETUVOS RESPUBLIKOS

PAVELDIMO AR DOVANOJAMO TURTO MOKESČIO

Į S T A T Y M A S

 

1995 m. birželio 13 d. Nr. I-935

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas nustato paveldimo ar dovanojamo turto apmokestinimą.

Turtas – tai nekilnojamasis ir kilnojamasis turtas, kuriam nustatyta teisinė registracija arba numatyta dovanojimo sutarties sudarymo notarinė forma. Kilnojamuoju turtu šiame įstatyme taip pat laikoma: akcijos, obligacijos, vekseliai, kiti vertybiniai popieriai, meno kūriniai, brangieji metalai, brangakmeniai, pinigai.

 

2 straipsnis. Mokesčio mokėtojai

Mokesčio mokėtojai yra fiziniai asmenys, Lietuvos Respublikoje paveldėję ar pagal dovanojimo sutartį įgiję turtą.

Kitų valstybių fiziniai asmenys, paveldėję ar pagal dovanojimo sutartį įgiję turtą Lietuvos Respublikoje, moka šį mokestį tokia pat tvarka kaip ir Lietuvos Respublikos fiziniai asmenys, jei kitaip nenumatyta tarpvalstybinėse sutartyse.

 

3 straipsnis. Mokesčio objektas

Mokesčio objektas yra šio įstatymo 2 straipsnyje nurodytų fizinių asmenų paveldimas ar pagal dovanojimo sutartį įgyjamas šio įstatymo 1 straipsnyje įvardytas kilnojamasis ir nekilnojamasis turtas, kuriam nustatyta teisinė registracija arba numatyta dovanojimo sutarties sudarymo notarinė forma.

 

4 straipsnis. Apmokestinimo vienetas

Apmokestinimo vienetas yra paveldimo ar dovanojamo turto apmokestinamoji vertė ar jos dalis, tenkanti jo gavėjui turto teisinės registracijos, paveldėjimo teisės dokumentų išdavimo ar dovanojimo sandorių sudarymo metu.

Turto apmokestinamoji vertė apskaičiuojama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

5 straipsnis. Paveldimo ar dovanojamo turto įvertinimas

Paveldimo ar dovanojamo turto įvertinimas yra pagrindas apmokestinamajai vertei nustatyti. Turto, kuriam privaloma teisinė registracija, rūšį įvertina Lietuvos Respublikos Vyriausybės įsteigtos arba įgaliotos valstybės institucijos.

Turtas įvertinamas remiantis rinkos kainomis pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytą metodiką.

 

6 straipsnis. Mokesčio tarifai

Mokestis apskaičiuojamas procentais nuo paveldimo ar dovanojamo turto apmokestinamosios vertės.

Jei turto apmokestinamoji vertė yra iki 0,5 mln. litų, taikomi šie tarifai:

1) paveldint turtą:

vaikams (įvaikiams), tėvams (įtėviams)

1 procentas

senoliams, vaikaičiams, broliams, seserims

2 procentai

kitiems asmenims

10 procentų

2) dovanojant turtą:

vaikams (įvaikiams), tėvams (įtėviams)

1,5 procento

senoliams, vaikaičiams, broliams, seserims

3 procentai

kitiems asmenims

12,5procento

Jei turto apmokestinamoji vertė yra didesnė kaip 0,5 mln. litų, taikomi šie tarifai:

1) paveldint turtą:

vaikams (įvaikiams), tėvams (įtėviams)

2 procentai

senoliams, vaikaičiams, broliams, seserims

4 procentai

kitiems asmenims

20 procentų

2) dovanojant turtą:

vaikams (įvaikiams), tėvams (įtėviams)

3 procentai

senoliams, vaikaičiams, broliams, seserims

6 procentai

kitiems asmenims

25 procentai

 

7 straipsnis. Mokesčio lengvatos

Paveldimo ar dovanojamo turto mokesčiu neapmokestinama:

1) giminaičių (vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), senolių, vaikaičių, brolių, seserų) paveldimas ar pagal dovanojimo sutartį įgyjamas turtas ar jo dalis, kurio apmokestinamoji vertė neviršija 30000 litų.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė šiame punkte nustatytą turto apmokestinamąją vertę indeksuoja, jei infliacija viršija 20 procentų. Indeksuojama ne dažniau kaip vieną kartą per metus;

2) sutuoktinio sutuoktiniui dovanotas ar vienam sutuoktiniui mirus kito sutuoktinio paveldėtas santuokoje įgytas turtas;

3) kartu su palikėju ne mažiau kaip vienerius metus iki jo mirties gyvenusių vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių) paveldėtas gyvenamasis namas ar jo dalis su priklausiniais, butas, ūkininko nuosavybė;

4) vaikų (įvaikių) iki vienerių metų ir palikėjo vaikų, gimusių po palikėjo mirties, paveldimas turtas.

Nepilnamečiai įstatyminiai ar testamentiniai įpėdiniai už paveldėtą turtą bei asmenys, kurie buvo palikėjo ar dovanotojo išlaikomi ne mažiau kaip trejus metus ir neturi savarankiškų pajamų, moka 50 procentų mažesnį paveldimo ar dovanojamo turto mokestį.

 

8 straipsnis. Mokesčio apskaičiavimas ir mokėjimas

Paveldimo ar dovanojamo turto mokestį apskaičiuoja turto paveldėjimo teisės dokumentus išduodantys ar dovanojimo sandorius tvirtinantys pareigūnai, o jei sandoriai netvirtinami, – teisinę turto registraciją atliekantys pareigūnai pagal jiems pateiktus paveldimo ar dovanojamo turto įvertinimo duomenis bei kitus dokumentus, kurių reikia nuosavybės teisei įforminti ir mokesčio lengvatoms pateisinti.

Kai turtą paveldi ar pagal dovanojimo sutartį įgyja asmenų grupė, mokestis skaičiuojamas atskirai kiekvienam gavėjui pagal jam tenkančio turto vertės dalį.

Paveldimo ar dovanojamo turto mokestį mokėtojas sumoka prieš paveldėjimo teisės dokumento išdavimą ar dovanojimo sandorio patvirtinimą arba prieš atliekant teisinę turto registraciją.

Jeigu paveldimo ar dovanojamo turto mokestis nesumokėtas, paveldėjimo teisės dokumentai neišduodami, dovanojimo sandoriai netvirtinami, teisinė turto registracija neatliekama.

Paveldimo ar dovanojamo turto mokestis įskaitomas:

paveldint ar pagal dovanojimo sutartį įgyjant nekilnojamąjį turtą, įskaitant atvejus, kai kartu paveldimas ar pagal dovanojimo sutartį įgyjamas ir kilnojamasis turtas, – į savivaldybės, kurios teritorijoje yra nekilnojamasis turtas, biudžetą;

paveldint ar pagal dovanojimo sutartį įgyjant tik kilnojamąjį turtą – į savivaldybės, kurios teritorijoje turto paveldėjimas ar dovanojimas įforminamas, biudžetą.

Per mažai sumokėtas (permokėtas) mokesčio sumas išieško (grąžina) valstybinė mokesčių inspekcija ne daugiau kaip už dvejus praėjusius metus.

 

9 straipsnis. Atsakomybė už įstatymo pažeidimą

Šio įstatymo pažeidėjai (pareigūnai) atsako įstatymų nustatyta tvarka.

 

10 straipsnis. Ginčų nagrinėjimas

Suinteresuotų asmenų skundus dėl paveldimo ar dovanojamo turto apmokestinamosios vertės apskaičiavimo nagrinėja valstybinė mokesčių inspekcija.

Skundai dėl valstybinės mokesčių inspekcijos, notarų ar kitų pareigūnų veiksmų nagrinėjami įstatymų nustatyta tvarka.

 

11 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

Šis įstatymas pradedamas taikyti nuo 1996 m. liepos 1 dienos.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, vadovaudamasi šio įstatymo nuostatomis:

1) iki 1996 m. vasario 1 d. nustato ar įsteigia valstybės institucijas turto, kuriam privaloma teisinė registracija, atskiroms rūšims įvertinti;

2) iki 1996 m. balandžio 1 dienos:

a) nustato atskirų turto rūšių apmokestinamosios vertės apskaičiavimo tvarką bei turto įvertinimo pagal rinkos kainas metodiką;

b) pateikia Lietuvos Respublikos Seimui įstatymų, nustatančių atsakomybę už šio įstatymo pažeidimus, projektus;

c) pateikia Lietuvos Respublikos civilinio kodekso pakeitimo projektą, numatantį, kad dovanojimo sutartys, kai dovanojamų pinigų suma ir vertybinių popierių vertė viršija 30000 litų, turi būti tvirtinamos notarine tvarka;

d) pateikia Lietuvos Respublikos notariato įstatymo pakeitimo projektą, numatantį, kad notarų atlyginimas už dovanojimo sutarčių tvirtinimą ir paveldėjimo teisės dokumentų išdavimą padengtų tik minimalias paslaugos išlaidas.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________