LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL NUTEISTŲJŲ LAISVĖS ATĖMIMU DARBO APMOKĖJIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2002 m. vasario 13 d. Nr. 228

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso (Žin., 1971, Nr. 20-142; 1991, Nr. 8-214; 1993, Nr. 56-1078; 1997, Nr. 109-2755; 2001, Nr. 62-2229) aštuntuoju skirsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Nuteistųjų laisvės atėmimu darbo apmokėjimo tvarką (pridedama).

2. Nustatyti nuteistųjų laisvės atėmimu atliekamų darbų kategorijas ir valandinius tarifinius atlygius (pagal 1 priedą) ir nuteistųjų laisvės atėmimu laikininkų mėnesines algas (pagal 2 priedą).

3. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. birželio 17 d. nutarimą Nr. 234 „Dėl nuteistųjų darbo apmokėjimo sąlygų bei tvarkos ir paleidžiamų iš laisvės atėmimo vietų asmenų aprūpinimo būtiniausiais reikmenimis“ (Žin., 1991, Nr. 20-532).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

TEISINGUMO MINISTRAS                                                             VYTAUTAS MARKEVIČIUS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. vasario 13 d. nutarimu

Nr. 228

 

NUTEISTŲJŲ LAISVĖS ATĖMIMU DARBO APMOKĖJIMO TVARKA

 

1. Nuteistieji, atliekantys laisvės atėmimo bausmę, įdarbinami tardymo izoliatoriuose ir pataisos darbų įstaigose (toliau vadinama – įstaigos) dirbti ūkio darbus, taip pat šių įstaigų gamybos baruose ir valstybės įmonėse prie pataisos darbų kolonijų (toliau vadinama – įmonės). Nuteistųjų, kurie gydosi gydymo ir pataisos darbų kolonijose (sergantys aktyvios formos tuberkulioze), darbas organizuojamas gydomosiose darbo terapijos dirbtuvėse.

2. Nuteistiesiems, atliekantiems bausmę ir įdarbintiems įstaigose ir įmonėse, už darbą mokama:

2.1. pagal jo kiekį ir kokybę arba dirbtą laiką – nustatant atitinkamos kategorijos darbų valandinius tarifinius atlygius koeficientais (šio nutarimo 1 priedas) nuo minimalaus valandinio atlygio;

2.2. esant pastoviems konkrečios apimties ilgalaikiams nenormuotiems darbams, – nustatant mėnesinę algą koeficientais (šio nutarimo 2 priedas) nuo minimalios mėnesinės algos.

3. Nuteistiesiems, įdarbintiems įstaigose ir įmonėse ir atliekantiems gamybos technologinių procesų darbus, paprastai taikoma vienetinė darbo apmokėjimo sistema pagal darbo normas, kurias nustato įstaigos ar įmonės administracija. Darbo normos keičiamos naujomis racionalizavus darbo vietas, įdiegus naują techniką, technologiją, organizacines ir technines darbo našumo didinimo priemones.

Apie tai, kad įvedamos naujos darbo normos, nuteistiesiems turi būti pranešama ne vėliau kaip prieš 2 savaites. Esant vienkartiniams užsakymams, pranešama likus dienai prieš užsakymo atlikimo pradžią. Naujos darbo normos iškabinamos gamybinės patalpos skelbimų lentoje.

4. Kai kurių grupių nuteistiesiems įstaigos ar įmonės administracijos sprendimu nustatytos darbo normos gali būti mažinamos nekeičiant įkainio:

4.1. III grupės invalidams ir pensininkams – 10 procentų;

4.2. I ir II grupės invalidams bei III grupės invalidams, sergantiems aktyvios formos tuberkulioze, – 20 procentų;

4.3. visiems nuteistiesiems, kai pradedama gaminti naują produkciją, pirmą mėnesį – iki 40 procentų, vėlesnius 3 mėnesius – atitinkamai iki 30, 20 ir 10 procentų.

5. Atskirų grupių nuteistiesiems, dirbantiems ne visą darbo laiką, darbas apmokamas proporcingai dirbtam laikui arba pagal atliktą darbą:

5.1. nėščioms, neseniai pagimdžiusioms ar krūtimi maitinančioms moterims;

5.2. invalidams, taip pat kitiems blogos sveikatos asmenims, kuriems pagal įstaigų medicininių komisijų išvadas nustatyta sutrumpinta darbo diena.

6. Laikinis darbo apmokėjimas įstaigose ir įmonėse įdarbintiems nuteistiesiems taikomas dirbant nenormuojamus darbus, kai sunku tiksliai apskaičiuoti, kiek atlikta darbo.

7. Siekdama labiau suinteresuoti nuteistuosius darbo rezultatais, įmonė turi teisę juos premijuoti iš darbo apmokėjimui skirtų lėšų ar likutinio pelno. Nuteistųjų premijavimo tvarką ir rodiklius nustato įmonės administracija.

Įstaiga už labai gerai atliktas vienkartines ypatingos svarbos užduotis arba už labai gerą darbą kartą per vienerius darbo metus nuteistuosius gali paskatinti pinigine premija iš biudžetinėje sąmatoje darbo apmokėjimui skirtų lėšų. Premijų mokėjimo tvarką nustato įstaigos administracija.

8. Įstaiga ar įmonė atskiriems nuteistiesiems turi teisę mokėti mėnesinės algos (tarifinio atlygio) priedą už papildomų svarbių ar sunkių užduočių vykdymą. Priedas turi būti nustatytas konkrečiam terminui ir neviršyti 20 procentų valandinio tarifinio atlygio (mėnesinės algos) dydžio.

9. Darbus atitinkamoms kategorijoms priskiria ir nuteistiesiems kvalifikacines kategorijas suteikia įstaigos ar įmonės administracija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. balandžio 15 d. nutarimu Nr. 142 „Dėl įmonių darbuotojų darbo apmokėjimo organizavimo pavyzdinių principų ir vidutinio darbo užmokesčio apskaičiavimo tvarkos“ (Žin., 1991, Nr. 15-388) patvirtintais Įmonių darbuotojų darbo apmokėjimo organizavimo pavyzdiniais principais.

Kvalifikacinės kategorijos nuteistiesiems suteikiamos atsižvelgiant į atliekamų darbų sudėtingumą ir teorinį pasirengimą. Tam įstaigoje ir įmonėje sudaromos nuteistųjų kvalifikavimo komisijos (toliau vadinama – kvalifikavimo komisija), kurių pirmininkas yra įstaigos ar įmonės direktorius arba jo pavaduotojas, nariai – darbuotojas, atsakingas už profesinį mokymą, profesijos mokytojas, atitinkamo padalinio viršininkas. Remdamasis kvalifikavimo komisijos išvada, įstaigos ar įmonės direktorius įsakymu suteikia nuteistajam kategoriją. Apie kategorijos suteikimą daromas įrašas nuteistojo asmens byloje.

Už šiurkštų gamybos technologinės drausmės pažeidimą ir kitus pažeidimus, dėl kurių pablogėjo produkcijos kokybė, remiantis kvalifikavimo komisijos išvada, įstaigos ar įmonės direktoriaus įsakymu, nuteistojo kvalifikacija gali būti pažeminta viena kategorija. Praėjus 3 mėnesiams po kategorijos pažeminimo, nuteistasis laikomas nebaustas šia nuobauda. Kategorija grąžinama įstaigos ar įmonės direktoriaus įsakymu.

10. Nuteistųjų pareigybių sąrašas pagal joms priskiriamas darbų rūšis, nurodytas šio nutarimo 2 priede, tvirtinamas ir mėnesinės algos nustatomos įstaigos ar įmonės direktoriaus įsakymu.

11. Nuteistajam brigadininkui, neatleistam nuo pagrindinio darbo, už vadovavimą brigadai mokamas šio dydžio priedas:

11.1. esant brigadoje nuo 5 iki 10 nuteistųjų, – 10 procentų jo valandinio tarifinio atlygio (mėnesinės algos);

11.2. esant brigadoje daugiau kaip 10 nuteistųjų, – 15 procentų jo valandinio tarifinio atlygio (mėnesinės algos).

12. Nurodytas šios tvarkos 11 punkte priedas nuteistajam brigadininkui mokamas tik tuo atveju, jeigu brigada vykdo mėnesio darbo normas.

Priedas už vadovavimą brigadai įstaigos ar įmonės administracijos sprendimu gali būti mažinamas ar nemokamas visai už medžiagų sugadinimą, blogą produkcijos kokybę, kitokį darbo aplaidumą.

13. Nuteistiesiems, kurie darbo vietoje individualiai mokomi darbininkų vienetininkų profesijų, už pirmą mokymo mėnesį mokama 75 procentai, už antrą mėnesį – 60 procentų, už trečią mėnesį – 40 procentų ir už kiekvieną tolesnį mėnesį iki mokymosi pabaigos – po 20 procentų 1 kategorijos valandinio tarifinio atlygio (mėnesinės algos). Be to, besimokantiems nuteistiesiems papildomai mokama už jų gerai pagamintą produkciją pagal įstaigoje ar įmonėje galiojančias darbo normas ir įkainius.

14. Nuteistiesiems, kurie darbo vietoje individualiai mokomi darbininkų laikininkų profesijų, už pirmą ir antrą mokymo mėnesį mokama 80 procentų, už kiekvieną tolesnį mėnesį iki mokymosi pabaigos – po 90 procentų 1 kategorijos valandinio tarifinio atlygio (mėnesinės algos).

15. Nuteistiesiems persikvalifikavimo arba mokymosi kitų profesijų metu už pirmą mokymo mėnesį mokama 100 procentų, už antrą mėnesį – 70 procentų, už trečią mėnesį – 40 procentų vidutinio darbo užmokesčio, gauto per paskutinius 3 darbo mėnesius prieš persikvalifikavimo arba mokymosi kitų profesijų pradžią. Jeigu nuteistieji prieš persikvalifikavimo arba mokymosi kitų profesijų pradžią įmonėje dirbo trumpiau kaip 3 mėnesius, vidutinis jų darbo užmokestis apskaičiuojamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

Be to, pradedant antruoju mėnesiu, jiems mokama ir už pagamintą produkciją pagal įstaigoje ar įmonėje galiojančias darbo normas ir įkainius.

16. Nuteistiesiems kvalifikuotiems darbininkams, neatleistiems nuo pagrindinio darbo, už kitų nuteistųjų rengimą, jų kvalifikacijos kėlimą, mokymą kitų profesijų mokymo programoje numatytu laikotarpiu mokamas nuo 10 iki 20 litų per mėnesį priedas.

Konkretų šio priedo dydį, atsižvelgdama į mokomų nuteistųjų skaičių ir faktiškai su jais dirbtą laiką, nustato įstaigos ar įmonės administracija.

17. Darbo aplinkos klasifikaciją, leistiną kenksmingų veiksnių dydį, darbo aplinkos vertinimo, apmokėjimo tvarką, esant nukrypimų nuo normalios darbo aplinkos, reglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymai ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai.

18. Už viršvalandinį darbą nuteistajam mokama pusantro jam nustatyto valandinio tarifinio atlygio (mėnesinės algos), o esant vienetiniam apmokėjimui prie darbo užmokesčio sumos papildomai mokama 50 procentų valandinio tarifinio atlygio.

19. Už darbą nakties metu (nuo 10 valandos vakaro iki 6 valandos ryto) nuteistiesiems papildomai mokama pusantro jiems nustatyto valandinio tarifinio atlygio (mėnesinės algos).

20. Darbas poilsio arba švenčių dienomis nuteistiesiems kompensuojamas suteikiant per mėnesį kitą poilsio dieną, o jeigu tokios galimybės nėra, – mokant dvigubą nuteistajam nustatytą valandinį ar dieninį atlygį (esant vienetiniam apmokėjimui – papildomai mokant viengubą valandinį tarifinį atlygį), bet nesuteikiant papildomos poilsio dienos.

21. Už pagamintą produkciją (technologinę operaciją), pripažintą broku ne dėl nuteistojo kaltės, mokama pagal mažesnius įkainius, tačiau nuteistojo darbo užmokestis negali būti mažesnis kaip du trečdaliai jam nustatyto valandinio tarifinio atlygio (mėnesinės algos).

Už gaminių broką, atsiradusį dėl apdirbamos medžiagos paslėpto defekto, taip pat už broką ne dėl nuteistojo kaltės, kuris buvo pastebėtas po to, kai gaminį priėmė techninės kontrolės darbuotojai, mokama kaip už tinkamus gaminius.

Visiškas brokas dėl nuteistojo kaltės neapmokamas. Taip pat neapmokama, kai nuteistasis, turėjęs pastebėti, kad gaminamas brokas, ir privalėjęs nedelsdamas apie tai pranešti įmonės (cecho) arba įstaigos gamybos baro administracijai, apie broką nepranešė arba, nepaisydamas administracijos draudimo, netinkamą produkciją gamino toliau. Už sugadintas žaliavas, medžiagas, pusgaminius (už padarytą žalą) iš nuteistojo darbo užmokesčio išskaičiuojama Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

Dalinis brokas dėl nuteistojo kaltės, kai jo pagaminta produkcija neatitinka nustatytų reikalavimų, apmokamas pagal mažesnius įkainius, atsižvelgiant į produkcijos tinkamumo laipsnį. Produkcijos tinkamumo laipsnį ir atlyginimo dydį nustato įstaigos ar įmonės administracija.

22. Įstaigos ar įmonės administracija, neturėdama pakankamai darbo vietų nuteistiesiems įdarbinti, gali nustatyti ne visos darbo dienos ir ne visos darbo savaitės trukmę. Ne visas darbo laikas (ne visa darbo diena, savaitė) apmokamas taip:

22.1. esant laikiniam darbo apmokėjimui, – proporcingai dirbtam laikui;

22.2. esant vienetiniam darbo apmokėjimui, – už pagamintą kokybės reikalavimus atitinkančią produkciją (atliktą darbą).

23. Prastovos atveju nuteistieji pagal galimybes perkeliami į kitą darbą. Už prastovos laiką jiems nemokama.

24. Nuteistoms moterims už laikotarpį, kuriam jos įstatymų nustatyta tvarka atleidžiamos nuo darbo dėl nėštumo ir gimdymo, nemokama. 

 

______________

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. vasario 13 d. nutarimo

Nr. 228

1 priedas

 

NUTEISTŲJŲ LAISVĖS ATĖMIMU ATLIEKAMŲ DARBŲ KATEGORIJOS IR

VALANDINIAI TARIFINIAI ATLYGIAI

 

(minimalaus valandinio atlygio dydžiais)

Kategorija

Atliekamų darbų sudėtingumas

Koeficientas

1

Nesudėtingas arba pagalbinis darbas

0,43

2

Vidutinio sudėtingumo darbas

0,50

3

Sudėtingas darbas

0,60

4

Itin sudėtingas darbas

0,75

 

Pastabos:

1. Nurodytos kategorijos ir valandiniai tarifiniai atlygiai taikomi visose pataisos darbų įstaigose ir valstybės įmonėse prie pataisos darbų kolonijų nepriklausomai nuo gaminamos produkcijos šakinio profilio.

2. Atliekamų darbų sudėtingumas apibūdinamas taip:

2.1. nesudėtingas arba pagalbinis darbas atitinka 1–2 kategorijas, nereikia bendrojo išsilavinimo arba specialaus pasirengimo, mokoma darbo vietoje;

2.2. vidutinio sudėtingumo darbas atitinka 3–4 kategorijas, mokoma darbo vietoje ar kursuose, reikia darbo stažo pagal specialybę;

2.3. sudėtingas darbas atitinka 5 ir aukštesnę kategoriją, mokoma specialiosiose mokymo įstaigose arba kvalifikacijos kėlimo kursuose, reikia darbo stažo pagal specialybę ir darbo įgūdžių, daugiau atsakomybės;

2.4. itin sudėtingas darbas atitinka ne žemesnę kaip 6 kategoriją, reikia vidurinio išsilavinimo ir pasirengimo specialiosiose mokymo įstaigose, kvalifikacijos kėlimo kursuose ar mokymo centruose, reikia būti itin kruopščiam ir gebėti dirbti su labai našiais technologiniais įrengimais. 

______________

 

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. vasario 13 d. nutarimo

Nr. 228

2 priedas

 

NUTEISTŲJŲ LAISVĖS ATĖMIMU LAIKININKŲ MĖNESINĖS ALGOS

 

(minimalios mėnesinės algos dydžiais)

Darbų rūšys

Koeficientas

Ūkio darbai

0,43–0,55

Atsakingi darbai

0,55–0,75

 

Pastaba. Atsakingiems darbams priskiriami darbai, susiję su vadovavimu kitiems dirbantiems nuteistiesiems, darbų organizavimu ir atsakomybe už tinkamą darbų atlikimą.

______________